Spawanie blachy 0,1mm Cu - Różnice - Tig AC/DC Tani i Drogi.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 сер 2024
  • Cześć! Podobają Ci się moje materiały i chcesz wyrazić swoją wdzięczność możesz to zrobić wpłacając dowolną kwotę na poniższe dane. Najważniejsze jest to że chcesz to zrobić i możesz ale jest całkowicie w porządku jeśli nie chcesz lub nie możesz. Dziękuję w komentarzu jest wystarczającą formą wdzięczności.
    Lucjan Żurek numer rachunku 49109016650000000065053740 - Santander Bank z dopiskiem "wsparcie". W tytule możesz umieścić swoje dane np. nazwę kanału wtedy te dane umieszczę na liście wspierających kanał. W innym wypadku będzie to darowizna anonimowa.
    Kontakt: lucjantopidrut@gmail.com

КОМЕНТАРІ • 74

  • @topidrut1
    @topidrut1  2 роки тому +10

    Miło mi że tu jesteś, zapraszam do komentowania i zadawania pytań.

    • @marcinhonysz2434
      @marcinhonysz2434 2 роки тому

      Cześć,
      Od dłuższego czasu zastanawiam się jaki wybrać tig.
      Pytanie to Ciebie czy kojarzysz firmę schweißkraft ?
      Wiem że pomiędzy kemppi będzie przepaść ale czy do zastosowań hobbystycznych nada się ?
      Pozdrawiam i życzę miłego dnia :-)

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +2

      @@marcinhonysz2434 To dystrybutor a nie producent - tak jest oficjalnie napisane. Wnętrza spawarek (są na stronach zdjęcia) wyglądają całkiem jak inne chińskie spawarki. Wydaje mi się że to nie ma większego znaczenia jaka marka w takim budżecie czyli ok 3000pln. Płaci się za to co się dostaje i do znakomitej większości amatorskich a i nawet półprofesjonalnych zastosowań jest wystarczające.

    • @marcinhonysz2434
      @marcinhonysz2434 2 роки тому

      @@topidrut1 bardzo dziękuję za odpowiedź :-)

  • @marcinz3343
    @marcinz3343 6 місяців тому

    Super to przedstawiłeś! Serdecznie dziękuję Ci za ten filmik. Od kilku lat chodzi za mną TIG do zastosowań hobbystycznych. W pracy koledzy spawacze używali superdrogich spawarek Castolin Eutectic, Kemppi, czy też Fronius, a ja nie mogłem pojąć dlaczego firma wyposażyła ich w tak drogi sprzęt. Po Twoim filmie zaczynam to rozumimeć.

  • @luppyakalup
    @luppyakalup 2 роки тому +3

    Dzięki za fajny materiał. Generalnie wniosek jest prosty - do prostych, niewymagających "robót" tanie spawarki są wystarczające lecz gdy potrzebujemy specyficznych parametrów pracy bądź wykonujemy precyzyjne pracę ( szczególnie zarobkowe) droższy sprzęt wydaje się bezcenny. Wybór zawsze należy do konsumenta i trzeba porównać wszystkie plusy i minusy danego sprzętu. Pozdrawiam.

  • @kk.7177
    @kk.7177 2 роки тому +3

    Dzięki za kolejny świetny film. Przykłady są naprawdę świetne ;)

  • @waldzik4364
    @waldzik4364 2 роки тому +1

    Witam serdecznie i dziękuję bardzo, za ciekawe i spokojne wyjaśnienie różnic , pomiędzy drogą a tanią...czekam na dalsze zdobywanie wiedzy o spawaniu TIG/ WIG ...Słuchając Pana, aż chce mi się obrazu iść coś sobie pospawać...wielkie dzięki.

  • @spawaczpospolity86
    @spawaczpospolity86 2 роки тому

    Dziękuję Tobie za tę wiedzę, za te szczegóły, które mogą sprawić że staniemy się lepsi!
    Dziękuję raz jeszcze, i czekam na następne materiały.
    Pozdrawiam

  • @Damianos980
    @Damianos980 2 роки тому +5

    Bardzo dobry i rzeczowy materiał, doceniam czas poświęcony na nagrywanie tego typu rzeczy bo zdaję sobie sprawę ile godzin musiałeś na to poświęcić.

  • @WDPL
    @WDPL 2 роки тому +1

    To się ogląda jak jakiś profesjonalny film dokumentalny

  • @TNRoL
    @TNRoL Рік тому

    Fajny film, spawanie cienkiej blaszki super! znakomitę umiejętności i poruszone ważne tematy. Dziękuję, Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  Рік тому

      Dziękuję, miłego dnia😀

  • @tomaszkot8046
    @tomaszkot8046 2 роки тому +1

    Dokładnie takie zachowanie obserwuję w mojej M na niskich prądach. Na patent z robieniem jeziorka w pewnym dystansie od cienkiego detalu nie wpadłem także niebawem będę musiał spróbować. Po obejrzeniu 3 odcinka z serii M vs. K nasuwają się oczywiste wnioski a mianowicie takie że do spawania drobnych detali a szczególnie z metali kolorowych to raczej na pewno K lub sprzęt podobnej klasy, do grubszych (>=1mm) może być M. Jak dla mnie, to za te 25k dostajemy dużo więcej a jeśli miałbym spawać tylko cienkie detale a raczej tak będzie to K bez chłodnicy. Dziękuję bardzo za pokazanie porównania w aspekcie spawania że tak to określę biżuteryjnego :-)

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +1

      Jeśli masz spawarkę z enkoderem to go przyciśnij na 5s powinno się podawić D1. Przejdź do D4 zmniejsz na minimum chyba 10, D5 na 15 to są prądy początkowe po zapaleniu łuku HF.

    • @tomaszkot8046
      @tomaszkot8046 2 роки тому

      @@topidrut1 Ok , dzięki, zaraz to sprawdzę. Jeśli to będzie działać to ciekawe czy wie o tej funkcji importer ew. serwisant importera. Z tą swoją miałem taki przebój jeszcze że przyszła niby działająca ale po 5min po podłączeniu do sieci wybijała 25A bez żadnego spawania ot sama z siebie! Na drugi dzień, wnerwiony wsadziłem w wóz i pojechałem 150km do sklepu gdzie nabyłem, wymienili na inną no szczęśliwie działa do dziś ale niesmak pozostał. Jeszcze mam takie pytanie, otóż jaką porcelaną ten pex był spawany ?
      **Sprawdziłem , u mnie jest jedno pokrętło i ciągłe naciśnięcie powoduje po ok. 1sek ciągłe przeskakiwanie po parametrach drabinki, być może jakaś inna sekwencja (bo są jeszcze dwa przyciski 1. tryb pracy ac; dc; dc_puls; mma; ac_puls 2. 2T;4T;Punkt)

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      @@tomaszkot8046 Porcelanka nie ma wielkiego znaczenia. Chyba nr.7 ale nr. 6 też będzie ok. Te informacje są w instrukcji obsługi !!! Przedstawione są jako "ustawienia fabryczne" i żeby tylko ktoś kto ma pojęcie je zmieniał. Ratunkiem do lepszego spawania być może sterowanie nożne ciekawe jak to wygląda w wydaniu chińskim. Z tym wybijaniem korków to ciekawe.

  • @robertxentry9449
    @robertxentry9449 2 роки тому +3

    Teraz złapałem co w moim Azjacie mi przeszkadza czasami w niektórych sytuacjach .

  • @dawid1082
    @dawid1082 2 роки тому +1

    Czapki z głów za wiedzę którą przekazujesz:)

  • @atmega898
    @atmega898 2 роки тому +8

    Martwi mnie ze masz tak mało wyświetleń
    Ludzie uczący się spawać zamiast oglądać rzeczowe materiały jak ten wola oglądać jak ktoś punktowo "lepi" tigiem jakieś pierdoly na Tiktoku...

  • @xtypextyoe2681
    @xtypextyoe2681 Рік тому

    Bardzo dobry materiał, różnice między magnumem a ewm-em są ogromne jeżeli chodzi o kontrole. Posiadam 3 Magnumy 200A które robią głównie w terenie i ewma tetrixa qx 230 na warsztacie. Co do spostrzeżeń, każdy magnum spawa inaczej, czym nowszy tym gorszy, najlepiej spawa najstarszy 6lat bez serwisu, raz tylko czyscilem, bo wpadł w kałuże na oczyszczalni ścieków. Co do ewma dopiero wziąłem w leasing i testuje, tyle ustawień że kosmos, i tak nie używam prawie nic, lecę na standardowych ustawieniach. Z twoich porad z początku kanału zastosowałem puls ręczny 😀 i mokra szmatke pod cienkie blachy alu. Muszę dokupić pedal bo to chyba dobra sprawa, można obniżyć prąd po nagrzaniu materiału;)

  • @maca36
    @maca36 2 роки тому

    Jak zwykle super materiał.

  • @daszek3330
    @daszek3330 2 роки тому +1

    Naprawdę świetny materiał, zaje.... obrazuje różnice ;))

  • @GBWM_CNC
    @GBWM_CNC 2 роки тому +1

    No właśnie... Chciałem kiedyś podjąć próbę zespawania 2 puszek aluminiowych moim THF 230p ac/dc i nie byłem w stanie ustawić jej w taki sposób, żeby przy pierwszym impulsie nie zrobić dziury na wylot. Tak mi się właśnie wydawało, że ten prąd początkowy jest wyższy niż wartość którą ustawiłem na potencjometrze.

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +1

      Sprawa się wyjaśniła. Te spawarki (główne sterowanie w wielu jest takie samo-różne marki) mają (mogą mieć) ustawienia dodatkowe. Naciskając 5s na enkoder pojawiają się parametry D1 do D10. D4 i D5 to prąd początkowy! Po zmianie na minimum jest ok.

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      Tylko w twojej nie ma enkodera tylko dużo potencjometrów?

    • @GBWM_CNC
      @GBWM_CNC 2 роки тому

      @@topidrut1 Czy spawarki thf 230p, która ma tylko potencjometry do ustawiania parametrów też to dotyczy? Bo jej panel niestety różni się trochę od większości tych podobnych chińskich spawarek.

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      @@GBWM_CNC Właśnie chyba nie. Nie wiem jak ewentualnie to zmienić w tego typu spawarkach. W tych z enkoderem można sprawdzić

    • @GBWM_CNC
      @GBWM_CNC 2 роки тому

      @@topidrut1 Dokładnie tak

  • @hujkladz
    @hujkladz 2 роки тому

    Dziękuję

  • @MrSupremequask
    @MrSupremequask 2 роки тому

    Ja pierdolę jaki seksi i zmysłowy głos, aż mi stanął 😁 pozdrawiam Topidruta!

  • @myoniwy
    @myoniwy 2 роки тому

    Puszki po piwie już zespawywałem denkami ze sobą. Ale blaszki ścianki to chyba mi się nie uda. Ale nie oprę się pokusie i spróbuję.

  • @michamizgalski6579
    @michamizgalski6579 2 роки тому

    A gdyby w wypadku tej taniej spawarki zaczynać łuk przy pomocy kawałka szczotki węglowej spiłowanej na rampę ? Myśli pan że można by w ten sposób poradzić sobie z cienkimi blaszkami ?

  • @RKprojecttv
    @RKprojecttv 2 роки тому

    Cześć Lucjan. Wysłałem do Ciebie maila z pewną sprawą ;)

  • @lukaszjakiela1371
    @lukaszjakiela1371 Рік тому

    Sam zastanawiam sie nad czyms pokroju kemppi ale raczej pojde w ewm.

  • @goodboat7044
    @goodboat7044 3 місяці тому

    Czy poradzisz mi spawarkę tig do blacharki samochodowej spawam blachy od 0.7 do 3 mam posiadam migomat a chciał bym spróbować tigiem ale nie wiem co wybrać

  • @sawatresor
    @sawatresor 2 роки тому

    Powoli mnie przekonujesz do spawarki M. :) Spawać chcę hobbystycznie profile z nierdzewki, lubię przesadzać z wytrzymałością więc stosuje profile 2~3mm a blacha 3~4mm Więc rozumiem że tu będzie lux. Jedynie zastanawia mnie jak będzie mi szło z odlewami aluminium. Naprawiam silniki zaburtowe i często coś jest pęknięte, odłamane, ukręcona śruba wymaga rozwiercenia, zalania i gwintowania. Większość tych elementów ma grubość 5mm. Ruscy na swoich filmach spawają te elementy raczej prostym sprzętem. Również mam Odrę obok i sporo wędkarzy znajomych rozbija sobie miski olejowe. Czy do tych tematów nada się M? Nie będzie to główne źródło dochodu, po prostu czasem chciał bym sam to zrobić niż zlecać komuś.

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +1

      Wystarczy ta tańsza lub podobna.

  • @lukaszjakiela1371
    @lukaszjakiela1371 Рік тому

    Brales moze pod uwage inne urzadzenia? Np ewm czy fronius lub moze porownywals je do siebie?

    • @topidrut1
      @topidrut1  Рік тому +2

      Wtedy nie bo to spawarka- konkretnie ta sztuka - na której robiłem kurs na tiga 😃
      Od kilku lat na targach pytam uznanych marek spawarek czy jest micro spawanie ... żadna inna spawarka tego nie miała. Chodzi o impuls od 0.01s do 0.2s z krokiem 0.01 czyli bardzo krótki i bardzo precyzyjny czas. Jedna firma odpowiedziała że takie funkcje robią pod inną marką i nigdy w ich spawarkach tego nie będzie. Dla mnie nie ma innej opcji na dzień dzisiejszy.

  • @sawatresor
    @sawatresor 2 роки тому

    Co wybrać do 4000?
    SHERMAN TIG 210 XRT3 10-200 A (podobają mi soe te pokrętła niż klikanie w magnum) waga też większą.
    Czy Magnum Thf 238 Pro X?
    A może coś jeszcze innego w budżecie do 5000 (z butla i reduktorem). Zastosowanie hobbystyczne, nierdzewka i Alu.

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +1

      Z tych dwóch wybrałbym Magnum ze względy właśnie na brak potencjometrów tylko sterowanie cyfrowe. Jak dojdziesz do jakichś dobrych dla Ciebie parametrów to nawet na kartce sobie zapiszesz (choć i pamięć powinna być) i jest to do powtórzenia później. Z potencjometrami to musiałbyś zdjęcie robić jak są ustawione. Nie miałem do czynienia ani z jedną ani z drugą więc mój wybór jest tylko na podstawie opisu z internetu. Innych spawarek nie znam. Mam jedną swoją i jedną pożyczyłem do filmów i koniec. Kilka razy gościnnie występowałem na Magnumie 3 fazowym z pokrętłami jak w tym Shermanie i jeszcze na innych spawarkach ale to za krótki czas aby coś powiedzieć o nich.

    • @sawatresor
      @sawatresor 2 роки тому

      @@topidrut1 a mi właśnie te potencjometry się podobają że nie trzeba klikać. Ale z drugiej strony o tym zapisywaniu masz rację. Zabiłeś mi ćwieka teraz. Jadę na wakacje zaraz będę myślał 2 tygodnie i w lipcu coś kupie. Mówiłeś też o wadze Sherman 5kg cięższy...

  • @adamtomczyk2700
    @adamtomczyk2700 Рік тому

    Witam serdecznie,czy brak regulacji częstotliwości prądu AC w tańszych urządzeniach to jakiś duży brak ? Sporo urządzeń nie ma tej funkcji,a np.spartus 208 AC DC jest bardzo polecanym urządzeniem a takowego ustawiania nie ma,coś więcej powiesz na ten temat? Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  Рік тому

      Najmniej przydatna funkcja

    • @adamtomczyk2700
      @adamtomczyk2700 Рік тому +1

      Dziękuję za szybką odpowiedź, tak więc na spawanie aluminium raz na rok może nie będę zwracał na to uwagi

  • @bajk4629
    @bajk4629 Рік тому

    Czesc , jest szansa abys zmierzyl miernikiem cegowym na masie jaki kemmppi ma maxymalny prad zajarzania na ac (miernik ustawiony na ac-max-hold) przy sinusie kwadracie i trojkacie przy najnizszej mozliwej wartosci pradu spawania, przy średnicy elektrody ustawionej (srednicy kulki) na 1.0 i potem na 2,4? .w teorii na 1.0 powinien prad szczytowy - poczatkowy (prad zajarzenia) byc przy1.0 o polowy nizszy niz na srednicy 2,4

    • @topidrut1
      @topidrut1  Рік тому

      Mogę zmierzyć napięcie oscyloskopem na boczniku wewnątrz spawarki ale to potrwa bo teraz jestem zajęty. Przypomnij mi proszę za jakiś czas tydzień czy dwa.

    • @topidrut1
      @topidrut1  Рік тому

      nie mam miernika cęgowego

    • @paul5068
      @paul5068 Рік тому

      @@topidrut1 Siema Lucjan , nie odzywałem sie bo nie mialem spawarki , (a Ty może już kupiłeś miernik cęgowy ....? kup sobie brymena takiego za 3-5stówek mają zasadniczo wszystko co trzeba plus cęgi, moj już przeżył raz zajarzenie HF a tam jest jakieś 10kv...)
      możemy to doświadczenie potraktować jako czystą ciekawostkę nie wiem czy porownywać moge twojego tiga do mojego ale mój też wyższa półka w sumie ....i super mi sie nim spawa ... Lincoln 205/acdc ,
      na ac : (miernik cegowy na masie)
      sinus-sinus przy 6A - daje w piku 35A przy zajarzaniu , na cegowym ustawionym na AC , srednica elektrody 1.0 (to ust ma duzy wplyw na prąd początkowy u mnie, balans nie daje nic )
      kwadrat-kwadrat 6A- ma 30A w piku na zajarzaniu
      trójkąt - trójkąt 6A- 46A w piku (miernik caly czas na masie ustawiony na tryb ac)

    • @paul5068
      @paul5068 Рік тому

      a zapytam się przy okazji ... jaką byś polecał długość główki palnika 20stki? kupic zwykły najkrótszy flex? 20 tka ma dl standardowa 57mm , przedluzana ma 92mm , przesiadam sie z 17tki ktora miala 70mmm (pewnie wiesz jak to mierzone wiec nie tlumacze ) , i sam w sumie nie wiem co kupic.... ?

    • @topidrut1
      @topidrut1  Рік тому

      @@paul5068 Ja używam najczęściej najkrótszego palnika jaki się da czyli tego z lewej ua-cam.com/video/bVFkT4nq8j0/v-deo.html
      Czasem nawet AC do 230A
      Mam też główkę na grubsze i dłuższe części eksploatacyjne takie jak do tego palnika z prawej. Moja główka jest wykręcana-obrotowa - palnik do rur więc można łatwo zamienić 30sekund i gotowe. przewaga tego większego to elektroda max 4mm dobra do długiego spawania AC. Dla mnie im mniejszy palnik tym lepiej bo lepsza jest kontrola mniej drga. Duży tylko do grubego aluminium mniej parzy palce.
      Pomiarów i filmów na razie nie planuje. Sprawy rozwodowe i bieżące zarządzanie katastrofą zajmują mi cały dostępny czas.

  • @piotr81ful
    @piotr81ful 2 роки тому

    Witam😉 majster a co byś powiedział o selco genesis 1700 lth ?

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +2

      170A to nie jest dużo. Nie znam widziałem teraz zdjęcie i opis w internecie... pewnie spawa. Cena jest bardzo niska ale też prąd nie największy.

  • @leszek21
    @leszek21 2 роки тому

    Część. Mam takiego Magnuma i w nim można zmieniać wartości fabryczne. Tam był chyba też ustawiany prąd zajarzenia czyli ten impuls. Jeśli możesz to sprawdź u siebie czy pomogło na ten pierwszy pik. Zeby wejść w te ustawienia to chyba sie trzymało lewe pokrętło 5s. Jak jesteś zainteresowany żeby spróbować to gdzieś miałem spisane wartości fabryczne producenta i oznaczenia grup. Pozdrawiam

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      Znalazłem na YT jak wejść w te ustawienia fabryczne ale już nie miałem okazji sprawdzić. Jak możesz to podeślij jakieś info. Bo pewnie to jest to samo.

    • @leszek21
      @leszek21 2 роки тому

      @@topidrut1 poszło na maila. Widać że różni producenci dają różne ustawienia fabryczne.

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      @@leszek21 Dziękuję! Widać ustawienia fabryczne D4=30A i D5=40A w tym filmie ua-cam.com/video/e6GukvJ0UH4/v-deo.html są dość spore i zgadzało by się to z moim doświadczeniem na drucikach. Efekt jest podobny jak 30A 0,1s. Sprawdzę jak to się będzie zachowywać po zmniejszeniu na minimum. To by mogło wiele zmienić :-)

    • @leszek21
      @leszek21 2 роки тому

      @@topidrut1Ten filmik z linku z ustawieniami nagrałem i wrzuciłem sobie na wszelki wypadek :-) Jakbym kiedyś coś namieszał w ustawieniach. A dodam jeszcze tylko że sterowanie nogą też posiada (jest "but" narysowany przy przebiegu prądu tam gdzie zaczyna się opadanie).

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому

      @@leszek21 Nie miałem pewności z tym nożnym sterowaniem dziękuję.

  • @szczepmysiedupami
    @szczepmysiedupami 2 роки тому

    a kto by tam spawał puszki po piwie?

    • @topidrut1
      @topidrut1  2 роки тому +3

      Ten co chce zarobić na to piwo 🤣 i chlebek.