Martwa strefa, podwójne dno, decybele i częstotliwości - wszystko o echosondach cz 2
Вставка
- Опубліковано 10 січ 2025
- Zapraszam do mojego sklepu wędkarskiego zadzior.pl/
Obejrzyj poprzedni odcinek • Przetwornik, stożek, D...
Zapraszam również na moje media
✪ Facebook / wedkatstwospinningowe
✪ Grupa / wedkarskakorba
✪ Instagram / kowalczyk_sebastian
✪ Jeśli masz do mnie sprawę napisz - sebastian.kowalczyk@ww.media.pl
✔DOŁĄCZ DO MNIE! - / @sebastiankowalczyk77
#wędkarskaelektronika
Świetny materiał , cały cykl robi się arcy ciekawy i przydatny . Gratuluję i dziękuje , jednocześnie ogromna prośba by nie czekać na kolejny odcinek 3 miesiące :) .
Super, czekam na następny odcinek. Oby ukazał się jeszcze przed majówką😉
Witam. Zdecydowanie, popieram wniosek Kolegów. Pozdrawiam.
Używam echosąd od wielu lat gdyż mnie ciekawiły, zawsze twierdziłem że to nie kamera ale też starałem się domyślać jak to działa więc brakowało mi takich materiałów SUPER ROBOTA i czekam na następny odcinek
A miało być tak pięknie kupuje echo, widzę ryby i je po prostu łowie ;) od kilku lat się przekonuje że wcale tak nie jest, mało tego teraz się okazało że jest odwrotnie niż mi się zawsze wydawało :D Czekam na następny odcinek i na sezon sandaczowy :)
Gdybym nie wiedział jak używać eho to z tego filmu ciężko się dowiedzieć. Chaotyczna wypowiedź tego pana bardzo zniechęca do słuchania
Super sprawa wielkie dzięki wiele rzeczy mi to wyjaśniło 🤘😎👌
Dzieki Panu kupiłem sobie echo właśnie...bo wcześniej nie za bardzo to wszystko kumalem,poklony😊
Fajnie wytłumaczone. Podstawy są. Czekam na kolejny odcinek na temat interpretacji tego co na ekranie smartfona, nie ekranu pro echo ;).
Pozdrawiam
W końcu ktoś potrafi to wytłumaczyć!
Dzieki za kolejną lekcję i wiele ciekawych rzeczy na temat sond
Super czekam na następny odcinek.
Fajnie gdyby pokazać przykładowe obrazy z echosondy i powiedzieć co na nich widać i jak to interpretować. Jak ustawić echo żeby pokazywało łuki. Taki materiał przyda się początkującym i nie tylko.
Genialny materiał. Dzięki :-)
Panowie pełen szacun. Baaaardzo konkretny materiał. Like i Sub oczywiście. Oglądam dalej. :)
Super wyjaśnione :-)
Mało kiedy daje łapkę ale musiałem dać Wam kawał dobrej roboty. Nawet na Suba musiałem dać i Dzwoneczek pozdrawiam
SUPER SERIA :) WIELKIE DZIĘKI :):):)
Rewelacja film , dużo się wyjaśniło ...
Wielkie dzięki super materiał. Mam nadzieję że będą kolejne odcinki 😃
Genialny materiał. Mi bardzo pomógł ;)
świetny materiał Seba
Bardzo ciekawy mega merytoryczny materiał oby tak dalej :D
Jak współczesne kreskówki czyli wielopoziomowe. Ciekawa wiedza dla nowicjuszy ale i dla zaawansowanych jakieś perełki się znajdą :)
Dziękuję bardzo za film i mnóstwo informacji
Witam, z tą częstotliwością jest tak samo jak w radio. Wysoka częstotliwość ma lepszą czułość i jakość lecz mniejszy zasięg- jak w UKF, natomiast niska częstotliwość ma dalszy zasięg lecz słabszą jakość- jak AM. Fajny materiał pozdrawiam.
Ale też na wysokiej częstotliwości mamy większą rozdzielczość-jakość co łatwo zaobserwować porównując niską jakość dźwięku na falach długich (o niskiej częstotliwości w kilohercach) do jakości na ukf (wysokiej częstotliwości w megahercach)
Ja nie mam pytan, bo wszystko jest bardzo rzeczowo wyjasnione, mam natomiast prośbę o emisję kolejnej części do końca kwietnia👏👌💪😃🎣
Pozdrawiam
Dzięki czekamy na więcej
Super film ,super wiedza .Pozdrowionka panowie 👍💪💪💪
Super materał wielkie dzięki .Pozdro
Fajne merytoryczne i przydatne
Dzięki pany
Seba super już czekam na nastepny odcinek
fajny materiał panowie
Pan Cezary - kozak!
Kozak... na takie wykłady chodził bym z przyjemnością... pzdro Seba
Super, chcemy więcej....
W końcu wleciał nowy odcinek ✌🏻
Super filmik :)
BRAWO BRAWO👋👋👋👋👋💥💥💥💥💥super odcinek👍👍👍👍👍👍dzięki I POZDRAWIAM😷😷😷😷😷😀😀
Bardzo dziękuję super materiał ! Kiedy następny odcinek ?
Już teraz rozumiem. Dzięki! :)
Czeski film ale po mały ogarniamy dobry i potrzebny materiał pozdrawiam 😎👍👍👍
Nie moge sie doczekac kolejnych filmow z Panem Cezarym.
Fajna lektura 👍
Świetny materiał. Może następnym razem coś o sonarze bocznym ?
Super materiał! Gdzie kolejne obiecane z tej serii? :D
Super!!!! Kiedy kolejny odcinek ???? :))
Im wyższa częstotliwość tym mniejsza długość fali. Dla mniejszej długości fali mała ryba już będzie wystarczająco dużym ośrodkiem by się ta krótka fala od niej odbiła w kierunku przetwornika.
Dla lepszego zobrazowania dałbym na dworzu natrysk z dyszy/słuchawki natryskowej z prysznica o kształcie full cone i byłoby wszystko jasne. 😉
Hej. Sebastianie, czy wiesz może jak interpretowane są informacje o strukturze dna z wiązek o tej samej długości? Pan Cezary rysował punkty na promieniu stożka, czy np punkt B to średnia z okręgu, gdzie wszystkie wiązki mają tą samą długość, ale różny sygnał spowodowany różną struktórą dna? Czu to jakiś najmocniejszy sygnał z tych wiązek? Ta informacja mi chyba uknęła.
Teraz juz wiem dlaczego w moim najlepszym miejscu okoniowym nic na echu nie widać 😉
Okoniowate daja b. slaby sygnal na echosondzie, wiec ciezko je zobaczyc. Karpie i karasie sa najlepiej widoczne, nie liczac oczywiscie zolwi...
@@michaelostrowski8630 chyba calkowicie odwrotnie 😉 okonie i sandacze maja najtwardsza łuske i widac je najlepiej na echu
@@KaszubBait Luska to mniej noz polowa sprawy, wazne sa tez: pecherz plawny i kregoslup.
Pytanie do wykładowcy. Ten surface clutter powinniśmy sobie odfiltrować w ustawieniach tak samo jak sea clutter i rain clutter na radarze? W sensie ustawić żeby było na czysto? Da to stratny obraz tego co poniżej, czy nie przejmować się tym? Side loby można traktować tak samo jak listki boczne na radarze?
Panie Sebastianie kiedy kolejny odcinek z cyklu?
Super ciekawy odcinek 👍
Zastanawia mnie jakie będą odczyty jak będziemy płynąć łódką z płytkiej wody na głęboką? Czy w tedy tak samo jest martwa strefa i nie będzie widać ryb. Podejrzewam że pewnie tak samo.
Czekamy na następny odcinek 👍
z górki czy pod górę nie ma znaczenia, nie zgubisz żadnej ryby gdyż zawsze będzie taki moment (choć krótszy niż na płaskim dnie) kiedy ryba widziana będzie ponad dnem. Sytuacja omówiona w filmie ma miejsce gdy łódka stoi lub porusza się po stoku ale wzdłuż czyli po tej samej głębokości
Jeśli łowię na głębokości 1,5-4m echosonda helix9 to na jakiej częstotliwości 455,800,1,2MHz będzie najlepiej widać ryby?
A propo`s częstotliwości, dlaczego na przykładowych ilustracjach stożek 200khz jest pokazywany jako węższy, niż stożek 83khz? Mówimy o klasycznym sonarze. Czyżbym został wprowadzony w błąd? Bo jeśli są tak samo,, szerokie" to wolę częstotliwość dającą bardziej szczegółowy obraz. Tutaj 200khz. Pozdrawiam i dziękuję za merytoryczny materiał.
W moim Lowrance Elite 5 Chirp stozek 200kHz jest wezszy i m.in. z tego powodu uzywam 83kHz. Interesuja mnie ryb wieksze, wiec to nie problem. Downscan tez pomaga - widac pecherze plawne jako jasne plamki.
Prosze pokazać jak jest na szerokim a jak na waskim stozku ile i co widać. ? Oraz przykład np 10m glebokosci to tak naprawdę to ile wody penetruje na wąskim a ile na szerokim mniej więcej. ?
fajny pomysł sam jestem ciekaw, jak to wygląda co do głębokości i jak sobie mierzyć.
Czy przed majówka będzie odcinek o ustawianiu echosondy?
Zdąrzcie przed majówką pozdrawiam
Beakuje troszkę wizualizacji rzeczywistej. Czyli obraz z echo i rozrysować jak dno wygląda.
Czyli na jeziorko do 7m najlepsze będzie 200khz?
Właśnie!! Przydałyby się konkretne przykłady, bo na filmie jest odniesienie do głębokości 300m i żadnego porownania do np. 3m, 8m, 15m... Fakt, że można do tego dojść bez przeciążenia mózgu, ale proste przykłady pokazane na filmie lepiej zostałyby w pamięci.
Pytanie czy jeśli jestem na górce i skieruje echo w kierunku górki czyli zrobię równolegle do górki czy wtedy będzie widać rybki 🙄
tak, skieruj prostopadle do stoku i będzie ok oprócz tego że głębokość się nie zgodzi ale jak słyszałeś na wykładzie i tak nie jest prawidłowo pokazywana. Pamiętaj tylko o korekcji pochylenia gdy się łódka obróci albo zmieni kąt górki podwodnej
Moim zdaniem nie będzie widać. Martwa strefa będzie bez względu jak najedziemy czy zakotwiczymy. Przetwornik z którejkolwiek strony najedziemy złapie silny sygnał stoku i tym samym zakłóci to co będzie pod nim.
@@anmalinam7550 w martwej strefie chodzi o to że jeden koniec stożka przy dnie jest dużo dalej od przetwornika niż drugi, gdy będzie prostopadle to oba będą w tej samej odległości i dlatego będzie działać i widzieć ok, sprawdzone
Gdzie kontynuacja ?
Czy echosonda zda egzamin przy szukaniu ryb na płytkich wodach takich koło 2m głębokości?
Dokładnie też mnie to interesuje bo mam eho hook4 chirp i wodę do 3.5m a problem mam z ustawieniem poprawnym co i jak
tak ale tylko bezprzewodowa rzucana na wędce gdyż jak rybom na głowę napływa łódka to uciekają i dlatego płytkie wody wydają się puste :) Gdyby jeszcze przetwornik montować na dziobie ale zazwyczaj jest na rufie więc cała łódź przedefiluje nad rybą zanim wejdzie ona w światło przetwornika. Dodatkowo na małych głębokościach stożek też jest bardzo wąski więc i szansa trafienia nim w rybę jest niewielka zatem lepiej spisują się przetworniki o stożku 90 stopni
materjał całkiem niczego sobie - niestety obrazuje jak jeszcze bardzo niedokładne są echosondy a tanie nie są, oczywiście echosondy są różne i są w różnych technologiach. Jak widać i tu do doskonałości spora droga.
Ciekawe kto daje te łapki w dół.
Seba co Ci się stało w oczy? Wyglądasz jak panda!
Swietne wytlumaczenie zupelnie nie intuicyjnego, jak sie przekonalem w ciagu 20 lat uzywania echosondy, tematu.
Nawet po tylu latach praktyki nieco mnie "oswiecilo".
czas oczekiwania na 3 odcinek to...
nie chcę nikogo urazić, ale ten pan ma mydlane pojęcie o działaniu przetworników. widać doświadczenie w użytkowaniu echosond, sporo się oczytał ale tłumaczenia pewnych aspektów technicznych i pojęć wywołały zapewne uśmiech na twarzy niejednego inżyniera
Zapewne ma więcej pojęcia od widzów tego kanału i przede wszystkim zdecydował się tą wiedzą podzielić. Nie widzę jakoś tych inżynierów, a jak są to niech się zgłoszą do Seby, na pewno powstanie interesujący materiał jakich niewiele mamy na YT. Ja dziękuję Panie Czarku. Czekam na więcej.
Podobno echosonda to narzędzie kłusownicze