Сокаль - монастир бернардинів

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2019
  • Сокаль - монастир бернардинів
    Період будівництва: 1604 - 1619, XVІІІ ст.
    Засновник: Король Зиґмунт ІІІ Ваза, великий канцлер коронный Ян Замойський, Великий гетьман коронний Станіслав Жулкевський, Крайчий великий коронний Єжи Мнішек, Даниловичі, Собєскі.
    Інформація про об'єкт
    (підготовка інформації: Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном „Полоніка”)
    Костел і Бернардинський монастир у Сокалі були засновані в 1599 році. Мурований храм та прилеглі до нього монастирські будівлі були зведені в 1604-1619 і 1617-1630 рр. архітектором Бернардом Авелідесом. Бернардинський комплекс мав бути оборонною спорудою, тому був оточений бастіонними укріпленнями виконаними за участю люблінського архітектора Яна Ярошевича. Храм Бернардинів був святинею знаменитої ікони Матері Божої Сокальської "Потішення" (копія образу Божої Матері Ченстоховської), написаної приблизно в 1400 році Якубом Венжиком. Будівництво храму та монастиря підтримали: король Зиґмунт ІІІ Ваза, великий канцлер коронный Ян Замойский, Великий гетьман коронний Станіслав Жулкевський, Крайчий великий коронний Єжи Мнішек, а також Даниловичі та Собєскі. Дарчинці також сприяли чудовому обладнанню храму Бернардинців, включаючи фінансування срібного вівтаря Матері Божої. З часом святилище в Сокалі стало одним з найважливіших паломницьких місць на східних територіях Речіпосполитої, а у 1724 році відбулась коронація чудотворної ікони. Костел, разом з іконою, згорів в пожежі 1843 р. Відбудований в 1873 р. В результаті «коректи» кордону після Другої світової війни (1951) Сокаль опинився на території СРСР. Бернардинці перевезли все обладнання до Лежайська, а ікона Божої Матері була відправлена до Бернардинського монастиря в Кракові, а з 2001 року знаходиться в костелі в Грубешові. Костел, разом з монастирем були перетворені радянською владою на в’язницю суворого режиму, яка залишилася після 1991 р. У 2012 році костел разом з іншими будинками повністю згоріли в пожежі.
    У рамках проекту "Україна і Польща. Слідами історичної спадщини" в 2018 року, в Україні створено 100 коротких відеофільмів, присвячених обраним об’єктам архітектурної спадщини, які було збудовано за часів колишньої Речі Посполитої.
    Над створенням проекту працювала польсько-українська група, до складу якої увійшли історики, публіцисти, журналісти, громадські організації, а також молодь.
    Проект було підтримано Міністерством закордонних справ Польщі в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018»
    Реалізатори проекту:
    - Товариство Інтеграція Європа-Схід (www.siew.org.pl/ua/),
    - Польський Інститут у Києві (www.polinst.kyiv.ua/),
    - Ukrainian Communication Group ( / goodresttv .
    Підтримка проекту:
    - Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном „Полоніка” (polonika.pl/)
    - Національний цифровий архів Польщі (www.nac.gov.pl)
    Медіа-партнером проекту є історичний портал historykon.pl (historykon.pl).
    Сторінка проекту: www.pluazdrona.eu
    Профіль Facebook проекту: / pluazdrona

КОМЕНТАРІ • 4

  • @kapiwielki
    @kapiwielki 4 роки тому +4

    piękny!!

  • @user-dq2jv6qv5l
    @user-dq2jv6qv5l 5 років тому +7

    Ну що - запалили, зруйнували, - а хто відбудовувати буде?!
    Керівники...
    Гірше ляха, рідні діти ііі розпинають!

    • @januszzoynski1957
      @januszzoynski1957 3 роки тому +1

      To prawda🍁🍁🍁

    • @vladtepes9057
      @vladtepes9057 Рік тому +1

      Я там прорыв 8 лет, до 86 года. При советах,так Польское государство оплачивало во сколько то лет ремонтные работы по монастырю. Все таки убили монастырь. В 14 году там был лагерь для военнопленых. Я лично нашёл в калакольне три письма от пленных австрийских своим родным. Эти письма находились в музее города сокаль. А может и сейчас находятся. Город хороших людей.