Ključni poudarki in zaključki projekta TERA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 бер 2024
  • ZSPM je v projekt TERA vstopala kot ključen steber na katerem je slonela tako vzpostavitev kot tudi izvajanje mentorske sheme.
    V obliki mentorske sheme, ki smo jo tvorili mentorski pari, sestavljeni iz predstavnice Zveze slovenske podeželske mladine ter predstavnice Zveze kmetic Slovenije, je zaživel edukativno ozaveščevalni program na terenu- in sicer na 20 različnih lokacijah po Sloveniji v obliki delavnic, ki so naslavljale 6 različnih tem oz. modulov:
    - Pravi moški in prava ženska
    - Aktiven podeželan, aktivna podeželanka
    - Nasilje na podeželju
    - Delo - počitek - prosti čas
    - Medgeneracijsko sožitje
    - Pravice in dolžnosti vsakega kmeta, socialna varnost
    Mentorska shema je nudila, zavidljivo podporo okolje vsem 40-im mentorjem kot tudi samim udeležencem delavnice, ki jih je bilo skupaj kar 324.
    Izkazalo se je, da družbi preko takšnih aktivnosti in zagotavljanja procesov podobnih mentorski shemi, nudimo priložnost za soustvarjanje razmer v katerih živimo. Takšnih priložnosti ne nudimo dovolj oz. jih ob vseh tem hitrem tempu življenja prepogosto spregledamo ali jim ne namenimo pozornosti in časa. Zagotoviti je potrebno sisteme, k bodo aktivenje omogočali prepoznavanje izzivov in iskanje možnih rešitev. Naj bodo misli družbe tudi smisli.
    Na terenu smo zaznali, da so takšni pristopi dela precej neprepoznani in premalokrat uporabljeni. Zato je nujno potrebno, da se spodbuja organizacije in ustanove, ki omenjeno prepoznavajo kot pomembno k oblikovanju varnega prostora za izražanje mnenja, iskanju rešitev. Ne potrebujemo birokracije in zakonodaje namenjene samemu sebi. Zakonodaja in usmeritve morajo biti pisane posamezniku na kožo, nagovarjati in reševati morajo izzive, ki jih kot pomembne prepoznamo v družbi.
    Zagotovo se je delo šele začelo.
    Verjamemo, da bodo našim iniciativam sledile strateške usmeritve, javne zakonodaje in zagovorniška prizadevanja, ki bodo v diskurz razumevanja razvoja podeželja vpeljala vidik enakosti spolov.
    Enakomernega razvoja podeželja, skupnosti v kateri bo vsak lahko užival v enakih pravicah, priložnostih in bil deležen enake obravnave, ne bo brez zasledovanja enakosti spolov.

КОМЕНТАРІ •