Западни пътешественици за българите през XV-XVI век, История.BG - 29.11.2021 по БНТ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лис 2021
  • Гледайте предаването на Българската национална телевизия "История.BG" - 29.11.2021!
    „И така за три дни път стигнах в голям град, който е най-хубавият в цяла България, на име София. Някога София ще да е бил много голям град, което личи по крепостната му стена, разрушена до основи, но сега е изцяло разсипан..."
    Бертрандон дьо ла Брокиер
    Гледайте "Ние през погледа на другите: Западни пътешественици за българите през XV-XVI век" в "История.BG" на 29 ноември - понеделник, от 21:00 часа по БНТ1 с водещ Георги Ангелов. С участието на проф. д.р Ивайла Попова, доц. д.р Пенка Данова и гл.ас. д-р Кирил Ненов.
    Абонирайте се за канала на Българската национална телевизия в UA-cam, за да не пропускате нашите предавания.
    БНТ BNT
    Българска национална телевизия

КОМЕНТАРІ • 40

  • @nikolayvekov3671
    @nikolayvekov3671 Місяць тому +1

    Любимо и полезно предаване с непоносимо дълга и дразнеща "шапка".

  • @krasimirantonov4133
    @krasimirantonov4133 6 місяців тому +1

    Сега, ще намерят погачи, ама друг път!!!

  • @user-wd4co8wb9g
    @user-wd4co8wb9g 5 місяців тому +2

    Напомням, че в европейаските политически карти в периода ХV-ХVІІІ век фигурира царство България и то със знака за царския му статут, а не само като територия, а още по-малко да е указвано с по-ниска категория в политиката от типа деспотство, воеводство и др. В този смисъл на политическата арена царство България е работещ термин. Поддържат го и договорите сключвани в този период, в които е указвано царството в контекста му - Шишмановото царство, Видинското до София и т.н. Търново и София са "войводници". Османските представители там са с титлата "войводи". Войнуганския български средновековен институт е непокътнат от османците и съществува до края на ХVІІ век. Може да се каже до въстанията в Чипровци, Търново и Карпошовото, а защо не и до Мариното въстание през 1700 г. Общинските местни български административни структури остават също така непокътнати. В летописите султаните са наричани и царе, особено от българските летописци. И за да не се натрапи извода, че нашите летописци по инерция пишат султана за цар, защото на всички дето са владетели по навик им царе, йеромонах Рафаил през 1600 г. споменава за "цар султан Мурад". Това може би указва за това, че Мурад си е имал две титли - едната цар на българите /като владетел на подчинената му страна/, а другата султан в Цариград. А другите наши летописци си го наричат само цар, защото за съжаление той си е имал тази титла и титулярно се е водил такъв. /Иван Грозни подобно е станал цар на българите, защото е превзел Българското Казанско царство/.

    • @user-wd4co8wb9g
      @user-wd4co8wb9g 5 місяців тому +1

      В границите на Шишмановото царство /а и в часта на Срацимировото царство, която според императора на Западната римска империя, е незаконно държана от султана/ остават непокътнати българските държавни институции и военния институт на войнуганството. Слага се само една «шапка» над тях - санджак бейовете /един вид областни управители, които както и сега не могат да се месят в работата на общините, т.е. на българските запазени институции на самоуправление/. Отделно - османските представители на държавна власт в Търново и София са носили титлата «войводи», а административните единици «войводници». Това е българска военна длъжност на управители на гранични области, запазена от османците в пълнотата й. Немаловажно е, че титлата се е ползвала непреведена в българския й еквивалент «войвода», като други запазени титли са княз, примикюр, кмет.

  • @elidimitrova9290
    @elidimitrova9290 2 роки тому +1

    Мизия, мизи от къде идва това наименование?

    • @v.glutnikov1463
      @v.glutnikov1463 Рік тому

      от древните гърци,така те са нарекли Дунавската равнина

    • @ALEXA.88
      @ALEXA.88 6 місяців тому

      От мизерия

    • @user-ll4ui2zp6c
      @user-ll4ui2zp6c 5 місяців тому +3

      ​@@v.glutnikov1463Не, идва от траките Мизи ! Целия Балкански полуостров в древността е обитаван от много тракийски племена - роднини, които са имали различни имена! Техни имена все още съществуват по нашите земи!

  • @chrisskp2306
    @chrisskp2306 2 роки тому +5

    ВОДЕЩИЯТ ДА СЕ ПООБРАЗОВА МАЛКО!!!

    • @aleksandaral5726
      @aleksandaral5726 2 роки тому

      да го махнат направо и да сложат нов човек!!

    • @npocToBaT
      @npocToBaT 2 роки тому +7

      @@aleksandaral5726 Много добре си води предаването. Не са много хората, които имат неговата ерудиция и излъчване. Може би предложил някой чалгар или в краен случай Жени Калканджиева?

  • @user-wd4co8wb9g
    @user-wd4co8wb9g 5 місяців тому +2

    1667 г. - Петър Богдан Башев: “Мен ме роди българската земя. И сега, макар и грохнал от старост единствено мисълта за родината ме крепи като разпадащ се кораб след дълги странствувания по морета и океани...”
    Посетени от П. Бакшев градове и села - София Пловдив Аранград Провадия Шумен Приславан Търново Маринополци Горно Лъжани Долно Лъжани Барнофово Пет кладенци Търничевица Брестовец Никопол Беляне Ореш Бахцево и Калугерица Кипровац Копиловац Желязна Клисура
    "... докъде се простира днес България, за да дам на четците да разберат големината на царството
    България сега се нарича всичко онова, което по-рано се изричало Горна Мизия и част от Долна Мизия, цяла Тракия и по-голямата част от Македония и цяла Морава до Охрид и до границите на Албания и на Гърция и на Сърбия, а към изток се простира до Черно море; от север пък Дунав я дели от Влашко и Молдова, някога наричани “стара Дакия оттатък Дунава” и прочие.Това царство България е прекрасно и е украсено с ширни поля, високи планини, хълмове, приятни гори и дъбрави, напоено от различни реки и води. В това царство има обилие от всякакъв вид житни храни, вина, овце, биволи, крави и волове, добри коне, злато, сребро, мед, стомана, желязо и олово, има риба, която се лови от Дунава и от други реки; произвежда различни плодове, треви за добитъка, всякакви цветя; изобщо мога да кажа, че ако това царство би имало един господар - християнин, то не би отстъпило на много царства в Европа. Затова Бог сега е скрил мините и другите неща, които не се намират, както по-рано; дано ги запази за някой католик владетел...”. /описание на "Царство България" гл.3/

    • @user-ll4ui2zp6c
      @user-ll4ui2zp6c 5 місяців тому +1

      И защо трябва да ме управлява католик??????? Православието е по-добрия избор за мен!!!!!!

    • @user-wd4co8wb9g
      @user-wd4co8wb9g 5 місяців тому

      @@user-ll4ui2zp6c защото 1667 царство България е било васално на султана

    • @user-ll4ui2zp6c
      @user-ll4ui2zp6c 5 місяців тому

      @@user-wd4co8wb9g Това никъде в учебниците по история не съм го прочела!! Насочи ме къде да го прочета! Всъщност нашата църква винаги е била подчинена на Цариградската патриаршия, а също 500 г. на султаните!!! Не знам, може би да съм изпуснал някой урок!!

  • @stoilstoilov347
    @stoilstoilov347 4 місяці тому

    Имало е и много татари което вие не споменавате

  • @robertdar6276
    @robertdar6276 5 місяців тому +2

    Този "учен" с брадата да се научи да говори без това " ъъъ","ааа" след всяка дума,много дразни !!!

  • @xpyc506
    @xpyc506 Рік тому +1

    Кой стои покрай пътя,незнаете ли...ку..те

  • @cecastojcev3915
    @cecastojcev3915 6 місяців тому +1

    ne se li sramuvate da govorite tolkova gluposti?Nali vzemate zaplati...

    • @dukov_zlati
      @dukov_zlati 6 місяців тому +2

      Глупости има по едни други канали. Това е сериозно предаване нεгραμοτнико PIŠEŠT NA LATINICA.

    • @g.tsvetkova
      @g.tsvetkova 5 місяців тому +2

      @cecastojcev3915 Още в началото водещият помоли да се пише на КИРИЛИЦА!!!

    • @dukov_zlati
      @dukov_zlati 8 днів тому

      Цариброд или Босилеград?

  • @xpyc506
    @xpyc506 Рік тому

    Кой стои покрай пътя,незнаете ли...ку..те

  • @xpyc506
    @xpyc506 Рік тому

    Кой стои покрай пътя,незнаете ли...ку..те