Walczyliśmy w firmie długo z afdd Hagera. Reagowały na załączanie się np. ekspresu do kawy albo drukarki. Mnóstwo pomiarów i konfliktów z klientami.... Okazało się że problem jest z afdd. Wszystkie wymienialiśmy a Hager zmieniał "soft".
Ekspresy do kawy istotnie miały wpływ na zadziałanie AFDD. Spowodowane było to praca młynka do kawy, który podczas mielenia ma bardzo losowy charakter pobieranego prądu i traktowany był jako zwarcie łukowe. Podobnie się ma sprawa z drukarkami laserowymi...
Mieszkam na codzień w Szwajcarii i montujemy na codzień AFDD. 1 urzadzenie AFDD montujemy tylko i wyłącznie dla 1 obwodu ale kilka gniazd. Hager miał chyba problemy z softem bo po podłączeniu jakiegoś urządzenia do gniazda wyłączał się. Dlatego też była przesiadka na EATON. Teraz uzywamy SIEMENS. Dlaczego? Łączysz ze sobą 2 niezależne aparaty: AFDD i RCBO. Zajmuje w rozdzielni tylko 2 miejsca...
Witam także zabrakło mi testu przy wspinaniu do gniazdka urządzeń powodujących iskrzenie na wtyczce np. zasilacze impulsowe. Według mnie może za kilka lat będzie to standardem jak zostanie ujęte w przepisach jak różnicówka. Pozdrawiam z Podlasia 👍
Rozumiem, że zabezpieczeniem AFDD nie można zastąpić różnicówki, czyli zabezpieczać kilku obwodów w konfiguracji AFDD i zabezpieczenia nadprądowe? Bliżej mu do zabezpieczenia kombinowanego nadmiarowo - różnicowego i pracy indywidualnej? I co z iskrzeniem podczas wkładania/wyjmowania wtyczek z gniazdek, szczególnie przy urządzeniach z zasilaczami impulsowymi? Tam potrafi czasem całkiem porządnie zaiskrzyć. Jak z czułością tych zabezpieczeń na iskrzenia szeregowe np w wyłącznikach, na stykach przekaźników/styczników? Bardzo to fajne, ale cena na razie zaporowa. Klienci potrafią płakać, jak im proponuję droższe różnicówki typu A zamiast AC, a co dopiero to. Dla wielu rozbudowana skrzynka, to jakaś fanaberia, bo przecież kiedyś wszystko chodziło na dwóch porcelankach i też było dobrze.
Gniazdo i wtyczka iskrzy dlatego, bo podłączamy coś z obciążeniem (np.włączona farelka) a to powoduje przejście prądu z gniazda na wtyczkę. Jest to rzecz niby normalna, ale trzeba uważać.
Luksiu, czy ten test nie powinien być przeprowadzony nieco inaczej? Wg. mnie testując taki aparat powinieneś zaczynać od zerowej szczeliny (fizyczny kontakt elektrod iskrownika) a następnie stopniowo zwiększać odległość między nimi. Przecież tak wygląda właśnie mechanizm pojawiania się zwarć łukowych szeregowych: pierwotnie przewody są z sobą zwarte (normalna eksploatacja) a następnie "odłączają się" od siebie w wyniku uszkodzenia mechanicznego.
Super materiał ;) jeszcze dużo wody upłynie aby była to codzienność w polskich rozdzielnicach. Super nowość - Super BEZPIECZEŃSTWO. Życzeniem pierwszej potrzeby byłby montaż RCB typu A. Pozdrawiam.
Nie pragnij tej codzienności. Każdy obwód z własnym AFDD, którego cena zaczyna się od około 500 PLN-ów. U mnie mam 30 obwodów, czyli na początek 15kPLN-ów, kogo na to stać?! 😉
@@grove82 Odrazu na wszystkie obwody to nie. Takie o których mowa w super filmie. Powoli a małymi kroczkami. Warto o tym wspominać inwestorom iż coś takiego jest....
@@asafg1633 akurat niedawno dogłębnie analizowałem normę 62606 i nie mów mi, że jest obowiązek stosowania AFDD w Polsce! Jeśli tak jest proszę o przytoczenie fragmentu normy, a zapewniam cię, że jest tam stwierdzenie "zaleca się", a to jest co innego niż "wymaga się"! Widzisz różnice?! Czytamy tekst że zrozumieniem... 😎
Witam. Wszystko pięknie taka jest teoria. A sam wiesz jak to wygląda w praktyce. Nikt takich rzeczy nie stosuje w domu jedno rodzinnych. Wszyscy tną koszty. A najlepsi są tacy co komentują że instalacji nie widać o wszystko robią na najtańszych materiałach. Pozdrawiam
Fajnie było by zobaczyć test jak się ten aparat sprawuje z różnymi odbiornikami typu odkurzacz, wiertarka, silnik, świetlówka, rolety (wszędzie tam pojawiają się iskrzenia...)
Witam, super video, dziękuję! AFDD (ktore ma tylko AFDD i zabiezpieczenie nadprądowe) ma stać przed czy za rożnicoprądowką? Czy nie ma różnicy? Dziękuję!
Świetne i treściwe materiały :) Super się ogląda. Przy okazji chciałbym się zapytać o materiał na temat podłączenia agregatu trójfazowego pod instalacje domową. Obecnie myślę nad tym tematem. Jak skutecznie i zgodnie ze sztuką można to zrobić. Chodzi o podłączenie, odizolowanie sieci wewnętrznej od sieci energetycznej w różnych układach: TN-C, TN-S itp... Czy jest możliwość zasilania oświetlenia domu, które wykonane jest na zasadzie, że każde piętro zasila inna faza, agregatem trójfazowym podłączanym w odpowiednim miejscu. Pozdrawiam :)
Agregaty trójfazowe do zastosowań domowych nie należą do najtańszych. Jeżeli nie mamy parcia na taki agregat to całkowicie wystarczy na podstawowe potrzeby jednofazowy. Należy zastosować przełącznik agregat- sieć aby całkowicie rozłączać zasilanie od dostawcy.
chętnie bym zobaczył działanie tego wyłącznika w obwdach oświetleniowych z łacznikami do lampy w których występują małe zwarcia łukowe Nigdy nic nie słyszałem o tym wyłączniku ale wątpię że można go wszędzie stosować
Hej Luksiu, Jak to się ma podczas zwykłego wyjmowania wtyczki z gniazda tam tez czasami potrafi zaiskrzyć, chyba ze się mylę i jest to inny rodzaj zwarcia łukowego, taki który jest akceptowalny. Druga sprawa to wydaje mi się ze powinieneś AFDD zasilić przekrojem takim jakim sznurowales pozostałe automaty ale to tylko moja sugestia, pozdrawiam!
Aparaty AFDD rozróżniają zwarcia łukowe wywołane uszkodzeniem od iskrzenia łączeniowego... Poza tym nie dopowiedziano w materiale, że poprawne zadziałanie gwarantowane jest dla prądu odbioru powyżej 2,5A.
jak sie patrzy na ta rozdzielnice to klient i tak powinien spac spokojnie. Droga zabawka ciekawi mnie jak to jest z awaryjnosca tego szpeja jak ktos ma doswiadczenie niech sie wypowie.
Afdd? Ciężko stwierdzić. Tego typu rozwiązania są dostępne na rynku od ok 10lat, jak na razie oprócz kilku wpadek producentów wszystko działa poprawnie
witam. Jak dużą ilość tych AFDD+ trzeba założyć w rozdzielni? Chodzi o to by na każdej fazie było jedno takie urządzenie? Jaka jest procedura przy zakładaniu w układzie 3-fazowym?
@@Luksiuelektryk rozumiem. Czy przez obwód rozumieć mam jaką jedną fazę? Jak duży może być obwód do takiego zabezpieczenia. Mam jeszcze takie pytanie czy są może takie zabezpieczenia na prąd stały w fotowoltaice?
Prawde mowiac pierwszy raz ro widze. A widzialem juz tysiace instalacji zarowno przemyslowych jak i domowych. :) Do tego luksiu na poczatku troche bajek poopowiadal o zwarciu miedzy L i N ktorego to bezpiecznik nie wykrywa. Poprawnie wykonana i opomiarowana instalacja raczej sie nie zapali. Jesli juz to jakis przedluzacze albo przewody sztukowane po stronie klienta.
@@elektryknikodem No i uważasz że taki Kowalski który kupił projekt domu z 100 zł ma wszystko policzone w tym projekcie gdzie jest jedną roznicowka 3f na całą chate o parmetrach zwarcia między fazowego np 40A i zwarciach łukowych 6kA , z praktyki wiem że w domach jednorodzinnych zwarcie zwarciu nie równe i długo by pisać i jeszcze dłużej udowadniać po czyjej stronie racja .
@@marciniwinski5347 To wtedy jako elektryk nie przyjmuję takiej roboty, bo nie będę lecieć po taniości. Nie oszczędza się na instalacjach elektrycznych. Jeśli jest potrzeba to stosuje się AFDD. Czasy w których stosowało się 1 RCD na całość dawno minęły.
Witam. Czy znasz jakiś produkt , który by realizował zabezpieczenie przed zwarciami łukowymi na prądzie stałym (AFCI)? Większość falowników PV tego nie ma z uwagi na dopiero niedawno opracowane normy dla AFCI.
@@mateonana654 a No po to żeby zabezpieczyć więcej obwodów tanim kosztem .są wyłączniki nadpradowe AFDD z siemensa i można robić tak za za roznicowka je dajesz jak w standardowej instalacji tylko koszt rozdzielnicy wynosiłby nie 2 tys a 20:)
Dlatego raczej pozostaniemy na pojedynczych obwodach jeśli chodzi o zwarcia łukowe i musimy wybierać najbardziej newralgiczne miejsca .Gdyby się dało za pare stówek zabezpieczyć tak wszystkie obwody było by super ale podejrzewam ze AFDD wtedy by się gubił .
A co powiesz o jednomodułowych AFDD siemensa nie ukrywam iż wolał bym takie bez członu nadprądowego i RCD gdyż awaria jednego z nich kiedy AFDD dalej działa to kasa w błoto. A tak mogę wymienić samo RCD czy nadprądowy. Dwa mam taki AFDD+ z B16 i za nim np pięć gniazd zwarcie wywala mi człon nadprądowy danego obwodu i tyle a tak zareaguje też AFDD+ i leci całe pięć gniazd więc lipka. A pakowanie tych aparatów zamiast nadprądowych np przy 30 i więcej obwodach to TIR $$$$ więc bez sensu. Zrób odcinek o AFDD bez nadprądowego i RCD. Czy są zgodne z naszymi normami i czy działają jak należy. A warto wspomnieć i te Eatony co masz mają RCD A ja prywatnie już dla siebie wolę klasę F czego to co masz na stole nie ma. Pozdro
Luksiu pytanie praktyczne, jak często zdarza Ci się montować tego typu urządzenia? Z twojej praktyki to już raczej standard czy raczej ciężko namówić na to inwestorów?
nikt tego nie montuje, cena ponad 500zł na jeden obwód gdy rcbo 80zł :) to tylko nowinka technologiczna taka jak Koenigsegg Agera RS rozpędził się do 447 km/h! i tak sobie nie kupisz takiego auto, bo Cię nie stać. (:
Wbrew pozorom montuje się to dosyć często w instalacjach budynków drewnianych Pierwszy afdd siemensa zamontowałem w drewniaku jakieś12 lat temu do dziś działa poprawnie
@@mateonana654 Zgadzam się że to droga nowinka ale nie uważam że to jest powód aby to przekreślić i nie montować. Są sytuacje gdzie takie układy mają realne zastosowanie. Nie mówię tu od razu aby całą rozdzielnica była w takie wyposażona na wszystkich obwodach. Generalnie jestem ciekaw czy jak są jakieś obwody krytyczne np na poddaszu to czy klienci się na to decydują czy jednak tak jak wyżej "drogie to więc idź pan mi z tym".
@@BarsumTech jedyne zastosowanie to widzę np w gniazdach zew gdzie się często podłącza jakieś przedłużacze często zbijane i rozwijane np w ogrodzie, nigdzie indziej nie widzę tego w gospodarstwach domowych, w przemysłówce to widzę szersze zastosowania w instalacjach w wykonaniu przeciwwybuchowym na przykład.
Luksiu mam pytanie jak I piętro ma 20 gniazdek i pspinam je po 10 i w rozdzielnicy będą 2 przewody gniazdowe z I piętra i czy można je podłączyć pod 1 afdd ?
Fajnie to wygląda w teorii, ale jako elektryk automatyk kompletnie tego nie widzę , bałbym się zamontować to komukolwiek, ciekawe jak to się zachowuje ze starym odkurzaczem, czy ściemniaczem fazowym :), każdy styk w jakimkolwiek regulatorze to przecież w praktyce łuk przez ułamek sekundy.
@@miettar807w domach jednorodzinnych też tego mało bo trochę kosztuje. Co tak jest chociaż jeden wyłącznik RCD. Wiadomo że gdzieś są wypasione rozdzielnice, ale też musi być wypasiony portfel inwestora. Przewożnie jak takie zabawki się dołoży do wyceny to wycena jest odrzucona.
jak to zamontujesz to masz problem z ekspresem co mieli kawe odkurzaczem z silnikiem szeregowym i więkrzościoł sprzętu agd w niemczech karzdy nowowybudowany dom musiał mieć zabespieczenie afdd ilość usterek iproblemów zgłaszanych przez klijentów to poprostu była jakaś masakra naszczęśćie teraz niejest to obowiązkiem ale jak ktoś chce w domu zamiatać i pić kawę rospuszczalną oraz niekorzystać z większości sprzętu elektrycznego agd to faktycznie morze spać spokojnie i zamontować sobie te afdd lecz jeśli jesteś wykonawcą instalacji elektrycznej i dajesz pięć lat gwarancji to klijęt będzie miał najpierw do ciebie pretęsje że spaprałeś swą robotę i to ty zbierzesz najpierw całe rozgoryczenie żę kupił nowy ekspres do kawy i nie może się delektować poranną kawą bo mu prąd znika w gniazdku jak prubuje włączyć
Ekspres do kawy w sypialni?! Normy w Niemczech wyraźnie mówią w jakich obwodach wymaga się stosowania AFDD, proponuję zajrzeć... Jeśli klient sobie zażyczy na obwód w kuchni z ekspresem powinien być uświadomiony o możliwości zadziałania tego typu aparatu i wtedy niech decyduje. Obecnie AFDD są lepiej dopracowane i powodują mniej problemów...
Nie długo szafka w domu będzie wygladać jak w fabryce . Podibnie jest z kotłowniami . Najebane gratów jak w laboratorum . A nie musi . Bo im więcej tego dziadostwa tym bardziej coś zepsute .
Nie znam się a wypowiem się, tak wygląda twoja argumentacja, może potrzeba tyle zabezpieczeń dla tego że PRL skończył się 30 lat temu! To nie te czasy, gdzie na obiekt wystarczy 3 bezpieczniki topikowe
Walczyliśmy w firmie długo z afdd Hagera. Reagowały na załączanie się np. ekspresu do kawy albo drukarki. Mnóstwo pomiarów i konfliktów z klientami.... Okazało się że problem jest z afdd. Wszystkie wymienialiśmy a Hager zmieniał "soft".
Ekspresy do kawy istotnie miały wpływ na zadziałanie AFDD. Spowodowane było to praca młynka do kawy, który podczas mielenia ma bardzo losowy charakter pobieranego prądu i traktowany był jako zwarcie łukowe. Podobnie się ma sprawa z drukarkami laserowymi...
Pamietam tą rozdzielnicę 😏 sporo się z niej nauczylem. Swietny materiał Profesorze Luksiu. Pozdrawiam serdecznie z Łodzi 🍻🍺🍻
Mieszkam na codzień w Szwajcarii i montujemy na codzień AFDD. 1 urzadzenie AFDD montujemy tylko i wyłącznie dla 1 obwodu ale kilka gniazd. Hager miał chyba problemy z softem bo po podłączeniu jakiegoś urządzenia do gniazda wyłączał się. Dlatego też była przesiadka na EATON. Teraz uzywamy SIEMENS. Dlaczego? Łączysz ze sobą 2 niezależne aparaty: AFDD i RCBO. Zajmuje w rozdzielni tylko 2 miejsca...
A siemensy w kombinacji: MCB+AFDD zajmują tylko 1 moduł montażowy!
@@ukaszbarton9642 ale to jest tylko MCB... Ja napisałem o pełnym zabezpieczeniu RCBO + AFDD.
Bardzo ciekawy materiał
Witam także zabrakło mi testu przy wspinaniu do gniazdka urządzeń powodujących iskrzenie na wtyczce np. zasilacze impulsowe. Według mnie może za kilka lat będzie to standardem jak zostanie ujęte w przepisach jak różnicówka. Pozdrawiam z Podlasia 👍
Super Ciekawy odcinek i Test
Fajny materiał, zabrakło dla mnie testu w mniej laboratoryjnych warunkach - czytaj na zwykłym przewodzie instalacyjnym 😀
Rozumiem, że zabezpieczeniem AFDD nie można zastąpić różnicówki, czyli zabezpieczać kilku obwodów w konfiguracji AFDD i zabezpieczenia nadprądowe? Bliżej mu do zabezpieczenia kombinowanego nadmiarowo - różnicowego i pracy indywidualnej? I co z iskrzeniem podczas wkładania/wyjmowania wtyczek z gniazdek, szczególnie przy urządzeniach z zasilaczami impulsowymi? Tam potrafi czasem całkiem porządnie zaiskrzyć. Jak z czułością tych zabezpieczeń na iskrzenia szeregowe np w wyłącznikach, na stykach przekaźników/styczników?
Bardzo to fajne, ale cena na razie zaporowa. Klienci potrafią płakać, jak im proponuję droższe różnicówki typu A zamiast AC, a co dopiero to. Dla wielu rozbudowana skrzynka, to jakaś fanaberia, bo przecież kiedyś wszystko chodziło na dwóch porcelankach i też było dobrze.
Gniazdo i wtyczka iskrzy dlatego, bo podłączamy coś z obciążeniem (np.włączona farelka) a to powoduje przejście prądu z gniazda na wtyczkę. Jest to rzecz niby normalna, ale trzeba uważać.
Luksiu, czy ten test nie powinien być przeprowadzony nieco inaczej? Wg. mnie testując taki aparat powinieneś zaczynać od zerowej szczeliny (fizyczny kontakt elektrod iskrownika) a następnie stopniowo zwiększać odległość między nimi. Przecież tak wygląda właśnie mechanizm pojawiania się zwarć łukowych szeregowych: pierwotnie przewody są z sobą zwarte (normalna eksploatacja) a następnie "odłączają się" od siebie w wyniku uszkodzenia mechanicznego.
Super materiał ;) jeszcze dużo wody upłynie aby była to codzienność w polskich rozdzielnicach.
Super nowość - Super BEZPIECZEŃSTWO.
Życzeniem pierwszej potrzeby byłby montaż RCB typu A.
Pozdrawiam.
Nie pragnij tej codzienności. Każdy obwód z własnym AFDD, którego cena zaczyna się od około 500 PLN-ów. U mnie mam 30 obwodów, czyli na początek 15kPLN-ów, kogo na to stać?! 😉
@@grove82 Odrazu na wszystkie obwody to nie. Takie o których mowa w super filmie. Powoli a małymi kroczkami. Warto o tym wspominać inwestorom iż coś takiego jest....
Nie tylko w polskich.
@@grove82 na aktualny moment jest obowiązek stosowania AFDD w instalacji, w normie jest to zapisane. Nie ma co oszczędzać na bezpieczeństwie.
@@asafg1633 akurat niedawno dogłębnie analizowałem normę 62606 i nie mów mi, że jest obowiązek stosowania AFDD w Polsce! Jeśli tak jest proszę o przytoczenie fragmentu normy, a zapewniam cię, że jest tam stwierdzenie "zaleca się", a to jest co innego niż "wymaga się"! Widzisz różnice?! Czytamy tekst że zrozumieniem... 😎
Witam. Wszystko pięknie taka jest teoria. A sam wiesz jak to wygląda w praktyce. Nikt takich rzeczy nie stosuje w domu jedno rodzinnych. Wszyscy tną koszty. A najlepsi są tacy co komentują że instalacji nie widać o wszystko robią na najtańszych materiałach. Pozdrawiam
Fantastyczny jest ten prototyp symulatora ale ciekawe jak to wkomponują w mierniki wielofunkcyjne...
Najsmiejszy jest fakt braku potrzeby sprawdzania tego wynalazku. "Podobno" sam się sprawdza😅
Fajnie było by zobaczyć test jak się ten aparat sprawuje z różnymi odbiornikami typu odkurzacz, wiertarka, silnik, świetlówka, rolety (wszędzie tam pojawiają się iskrzenia...)
Kupiłem i wstępnie przetestowałem, stara wiertarka, szlifierka 700w, halogen, silnik 1050W jednofazowy - wszystko działa i nie wywala.
Można prosić o ponowny opis jak się sprzęt sprawuje, czy włączenie światła niczego nie wybija?
no tak niedlugo sama rozdzielnica to koszt fundamentow ...a jesli chodzi o mierniki...sa w rakcie projrktow i prototypow...koszt bedzie bardzo duzy
Świetny film, świetny test, czego chcieć więcej, 😀pozdrawiam.
Witam, super video, dziękuję! AFDD (ktore ma tylko AFDD i zabiezpieczenie nadprądowe) ma stać przed czy za rożnicoprądowką? Czy nie ma różnicy?
Dziękuję!
Za, pozdrawiam😊
👍 KDZ :)
Świetne i treściwe materiały :) Super się ogląda.
Przy okazji chciałbym się zapytać o materiał na temat podłączenia agregatu trójfazowego pod instalacje domową. Obecnie myślę nad tym tematem. Jak skutecznie i zgodnie ze sztuką można to zrobić. Chodzi o podłączenie, odizolowanie sieci wewnętrznej od sieci energetycznej w różnych układach: TN-C, TN-S itp... Czy jest możliwość zasilania oświetlenia domu, które wykonane jest na zasadzie, że każde piętro zasila inna faza, agregatem trójfazowym podłączanym w odpowiednim miejscu.
Pozdrawiam :)
Agregaty trójfazowe do zastosowań domowych nie należą do najtańszych. Jeżeli nie mamy parcia na taki agregat to całkowicie wystarczy na podstawowe potrzeby jednofazowy. Należy zastosować przełącznik agregat- sieć aby całkowicie rozłączać zasilanie od dostawcy.
chętnie bym zobaczył działanie tego wyłącznika w obwdach oświetleniowych z łacznikami do lampy w których występują małe zwarcia łukowe
Nigdy nic nie słyszałem o tym wyłączniku ale wątpię że można go wszędzie stosować
Powinien działać poprawnie. Jest to pewna zagadka która postaram się rozwiązać:)
Hej Luksiu,
Jak to się ma podczas zwykłego wyjmowania wtyczki z gniazda tam tez czasami potrafi zaiskrzyć, chyba ze się mylę i jest to inny rodzaj zwarcia łukowego, taki który jest akceptowalny.
Druga sprawa to wydaje mi się ze powinieneś AFDD zasilić przekrojem takim jakim sznurowales pozostałe automaty ale to tylko moja sugestia, pozdrawiam!
To jest pojedynczy obwód więc nie wymaga większego przekroju
Aparaty AFDD rozróżniają zwarcia łukowe wywołane uszkodzeniem od iskrzenia łączeniowego... Poza tym nie dopowiedziano w materiale, że poprawne zadziałanie gwarantowane jest dla prądu odbioru powyżej 2,5A.
jak sie patrzy na ta rozdzielnice to klient i tak powinien spac spokojnie. Droga zabawka ciekawi mnie jak to jest z awaryjnosca tego szpeja jak ktos ma doswiadczenie niech sie wypowie.
Afdd? Ciężko stwierdzić. Tego typu rozwiązania są dostępne na rynku od ok 10lat, jak na razie oprócz kilku wpadek producentów wszystko działa poprawnie
Przydało by sie takie urządzenie w wersji 3f ;)
Takie zabezpieczenie wyrzuci np przy podłączeniu wiertarki ktora czasem iskrzy?
Nie
witam. Jak dużą ilość tych AFDD+ trzeba założyć w rozdzielni? Chodzi o to by na każdej fazie było jedno takie urządzenie? Jaka jest procedura przy zakładaniu w układzie 3-fazowym?
Montuje się je na obwodach które mają być szczególnie chronione
@@Luksiuelektryk rozumiem. Czy przez obwód rozumieć mam jaką jedną fazę? Jak duży może być obwód do takiego zabezpieczenia. Mam jeszcze takie pytanie czy są może takie zabezpieczenia na prąd stały w fotowoltaice?
👍
Prawde mowiac pierwszy raz ro widze. A widzialem juz tysiace instalacji zarowno przemyslowych jak i domowych. :) Do tego luksiu na poczatku troche bajek poopowiadal o zwarciu miedzy L i N ktorego to bezpiecznik nie wykrywa. Poprawnie wykonana i opomiarowana instalacja raczej sie nie zapali. Jesli juz to jakis przedluzacze albo przewody sztukowane po stronie klienta.
Jesteś pewien że się nie zapali?
A taki bezpiecznik nie będzie spadać gdy taka włączona suszarkę będziemy podłączać lub odłączać od gniazdka?
Nie.
@@Luksiuelektryk Luksiu przeczytaj ponownie pytanie ze zrozumieniem pytanie kolegi jedreo1 i odpowiedz :)
Poprawiłem odpowiedź, nie zauważyłem słowa "nie"
A co w przypadku zwarć międzyfazowych w układach 400VAC ? Są takie zabezpieczenia ?
Od takowych są zabezpieczenia nadprądowe i bezpieczniki topikowe w wersji 3f...
@@elektryknikodem No i uważasz że taki Kowalski który kupił projekt domu z 100 zł ma wszystko policzone w tym projekcie gdzie jest jedną roznicowka 3f na całą chate o parmetrach zwarcia między fazowego np 40A i zwarciach łukowych 6kA , z praktyki wiem że w domach jednorodzinnych zwarcie zwarciu nie równe i długo by pisać i jeszcze dłużej udowadniać po czyjej stronie racja .
@@marciniwinski5347 To wtedy jako elektryk nie przyjmuję takiej roboty, bo nie będę lecieć po taniości. Nie oszczędza się na instalacjach elektrycznych. Jeśli jest potrzeba to stosuje się AFDD. Czasy w których stosowało się 1 RCD na całość dawno minęły.
Witam. Czy znasz jakiś produkt , który by realizował zabezpieczenie przed zwarciami łukowymi na prądzie stałym (AFCI)? Większość falowników PV tego nie ma z uwagi na dopiero niedawno opracowane normy dla AFCI.
Niestety nie znam. Domyślam się, że cena będzie zabijająca...
Luxiu wiadomo może dlaczego afdd+ jest w wersji tylko 2 polowej? A nie np 4polowej aby na jednym urządzeniu monitorować całą instalację?
bo nie są stworzone do tego celu
Luksiu, robiłeś test jak afdd działa jako wyłacznik różnicowoprądowy, czy przeoczyłem to na filmie?
Tak zrobiłem. Proszę zobaczyć całość ;)
Zrobił, coś ci uciekło... 🙂
Luksiu prośba abyś zrobił test i zasilil z jednego AFDD+ kilka pojedynczych wyłączników nadpradowych patrz kilka obwodów .Dasz radę ?;)
ale afdd to wył nadprądowy rcd i anty fire dedector w jednym to niby po co robić takie coś?
@@mateonana654 a No po to żeby zabezpieczyć więcej obwodów tanim kosztem .są wyłączniki nadpradowe AFDD z siemensa i można robić tak za za roznicowka je dajesz jak w standardowej instalacji tylko koszt rozdzielnicy wynosiłby nie 2 tys a 20:)
Dlatego raczej pozostaniemy na pojedynczych obwodach jeśli chodzi o zwarcia łukowe i musimy wybierać najbardziej newralgiczne miejsca .Gdyby się dało za pare stówek zabezpieczyć tak wszystkie obwody było by super ale podejrzewam ze AFDD wtedy by się gubił .
Nagrałbyś jak bezpiecznie rozebrać baterię laptopową i przy tym nie zrobić za dużo strat? :P Mocno kopnie jak zrobie zwarcie?
nie moja bajka:) W takich tematach zapraszam na kanał @Forest
@@Luksiuelektryk Szkoda :( Zajrzałem do Foresta i niestety ale nie ma nic o bateriach :(
@@Vilwo Kreator miał sporo o bateriach ale bardziej do elektronarzędzi
A co powiesz o jednomodułowych AFDD siemensa nie ukrywam iż wolał bym takie bez członu nadprądowego i RCD gdyż awaria jednego z nich kiedy AFDD dalej działa to kasa w błoto. A tak mogę wymienić samo RCD czy nadprądowy. Dwa mam taki AFDD+ z B16 i za nim np pięć gniazd zwarcie wywala mi człon nadprądowy danego obwodu i tyle a tak zareaguje też AFDD+ i leci całe pięć gniazd więc lipka. A pakowanie tych aparatów zamiast nadprądowych np przy 30 i więcej obwodach to TIR $$$$ więc bez sensu. Zrób odcinek o AFDD bez nadprądowego i RCD. Czy są zgodne z naszymi normami i czy działają jak należy. A warto wspomnieć i te Eatony co masz mają RCD A ja prywatnie już dla siebie wolę klasę F czego to co masz na stole nie ma. Pozdro
Są działają
Luksiu pytanie praktyczne, jak często zdarza Ci się montować tego typu urządzenia? Z twojej praktyki to już raczej standard czy raczej ciężko namówić na to inwestorów?
Inwestorów ciężko namówić na RCB typu A bo cyrka dwa razy droższe niż AC więc chyba masz odpowiedź.
nikt tego nie montuje, cena ponad 500zł na jeden obwód gdy rcbo 80zł :) to tylko nowinka technologiczna taka jak Koenigsegg Agera RS rozpędził się do 447 km/h! i tak sobie nie kupisz takiego auto, bo Cię nie stać. (:
Wbrew pozorom montuje się to dosyć często w instalacjach budynków drewnianych
Pierwszy afdd siemensa zamontowałem w drewniaku jakieś12 lat temu do dziś działa poprawnie
@@mateonana654 Zgadzam się że to droga nowinka ale nie uważam że to jest powód aby to przekreślić i nie montować. Są sytuacje gdzie takie układy mają realne zastosowanie. Nie mówię tu od razu aby całą rozdzielnica była w takie wyposażona na wszystkich obwodach. Generalnie jestem ciekaw czy jak są jakieś obwody krytyczne np na poddaszu to czy klienci się na to decydują czy jednak tak jak wyżej "drogie to więc idź pan mi z tym".
@@BarsumTech jedyne zastosowanie to widzę np w gniazdach zew gdzie się często podłącza jakieś przedłużacze często zbijane i rozwijane np w ogrodzie, nigdzie indziej nie widzę tego w gospodarstwach domowych, w przemysłówce to widzę szersze zastosowania w instalacjach w wykonaniu przeciwwybuchowym na przykład.
Luksiu mam pytanie jak I piętro ma 20 gniazdek i pspinam je po 10 i w rozdzielnicy będą 2 przewody gniazdowe z I piętra i czy można je podłączyć pod 1 afdd ?
możesz, ale jak ci wywali afdd to na tych 20 gniazdkach nie bedziesz miał prądu.
@@debumcykcyk kto normalny podłącza 20 gniazd pod jedno zabezpieczenie? nie wiem
@@mateonana654 dokładnie 😁
hmm 500 zł z groszem do prawie tysiąca, niezły rozstrzał na sklepach xD
a czy można dać te AFDD+y na grupę zwykłych wyłączników?
można, ale nie ma to najmniejszego sensu dawać b16 na kilka obwodów b16 gdzie tu sens gdzie logika
@@mateonana654 ale są AFDD na przykład C25 to czy wtedy można dać na grupę nadprądlwek B16/B10
Fajnie to wygląda w teorii, ale jako elektryk automatyk kompletnie tego nie widzę , bałbym się zamontować to komukolwiek, ciekawe jak to się zachowuje ze starym odkurzaczem, czy ściemniaczem fazowym :), każdy styk w jakimkolwiek regulatorze to przecież w praktyce łuk przez ułamek sekundy.
N Ie widzialem teho jeszcze w zadnej normalnej rozdzielni w przemysle a duzo juz widzialem .
@@miettar807w domach jednorodzinnych też tego mało bo trochę kosztuje. Co tak jest chociaż jeden wyłącznik RCD. Wiadomo że gdzieś są wypasione rozdzielnice, ale też musi być wypasiony portfel inwestora. Przewożnie jak takie zabawki się dołoży do wyceny to wycena jest odrzucona.
jak to zamontujesz to masz problem z ekspresem co mieli kawe odkurzaczem z silnikiem szeregowym i więkrzościoł sprzętu agd w niemczech karzdy nowowybudowany dom musiał mieć zabespieczenie afdd ilość usterek iproblemów zgłaszanych przez klijentów to poprostu była jakaś masakra naszczęśćie teraz niejest to obowiązkiem ale jak ktoś chce w domu zamiatać i pić kawę rospuszczalną oraz niekorzystać z większości sprzętu elektrycznego agd to faktycznie morze spać spokojnie i zamontować sobie te afdd lecz jeśli jesteś wykonawcą instalacji elektrycznej i dajesz pięć lat gwarancji to klijęt będzie miał najpierw do ciebie pretęsje że spaprałeś swą robotę i to ty zbierzesz najpierw całe rozgoryczenie żę kupił nowy ekspres do kawy i nie może się delektować poranną kawą bo mu prąd znika w gniazdku jak prubuje włączyć
Mówisz o afdd Hagera? Owszem to była porażka. Na szczęście Eaton na starcie zrobił to dobrze;)
Pozdrawiam
Uff. Ciężko się czyta 😬 nie jestem orlem ale tutaj widzę okrrropne błędy ortograficzne
Ekspres do kawy w sypialni?! Normy w Niemczech wyraźnie mówią w jakich obwodach wymaga się stosowania AFDD, proponuję zajrzeć... Jeśli klient sobie zażyczy na obwód w kuchni z ekspresem powinien być uświadomiony o możliwości zadziałania tego typu aparatu i wtedy niech decyduje. Obecnie AFDD są lepiej dopracowane i powodują mniej problemów...
"nadmiarowo-prądowy"
Przejęzyczenie ale dziękuję za zwrócenie uwagi:)
@@Luksiuelektryk szczegół. A materiał git.
I spawarki transformatorowej już nie podłączysz :(
Bez problemu, będzie działać:)
Nie długo szafka w domu będzie wygladać jak w fabryce .
Podibnie jest z kotłowniami .
Najebane gratów jak w laboratorum .
A nie musi .
Bo im więcej tego dziadostwa tym bardziej coś zepsute .
Dyletanctwo pierwszej próby. Nie znam się, ale się wypowiem. Typowy Polaczek.
@@clitiorum coś tam się znam .
I mi się to nie podoba .
Nie znam się a wypowiem się, tak wygląda twoja argumentacja, może potrzeba tyle zabezpieczeń dla tego że PRL skończył się 30 lat temu!
To nie te czasy, gdzie na obiekt wystarczy 3 bezpieczniki topikowe
Dokladnie caly czas wymyslaja zbedne gapdzety