Sissipuukko M07 Full Tang: pakkauksen avaus ja ensireaktiot

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 16

  • @simokuutti4060
    @simokuutti4060 23 години тому +1

    Mietinkin viikonloppuna, että olit tutun näköinen ja piti tulla kattomaan video uusiks. Hyvän hiihtorastin vedit!

    • @Tavastiaoutdoors
      @Tavastiaoutdoors  23 години тому +1

      @@simokuutti4060 hei kiitti 😄 oli nastaa, video kurssilta tulee ehkä ensi viikolla ulos 🤙🏻

  • @Matt-d8m
    @Matt-d8m Місяць тому

    Beautiful knife! Outstanding design. I’d love to see this model in uncoated 80CRV2.

    • @seppailmarinen5357
      @seppailmarinen5357 Місяць тому

      Truly perfected design and aesthetic too. 80CRV2 would be cool indeed

  • @lohikarhu734
    @lohikarhu734 Місяць тому

    Moi... When I spent some time with a Sami friend in Kilpisjärvi, I showed him a puukko that I has made; he liked it, and commented on the good steel, but made one suggestion that made a lot of sense: he preferred that the handle be a symmetrical oval shape, rather than having a " fits the hand" shape, so that the knife can be used in either push cutting, or pull cutting, equally comfortable and stable in both methods.
    Just feedback from a reindeer herder who uses a puukko every day, for real work.
    Kiitos

    • @Tavastiaoutdoors
      @Tavastiaoutdoors  Місяць тому

      Yes that's what traditional puukko is like, I have plenty of those too 😁

  • @mattiarola6821
    @mattiarola6821 Місяць тому +1

    Peukku ylös ja tilaukseenn kuvaajan loppu kommentin vuoksi 😂 Asiallista kommettia kiinnostavasta joten annettaan mahdollisuus 👍

  • @ruttopuuro
    @ruttopuuro Місяць тому +1

    Wau 😮

  • @mzjmbo
    @mzjmbo Місяць тому +1

    Komian näköönen tämä full tang vaikkakin aika hintava. Jos tuntuma on yhtään sama kuin sissipuukossa niin mahtavaa.👍 Mutta tuo Brisa Necker jäi kiinnostamaan, mitä materiaalia tuo kahva on?

    • @Tavastiaoutdoors
      @Tavastiaoutdoors  Місяць тому +1

      @@mzjmbo Voin tehdä Brisan puukosta esittelyn jossain vaiheessa myös, kahva on tosiaan värjättyä ja stabiloitua visakoivua jonka tein itse, brisa kyllä myy tätä myös valmiinakin 🤙🏻

    • @mzjmbo
      @mzjmbo Місяць тому +1

      Joo ilman muuta esittelyä kehiin!👍

  • @jussialanko7432
    @jussialanko7432 Місяць тому +1

    Puukko on hieno, mutta jos haluaa hyvää vuolupuukkoa niin Peltosen saber-hionta ei kyllä palvele sitä. Saahan sitä toki muokattua.

  • @Resident-cb3yz
    @Resident-cb3yz Місяць тому +1

    Itse sain kaksi marianne karkkia. Hyvä mieli tuli niistäkin. Oli pakko pikana tarkistaa paketin sisältö ennen kuin vaimo sitten paketoi hänen lahjansa minulle. Se halvin malli tuli hankittua kun käyttöön tuo menee. Tupeksi se lukkiutuva muovi versio. Sen toimintaa en kokeillut mutta oletan että se on hyvä. Jos ei ole niin tuunaan siitä paremman. Paracordia pätkä päähän mistä se saa vyöhön tai mihin vaan kiinni jos lisäkiinnitys optioita tarvitsee. Teroittaa puukon kyllä saa heti jos vuoleskelee vaikka enemmän. Koko terässä oli juuri sopiva ja vähän isompi mitä hainkin. Martinin eri kokoisia vuolupuukkoja on muutama jotka ovat kestäneet mainiosti lapsuudestani sen 30 vuotta.
    Hinnalla ei mielestäni tuota sinunkaan puukkoa ole pilattu. Visakoivu näytti nätille ja tuppi karvalakki malli nahasta olisi voinut olla vaikka 10 euroa halvempi jos nillitellä pitää. Kaiverrus ei näyttänyt millekään kaiverrukselle vaan laserilla varmaan tehty. Muutenkin näin kultaseppänä naurattaa nämä kaiverrukset kun nykyään ne on laseroitu ja vähän halpis lasereilla vielä. Monissa liikkeissä vielä nykyäänkin joku palloterällä sitten vetää vähän paskaa kaunokirjoitusta kylkeen kaiverruksena. Näin kultaseppänä mielestäni näillä pilataan vain kaunis puukko. Itse olen muutaman puukon kaivertanut käsinkin kaivertimilla pistäen puukon kiinni kaiverruspalloon. Perus nimen kaiverruksen hinta kunnon kaunolla tai pikku kuvan hinta voisi olla joku 35 euroa. Oikein nätti aihe 100-200 euroa. Voisin sanoa että olen myös kaivertaja kun koruja on tullut sadoittain kaiverreltua, mutta kovempiin metalleihin vähemmän.

    • @Tavastiaoutdoors
      @Tavastiaoutdoors  Місяць тому

      @@Resident-cb3yz Joo olet oikeassa ei tuo ole kaiverrus vaan laser poltto mikälie mutta puhekielessä jotenkin vakiintuneempi tuo kaiverrus :D se muovituppikin on muuten todella kovaa tekoa eikä hajoa edes pakkasella kovin helposti.

  • @Janihonkalaxx
    @Janihonkalaxx Місяць тому +3

    Typerän kallis puukko.🤷‍♂️ näyttää peltosella pompsahtaneen kitkeryyttä hintoihin🤷‍♂️👎