@@urkutatasmagyarul Engem nagyon érdekel ez a téma, egyszerűen imádom, nem tudom megunni, számtalan videót láttam már.. még álmomban is ezt hallgatom , folyton megy éjjel a telefonomonban. 😊 Így mindig tanulok még álmomban is 😁
@@lucarus723én is pont így vagyok ezzel😅 csak úgy tudok elaludni, ha valamit hallgatok.. Űrkutatás magyarul, Így működik a világegyetem, Útikalauz űrutazóknak stb egyveleg megy.
Olyan jó a háttér zene is, kellemes a beszéded is, számomra ezek is fontos tényezők, hogy jó legyen hallgatni egy videót. Csupa érdekes és új információt tudunk meg, köszönjük szépen a minőségi tartalmakat. Örülök, hogy a csatornára bukksntam, azóta rendszeresen nézem.
Kicsit több, mint egy év alatt lassan 50k feliratkozóval dicsekedhetsz, méghozzá teljesen megérdemelten. Nagyon jó ütemben halad a csatorna, rengeteg videó van tervben, hamarosan meg lesz a 100k feliratkozó. Ami elég nagy szám, hogyha azt nézzük, hogy az űr dolgokról szól a csatorna. Nagyon sajnálom, hogy van amikor olyan emberek commentjeit olvasod el, akik csak a rosszat akarják, pedig közben semmi okuk nincs rá. De gondolom az ilyenekkel nem is foglalkozol. Nagyon jó videókat csinálsz. Csak így tovább.
Köszönöm. Nagyon informatív videó lett. 😉 Természetesen én is szívesen nézném a külön epizódot a jövőbeli Vénusz szondákról. Itt vagyunk, fejlett civilizációnak mondjuk magunkat, nem hiszem el, hogy a CO2-t ne lehetne valamiképp szétbontani (persze gondolom lehet, lásd űrállomás) csak gondolom mérhetetlen mennyiségű energia ráfordításával.. remélem egyszer eljutunk oda, hogy a CO2 nem lesz probléma Földünkön s ha már meglesz a technológia, akár az utitársunk is megszabadulhatna az állandó melegítő paplanjától....de ez már nagyon mesebeli elképzelés. Egyelőre a mi kis gyöngyszemünkre kellene vigyázni itt, nekünk. (amennyire tehetem, védem is)
Már vártam a következő részt! :) Hozod a szokásos alapos és részletes elemzést. Idén szoktam rá a csatornára és már bánom, hogy nem találtam rá előbb! Csak így tovább, hajrá! ;)
Eszméletlen király video lett. Végre egy rendes részletes video a Vénuszról amiben minden benne van a kialakulása a légköre és a Szondák amik Landoltak a felszínén méréseket végezve küldték az adatokat a Földre. Imádom a Csillagászatot. De jó lenne egy ugyan ilyen részlet gazdag Videó a Merkurról a Szaturnuszról Juputerről, a NAPról Helioszféráról ami Kiterjed a Világűrbe és az egész Naprendszert védi a káros Mikrohullanú és Gamma sugárzásoktól. Remélem jól irtam ezt a Védelmi mechanizmust ami mindentől megvédi a Naprendszerünket.
Köszi a videót és a munkád! Voltak benne olyan részletek is, amik a nem voltak Nagy László Vénuszos előadásában. Egyébként ajánlom mindenkinek annak ellenére, hogy nem UA-cam kompatibilis videó. A Föld nővére, a Vénusz címmel találjátok.
@ Ez egy aforizma, amivel az volt a szándék, hogy legyen benne egy kis csavar. A bolygót az unokáink abban az állapotában fogják megkapni, amilyenben mi hagyjuk rájuk, de ők számon kérhetnék rajtunk, hogy miért hagytunk rájuk egy leharcolt bolygót. Ezt fejezi ki ez a mondás.
3:24 Miért nem alkalmaznak mentőrakétát (az emberes küldetésekhez hasonlóan) az űrszondás felbocsátásoknál ezért, hogy a drága űrszondát meg tudják menteni ha esetleg valami gond lenne az indításkor?
A mentés sem túl egyszerű, az amerikai járgányok a vízbe csobbannak, az sem tesz jót az űrszondának, arról nem is beszélve, hogy nagy plusztömeg lenne. Meg kell csinálni jól és akkor nincs rá szükség
13:33 A kb. 450-500 °C fokos hőmérséklet illetve a földinél kisebb gravitáció esetén, hogy lehetséges az, hogy a rendkívüli nagy energiájú GYORSAN mozgó gázmolekolák egy része nem képes elillanni saján energiájúból vagy a napszél hatására?
Ez nagyon jó lett. 👍 Engem annyira nem érdekelnek a szondák, inkább az ilyen, bolygókról szólórészek. Ilyenből szívesen megnéznék egy-egy részt a naprendszer összes bolygójáról.
Csak egy hibát találtam ebben a részben, ami annyira elhanyagolható, hogy szerintem véletlen volt, de anareob helyett, anaerob baktériumok jelentik az oxigéntől elzártan végbemenő biokémiai folyamatok elnevezését. Amúgy nagyon érdekesek a videók és jó az előadása is, tehát így tovább.
Kérdésem lenne... : ha a vénusulz légkörében sok kénsav van viszont 500°C a hőmérséklet akkor miért nem bomlott még le a kénsav, mert elvileg 300°C felett lassan elbomlik. (A vikipédia szerint)
Szeretnék tőled kérdezni egy érdekeset. Ha a Vénusznak lenne egy Hold méretű holdja, mely kb abban a távolságban keringene tőle, mint a mi Holdunk a Földtől, azt szabad szemmel láthatnánk, meg tudnánk különböztetni a bolygótól? Minap néztem a bolygót naplemente után és ezen tűnődtem. Elég fényes, lehet a fényessége elnyomná a közeli kisebb égitestét? Köszi előre is véleményed. :)
Ez jó kérdés! A Jupiter holdjai jól láthatóak távcsövekkel, de szabad szemmel szinte senki nem képes őket kiszúrni. A Vénusz viszont jóval közelebb van, tehát nem tartom kizártnak, hogy látszódna!
@@Rajczi1229 bárki lenézheti a wikiről. Én is minden zseniális fizikás emlékemet igénybe véve végigolvastam az adatokat. Semmi értelme egy videóba egy rahedli számot össze vissza betenni. A többséget vagy nem igazán érdekli vagy csak belezavarodik. Ez a videó elmondja a nagyját, amit tudni érdemes, aztán akit érdekel az utánamehet a dolognak. 9.2 MPa a nyomás a felszínen pl. Két perc gugli
Annyi észrevételem lenne, hogy ne dramatizáld túl a globális felmelegedést, ahhoz, hogy Vénuszhoz hasonló legyen a helyzet, ahhoz az ember kevés. Paleontológiával foglalkozok hobbi szinten, sok publikációt olvasok, nem csak az őslényekről, de akkori klímáról és változásokról. Az ember egy kréta végi kihalást tud előidézni. Krétainál a perm végi még drasztikusabb volt. Van globális felmelegedés, amit az ember drasztikusan felgyorsít. Az lenne a jó, hogy nem gyorsítanánk rajta és vissza állna abba az állapotba miből kimozdítottunk. A bolygót nem az unokáinktól kaptuk kölcsön. Nem csak a Homo sapiens létezik a Földön. Sok másik faj is van ezen a bolygón.
szuper :) A Szaturnuszról is legyen minden, meg külön videó legyen az Uranus meg Neptunus bolygóinkról. De kérlek, amatőr nyelvezettel. Szuper vagy, iratkozva, minden videód lájkolva meg ajánlalak is :)
Nehogy kifussunk az időből! A NASAnak, már több tíz évvel ezelőtt,kellett volna küldenie szondákat. Az összes bolygóra! Nagyon jók a műsoraid! Köszönöm szépen!
Valóban nem lesz könnyű betartatni, de a megoldásban jelentős szerepet fog játszani az intenzív nagyüzemi mezőgazdaság Permakultúrás reformja mert a légkörbe bocsájtott káros anyagokat megkötő képessége ezzel a módszerrel drámaian növelhető az eddig feleslegesen roncsolt talajnak, mindenhol!
@@urkutatasmagyarul Gonolom a légköri nyomást a nehézségi gyorsulás okozza. Ez viszont a Vénuszon hasonló mint a Földön. A másik valószínűsíthető ok az lehetne, hogy a légkör vastagsága sokkal nagyobb mint a Földön. Milyen magasan van a légkör felső határa a Vénuszon? Bár a Földéhez hasonló nehézségi gyorsulás hasonló vastagságú légkört feltételez a Vénuszon, különben a felső rétegekből a légkör elszökne. Más szóval a vénuszi tömegvonzás nem tudja tartani az extrém vastag légkört a bolygó felszínén.
@@laszlohegedus4038 Nem a nagyobb gravitáció miatt sűrűbb a légkör, hanem mert több részecske van benne. Ha egy lezárt edényben 4 alma van, akkor az könyebb, mintha egy ugyanakkora edényben 10 alma lenne.
@@laszlohegedus4038 A szén-dioxid gáz nehezebb mint az oxigén vagy a nitrogén. A kisebb súlyú molekulák mint a hidrogén már régen elszöktek a Vénusz légköréből
Hogyha nem lenne jelen ez az öngerjesztő mechanika ami ezt az elképesztő hőséget produkálja,és a savas légkört is figyelmenkívül hagyjuk,akkor csak pusztán a Nap "közelsége"(távolsága) folytán(okán) vajon még elviselhető volna ott a hőmérséklet? Úgyértem hogy a méröeszköz ami még nem lépett be a felső légkörbe(az üvegház "alá"),vajon a légkör külső peremén hány fokcelsiust mutat?
Akkor kb 50 fok lenne a bolygo átlaghőmérséklete a számítások szerint. Vagyis a pólusok közelében elég kellemes idő lenne. A Föld átleghőmérséklete kb 15 fok.
Üdv. Nagyon jó volt, köszi. Lehet régen a Vénusz ugyan olyan élhető volt mint a Föld. Nagyon tetszik a zenei aláfestés is. Kérlek megtudnád írni az előadóját? Minden jót.☺
@@urkutatasmagyarul Felhasználni a meleget elektromosságot fejleszteni vele vagy akár védelmet szén-dioxidot szintén úgy. Biztos ki tudnak találni valamit amivel védelmet tudnának fejleszteni szén-dioxid felhasználása a földön is sokat segítene, ha már a nemzetek a szénégetésben látják a jövőt.
Az állandó, közel félezer celsius fok brutális. Ahogy mondtam is, egyes fémek már megolvadnak. Nem lehet ezt hőt hasznosítani úgy, hogy a folyamat végén nem hűl le semmi.
Totál hozzá nem értő ként. Ha a Vénuszon könnyebb megmaradni a levegőben, egy olyan koncepciójú szonda ami a levegőből vizsgál nem szolgálna több adattal mint egy talajra leszálló? 🤔
Attól függ, mit akarunk vizsgálni! Aki az életet keresi, annak valóban érdemes egy ballonnal keringeni a felsőbb légkörben. Vannak is erre irányuló koncepciók.
Az 1960-as évek elején bemutatott szovjet sci-fi, a Viharok bolygója, még azelőtt készült, hogy egyetlen szonda is sikeresen leszállt, vagy megpróbált volna leszállni a Vénuszra, így utólag elég mulatságos, hogy úgy képzelték el a bolygót, ahol dinoszauruszok élnek.
Interneten elfelejtik közölni a tengely forgás íránya és 1 nap 242 napig tart közel van a naphoz +lassú forgás így nem tud hőt leadni szinte mindég nappal vagy éjjel van
Ha nem olyan lenne a légköre, mint amilyen akkor ott lehet menne az kezes húzodzkodás 😁 mivel 10 százalékkal könnyebb lennék, amúgy nagyon szépen köszönöm az epizódot. Ja, ami a szén dioxidot illeti, fa ültetés a megoldás
Félek hogy az emberiség csak akkor fog lépni a klímaváltozás ellen amikor már késő lesz. Egyébkánt csinálhatnál majd a kozmikus katasztrófákról egy külön videót én élném.
Az nem lehetséges,hogy szendioxid és kensav keverékét evő baktériumokat telepítenek a külső légkörbe, és a vegtermekben tiszta oxigén is legyen,ilyen genetikailag módosított baktériumok lehuttenek a bolygót, mert nagyon gyorsan elszaporodnanak,egy bizonyos magassagban. Van ilyen kísérlet laborokban?
Azért a Vénusz és a Föld légköre között vannak alapvető különbségek (értsd: köszönő viszonyban sincsenek) a tankönyvek szerint... A Vénuszon a légkör tömege 93-szorosa a földinek és rengeteg szén-dioxid van benne, plusz kénsav. Az lenne érdekes, milyen összetételű a Vénusz kérge, miből oldódott ki ennyi (közel az összes?) szén-dioxid az említett láncreakció során? No meg közelebb is van a Naptól (~0,728 CSE), mint a Föld... A kénsav esőt érdemes lett volna megemlíteni szerintem, mint érdekesség. Vagy a mostani elképzelések szerint annyi kénsav azért nincs a légkörében , hogy "essen"?
Az többi bolygóval ellentétes tengely forgásról és a mágneses mező hiányáról nem esett szó. Várható még videó a vénuszról, ahol ezekről és a lehetséges okaikról beszélsz? Én mindenképp várom, mert bár sok videót és cikket olvastam már a témában, de a te videóidban mindig van egy-két érdekesség amit máshol nem hallottam még.
Szerintem évmilliókkal ezelőtt egy nagyon környezetkárosító civilizáció élhetett a Vénuszon, majd vagy kihaltak, vagy evakuáltak De talán több esély van arra, hogy a Vénusz egy extrém vulkánbolygó, aminek légkörébe vulkanikus úton került be ennyi szén-dioxid és kén
Ha az üvegházhatást mi emberek és a gázaink okozzák, akkor a Vénuszon voltak emberek egykor, akik addig füstöltek, amíg el nem párologtak légterestől? Ezt én sajnos nem tudom feldolgozni. Szerintem a környezetszennyezés csökkentése/megszűntetése elfogadható, sőt szükséges is, viszont a hülyeség és az ostobaság sokkal gyorsabban terjed, mint a légszennyezés és a füst... Tulajdonképpen nem a föld van értünk? Vagy hogy van ez? Nem az van, hogy azért vagyunk, hogy kiaknázzuk és egyben megismerjük a földünket? Én nem dobálok el szemetet, nem cigizek, nem iszok, horgászom, vigyázok a környezetemre. De miért kellene nekem ennél többet tennem? Miért ne tartsak teheneket? Hogy ne fingják szanaszét a légteremet? Miért mosogasam el a tejes palackot mielőtt a szelektívbe teszem, amit a szemetesek ömlesztve ürítik, és Indiában a Gangeszbe égetik a hullákat , az amcsik meg az Unió évek óta pusztító fegyverekkel látnak el egy elmebeteg rezsimet pusztán a pénzért és a hatalmi érdekekért? Hát a lófaszt mama, hogy egy klasszikust idézzek. India, Kína, Amerika és Ukrajna több kárt okozott a földnek tegnap óta, mint amit mi magyarok fogunk okozni húszmillió év alatt. Tegyük ezt rendbe szerintem mielőtt sötétzöld kommunistákká válunk... Másrészt pedig a legszórakoztatóbb, legjobb, legösszeszedettebb, legérdekesebb csatorna alá kommentelek éppen. Köszönet érte.
Egy nap a vénuszon tovább tart mint egy vénuszi év. Továbbá nincsen holdja, ami az árapály erők miatt lenne szükség. Pl lemeztektonika. Mivel a bolygón nincs riftesedés se semmi. Földön is volt már melegebb, mint most. Szerintem senki nem tudja megmondani, hogy miért lett olyan Vénusz, mint amilyen.
Az 1967. évi 41. törvényjelű űregyezmény II. cikkeje kimondja: "A világűrt, beleértve a Holdat és más égitesteket, sem a szuverenitás igényével, sem használat vagy foglalás útján, sem bármilyen más módon egyetlen nemzet sem sajátíthatja ki." Szóval akármennyire szeretnék az oroszok a Vénuszt, nem az övék. :D
@@lacikeri3102 Azt általában mindenki tudja, hogy a CO2 mit okoz. Sokáig a tudósok előtt rejtély volt, hogy miként kerülhetett az a rengeteg CO2 a Vénusz légkörébe.
Biztos vagyok benne, hogy mindenki szívesen venné a szondákról szóló külön epizódot! ;-)
Az biztos. Támogatva az ötlet :)
Többszörösen :)
Én is támogatom.
Jöhet! 😁✌️
Naná,hogy várjuk 🙌
imádom ezt a csatornát
Én is! :)
én meg mind a kettőtökét : )
Imádjuk a videóidat , minden este filmezés helyett a videóidból csemegézünk, van amiket többször nézünk meg.❤ 1000 Köszönet a munkádért! 😊🤗
Köszönöm a kedves szavakat!
Külön öröm, hogy egyre több hölgy is csatlakozik a táborhoz! ;)
@@urkutatasmagyarul Engem nagyon érdekel ez a téma, egyszerűen imádom, nem tudom megunni, számtalan videót láttam már.. még álmomban is ezt hallgatom , folyton megy éjjel a telefonomonban. 😊 Így mindig tanulok még álmomban is 😁
@@lucarus723én is pont így vagyok ezzel😅 csak úgy tudok elaludni, ha valamit hallgatok.. Űrkutatás magyarul, Így működik a világegyetem, Útikalauz űrutazóknak stb egyveleg megy.
Én is rengetegszer nézem vissza a régi videókat. annyira szivesen megnézném a videót azokról azszonfákról, amit említettél 😍
Olyan jó a háttér zene is, kellemes a beszéded is, számomra ezek is fontos tényezők, hogy jó legyen hallgatni egy videót. Csupa érdekes és új információt tudunk meg, köszönjük szépen a minőségi tartalmakat. Örülök, hogy a csatornára bukksntam, azóta rendszeresen nézem.
Kicsit több, mint egy év alatt lassan 50k feliratkozóval dicsekedhetsz, méghozzá teljesen megérdemelten. Nagyon jó ütemben halad a csatorna, rengeteg videó van tervben, hamarosan meg lesz a 100k feliratkozó. Ami elég nagy szám, hogyha azt nézzük, hogy az űr dolgokról szól a csatorna.
Nagyon sajnálom, hogy van amikor olyan emberek commentjeit olvasod el, akik csak a rosszat akarják, pedig közben semmi okuk nincs rá. De gondolom az ilyenekkel nem is foglalkozol.
Nagyon jó videókat csinálsz. Csak így tovább.
Szerintem mindenkit érdekelne, ha lenne egy külön epizód a vénuszra indítandó szondákról! :)
Köszönöm.
Nagyon informatív videó lett. 😉
Természetesen én is szívesen nézném a külön epizódot a jövőbeli Vénusz szondákról.
Itt vagyunk, fejlett civilizációnak mondjuk magunkat, nem hiszem el, hogy a CO2-t ne lehetne valamiképp szétbontani (persze gondolom lehet, lásd űrállomás) csak gondolom mérhetetlen mennyiségű energia ráfordításával.. remélem egyszer eljutunk oda, hogy a CO2 nem lesz probléma Földünkön s ha már meglesz a technológia, akár az utitársunk is megszabadulhatna az állandó melegítő paplanjától....de ez már nagyon mesebeli elképzelés. Egyelőre a mi kis gyöngyszemünkre kellene vigyázni itt, nekünk. (amennyire tehetem, védem is)
Már vártam a következő részt! :)
Hozod a szokásos alapos és részletes elemzést.
Idén szoktam rá a csatornára és már bánom, hogy nem találtam rá előbb!
Csak így tovább, hajrá! ;)
Legyen epizód a szondákról is!
Nagyon jó és informatív lett a videó, mint mindegyik. 🥰
Eszméletlen király video lett. Végre egy rendes részletes video a Vénuszról amiben minden benne van a kialakulása a légköre és a Szondák amik Landoltak a felszínén méréseket végezve küldték az adatokat a Földre. Imádom a Csillagászatot. De jó lenne egy ugyan ilyen részlet gazdag Videó a Merkurról a Szaturnuszról Juputerről, a NAPról Helioszféráról ami Kiterjed a Világűrbe és az egész Naprendszert védi a káros Mikrohullanú és Gamma sugárzásoktól. Remélem jól irtam ezt a Védelmi mechanizmust ami mindentől megvédi a Naprendszerünket.
Végre volt időm megnézni! Szokásos jó videó!
Nem is kerdes, nana, hogy legyen kulon epizod a szondakrol.
Érdekes rész lett, azért akad benne olyan amit nem tudtam, mondjuk lusta is voltam utána nézni :)
Jöhetnek a szondák videói is majd persze.
Ezt minden iskolába le kéne adni földrajz órán. Sőt a Merkurról szóló videót is!
Köszi a videót és a munkád! Voltak benne olyan részletek is, amik a nem voltak Nagy László Vénuszos előadásában. Egyébként ajánlom mindenkinek annak ellenére, hogy nem UA-cam kompatibilis videó. A Föld nővére, a Vénusz címmel találjátok.
Tőled jöhet szinte bármi, bolygók, csillagok, szondák...bármi :D
Annyira adnék egy április elseji poént ahol egy tengeralattjáróról szólna egy epizód.
Telepöfékelték a lakói :) Ez volt az első bolygó amit tönkretettünk :)
...és természetesen a többi bolygóról szóló filmeket is vár(juk)om👏
Nagyon király videókat készítesz! A zene honnan van? Szó szerint relaxál és pont megfelelő a hangereje is. Nagyon passzol! Imádom amit csinálsz!
UA-cam hangkönyvtárából van, az epizódok között a 26-27 rész között taláod meg a címeket.
Igen, jöhetne egy epizód a szondákról 🙂
Szép munka ismét. Gratulálok. 👏🏻👏🏻
Nagyon informatív videó! Gratula!🎉🎉💪
20:52
Legyen!!! 😎
20:52 Legyen 😎
17:20 nal rosszul mondod nem az unokainktol kapjuk a foldet hanem a szuloktol nagyszuloktol nem?
Nem, az unokáinktól, akiknek kötelességünk épségben visszaadni, ha eljön az idő!
Hat nem tudom akkor csak nekem fura.
@ Ez egy aforizma, amivel az volt a szándék, hogy legyen benne egy kis csavar. A bolygót az unokáink abban az állapotában fogják megkapni, amilyenben mi hagyjuk rájuk, de ők számon kérhetnék rajtunk, hogy miért hagytunk rájuk egy leharcolt bolygót. Ezt fejezi ki ez a mondás.
Igen, természetesen legyen!!
Zseniális videó, mint mindig :D
Neutroncsillagokról, Magnetárokról és Pulzárokról várható anyag? :D
Tervben van! ;)
@@urkutatasmagyarul Várom :D
Legyen szondás videó is! Nagyon jó ez a csatorna!
3:24 Miért nem alkalmaznak mentőrakétát (az emberes küldetésekhez hasonlóan) az űrszondás felbocsátásoknál ezért, hogy a drága űrszondát meg tudják menteni ha esetleg valami gond lenne az indításkor?
A mentés sem túl egyszerű, az amerikai járgányok a vízbe csobbannak, az sem tesz jót az űrszondának, arról nem is beszélve, hogy nagy plusztömeg lenne.
Meg kell csinálni jól és akkor nincs rá szükség
Persze druszám, simán jöjjön epizód a szondákról!
13:33 A kb. 450-500 °C fokos hőmérséklet illetve a földinél kisebb gravitáció esetén, hogy lehetséges az, hogy a rendkívüli nagy energiájú GYORSAN mozgó gázmolekolák egy része nem képes elillanni saján energiájúból vagy a napszél hatására?
Egy része biztosan leválik a bolygóról, de a sűrű légkörre a nagyobb tömege miatt nagyobb gravitációs erő hat, mint a földi légkör esetében.
Ez nagyon jó lett. 👍 Engem annyira nem érdekelnek a szondák, inkább az ilyen, bolygókról szólórészek. Ilyenből szívesen megnéznék egy-egy részt a naprendszer összes bolygójáról.
Köszi a részt , és még nincs kint a Vénusz szondás videó ?! Há azonnal legyen!😀😂
Zseniális videó, külön tetszett, hogy a környezetvédelem is helyett kapott a videóban!
Csak egy hibát találtam ebben a részben, ami annyira elhanyagolható, hogy szerintem véletlen volt, de anareob helyett, anaerob baktériumok jelentik az oxigéntől elzártan végbemenő biokémiai folyamatok elnevezését.
Amúgy nagyon érdekesek a videók és jó az előadása is, tehát így tovább.
Tökéletesen igazad van! :)
Egy ilyen videót megnéznék a Szaturnuszról :) De ez is tökéletes lett.
Nagyon tetszett ez az epizód is, én is szeretnék külön epizódokat a két új készülő Vénusz űrszondáról. :)
Legyen, jó lenne 😍
Kérdésem lenne... : ha a vénusulz légkörében sok kénsav van viszont 500°C a hőmérséklet akkor miért nem bomlott még le a kénsav, mert elvileg 300°C felett lassan elbomlik. (A vikipédia szerint)
Azért, mert a földninél sokkal nagyobb ott a nyomás
@@urkutatasmagyarul a rohadék! Nem hogy megoldaná ezt a problémát... 🤪😝😃
Érdekelne a szondákról szóló külön epizód, illetve az elképzelések a Vénusz atmoszférájában épített "lebegő városok" koncepciójáról is.
16:25 De mivel távolabb is vagyunk a naptól azért szerintem max. csak a 425 fok lehetne lehetséges.
Az meg siman belefér, nem igaz? :)
@@urkutatasmagyarulAmúgy tényleg kár lenne ezért a bolygóért ,mivel egyedibb mint egy Vénusz, a Vénusz szerű bolygokból több van.
Mindenképp legyen külön rész a szondákról :)
Szeretnék tőled kérdezni egy érdekeset. Ha a Vénusznak lenne egy Hold méretű holdja, mely kb abban a távolságban keringene tőle, mint a mi Holdunk a Földtől, azt szabad szemmel láthatnánk, meg tudnánk különböztetni a bolygótól? Minap néztem a bolygót naplemente után és ezen tűnődtem. Elég fényes, lehet a fényessége elnyomná a közeli kisebb égitestét? Köszi előre is véleményed. :)
Ez jó kérdés!
A Jupiter holdjai jól láthatóak távcsövekkel, de szabad szemmel szinte senki nem képes őket kiszúrni.
A Vénusz viszont jóval közelebb van, tehát nem tartom kizártnak, hogy látszódna!
Kíváncsi lennék miért ekkora a nyomás, ha a gravitáció kb ugyanakkora?
Mert sűrűbb a légkör, több atom van ugyanakkora helyen.
Milyen konkrét számra vagy kiváncsi?
@@urkutatasmagyarul Értem, akkor magyarul a Vénusz légköre “nehezebb” mint a földi légkör.
@@EcchiEdric
Így van, körülbelül a százszorosa!
@@Rajczi1229 bárki lenézheti a wikiről. Én is minden zseniális fizikás emlékemet igénybe véve végigolvastam az adatokat. Semmi értelme egy videóba egy rahedli számot össze vissza betenni. A többséget vagy nem igazán érdekli vagy csak belezavarodik. Ez a videó elmondja a nagyját, amit tudni érdemes, aztán akit érdekel az utánamehet a dolognak. 9.2 MPa a nyomás a felszínen pl. Két perc gugli
Szia uram! Jászai Mari és a Vénusz kapcsolatáról még annyit, hogy a Vénuszon ha sétálhatnál, nem marna meg a pillangó.
Annyi észrevételem lenne, hogy ne dramatizáld túl a globális felmelegedést, ahhoz, hogy Vénuszhoz hasonló legyen a helyzet, ahhoz az ember kevés. Paleontológiával foglalkozok hobbi szinten, sok publikációt olvasok, nem csak az őslényekről, de akkori klímáról és változásokról. Az ember egy kréta végi kihalást tud előidézni. Krétainál a perm végi még drasztikusabb volt.
Van globális felmelegedés, amit az ember drasztikusan felgyorsít. Az lenne a jó, hogy nem gyorsítanánk rajta és vissza állna abba az állapotba miből kimozdítottunk.
A bolygót nem az unokáinktól kaptuk kölcsön. Nem csak a Homo sapiens létezik a Földön. Sok másik faj is van ezen a bolygón.
a videóid továbbra is királyak!!!
A vénusz terraformálása a felső légkörben lebegő légkör feldolgozó üzemek telepítésével fog meg kezdődni. :)
Arról van valami info, hogy a Vénusz mellett elhúzó szondák merre járhatnak? A nap fogságában vannak, vagy haladnak a végtelenbe?
A Naprendszert nem tudják elhagyni, nincs hozzá elég sebességük. Az ilyen szondák mesterséges bolygóként keringenek a Nap körül.
Ez egy eszméletlen jó sorozat.
Érdekes videó volt, köszi :)
szuper :) A Szaturnuszról is legyen minden, meg külön videó legyen az Uranus meg Neptunus bolygóinkról. De kérlek, amatőr nyelvezettel. Szuper vagy, iratkozva, minden videód lájkolva meg ajánlalak is :)
Nehogy kifussunk az időből!
A NASAnak, már több tíz évvel ezelőtt,kellett volna küldenie szondákat.
Az összes bolygóra!
Nagyon jók a műsoraid!
Köszönöm szépen!
Lehet, hogy már kérdezte valaki ( ez esetben elnézést), de a naprendszerünk összes bolygójáról készítesz videót?
Ez a terv ;)
@@urkutatasmagyarul
Szuoer! Köszönöm a választ 🙂
Egyszer irtam tippnek, nem tudom akkor fogant meg az ötlet, de nem is számit, az a lényeg, hogy várjuk
@@urkutatasmagyarul A Plútó-t ne hagyd ki
Valóban nem lesz könnyű betartatni, de a megoldásban jelentős szerepet fog játszani az intenzív nagyüzemi mezőgazdaság Permakultúrás reformja mert a légkörbe bocsájtott káros anyagokat megkötő képessége ezzel a módszerrel drámaian növelhető az eddig feleslegesen roncsolt talajnak, mindenhol!
Mi okozza azt, hogy a Vénusz felszínén a légnyomás 90 szerese a Földön mért légnyomásnak?
Több gáz van a bolygó légkörében, sokkal több.
@@urkutatasmagyarul Gonolom a légköri nyomást a nehézségi gyorsulás okozza. Ez viszont a Vénuszon hasonló mint a Földön.
A másik valószínűsíthető ok az lehetne, hogy a légkör vastagsága sokkal nagyobb mint a Földön. Milyen magasan van a légkör felső határa a Vénuszon?
Bár a Földéhez hasonló nehézségi gyorsulás hasonló vastagságú légkört feltételez a Vénuszon, különben a felső rétegekből a légkör elszökne. Más szóval a vénuszi tömegvonzás nem tudja tartani az extrém vastag légkört a bolygó felszínén.
@@laszlohegedus4038
Nem a nagyobb gravitáció miatt sűrűbb a légkör, hanem mert több részecske van benne. Ha egy lezárt edényben 4 alma van, akkor az könyebb, mintha egy ugyanakkora edényben 10 alma lenne.
@@laszlohegedus4038 A szén-dioxid gáz nehezebb mint az oxigén vagy a nitrogén. A kisebb súlyú molekulák mint a hidrogén már régen elszöktek a Vénusz légköréből
Hogyha nem lenne jelen ez az öngerjesztő mechanika ami ezt az elképesztő hőséget produkálja,és a savas légkört is figyelmenkívül hagyjuk,akkor csak pusztán a Nap "közelsége"(távolsága) folytán(okán) vajon még elviselhető volna ott a hőmérséklet?
Úgyértem hogy a méröeszköz ami még nem lépett be a felső légkörbe(az üvegház "alá"),vajon a légkör külső peremén hány fokcelsiust mutat?
Akkor kb 50 fok lenne a bolygo átlaghőmérséklete a számítások szerint. Vagyis a pólusok közelében elég kellemes idő lenne. A Föld átleghőmérséklete kb 15 fok.
@@ataalma3551 köszönöm
Jöhet a szondás rész!
Hova kéred?
A vénusz forgás tengelyéről forgás irányáról és sebességéről is érdemes lenne beszelni szerintem :)
Üdv. Nagyon jó volt, köszi.
Lehet régen a Vénusz ugyan olyan élhető volt mint a Föld.
Nagyon tetszik a zenei aláfestés is.
Kérlek megtudnád írni az előadóját?
Minden jót.☺
Keresd a választ a 26-ik és a 27-ik rész között! ;)
De, ha valamiből sok van miért nem használják fel a szondák megépítésénél könnyebb lenne szerintem..
Mire gondolsz?
@@urkutatasmagyarul meleg és a széndioxidot
@@altairay
És a szondák megépítésénél használják fel a meleget?
Még mindig nem igazán értem.
@@urkutatasmagyarul Felhasználni a meleget elektromosságot fejleszteni vele vagy akár védelmet szén-dioxidot szintén úgy. Biztos ki tudnak találni valamit amivel védelmet tudnának fejleszteni szén-dioxid felhasználása a földön is sokat segítene, ha már a nemzetek a szénégetésben látják a jövőt.
Az állandó, közel félezer celsius fok brutális. Ahogy mondtam is, egyes fémek már megolvadnak. Nem lehet ezt hőt hasznosítani úgy, hogy a folyamat végén nem hűl le semmi.
A globális klímaváltozás résznél be is fejeztem.
Hát ja. Laposföld elméletesek másban érintettek...
@@hungaricusmaximus1280 Nem vagyok laposföldes. csak rátettünk egy vagy két lapáttal a klímaváltozásra.
És nem két perce történt. B*szhatjuk.
19:12 Na akkor mondjuk ki, hogy nem képzelhető el a Vénuszon semmilyen élet és pont!
Köszönöm!
Ez a panelházas poén nagyon ott volt :D
Totál hozzá nem értő ként. Ha a Vénuszon könnyebb megmaradni a levegőben, egy olyan koncepciójú szonda ami a levegőből vizsgál nem szolgálna több adattal mint egy talajra leszálló? 🤔
Attól függ, mit akarunk vizsgálni!
Aki az életet keresi, annak valóban érdemes egy ballonnal keringeni a felsőbb légkörben. Vannak is erre irányuló koncepciók.
A kérdés a végén ugye költői volt? 😁 Nagyszerű összefoglaló az eddig történt kutatásokról, jöhet a jövőbe mutató kitekintés is. Köszi!
Az 1960-as évek elején bemutatott szovjet sci-fi, a Viharok bolygója, még azelőtt készült, hogy egyetlen szonda is sikeresen leszállt, vagy megpróbált volna leszállni a Vénuszra, így utólag elég mulatságos, hogy úgy képzelték el a bolygót, ahol dinoszauruszok élnek.
Szóval a Vénuszon is van Jászai Mari tér és Orczy tér? 😅
Köszönöm a szívecskét, de elinflálódik, ha minden pihentagyú kommenthez odabiggyeszted 😉
A pihentagyúakat, a rosszindulatúakat és az értelmetleneket kihagyom! ;)
Nagyon jó videó!
legyen! hurrá.....
Küldöm tetszik!!!
Ma is tanultam valamit. Köszönöm! 👍
Legyen 😎
sziasztok
Kimaradt, hogy a Vénusz visszafelé forog a többi bolygóhoz képest. Kíváncsi lennék, milyen teóriák léteznek ennek megmagyarázására.
Interneten elfelejtik közölni a tengely forgás íránya és 1 nap 242 napig tart közel van a naphoz +lassú forgás így nem tud hőt leadni szinte mindég nappal vagy éjjel van
Ujabb minosegi anyag...koszi. 😉
Ha nem olyan lenne a légköre, mint amilyen akkor ott lehet menne az kezes húzodzkodás 😁 mivel 10 százalékkal könnyebb lennék, amúgy nagyon szépen köszönöm az epizódot. Ja, ami a szén dioxidot illeti, fa ültetés a megoldás
Kölcsönbe az unokáinktól? What?
Ez fura.
De amúgy nagyon jó vidi. Én se nézek már filmeket, főleg amíg vannak ilyen vidik
Félek hogy az emberiség csak akkor fog lépni a klímaváltozás ellen amikor már késő lesz. Egyébkánt csinálhatnál majd a kozmikus katasztrófákról egy külön videót én élném.
végre 🥳
Az nem lehetséges,hogy szendioxid és kensav keverékét evő baktériumokat telepítenek a külső légkörbe, és a vegtermekben tiszta oxigén is legyen,ilyen genetikailag módosított baktériumok lehuttenek a bolygót, mert nagyon gyorsan elszaporodnanak,egy bizonyos magassagban. Van ilyen kísérlet laborokban?
No komment...
Még hogy legyen különböző epizód azokról a szondákról is? Nem is kérdés!
Azért a Vénusz és a Föld légköre között vannak alapvető különbségek (értsd: köszönő viszonyban sincsenek) a tankönyvek szerint... A Vénuszon a légkör tömege 93-szorosa a földinek és rengeteg szén-dioxid van benne, plusz kénsav. Az lenne érdekes, milyen összetételű a Vénusz kérge, miből oldódott ki ennyi (közel az összes?) szén-dioxid az említett láncreakció során? No meg közelebb is van a Naptól (~0,728 CSE), mint a Föld...
A kénsav esőt érdemes lett volna megemlíteni szerintem, mint érdekesség. Vagy a mostani elképzelések szerint annyi kénsav azért nincs a légkörében , hogy "essen"?
Az többi bolygóval ellentétes tengely forgásról és a mágneses mező hiányáról nem esett szó. Várható még videó a vénuszról, ahol ezekről és a lehetséges okaikról beszélsz? Én mindenképp várom, mert bár sok videót és cikket olvastam már a témában, de a te videóidban mindig van egy-két érdekesség amit máshol nem hallottam még.
Szerintem évmilliókkal ezelőtt egy nagyon környezetkárosító civilizáció élhetett a Vénuszon, majd vagy kihaltak, vagy evakuáltak
De talán több esély van arra, hogy a Vénusz egy extrém vulkánbolygó, aminek légkörébe vulkanikus úton került be ennyi szén-dioxid és kén
mindenképp🤗
Végre 😎
Engem erdekelne egy resz az uj szondakrol. 10 ev? ne mar....
Ha az üvegházhatást mi emberek és a gázaink okozzák, akkor a Vénuszon voltak emberek egykor, akik addig füstöltek, amíg el nem párologtak légterestől? Ezt én sajnos nem tudom feldolgozni. Szerintem a környezetszennyezés csökkentése/megszűntetése elfogadható, sőt szükséges is, viszont a hülyeség és az ostobaság sokkal gyorsabban terjed, mint a légszennyezés és a füst... Tulajdonképpen nem a föld van értünk? Vagy hogy van ez? Nem az van, hogy azért vagyunk, hogy kiaknázzuk és egyben megismerjük a földünket? Én nem dobálok el szemetet, nem cigizek, nem iszok, horgászom, vigyázok a környezetemre. De miért kellene nekem ennél többet tennem? Miért ne tartsak teheneket? Hogy ne fingják szanaszét a légteremet? Miért mosogasam el a tejes palackot mielőtt a szelektívbe teszem, amit a szemetesek ömlesztve ürítik, és Indiában a Gangeszbe égetik a hullákat , az amcsik meg az Unió évek óta pusztító fegyverekkel látnak el egy elmebeteg rezsimet pusztán a pénzért és a hatalmi érdekekért? Hát a lófaszt mama, hogy egy klasszikust idézzek. India, Kína, Amerika és Ukrajna több kárt okozott a földnek tegnap óta, mint amit mi magyarok fogunk okozni húszmillió év alatt. Tegyük ezt rendbe szerintem mielőtt sötétzöld kommunistákká válunk... Másrészt pedig a legszórakoztatóbb, legjobb, legösszeszedettebb, legérdekesebb csatorna alá kommentelek éppen. Köszönet érte.
Egy nap a vénuszon tovább tart mint egy vénuszi év. Továbbá nincsen holdja, ami az árapály erők miatt lenne szükség. Pl lemeztektonika. Mivel a bolygón nincs riftesedés se semmi. Földön is volt már melegebb, mint most. Szerintem senki nem tudja megmondani, hogy miért lett olyan Vénusz, mint amilyen.
Oh yeah!
Az 1967. évi 41. törvényjelű űregyezmény II. cikkeje kimondja: "A világűrt, beleértve a Holdat és más égitesteket, sem a szuverenitás igényével, sem használat vagy foglalás útján, sem bármilyen más módon egyetlen nemzet sem sajátíthatja ki." Szóval akármennyire szeretnék az oroszok a Vénuszt, nem az övék. :D
Legyen !!!.
Akkor az kamu, hogy az egyik orosz szonda hangot is közvetített a bolygóról?
Nem kamu, volt olyan szonda, amin volt mikrofon.
Vannak, akik azt mondják, hogy a Vénuszon elég erős vulkanikus tevékenység felelős a rengeteg szén-dioxid kibocsátásáért.
Ez így van, de itt az a lényeg hogy a túl sok co2 mit okoz, nem a forrás. Perzse a vulkáni tevékenységre jó bizonyíték, ahogy a kénsav is.
@@lacikeri3102 Azt általában mindenki tudja, hogy a CO2 mit okoz. Sokáig a tudósok előtt rejtély volt, hogy miként kerülhetett az a rengeteg CO2 a Vénusz légkörébe.
Legyeeeen!