Jestem właśnie na początku drogi. Miałem to szczęście, że nie pasujące spodenki przyszło mi szybko wymienić i to nie na odrobinę większe, ale takie, które starczą na wiele lat :) Robię stosunkowo dużo zdjęć, korzystam z każdej okazjim, żeby przywieźć materiał i widzę progres ! To mnie jara. Dodatkowo mam szczęście posiadania Kolegi w pracy, który jest dobrym fotografem i dzięki Jego radom progres jest jeszcze szybszy :) Staram się nie ładować w głowę ton wiedzy, ale widzę, że ta wiedza jest potrzebna, żeby nie spędzać niepotrzebnego czasu na sesji, żeby np,. metodą prób i błędów ustawiać światło ;) Dobry materiał :)
super, świetna robota, merytorycznie i w punkt. Sztuka bazująca na doświadczeniu wymaga cierpliwości a rezultaty są nieprzewidywalne. Nadzieja i cierpliwość jakże to cenne, chciałbym mieć tego więcej. Dziękuję za poświęcony mi czas, jest o czym myśleć...
Niby nic takiego, wszystko już gdzieś było. No właśnie. Gdzieś. Tutaj jest bardzo dużo informacji w jednym miejscu. W zasadzie to taka skrócona instrukcja obsługi dla początkującego fotografa. Bardzo mi się podoba, brawo Tomku.
Świetny film na wiele spraw otwiera oczy. Ja osobiście mam taki problem że porównuję moje zdjęcia do innych przez co moje wydają mi się gorsze i nie dostatecznie dobre. Przez to ograniczam się do fotografowania znajomych bo brak mi odwagi by zrobić zdjęcie komuś obcemu. Kadrowanie "bo się przytnie" też się zdarza a potem okazuje się że nie bardzo bo nie pasuje do danego formatu. Sprzęt zanim kupiłam D90 a teraz 610 długo się zastanawiałam czytałam porównywałam Canon czy Nikon a wystarczyło iść do sklepu i wziąć aparat do ręki by się wyjaśniło Canon mi w ogóle nie pasował. Miło się Ciebie słucha i trafiasz z tym co mówisz. Dziękuję
świetny materiał. Lubię Twoje podcasty, ale przy słuchaniu tego odniosłam wrażenie, że jest nagrany dla mnie :) taki w punkt i taki bardzo 'psycho-pomocny' :D Bardzo dobrze się słucha i bardzo daje do myślenia i mobilizuje do pracy :D pozdrawiam
Super materiał, trzy punkty trafiły mnie w samo sedno😀 - szybko wyrosłem ze spodenek😂 - za dużo teorii - strach przed sesją Trzeba wziąć się w garść! 🤘
Bardzo dziękuję za mega materiał. Spokojny, merytoryczny przekaz sprawia, że chce się słuchać, uczyć i wciąż wracać na Twój kanał. Dziękuję za dzielenie się wiedzą i mam nadzieję, do zobaczenia na szkoleniach ;)
Super film! Bardzo fajnie przekazana wiedza! Dodam od siebie jeśli mogę, że co do sprzetu wraz zakupem PhaseOne p30 przyszło właśnie rozczarowanie. Aparatem nieco inaczej się pracuje niż zwykłą lustrzanką. Wiec element lekkiego rozczarowania był choć spodziewałem się tego. Długość pracy mechanizmu migawki , ostrzenie, praktycznie niemozliwa a na paweno bardzo trudna praca wyłącznie na ekranie aparatu (trzeba podłączac do komputera za pomocą FireWIre) sprawia że aparat zaieram na sesje gdzie moge miec prąd dla laptopa. W przeciwnym razie raczej skłaniam się ku Canonowi bo lekki poręczny i od razu widze co zrobiłem .
Bardzo dobry film. Wszystkie typowe błędy dobrze opowiedziane. W moim przypadku dużym błędem było patrzenie kto jakim sprzętem fotografuje i flustracja że mnie na ten sprzęt nie stać. Po jakimś czasie mi to przeszło teraz znam możliwości swojego aparatu i wiem jakie ten aparat ma ograniczenia i staram się robić dobre zdjęcia tym co posiadam. Fotografié traktuję hobbistycznie i rozrywkowo nie jest ona moim źródłem zarobku przez to wiem że są rzeczy bardziej priorytetowe niż kupno nowego aparatu czy obiektywu.
Dziękuję Sebastian. Myślę, że każdy zalicza takie początkowe frustracje - albo nie mamy sprzętu którym inni robią fajne zdjęcia. Albo gdy mamy taki sam sprzęt, to nie mamy takich umiejętności jak dany fotograf :) Sam się na tym łapałem
Dzięki za kolejny, bardzo pouczający odcinek! Ja na samym początku też miałem taką manię, że więcej sprzętu, różnych akcesoriów, więcej, więcej i więcej. Ale przyszedł moment, gdzie (tu ponownie dzięki!) po analizie Twoich materiałów / filmików/ itp. zadałem sobie pytanie - co ja z tego użyłem? a co przydałoby mi się bardziej? Więc myślę, że takie wyrobienie sobie świadomości co chcemy robić serio daje kopa do sensownego myślenia ;) No i kolejnym błędem tak jak pisałeś, była ta fascynacja obróbką i na początku zwłaszcza próby ratowania nieudanych zdjęć (poruszonych, nietrafionych z ostrością itd.). Tutaj też wyrobiłem sobie takie samozaparcie, że selekcja jest trójetapowa i bardzo brutalna, bo przecież inni będą mnie oceniać po efektach pracy, więc nie ma sensu pokazywać niedoróbek :) przecież dobry murarz nie zostawia niedokończonych ścian w salonie ;) ale to jest pewien proces dojrzewania tak jak mówiłeś, trzeba do tego dojść po praktykę. Aktualnie jestem na etapie planowania 4-dniowego eventu z sesjami apartamentowymi dla modelek, modeli i par i wszystko jest na dobrej drodze, tak mi się wydaje ;) No i czekam na kolejne, pouczająco-inspirujące odcinki! :) Piona!
Świetny, mądry odcinek - dobra robota Zieniu. Jestem raczej na początku swojej foto drogi, ale wszystkie przedstawione błędy wydają się trafione w punkt. Szczególnie uwaga o tym, aby uważać na zbyt dużą dawkę teorii, bez testowania jej w praktyce. Sam kiedyś przez kilka miesięcy "bałem się" chwycić za aparat z obawy przed popełnieniem dziesiątek błędów technicznych, o których przez te miesiące czytałem.
W 2018 roku, gdy zmieniałem body od Nikona z d40X upatrzyłem sobie matrycę jaka mi się podoba pod kontem kolorów, rozpiętości tonalnej, iso i kupiłem najtańsze/najprostsze body jakie było w nią wyposażone czyli D5300. Pstrykam z niego do tej pory. Niestety brak kolejnych lustrzanek mnie martwi. Czemu nie zmienię na D7500? Bo wkurza mnie przekombinowane menu w którym się gubię i nie chcę zmieniać matrycy 24 miliony pixeli na 20 milionów pixeli. Czemu nie poszedłem do D5500/5600 bo one mają to samo co 5300 plus poprawione podłączanie aparatu do smartfona, którego akurat nie potrzebuję. Za to w wyższych modelach nie można używać do wyzwalania ekpozycji pilota na podczerwień, który posiadam.
Przy kadrowaniu w post produkcji często zapominałem o stosunku boków - aspect ratio, przez co musiałem iść na kompromisy, zamiast poprawnie wykadrować w aparacie.
Bardzo ciekawy materiał. Ja widzę w swoim fotografowaniu dwa momenty przełomowe. Jeden to przesiadka z Lumix DMC-FZ7 na RX100 II (to może być zabawne dla wielu podejście z takim sprzętem do FOTOGRAFII ale ja się ciesze tym co mam na ekranie). Drugi to zakup dwóch lamp softbox. Urzywając tego RX widzę czego mi brakuje w aparacie, wyciągam chyba już max z tego miniaparatu ale jeszcze go trochę pomęczę. Myślę że to przez bardzo jasny obiektyw 1.8 co prawda przy szerokim kącie ale jednak jest i jest co przymknąć w razie czego. Mając nawet super body ale ciemny obiektyw wielu rzeczy bym nie doświadczył. Jest zawsze ze mną wszędzie więc nie omijają mnie okazję do fotografowania. Lampy pokazały mi co mogę zrobić z tym aparatem jak mam odpowiednią ilość i kierunek światła. Tak mi się spodobało -w zasadzie portretowanie - że myślę o rozwoju w tym kierunku. Na co dzień fotografuję głównie dokumentację pracy czyli spawania i innych prac w warsztacie. Z tych zdjęć niektóre wyglądają bardzo ciekawie. Podsumowując myślę że dobre body z ciemnym tanim obiektywem może być bardzo rozczarowujące a dobry kompakt z bardzo jasnym obiektywem może dać wiele radości.
Na Zienia jak zwykle można liczyć same konkrety. Ja połowy dylematów nie mam ale kilka rozwiązań ciekawych podsunołeś. Problemem ludzi jest czekanie na ten najodpowiedniejszy moment. A mnie Zycie nauczyło ze ten odpowiedni moment jest właśnie teraz w tym momencie lepszego możesz juz nigdy nie mieć. Lepiej jest moim. zdaniem robić cokolwiek teraz tym co mam niż nieskończenie czekać na ten odpowiedni dzień by zacząć.
Podoba mnie się ta forma. Jakoś z fotokawkami mi nie po drodze, czego żałuję :( ale zawsze miło posłuchać jak fajnie mówisz o tych wszystkich tematach. Moje błędy... dużo tego było... Moim błędem, było uwierzenie w to co powiedział mi pewien człowiek, że nie potrafię fotografować ludzi. Uwierzyłem w to i wiele lat musiałem walczyć z tym, że jednak jest chyba inaczej, skoro ogrom osób właśnie mi mówi, że "ej, ale Twoje zdjęcia ludzi są zaje...ste, są naturalne, są emocje" itd Innym błędem, było opieranie się przed edycją zdjęć w programach typu Lr, DxO, C1. Przez to że uwierzyłem nie tym osobom ,co trzeba, nie czułem aby moje zdjęcia były na tyle wartościowe żeby je wywoływać do jpg na poziomie pro, publikować itd, co jest kuriozalne, bo jednocześnie miałem jakieś tam wystawy... tylko, że nadal nie wierzyłem w siebie tak do końca. I w sumie nie z tego powodu że "ja zdjęć nie obrabiam, bo to nie jest już fotografia", bo dopuszczam fotomontaże itd, sam coś w tym osiągnąłem. Ostatecznie zatrzymałem się na etapie podglądania zdjęć innych. Dużo oglądałem zdjęć i prac ale na tym poprzestawałem. Mam wrażenie że bardzo dużo czasu zmarnowałem na takie myślenie i mógłbym być ze swoim warsztatem, poziomem, o wiele dalej niż obecnie. Więcej wiary w siebie, nie można pozwolić sobie na to aby inni nam wmówili że jesteś słaby albo (tu autentyk z forum foto) "zajmij się czymś innym" co mi podcięło skrzydła i to mocno.
5 років тому
Dziękuję :-) dodam, że w końcu przerzuciłem się z gimpa i ViewNX2 na Lr i Ps. Dużo pracy i nauki mam przed sobą, ale jakoś wychodzę z tego dołka powoli :-)
"nie potrafisz fotografować ludzi" - szczerze - nie lubię takich osób, i za takie komentarze na moich grupach się wylatuje. Nic w tym konstruktywnego. Co innego gdyby zwrócił uwagę na np. niedobra ogniskowa, brakuje emocji więc może na sesji nie było jeszcze luźnej atmosfery, niekorzystne światło. Z tym można coś zrobić, a takie podcinanie skrzydeł i brak żadnej pomocy w postaci konstruktywnej krytyki - to jest dopiero słabe. Współczuję :(
Oglądam foto-kawki od dawna, ale z braku czasu (taka tam wymówka) dopiero teraz startuję z zakupem pierwszego poważniejszego aparatu i nauką w praktyce. Odcinek super, trafił tematem idealnie. Pozdrawiam.
Tomku do kolejnego bledu zaliczylbym na poczatku interpretowanie, wlasnych zdjec ze zle zlapana ostroscia lub poruszeniem, jako mowienie ze jest to wlasny styl aby zdjecie sie obronilo lub brak wystarczajacego doswiadczenia czy krytyki co do wlasnej pracy. Mozna to zaobserwowac w komentarzach pod zdjeciami na grupach foto itp. Kolejna wada moim zdaniem jest to ze nieznamy bardzo czesto zalet i wad oraz mozliwosci jakie daje nam konkretny aparat jaki posiadamy - nieznajowosc sprzetowa lub tylko powierzchowna. Bardzo przyjemnie sie slucha przy pracy biurowej. Milego dnia, weekendu pozdrawiam
masz rację - często to widzę, gdzie na początku drogi niektórzy fotografowie bronią swoich niedociągnięć argumentami 'że przecież też inni robią poruszone'.
Ten materiał jest strzelony w punkt...jeśli chodzi o pierwszą część to dorzuciłbym robienie zdjęć dzieci / zwierząt z góry, a nie z ich perspektywy. Co do drugiej części - to dawno temu otrzymałem lustrzankę w prezencie C450d, dokupiłem obiektyw jeden, potem drugi i trzeci ( a co :) ), ale teraz widzę, że musiałbym zmienić BODY - brakuje mi ISO, lepszych punktów ostrości. To powoduje, że nie tak często jak kiedyś sięgam bo aparat, brakuje mi motywacji do wyjścia w plener i zrobienie ciekawych zdjęć. Dzięki Zieniu za kolejny fajny Vlog....Pozdrawiam serdecznie. Ps. Łapkę oczywiście zostawiam, bo widzę, że niektórzy myślą, że to płatne i tego nie robią :)
Martínez to spoko chłop, pisze o tym co wielu by o tym nie napisao. Przerabiałem to, potrafiłem strzelić 300 i więcej żeby zrobić tym nowym obiektywem, aparatem bo w końcu pełna klatką itd!!!!!!!!!!! Dziękuję za podzielenie się wiedzą, doświadczeniem. Pozdrawiam
Super - znakomity podcast, jak zwykle można wynieść dużo wiedzy i znaleźć inspirację. Bardzo przyjemnie się słucha i poprzez słuchanie uczy :) Świetnie :)
Jeżeli ktoś ma problem z tysiącami pstryknięć i marnymi efektami to proponuję trening "droga analaoga " Przez kilka lat używałem aparatu wielkoformatowego z negatywem 9x12 cm. Idąc w plener zabierałem 5 kaset czyli 10 negatywów . 3 obiektywy , statyw aparat i parę drobiazgów . razem 10 lub więcej kg . Całe przygotowanie i zabawa powodowała że wracałem do domu z 3 czasami 4 zdjęciami . A nieraz tylko z jednym . A ' "droga analoga" to założenie że mam do dyspozycji tylko kilka , kilkanaście do 20 zdjęć . Takie założenie , takie ograniczenie powoduje że zaczynamy się skupiac na doborze kadru . Zdjęcie robimy okiem i w głowie . A naciśnięcie spustu migawki to tylko rejestracja obrazu. A druga sprawa to to że fotografujący często w pogoni za doskonałością stają cię technikami laborantami a nie fotografami .
Dokładnie tak. Wiedzy dużo ale i tak błędy się popełnia. Na sesji np. 85 mm 1.8 otwarte na maksa ale dziecko z przodu a rodzice dosłownie rozmiar stopy w tyle i już nie ostrzy w kadrze ale dopiero w domu widziałem. Wiedziałem o tym a i tak popełniłem błąd. Juz teraz patrzę na to za każdym razem i przymykam do 2.8
Świetnie podana piguła wiedzy 👍 Przyjemnie się słucha. Wyjaśnię tylko tego HSSa 😁 . D5300 ma czas synchronizacji max 1/200 albo 1/250 z lampką, D7200 wyciąga 1/8000 😁 i już można się bawić. A dodam jeszcze,że mam już D7200. I to był świadomy wybór. Miałem wielką chęć na D750,bo można już w fajnych pieniądzach kupić. Wybrałem jednak apsc,bo też robi świetne zdjęcia a mam już jakieś szkła i dokupić taniej niż do FF. Z tego aparatu tak szybko nie wyrosnę,bo śrubokręt, wysokie ISO i HSS oraz inne cuda z tej puszki starczą mi na długo. Teraz jak już to obiektywy 😁 A jak wyrosnę kiedyś to będę myślał co dalej. Codziennie pojawiają się nowe możliwości i sprzęty. Np bezlustrowe soniaki,do których można wszystko podpiąć. Bajdałej... Super materiał. Świetnie pogrupowane zagadnienia. Prosto i bez udziwnień przedstawiony temat. Brawo Ty,brawo My 😁👍
@@artekm3758 słuszna racja,ale kupując na wyrost polecam 🙂 YN685 ma ttl, hss i odbiornik/nadajnik zdalnego wyzwalania więc przy zwykłym strobingu świetnie się sprawdzi, jako tańsza wersja strobossa 60 🙂
Bardzo ciekawy materiał. Wspominał Pan, o Sigmie 35mm (zakładam, że 18-35 art 1.8 ?). Czy on nadaje się do robienia zdjęć w studio? Chodzi o zdjęcia produktowe mebli w aranżacjach. Stałe światło jest przy tym lepsze czy błyski?
Tomku, przede wszystkim bardzo dziękuję za ten podkastowy poradnik i gratuluję świetnie wykonanej roboty. Nie lubię bawić się w osoby typu Wujek Dobra Rada, jednak tym razem, pozwolę sobie zapodać pewną sugestię. Zauważyłem, że w swoich filmach nie wstawiasz reklam, czy nie pomyślałeś jednak o tym, aby chociaż przy produkcji tego typu poradników / podcastów, postarać się, może o jakiegoś sponsora? Myślę, że twoja twórczość na platformach typu UA-cam jest już tak duża i bardzo doceniana przez widzów, że spokojnie znalazłbyś ciekawych sponsorów, co jednocześnie pozwoliłoby Ci na częstsze tworzenie tego typu treści, o co jak widzę, po komentarzach, wciąż zabiegają twoi widzowie, do których z przyjemnością się dołączam. Może warto o tym pomyśleć? Jeszcze raz dzięki za wspaniałą robotę, którą wykonujesz. Pozdrawiam cię serdecznie. Jarek.
Bardzo wartościowy podcast :) Do sekcji sprzętowej dodałbym propozycję, by na początek kupić aparat kompaktowy z niewymiennym obiektywem zmiennoogniskowym. Aparat kompaktowy, ale trochę lepszy, do którego będzie można podpinać filtry, lampę reporterską, wyzwalacz radiowy, wężyk spustowy itp. Taki aparat typu "wszystko w jednym" pozwoli swobodnie wkroczyć w świat fotografii i poeksperymentować z różnymi dziedzinami fotografii. Dotyczy to szczególnie doboru ogniskowych. W mig można sprawdzić czy dana osoba, dany temat fotograficzny lepiej ująć szerokim kątem, czy trochę węższym. Później, gdy już się zaczyna świadomie fotografować, można się rozejrzeć za lustrzanką i dobrać właściwe dla siebie obiektywy ;) A tak poza tym, warto cały czas dużo wymagać od siebie. Nawet jeśli robimy zdjęcia rodzinie lub przyjaciołom i podobają im się nasze zdjęcia, to i tak dalej warto oceniać zdjęcia po swojemu i szukać ewentualnych błędów i zastanowić się czy może jeszcze coś można by zmienić lub poprawić. Po jakimś czasie nawet ta rodzina czy przyjaciele, którzy sami nie zajmują się fotografią, zauważą, że zdjęcia stały się dużo lepsze i bardziej cieszą oko ;)
Dzięki Paweł. Myślę, że na tym etapie na początku wybrałbym raczej Micro4/3 - np. Olympus'a. właśnie z wymienną optyką. Kompakty to też dobry pomysł, zwłaszcza że cały czas się pojawiają nowe możliwości. Wolałbym jednak iść już w stronę większej matrycy. I popieram to by wymagać od siebie - tzn. gdy robimy zdjęcia niezależnie od sytuacji włączyć jednak warsztat fotograficzny. Sam się łapię na tym, że gdy robię smartfonem to często 'odpuszczam' i się nie staram. Dzięki za Twoje przemyślenia!
@@zieniu Ja sam uzywam aparatu Panasonic Lumix DMC FZ-1000 z matryca 1-calowa., bo jest w sumie idealny do zdjec samochodow pod katem ogloszen, gdyz pozwala szybko zrobic od 20 do 40 zdjec, gdzie w tym czasie do kazdego ujecia z zewnatrz inaczej ustawiam auto, tak zeby tlo bylo wciaz te same ;) Co do okreslenia nazwy tego typu aparatu, to i tak do konca nie jestem pewien, czy wlasciwie to nazywam, bo jedni mowia, ze to aparat kompaktowy, a inni ze hybrydowy bezlusterkowiec :)
Ok kadr w środku jest oklepany i nudny. A co jeśli chcemy zrobić zdjęcie np. osoby żeby kadr był bardziej z boku to jak w takim razie ustawić ostrość na "oko" skoro autofocus mamy ustawiony na środku? Czy wtedy należy ustawić autofocus na boczne kropki autofocusa (te podświetlane w wizjerze)?
1. technika przekadrowowywania: czyli ustawiasz oko osoby w środku kadru, naciskasz spust do połowy i blokujesz ostrość. Z wciśniętym przyciskiem zmieniasz kadr. i pstryk. masz wtedy ostrość na oku, a kadr taki, jaki chcesz 2. przesuwasz punkt ostrości od razu gdzieś w róg. W bezlusterkowcach to działa genialnie. Włączasz tryb ostrości na oku i kadrujesz jak Ci się podoba. Aparat sam wykrywa oko i na nim ustawia ostrość
Bardzo wazny aspekt nauki to drukowanie wlasnych zdjec. Przygladnie sie im. Dletego gdyz patrzac dzialaja inne zmysly niz podczas robienia zdjecia. A poza tym od momentu zrobienia zdjecia do momentu wydrukowania go nawet na zwyklym papierze foto ( najtanszy, format podczowki ) mija pewiem czas. Na wydruk patrzymy z perspektywy czasu gdy pierwsze emocje juz opadly. Takie obcowanie z wydrukiem ma jeszcze jeden wazny aspekt, a mianowicie uczy nas swiadomego macisniecia spustu migawki. Co zawsze podkreslasz przy kazdej "foto kawce" czy innym vlogu. Po wydruku mozemy na zdjecie spojrzec jak na obraz namalowany lub narysowany. Papier jest cierpliwy ale kolejna wazna rzecz nie wybacza bledow. Pokazuje nasze niedociagniecia albo/i/lub bledy ktore popelnilismy.Wydruk pozwala rowniez pozbycia sie obawy przed publikacja zdjec. Polecam drukowanie zdjec, poniewaz niezdajemy sobie sprawy jak to wiele nas nauczy bycia lepszym i swiadomym fotografem.
W pełni zgoda. Świetna porada! Ja ciągle te wydruki odkładam - pewnie z takich powodów jakie opisujesz. Tego zatrzymania, a więc 'wyboru ostatecznego'. A to zupełnie inne doświadczenie i kontakt z efektami swojej pracy
Zakup aparatu to jedno a drugie to obiektyw. **** Olympus M10 MK3 s **** Próbuję robić kwiaty na zwykłym obiektywie 14-42mm f/3.5-5.6 Co do kwiatów to jeszcze jakoś wychodzą, ale całe serce ( pręcik, słupek, płatki korony ) kwiatu to już słabiutko. Niestety tu uważam że jest już potrzebny obiektyw Makro 60mm. A to już kolejny wydatek rzędu 300 euro, jedyne pocieszenie w tym że nie muszę zmieniać korpusu :-) Konkluzja - Fotografia to droga pasja i niestety nie da się iść w niej na skróty. Korpus to jak plansza do warcab w które nie zagrasz nie posiadając pionków ( obiektywy i inne akcesoria). Pozdrawiam serdecznie
Fajny podcast fajne fotokawki. Oby więcej. Bardzo dużo przydatnej wiedzy i ciekawych przykładów. Ja jestem z tej nielicznej grupy fotografów amatorów, którzy nie robią zdjęć, ale lubią je oglądać i o nich słuchać. Zienkiewicz lepszy od RMF i Radia Z. Polecam i pozdrawiam.
bardzo ciekawe tematy hmm wiele z tego sam popełniłem, w sensie zacząłem od canona 350d i w sumie nie interesowało mnie jak go urzywać właczyłem auto i jechałem niestety tez bez raw tylko jpg, troche żałuje no ale zycie człowiek się uczy całe życie :D
Świetny materiał! Na razie przechodzę pezez każdy błąd po kolei. Mam nadzieję, że w końcu je wszystkie odsunę od siebie i zaczne zdobywać nowe, jeszcze gorsze... 😂
Super materiał super opowiadacz.....tylko jedno pytanie mi się nasunęło, oczywiście po paru swoich porażkach ,skąd wiedzieć, które to są dobre grupy do pierwszy i następnych publikacji, że Cię przyjmę z życzliwością i szczerze powiedzą słuchaj popracuj nad tym czy też nad czymś innym, a nie zjadą cię od razu lub w ogóle zignorują??? Bo ja właśnie miałem takie przypadki i teraz rzeczywiście mam strach przed publikowaniem???
W kwestii zakupu pierwszej lustrzanki, wybrałem model olympus e-520 za 1000 zł a resztę kasy wydałem na kursy, żeby się nauczyć podstaw fotografowania lustrem.
Dla mnie największym błędem było słuchanie kolegi, który od lat robi foto pro. Szybko okazało się to błędem. Ludzie, szukajcie własnej drogi, własnego stylu, kombinujcie! Tylko tak zostaniecie zauważeni. Dobre warsztaty są tylko pomocą, a nie podstawą. Fajny film - pozdro dla autora :)
Dokładnie :) czasami jak się posłucha osoby, która robi inne rzeczy i jest na innym etapie - to niekoniecznie to pomoże nam podjąć dobre decyzje. Też pozdrawiam :)
Marrtinez Show 😁 a poważnie: dałeś cenne komentarze, więc chętnie Twoje doświadczenia "puściłem dalej w świat" - jestem pewien, że pomogą innym fotografom
Moją największą zmorą są kopnięte kadry, co do ograniczeń sprzętowych to myślę że one prowadzą do kreatywnego przełamywania ich a więc mogą być korzystne dla procesu twórczego.
Amazone już nie ma unlimited storage jest plan 100GB i 1TB, Ci co mają Unlimited przy końcu aktualnego abonamentu, użytkownik przejdzie na "nowe" naliczanie czyli 100GB/1TB :(
ja mam w głównej mierze - strach przed ocenom innych - perfekcjonizm bo nawet jeśli zdjęcie jest dobre to mi coś nie pasuje i puźniej troche przesadzam z poprawianiem tego i wychodzi jeszcze gorzej
Oj chyba te typowe błędy na zdjęciach wypunktowywałeś wprost z mojego albumu ;) Skoro już wiem "że nic nie wiem" to jestem już jeden krok ponad etap "nie wiem, że nie wiem". Uświadomiona niekompetencja to znak, że jest postęp i otwiera się droga do wiedzy, rozwijam się.
A poza tym oczywiście świetnie się słuchało i ogladało :) Bardzo fajna forma, dużo dynamiczniejsza od Kawki czy ostatniego poradnika i to mi się podoba. Co do nastepnych odcinków to ja może jeszcze obejrzę sobie poprzednie.
Powodzenia w kolejnych krokach w takim razie :) To fajna przygoda jest i pewnie jeszcze niejedna frustracja przed Tobą - ale jak się przyczynę tej frustracji namierzy i rozwiąże - to potem rośniemy :)
ostrość w środku to błąd? zdecydowanie ułatwia to robienie zdjęć poruszających sie obiektów na continous shooting, AF nie przełącza się na bliższe obiekty ani nie szuka twarzy postaci w kadrze, dokładnie wiesz gdzie ta ostrość będzie najlepsza i tam po prostu celujesz. dlatego argument moim zdaniem nietrafiony. przy fotografowaniu stałych, nieporuszających się obiektów też nie będzie to nudne, ale wtedy sytuacja jest o wiele wiele prostsza do ogarniecia, jest wiecej czasu i na automacie wyjdzie dobre zdjęcie.
Najwiekszym błędem fotografów to współpraca z większością polskich firm. Tyle w temacie. Frustracja, żebranie o kasę, niewolnicze terminy, idiotyczne stawki, kryteria finansowe w realizacji projektu. Od 2013 jestem szczęścliwie niewspółpracujący z polskimi firmami.
Jestem właśnie na początku drogi. Miałem to szczęście, że nie pasujące spodenki przyszło mi szybko wymienić i to nie na odrobinę większe, ale takie, które starczą na wiele lat :)
Robię stosunkowo dużo zdjęć, korzystam z każdej okazjim, żeby przywieźć materiał i widzę progres ! To mnie jara. Dodatkowo mam szczęście posiadania Kolegi w pracy, który jest dobrym fotografem i dzięki Jego radom progres jest jeszcze szybszy :)
Staram się nie ładować w głowę ton wiedzy, ale widzę, że ta wiedza jest potrzebna, żeby nie spędzać niepotrzebnego czasu na sesji, żeby np,. metodą prób i błędów ustawiać światło ;)
Dobry materiał :)
super, świetna robota, merytorycznie i w punkt. Sztuka bazująca na doświadczeniu wymaga cierpliwości a rezultaty są nieprzewidywalne. Nadzieja i cierpliwość jakże to cenne, chciałbym mieć tego więcej. Dziękuję za poświęcony mi czas, jest o czym myśleć...
Syndrom "wiem, że nic nie wiem". Świetnie powiedziane.
Chyba w tym punkcie jestem w tej chwili.
Dziękuję za ten film.
Niby nic takiego, wszystko już gdzieś było. No właśnie. Gdzieś. Tutaj jest bardzo dużo informacji w jednym miejscu. W zasadzie to taka skrócona instrukcja obsługi dla początkującego fotografa. Bardzo mi się podoba, brawo Tomku.
Nie muszę dzisiaj odkurzać mieszkania, bo Tomek tym podcastem wpadł i pozamiatał! Super materiał, dobra robota. Dziekuję. Pozdrawiam.
Świetny film na wiele spraw otwiera oczy. Ja osobiście mam taki problem że porównuję moje zdjęcia do innych przez co moje wydają mi się gorsze i nie dostatecznie dobre. Przez to ograniczam się do fotografowania znajomych bo brak mi odwagi by zrobić zdjęcie komuś obcemu. Kadrowanie "bo się przytnie" też się zdarza a potem okazuje się że nie bardzo bo nie pasuje do danego formatu. Sprzęt zanim kupiłam D90 a teraz 610 długo się zastanawiałam czytałam porównywałam Canon czy Nikon a wystarczyło iść do sklepu i wziąć aparat do ręki by się wyjaśniło Canon mi w ogóle nie pasował. Miło się Ciebie słucha i trafiasz z tym co mówisz. Dziękuję
Świetny odcinek!!! Lepiej nie można tego spiąć w całość. Dzięki wielkie.
Dzięki Amelia :)
Świetny materiał. Czekam na kolejne odcinki. Dzięki zieniu... 😉
świetny materiał. Lubię Twoje podcasty, ale przy słuchaniu tego odniosłam wrażenie, że jest nagrany dla mnie :) taki w punkt i taki bardzo 'psycho-pomocny' :D Bardzo dobrze się słucha i bardzo daje do myślenia i mobilizuje do pracy :D pozdrawiam
Znakomite, życiowe , wszystkie pochwały już są.🎉🎉🎉
Świetne rady, bardzo mądre i bardzo dobrze podane. Dziękuję
Super materiał, trzy punkty trafiły mnie w samo sedno😀
- szybko wyrosłem ze spodenek😂
- za dużo teorii
- strach przed sesją
Trzeba wziąć się w garść! 🤘
To trzymam kciuki i życzę Ci dużo praktyki w odpowiednich spodenkach :)
Bardzo dziękuję za mega materiał. Spokojny, merytoryczny przekaz sprawia, że chce się słuchać, uczyć i wciąż wracać na Twój kanał. Dziękuję za dzielenie się wiedzą i mam nadzieję, do zobaczenia na szkoleniach ;)
Bardzo ciekawe i pożyteczne wiadomości dla kogoś początkującego, jak na. Pozdrawiam serdecznie. :)
dzięki 😊👌
Super film, myślę, że bardzo przydatny. W dodatku opowiadasz w bardzo ciekawy sposób i chce się Ciebie słuchać :)
Dzięki Paulina 🙃
zgadzam się
Super film! Bardzo fajnie przekazana wiedza! Dodam od siebie jeśli mogę, że co do sprzetu wraz zakupem PhaseOne p30 przyszło właśnie rozczarowanie. Aparatem nieco inaczej się pracuje niż zwykłą lustrzanką. Wiec element lekkiego rozczarowania był choć spodziewałem się tego. Długość pracy mechanizmu migawki , ostrzenie, praktycznie niemozliwa a na paweno bardzo trudna praca wyłącznie na ekranie aparatu (trzeba podłączac do komputera za pomocą FireWIre) sprawia że aparat zaieram na sesje gdzie moge miec prąd dla laptopa. W przeciwnym razie raczej skłaniam się ku Canonowi bo lekki poręczny i od razu widze co zrobiłem .
Bardzo dobry film. Wszystkie typowe błędy dobrze opowiedziane. W moim przypadku dużym błędem było patrzenie kto jakim sprzętem fotografuje i flustracja że mnie na ten sprzęt nie stać. Po jakimś czasie mi to przeszło teraz znam możliwości swojego aparatu i wiem jakie ten aparat ma ograniczenia i staram się robić dobre zdjęcia tym co posiadam. Fotografié traktuję hobbistycznie i rozrywkowo nie jest ona moim źródłem zarobku przez to wiem że są rzeczy bardziej priorytetowe niż kupno nowego aparatu czy obiektywu.
Dziękuję Sebastian. Myślę, że każdy zalicza takie początkowe frustracje - albo nie mamy sprzętu którym inni robią fajne zdjęcia. Albo gdy mamy taki sam sprzęt, to nie mamy takich umiejętności jak dany fotograf :) Sam się na tym łapałem
Świetny podcast. Dzięki!
Dzięki za kolejny, bardzo pouczający odcinek! Ja na samym początku też miałem taką manię, że więcej sprzętu, różnych akcesoriów, więcej, więcej i więcej. Ale przyszedł moment, gdzie (tu ponownie dzięki!) po analizie Twoich materiałów / filmików/ itp. zadałem sobie pytanie - co ja z tego użyłem? a co przydałoby mi się bardziej? Więc myślę, że takie wyrobienie sobie świadomości co chcemy robić serio daje kopa do sensownego myślenia ;) No i kolejnym błędem tak jak pisałeś, była ta fascynacja obróbką i na początku zwłaszcza próby ratowania nieudanych zdjęć (poruszonych, nietrafionych z ostrością itd.). Tutaj też wyrobiłem sobie takie samozaparcie, że selekcja jest trójetapowa i bardzo brutalna, bo przecież inni będą mnie oceniać po efektach pracy, więc nie ma sensu pokazywać niedoróbek :) przecież dobry murarz nie zostawia niedokończonych ścian w salonie ;) ale to jest pewien proces dojrzewania tak jak mówiłeś, trzeba do tego dojść po praktykę. Aktualnie jestem na etapie planowania 4-dniowego eventu z sesjami apartamentowymi dla modelek, modeli i par i wszystko jest na dobrej drodze, tak mi się wydaje ;) No i czekam na kolejne, pouczająco-inspirujące odcinki! :) Piona!
Świetny rzeczowy podcast. Gratulacje !
Dzięki Zieniu, świetny i dobrze przygotowany filmik- otwiera oczy - Super :)
Lubię Cię słuchać, ciekawie tłumaczysz 😀 Pozdrawiam.
Dziękuję Grażyna :)
Super. Czekam na więcej takich podcastów.
dzięki :)
zaproponuj jakiś temat :)
Jak zawsze pouczające i bardzo ciekawe tematy. Dzięki Zieniu !
Dzięki. Przydatna wiedza i fajnie zaprezentowana 👍.
Niezwykle cenny materiał :)
Świetny, mądry odcinek - dobra robota Zieniu. Jestem raczej na początku swojej foto drogi, ale wszystkie przedstawione błędy wydają się trafione w punkt. Szczególnie uwaga o tym, aby uważać na zbyt dużą dawkę teorii, bez testowania jej w praktyce. Sam kiedyś przez kilka miesięcy "bałem się" chwycić za aparat z obawy przed popełnieniem dziesiątek błędów technicznych, o których przez te miesiące czytałem.
Dzięki Slay :) I powodzenia! Kiedy kolejna sesja?
W 2018 roku, gdy zmieniałem body od Nikona z d40X upatrzyłem sobie matrycę jaka mi się podoba pod kontem kolorów, rozpiętości tonalnej, iso i kupiłem najtańsze/najprostsze body jakie było w nią wyposażone czyli D5300. Pstrykam z niego do tej pory. Niestety brak kolejnych lustrzanek mnie martwi. Czemu nie zmienię na D7500? Bo wkurza mnie przekombinowane menu w którym się gubię i nie chcę zmieniać matrycy 24 miliony pixeli na 20 milionów pixeli. Czemu nie poszedłem do D5500/5600 bo one mają to samo co 5300 plus poprawione podłączanie aparatu do smartfona, którego akurat nie potrzebuję. Za to w wyższych modelach nie można używać do wyzwalania ekpozycji pilota na podczerwień, który posiadam.
Kolejny świetny podcast a co w nim? Prawda, prawda sama prawda :) Zdecydowanie polecam obejrzeć, a tobie Tomku dzięki za dzielenie się wiedzą :)
Przy kadrowaniu w post produkcji często zapominałem o stosunku boków - aspect ratio, przez co musiałem iść na kompromisy, zamiast poprawnie wykadrować w aparacie.
Naprawdę fajny odcinek, słuchałem z przyjemnością. Pozdrawiam :)
dzięki!
Bardzo ciekawy materiał. Ja widzę w swoim fotografowaniu dwa momenty przełomowe. Jeden to przesiadka z Lumix DMC-FZ7 na RX100 II (to może być zabawne dla wielu podejście z takim sprzętem do FOTOGRAFII ale ja się ciesze tym co mam na ekranie). Drugi to zakup dwóch lamp softbox. Urzywając tego RX widzę czego mi brakuje w aparacie, wyciągam chyba już max z tego miniaparatu ale jeszcze go trochę pomęczę. Myślę że to przez bardzo jasny obiektyw 1.8 co prawda przy szerokim kącie ale jednak jest i jest co przymknąć w razie czego. Mając nawet super body ale ciemny obiektyw wielu rzeczy bym nie doświadczył. Jest zawsze ze mną wszędzie więc nie omijają mnie okazję do fotografowania. Lampy pokazały mi co mogę zrobić z tym aparatem jak mam odpowiednią ilość i kierunek światła. Tak mi się spodobało -w zasadzie portretowanie - że myślę o rozwoju w tym kierunku. Na co dzień fotografuję głównie dokumentację pracy czyli spawania i innych prac w warsztacie. Z tych zdjęć niektóre wyglądają bardzo ciekawie.
Podsumowując myślę że dobre body z ciemnym tanim obiektywem może być bardzo rozczarowujące a dobry kompakt z bardzo jasnym obiektywem może dać wiele radości.
Na Zienia jak zwykle można liczyć same konkrety. Ja połowy dylematów nie mam ale kilka rozwiązań ciekawych podsunołeś. Problemem ludzi jest czekanie na ten najodpowiedniejszy moment. A mnie Zycie nauczyło ze ten odpowiedni moment jest właśnie teraz w tym momencie lepszego możesz juz nigdy nie mieć. Lepiej jest moim. zdaniem robić cokolwiek teraz tym co mam niż nieskończenie czekać na ten odpowiedni dzień by zacząć.
dzięki Łukasz
Podoba mnie się ta forma. Jakoś z fotokawkami mi nie po drodze, czego żałuję :( ale zawsze miło posłuchać jak fajnie mówisz o tych wszystkich tematach.
Moje błędy... dużo tego było... Moim błędem, było uwierzenie w to co powiedział mi pewien człowiek, że nie potrafię fotografować ludzi. Uwierzyłem w to i wiele lat musiałem walczyć z tym, że jednak jest chyba inaczej, skoro ogrom osób właśnie mi mówi, że "ej, ale Twoje zdjęcia ludzi są zaje...ste, są naturalne, są emocje" itd
Innym błędem, było opieranie się przed edycją zdjęć w programach typu Lr, DxO, C1. Przez to że uwierzyłem nie tym osobom ,co trzeba, nie czułem aby moje zdjęcia były na tyle wartościowe żeby je wywoływać do jpg na poziomie pro, publikować itd, co jest kuriozalne, bo jednocześnie miałem jakieś tam wystawy... tylko, że nadal nie wierzyłem w siebie tak do końca. I w sumie nie z tego powodu że "ja zdjęć nie obrabiam, bo to nie jest już fotografia", bo dopuszczam fotomontaże itd, sam coś w tym osiągnąłem. Ostatecznie zatrzymałem się na etapie podglądania zdjęć innych. Dużo oglądałem zdjęć i prac ale na tym poprzestawałem. Mam wrażenie że bardzo dużo czasu zmarnowałem na takie myślenie i mógłbym być ze swoim warsztatem, poziomem, o wiele dalej niż obecnie.
Więcej wiary w siebie, nie można pozwolić sobie na to aby inni nam wmówili że jesteś słaby albo (tu autentyk z forum foto) "zajmij się czymś innym" co mi podcięło skrzydła i to mocno.
Dziękuję :-) dodam, że w końcu przerzuciłem się z gimpa i ViewNX2 na Lr i Ps. Dużo pracy i nauki mam przed sobą, ale jakoś wychodzę z tego dołka powoli :-)
"nie potrafisz fotografować ludzi" - szczerze - nie lubię takich osób, i za takie komentarze na moich grupach się wylatuje. Nic w tym konstruktywnego. Co innego gdyby zwrócił uwagę na np. niedobra ogniskowa, brakuje emocji więc może na sesji nie było jeszcze luźnej atmosfery, niekorzystne światło. Z tym można coś zrobić, a takie podcinanie skrzydeł i brak żadnej pomocy w postaci konstruktywnej krytyki - to jest dopiero słabe. Współczuję :(
Oglądam foto-kawki od dawna, ale z braku czasu (taka tam wymówka) dopiero teraz startuję z zakupem pierwszego poważniejszego aparatu i nauką w praktyce. Odcinek super, trafił tematem idealnie. Pozdrawiam.
Super. Cieszę się, że przydatny
Tomku do kolejnego bledu zaliczylbym na poczatku interpretowanie, wlasnych zdjec ze zle zlapana ostroscia lub poruszeniem, jako mowienie ze jest to wlasny styl aby zdjecie sie obronilo lub brak wystarczajacego doswiadczenia czy krytyki co do wlasnej pracy. Mozna to zaobserwowac w komentarzach pod zdjeciami na grupach foto itp. Kolejna wada moim zdaniem jest to ze nieznamy bardzo czesto zalet i wad oraz mozliwosci jakie daje nam konkretny aparat jaki posiadamy - nieznajowosc sprzetowa lub tylko powierzchowna.
Bardzo przyjemnie sie slucha przy pracy biurowej.
Milego dnia, weekendu pozdrawiam
masz rację - często to widzę, gdzie na początku drogi niektórzy fotografowie bronią swoich niedociągnięć argumentami 'że przecież też inni robią poruszone'.
Ciekawe spostrzeżenia. Bardzo przydatne rozpoczynającym przygodę z fotografią. Żeby jeszcze włączyć w teorię nieco praktyki ...
Ten materiał jest strzelony w punkt...jeśli chodzi o pierwszą część to dorzuciłbym robienie zdjęć dzieci / zwierząt z góry, a nie z ich perspektywy. Co do drugiej części - to dawno temu otrzymałem lustrzankę w prezencie C450d, dokupiłem obiektyw jeden, potem drugi i trzeci ( a co :) ), ale teraz widzę, że musiałbym zmienić BODY - brakuje mi ISO, lepszych punktów ostrości. To powoduje, że nie tak często jak kiedyś sięgam bo aparat, brakuje mi motywacji do wyjścia w plener i zrobienie ciekawych zdjęć.
Dzięki Zieniu za kolejny fajny Vlog....Pozdrawiam serdecznie.
Ps. Łapkę oczywiście zostawiam, bo widzę, że niektórzy myślą, że to płatne i tego nie robią :)
Martínez to spoko chłop, pisze o tym co wielu by o tym nie napisao. Przerabiałem to, potrafiłem strzelić 300 i więcej żeby zrobić tym nowym obiektywem, aparatem bo w końcu pełna klatką itd!!!!!!!!!!!
Dziękuję za podzielenie się wiedzą, doświadczeniem.
Pozdrawiam
Super - znakomity podcast, jak zwykle można wynieść dużo wiedzy i znaleźć inspirację.
Bardzo przyjemnie się słucha i poprzez słuchanie uczy :)
Świetnie :)
Dzięki Tadeusz!
Jeżeli ktoś ma problem z tysiącami pstryknięć i marnymi efektami to proponuję trening "droga analaoga " Przez kilka lat używałem aparatu wielkoformatowego z negatywem 9x12 cm. Idąc w plener zabierałem 5 kaset czyli 10 negatywów . 3 obiektywy , statyw aparat i parę drobiazgów . razem 10 lub więcej kg . Całe przygotowanie i zabawa powodowała że wracałem do domu z 3 czasami 4 zdjęciami . A nieraz tylko z jednym . A ' "droga analoga" to założenie że mam do dyspozycji tylko kilka , kilkanaście do 20 zdjęć . Takie założenie , takie ograniczenie powoduje że zaczynamy się skupiac na doborze kadru . Zdjęcie robimy okiem i w głowie . A naciśnięcie spustu migawki to tylko rejestracja obrazu. A druga sprawa to to że fotografujący często w pogoni za doskonałością stają cię technikami laborantami a nie fotografami .
Dokładnie tak. Wiedzy dużo ale i tak błędy się popełnia. Na sesji np. 85 mm 1.8 otwarte na maksa ale dziecko z przodu a rodzice dosłownie rozmiar stopy w tyle i już nie ostrzy w kadrze ale dopiero w domu widziałem. Wiedziałem o tym a i tak popełniłem błąd. Juz teraz patrzę na to za każdym razem i przymykam do 2.8
Dzięki. Było merytorycznie i interesująco... jak zwykle. Czekam na kolejne :)
dziękuję Agnieszka 😊
Świetnie podana piguła wiedzy 👍
Przyjemnie się słucha.
Wyjaśnię tylko tego HSSa 😁 .
D5300 ma czas synchronizacji max 1/200 albo 1/250 z lampką, D7200 wyciąga 1/8000 😁 i już można się bawić. A dodam jeszcze,że mam już D7200. I to był świadomy wybór. Miałem wielką chęć na D750,bo można już w fajnych pieniądzach kupić. Wybrałem jednak apsc,bo też robi świetne zdjęcia a mam już jakieś szkła i dokupić taniej niż do FF.
Z tego aparatu tak szybko nie wyrosnę,bo śrubokręt, wysokie ISO i HSS oraz inne cuda z tej puszki starczą mi na długo. Teraz jak już to obiektywy 😁
A jak wyrosnę kiedyś to będę myślał co dalej. Codziennie pojawiają się nowe możliwości i sprzęty. Np bezlustrowe soniaki,do których można wszystko podpiąć.
Bajdałej...
Super materiał. Świetnie pogrupowane zagadnienia. Prosto i bez udziwnień przedstawiony temat.
Brawo Ty,brawo My 😁👍
OK. Dzięki za wyjaśnienia. i bardzo dziękuję za miłe słowa :)
A to nie jest tak, że ten hss musi mieć lampa?
@@artekm3758 też 🙂
@@oloman306 dzięki za informację bo planowałem taką kupić sobie do Nikona 3200 ale widzę, że byłby to zbędny wydatek.
@@artekm3758 słuszna racja,ale kupując na wyrost polecam 🙂 YN685 ma ttl, hss i odbiornik/nadajnik zdalnego wyzwalania więc przy zwykłym strobingu świetnie się sprawdzi, jako tańsza wersja strobossa 60 🙂
Bardzo ciekawy materiał. Wspominał Pan, o Sigmie 35mm (zakładam, że 18-35 art 1.8 ?). Czy on nadaje się do robienia zdjęć w studio? Chodzi o zdjęcia produktowe mebli w aranżacjach.
Stałe światło jest przy tym lepsze czy błyski?
Tomku, przede wszystkim bardzo dziękuję za ten podkastowy poradnik i gratuluję świetnie wykonanej roboty. Nie lubię bawić się w osoby typu Wujek Dobra Rada, jednak tym razem, pozwolę sobie zapodać pewną sugestię. Zauważyłem, że w swoich filmach nie wstawiasz reklam, czy nie pomyślałeś jednak o tym, aby chociaż przy produkcji tego typu poradników / podcastów, postarać się, może o jakiegoś sponsora?
Myślę, że twoja twórczość na platformach typu UA-cam jest już tak duża i bardzo doceniana przez widzów, że spokojnie znalazłbyś ciekawych sponsorów, co jednocześnie pozwoliłoby Ci na częstsze tworzenie tego typu treści, o co jak widzę, po komentarzach, wciąż zabiegają twoi widzowie, do których z przyjemnością się dołączam. Może warto o tym pomyśleć? Jeszcze raz dzięki za wspaniałą robotę, którą wykonujesz.
Pozdrawiam cię serdecznie. Jarek.
Jak zawsze super filmik. Dużo można sie nauczyć.
Dzięki Mateusz :)
Bardzo wartościowy podcast :) Do sekcji sprzętowej dodałbym propozycję, by na początek kupić aparat kompaktowy z niewymiennym obiektywem zmiennoogniskowym. Aparat kompaktowy, ale trochę lepszy, do którego będzie można podpinać filtry, lampę reporterską, wyzwalacz radiowy, wężyk spustowy itp. Taki aparat typu "wszystko w jednym" pozwoli swobodnie wkroczyć w świat fotografii i poeksperymentować z różnymi dziedzinami fotografii. Dotyczy to szczególnie doboru ogniskowych. W mig można sprawdzić czy dana osoba, dany temat fotograficzny lepiej ująć szerokim kątem, czy trochę węższym.
Później, gdy już się zaczyna świadomie fotografować, można się rozejrzeć za lustrzanką i dobrać właściwe dla siebie obiektywy ;)
A tak poza tym, warto cały czas dużo wymagać od siebie. Nawet jeśli robimy zdjęcia rodzinie lub przyjaciołom i podobają im się nasze zdjęcia, to i tak dalej warto oceniać zdjęcia po swojemu i szukać ewentualnych błędów i zastanowić się czy może jeszcze coś można by zmienić lub poprawić. Po jakimś czasie nawet ta rodzina czy przyjaciele, którzy sami nie zajmują się fotografią, zauważą, że zdjęcia stały się dużo lepsze i bardziej cieszą oko ;)
Dzięki Paweł. Myślę, że na tym etapie na początku wybrałbym raczej Micro4/3 - np. Olympus'a. właśnie z wymienną optyką. Kompakty to też dobry pomysł, zwłaszcza że cały czas się pojawiają nowe możliwości. Wolałbym jednak iść już w stronę większej matrycy.
I popieram to by wymagać od siebie - tzn. gdy robimy zdjęcia niezależnie od sytuacji włączyć jednak warsztat fotograficzny. Sam się łapię na tym, że gdy robię smartfonem to często 'odpuszczam' i się nie staram.
Dzięki za Twoje przemyślenia!
@@zieniu Ja sam uzywam aparatu Panasonic Lumix DMC FZ-1000 z matryca 1-calowa., bo jest w sumie idealny do zdjec samochodow pod katem ogloszen, gdyz pozwala szybko zrobic od 20 do 40 zdjec, gdzie w tym czasie do kazdego ujecia z zewnatrz inaczej ustawiam auto, tak zeby tlo bylo wciaz te same ;)
Co do okreslenia nazwy tego typu aparatu, to i tak do konca nie jestem pewien, czy wlasciwie to nazywam, bo jedni mowia, ze to aparat kompaktowy, a inni ze hybrydowy bezlusterkowiec :)
Ok kadr w środku jest oklepany i nudny. A co jeśli chcemy zrobić zdjęcie np. osoby żeby kadr był bardziej z boku to jak w takim razie ustawić ostrość na "oko" skoro autofocus mamy ustawiony na środku? Czy wtedy należy ustawić autofocus na boczne kropki autofocusa (te podświetlane w wizjerze)?
1. technika przekadrowowywania: czyli ustawiasz oko osoby w środku kadru, naciskasz spust do połowy i blokujesz ostrość. Z wciśniętym przyciskiem zmieniasz kadr. i pstryk. masz wtedy ostrość na oku, a kadr taki, jaki chcesz
2. przesuwasz punkt ostrości od razu gdzieś w róg. W bezlusterkowcach to działa genialnie. Włączasz tryb ostrości na oku i kadrujesz jak Ci się podoba. Aparat sam wykrywa oko i na nim ustawia ostrość
kiedyś przygotowaliśmy poradnik. sprawdź: zieniu.pl/kursy/jak-robic-ostre-zdjecia/
Dostałeś suba za mądre rady 👌
Dla mnie największym błędem na początku, było skupianie się na technikaliach, pixel peeping, zamiast na kadrach, czy temacie zdjęcia ;)
Bardzo wazny aspekt nauki to drukowanie wlasnych zdjec. Przygladnie sie im. Dletego gdyz patrzac dzialaja inne zmysly niz podczas robienia zdjecia. A poza tym od momentu zrobienia zdjecia do momentu wydrukowania go nawet na zwyklym papierze foto ( najtanszy, format podczowki ) mija pewiem czas. Na wydruk patrzymy z perspektywy czasu gdy pierwsze emocje juz opadly. Takie obcowanie z wydrukiem ma jeszcze jeden wazny aspekt, a mianowicie uczy nas swiadomego macisniecia spustu migawki. Co zawsze podkreslasz przy kazdej "foto kawce" czy innym vlogu. Po wydruku mozemy na zdjecie spojrzec jak na obraz namalowany lub narysowany. Papier jest cierpliwy ale kolejna wazna rzecz nie wybacza bledow. Pokazuje nasze niedociagniecia albo/i/lub bledy ktore popelnilismy.Wydruk pozwala rowniez pozbycia sie obawy przed publikacja zdjec. Polecam drukowanie zdjec, poniewaz niezdajemy sobie sprawy jak to wiele nas nauczy bycia lepszym i swiadomym fotografem.
W pełni zgoda. Świetna porada!
Ja ciągle te wydruki odkładam - pewnie z takich powodów jakie opisujesz. Tego zatrzymania, a więc 'wyboru ostatecznego'. A to zupełnie inne doświadczenie i kontakt z efektami swojej pracy
Tomasz Zienkiewicz [zieniu.pl] Miłego weekendu.
Ogladam zawsze z przyjemnością ! Zbieram juz kasę na kursy !! :) pozdrawiam
Dzięki :) zapraszam serdecznie
Zakup aparatu to jedno a drugie to obiektyw.
**** Olympus M10 MK3 s ****
Próbuję robić kwiaty na zwykłym obiektywie 14-42mm f/3.5-5.6
Co do kwiatów to jeszcze jakoś wychodzą, ale całe serce ( pręcik, słupek, płatki korony ) kwiatu to już słabiutko.
Niestety tu uważam że jest już potrzebny obiektyw Makro 60mm. A to już kolejny wydatek rzędu 300 euro, jedyne pocieszenie w tym że nie muszę zmieniać korpusu :-)
Konkluzja - Fotografia to droga pasja i niestety nie da się iść w niej na skróty.
Korpus to jak plansza do warcab w które nie zagrasz nie posiadając pionków ( obiektywy i inne akcesoria).
Pozdrawiam serdecznie
15:03 małą głębię ostrości. Panie fotograf! To podstawa!!
Dzięki za poprawienie. niestety nadal chlapnę czasami takie kwiatki, że wstyd :)
Zieńkuję, Dobra Robota!
:):):) Dzięki!
Dzięki!!
Fajny podcast fajne fotokawki. Oby więcej. Bardzo dużo przydatnej wiedzy i ciekawych przykładów. Ja jestem z tej nielicznej grupy fotografów amatorów, którzy nie robią zdjęć, ale lubią je oglądać i o nich słuchać. Zienkiewicz lepszy od RMF i Radia Z. Polecam i pozdrawiam.
Dzięki Mirek :) To do usłyszenia w następnym podcaście/fotokawce :) Tylko polecam, złap częściej za aparat i porób zdjęcia :)
Hey Hey! Odnośnie nieostrości, to mam taki patent, że stylizuje takie zdjęcie na styl retro z okresu międzywojennego. Wtedy jest fajny klimat ;)
Fajny merytoryczny material,wykorzystam w collegu twoje rady ;)
bardzo ciekawe tematy hmm wiele z tego sam popełniłem, w sensie zacząłem od canona 350d i w sumie nie interesowało mnie jak go urzywać właczyłem auto i jechałem niestety tez bez raw tylko jpg, troche żałuje no ale zycie człowiek się uczy całe życie :D
bez wpadek niewiele byśmy się nauczyli. Najlepiej przecież uczymy się na błędach :)
Nikon d5100 dla laika będzie dobry do rozpoczęcia przygody z fotografią?
Świetny materiał! Na razie przechodzę pezez każdy błąd po kolei. Mam nadzieję, że w końcu je wszystkie odsunę od siebie i zaczne zdobywać nowe, jeszcze gorsze... 😂
powodzenia 😁
świetny daje do myślenia,
Super
Super materiał super opowiadacz.....tylko jedno pytanie mi się nasunęło, oczywiście po paru swoich porażkach ,skąd wiedzieć, które to są dobre grupy do pierwszy i następnych publikacji, że Cię przyjmę z życzliwością i szczerze powiedzą słuchaj popracuj nad tym czy też nad czymś innym, a nie zjadą cię od razu lub w ogóle zignorują??? Bo ja właśnie miałem takie przypadki i teraz rzeczywiście mam strach przed publikowaniem???
facebook.com/groups/lepszezdjecia/
W kwestii zakupu pierwszej lustrzanki, wybrałem model olympus e-520 za 1000 zł a resztę kasy wydałem na kursy, żeby się nauczyć podstaw fotografowania lustrem.
Dla mnie największym błędem było słuchanie kolegi, który od lat robi foto pro. Szybko okazało się to błędem. Ludzie, szukajcie własnej drogi, własnego stylu, kombinujcie! Tylko tak zostaniecie zauważeni. Dobre warsztaty są tylko pomocą, a nie podstawą. Fajny film - pozdro dla autora :)
Dokładnie :) czasami jak się posłucha osoby, która robi inne rzeczy i jest na innym etapie - to niekoniecznie to pomoże nam podjąć dobre decyzje.
Też pozdrawiam :)
Dzięki
Ja Cię nie mogę, zostałem gwiazdą u Zienia. 🤩 🤭 😉
Marrtinez Show 😁 a poważnie: dałeś cenne komentarze, więc chętnie Twoje doświadczenia "puściłem dalej w świat" - jestem pewien, że pomogą innym fotografom
Moją największą zmorą są kopnięte kadry, co do ograniczeń sprzętowych to myślę że one prowadzą do kreatywnego przełamywania ich a więc mogą być korzystne dla procesu twórczego.
Hej :) A używasz linii pomocniczych w wizjerze? mi to pomogło na początku :)
@@zieniu w moim starym fedzie 5 ich nie ma, w dynax 7 i DiMAGE Z5 też nie. Chyba tylko w telefonie by szło je uruchomić
dzięki- zawsze coś wyciągnę dla siebie
i o to chodzi :) Dzięki!
Amazone już nie ma unlimited storage jest plan 100GB i 1TB, Ci co mają Unlimited przy końcu aktualnego abonamentu, użytkownik przejdzie na "nowe" naliczanie czyli 100GB/1TB :(
unlimited storage już nie ma, ale jest unlimited tylko na zdjęcia
ja mam w głównej mierze
- strach przed ocenom innych
- perfekcjonizm bo nawet jeśli zdjęcie jest dobre to mi coś nie pasuje i puźniej troche przesadzam z poprawianiem tego i wychodzi jeszcze gorzej
Dzięki za odcinek. Kolejna porcja bardzo przydatnej wiedzy wchłonięta. Czy jestem gąbką? :)
Bardzo mi miło :) To była jak najbardziej treść do wchłonięcia :)
Czy mozna prosić o krótkie streszczenie na 3 minuty czytania i link do tekstu? Ponad 30 minut to jednak bardzo długo i nie każdy ma na to czas
a ile czasu chcesz poświęcić na naukę fotografii?
a jak to jest ze zarowno Ty jak i mikrofon jest ostry?
Dzięki jestem pstrykaczem a super pomogło
Wziąść
Oj chyba te typowe błędy na zdjęciach wypunktowywałeś wprost z mojego albumu ;)
Skoro już wiem "że nic nie wiem" to jestem już jeden krok ponad etap "nie wiem, że nie wiem". Uświadomiona niekompetencja to znak, że jest postęp i otwiera się droga do wiedzy, rozwijam się.
A poza tym oczywiście świetnie się słuchało i ogladało :) Bardzo fajna forma, dużo dynamiczniejsza od Kawki czy ostatniego poradnika i to mi się podoba.
Co do nastepnych odcinków to ja może jeszcze obejrzę sobie poprzednie.
Powodzenia w kolejnych krokach w takim razie :) To fajna przygoda jest i pewnie jeszcze niejedna frustracja przed Tobą - ale jak się przyczynę tej frustracji namierzy i rozwiąże - to potem rośniemy :)
@@zieniu Dzięki za tą całą pozytywną energię którą z siebie dajesz ❤
Ciekawy
Ostrość, czyli jeden z poradników który wspólnie tworzyliśmy ;) (ostrość na oko przy portretach)
Dokładnie! Zieniu.pl/ostrezdjecia
4:41: Czasami przebierająca się pani może być ciekawsza od tła :D
😁 też prawda
ostrość w środku to błąd? zdecydowanie ułatwia to robienie zdjęć poruszających sie obiektów na continous shooting, AF nie przełącza się na bliższe obiekty ani nie szuka twarzy postaci w kadrze, dokładnie wiesz gdzie ta ostrość będzie najlepsza i tam po prostu celujesz. dlatego argument moim zdaniem nietrafiony. przy fotografowaniu stałych, nieporuszających się obiektów też nie będzie to nudne, ale wtedy sytuacja jest o wiele wiele prostsza do ogarniecia, jest wiecej czasu i na automacie wyjdzie dobre zdjęcie.
Mega dawka mięsa, dzięki ;)
Najwiekszym błędem fotografów to współpraca z większością polskich firm. Tyle w temacie. Frustracja, żebranie o kasę, niewolnicze terminy, idiotyczne stawki, kryteria finansowe w realizacji projektu. Od 2013 jestem szczęścliwie niewspółpracujący z polskimi firmami.
Fajne kolory ci wyszły.
:) mam fajną lampkę
Co to za neumann?
neumann? pytasz o mikrofon? Samson G-Track
@@zieniu dzieki
nie ważne jakim aparatem robisz zdjęcia tylko jakie robisz zdjęcia ....
Nie zgadzam się z tą opinią ;) Sprzęt jest bardzo , bardzo ważny !
Panie fotograf wszystko güüwno prawda. Ludzie najwazniejsza rzecza w fotografi jest kompozycja i swiatlo.