Mech na trawniku - cz2.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • #mech, #mechnatrawniku
    Filmik o mechanicznym usuwaniu mchu.
    Mech na trawniku.
    Mchy są roślinami, które na trawnikach uważamy za chwasty. Wyjątkiem są ogrody japońskie gdzie celowo uprawia się mech, który porasta zarówno glebę jak i drzewa czy kamienie.
    Mech to małe rośliny charakteryzujące się brakiem korzenia. Rosną na powierzchni gleby.
    Środowisko sprzyjające powstawaniu mchu to środowisko gdzie występuje wilgoć i cień.
    Mchy znakomicie radzą sobie z rozwojem w temperaturach już powyżej 0 stopni Celsjusza zatem na wiosnę startują szybciej niż trawy.
    Stanowią zatem konkurencje dla trawy, która przegrywa na starcie.
    Mech potrzebuje do życia wody i pochłania spore jej ilości. Woda zatrzymana przez mech nie dociera do korzeni traw. Zatem mech w walce o wodę stanowi dla trawy konkurencję.
    Dodatkowo panosząc się na powierzchni gleby zamyka dostęp powietrza i światła dla gleby tworząc warunki niekorzystne dla traw.
    Wszelkie odsłonięte powierzchnie w cieniu i wilgoci porasta mech. Zatem gdy gleba jest zwięzłą zbita i trzyma wodę na powierzchni to idealne warunki dla mchu. Znacznie trudniej zaistnieć w środowisku gdzie gleba dobrze odprowadza wodę głębiej.
    Przepiaskowanie terenu znacznie ogranicza zdolności adaptacyjne mchu.
    Publikacje sugerują że mech rośnie w glebie kwaśnej, lecz moje osobiste doświadczenia wykazują że nie jest to warunek konieczny. Nie zalecam zatem bezwarunkowej próby podnoszenia pH gleby widząc mech na trawie. W górnej granicy pH zalecanej dla trawników - 6,8 mech rozwija się wyśmienicie.
    Mech można usuwać mechanicznie poprzez grabienie, skaryfikację, wertykulację.
    Zapobiegawczo piaskowanie i aeracja osusza warstwy, w których mech się dobrze odnajduje.
    Bardzo skutecznym sposobem jest stosowanie siarczanu żelaza zarówno w formie granulatu rozsypywanego na trawnik jak i w formie oprysku.
    Mech w kontakcie z żelazem czarnieje i wysycha. Taki wyschnięty usuwamy mechanicznie.
    Siarczan żelaza jest bezpieczny dla trawnika. Żelazo stosowane na trawniku podbija jego kolor na ciemniejszy.
    Należy stosować dawki podawane przez producentów.
    Przy stosowaniu żelaza w dowolnej formie powinno się osłaniać elementy architektury mogące mieć kontakt żelazem. Żelazo barwi chodnik czy kostkę na rudy kolor i jest ciężkie do usunięcia. W przypadku stosowania formy posypowej granulki należy usunąć z chodnika.
    Przy usuwaniu mchu pamiętamy o uprzednim jak najkrótszym skoszeniu trawnika co ułatwia zarówno prace mechaniczne jak i chemiczne dotarcie substancji do mchu.
    Zabiegi chemiczne powtarzamy kilka razy w roku ze względu na fakt, że mech odrasta i w środowisku cienistym i wilgotnym będzie do nas wracał. W słońcu ginie.
    Dobrym momentem na rozpoczęcie walki z mchem jest start zaraz po zimie. Gęsta trawa wygrywa walkę z mchem, natomiast na gołych powierzchniach gleby mech startuje jako pierwszy i mocno ogranicza wzrost trawy.
    Siarczan żelaza zaczyna działać już powyżej 0 stopni Cesjusza ale zdecydowanie stosujemy go dopiero gdy ustąpią przymrozki.
    Nie wyznaczamy konkretnej daty, patrzymy na to co za oknem i działamy.

КОМЕНТАРІ • 1