Jó, is az. A héten én is kaszáltam a kertünkben egy negyed hektárnyi füvet. Így élezem én is. Ilyen formájú kalapácsom nincs, csak a sima kiskalapáccsal verem, az is jó.
Sima kalapáccsal? Az olyan puha, hogy előbb lapul a kaszára, mint hogy megnyújtsa az élét. A kalapácsnak és az üllőnek is betétben edzettnek kell lenne, különben semmit nem ér.
@@johnhajdu4276 Hali, Igen, azóta sikerült beruháznom rendes, kovácsolt üllőbe és kaszakalapácsba is, tényleg jobb. Ha nincs más, a sima is megteszi, persze nem ajánlott.
A kaszaveréshez vidiázott kalapács szükséges és a hozzávaló kis ülő.Általában a kasza sarkánál kell kezdeni és sorban egyenletes, pontos ütésekre van szükség,hogy ne fogazódjon ki.Téves az a megjegyzés,hogy fűrészfogas kell legyen.Aki így veri a kaszát,az nem ért hozzá.Ahol tökéletesen van verve,egy vagy két milliméterrel kinyúlik az éle és nem fogazott,hanem sima.Ha tökéletesen nem fekszik az ülőre és nem ütöd pontosan,könnyen megtörténik,hogy meglebben a kasza és minőségileg teljesen hasznavehetetlené válik.Ellenőrizhető az ujjak hegyével a tökéletes borotva él,de csak merőleges,finom mozdulatokkal,mert különben az ujjak épségét kockáztatod.
Alternó kasza. Ma vettem. Nagyon jól dolgozik, nem fáraszt ki. Ugyanannyi idő alatt sokkal több füvet tudok vágni. Több erőm marad a kocsi megrakására. Ahova nem fér oda, vagy ahol nem lehet vele dolgozni, ott esetleg ki lehet javítani a kézikaszával, de manapság annyi fű van mindenhol, hogy senkit nem érdekel. Ami könnyen vágható, azt megcsinálom, a többi maradhat.
Amennyiben fordulatszám szabályzó van a flexen, simán lehet használni kiegészítő nagyolásként a megfelelő csiszoló adapterekkel, nemfogja elégetni az élt. Vannak minőségi szerszámacél kaszák, nagyon rugalmas nagyon szívós nem igényli az állandó kalapálgatást, ha vigyáz rá az ember, nyilván az egyengetés jót tesz neki, ha valaminek odavertük, de ezt a rendszeres hideg kovácsolásos lenyújtós élezős témát álltalában a gyengébb anyagminőségű, vagy nem megfelelően hőkezelt darabok igénylik, ott valóban az élettartama jelentősen nő, csak rengeteg időt vesz el :)
@@Electrical-M A kaszát nem hűteni, hanem nyujtani és zömiteni kell. Mellesleg azt csinálsz amit akarsz. én maradok a hagyományos jólműkodő bevált dolgoknál. :-)
De milyen ötvözet az amit ilyen pici ütögetésekkel meg lehet formázni ezt nem értem...? Mielőtt valaki elmagyarázná igen tudom mi az a hideg kovácsolás. Azt is írják hogy ásót is elvileg így kéne élezni... ami itt van nálam Kb 1-2 mm közötti vastagságú Hát azt szanaszéjjel kell verni hogy valamit alakuljon. Azt ütöget hetem így ítéletnapig
@@nepazarolj ezt értem de akkor ennek egy puha anyagnak kell lennie biztosan nem valami jó minőségű késacél vagy edzett acél...? Akkor meg mi értelme az egésznek? Meg kell csinálni jobb minőségű acélból és akkor lehet a hagyományos módszerekkel borotva élesre élezni. (vizes fenőkő, egyre finomabb, 1-2 ezerig.) .
@@kbuss10 Minél keményebb az acél annál ridegebb. Ha a kasza kemény anyagból lenne akkor könnyen eltörne a talajon (beleakad a talajba, erősebb növénybe, kőbe, stb). A kasza anyaga rugalmas, hogy kb követni lehessen vele a talajegyenetlenségeket, ne törjön el hamar. Hamar kopok, de hamar élezhető is. A kalapálás kb 10-15 perc.
@@veszt83 na igen, mármint egy adott ötvözet. de egy jobb ötvözettel, komolyabb hőkezeléssel ezt a két végletet lehet közeliteni egymáshoz. (éltartás-rugalmasság). ettől függetlenül én maradok a 120as lamellás flexkorongnál meg a gyémántos fenőrúdnál... ez a módszer inkább arra jó ha takarékoskodni kell az anyaggal hiszen a kalapálásnál minimális az anyagveszteség valszeg a penge igy igen sokáig megmarad. egyébként azzal hogy ütöd, felkeményedik, miközben a penge többi része rugalmas marad. ez a higegkovácsolás
Azt nem árulta el az öreg mester, hogy a hullámosra vert kaszát hogyan lehet helyrehozni? :) Mert én előzetes tapasztalat és tudás nélkül nekiálltam és sikerült hullámvasutat verni szegény kaszába (ami kb kétszer annyi idős mint én..)
Szerintem ugyanúgy kalapálással, a kisebb hullámokat hozzá kell kalapálni a nagyobbakhoz. Szerintem a lényeg az ütés erőssége, apró, kis ütések kellenek. Persze tudom, mihez képest? :-)
Sínon nem nagyon jó kalapálni mivel könnyen eltekeredhet mert nagy felületen fekszik és nem tudod pontosan ott ütni ahol rátartod, nekem ere a célra van kis kaszaverő üllő amit itt is mutat meg, még van gyári verő is amibe csak bele kell tenni a kaszát és kalapálni de azt nem nagyon szoktuk használni, nem mondom hogy a benzines kasza kis területen gyorsabb csak nem fáradsz ki vele + ha van 1-2 bozót akkor kézivel eléggé szopás.
Lacikám, ez olyan dolog, hogy hogyan lehet egy egyenes vonalat rajzolni ceruzával egy papírra? Hát úgy, hogy rajzolsz egyet. Minél többet rajzolsz, annál egyenesebb lesz...
Lám-lám..hullám... No igen, a kaszáláshoz hozzátartozik a kalapálás és a fenés is. Érteni köll hozzá. Kalapálni könnyebb üllőn/vasúti síndarabon, a bemutatott segédeszköz a "tábori megoldás" volt, ahogy katonáéknál mondjuk.
Igen, azt is ugyanugy kalapalni kell. En ugy gondolom, hogy a kalapalasnak az anyag nyujtasa es egyben tomoritese a lenyege... Ahogy a kapak, asok szelet is inkabb kalapalni kellene, mint sarokcsiszoloval elforgacsolni...
Már csak az nem világos, hogy miért egy darab sínen veri ha ott a rendes ülõ? És a kasza-nyél szögének a beállításáról sem esik szó, pedig elég fontos.
A kaszanyél szögét nem a kaszás állítja be, hanem a gyártó vagy a lakatos+kovács. A kasza és a nyélhez csatlakozó fémlemez amit a kengyel szorít oda a kaszanyélhez, mint irtam 3 ujjnyi távolság kell a kasza élénél mérve a kasza tőnél. No ezt jól megfogalmaztam.. Remélem érthető. Tehát fémmunka. Kasza nem hegeszthető, csak szegecselhető , mert hegesztésnél kilágyul. Hegesztés uán nem tudod úgy visszaedzeni mint előtte, vagy kemény lesz és elpattan, vagy lágy lesz és hajlik. Ezért a törött kaszát szegecselik. A kasza felfogató, mondjuk fül.satuban hajlítható kicsit. Állva kell kaszálni, igaz a mostani nyelek 5-6 cm el rövidebbek mint a régi nyelek. A kaszát nem lefektetve kell használni hogy a teljes pengén teljes szélességben felfeküdjön, hanem a kasza sarkán kell csúsznia oda vissza!!! Azaz a kasza vágó éle a földtől 3-5 cm re helyezkedik el. Ja és szinte a lábad előtt kaszálsz, ezért kell cipőben kaszálni, nehogy elvágd a lábad. A kaszát ne csapd, ne csapkodj, ne suhogtasd, ne lengesd. Húzni kell oda vissza a felhajlított peremen, azért van és merevítés végett.....
Alexander Simplon Lehet, hogy nem ugyan arról beszélünk. Arra gondoltam, hogy amikor feltesszük a pengét a nyélre nem teljesen mindegy, hogy mennyire nyitott a szög. Ha túl nagy akkór nagyot harap a fūbõl ha túl kicsi akkor keveset. A nyelére felállított kasza sarkával vagyis a hátsó legszélesebb részével karcolok egy csíkot mondjuk egy fán vagy fa épületen, utána a penge hegyével és a két csík kôzött kb. 5-6 centinek kell lennie pl. az én esetemben és akkor véglegesen beverem a szórító éket. Néha spontán is kilazulhat s ugyan ezzel a módszerrel leellenõrzöm s ujra rögzítem az ékkel vagy más szorító megoldással.
A kasza nyél közepén a luk amibe bele megy a kasza lemezfüle, a kaszának merőlegesnek kell lenni a nyélre, vagyis inkább sugár irányba kell állnia. Ezt szemmel látod. Nekem soha nem volt gondom vele. Kicsit le fittyent a kasza orra akkor az éken lazítottam, megigazítottam szemre, és újra bevertem az éket. Ha régóta a nyélen van a kasza, akkor a nyélbe bele rágódik kicsit. És már automatikusan beillik a helyére. Ha még friss a kaszád lehet szöszölni hogy a kasza hegye teljesen lógva és teljesen felállítva mennyi és középértékre hol van, de szerintem szemre jó. A kaszanyélen körbe is rajzolhatod a vasat jó helyzetben.
Én úgy tanultam nagyapámtól, hogy a kasza nyelét a bal vállamra veszem (kihúzva magam, egyenes tartással, bal kézzel tartva a kaszát), a kasza kocsot (szarvát) a nyakamhoz engedem (értelem szerűen a kaszapenge függőlegesen felfelé mutat előttem), a jobb kezem mutatóujjának begyét pedig a kasza hegye mögé akasztom vízszintes karral (tehát a kasza hegye a vállak magasságában van) a testem középvonala előtt. (Remélem érthetően írtam le.) Nekem eddig bevált.
Aki ért a kaszához, az azt is tudja, hogy a kasza pengét erős napsütésnek sem lehet huzamos ideig kitenni, mivel az is elrontja az élét ! Tehát kaszát csak árnyékban lehet elhelyezni !
Köszi az infót! Na ezt nem gondoltam, hogy ekkora hő is káros lehet az élre. Ha tarthatjuk árnyékban is, akkor miért ne figyelhetnék erre is oda? Én minden esetre árnyékban fogom tartani innentől, igaz eddig is ott volt, csak használat közben maradt napon néha.
Szerintem nincs ilyen... Urban legends... :-) Napon nem kaszálunk. Száraz a fű. Hajnalban nyirkos fűnél kell kaszálni. A száraz fű eszi az élet. Hamar kell kiverni, sűrűn fenni. Vizes fenőkővel. A fűkaszáláshoz a legideálisabb a 60, 75, 80 as kasza, mert sűrű a fű. Nehéz húzni. A búza kaszáláshoz 120 as kasza is jó, mert száraz, és ritka, a kaszanyélen van egy rend tartó ami nem engedi a levágott búza másfelé dőlését. A kaszát általában faágra akasztjuk mikor nem használjuk. Nem lép bele senki. Fű kaszálásnál a rendet a kasza tövével meg kell emelni, biztos lelegyen vágva, mert visszafordulásnál erre a rendre kaszálsz. Ha magas füvet perjét vágsz és meg borzolja eldönti a szél az a kemény munka. mert mindig a dőlés irányánál kell vágni. Macerás kaszálni az ilyen füvet. :-) Vasúti rézsűt a kemény kaszálni... :-) Sík terepen könnyű vágni...
A búza, rozs, árpa, stb. aratás az más mint a fű kaszálás!!!!! Itt fűkaszálásról volt szó, nem aratásról. Remélem nem sértődtél meg... Kaszáltam már eleget 7 éves koromtól 22 ig.. :-) Töltés rézsűn, árokba, vegyes fűvel.. Akkor még nem volt parlagfű. Van gyakorlat.. Kellett a nyúlnak a széna... Szerintem a nap keltétől, napnyugtáigot Te se bírnád... :-) Ahhoz kéne izom is... :-) 4X fölött minden más... Inkább itt nethuszárkodunk... :-) Látom nagy kaszás vagy... Írjál már valami hasznosat is hogy kell, mert leírni én írtam le, mit és hogy fogjon. A tudást én osztottam meg, legalább is egészítettem ki a látottakat. Nem szeretik az emberek ha átadom a tudást. Az emberekben van egy tudás féltés. És sajnos sokan nem tudnak kaszálni, csapják a kaszát. Helyette motoros imádat van, pedig ugyan úgy kell azt is tartani, mozgatni. Jó kis fűben, ami elhajlik a kasza alatt ha nem éles, talán akkor jó.
Igazán nem szeretnék ünneprontó lenni..De amit csináltok az egyszerűen a biliacél vékonyítása..Ha ez élnek nevezhető,hát legyen..Bármilyen kézi fenőkővel vagy akár fexel is( figyelve h a vékony anyag ne égjen meg) százszor eredményesebb leszel...arról nem is beszélve h ki használ még kaszát??..Félreértés kedvéért apám is használta 30 évvel ezelőtt....A kasza mint olyan szerszám,semmi köze a szerszámacélhoz..ezért is csapkodhatod kalapáccsal,..gyenge minőségű szerkezeti acél....Ennek ellenére minden tiszteletem azé aki 2018 ban még ezt használja...sőt..élezi...
A szabványt nézve MSZ; GOST; acélról beszélhetünk... :) Nem értetted meg. Nyújtani kell az anyagot, nem köszörülni. A köszörű/flex elkoptatja a drága kaszát. Mikor azt a 8x osára lehet kinyújtani. Én kaszát használok, jól meg vagyok vele. A benzines prütykülő, kisfiúknak való. Vacak damil, minden tele van a darabkájával. Teljesítménye nulla. Mindenbe motor.... A kézi kaszával ugyan olyan vágni mint motoros kaszával.
A kézi kaszával kaszálni nem lassabb és nem nehezebb, mint a benzinessel. Csak tisztább, csöndesebb, emberibb. Ha meg flexszel élezed, akkor a kasza anyagának nagy részét legyalulod a rákba, míg ha kalapálod, akkor - mint többen is írták - kinyúlik, azaz az egész vas hasznosul, csak a kaszálásba fog kopni, azaz sokkal tovább tart. Persze aki csak 30 évente egyszer használja, annak a flex is megteszi. :)
Hideg alakításkor az anyag durvább szemcseszerkezetű lesz,keményebb és törékenyebb.De mivel keményebb lesz az anyag ezért élesebbre lehet kifenni mint flexel.A flexel hamar elfogy a kasza.
Jó, is az. A héten én is kaszáltam a kertünkben egy negyed hektárnyi füvet. Így élezem én is. Ilyen formájú kalapácsom nincs, csak a sima kiskalapáccsal verem, az is jó.
aszandek kemény vagy! Egy negyed hektàrnyi? Az 2500 m2!! :)
Sima kalapáccsal? Az olyan puha, hogy előbb lapul a kaszára, mint hogy megnyújtsa az élét. A kalapácsnak és az üllőnek is betétben edzettnek kell lenne, különben semmit nem ér.
@@johnhajdu4276 Hali, Igen, azóta sikerült beruháznom rendes, kovácsolt üllőbe és kaszakalapácsba is, tényleg jobb. Ha nincs más, a sima is megteszi, persze nem ajánlott.
A kaszaveréshez vidiázott kalapács szükséges és a hozzávaló kis ülő.Általában a kasza sarkánál kell kezdeni és sorban egyenletes, pontos ütésekre van szükség,hogy ne fogazódjon ki.Téves az a megjegyzés,hogy fűrészfogas kell legyen.Aki így veri a kaszát,az nem ért hozzá.Ahol tökéletesen van verve,egy vagy két milliméterrel kinyúlik az éle és nem fogazott,hanem sima.Ha tökéletesen nem fekszik az ülőre és nem ütöd pontosan,könnyen megtörténik,hogy meglebben a kasza és minőségileg teljesen hasznavehetetlené válik.Ellenőrizhető az ujjak hegyével a tökéletes borotva él,de csak merőleges,finom mozdulatokkal,mert különben az ujjak épségét kockáztatod.
Régen sem volt vídiázott, viszont a kasza kalapács jóval keményebb volt mint a sima kalapács.
Alternó kasza. Ma vettem. Nagyon jól dolgozik, nem fáraszt ki. Ugyanannyi idő alatt sokkal több füvet tudok vágni. Több erőm marad a kocsi megrakására. Ahova nem fér oda, vagy ahol nem lehet vele dolgozni, ott esetleg ki lehet javítani a kézikaszával, de manapság annyi fű van mindenhol, hogy senkit nem érdekel. Ami könnyen vágható, azt megcsinálom, a többi maradhat.
Regi szep emlekek..De sokat kaszaltam a tanyeszon..
Amennyiben fordulatszám szabályzó van a flexen, simán lehet használni kiegészítő nagyolásként a megfelelő csiszoló adapterekkel, nemfogja elégetni az élt. Vannak minőségi szerszámacél kaszák, nagyon rugalmas nagyon szívós nem igényli az állandó kalapálgatást, ha vigyáz rá az ember, nyilván az egyengetés jót tesz neki, ha valaminek odavertük, de ezt a rendszeres hideg kovácsolásos lenyújtós élezős témát álltalában a gyengébb anyagminőségű, vagy nem megfelelően hőkezelt darabok igénylik, ott valóban az élettartama jelentősen nő, csak rengeteg időt vesz el :)
A kaszát soha nem flexeljük! A kaszát csak nyújtjuk. A kokány melós az flexel és köszörüli... :-D
Üdv kaszáltál már életedben 1 ,5 ,10 m² az nem kaszálás az csak kószálás csapkodás akkor tudnád mi a lényege a kalapálásnak
@@Electrical-M Én 8 perc alatt kiverem a kaszát, 30 mp alatt meg is fenem! :-)
@@Electrical-M A kaszát nem hűteni, hanem nyujtani és zömiteni kell. Mellesleg azt csinálsz amit akarsz. én maradok a hagyományos jólműkodő bevált dolgoknál. :-)
Szép napot élezni lehet fenővassal is?
De milyen ötvözet az amit ilyen pici ütögetésekkel meg lehet formázni ezt nem értem...? Mielőtt valaki elmagyarázná igen tudom mi az a hideg kovácsolás. Azt is írják hogy ásót is elvileg így kéne élezni... ami itt van nálam Kb 1-2 mm közötti vastagságú Hát azt szanaszéjjel kell verni hogy valamit alakuljon. Azt ütöget hetem így ítéletnapig
igen-igen, nagyon sokáig ütögetni valóban és lassan formázgatva.
@@nepazarolj ezt értem de akkor ennek egy puha anyagnak kell lennie biztosan nem valami jó minőségű késacél vagy edzett acél...? Akkor meg mi értelme az egésznek? Meg kell csinálni jobb minőségű acélból és akkor lehet a hagyományos módszerekkel borotva élesre élezni. (vizes fenőkő, egyre finomabb, 1-2 ezerig.) .
@@kbuss10 Minél keményebb az acél annál ridegebb. Ha a kasza kemény anyagból lenne akkor könnyen eltörne a talajon (beleakad a talajba, erősebb növénybe, kőbe, stb). A kasza anyaga rugalmas, hogy kb követni lehessen vele a talajegyenetlenségeket, ne törjön el hamar. Hamar kopok, de hamar élezhető is. A kalapálás kb 10-15 perc.
@@veszt83 na igen, mármint egy adott ötvözet. de egy jobb ötvözettel, komolyabb hőkezeléssel ezt a két végletet lehet közeliteni egymáshoz. (éltartás-rugalmasság). ettől függetlenül én maradok a 120as lamellás flexkorongnál meg a gyémántos fenőrúdnál... ez a módszer inkább arra jó ha takarékoskodni kell az anyaggal hiszen a kalapálásnál minimális az anyagveszteség valszeg a penge igy igen sokáig megmarad.
egyébként azzal hogy ütöd, felkeményedik, miközben a penge többi része rugalmas marad. ez a higegkovácsolás
Azt nem árulta el az öreg mester, hogy a hullámosra vert kaszát hogyan lehet helyrehozni? :)
Mert én előzetes tapasztalat és tudás nélkül nekiálltam és sikerült hullámvasutat verni szegény kaszába (ami kb kétszer annyi idős mint én..)
Szerintem ugyanúgy kalapálással, a kisebb hullámokat hozzá kell kalapálni a nagyobbakhoz. Szerintem a lényeg az ütés erőssége, apró, kis ütések kellenek. Persze tudom, mihez képest? :-)
Biztos kell hozzá egy sín darab hogy jó legyen.
Sínon nem nagyon jó kalapálni mivel könnyen eltekeredhet mert nagy felületen fekszik és nem tudod pontosan ott ütni ahol rátartod, nekem ere a célra van kis kaszaverő üllő amit itt is mutat meg, még van gyári verő is amibe csak bele kell tenni a kaszát és kalapálni de azt nem nagyon szoktuk használni, nem mondom hogy a benzines kasza kis területen gyorsabb csak nem fáradsz ki vele + ha van 1-2 bozót akkor kézivel eléggé szopás.
azt mar sehogy
Lacikám, ez olyan dolog, hogy hogyan lehet egy egyenes vonalat rajzolni ceruzával egy papírra?
Hát úgy, hogy rajzolsz egyet.
Minél többet rajzolsz, annál egyenesebb lesz...
Lám-lám..hullám...
No igen, a kaszáláshoz hozzátartozik a kalapálás és a fenés is.
Érteni köll hozzá.
Kalapálni könnyebb üllőn/vasúti síndarabon, a bemutatott segédeszköz a "tábori megoldás" volt, ahogy katonáéknál mondjuk.
Üdv! Sarlót hogy élezzek? Csak fenőkővel vagy azt is kalapálják?
Úgy sejtem azt is kalapálják, de ez csak sejtés.
@@nepazarolj sajnos hiányos az éle több helyen, mintha követ találtak volna vele... rám maradt és rendbehoznám.
Igen, azt is ugyanugy kalapalni kell. En ugy gondolom, hogy a kalapalasnak az anyag nyujtasa es egyben tomoritese a lenyege... Ahogy a kapak, asok szelet is inkabb kalapalni kellene, mint sarokcsiszoloval elforgacsolni...
Már csak az nem világos, hogy miért egy darab sínen veri ha ott a rendes ülõ? És a kasza-nyél szögének a beállításáról sem esik szó, pedig elég fontos.
A kaszanyél szögét nem a kaszás állítja be, hanem a gyártó vagy a lakatos+kovács. A kasza és a nyélhez csatlakozó fémlemez amit a kengyel szorít oda a kaszanyélhez, mint irtam 3 ujjnyi távolság kell a kasza élénél mérve a kasza tőnél. No ezt jól megfogalmaztam.. Remélem érthető.
Tehát fémmunka. Kasza nem hegeszthető, csak szegecselhető , mert hegesztésnél kilágyul. Hegesztés uán nem tudod úgy visszaedzeni mint előtte, vagy kemény lesz és elpattan, vagy lágy lesz és hajlik. Ezért a törött kaszát szegecselik. A kasza felfogató, mondjuk fül.satuban hajlítható kicsit.
Állva kell kaszálni, igaz a mostani nyelek 5-6 cm el rövidebbek mint a régi nyelek. A kaszát nem lefektetve kell használni hogy a teljes pengén teljes szélességben felfeküdjön, hanem a kasza sarkán kell csúsznia oda vissza!!!
Azaz a kasza vágó éle a földtől 3-5 cm re helyezkedik el. Ja és szinte a lábad előtt kaszálsz, ezért kell cipőben kaszálni, nehogy elvágd a lábad. A kaszát ne csapd, ne csapkodj, ne suhogtasd, ne lengesd. Húzni kell oda vissza a felhajlított peremen, azért van és merevítés végett.....
Alexander Simplon Lehet, hogy nem ugyan arról beszélünk. Arra gondoltam, hogy amikor feltesszük a pengét a nyélre nem teljesen mindegy, hogy mennyire nyitott a szög. Ha túl nagy akkór nagyot harap a fūbõl ha túl kicsi akkor keveset. A nyelére felállított kasza sarkával vagyis a hátsó legszélesebb részével karcolok egy csíkot mondjuk egy fán vagy fa épületen, utána a penge hegyével és a két csík kôzött kb. 5-6 centinek kell lennie pl. az én esetemben és akkor véglegesen beverem a szórító éket. Néha spontán is kilazulhat s ugyan ezzel a módszerrel leellenõrzöm s ujra rögzítem az ékkel vagy más szorító megoldással.
A kasza nyél közepén a luk amibe bele megy a kasza lemezfüle, a kaszának merőlegesnek kell lenni a nyélre, vagyis inkább sugár irányba kell állnia. Ezt szemmel látod. Nekem soha nem volt gondom vele. Kicsit le fittyent a kasza orra akkor az éken lazítottam, megigazítottam szemre, és újra bevertem az éket. Ha régóta a nyélen van a kasza, akkor a nyélbe bele rágódik kicsit. És már automatikusan beillik a helyére. Ha még friss a kaszád lehet szöszölni hogy a kasza hegye teljesen lógva és teljesen felállítva mennyi és középértékre hol van, de szerintem szemre jó. A kaszanyélen körbe is rajzolhatod a vasat jó helyzetben.
Én úgy tanultam nagyapámtól, hogy a kasza nyelét a bal vállamra veszem (kihúzva magam, egyenes tartással, bal kézzel tartva a kaszát), a kasza kocsot (szarvát) a nyakamhoz engedem (értelem szerűen a kaszapenge függőlegesen felfelé mutat előttem), a jobb kezem mutatóujjának begyét pedig a kasza hegye mögé akasztom vízszintes karral (tehát a kasza hegye a vállak magasságában van) a testem középvonala előtt. (Remélem érthetően írtam le.)
Nekem eddig bevált.
Szó szerint 👍
Aki ért a kaszához, az azt is tudja, hogy a kasza pengét erős napsütésnek sem lehet huzamos ideig kitenni, mivel az is elrontja az élét ! Tehát kaszát csak árnyékban lehet elhelyezni !
Köszi az infót! Na ezt nem gondoltam, hogy ekkora hő is káros lehet az élre. Ha tarthatjuk árnyékban is, akkor miért ne figyelhetnék erre is oda? Én minden esetre árnyékban fogom tartani innentől, igaz eddig is ott volt, csak használat közben maradt napon néha.
Szerintem nincs ilyen... Urban legends... :-)
Napon nem kaszálunk. Száraz a fű. Hajnalban nyirkos fűnél kell kaszálni. A száraz fű eszi az élet. Hamar kell kiverni, sűrűn fenni. Vizes fenőkővel. A fűkaszáláshoz a legideálisabb a 60, 75, 80 as kasza, mert sűrű a fű. Nehéz húzni. A búza kaszáláshoz 120 as kasza is jó, mert száraz, és ritka, a kaszanyélen van egy rend tartó ami nem engedi a levágott búza másfelé dőlését.
A kaszát általában faágra akasztjuk mikor nem használjuk. Nem lép bele senki.
Fű kaszálásnál a rendet a kasza tövével meg kell emelni, biztos lelegyen vágva, mert visszafordulásnál erre a rendre kaszálsz.
Ha magas füvet perjét vágsz és meg borzolja eldönti a szél az a kemény munka. mert mindig a dőlés irányánál kell vágni. Macerás kaszálni az ilyen füvet. :-) Vasúti rézsűt a kemény kaszálni... :-) Sík terepen könnyű vágni...
ua-cam.com/video/9Im_8sI0QFQ/v-deo.html
Kaszáló tanfolyam Indiában... :-)
Talán már egyszer el kellene menned Péter - Pálkor aratni ! Úgy napkeltétől napnyugtáig !
A búza, rozs, árpa, stb. aratás az más mint a fű kaszálás!!!!! Itt fűkaszálásról volt szó, nem aratásról. Remélem nem sértődtél meg... Kaszáltam már eleget 7 éves koromtól 22 ig.. :-) Töltés rézsűn, árokba, vegyes fűvel.. Akkor még nem volt parlagfű. Van gyakorlat.. Kellett a nyúlnak a széna... Szerintem a nap keltétől, napnyugtáigot Te se bírnád... :-) Ahhoz kéne izom is... :-) 4X fölött minden más... Inkább itt nethuszárkodunk... :-)
Látom nagy kaszás vagy... Írjál már valami hasznosat is hogy kell, mert leírni én írtam le, mit és hogy fogjon. A tudást én osztottam meg, legalább is egészítettem ki a látottakat. Nem szeretik az emberek ha átadom a tudást. Az emberekben van egy tudás féltés.
És sajnos sokan nem tudnak kaszálni, csapják a kaszát. Helyette motoros imádat van, pedig ugyan úgy kell azt is tartani, mozgatni. Jó kis fűben, ami elhajlik a kasza alatt ha nem éles, talán akkor jó.
Nálunk apu a környék szakembere ebben :)
Hasìtó balta fején a legjobb kaszát kalapálni
Köszönöm.
ua-cam.com/users/Scythesman8videos
Kaszás YT csatorna..
ua-cam.com/video/O7MkB94-40Y/v-deo.html
Ez a meló, nem a fű kaszálása : ua-cam.com/video/8jxqq-bvyhk/v-deo.html
Nem mindegy hogy kalapájuk fűre vagy buzára
A kasza élének a kikalapálása valójában arra szolgál, hogy az élt fűrészfogassá teszi ! Mert ezzel lényegesen jobban lehet vágni !
Tigris9999 kultivàtor kovàcsolàsnàl is meghagyuk hullàmosra az èlt.
Ez nem igaz!
Igazán nem szeretnék ünneprontó lenni..De amit csináltok az egyszerűen a biliacél vékonyítása..Ha ez élnek nevezhető,hát legyen..Bármilyen kézi fenőkővel vagy akár fexel is( figyelve h a vékony anyag ne égjen meg) százszor eredményesebb leszel...arról nem is beszélve h ki használ még kaszát??..Félreértés kedvéért apám is használta 30 évvel ezelőtt....A kasza mint olyan szerszám,semmi köze a szerszámacélhoz..ezért is csapkodhatod kalapáccsal,..gyenge minőségű szerkezeti acél....Ennek ellenére minden tiszteletem azé aki 2018 ban még ezt használja...sőt..élezi...
A szabványt nézve MSZ; GOST; acélról beszélhetünk... :)
Nem értetted meg. Nyújtani kell az anyagot, nem köszörülni. A köszörű/flex elkoptatja a drága kaszát. Mikor azt a 8x osára lehet kinyújtani.
Én kaszát használok, jól meg vagyok vele. A benzines prütykülő, kisfiúknak való. Vacak damil, minden tele van a darabkájával. Teljesítménye nulla. Mindenbe motor....
A kézi kaszával ugyan olyan vágni mint motoros kaszával.
Erről van szó, aki nem szokott kaszálni, neem érti meg a lényegét... használni kell, kivülről nem ismerhető meg...
A kézi kaszával kaszálni nem lassabb és nem nehezebb, mint a benzinessel. Csak tisztább, csöndesebb, emberibb. Ha meg flexszel élezed, akkor a kasza anyagának nagy részét legyalulod a rákba, míg ha kalapálod, akkor - mint többen is írták - kinyúlik, azaz az egész vas hasznosul, csak a kaszálásba fog kopni, azaz sokkal tovább tart. Persze aki csak 30 évente egyszer használja, annak a flex is megteszi. :)
Hideg alakításkor az anyag durvább szemcseszerkezetű lesz,keményebb és törékenyebb.De mivel keményebb lesz az anyag ezért élesebbre lehet kifenni mint flexel.A flexel hamar elfogy a kasza.
Nem igazán ügyes az öreg szaki már boccs. De hát ha viszi neki akk had szóljon :)
Ez székely szemmel borzalmas🤣🤦♂️
nem csak székely szemmel
Nem erről az oldaláról kell verni !