E-hranilnik - zakaj ga bomo potrebovali po 2023?
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Hranilnik električne energije bo nepogrešljiv pripomoček vseh lastnikov sončnih elektrarn. Zato, da bo naše električno omrežje v dobi elektromobilnosti sploh lahko funcioniralo, da bo zdržalo povečane potrebe zaradi večjega števila uporabnikov električnih avtomobilov. Ja, prav ste slišali ... razložimo vam v tej zgodbi.
Avtor: Miha Merljak
Kamera: David Šavli
Montaža: Rok Kompare, Žiga Debenec
Marec. 2022
Drugače pa pohvale za odličen video! :)
Hvala
Povprečni voznik v Sloveniji pa naredi letno samo 13.000 km, kar pomeni da ima letne porabe za električni avto 2200 kWh, za kar rabi 1,8 kW sončne elektrarne, kar je enako samo 9 kvadratnih metrov strehe.
Pravite da samooskrbna zelena elektromobilnost je enako velika hiša, kar v bistvu ni ravno res. Za celotno porabo za 30.000 km na leto rabimo samo 23 kvadratnih metrov strehe. Gospa je omenila za rabimo za 30.000 km na leto nekje okrog 5000 kWh elektrike na leto. To pomeni 4 do 5 kW sončne elektrarne. 1 kW sončne elektrarne zasede 7 kvadratnih metrov po besedah te gospe, torej za celotno porabo za avto rabimo 4,5kW elektrarne x 7 kvadratov = 31 kvadratnih metrov strehe, to ni veliko in to ni velika hiša (v resnici za 1 kW sončne elektrarne rabimo 5 do 7 kvadratnih metrov, kajti večina danes vgrajenih panelov ima izkoristke tam okrog 22 do 23 %, kar pomeni da rabimo manj kot 5 kvadratnih metrov za 1 kW sončne elektrarne). Če računamo z današnjimi paneli, torej to pomeni 4,5kW elektrarne x 5 kvadratov = 23 kvadratnih metrov strehe.
Martin, hvala za vaše izračune, a v svetu e-mobilnosti je bilo res že preveč navdušujočih oziroma navijaških trditev. Zato, ko stisnemo RECORD na kameri za oddajo na nacionalni televiziji, moji sogovorniki raje povedo bolj zadržan podatek, ki lahko zdrži pri večini interesentov. Nerealno navduševanje je namreč v zvezi z elektromobilnostjo poskrbelo že za mnogo preveč razočaranih obrazov.
@@MihaMerljakPrivat Saj ne gre za nobene navijaške trditve, navdušenje je realno, gre za dejanske podatke, če ne verjamete lahko pogledate podatke za panele ki se dejansko vgrajujejo v sočne elektrarne v Sloveniji, njihova površina je znana, njihova moč tudi. Njihova proizvodnja v celem letu tudi (če googlate "global solar atlas" boste dobili podatke o proizvodnji sončnih elektrarn za katerokoli lokacijo na zemlji, za veliko večino Slovenije večja podatek 1200 kWh letne proizvodnje na 1 kW sončne elektrarne, na primorskem celo 1350 kWh.
@@MihaMerljakPrivat In kot pravim, tudi če uporabimo konzervativne podatke gospe na videu ki omenja 7 kvadratnih metrov za 1 kW sončne elektrarne, to še vedno pride samo 9 kvadratnih metrov strehe za povprečno kilometrino Slovenca 13.000 km na leto in še vedno zelo znosnih 23 kvadratov za 30.000 narejenih kilometrov na leto. Mislim da bi vsaka hiša spravila gor brez problema 23 kvadratnih metrov panelov na streho. Da o 9 kvadratnih metrih za povprečno kilometrino sploh ne govorimo. :) Dobro pol moramo upoštevati da nekaj dodatne površine bi bilo potrebno še za ostalo porabo hiše, ampak zgoraj navedene cifre so za porabo električnega avtomobila. Tudi skupaj z ostalo porabo hiše ni problema glede površine za veliko večino ljudi. :)
@@MihaMerljakPrivat Evo sem si vzel čas in še enkrat podrobno preveril podatke. Najbolj učinkoviti solarni paneli ki se trnutno v praksi vgrajujejo v solarn elektarne so SunPower Maxeon M-Series, ki imajo učinkovitost 22,8 %. Imajo nominalno moč 233 W/m2, kar pomeni da za 1 kW sončne elektrarne rabimo 4,3 kvadratne metre (prej smo računali z 5 kvadratnih metrov, gospa pa je konzervativno omenila 7 kvadratnih metrov). Drugi najbolj učinkoviti paneli so LG NeON R, te imajo učinkovitost 22,3 %. Tretji najbolj učinkovoti gospodinjski paneli so Jinko Solar Tiger Neo, te imajo učinkovitost 22,3 %. Jinko panele recimo v svoje sončne elektrarne ki jih montirajo recimo vgrajuje naše podjetje GEN-i. Pri teh iz kvadratnega metra dobimo 223 W, kar pomeni da rabimo 1000/223= 4,5 kvadratne metre za 1 kW sončne elektrarne. Mi pa smo računali kot da bi rabili 5 kvadratnih metrov, torej je zadeva v praksi še boljša kot smo izračunali. Gospa pa je rekla zelo konzervativnih 7 kvadratnih metrov. In tudi če vzamemo njenih 7 kvadratnih metrov na 1 kW sončne elektrarne, še vedno prostor na strehi ni problem tudi za tiste z majhnimi strehami.
9