КОМЕНТАРІ •

  • @MainkraftiwiczPL
    @MainkraftiwiczPL 3 роки тому +9

    ​Luksiu, widzę, że trochę błędnie posługujesz się pirometrem. Mianowicie laser który w nim jest przydaje się tylko do określania obszaru pomiarowego przy odległościach typu 30cm i więcej.
    A pomiar w pirometrze odbywa się poprzez pomiar promieniowania podczerwonego emitowanego przez mierzony obiekt, a wejściem czujnika jest pod laserem, jest otwór a w nim układ optyczny. Z tego powodu miałeś różne temperatury na "wejściu" FRa, bo kiedy myślałeś, że mierzysz temperaturę górnego styku to mierzyłeś naprawdę temperaturę styku dolnego, a jak mierzyłeś temperaturę dolnego, to tak naprawdę mierzyłeś temperaturę styku wolnego

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +1

      W tym pirometrze laser jest pod katem skierowany w miejsce pomiaru promieniowania. Spokojnie, instrukcje przeczytalem i sprawdzilem zanim zacząłem go używać;)

  • @user-jt8ot9gx6h
    @user-jt8ot9gx6h 3 роки тому +3

    Wina leży po stronie rozłącznika z tymi różnicami temperatur słaby styk toru ogólne test bardzo wiarygodny łapka w górę

  • @PelzaK1
    @PelzaK1 3 роки тому +4

    Do pupy taki termometr. Nim trzeba pomiar wykonywać z odpowiedniej odległości, bo tylko wtedy laserowa plamka pokrywa się z miejscem w którym czujnik temperatury ją mierzy. Przy małej odległości pomiaru możliwe, że mierzysz temperaturę obudowy a nie złącza. Polecam gorąco zakup kamerki termowizyjnej, nawet takiej do 2k. W porównaniu do takiego termometru to jest jak radio a telewizja. Bywa, że temperatura zmienia się znacząco na odległości 1cm, czego tym termometrem nie wykryjesz. Sprawdzanie rozdzielnicy, przewodów, połączeń to jest bajka. Jeden rzut oka i widać co jest na rzeczy. Ja, mimo że elektrykiem nie jestem, okresowo przeglądam całą instalację u siebie i już raz mi dupe uratowało, gdy do starej instalacji alu podłączyłem nowy piekarnik :). Widok ładnie świecących przewodów w ścianie oraz gniazdka bardzo zjawiskowy :). Temp. ponad 60 stopni. Nie wspomnę już o masie innych zastosowań takiej kamerki. Warto odżałować i kupić.

  • @jackm3458
    @jackm3458 3 роки тому +3

    Dobry test dla mnie od zawsze było to oczywiste że liczy się bardziej odpowiednie podłączenie niż sposób zaciśnięcia tulejki.

  • @mateuszbarczak2673
    @mateuszbarczak2673 3 роки тому +1

    Polecasz ten miernik cęgowy z bluetooth ? Myślałem żeby sobie taki kupić ?

  • @stachsco
    @stachsco 3 роки тому +3

    Witaj
    Problem a nie mit wypadających przewodów z tulejek nie dotyczy zacisków skręcanych, a samozaciskowych/sprężynowych.
    Pierwszy film o tulejkach pokazał inną wadę tego typu poczynań (obcinaczki, kombinerki, nieprawidłowa szczęka w prasce ) otóż ten typ zacisku jaki wykorzystałeś w tym filmiku u wielu producentów aparatury ma jeszcze jeden istotny parametr, mianowicie minimalny przekrój przewodu zastosowany w zacisku. Najmniejszy przewód z tulejką zagniecioną prawidłowo praską będzie miał przekrój spełniający ten parametr, "obgryziona" tulejka po dokręceniu w takim zacisku będzie płaska i dokręcisz sam zacisk do końca z momentem, a przewód nie będzie trzymał tak jak powinien.
    "Autotransformator" nazwa nie wskazuje na ''regulowany'', też kiedyś byłem zaskoczony, ale autotransformatory o stałym uzwojeniu są dosyć popularne(przemysłowo) .
    Odchyłki w pomiarze temperatury, to efekt "pomiaru" pirometrem, laser jest skalibrowany na średni zasięg pirometru,a 2 cm od pirometru nie miał prawa wskazywać powierzchni mierzonej.

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 3 роки тому +1

    Daj do opisu ten link do części 1 bo po obejrzeniu części 2 wuj wie gdzie szukać linku ukrytego gdzieś w filmie

  • @adambandit407
    @adambandit407 3 роки тому +2

    Karygodne wykorzystywać do testu takie piękne przewody w kolorystyce PE, a tak poważnie fajny test:)

  • @michago387
    @michago387 3 роки тому +1

    Różnica 2°c to nie jest mała różnica w elektrotechnice. Można by ją przyrównać do rórznicy między lądowaniem na księżycu a jego osiedleniem.

  • @jakub9002
    @jakub9002 3 роки тому +8

    Zrób test bez tulejek

  • @JaroslawMajcher
    @JaroslawMajcher 3 роки тому +2

    Jak będzie wyglądał wynik doświadczenia gdy do tulejki będą włożone 2 lub 3 przewody?
    Ciekawsze byłoby laboratorium o kablu koncentrycznym i efkach zaciskanych vs wkręcanych. Na którymś filmie mówisz o spadku 3dB vs 0.5dB.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +1

      Spokojnie, dotrzemy dovtego tematu:)

  • @ukosz2640
    @ukosz2640 3 роки тому +1

    Siemanko, jaką grubością linki obszyc rozdzielnice w domu? Zasilanie 5x10mm.

  • @anpi4521
    @anpi4521 3 роки тому +4

    Fajny statyw na kamerę pod sufitem :D

  • @sq7ovz-marcinpacyna260
    @sq7ovz-marcinpacyna260 3 роки тому +1

    Fajny wrętak, kiedy ja się takiego dorobię.

  • @TheXquantumleap
    @TheXquantumleap 3 роки тому +1

    Super jest ten wkretak elektryczny z nakladka 2.8 Nm - Wiha SpeedE. Ale tez niestety bena jest tez sroga.
    A roznice najlepiej widac po jakims czasie w lekko agresywnym srodowisku, jak sie grzeje i upala zle zacisnieta tulejka... :)

    • @zygmuntfrojd9114
      @zygmuntfrojd9114 3 роки тому +1

      Kolego posiadam i nie polecam kasa wyrzucona w błoto. Dwa razy oddany na reklamacje i dalej lipa. Jak ktoś ma zamiar dodać komentarz w tej kwestii to niech najpierw wyłoży 1800 Zeta popracuje na budach bo chyba po to ten wkrętak jest i wtedy pogadamy. Bez zbędnego p......nia

  • @BAD-mt9ms
    @BAD-mt9ms 3 роки тому +1

    Różnica temperatury może wynikać z budowy styków rozłącznika.. Większa powierzchnia styku lepiej oddaje ciepło..

  • @Electric778
    @Electric778 3 роки тому +1

    Brakuje testu dla końca przewodu wsuniętego w tulejkę, zaciśniętego zaciskiem aparatu. Wtedy test imadło oraz maksymalne natężenie.

  • @jacekm7013
    @jacekm7013 3 роки тому +1

    Jeśli chce zostać elektrykiem, przekwalifikować się zawodowo, warto odbyć jakiś kurs np. czeladnika, technika, czy lepiej szukać sobie praktyk u fachowca zdając potem egzamin w SEP ?

  • @cubixoffline8691
    @cubixoffline8691 3 роки тому +1

    Do pełnego testu zabrakło pomiaru spadku napięcia na przewodzie mierząc na śrubkach rozłącznika, pozwoliło by to określić jaki spadek mamy na styku punkt mocowania -> tulejka -> kontakt z linką przewodu. Znając spadek napięcia można by określić opór połączenia realizowanego przez przewód z odpowiednio zaciśniętymi tulejkami. Mimo wszystko tak jak inni wspomnieli największą kwestią przy tym teście była odpowiednia siła dokręcenia która tak jakby doprasowywała tulejkę, zbyt słabe dokręcenie (a zarazem brak finalnego zaciśnięcia niedokładnie zaciśniętej tulejki przez obcinaczki) generowało by ciepło oraz zwiększyło by oporność połączenia tj. spadek napięcia

  • @ZawaDii97
    @ZawaDii97 3 роки тому +1

    Co to za amperomierz cegowy który masz połączony z telefonem? Dobrze się spisuje?

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +2

      Wieczorem dodam w opisie filmu model. Jestem na wyjezdzie.

    • @arturkozak5244
      @arturkozak5244 2 роки тому +1

      Miernik cegowy to chińczyk z Alii za 120 + VAT. HoldPeak HP570C (AAP). Zakres do 1000 A (AC 50÷60Hz oraz DC 40÷400Hz z tolerancją od3 do 6,5% +12 digits). Spore odchylki przy prądach do 5 A. Można to obejść robiąc np cewkę x 10 lub nawet x100. Instrukcja wskazuje na stosowanie od 10A. Praca po Bt wzorowa. Cat III 1000DC / 750 AC. Otwór 40mm. Bez True RMS. Ma pomiar temp. Ma deklarację CE.

  • @michal13031986
    @michal13031986 3 роки тому +1

    Witam, jakie modele mierników cęgowych użyłeś?

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Wieczorem beda wszystkie mierniki w opisie

    • @michal13031986
      @michal13031986 3 роки тому

      @@Luksiuelektryk nie widzę informacji o miernikach ;)

  • @admen4148
    @admen4148 3 роки тому +1

    Panie Luksiu, problem z zaciskaniem przewodów "klapcążkami" jest wówczas gdy robimy to dla przewodów sterowniczych, o małych przekrojach, przyłączanych do delikatnych zacisków, zwłaszcza modułów elektronicznych. Zdarza się ze przewody wysuwają się z tulejek które pozostają zaciśnięte w zaciskach. Wielokrotnie takie zjawisko obserwowałem. Jak się zaczyna grzebać w skrzynkach sterowniczych to potem widać kilka dyndających się przewodów które wysunęły się z tulejek. Przewody sterownicze zaciskajcie tylko odpowiednimi narzędziami.

  • @nijaki68
    @nijaki68 3 роки тому +1

    tej różnicy temperatur to czasem nie powoduje oświetlenie, które jest od strony tej cieplejszej ??

  • @szaleniecszaleniec7977
    @szaleniecszaleniec7977 3 роки тому +3

    Witam was cenie pracę każdego mam pytanie może głupie może ja naiwny itd dostałem paragon od elektryka a tam jedna z pozycji płyn do chłodnic różowy 5l _zapytanie czy potrzebny do smarowania czegoś czy poprostu wszystkie koszta zwiazane z eksploatacja i dojazdem do mnie elektryk se wliczał w koszty i takowy rachunek dał, powiem zgłupiałem.....

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +1

      Hahahha, fajny elektryk xd

    • @szaleniecszaleniec7977
      @szaleniecszaleniec7977 3 роки тому +1

      @@Luksiuelektryk pytanie każdy do swojej pracy podchodzi inaczej ale czy jadąc na tak zwana robotę kupywanie sobie wierteł koronkowych lub sds do betonu i wliczanie to inwestorowi nie jest wielką przesadą, elektryk podstawowe narzędzia musi raczej mieć tak? Jestem przed rozliczeniem się nie lubię przeginać ale to raczej elektryk przegina dając mi taki paragon haha

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +1

      @@szaleniecszaleniec7977 gonic go. Tovjest jego sprzęt i powinien to wliczac w koszt usługi. Nie wyobrażam sobie abym klientowi doliczyl za sprzęt.
      Pozdrawiam serdecznie!

    • @michago387
      @michago387 3 роки тому

      A paragon z jakiegoś sklepu czy elektryk wystawiał? Bo może dał paragon by pan zapłacił za materjał który kópował bo był potrzebny na budowe. A płyn kópił dla siebie przy okazji. No i też pytanie na szym polegała usługa bo jeśli na konserwacji np. PAD-100 to bym się nie zdziwił.

  • @piotrw134
    @piotrw134 3 роки тому +3

    Według Mnie aby pomiar był bardziej wiarygodny ,to przewody zaciskane wszystkim innym niż zaciskarka to i przykręcone powinny być na wyczucie. Bo jeżeli ktoś nie używa zaciskarki to i nie przykręca specjalistycznym wkrętakiem

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +4

      Tutaj nie ma miejsca na brak powtarzalnosci. Po to sie robi badania na stole w "laboratorium" aby wyniki byly rzetelne

    • @maciej1387
      @maciej1387 3 роки тому +1

      @@Luksiuelektryk aczkolwiek sam jestem ciekaw jak by wyszło porównanie zaciskania "na wyczucie" i z dokładnym momentem, ale do przykręcania trzeba by kogoś innego. Bo jak na co dzień przykręcasz tym śrubokrętem to wyczucie już masz wyrobione.

  • @logistick126
    @logistick126 3 роки тому +6

    0:27 widzę, że górna kamera zamontowana po majstrowemu ;D

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +1

      Sie ogląda i sie pomysly same rodzą;p

    • @cesarmichael1692
      @cesarmichael1692 3 роки тому

      Pro trick: watch series on flixzone. Been using them for watching all kinds of movies during the lockdown.

    • @claytonaxl6126
      @claytonaxl6126 3 роки тому

      @Cesar Michael yup, have been using Flixzone for since november myself =)

  • @Muflon_Wladca_Sanu
    @Muflon_Wladca_Sanu 3 роки тому

    Cholera znowu to samo skąd wziąłeś ten ciekawy " moment niutonometryczny" , zastanawiam się

  • @mateusz9002
    @mateusz9002 3 роки тому +1

    dlaczego nie powstało zwarcie gdy zrobiles mostek i tak ogolnie podlaczyles to wszystko ?

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +1

      Powstalo ale kontrolowane. Jezeli rozumiesz dzialanie transformatora to wiesz o co chodzi;)

  • @igqrek7530
    @igqrek7530 3 роки тому +2

    Czy zawód elektryk jest dobrze płatny i czy po skończonej szkole można zacząć pracować czy tak naprawdę nie posiada się praktyczniej wiedzy?

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Jest dobrze platny gdy masz umiejętności. Na poczatku ciezko do dobry zarobek bez umiejętności.

    • @michago387
      @michago387 3 роки тому

      Pytanie po co chodziłeś do szkoły

    • @debumcykcyk
      @debumcykcyk 3 роки тому +1

      16-19 zł dostaniesz na start, ale chociaż musisz być obyty z pracą narzędziami. Jak w wieku 20 lat nie potrafisz założyć bita do wkrętarki to ciesz się z 13 zł ;)

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 3 роки тому +3

    ja zaciskam zaciskarka za 35 zl i jest ok nie zamierzam wydawac kilku stow na zaciskarke :)

  • @ptaker86
    @ptaker86 3 роки тому +1

    różnica wynikała z wykonania aparatu chyba.

  • @grech66
    @grech66 3 роки тому +1

    Myślę że większy problem będzie chyba w nieprawidłowej sile dokręcenia niż w samym zaciśnięciu tulejki .

  • @mieeeetek1
    @mieeeetek1 3 роки тому +3

    Test na zasadzie, coś zrobiłem, do końca nie wiem co wyszło ale tak jest dobrze. Chyba trochę pokazówka dla potencjalnych klientów. Co do różnicy temperatur to "fizyka się kłania".

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Wiem co zrobiłem i po co to robiłem.
      "Fizyka sie kłania" - bardzo prosze rozwiń temat

    • @mieeeetek1
      @mieeeetek1 3 роки тому +3

      @@Luksiuelektryk Zrobiłeś test wytrzymałości prądowej na podstawie temperatury przewodu, nie wiedząc skąd różnice temperatur. Jak możesz twierdzić, że wiesz co zrobiłeś? Co do rozwinięcia - zapraszam do lektury.

  • @elam9253
    @elam9253 3 роки тому +2

    👍

  • @mateuszorzech7538
    @mateuszorzech7538 3 роки тому +1

    Jaki model telefonu ?

    • @adambucko5929
      @adambucko5929 3 роки тому +1

      MYPHONE HAMMER AXE PRO

    • @adambucko5929
      @adambucko5929 3 роки тому

      I nie polecam ten MYPHONE HAMMER AXE PRO ma głupie elektronikę

  • @ukaszpietrzak3896
    @ukaszpietrzak3896 3 роки тому +1

    Klucz dynamometryczy od kiedyś używanej jednostki siły - Dyna. Teraz jest użuwany układ SI ,a wnim są Nm. Ale nazwa narzędzia została stara.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Tak, wiem, moje przejezycznie glupie;)

  • @SolFun
    @SolFun 9 місяців тому

    Niestety ale tym pirometrem to można sobie zmierzyć najwyżej temperaturę zwieraczy na tyłku. Jeśli chcesz dokładnie poznać rozkład temperatur na złączach to polecam jednak robić to pod termowizją. Pozdrawiam

  • @ptaker86
    @ptaker86 3 роки тому +1

    Luxiu to był moment 7:40 :)

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      ?

    • @ptaker86
      @ptaker86 3 роки тому +1

      @@Luksiuelektryk dokręcasz momentem nie siłą :P

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      @@ptaker86 ok, przejęzyczenie;) wszyscy wiemy o co chodzi:)

  • @darekpenkowski7344
    @darekpenkowski7344 3 роки тому +1

    Nie wydaje mi się żeby ta szyna powinna być dokrecana z az takim duzym momentem.
    Co do różnicy temperatur na rozlaczniku należałoby sprawdzić rezystancje samych stykow. Dokrecic każdą parę stykow z takim samym momentem bez przewodów i sprawdzić miernikiem małych rezystancji różnice. Przy małych napieciach mała różnica rezystancji styku ma duży wpływ na różnice temperatury.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Nie wejde do rozlacznika

    • @darekpenkowski7344
      @darekpenkowski7344 3 роки тому +3

      @@Luksiuelektryk W takim układzie jaki zrobiłeś mógłbyś jeszcze zmierzyć spadki napięć na stykach miliwoltomierzem. Jeśli wyjdzie większy spadek na "cieplejszym" styku to teoria z większą rezystancja styku może być słuszna :)

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Mysle ze nie ma sensu drazenia tematu. Nic to nie zmieni

  • @scott55246
    @scott55246 3 роки тому +1

    Na przyszłość, pomiar miernikiem cęgowym robimy co najmniej pół metra od transformatora, bo ten emituje zmienne pole magnetyczne, co dodaje i odejmuje prąd widziany przez miernik.
    Przystaw go do magnesu głośnika, najlepiej neodymowego, gwarantuję, że zamkniesz zakres 400A.
    Różnica temperatur wynika z tego, że na powrocie z obciążenia prąd maleje i dlatego mniejsza temperatura. Zmierz dwoma miernikami i zobaczysz różnicę.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Eeee. Halo? Baza? Te mierniki są elektroniczne a nie analogowe?
      Bez odbioru.

    • @scott55246
      @scott55246 3 роки тому

      @@Luksiuelektryk Tak, są elektroniczne. No przykro mi, sprawdzałem i wiem co mówię. Im gorszy transformator, tym gorzej sieje. To że wyzerujesz to nikła pomoc :)
      To jest przekładnik prądowy. Obwód wtórny(oko miernika) tworzy cewka o większej liczbie zwojów, a transformator obok indukuje napięcie, co powoduje błąd. Fizyki nie oszukasz, cewki nie lubią pola magnetycznego. Wystarczy spojrzeć na zwrotnice głośnikowe, żeby zobaczyć, że są od siebie oddalone, bądź ustawione tak, żeby jak najmniej na siebie oddziaływały, a jeśli się nie da, to np. zmnejsza się indukcyjność cewki, żeby ta obok mogła pomóc tej zmniejszonej uzyskać większą indukcję. Sposób w jaki masz ułożony miernik względem transformatora jest drugim, najgorszym ułożeniem jakie jest możliwe.
      Doceniam Twoją pracę, bo się również uczę z Twoich filmów, ale co do pomiaru w tym przypadku nie uważam, że masz rację.

    • @scott55246
      @scott55246 3 роки тому +1

      @@Luksiuelektryk Właśnie oglądam jak robisz porządek w instalacji, gdzie przewodów jest więcej, niż makaronu rosole i tam się uczę, nie poprawiam, bo nie potrafię tak dobrze :)

    • @konradrybacki1018
      @konradrybacki1018 3 роки тому

      @@Luksiuelektryk W cęgach masz przecież czujnik Halla albo cewkę Rogowskiego, nie uwierzę jak powiesz, że Ty tego nie wiedziałeś ;) Ale czy toroid i jego pole EM może wpływać na pomiar, to nie śmiem zgadywać, bo się nie znam.
      @Scott55246 Prąd obciążenia maleje na powrocie - no a co z prawem Kirchoffa? Ogólnie to prąd w całym obwodzie ma jednakową wartość, tak strasznie i nieładnie upraszczając.
      Luksiu - a nie grzeje Ci się po prostu zacisk w tym FR? Pytam, bo mam taki sam (Eaton, 100A), do odłączania tymczasowego WLZ w rozdzielnicy którą u siebie dłubię i skrajny lewy zacisk nie zwiera jak się poruszy przewodem - w sensie, że przekaźnik napięciowy, który jest za nim wyłapuje wtedy duży spadek napięcia. Linka dokręcona od serca, z tulejką, żeby nie było, że to wina mojego połączenia. Ten FR jakoś długo u mnie nie pracował.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Tak, te fr-y w starej budowie miały problemy z stykami.

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 3 роки тому +1

    A ciekawe jak by wyszło bez tulejki?

    • @konieckropka7817
      @konieckropka7817 3 роки тому +2

      tak , dokładnie . powinny być w tym eksperymencie od początku jeszcze bez tulejki jak również przewód "pobielony" cyną .

  • @roberttata8104
    @roberttata8104 2 роки тому

    Ta niewielka różnica temperatur może wynikać z tego, że jeżeli użyłeś tych samych przewodów, które wcześniej rozciągałeś (trzydzieści parę kilogramów pierwszy przewód i sześćdziesiąt parę kilogramów drugi przewód) to jeden rozciągnął się bardziej od drugiego (Cu jest plastyczna, rozciągliwa itd.). Musiałbyś zmierzyć mikrometrem średnicę żył w każdym przewodzie i obliczyć przekrój każdego z tych przewodów (różnica będzie na trzecim - czwartym lub piątym miejscu po przecinku (przy tak niewielkiej różnicy temperatur). Takie cuda...
    Inna teoria na wyższym poziomie jazdy to wałęsowskie algorytmy matematyczno - fizyczne (minusy dodatnie i plusy ujemne prądu przemiennego)... 😂😉

    • @edwardmadry4299
      @edwardmadry4299 Рік тому

      błąd pomiaru temperatury wynika z błędu paralaksy: pirometr mierzy w nieco innym miejscu niż wskazuje laser. Dokładniejsze są pirometry z 2 laserami które są umieszczone bo bokach "wiązki" pomiarowej - na obudowie zawsze jest rysunek w jaki sposób i z jakiej odległości dokonywać pomiaru by zachować deklarowaną dokładność. najfajnie by to było widać kamerą termowizyjną

    • @roberttata8104
      @roberttata8104 Рік тому

      @@edwardmadry4299
      Laser nie ma żadnego wpływu na pomiar. Ułatwia tylko nacelowanie na punkt pomiaru. Kazdy przedmiot emituje podczerwień, którą wychwytuje odbiornik podczerwieni zamontowany w pirometrze. Punkt/punkty wiązki lasera nic nie wnoszą do pomiaru. Nie ma tu żadnej paralaksy. Gdy mierzony przedmiot jest jednorodny i cała jego powierzchnia jest w tej samej temperaturze otoczenia to kilka milimetrów w lewo czy w prawo (a w zasadzie cały przedmiot) powinien mieć taką samą temperaturę.

    • @edwardmadry4299
      @edwardmadry4299 Рік тому

      ​@@roberttata8104 jak nie ma jak jest? Źródło światła laserowego jest w innym miejscu niż element światłoczuły więc paralaksa występować musi (zwłaszcza w miernikach z jedną kropką lasera która jest Bóg wie jak zorientowana). Do tego punkt pomiaru nie jest punktem a kołem (podstawą stożka) o średnicy zależnej od odległości pomiaru. I na koniec: w filmie autor chce pokazać nagrzewanie się zaciskanej końcówki więc nie cała powierzchnia ma tą samą temperaturę.

  • @Maciek828
    @Maciek828 3 роки тому +2

    To taki test pokroju jak wbić gwoździa głową zamiast młotkiem...Bez sensu. Do zaciskania jest zaciskarka a obcinaczki do obcinania, już sama nazwa wskazuje ;)

  • @janekkazimir1278
    @janekkazimir1278 3 роки тому +1

    Z kamerą termowizyjną było by miarodajniej

  • @darioaga1979
    @darioaga1979 3 роки тому

    Na szynie rozchodzi się ciepło z obu naraz. :)

  • @mateo8945
    @mateo8945 3 роки тому +2

    Czekam na live z grania na gitarze

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      😂😂😂😂

    • @mateo8945
      @mateo8945 3 роки тому +1

      @@Luksiuelektryk Ty się nie śmiej, tylko trenuj przed występem

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣😂🤣😂🤣😂🤣🤣😆😅

    • @mateo8945
      @mateo8945 3 роки тому +1

      @@Luksiuelektryk 🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎸🎼🎼🎼🎼

  • @AndrzejMoteI
    @AndrzejMoteI 3 роки тому +1

    8:12 Luksiu, nikt kompetentny Ci tego nie zarzuci, bo przecież w tym układzie w obu przewodach MUSI płynąć taki sam prąd. Jedynie spadki napięć mogą być różne.

    • @AndrzejMoteI
      @AndrzejMoteI 3 роки тому +1

      Wydaje mi się, że pierwszy układ pomiarowy był bardziej miarodajny, gdyż grzał się dokładnie przez taki sam czas i takim samym pradem. Rozsunąłbym tylko przyłącza na zewnętrzne terminale rozłącznika izolacyjnego. Może pokusiłbym się jeszcze o pomiar spadku napięcia w zakresie mV na zaciskach rozłącznik izolacyjny -> listwa dla przewodu z zaprasowanymi tulejkami i dla przewodu z zaciśniętymi. Znając prad i spadek napięcia mozna policzyć moc cieplną wydzielaną w odcinku. No i super by było gdybyś powtórzył pomiary dla kilkukrotnie. Możnaby też uśrednić pomiary, żeby było bardziej miarodajnie. Z ciekawości zwiększyłbym też prąd ponad znamionowy np. o 10, 30, 50% i zobaczył jak wtedy wyjdą pomiary temperatury. Od razu zaznaczam, że nie probuje się "czepiać i wymądrzać" tylko zastanawiałem się co można by zrobić, żeby było jeszcze ciekawiej i bardziej merytorycznie :)

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +1

      Mozna zrobic wiele roznych doswiadczen ale tutaj celem bylo sprawdzenie czy tulejki niezacisniete beda wydzielaly wiecej ciepla i tyle:)

  • @amimor1000
    @amimor1000 3 роки тому +2

    trochę dziwne że nie masz kamery termowizyjnej taka do telefonu to 1500zł brutto a mina klijenta gdy dostaje protokół oddawczy ze sprawdzeniem z kilkoma zięciami w podczerwieni w kolorze bezcenne ;). Już nie mówiąc że sprawdzanie rozdzielnic to banał. I naprawdę jak ktoś ma linię produkcyjna kilka stówek co pół roku za 5 minut fotek w czasie pracy linii to czysty zysk bo wyłapuje się problemy zanim robią się koszty.

  • @ocizzico
    @ocizzico 3 роки тому

    Rozłącznik jeden bubel i się grzeje.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому

      Dla pewnosci sprawdzilem na innych stykach- taka sama sytuacja

  • @lukaszp3986
    @lukaszp3986 3 роки тому

    Witam
    Podaj prad 60 A przy napieciu 230V zobaczymy efekty.
    Luksiu napewno jestes super elektronikiem i masz o tym mega pojecie i trwaj przy tym ale wyraznie widac Ze jestes elektronikiem i nie masz zielonego pojecia o Elektrotechnice a uprawnienia SEP ktore napewno posiadasz nie zrobia z ciebie elektryka.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 3 роки тому +5

      A co za roznica jakie napięcie? Radzilbym wrócić do czerwonej książki z elektrotechniki i nadrobić zaległości.
      Pozdrawiam

    • @przemysawdamps4571
      @przemysawdamps4571 3 роки тому +1

      A no niestety różnica jest gdyż moc wydzielenia na końcówkach tulejkowych jest nie tylko zależna od prądu ale również od napięcia. Co na pewno doskonale wiesza tylko gdzieś ci to umknęło.

    • @i.z.4614
      @i.z.4614 3 роки тому

      @@przemysawdamps4571
      Moc wydzielana na tulejkach w postaci ciepła nie ma nic wspólnego z napięciem zasilania odbiornika. Luksiu dobrze Ci radzi. Zanim zaczniesz pouczać sam się naucz.
      P=I2R =U2/R
      Gdzie :
      I -wiadomo
      R- rezystancja złącza
      U- spadek napięcia NA ZACISKU, a nie napięcie zasilania.
      R- rezystancja zacisku (złącza)
      Dla uproszczenia wzory dotyczą prądu DC co akurat w tym wypadku nie ma najmniejszego znaczenia (wydzielanie ciepła).

    • @przemysawdamps4571
      @przemysawdamps4571 3 роки тому

      @@i.z.4614 na pewno wiesz co to dzielnik napięcia i w jaki sposób działa. Zakładając że tulejka to R1 A przewod R2. To wedłóg Ciebie od czego będzie zalerzna moc wydzielena na poszczególnych opornosciach ??

    • @przemysawdamps4571
      @przemysawdamps4571 3 роки тому +2

      @@marcin7118 z tego co wiem to rezysteory w dzielniku napięcia są połączone szeregowy chyba że coś się zmieniło od wczoraj :)