Stanisław Wolski z uczniami i uczennicami - ober ciągły

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • nagranie: Tabor Opoczyński / Poświętne / 2024
    więcej informacji o podobnych wydarzeniach znajdziecie tu:
    / muzyka.zakorzeniona
    Stanisław Wolski - urodził się w 1928 roku w Radzicach Małych pod Opocznem. Przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 17 lat. Od samego początku grał na skrzypcach. Swój pierwszy instrument odziedziczył po zmarłym muzykancie Jaciubku z Radzic Małych. Po II wojnie światowej wielokrotnie grywał na zabawach wiejskich i weselach, samodzielnie lub ze znanym skrzypkiem opoczyńskim Janem Matysiakiem (na dwoje skrzypiec), a także z kapelą Adamusów. Uczestniczył w licznych festiwalach, między innymi w I edycji Festiwalu Opoczno Stolicą Oberka, konkursach i przeglądach kapel, między innymi w Radomiu, Opocznie, Przysusze, Wrocławiu. Od wielu lat gra w kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Drzewiczanie” z Drzewicy. Laureat I miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zagrał z synem Andrzejem.
    ---
    Tabor Opoczyński w Poświętnem (pow. opoczyński) to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi tradycjami Ziemi Opoczyńskiej - muzyką, śpiewem i tańcem.
    𝐈𝐃𝐄𝐀: Wydarzenie wzorowane jest na letnich taborach węgierskich domów tańca (upowszechnionych w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca). Uczestnicy taborów przez kilka dni obcują nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim uczą się tradycyjnych technik wykonawczych od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich, wspólnie grając, śpiewając i tańcząc. Cechami różniącymi Tabor od typowych festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność oraz podejście alternatywne wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą. Założeniem Taboru jest czynny, wspólny udział jego uczestników, ale także tych, od których można czerpać wiedzę, w wydarzeniach organizowanych w ramach Taboru. Każde z nich to szansa na obcowanie z wciąż żywymi tradycjami regionu, odzwierciedlającymi się w muzyce, pieśniach i tańcach.
    Opoczyńskie słynie z bogatych tradycji rękodzielniczych oraz muzycznych, znanych nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. To region, w którym niegdyś w prawie każdej wiosce zamieszkiwali ludzie posiadający umiejętności gry na instrumentach. Muzyka i śpiew towarzyszyły niemal każdej aktywności. Ważnym elementem pograjek weselnych oraz wszelkich zabaw tanecznych był dobrze dobrany repertuar kapel. Zaczynano zazwyczaj od chodzonego, na wzór dworskich bali. Następnie grano tu do tańca charakterystyczne siarczyste oberki i skoczne polki. Początkowo kapele grające na podopoczyńskich wsiach opierały się na trzech instrumentach: skrzypcach, basie i bębnie obręczowym. Z czasem do składu kapel włączano baraban oraz harmonię trzyrzędową lub akordeon, które wyparły basy. Folklor opoczyński to nie tylko muzyka, śpiew i taniec, ale również bogactwo strojów ludowych, rękodzieła i obrzędów, odzwierciedlających historię oraz ducha regionu.

КОМЕНТАРІ •