КОМЕНТАРІ •

  • @krzysztofgrasssnake
    @krzysztofgrasssnake 7 місяців тому +11

    Bardzo ciekawy materiał. Duża dawka wiedzy. Piękny ptak. Takie moje marzenie aby go kiedyś zobaczyć. ❤

  • @maciejmaciej7810
    @maciejmaciej7810 7 місяців тому +7

    Dziękuję za kolejny, po wodniczce, wspaniały i dający nadzieję, film. Pozdrawiam Was serdecznie!

  • @beatamaaga2881
    @beatamaaga2881 5 місяців тому +3

    Wielka praca i serce włożona w ochronę gatunku. Podziękowania dla Was kochani ❤❤❤❤

  • @szangala23
    @szangala23 6 місяців тому +7

    Ostatni raz kraski widziałem w latach 70 , było ich sporo i w dobrej kondycji w okresie siano kosów było dużo owadów , kraski siedziały na wysokich drzewach czy drutach i tylko czatowaly na owady które uciekały strawy przed kosiarką ,,

  • @tococzujesz
    @tococzujesz 6 місяців тому +3

    Oby się udało. Trzymam kciuki za Państwa pracę i powrót krasek 👍Edukacja rolników nie tylko w związku z ginięciem tego gatunku ptaków wydaje się kluczowa.

  • @lilsleepy1969
    @lilsleepy1969 7 місяців тому +2

    super materiał!

  • @elegancik1796
    @elegancik1796 4 місяці тому +1

    Świetny materiał. ukłony za podzielenie się ta wiedzą. Powinna już teraz trwać reintrodukcja kraski, kiedy mamy jeszcze szczątkowe dziko żyjące populacje w kraju. W miejscach jej ochrony powinny być wypuszczane ptaki hodowane w specjalnych ośrodkach, dzięki temu będą zachowane trasy migracji do naszego kraju wypuszczanych ptaków, obrączki z nadajnikami gps, żeby dokładnie poznawać trasy ich migracji zimowisk i kolenych miejsc w sezonach legowych. Do tego w miejscach, w których występowała przed laty, które są odpowienie dla jej naturalnego areału legowego powinny być wieszane masowo budki lęgowe, szczególnie tam gdzie jej nie ma od wielu lat, a krajobraz dalej nie zmienił na tyle, że zachowane zostały jej żerowiska. TRUDNO W DZISIEJSZYCH CZASACH O NATURALNE DZIUPLE LĘGOWE i to o takich gabarytach!!!!!. Wystarczy, że do takiego miejsca wróci niespodziewanie jedna para, w następnym sezonie pojawią się kolejne jeśli jej populacja na Węgrzech będzie rosła to faktycznie możemy spodziewac się ekspansji tego gatunku na nasz kraj. Z tym, że muszą być juz gotowe miejsca do zasiedlenia i na nia tylko czekać!!! Nic samo się nie zrobi. Wątpie że są takie miejsca przygotowane. Akcja z jej ochroną na szeroką skale jest spóżniona o dwa dziesięciolecia.

  • @lukaszw1907
    @lukaszw1907 7 місяців тому

    Niestety wygląda na to ,ze to ostatnie lata z lęgową kraską u nas. Ale i tak wielkie podziękowania dla OTOP , że starali się, próbowali choc zatrzymać ten niekorzystny trend.

  • @marianek25
    @marianek25 6 місяців тому +3

    Ciarki mnie przeszły jak zobaczyłem tyle martwych ptaków zabijanych dla sportu.
    Nie mogę sobie wyobrazić co czują osoby które zajmują się ochroną tych ptaków widząc takie zdjęcia :(
    Może trzeba w jakiś sposób uświadamiać tamtych ludzi że to co robią jest złe.

    • @burykocur9186
      @burykocur9186 6 місяців тому +2

      Nie wiem czy da się im cokolwiek wytłumaczyć. To są zwyrodnialcy. Zwłaszcza ci z Malty.

    • @elegancik1796
      @elegancik1796 4 місяці тому

      @@burykocur9186 Naciski z UE i gruba kasa powinna iśc na ochrone tego gatunku, co za tym idzie na zmiane prawa w tych barbarzyńskich krajach i jego egzektowanie. Bez tego cała ta ochrona w Europie to syzyfowa praca. Bezsens gdy jednego dnia jeden dzikus z wiatrówki może zabić całą populacje lęgowych par wracających na legowiska. Dramat.

  • @meezer2504
    @meezer2504 5 місяців тому

    Kocham takie akcje! Gdzie mozna kupic taka budke? Jestem wlascicielem zabytkowego parku i graniczacego z nim pasa laki na obszarze Polnocnego Mazowsza. Chetnie powiesze taka budke u siebie.

  • @maciejpiersa347
    @maciejpiersa347 7 місяців тому

    Czy można się zapisać do jakiegoś stowarzyszenia gdzie pomaga się ptakom? Mieszkam w mazowieckim koło ostrołęki na kurpiach i chętnie zapisałbym się do jakiegoś stowarzyszenia. Mam informacje o tym że są u mnie bażanty, kuligi, kulig wielki aktywnie gniazduje, białe czaple i jeden raz w życiu widziany był nawet głuszec

    • @otop_birdlife_pl
      @otop_birdlife_pl 6 місяців тому

      Serdecznie zapraszamy do nas, do OTOP: otop.org.pl/wlacz-sie/zostan-czlonkiem-otop/zostan-czlonkiem-otop/

  • @PASZCZak47
    @PASZCZak47 2 місяці тому

    Widziałem kraskę w tym roku. Niestety samotną.

  • @kroguleccooper6484
    @kroguleccooper6484 4 місяці тому

    Wiecej durnych przepisów zabraniajacych hodowlę rodzimych ptaków. Prośby zezwolenia decyzje no i oczywiście za wszytsko trzeba płacić. Hodowcy się zniechęcają wiec hodują w prywatnych hodowlach inne gatunku z powodzeniem. Jeśli hodowcy mogli by bez zbednych dziwnych decyzjii sprowadzać sobie te ptaki z zagranicznych hodowli to po 3 latach kraski nie były by już takie zagrożone. To samo tyczy sie innych gatunków ptaków np. Głuszec i cietrzew. Nie ma zgody na prywatne hodowle a w Austri te gatunki to są hodowane o tak sobie w przydomowych wolierach jako ptaki ozdobne i tam nie są juz takie zagrożone .