Ten film poświęcony jest wszystkim sceptykom i sympatykom fotowoltaiki. Napisz proszę co uważasz na ten temat? A może posiadasz panele fotowoltaiczne już jakiś dłuższy czas? Czy nadal pracują z dużą sprawnością, czy trzeba je zutylizować?
Niestety- Telefon ostatnio zmieniłem, bo ekran już nie działał. Samochód zmieniłem, bo nie warto było naprawiać. Okna wymieniam, bo zatrzaski się wyrobiły, a szyby się rozszczelniły. Sorry jakby mi ktoś to opowiadał 30 lat temu to bym uwierzył. Dzisiaj po gwarancji- do widzenia. Bardzo miły Pan Gość. Bardzo miło opowiada, ale niestety bajki. Pozdrawiam. Bardzo ciekawe materiały Pan przedstawia. Nie wszystko jednak złoto co się świeci.
Zgadzam się z przedmówcą , że gość tego odcinka gada bajki . 1. Samochody : Diesel'a który ma 10 lat i więcej nie opłaca się naprawiać bo koszt naprawy przekracza jego wartość !!! A ,że te starsze jeszcze jeżdżą i zatruwają środowisko to zostawię bez komentarza . 2. Telefony : okres zagwarantowanych aktualizacji dla telefonu z androidem to 2-3 lata , dla IOS 5-6 lat . No chyba ze pan używa swojego tylko do dzwonienia . Pomijam fakt że telefon upada rozbiją się i naprawa jest nie opłacalna . 3. Fundamenty : tu się powiedzmy zgodzę maja szanse dobić do końca naszego życia . 4. Okna : drewniane okna mają żywotność maks 20 lat . Plastikowe 30 lat o ile tak jak przedmówca napisał elementy mechaniczne szlak nie trafi . 5. Akumulator : skąd się panu w akumulatorze wzięła miedź ?? Te 0,5% to włókna szklane . 6. Panele fotowoltaiczne : żywotność paneli z lat 2000-2010 to 25 lat a tych z tal 2010-2020 to 40 lat więc ja spokojnie je przeżyjemy . Oprócz paneli jest inwerter którego zakładana żywotność to 10 lat . Ta utrata wydajności na poziomie 1 % to jest optymistyczna . Myślę ze po 25 latach 1/4 będzie wymieniona a reszta będzie miała wydajność na poziomie może z 50% . PS1.: Gość odcinka chyba jest w czepku urodzony i przez całe jogo życie nić mu się nie zepsuło . PS2.: Samochód po takim przebiegu postawiony na hamowni przez tunera wykaże większą moc niż w momencie wyjazdu z fabryki .
Zawsze rozwalają mnie opinie osób typu "foliarz", sam nie sprawdzi tylko ślepo wierzy w to co gdzieś wyczyta lub wysłucha... Kupowałem używane panele i działają za pół ceny (jak nie mniej), a utylizacja dokładnie jak zostało powiedziane (starczy zdawać sobie sprawę z budowy). szacun za kanał i pozdrawiam!
Życzeniowa teza - dzisiaj produkuję, sprzedaję, kupuję i liczę na to, że ktoś, kiedyś, jakoś to zutylizuje. Fajny przykład z utylizacją akumulatorów - szkoda, że nie było przykładu z utylizacją plastikowej butelki. Dlaczego?
@@PompaCiepłaiPV Bo to byłby argument, że te wszystkie panele zostaną zutylizowane a nie wylądują na wysypiskach. Na przeszkodzie stoją technologia albo/i finanse. Cena produktu to koszty procesów opracowania, wytworzenia plus koszty materiałów. Wartość tych ostatnich jest kluczowa dla procesu utylizacji/odzysku, stąd Core 7/8 warty 1,5k zł jako uszkodzony jest wart mniej niż półkilogramowy młotek, wartość dodana na szrocie nie ma znaczenia. Zużyty, uszkodzony panel ma wartość aluminiowej ramki, w której się mieści. Przedsięwzięcia komercyjne nastawione na masową produkcję nowych dóbr są zależne od stałych, regularnych dostaw surowców co wyklucza recykling z uwagi na niepewność co do terminowości i wielkości dostaw plus wyższe koszty ich pozyskania. Pozostają działania celowe a te rozbijają się albo o technologie, albo o koszta, albo o jedno i drugie.
@@PompaCiepłaiPV Ta i zrzucą się na magazyn energii na 120 tyś zł bo wszyscy będą mieć panele i nie będzie miał kto od nich odbierać energii , a w zimie na przykład Texas'u i dużych mrozów nie będzie z kat brać prądu i będą spać w samochodach by w nocy nie zamarznąć :)
1 panel ( ok 20kg prawie w 100% ulegający recyklingowi ) w ciągu 25 lat wytworzy ok 10 000kWh . Zakładając, że węgiel ma średnią wartość opałowa ok 22 MJ /kg = ok 6 kWh/kg i że tylko 1/3 energii spalonego węgla dochodzi do naszego gniazdka - wychodzi, że musimy spalić 5 t węgla żeby zastąpić jeden panel PV. Z 5 t węgla powstanie nie tylko 13 ton CO2 ale i ok 1,5 tony skały , którą trzeba przewieść na hałdę , która śmierdzi smołą , którą dymi i zatruwa okolice . Jak ktoś nie wierzy niech przejedzie się na Śląsk , polecam osobiście trasę z poczty w Rybniku Chwałowicach obok kościoła św Tereski do drewnianego kościółka w Jankowicach Bożego Ciała. Mija się po drodze dwie duże hałdy , oraz kilka krzywych domów , jak zobaczycie te domy to nie uwierzycie że one jeszcze stoją. Podkopane tereny dociążone hałdą spowodowały całkowitą destrukcję terenu . Polecam autorowi odcinków nakręcić o tym film. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy energia OZE jest ok to niech najpierw się przekona jak dotychczas uzyskiwaliśmy energię.
A może jednak o produkcji energii obecnie? Może o sprawnościach turbin energetycznych obecnie? I o tym jak obecne elektrociepłownie produkują energię bliskozeroemisyjnie, a odpady są utylizowane lub zagospodarowywane.
Zgadzam się z zaproszonym gościem. Dlatego nie można liczyć opłacalności paneli na przestrzeni 20-25 lat, ponieważ postęp technologiczny skłoni nas do wymiany tych paneli dużo wcześniej. Prawdopodobne jest, że z czasem zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło. Instalacje w obecnej postaci w większości nie nadają się do rozbudowy.
@@PompaCiepłaiPV Idąc dalej należy przyjąć, że instalacja zwróci nam się po około 5-7 latach i przez kolejne ~7 lat będzie zarabiała. Czyli po około 15 latach odzyskamy to co inwestujemy teraz. Tak podchodząc do wyliczeń nie jest to atrakcyjna inwestycja pomimo ulgi podatkowej i dotacji. Pomimo to, po kilku miesiącach analizowania tego tematu, pewnie zdecyduję się na instalację ale naziemną.
Ciekawie poprowadzona rozmowa przez Pana Marcina, widać bardzo dobry warsztat i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu rozmów. Potwierdzanie głoszonych tez za pomocą faktów wygodnych dla prowadzącego tj , renomowanych uczelni, podparcie tytułami naukowymi, egzotycznych podróżny. Przeciętny słuchacz nie zada sobie nawet trudu aby zweryfikowania czy przykłady są prawdziwe. Pan Marcin to prawdziwy ,,eko wojownik'' wpisujący się w dzisiejszą narracje świata EKO. Wszyscy się mylą Pan Marcin nie. Pytanie czy Szwajcarzy bądź Austriacy palący drewnem w piecach gazyfikując to na pewno matoły i zaściankowscy siedzący w swoich prowincjonalnych domostwach. Proszę przypomnieć sobie skąd w tym roku Szwedzi podczas nagłego ataku zimy, która sparaliżowała ich nowoczesne systemy ECO, zakupiła energie do ogrzania domostw -podpowiem od nie ekologicznego narodu Polskiego. Jest takie stare powiedzenie w kołach wojskowych iż w okopach nie ma ateistów. Tak jak w dni mroźne przyjadą i jak zabraknie ciepła nawet ,,eko wojownicy'' zapomną o religii, którą tak namiętnie głosili i popędzą z siekierą do lasu. Podsumowując Polak to takie ciekawe stworzenie iż nie przyzna się do błędów, lecz nadal będzie robił wiele aby i inni nie mieli lepiej. Świat ma więcej poziomów złożenia.
Oj długi i wyczerpujący komentarz, ale tak na prawdę o czym... To już nie wiem 🤔. Wiara w to że tylko OGIEŃ da nam ciepło to domena ludzi, którzy sceptycznie podchodzą do nowych technologii. Pozdrawiam i zapraszam ponownie.
@@DanielSkwierawski I bardzo dobrze. Nie wolno na ślepo się zgadzać. Bo w taki sposób robią ludzie głupi, ale wartoby napisać konkretnie i rzeczowo dlaczego się nie zgadzamy. Na tym polega dyskusja. Pozdrawiam Serdecznie i zapraszam ponownie 😉
@@PompaCiepłaiPV Gzie jest taki zakaz sciagania tych filmow na swoj dysk z Youtuba , bo moze mi cos umknelo?? Moze dokladniejsza odpowiedz bylaby mozliwa? Pozdrawiam
Ja prowadzę badania nad recyklingiem paneli fotowoltaicznych do mojej pracy magisterskiej. Jeżeli nawet technologia za 20 lat wyprze panele fotowoltaiczne to i tak na świecie pozostanie wiele milionów ton takiego odpadu który należy zutylizować. Dodatkowo pomiędzy szkłem a podłożem krzemowy jest folia zwana EVA i to z nią jest największy problem przy recyklingu. Gdyż potrzebuje ona wysokiej temperatury albo działania substancji chemicznych aby oddzielić ją od spojonych elementów.
Teraz się sprzedaje bo jest bum dotacje byle ludziska kupowali i montowali biznes się cieszy. Nikt nie myśli co będzie za 25 lat. Będzie następny biznes utylizacji gdzie dzisiejszy prosument zapłaci z kłakami za utylizację paneli. Przyszłość energetyki to fuzja termojądrowa szczuczne słońce na Ziemi. A jaki jest bilans CO2 paneli?
@@_shy_fox_ A co zapewnia stabilność sieci energetycznej w Polsce? Elektrownie węglowe. Magazyny bateryjne do kumulacji Energi ale to wszystko będzie kiedyś wymagało utylizacji Mityczny CO2 a nikt nie mówi o metanie....
@@PompaCiepłaiPV pytam bo nikt o tym nie mówi a to jest warunek brzegowy opłacalności tej inwestycji w naszych warunkach klimatycznych. Myślę, że Państwo to już sprawdzili a brak odpowiedzi na moje pytanie jest również formą odpowiedzi.
@@PompaCiepłaiPV Telefon Nokia 1011 działał do 1997 resztę tel wymieniam jak zaczynają się psuć, panele fotowoltaiczne jak mi spadnie wydajność to dokupię paneli z 2, 3 sztuki inwertera wytrzyma poco wyrzucać jak działają. Zmieniając różne rzeczy na coraz nowsze a nie popsute to gdzie tu ekologia tylko gadżeciarstwo (człowiek robi na nowe auto co 2 lata, lepszy tel, wczasy tam gdzie znajomy nie był) po co? Żeby śmietniki zapełniać. Kupujmy z rozwagą pozdrawiam
Będzie tak samo jak z elektroniką telefony telewizory i inne leżą wielkimi chałdami na pustyniach Afryki i Arabii sałdyjskiej "jaki recykling plastyku"??
W ciągu 15-20 lat sprawność paneli potencjalnie wzrośnie więc i tak je wymienimy ze względu na ekonomię wykorzystania miejsca na dachu. One nikogo nie przeżyją. Wystarczy sprawdzić ile sprawności miały panele w 2010 roku.
Na youtubie są testy wydajności paneli po kilkunastu latach. Nie przeraża mnie spadek wydajności bo jest mało znaczący. Jeśli już to zmienię a raczej odsprzedam panele po to żeby założyć znacznie bardziej wydajne. Za 20 lat będzie więcej możliwości utylizacji paneli. Nie martwię się tym.
Za 20 lat to nasz kraj będzie jednym wielkim smietniskiem. Patrząc jak np. niemiec wyzbywa się swoich śmieci i pakuje je u nas pewnie że nie ma co się martwić. Liczy się tylko kasa. Tak samo jak wyrzuca się plastik do wód a potem rybka lepiej smakuje, no może lekko plastikiem zalatuje. Ale to taki drobny szczegół...... pozdrawiam
@@smietnikspa728 Nie zgodzę się z Tobą. Nie ma co zakładać z góry, że za 20 lat technologia nie poradzi sobie z utylizacją paneli. Świat nie stoi w miejscu a wszystkie nowe produkty są projektowane w duchu eko.
Spadek mocy w silnikach spalinowych? Pooglądajcie sobie filmy o motoryzacji. Skoda octawia z 950tys km z dwuprocentowym spadkiem mocy! Chwalicie panele, a jest coraz więcej informacji obrazujących problem uzupełniania mocy w sieci energetycznej jak fotovoltaika nie działa!
Spadku mocy nie w silnikach jest tylko przy zużytych silnikach, częściach niepewnych, poprawnie naprawiony zawsze będzie miał nominał mocy - zależy od paliwa, a koszt naprawy czasem przewyższa wartość auta. Niby nasz sieć przepełniona a od sąsiadów moc bierzemy i wysyłamy, a w nocy teraz ma ponad 50Hz a jest noc , teraz dokładnie 49,962Hz. Chodzi według mnie tylko o $$$ bo dostajesz "coś" za darmo i to jest nieładne.......
Panowie mam panele po Gradzie 20 sztuk dajcie wasz adres to przywiozę na utylizację. Utylizacja jest ale za jaką cenę tak samo jak azbest. Mercedesem 124 jezdziłem 20 lat a Teraz nowym do gwarancji
Wszystko to bardzo optymistyczne. Ale Francuzi z panelami są daleko przed polską. I niedawno otworzyli fabrykę utylizacji paneli i mają problem z przerobem. Jeśli dobrze pamiętam to mowa była o kilkudziesięciu tysięcy ton rocznie i to klienta kosztuje. Nie wiem ile. Ale, 15 lat temu w Polsce przy złomowaniu auta płacono 1 PLN za tonę czyli ok 1500 PLN za auto. Teraz ok 40 groszy. Na zachodzie się dopłaca do złomowania. Czyli w tym kierunku idziemy. Więc optymistą jasnowidzem trzeba być aby wiedzieć ile będzie kosztować za 25 lat.
Opowiada pan dosyc okrągło, ale pomija pewne niewygodne tematy. Wiatraki ,też sa cudowne, to dlaczego np. Nie ma co zrobić z ogromnymi skrzydłami. Już byla afera z ich importem i zalogowaniem w ziemi.
Widać że Pan Marcin ma dużą wiedzę na temat paneli i prądu ale na motoryzacji to raczej kiepsko się zna, te porównania do samochodu to kompletnie nie trafione
Dodam jeszcze jeden powód dlaczego wymieniamy piece węglowe: z czystej wygody, braku popiołu oraz kilku godzin w miesiącu spędzonych w kotłowni, A co do paneli fotowoltaicznych to większym problemem będzie czy po roku 2035 jak skończy się system wsparcia zagwarantowany w ustawie o OZE to czy elektrownia nadal będzie chciała magazynować naszą energie i rozliczać się z niej w systemie 0,8 do 10kw i 0,7 do instalacji ponad 10kw, czy też administracyjnie zostaniemy zmuszeni do inwestycji w magazyny energii.
Tylko farmy fotowoltaiczne, gdzie właścicielem jest miasto bądź gmina. Budowanie na dachu lub działce paneli to dla mnie jakaś partyzantka i to wysokiego ryzyka.
Widzę, że yt usuwa komentarze zawierające linki więc piszę jeszcze raz. To, że dany produkt trafia utylizacji to oznacza to tylko tyle, że nasze sumienie będzie czyste. Szwedzi grzecznie przynosili bateryjki do odpowiednich punktów aby zostały poddane utylizacji a szwedzka firma część tych zużytych bateryjek (mowa o dziesiątkach tysięcy ton) zakopała na terenie swojego kraju a drugą część wysłała do Polski gdzie zużyto je do produkcji materiałów budowlanych i budowy dróg. Podaję źródło, aby link działał na końcu, po kropce należy wpisać html money.pl/gospodarka/czarna-masa-bateryjna-miala-trafic-do-polski-chodzi-o-tysiace-ton-6557133918194528a.
@@tomaszgerlak2065 Nie wiem czy to jest ok ale nam nadzieję, że tych akumulatorów nie zakopują w ziemi jak to czyniła szwedzka firma z czarną masą z baterii.
@@PompaCiepłaiPV Malo merytoryczne wytlumaczenie. W mojej ocenie caly powyzszy wywod to opowiesci fanatyka, i brakuje jemu odniesienia do polskich smutnych realiow. Zwykle gledzenie o swiecie idealnym. Odzyskac szklo, odzyskac alu i takie tam inne
To tak jak z solarami 15 lat temu było po 20/30 tys. Chodziły. A teraz za 5000 dość fajny zestaw solarny kupimy dla rodziny 4 osobowej. Na ten moment jest BUM na FV to i rząd ma z tego ogromna kasę no i te (powiązane prywatne firmy co to sprzedają) z Unijnej dotacji na raty 0%.
reklama dźwignią handlu. Na dzień dzisiejszy z Niemiec przejeżdżają do Polski bo za drogo jest utylizować . podaj fabrykę która utylizuje panele i nie zakopuje tego pod ziemią
Czym się różni recykling od utylizacji ? Definicje za słownikiem języka polskiego PWN: -recykling, recycling [wym. risajkling], recyklizacja «wykorzystanie odpadów technologicznych i surowców wtórnych w przemyśle» -utylizacja «wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych do dalszego przerobu»
@@PompaCiepłaiPV Nie lubię jak ktoś lubi łapać innych za słówka i koniecznie musi się wymądrzyć. Ileż to razy można przeczytać mądrości typu: "nie ma czegoś takiego jak żarówka ledowa". Wtedy odpowiadam: a widziałeś kolorową bieliznę ?
Wytrzymałem 31 sekund a więc tak. U nas w regionie to same passeratti diesle a fotowoltaika krzemowa wyrasta na domkach jak grzyby po deszczu i mam pewne wątpliwości co do fotowoltaiki. A mianowicie dlaczego instalowana jest na dachach, posesjach tylko jedna technologia fotowoltaiki ? Czy to nie jest przypadkiem wyprzedawanie starej technologii ? Gdzie po 10 latach sprawność energetyczna spadnie i trzeba będzie krzemowe panele utylizować.Gdzie poniesiemy już koszta chociażby; demontaż i montaż paneli,( sami tego nie zrobimy trzeba mieć uprawnienia), plus koszta utylizacji i zakup nowych paneli. A właśnie zakup nowych paneli i tutaj dochodzimy do tego, że za te 10 lat będzie nowa technologia. Nowa inna technologia niż czarne masywne panele krzemowe. Ba, będzie nawet farba jako fotowoltaika. Pomalujemy np. elewacje budynku, dach i już mamy prąd za darmo. Budynek nie jest oszpecony panelami krzemowymi a dzięki tej nowej technologi fotowoltaika stanie się nie zauważalna. To pierwsze plusy nowej technologii fotowoltaiki, drugi plus to taki ich sprawność energetyczna nie spada podczas zachmurzenia, bądź gdy leży śnieg. Następny plus to najważniejszy a mianowicie taki, że przy nowej technologi fotowoltaiki proces produkcji będzie potrzebował 100 stopni Celsjusza a dzisiejszy panel krzemowy potrzebuję 1000 stopni Celsjusza. Ta nowa technologia została już wymyślona chyba w 2013 roku wykorzystane są perowskity. Więc zainwestowanie w fotowoltaikę krzemową wg mnie nie jest ekologiczne a ni ekonomiczne. Wole jeszcze poczekać na perowskitowe ogniwa. A teraz inna trochę kwestia nie paneli a sieci elektroenergetycznej Polski. Z tego co mi się wydaję mamy sieć jednokierunkową, więc ten boom na fotowoltaikę u nas w Polsce jest za wcześnie !!!!! Dobra koniec komentowania oglądam dalej ;)
Dobra do końca nie wytrzymałem. Co to za porównanie rozwoju technologii fotowoltaicznej do rozwoju telefonów? Trzeba było porównać do komputerów. Patrz jaki były wielkie pierwsze komputery, wielkości pokoju a ich wydajność fakt jak na tamte lata ogromne. Ile lat upłynęło od komputera wielkości pokoju do komputera wielkości która zmieści Ci się po biurkiem ?? Trzeba było kupować sobie wielkie szafy i zagracać pokój i patrz ile teraz byś miał złomu na sprzedaż. Tak samo będzie z fotowoltaiką. W pisz w google "perowskity" i naciśnij Enter. Trzeba wspierać Polską technologię. Pamiętacie kto wymyślił niebieski laser kto go wymyślił ? I co z nim było, został wykupiony prze zagraniczne firmy ale się nie dziwię jak państwo nie wspiera naukowców. Tak samo z perowskitami, państwo powinno inwestować w takie technologie a nie 500 plus. Ja też bym sprzedał za granice patent. Wolał bym by moja pomysł się rozwijał i był wykorzystany przez tych co mają kapitał jakieś doświadczenie w podobnym temacie. A jeszcze bym coś napisał co do wypowiedzi Pana po prawej ale daje se już na luzz ;)
Nigdy nie dogadasz się z sąsiadami .! Mieszkam w bloku i to jest tragedia i porażka całego systemu mieszkań miast itp. życie w miastach jest utopia polecam film w 4 odcinkach pt. raj utracony ...
uważam, że tego typu clickbaitami robi się więcej złego niż dobrego a co do samej utylizacji to zużyte panele zgodnie z obowiązującym prawem odbiera producent lub gminny zakład gospodarowania odpadami, jak każde inne elektrośmieci. wystarczy zajrzeć do ustawy, a nie na YT czy FB
Ja zadam inne pytanie - dlaczego niby mielibyśmy zrezygnować z paneli? Dachy i tak są nie wykorzystane także nawet po zmianie technologii warto by były i jednak robiły prąd. Co do utylizacji - pajacyki w internetach szczekają a to tylko aluminium krzem i odrobinka plastiku. Zresztą tak samo szczekają o samochodach elektrycznych zapominając że akumulator ołowiowy a litowo jonowy to zupełnie inne technologie. W dodatku LIION jest znacznie bardziej ekologiczny i przetwarzalny w 99%. Przy okazji - muli pan silikon z krzemem. Technologia Polaka to do wytwarzania wafli krzemowych jest wykorzystywana. Silikon jest tworzywem sztucznym na bazie krzemu. NIE WYKORZYSTUJE SIĘ GO W PANELACH.
Panowie co do paneli PV warto ubezpieczyć od warunków atmosferycznych. Wystarczy czasami jedno gradobicie ( częste zjawisko w południowych Niemczech) i panele PV nadają się do utylizacji.
Na obecną chwilę opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne.Co będzie za parę lat to nikt nie wie. Myślę, że nasz kochany Rząd wydyma tych co założyli panele fotowoltaiczne 😃
Przypomina mi to straszenie drogim gazem LPG - słyszę to straszenie 15 lat, zdążyła mi się już wrócić instalacja Lpg 10 razy. Panele mam 7 lat już się zwróciły.
@@PompaCiepłaiPV był taki ktoś, kto zapytał, dlaczego niebo jest niebieskie. Głupio ? Ale była to przyczyna odkrycia nowego rodzaju rozpraszania w fizyce. Kończę dyskusję.
Jezeli nie masz wiedzy o samochodach to sie kolego nie wypowiadaj. Samochod nie po 50 , ale po 150 tys km będzie miał dalej 150kM , oczywiście przy prawidłowej eksploatacji .
Niedobrze mi się robi jak widzę taki tytuł. Clickbait to zło bo tworzy ciemnotę. Często ludzie nie oglądają się tych filmików tylko czytają tytuły i potem powtarzają takie brednie. Nie ma problemu z utylizacją, są firmy które skupują lokalnie moduły za grosze i przetwarzają.
Jakby nie było takiego tytułu nikt by tego nie obejrzał i zupełnie nie masz racji. Taki tytuł BARDZO MOCNO zachęca do obejrzenia czego dowodem jest ten właśnie film.
Ty zupełnie nie masz racji. Bo ja codziennie spotykam kilka nowych osób które opowiadają legendy o utylizacji i inne clickbaitowe hasła jako faktyczny problem. Spróbuj sie bardziej wysilić aby zainteresować widza, zamiast okłamywać ich tytułem.
Teraz zakład nazywa się Orzeł Biały, a wcześniej Zakład Górniczo-Hutniczy Orzeł Biały w Brzezinach Śląskich :) - kopalnia rud cynku i ołowiu. W latach 2011-2014 w Orle Białym zrealizowano największy w historii Spółki program inwestycyjny, w ramach którego z pomocą środków krajowych i unijnych wybudowano nowoczesny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy oraz zaawansowaną technologicznie linię do przerobu złomu akumulatorowego. I chyba o tym wspomniał Pan Marcin
Tak straszy zatruciem planety i karami np. za wykorzystanie paliw stałych, ale wieszczy wymuszanie utylizacji produktów również w dużej mierze pochodzących z kopalin. 3D inżynierek w 1D pojmowaniu..
Ten film poświęcony jest wszystkim sceptykom i sympatykom fotowoltaiki. Napisz proszę co uważasz na ten temat? A może posiadasz panele fotowoltaiczne już jakiś dłuższy czas? Czy nadal pracują z dużą sprawnością, czy trzeba je zutylizować?
Super odcinek, zreszta jak zawsze! A z Panem Marcinem to juz wogole, merytorycznie na najwyzszym poziomie :) oby wiecej takich :)
Dziękuję bardzo i zapraszam ponownie
Niestety- Telefon ostatnio zmieniłem, bo ekran już nie działał. Samochód zmieniłem, bo nie warto było naprawiać. Okna wymieniam, bo zatrzaski się wyrobiły, a szyby się rozszczelniły. Sorry jakby mi ktoś to opowiadał 30 lat temu to bym uwierzył. Dzisiaj po gwarancji- do widzenia. Bardzo miły Pan Gość. Bardzo miło opowiada, ale niestety bajki.
Pozdrawiam. Bardzo ciekawe materiały Pan przedstawia. Nie wszystko jednak złoto co się świeci.
Dziękuję za komentarz
Zgadzam się z przedmówcą , że gość tego odcinka gada bajki .
1. Samochody : Diesel'a który ma 10 lat i więcej nie opłaca się naprawiać bo koszt naprawy przekracza jego wartość !!! A ,że te starsze jeszcze jeżdżą i zatruwają środowisko to zostawię bez komentarza .
2. Telefony : okres zagwarantowanych aktualizacji dla telefonu z androidem to 2-3 lata , dla IOS 5-6 lat . No chyba ze pan używa swojego tylko do dzwonienia . Pomijam fakt że telefon upada rozbiją się i naprawa jest nie opłacalna .
3. Fundamenty : tu się powiedzmy zgodzę maja szanse dobić do końca naszego życia .
4. Okna : drewniane okna mają żywotność maks 20 lat . Plastikowe 30 lat o ile tak jak przedmówca napisał elementy mechaniczne szlak nie trafi .
5. Akumulator : skąd się panu w akumulatorze wzięła miedź ?? Te 0,5% to włókna szklane .
6. Panele fotowoltaiczne : żywotność paneli z lat 2000-2010 to 25 lat a tych z tal 2010-2020 to 40 lat więc ja spokojnie je przeżyjemy . Oprócz paneli jest inwerter którego zakładana żywotność to 10 lat . Ta utrata wydajności na poziomie 1 % to jest optymistyczna . Myślę ze po 25 latach 1/4 będzie wymieniona a reszta będzie miała wydajność na poziomie może z 50% .
PS1.: Gość odcinka chyba jest w czepku urodzony i przez całe jogo życie nić mu się nie zepsuło .
PS2.: Samochód po takim przebiegu postawiony na hamowni przez tunera wykaże
większą moc niż w momencie wyjazdu z fabryki .
Kolejny świetny odcinek.
Pan Marcin to kopalnia wiedzy.
Miło się tego słucha.
Tak trzymać. 👍
Dziękuję bardzo i zapraszam ponownie 😉
@@PompaCiepłaiPV PS. Dziękuję Waldek za pomoc 👍
@@Rob-Sam temat się rozwiązał?
@@PompaCiepłaiPV Jeszcze nie, ale mam już plan działania.
Zawsze rozwalają mnie opinie osób typu "foliarz", sam nie sprawdzi tylko ślepo wierzy w to co gdzieś wyczyta lub wysłucha... Kupowałem używane panele i działają za pół ceny (jak nie mniej), a utylizacja dokładnie jak zostało powiedziane (starczy zdawać sobie sprawę z budowy). szacun za kanał i pozdrawiam!
Dzięki Serdeczne.
Życzeniowa teza - dzisiaj produkuję, sprzedaję, kupuję i liczę na to, że ktoś, kiedyś, jakoś to zutylizuje. Fajny przykład z utylizacją akumulatorów - szkoda, że nie było przykładu z utylizacją plastikowej butelki. Dlaczego?
A dlaczego miałoby być?
@@PompaCiepłaiPV Bo to byłby argument, że te wszystkie panele zostaną zutylizowane a nie wylądują na wysypiskach. Na przeszkodzie stoją technologia albo/i finanse. Cena produktu to koszty procesów opracowania, wytworzenia plus koszty materiałów. Wartość tych ostatnich jest kluczowa dla procesu utylizacji/odzysku, stąd Core 7/8 warty 1,5k zł jako uszkodzony jest wart mniej niż półkilogramowy młotek, wartość dodana na szrocie nie ma znaczenia. Zużyty, uszkodzony panel ma wartość aluminiowej ramki, w której się mieści. Przedsięwzięcia komercyjne nastawione na masową produkcję nowych dóbr są zależne od stałych, regularnych dostaw surowców co wyklucza recykling z uwagi na niepewność co do terminowości i wielkości dostaw plus wyższe koszty ich pozyskania. Pozostają działania celowe a te rozbijają się albo o technologie, albo o koszta, albo o jedno i drugie.
"domówić się z sąsiadami" cóż za optymizm ;D
Są jeszcze tacy sąsiedzi 😉 mam nadzieję 🤔
Siedzi i pierdzieli głupoty
@@rodziewiczleszek Nie ważne co się gada, ważne czy słuchają 🤪
@@PompaCiepłaiPV Ta i zrzucą się na magazyn energii na 120 tyś zł bo wszyscy będą mieć panele i nie będzie miał kto od nich odbierać energii , a w zimie na przykład Texas'u i dużych mrozów nie będzie z kat brać prądu i będą spać w samochodach by w nocy nie zamarznąć :)
@@autoserwis4344 Dzięki za komentarz
Brawo👏👏👏
Dzięki
Bardzo uświadamiający odcinek
Wszystko obrazkowo i klarownie przedstawione 🙃🙂
Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.
1 panel ( ok 20kg prawie w 100% ulegający recyklingowi ) w ciągu 25 lat wytworzy ok 10 000kWh . Zakładając, że węgiel ma średnią wartość opałowa ok 22 MJ /kg = ok 6 kWh/kg i że tylko 1/3 energii spalonego węgla dochodzi do naszego gniazdka - wychodzi, że musimy spalić 5 t węgla żeby zastąpić jeden panel PV. Z 5 t węgla powstanie nie tylko 13 ton CO2 ale i ok 1,5 tony skały , którą trzeba przewieść na hałdę , która śmierdzi smołą , którą dymi i zatruwa okolice . Jak ktoś nie wierzy niech przejedzie się na Śląsk , polecam osobiście trasę z poczty w Rybniku Chwałowicach obok kościoła św Tereski do drewnianego kościółka w Jankowicach Bożego Ciała. Mija się po drodze dwie duże hałdy , oraz kilka krzywych domów , jak zobaczycie te domy to nie uwierzycie że one jeszcze stoją. Podkopane tereny dociążone hałdą spowodowały całkowitą destrukcję terenu . Polecam autorowi odcinków nakręcić o tym film. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy energia OZE jest ok to niech najpierw się przekona jak dotychczas uzyskiwaliśmy energię.
Bardzo dziękuję za komentarz. Bardzo ciekawy temat. Napisz proszę do mnie na e-maila pompa.ciepla.pv@gmail.com
A może jednak o produkcji energii obecnie? Może o sprawnościach turbin energetycznych obecnie? I o tym jak obecne elektrociepłownie produkują energię bliskozeroemisyjnie, a odpady są utylizowane lub zagospodarowywane.
Zgadzam się z zaproszonym gościem. Dlatego nie można liczyć opłacalności paneli na przestrzeni 20-25 lat, ponieważ postęp technologiczny skłoni nas do wymiany tych paneli dużo wcześniej. Prawdopodobne jest, że z czasem zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło. Instalacje w obecnej postaci w większości nie nadają się do rozbudowy.
Dokładnie tak. Pozdrawiam Serdecznie
@@PompaCiepłaiPV Idąc dalej należy przyjąć, że instalacja zwróci nam się po około 5-7 latach i przez kolejne ~7 lat będzie zarabiała. Czyli po około 15 latach odzyskamy to co inwestujemy teraz. Tak podchodząc do wyliczeń nie jest to atrakcyjna inwestycja pomimo ulgi podatkowej i dotacji. Pomimo to, po kilku miesiącach analizowania tego tematu, pewnie zdecyduję się na instalację ale naziemną.
@@sawekp9005 Naziemna super, a Twoje liczenie nie jest do końca ok. Krócej będzie się zwracało.
@@PompaCiepłaiPV a czy czasami na prędkość zwrotu takiej instalacji wpływu nie ma matka natura?
@@betonikysogonski2535 w dużym stopniu tak właśnie jest 👍
Ciekawie poprowadzona rozmowa przez Pana Marcina, widać bardzo dobry warsztat i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu rozmów. Potwierdzanie głoszonych tez za pomocą faktów wygodnych dla prowadzącego tj , renomowanych uczelni, podparcie tytułami naukowymi, egzotycznych podróżny. Przeciętny słuchacz nie zada sobie nawet trudu aby zweryfikowania czy przykłady są prawdziwe. Pan Marcin to prawdziwy ,,eko wojownik'' wpisujący się w dzisiejszą narracje świata EKO. Wszyscy się mylą Pan Marcin nie. Pytanie czy Szwajcarzy bądź Austriacy palący drewnem w piecach gazyfikując to na pewno matoły i zaściankowscy siedzący w swoich prowincjonalnych domostwach. Proszę przypomnieć sobie skąd w tym roku Szwedzi podczas nagłego ataku zimy, która sparaliżowała ich nowoczesne systemy ECO, zakupiła energie do ogrzania domostw -podpowiem od nie ekologicznego narodu Polskiego. Jest takie stare powiedzenie w kołach wojskowych iż w okopach nie ma ateistów. Tak jak w dni mroźne przyjadą i jak zabraknie ciepła nawet ,,eko wojownicy'' zapomną o religii, którą tak namiętnie głosili i popędzą z siekierą do lasu. Podsumowując Polak to takie ciekawe stworzenie iż nie przyzna się do błędów, lecz nadal będzie robił wiele aby i inni nie mieli lepiej. Świat ma więcej poziomów złożenia.
Oj długi i wyczerpujący komentarz, ale tak na prawdę o czym... To już nie wiem 🤔. Wiara w to że tylko OGIEŃ da nam ciepło to domena ludzi, którzy sceptycznie podchodzą do nowych technologii. Pozdrawiam i zapraszam ponownie.
@@PompaCiepłaiPV o czym, o tym, że pan Marcin umie bardzo dobrze mówić, ale nie koniecznie się z nim zgadzamy
@@DanielSkwierawski I bardzo dobrze. Nie wolno na ślepo się zgadzać. Bo w taki sposób robią ludzie głupi, ale wartoby napisać konkretnie i rzeczowo dlaczego się nie zgadzamy. Na tym polega dyskusja. Pozdrawiam Serdecznie i zapraszam ponownie 😉
Witam . Mam pytanie . Ile filmow bylo z Panem Marcinem ? Chcialbym wszystkie z nim sobie sciagnac ?? Pozdrawiam
A kto powiedział że można ściągać filmy.
@@PompaCiepłaiPV Gzie jest taki zakaz sciagania tych filmow na swoj dysk z Youtuba , bo moze mi cos umknelo?? Moze dokladniejsza odpowiedz bylaby mozliwa? Pozdrawiam
Ja prowadzę badania nad recyklingiem paneli fotowoltaicznych do mojej pracy magisterskiej. Jeżeli nawet technologia za 20 lat wyprze panele fotowoltaiczne to i tak na świecie pozostanie wiele milionów ton takiego odpadu który należy zutylizować. Dodatkowo pomiędzy szkłem a podłożem krzemowy jest folia zwana EVA i to z nią jest największy problem przy recyklingu. Gdyż potrzebuje ona wysokiej temperatury albo działania substancji chemicznych aby oddzielić ją od spojonych elementów.
A widzisz, mądrego to i warto posłuchać. Pozdrawiam.
@@PompaCiepłaiPV Czyli gość na filmiku się wymądrza a nie ma pojęcia gdzie jest pies pogrzebany .
Teraz się sprzedaje bo jest bum dotacje byle ludziska kupowali i montowali biznes się cieszy. Nikt nie myśli co będzie za 25 lat. Będzie następny biznes utylizacji gdzie dzisiejszy prosument zapłaci z kłakami za utylizację paneli.
Przyszłość energetyki to fuzja termojądrowa szczuczne słońce na Ziemi. A jaki jest bilans CO2 paneli?
Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.
Słyszałem, że po pół roku się bilansuje.
@@_shy_fox_
A co zapewnia stabilność sieci energetycznej w Polsce? Elektrownie węglowe. Magazyny bateryjne do kumulacji Energi ale to wszystko będzie kiedyś wymagało utylizacji
Mityczny CO2 a nikt nie mówi o metanie....
@@Zadawajpytania istnieją inne magazyny energii. Np. zbiornik wodny na wzniesieniu.
Czy dalej to będzie opłacalne jak zostanie skrócony okres rozliczeniowy z roku do np. 2-3 miesięcy?
Dlaczego miałoby być zmienione??? Dzięki za komentarz.
@@PompaCiepłaiPV pytam bo nikt o tym nie mówi a to jest warunek brzegowy opłacalności tej inwestycji w naszych warunkach klimatycznych. Myślę, że Państwo to już sprawdzili a brak odpowiedzi na moje pytanie jest również formą odpowiedzi.
@@PompaCiepłaiPV po to by okraść obywatela.
@@betonikysogonski2535 Na to wpływu nie mamy niestety 😌 Ale puki co na szczęście idzie ku dobremu a nie złemu 👍
@@bartlomiejwilusz1768 Lepiej żebyś nie wykrakał 😉
Moje autko nowe z salonu 197 KM po 8 latach 90 tys km teraz ma 195 KM disel 😏😁
Zapewne ;-) Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.
@@PompaCiepłaiPV Telefon Nokia 1011 działał do 1997 resztę tel wymieniam jak zaczynają się psuć, panele fotowoltaiczne jak mi spadnie wydajność to dokupię paneli z 2, 3 sztuki inwertera wytrzyma poco wyrzucać jak działają. Zmieniając różne rzeczy na coraz nowsze a nie popsute to gdzie tu ekologia tylko gadżeciarstwo (człowiek robi na nowe auto co 2 lata, lepszy tel, wczasy tam gdzie znajomy nie był) po co? Żeby śmietniki zapełniać. Kupujmy z rozwagą pozdrawiam
@@lukiluki5022 Dokładnie tak.
Będzie tak samo jak z elektroniką telefony telewizory i inne leżą wielkimi chałdami na pustyniach Afryki i Arabii sałdyjskiej "jaki recykling plastyku"??
Dokładnie tak
Tylko zamiast tych afrykańskich państw będzie to polska.
W ciągu 15-20 lat sprawność paneli potencjalnie wzrośnie więc i tak je wymienimy ze względu na ekonomię wykorzystania miejsca na dachu. One nikogo nie przeżyją. Wystarczy sprawdzić ile sprawności miały panele w 2010 roku.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie
Na youtubie są testy wydajności paneli po kilkunastu latach. Nie przeraża mnie spadek wydajności bo jest mało znaczący. Jeśli już to zmienię a raczej odsprzedam panele po to żeby założyć znacznie bardziej wydajne. Za 20 lat będzie więcej możliwości utylizacji paneli. Nie martwię się tym.
I bardzo dobre podejście.
Za 20 lat to nasz kraj będzie jednym wielkim smietniskiem. Patrząc jak np. niemiec wyzbywa się swoich śmieci i pakuje je u nas pewnie że nie ma co się martwić. Liczy się tylko kasa. Tak samo jak wyrzuca się plastik do wód a potem rybka lepiej smakuje, no może lekko plastikiem zalatuje. Ale to taki drobny szczegół...... pozdrawiam
@@smietnikspa728 Nie zgodzę się z Tobą. Nie ma co zakładać z góry, że za 20 lat technologia nie poradzi sobie z utylizacją paneli. Świat nie stoi w miejscu a wszystkie nowe produkty są projektowane w duchu eko.
@@smietnikspa728 Smietnikiem jest i teraz. Co sie do tego kraju wwozi legalnie i nielegalnie?
Spadek mocy w silnikach spalinowych? Pooglądajcie sobie filmy o motoryzacji. Skoda octawia z 950tys km z dwuprocentowym spadkiem mocy!
Chwalicie panele, a jest coraz więcej informacji obrazujących problem uzupełniania mocy w sieci energetycznej jak fotovoltaika nie działa!
Dzięki za komentarz.
Spadku mocy nie w silnikach jest tylko przy zużytych silnikach, częściach niepewnych, poprawnie naprawiony zawsze będzie miał nominał mocy - zależy od paliwa, a koszt naprawy czasem przewyższa wartość auta.
Niby nasz sieć przepełniona a od sąsiadów moc bierzemy i wysyłamy, a w nocy teraz ma ponad 50Hz a jest noc , teraz dokładnie 49,962Hz. Chodzi według mnie tylko o $$$ bo dostajesz "coś" za darmo i to jest nieładne.......
Panowie mam panele po Gradzie 20 sztuk dajcie wasz adres to przywiozę na utylizację. Utylizacja jest ale za jaką cenę tak samo jak azbest. Mercedesem 124 jezdziłem 20 lat a Teraz nowym do gwarancji
Zabawne 😌😃
@@PompaCiepłaiPV Zabawne nic mylnego kiedyś produkowali na jakość a teraz na ilość.
0:24 tu jest błąd... Powinno być: Starym dieslem w Passacie B5! nie 6 xD
Passeratti 🤪😉
Pasdat b6 jest stary przeciez. Dobrze prawi
@@tomaszwojcik8772 Nie bo po Polszy jeździ więcej B5 i to jest słynne auto. Za B6 trzeba trochę dać.
@@zib3lTV A to prawda z B5 - swego czasu krol drog miast i wsi oraz prawie ikona pewnej mentalnosci :)
Doslownie troche kosztuje :)))
no to już humbug wszystko jest ekologiczne w panelach :D podobnie jak we wiatrakach :P
Dziękuję za komentarz
Wszystko to bardzo optymistyczne. Ale Francuzi z panelami są daleko przed polską. I niedawno otworzyli fabrykę utylizacji paneli i mają problem z przerobem. Jeśli dobrze pamiętam to mowa była o kilkudziesięciu tysięcy ton rocznie i to klienta kosztuje. Nie wiem ile.
Ale, 15 lat temu w Polsce przy złomowaniu auta płacono 1 PLN za tonę czyli ok 1500 PLN za auto.
Teraz ok 40 groszy.
Na zachodzie się dopłaca do złomowania. Czyli w tym kierunku idziemy. Więc optymistą jasnowidzem trzeba być aby wiedzieć ile będzie kosztować za 25 lat.
Nie ma sensu teraz o tym myśleć, najwyżej zbije sobie z paneli altankę ;-)
Opowiada pan dosyc okrągło, ale pomija pewne niewygodne tematy. Wiatraki ,też sa cudowne, to dlaczego np. Nie ma co zrobić z ogromnymi skrzydłami. Już byla afera z ich importem i zalogowaniem w ziemi.
Dziękuję za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
Już widzę jak te chińskie panele działają 25 lat, kiedy gwarancję mają na 10 lat
Widać że Pan Marcin ma dużą wiedzę na temat paneli i prądu ale na motoryzacji to raczej kiepsko się zna, te porównania do samochodu to kompletnie nie trafione
Dziękuję za komentarz
Dokładnie tak, biorąc pod uwage, że nawet nowe auta nie trzymają deklarowanych mocy.
@@k0vv4l3k 👍
Taka ciekawostka:
Silikon pochodzi z łacińskiej nazwy pierwiastka - Silicium (Si - krzem)
Dziękuję za komentarz.
Dodam jeszcze jeden powód dlaczego wymieniamy piece węglowe: z czystej wygody, braku popiołu oraz kilku godzin w miesiącu spędzonych w kotłowni, A co do paneli fotowoltaicznych to większym problemem będzie czy po roku 2035 jak skończy się system wsparcia zagwarantowany w ustawie o OZE to czy elektrownia nadal będzie chciała magazynować naszą energie i rozliczać się z niej w systemie 0,8 do 10kw i 0,7 do instalacji ponad 10kw, czy też administracyjnie zostaniemy zmuszeni do inwestycji w magazyny energii.
Dokładnie
Tylko farmy fotowoltaiczne, gdzie właścicielem jest miasto bądź gmina.
Budowanie na dachu lub działce paneli to dla mnie jakaś partyzantka i to wysokiego ryzyka.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz
Widzę, że yt usuwa komentarze zawierające linki więc piszę jeszcze raz.
To, że dany produkt trafia utylizacji to oznacza to tylko tyle, że nasze sumienie będzie czyste.
Szwedzi grzecznie przynosili bateryjki do odpowiednich punktów aby zostały poddane utylizacji a szwedzka firma część tych zużytych bateryjek (mowa o dziesiątkach tysięcy ton) zakopała na terenie swojego kraju a drugą część wysłała do Polski gdzie zużyto je do produkcji materiałów budowlanych i budowy dróg.
Podaję źródło, aby link działał na końcu, po kropce należy wpisać html
money.pl/gospodarka/czarna-masa-bateryjna-miala-trafic-do-polski-chodzi-o-tysiace-ton-6557133918194528a.
Dziękuję za komentarz
@@tomaszgerlak2065
Nie wiem czy to jest ok ale nam nadzieję, że tych akumulatorów nie zakopują w ziemi jak to czyniła szwedzka firma z czarną masą z baterii.
Im więcej instalacji,tym mniejsza opłacalność. Bo zaczyna się wojna falownikòw. Jak to twòj expert wytłumaczy?
To kolejny problem sceptyków. Pozdrawiam Serdecznie
@@PompaCiepłaiPV Malo merytoryczne wytlumaczenie. W mojej ocenie caly powyzszy wywod to opowiesci fanatyka, i brakuje jemu odniesienia do polskich smutnych realiow. Zwykle gledzenie o swiecie idealnym. Odzyskac szklo, odzyskac alu i takie tam inne
Dobrych rzeczy nie trzeba dotowac czyż nie?
Przy tak SCEPTYCZNYM społeczeństwie... TRZEBA
@@PompaCiepłaiPV
Tak bo żyjemy w Kalifornii, albo w strefie zwrotnikowej.
Niedługo to wszystko pierdolenie
To tak jak z solarami 15 lat temu było po 20/30 tys. Chodziły. A teraz za 5000 dość fajny zestaw solarny kupimy dla rodziny 4 osobowej.
Na ten moment jest BUM na FV to i rząd ma z tego ogromna kasę no i te (powiązane prywatne firmy co to sprzedają) z Unijnej dotacji na raty 0%.
Dzięki za komentarz.
reklama dźwignią handlu. Na dzień dzisiejszy z Niemiec przejeżdżają do Polski bo za drogo jest utylizować . podaj fabrykę która utylizuje panele i nie zakopuje tego pod ziemią
Chyba nie oglądałeś dzisiejszego odcinka.
👍
Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.
@@PompaCiepłaiPV a Ty Waldku znalazłeś u siebie Krakowskiego Laguna na działce? 👀
@@europv8012 widziałem u ciebie na filmie, ale nie kumam tematu 🤔😉🤪
@@PompaCiepłaiPV poszukaj - KRAKOWSKIE TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI - LAGUN
Szkło i aluminium, czyli mamy się martwić co będzie z biurowcami za parę lat. Ze starych paneli - ogrodzenia, wiaty, stoły, regały.
Dokładnie
Paneli się nie utylizuje tylko poddaje recyklingowi. Jedynym problemem jest ludzka niewiedza i nieskuteczne prawo.
Dziękuję za komentarz
Czym się różni recykling od utylizacji ?
Definicje za słownikiem języka polskiego PWN:
-recykling, recycling [wym. risajkling], recyklizacja «wykorzystanie odpadów technologicznych i surowców wtórnych w przemyśle»
-utylizacja «wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych do dalszego przerobu»
@@mieszkopierwszy2528 Ufff Czyli mi się udało 🤔😉🤪
@@PompaCiepłaiPV
Nie lubię jak ktoś lubi łapać innych za słówka i koniecznie musi się wymądrzyć. Ileż to razy można przeczytać mądrości typu: "nie ma czegoś takiego jak żarówka ledowa". Wtedy odpowiadam: a widziałeś kolorową bieliznę ?
Wytrzymałem 31 sekund a więc tak. U nas w regionie to same passeratti diesle a fotowoltaika krzemowa wyrasta na domkach jak grzyby po deszczu i mam pewne wątpliwości co do fotowoltaiki. A mianowicie dlaczego instalowana jest na dachach, posesjach tylko jedna technologia fotowoltaiki ? Czy to nie jest przypadkiem wyprzedawanie starej technologii ?
Gdzie po 10 latach sprawność energetyczna spadnie i trzeba będzie krzemowe panele utylizować.Gdzie poniesiemy już koszta chociażby;
demontaż i montaż paneli,( sami tego nie zrobimy trzeba mieć uprawnienia), plus koszta utylizacji i zakup nowych paneli.
A właśnie zakup nowych paneli i tutaj dochodzimy do tego, że za te 10 lat będzie nowa technologia. Nowa inna technologia niż czarne masywne panele krzemowe. Ba, będzie nawet farba jako fotowoltaika. Pomalujemy np. elewacje budynku, dach i już mamy prąd za darmo.
Budynek nie jest oszpecony panelami krzemowymi a dzięki tej nowej technologi fotowoltaika stanie się nie zauważalna.
To pierwsze plusy nowej technologii fotowoltaiki, drugi plus to taki ich sprawność energetyczna nie spada podczas zachmurzenia, bądź gdy leży śnieg.
Następny plus to najważniejszy a mianowicie taki, że przy nowej technologi fotowoltaiki proces produkcji będzie potrzebował 100 stopni Celsjusza a dzisiejszy panel krzemowy potrzebuję 1000 stopni Celsjusza.
Ta nowa technologia została już wymyślona chyba w 2013 roku wykorzystane są perowskity.
Więc zainwestowanie w fotowoltaikę krzemową wg mnie nie jest ekologiczne a ni ekonomiczne. Wole jeszcze poczekać na perowskitowe ogniwa.
A teraz inna trochę kwestia nie paneli a sieci elektroenergetycznej Polski. Z tego co mi się wydaję mamy sieć jednokierunkową, więc ten boom na fotowoltaikę u nas w Polsce jest za wcześnie !!!!!
Dobra koniec komentowania oglądam dalej ;)
Dobra do końca nie wytrzymałem.
Co to za porównanie rozwoju technologii fotowoltaicznej do rozwoju telefonów? Trzeba było porównać do komputerów. Patrz jaki były wielkie pierwsze komputery, wielkości pokoju a ich wydajność fakt jak na tamte lata ogromne. Ile lat upłynęło od komputera wielkości pokoju do komputera wielkości która zmieści Ci się po biurkiem ??
Trzeba było kupować sobie wielkie szafy i zagracać pokój i patrz ile teraz byś miał złomu na sprzedaż.
Tak samo będzie z fotowoltaiką.
W pisz w google "perowskity" i naciśnij Enter.
Trzeba wspierać Polską technologię.
Pamiętacie kto wymyślił niebieski laser kto go wymyślił ? I co z nim było, został wykupiony prze zagraniczne firmy ale się nie dziwię jak państwo nie wspiera naukowców. Tak samo z perowskitami, państwo powinno inwestować w takie technologie a nie 500 plus.
Ja też bym sprzedał za granice patent. Wolał bym by moja pomysł się rozwijał i był wykorzystany przez tych co mają kapitał jakieś doświadczenie w podobnym temacie.
A jeszcze bym coś napisał co do wypowiedzi Pana po prawej ale daje se już na luzz ;)
Nigdy nie dogadasz się z sąsiadami .! Mieszkam w bloku i to jest tragedia i porażka całego systemu mieszkań miast itp. życie w miastach jest utopia polecam film w 4 odcinkach pt. raj utracony ...
Dla zasięgu 👍💪
Dziękuję bardzo
Z sąsiadami można zrobić grilla w sobotę 🏡
Dobrze, że podatnicy dopłacają ,bo kto by to kupił?
Myślę że wielu, którzy potrafią liczyć.
@@PompaCiepłaiPV Trzeba też liczyć ile słońca w roku
@@PompaCiepłaiPV 👍
Skąd wyrwałeś tego gościa?!jest całkiem oderwany od rzeczywistości zupełnie jak bill geyts
Super gość. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.
reaktor ok tylko izotopy trzeba wykopać a słońce świeciło świeci i będzie świecić..
Tu racja.
Przeżyją nas jak sie nie spalą na tym dachu
Miejmy taką nadzieję 🤔
uważam, że tego typu clickbaitami robi się więcej złego niż dobrego
a co do samej utylizacji to zużyte panele zgodnie z obowiązującym prawem odbiera producent lub gminny zakład gospodarowania odpadami, jak każde inne elektrośmieci. wystarczy zajrzeć do ustawy, a nie na YT czy FB
Nie masz racji. Tym clickbaitem szybciej zaciekawię widzą i obejrzy i się dowie że jest ok.
@@PompaCiepłaiPV to Twoja opinia, ale przynajmniej wiemy, że wprowadzasz w błąd intencjonalnie, gratuluję. poziom brukowców osiągnięty 👏🏻
Ja zadam inne pytanie - dlaczego niby mielibyśmy zrezygnować z paneli? Dachy i tak są nie wykorzystane także nawet po zmianie technologii warto by były i jednak robiły prąd. Co do utylizacji - pajacyki w internetach szczekają a to tylko aluminium krzem i odrobinka plastiku. Zresztą tak samo szczekają o samochodach elektrycznych zapominając że akumulator ołowiowy a litowo jonowy to zupełnie inne technologie. W dodatku LIION jest znacznie bardziej ekologiczny i przetwarzalny w 99%. Przy okazji - muli pan silikon z krzemem. Technologia Polaka to do wytwarzania wafli krzemowych jest wykorzystywana. Silikon jest tworzywem sztucznym na bazie krzemu. NIE WYKORZYSTUJE SIĘ GO W PANELACH.
Zawsze znajdą się sceptycy, ale nie ma co ich słuchać. Jak powstawała elektryczność, to też o mały włos przez sceptyków byłaby lipa. Pozdrawiam
trochę za krótkie te odcinki
Może i tak, ale za to konkretne tematy poruszone
Orzeł biały istnieje i ma się dobrze
Dokładnie
Panowie co do paneli PV warto ubezpieczyć od warunków atmosferycznych.
Wystarczy czasami jedno gradobicie ( częste zjawisko w południowych Niemczech) i panele PV nadają się do utylizacji.
Pewnie że warto
Poczekaj za ustawa Pinokio ściągnie cię na ziemię!
E tam. Pinokio ma h... do powiedzenia. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.
Na obecną chwilę opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne.Co będzie za parę lat to nikt nie wie. Myślę, że nasz kochany Rząd wydyma tych co założyli panele fotowoltaiczne 😃
Spokojnie tych drugich dla równowagi też ;-)
Przypomina mi to straszenie drogim gazem LPG - słyszę to straszenie 15 lat, zdążyła mi się już wrócić instalacja Lpg 10 razy. Panele mam 7 lat już się zwróciły.
@@marcinzytka7791 LPG w zeszłym roku był po 1,90 teraz jest po 2,4 .
@@tokarp390 Benzyna będzie drożej na lato a gaz raczej potanieje. Czyli docelowo 5.80/2,25 przewiduję za 2 miesiące
Typowy marketing handlowy
A co konkretnie zostało sprzedane podczas tego marketnigu ???
@@PompaCiepłaiPV mam nadzieję że nic
Marketing nie zawsze musi kończyć się sukcesem, a ten był wyjątkowo kiczowaty
Ktoś już o to pytał - a jak wygląda utylizacja śmigieł z elektrowni wiatrowych ? Co odpowiedzą "Różowe okulary" ?
Nic, bo na głupie pytania nie ma mądrej odpowiedzi.
@@PompaCiepłaiPV: podobno nie ma głupich pytań. Są tylko odpowiedzi...
@@feliks2700 Niestety nie w tym przypadku...
@@PompaCiepłaiPV był taki ktoś, kto zapytał, dlaczego niebo jest niebieskie. Głupio ? Ale była to przyczyna odkrycia nowego rodzaju rozpraszania w fizyce. Kończę dyskusję.
Jezeli nie masz wiedzy o samochodach to sie kolego nie wypowiadaj. Samochod nie po 50 , ale po 150 tys km będzie miał dalej 150kM , oczywiście przy prawidłowej eksploatacji .
Co oni tu pindola za dzień dzisiejszy to koszt 600-800 zł za 10 Kw
Za co te 600-800 bo nie rozumiem.
Za utylizację paneli. Jest firmą w Polsce które bierze ok 50 zł za kW
Niedobrze mi się robi jak widzę taki tytuł. Clickbait to zło bo tworzy ciemnotę. Często ludzie nie oglądają się tych filmików tylko czytają tytuły i potem powtarzają takie brednie. Nie ma problemu z utylizacją, są firmy które skupują lokalnie moduły za grosze i przetwarzają.
Jakby nie było takiego tytułu nikt by tego nie obejrzał i zupełnie nie masz racji. Taki tytuł BARDZO MOCNO zachęca do obejrzenia czego dowodem jest ten właśnie film.
Ty zupełnie nie masz racji. Bo ja codziennie spotykam kilka nowych osób które opowiadają legendy o utylizacji i inne clickbaitowe hasła jako faktyczny problem. Spróbuj sie bardziej wysilić aby zainteresować widza, zamiast okłamywać ich tytułem.
Teraz zakład nazywa się Orzeł Biały, a wcześniej Zakład Górniczo-Hutniczy Orzeł Biały w Brzezinach Śląskich :) - kopalnia rud cynku i ołowiu.
W latach 2011-2014 w Orle Białym zrealizowano największy w historii Spółki program inwestycyjny, w ramach którego z pomocą środków krajowych i unijnych wybudowano nowoczesny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy oraz zaawansowaną technologicznie linię do przerobu złomu akumulatorowego. I chyba o tym wspomniał Pan Marcin
Dziękuję za komentarz
Jeszcze nie jadł a o stanie się martwi
Dziękuję za komentarz i Pozdrawiam Serdecznie
Przecież można zakopać jak azbest
Można, a jak
Po7 do 10 lat podobno pękają
Podobno.
wymieniłem telefon bo bateria zdechła
Rozsądny człowiek z Ciebie. Większość z innych powodów wymienia telefon
A wszystko przez te różowe okulary !
Oj Niewierny Tomaszu... 🤪
Piece do przetapiania ołowiu 😂😂😂 czy ty siebie słyszysz człowieku generujesz koszty jaki piec ????😂😂😂😂😂
Bełkot przedstawiciela handlowego .
Taaaa
Bzdury..dzisiejsza ekonomia jest nastawianiona na zyski dla firm a dla konsumenta strata.
Kupujcie solidne panele a nie "chiński" syf, którym zalał rynek.
Wszystkie są chińskie 👍
@@PompaCiepłaiPV moja firma transportuje kontenery z Benelux do PL, w których są panele, kontenery przypływają z Korei Pd.
@@PompaCiepłaiPV pisząc chińskie, miałem na myśli te "no name"
@@PompaCiepłaiPV SunPower też chińskie? 🙃
Tak straszy zatruciem planety i karami np. za wykorzystanie paliw stałych, ale wieszczy wymuszanie utylizacji produktów również w dużej mierze pochodzących z kopalin. 3D inżynierek w 1D pojmowaniu..
Dzięki za komentarz. Pozdrawiam Serdecznie.
Ten w czerwonych okularach wie kto mu płaci, brednie, nie warto tego słuchać, cofam suba bez żalu.
No szkoda, bo ten w czarnych okularach też coś co i raz mówi. Pozdrawiam i Zapraszam ponownie.
To se za kopie na działce .