гр.Казанлък- Нестинарката в Българанъ атракцион-пикник

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 чер 2023
  • БЪЛГАРАН впечатлява гостите на Казанлък от близо и далеч с уникалната си автентична българска атмосфера, етнографския музей и атракционната програма с нестинарски танци, фолклорни и кукерски танци. Комплексът е разгърнат на три нива и заема площ от 6 декара. Разположен е на открито в парк „Тюлбето“ над Казанлък, близо до Тракийската гробница.
    Оформлението е изцяло в битов стил - битови покривки, битови съдове, автентични предмети от българския бит. В пикник „Българан“ можете да станете свидетели на програмата „Нестинари“, на демонстрации на древни бойни умения на старите траки, на исторически и фолклорни сюжети.
    Обичай нестинарство:
    Нестинарството е един от най-старите български обичаи, който е бил практикуван не само в България, но и в Беломорска Тракия, а днес е запазен само на няколко места в страната. През 2009 г. нестинарството е включено в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство.
    Танцът на нистинарката върху жарава е обичай, изпълняван от общности, чиито покровители са св. св. Константин и Елена. Въпреки че нестинарството е свързано с целогодишни ритуални практики, върховият му момент е на 3 юни (по стар стил), което съвпада и с Празненствата на ПРАЗНИКА НА РОЗАТА В КАЗАНЛЪК, когато е празникът на двамата светии.
    Подготвянето на нестинарската жарава започва преди обяд на същият ден. Задължително е тя да бъде разстлана в кръг, около който по-късно се нареждат хората, за да наблюдават нестинарския танц. Привечер нестинарите заедно с епитропа (църковен настоятел) отиват в параклиса на св. св. Константин и Елена, където вдишват от тамяновия дим и се молят пред иконите. По-късно, вече по тъмно, пред параклиса се събира цялото село. Заедно с тях идват и музикантите - гайдар и тъпанджия, които свирят три специални мелодии - първата се свири при придвижването от параклиса до жаравата, втората по време на самото ходене по огъня и накрая така нареченото Костадинско хоро. След като ритуалното шествие пристигне при жаравата, започва кулминацията на празника.
    Нестинарите в състояние на транс влизат в кръга с подвиквания, като първият прекосява жаравата на кръст, след което в огнения кръг навлизат и другите нестинари. Особено характерна е ситната и равна стъпка, с която нестинарите ходят върху жаравата и въпреки това не нараняват краката си. След като ритуалният танц приключи, хората се хващат на Костадинското хоро за здраве.
    Днес ритуалът нестинарство е най-добре запазен в село Българи в Странджа, където се провежда всяка година на 3 юни вечерта и привлича многобройна публика от цял свят.

КОМЕНТАРІ • 1