Pompa ciepła i grzejniki żeliwne Czy to w ogóle ma sens???
Вставка
- Опубліковано 1 січ 2025
- Wracamy do pięknego miejsca jakim jest gospodarstwo Agroturystyczne Tergieniówka znajdujące się w miejscowości Ognica w województwie zachodniopomorskim. Dom ten był nie lada wyzwanie, gdyż musieliśmy dostarczyć pompę która sprosta dużym wymaganiom. Mianowicie miała ogrzać duży dom na grzejnikach żeliwnych oraz zapewnić dużą ilość ciepłej wody. Zaproponowaliśmy i zamontowaliśmy pompę Panasonic T-Cap 16 kW. Z jakim efektem ? To zobaczycie i posłuchacie sami.
Zachodniopomorskie Centrum Instalacji PAJOS
goo.gl/maps/V2...
Subskrybujcie nasz kanał YT i włączajcie dzwoneczek aby być na bieżąco :
/ thesoohy
Szukasz sprawdzonego dostawcy rekuperatorów Thesslagreen lub DEFRO, cały asortyment w naszym sklepie, Super rabaty dla instalatorów i klientów indywidualnych :
www.zcipajos.pl...
Jesteś instalatorem? Masz dużo pracy, a brakuje Ci ludzi do pomocy?
Mamy dla Ciebie super rozwiązanie. Innowacyjny lecz znany od ponad 20 lat system Terrain SDP dostępny już u nas w super ofercie dla instalatorów. Więcej szczegółów pod nr :
726 377 161 lub 91 881 26 21
Szukasz sprawdzonego i doświadczonego instalatora pomp ciepła, rekuperacji, klimatyzacji, ogrzewania i instalacji sanitarnych ? Dobrze trafiłeś! Wielokrotnie nagradzani instalatorzy, ponad 500 realizacji rekuperacji, kilkadziesiąt montaży pomp ciepła rocznie. Ponad 10 letnie doświadczenie w branży wentylacyjnej i grzewczej. Prawie sto realizacji pomp ciepła gruntowych. Setki zadowolonych klientów potwierdzają naszą jakość! Wieloletnia gwarancja, pełen serwis gwarancyjny i po gwarancyjny to coś co szukasz? Skontaktuj się z nami :
biuro@zcipajos.pl
sekretariat@zcipajos.pl
www.zcipajos.pl
726 377 161 lub 91 881 26 21
Bardzo merytorycznie wypowiadający się klient.☝️
Pozdrawiam obu Panów🤗
W tym roku będę testował u siebie na żeliwnych grzejnikach, dom po termomodernizacji. Zamontowałem panasa 9kw t-cap, 10 kw na dachu na starych zasadach zobaczymy po sezonie grzewczym, jak będzie tragedia to wleci podłogówka a jak będzie Ok to nic nie ruszam 😂😊
@@MrBlack_PL jest ok, dziś 2614 kWh z podlicznika pokazuje.
@@MrBlack_PL od lipca łącznie z CWU
@@MrBlack_PL 160 metrów ogrzewanej
Tak to prawda wszyscy są na bieżąco a ja do przodu a dlaczego , bo rząd okrada obywateli zakazami i podwyżkami czekam na kosztorys eksploatacji podwójnie w porównaniu z cenami przed okrada iem i po rabunku
Witam a jaka delte ma ustawiona ?
widzę Gdzie tylko okiem sięgnąć widzę grzejniki od ściany do ściany. Aż dziwne że meble ma wstawione bo grzejniki można dać na każdej ścianie po 30 żeberek i wtedy wyciągnie z pompy maksymalne COP
Z tym zużyciem prądu to raczej tragedia 🤷
trzeba doliczyć jeszcze min. 20% do tych 10000 kWh, ponieważ PC tego typu nie zlicza całego poboru energii.
Posiadam T-Capa 9kw i na szczęście osobne podlicznik , które mówią prawdę o zużyciu energii elektrycznej, niestety sterownik z Panasonica oszukuje.
Dobrze ,że właściciel załapał się na niskie ceny zakupu, dotacje i PV na starych zasadach.
Ale co mają powiedzieć osoby będące w podobnej sytuacji w obecnym czasie bez możliwości PV na starych zasadach 🤔
Wow, jeżeli na pracę grzałki i pompy obiegowej oraz automatyki dolicza Pan aż 10 tyś kWh to coś jest nie tak. Pompka i automatyka to będzie może z dużą górką 1000kWh rocznie, więc reszta rodziny grzałka 6 kw. Z tego wynika że pracuje 1500 godzin rocznie. Licznik w Panasonicu pokazuje energię pobrana przez sprężarkę. Nic nie okłamuje, tylko zabrakło wiedzy co liczy.
@@zcipajos nie chciałem aby mój poprzedni komentarz zabrzmiał negatywnie w stylu hejtu 🤷
Ale przy takim budynku jak w materiale to ogromny koszt w obecnych czasach aby go ogrzać. Zastanawiam się czemu nie zaproponował Pan gruntowej pompy ciepła tym bardzie przy ilości dotacji jakie otrzymali właściciele 🤔
Nie wiem dlaczego ,a raczej się domyślam jaki jest powód,że PC Panasonic nie pokazują prawidłowych poborów energii elektrycznej. I nic nie poradzę, że jest to o ponad 20% przekłamanie, co w przypadku domu z materiału daje ponad 2000kWh. Jak już pisałem posiadam osobne podlicznik na każdą fazę dlatego znam dokładne wartości. Takie przekłamanie występuje u wszystkich użytkowników PC Panasonic🤦🤷 a czy pompy obiegowe lub inne części PC zużywają ta energię elektryczną to nie ważne co ,ale zużycie jest większe niż pokazują sterowniki. Już przy instalacji firmy powinny o tym informować. Więc jako użytkownik chciałem podkreślić ,że takie rzeczy występują i informuje o tym w komentarzach żeby później nie było nie miłego rozczarowania .
Pozdrawiam !
Ostateczna decyzja zawsze należy do klienta i nie możemy mu nic narzucić. Obecne koszty dla klientów są bardzo niskie i to jest dla nas najważniejsze.
Co do przekłamywania licznika przez Panasonic to jest kwestia sporna. My mamy duże porównanie bo i pomp mamy bardzo dużo i wiele ma osobne liczniki i różnica nigdy nie byla 20%, proszę pamiętać też że licznik energii jaki Pan posiada również nie musi być dokładny.
@@zcipajos przed zakupem PC odwiedziłem kilka domów ,aby porozmawiać z użytkownikami. Do tego fora internetowe, oraz rozmowy w komentarzach pod różnymi materiałami na YT. To daje jakieś kilkadziesiąt osób (min.40) , które używają PC Panasonic. Żadna z nich nie posiadała na sterowniku prawidłowych wartości zużycia energii elektrycznej 🤷 jedni posiadali przekłamanie wyników o 15% inni o nawet 30% ja posiadam o 20%.
Moje licznik to standardowe orno oraz liczniki Zamela więc wszystkie nie mogą być zepsute lub podawać błednych wartości. Tym bardziej, że wyniki Orno oraz Zamel się pokrywają, a sterownik z PC alej swoje już od ponad 2 lat 🤷
Dotyczy to również innych marek PC nie tylko Panasonica. Wiedząc o tym problemie i tak zdecydowałem się na T-Capa👌
Rozumiem, że zarabiacie na montażu tych PC , ale czy to duży problem aby informować o takich sprawach🤔 tym bardziej ,że ludzie i tak w obecnych czasach chcą instalować PC w swoich domach ,a jak nie chcą to Unia Europejska i tak ich do tego zmusi.
Spokojnego dnia i dużo udanych instalacji !
U mnie Panasonic też wisi. Różnice między podlicznikiem a menu pompy są. Okaże się jak duże po całym roku,bo moja zamontowana kilka miesięcy temu. Ale już widzę że różnice są. Zresztą jakie filmiki bym nie oglądał i z kim bym nie rozmawiał to nikomu dobrze nie pokazuje 😊 A są ludzie którzy cuda pokazują z menu a rzeczywistość realna zużyta jest całkiem inna.
Podstawy błąd : sterownik w takim starym układzie musi być umieszczony w pomieszczeniu reprezentatywnym i działać w oparciu o krzywą grzewczą ( zazwyczaj 38 st. dla 15 ; 45 st dla - 15 ) oraz CZUJNIK TEMPERATURY Większość instalatorów kompletnie tego nie rozumie . Kolejny błąd : brak dodatkowej izolacji przyłącza jednostki zewnętrznej.
Hmmm.... Pozwolę się nie zgodzić z pańską opinią i pracować nadal biorąc pod uwagę swoje doświadczenie, preferencje użytkowników oraz zastaną sytuację w budynku. Jezeli sterownik bedzie w pomieszczeniu "reprezentatywnym" a w tym np. Klient zakreci grzejnik, wowczas caly dom bedzie przegrzany, bo pompa bedzie dąrzyła do ogrzania tego jednego pokoju, ciagle pracując, czyż nie? Jak widać koszty użytkowania są zadowalające i dużo niższe niż do tej pory, a praca sprezaki wręcz wzorowa, czyżby szukał Pan dziury w całym? Taki hejcik??
Proszę jeszcze rozwinąć myślę o dodatkowej izolacji przyłączy. Co takiego tam brakuje. Izolacja na rurach chłodniczych jest wystarczająca, co by Pan jeszcze chciał dodać?? Oczywiście że im więcej tym lepiej, ale gdzie będzie ta zadowalająca granicą. Jeden powie 10 mm a drugi 40 mm i komu wierzyć???
Hmmm.... od razu hejcik, a ja proponuję rzeczową dyskusję, nie jesteście Panowie instalatorzy nieomylni, jedynie słuszni .Czasem wystarczy posłuchać, przeanalizować lub poprostu sprawdzić doświadczalnie. W odniesieniu do Pańskiej odpowiedzi : rozumiem , że inwestor ma nastawioną prostą 35 stopni, a a jak poczuje zimno to sobie ręcznie podwyższa. Bravo.Otóż 35 stopni to dla grzejników za mało. Właśnie utrzymywanie takiej temperatury non stop jest nieefektywne. Dlaczego ? Podaję przykład realnego nastawu : T cap ; harmonogram temp: 22 st od 6g do 22 g ;21 st od 22 g do 6 g. Krzywa grzewcza: 38st dla 15 stopni 46 st dla -15 st. Efekt pracy : komfort cieplny , w okresach przejściowych brak pracy pompy w nocy a także 1 - 2 dłuższe postoje w ciągu dnia . Nie bojcie się postoju pompy, bezwładność grzejników żeliwnych wcale nie jest tak duża, w pogodne suche słoneczne pompa naprawdę nie musi jałowo pracować. Ilość wł/wył ilościowo 1/2 ilości godzin pracy!Dalej : Oczywiście w pomieszczeniu reprezentatywnym musi być grzejnik odpowiednio dobrany na pełnym otwarciu.Co do izolacji przyłącza jednostki to 10 mm za mało. Otulina 40 - 50 mm z pianki poliuretanowej i zabezpieczonej folią aluminiową odporną promieniowanie UV powinna być ok.
Pragnę jeszcze dodać ,że grzejniki żeliwne muszą zapewniać komfort cieplny w mroźne dni przy temp. obiegu Max 45 stopni, inaczej pompa was zje. Czasem wystarczy wymienić tylko część grzejników, co przy takiej inwestycji nie będzie wielkim kosztem, a czasem może okazać sie że budynek wymaga termomodenizacji aby pompa w ogóle miała sens.
@@tomaszk6209Zakładam że ten przykład ustawienia krzywej grzewczej to propozycja "na start" pompy do dalszej regulacji a nie jakaś prawda objawiona. Ja przy grzejnikach mam dla - 15 /44 st a dla +10 / 33st i jest niemal idealnie 22 st w całym domu (poza łazienką: 23,5 i ewentualnie pomieszczeniami gdzie przykręcę termostatem). Tak więc niema uniwersalnego ustawienia krzywej g. Mi ustawienie (a w praktyce obniżanie k. g. od wstępnego nastawu instalatora) zajęło ok. 1,5 miesiąca czasu od uruchomienia pompy. Pozdrawiam. 😊
Jaka krzywa grzewcza?
W tym konkretnym budynku mamy 48 stopnia dla -15 ,i 38 dla +15
Zimy srogiej faktycznej nie bylo więc: "...pompa nie wie..." No i nie bedzie wiedziala jaka temperatura w pomieszczeniu bez czujnika w pomieszczeniu. I jescze jedna uwaga jaka jest sprawność grzejników jako całego układu, oraz komfort przy temp zewn. średniej -10 st.C przez okres 3 tygoni pracy ciągłej. Pewne jest. Zarobi dostawca prądu. Jak to ktos liczył 📈? Śmiem wątpić.
Czemu ma nie mieć sensu? Problem jest tylko taki że często żeliwne grzejniki są niedomiarowane i na niskiej temperaturze może być za zimno. Ja swoje grzejniki żeliwne na złom sprzedałem jak był w dobrej cenie.
My mamy trochę inne podejście. Najpierw płuczemy dokładnie instalacje i grzejniki, potem wymieniamy stare i popsute zawory termostatyczne i dopiero wtedy testujemy. Jak któryś grzejnik "niedomaga" to wymianiamy tylko ten jeden. Grzejniki żeliwne mają duża powierzchnię oddawania i duży zład wody, problemem jest to że często są pozatykane i tego pozbywamy się "rozpuszczalnikami" i specjalna pompą która oprócz wody pod ciśnieniem, daje równolegle uderzenia sprężonego powietrza, co powoduje zrywanie złogów kamienia i innych osadów. To przywraca w 90% pierwotne właściwości grzejników i w prawie 100% się sprawdza.
@@zcipajos da się jakoś uśrednić cenę takiego zabiegu? Bo w mam jeszcze stare grzejniki żeliwne i stare rury w moim układzie CO, może bym nie wymieniał jak da się to wyczyścić
Bardzo fajna pompa i widać że fachowe podejście firmy do instalacji w domu
Mam pytanie ile kosztuje serwis który trzeba robić co roku ??
U nas serwis to 500 zł, ale mamy programy lojalnościowe i większość klientów ma serwisy gratis :)
@@zcipajos super:-)
Będę się decydował na pompe
Inwestor wydał duże pieniądze, efekt zadowalający ale chyba wisienką na torcie byłoby zamontowanie rekuperacji, zgadza się? Pozdrawiam
normalna sprawa durzy kaloryfer zasilamy mniejszą temperaturą logiczne
Żeliwo słabo oddaje cieplo 50 aluminium 200 miedz 380
Tragedia pompy to tragedia . Jak zabraknie prądu umarł na żywca
Ile mu zaplaciles ze tak gada stary dziadek??
Każdy kto choć trochę zgłębił temat wie, że pompa ciepła i grzejniki żeliwne to nie ma żadnego sensu. To jakby Porsche 911 tankując VPOWER 100 jeździć tylko na 1-ce do 15km/h bo sie ma je na na drewnianych kołach z drewnianymi klockami hamulcowymi i i wszystkim wokół wmawiać, że jest sie ekologicznym. Można udowadniać kwadraturę koła ale chyba z założenia ma to być jak najbardziej ekologiczne a tu połowa sprawności urządzenia jest tracona
Proszę obejzec film i posłuchać co mówi Właściciel domu. No jak widać kwadratura koła wyszła:) Nie jest to nasza jedyna inwestycja tego typu i zapewniam, że jest nieźle. Zgadzam się, że sprawność jest niższa, ale nie dramatyzujmy, nie jest wcale tak słabo.
Jak grzejniki są przewymiarowane to dlaczego ma się nie udać im większy grzejnik tym niższy parametr czyli będzie hulać
Ale porównanie bez żadnego sensu i logiki , w czym masz problem że mamy tutaj grzejniki żeliwne , no jeśli się tak upierasz że to jest mało ekonomiczne to raczej powinieneś napisać że pompa ciepła i grzejniki wszelkiej maści to strata na sprawności urządzenia .Nie każdy ma możliwości lub chęć rujnowania całego domu żeby wykonać podłogówkę która da niższe zużycie prądu i na 100% wcale nie tak duże jak tutaj twierdzisz. Coś słabo ten temat zgłębiłeś, facet ma takie zużycie bo dom nie jest energooszczędny, z tego co mówi to chyba spała przynajmniej 7t węgla.
@@milosbb1739 Jak spala 7 to węgla to uzyskuje z tego około 55.000kWh energii (spalając go nawet ze sprawnością 60-70% wyjdzie mu jakieś 40.000kWh ) To co teraz założy pompę ciepła i nagle zapotrzebowanie roczne w domu wyniesie w magiczny sposób 15.000kWh co pompa na grzejnikach osiągnie zużywając 6000-7000kWh.
NIE SŁUCHA SIĘ TEGO CO MÓWI WŁĄŚCICIEL DOMU BO TO ZAWSZE SA OPOWIEŚCI DZIWNEJ TREŚCI. Znam takich których auta pala 6-7 litrów przy rzeczywistym spalaniu 10 oraz takich którzy węgla spalali 5 to i 5 m.p drewna a teraz maja pompę ciepła powietrze-woda i wydają na ogrzewanie 3000zł na sezon.