Dobře video a odborný, stručný, nezaujatý komentář autora. Díky. Autor tímto mi ušetřil spoustu námahy, zabitého času a platidel. Teď už co-to vím navíc a moje původní rozhodnutí na základě videa rozhodně změním. Ještě jednou díky autorovi za informativní názor. Ať se daří.
Zdar. Moc pěkně jsi to všechno popsal a souhlasím prakticky se vším. Závitové hodinky mám, nikdy jsem je nepoužil a asi nepoužiji. Dělal jsem na hodně mašinách a to i na čtyřmetrovém soustruhu. Na velké mašině malou věc uděláš ale na malé velkou ne. Existují ale ( a jsou to spíš vyjímky ) i soustruhy např. z Číny, které bych si klidně do dílny dal. Byl jsem se podívat v Berouně ve firmě Cyrrtec a tam ti chlapi prodávají právě výrobky z Číny. Soustruhy, frézky a další.Na vlastní oči jsem je viděl, osahal a vyslechl jsem to, jak probíhá jejich komunikace s výrobcem. Ti chlapi tam jezdí a dávají si požadavky a když stroje přijdou, všechno projdou, zkontrolují a případně dotáhnou atd...fakt bych se toho nebál. Mají i opravdu tuhé stroje a šel bych do toho. Já mám doma S 32 TOS Žebrák v metrovém provedení a nic už si pořizovat nebudu. Dělám na soustruhu 50 let a hraju si dodnes doma v 67 letech a pořád mě to baví. Přeji hodně zdaru a to i těm, kteří si pořídí malý soustruh pro zábavu.Vybírejte pečlivě a nenechte se ukolébat " výhodnou " cenou.
Ja mam doma čínsky sustruh. Stolový no relativne veľký samozrejme ze sa neda porovnat tuhost stroja ktorý váži 1200kg a 300kg ale tiež si treba uvedomit ze ked zapnem 6-10kw sustruh tak pre bežné malé obrobky je nerentabilný oproti 1kw stroju.
Pobavilo mě, "na co potřebuji závitové hodinky?!" kdo nezkusí neví o čem mluví 😉....Mám onoho číňana, Warco GH600, za mě naprosto ideální věc pro lidi co řeší problémy s místem, to je soustruh který, promiň, ale nemá ve starých náhradu v poměru velikost/k tomu co to umí, jasně nějaký větší soustruh by byl fajn ale když není místo tak se nedá nic dělat. Další věc je čína a čína, člověk musí nakupovat především s rozumem, nemůžeš srovnat stroj co má na všem převodovky se strojem co má DC motor na vřetenu a velikost že by si ho odnesl v jedné ruce. V práci máme většího číňana (typ a značku si nepamatuji ale je to něco jako Holzmann ED 1000F), nedělám na něm sice moc často ale i tak mohu říci že rozhodně nemá problémy s tuhostí, upichování mu nedělá problém. Kdyby se mě někdo zeptal jestli ho nechci domu tak rozhodně neodmítnu. ....Za mě to Warco GH600 dostačující pro průměrného kutila, když si potřebuji udělat domečky ložiska tak to zvládne, když potřebuji udělat nějaké čepy tak taky atd.... jasně asi s tím neudělám vačkovou hřídel pro drtič kamene ale kolikrát to člověk potřebuje...... Mít vysněnou obří dílnu na stropě s portálovým jeřábem a dostatek prostoru na to aby se tam vlezl i náklaďák by bylo fajn jen pamatuj že ne každý má tyto možnosti jako ty 😉
Pobavilo tě to proto, že prostě nejsi strojař, to je normální. Číňan a číňan je prostě číňan. Jestli si myslíš, že Warco je lepší něž optimum nebo holzman, proma nebo jak se ty sračky jmenujou, tak prostě ne. Tečka.
Video super. Nabuduce sa postaviť trochu mimo okno aby nebola scena presvetlena tak moc. S nazorom aj suhlasim aj nesuhlasim. Všetko ma svoje + aj -. Ja mam tiez tuto dilemu, aktualne zariadujem dielnu. miesto ako jedna garaz pre auto. Co sa tyka sustruhov a frez cina vs stara masina: Je sakra fest problem najst stary stroj co by nebol nakašu. Je sakra fest problem najst nahradne diely. Je problem najst navody a manualy ako co kde nastavit, resp. opravit. Je problem cena, na nete je 80% inzeratov brutalne predrazenych a skoro vsetky od priekupnikov. U ciny treba davat sakra fest bacha na kvalitu. V cine vyrobia vsetko, resp. kto si kolko zaplati taku dostane kvalitu. A od toho sa u ciny odvija vsetko. A od vyslednej kontroly kvality ako si objednavatel dupne a znova kolko zaplati. V jednej fabrike kde som externe robil maju velky sustruh Optimum (model som zabudol) utoči priemer 600mm a dlzku skoro 3000mm. Valia na tom denne a masine nic neni. Ano pri hladani sa da najst aj kvalitna stara masina, lenze na to treba NONSTOP pozerat internet, lebo vacsinou je do hodiny prec. A k veciam z udrzby sa nedostane bezny clovek vobec, lebo si to rozoberu ty co tam robili alebo iuch znami.
Ad jaký soustruh, proč ho chci a na co ho chci? Stejně tak, že stroj samotný je jako nahý člověk, bez výbavy jenom hromada železa/litiny!! Potom místo na provoz a elektrický přívod a nakonec mám nějaké strojařské/soustružnické znalosti, včetně manuální zručnosti? A ještě jeden bod, velikost soustruhu podle velikosti soustružených výrobků? Tohle je základ si ho napřed zodpovědět a samozřejmě na stroji budu dělat sám, dokud neumřu, tohle je nejdůležitější pravidlo, skoro posvátné!!! 1/ proč ho chci? Mám prachy, chci se chlubit a nebo mě manuální práce baví? Doplním, jeden student vysoké školy s roztaženýma rukama (jako by chtěl odletět) prohlásil, jak je manuální práce uklidňující!! No, na sklonku života to na těle pozná!! 2/ na co ho chci? Na domácí kutění si leccos sám opravit a nebo na sériovou výrobu jako obživu? Nebo-li starý, méně přesný stroj, kde jde se šikovností i přesnost vysoustružit, ale dá to práci a čas (o to je z podařené práce více radosti), to není na obživu, na obživu musí být nový (repasovaný), přesný stroj. 3/ soustruh je jedna investice, ale výbava k němu je druhá, možná nákladnější!! 4/ umístění soustruhu ve vlhké stodole a nebo v nevytápěném, kamenném, bývalém chlívku a nebo ve vytápěné garáži předělané na dílnu? Auto plné sněhu a soli vedle stroje (jakéhokoliv) je špatné řešení!! 5/ elektrický přívod prodlužovačkou od souseda není řešení!! 6/ strojařské/manuální znalosti, nejlépe vystudované a být manuálně opravdu zručný, nebo-li nebýt jenom umouněný sedlák se stylem práce "hrk, frk, třísk, prásk a je hotovo!!" 7/ velikost stroje, pístnici do bagru (ne model!!) nebudete dělat na stolním soustruhu a naopak pístnici pro model nebudete dělat na TOS-ce padesát let staré. Kdo je opravdu zručný a má starou TOS zmáknutou, jde i na ní kouzlit. Našlo by se ještě víc otázek a vesměs s Vámi souhlasím, i když už možná pominula doba tunelování, pardon, privatizace strojírenského vybavení fabrik jejich vedením, že strojů bylo v nabídkách dost a přešlo se na dobu cenovou, kdy za šrot by chtěli majlant, myšleno všeobecně na starší strojové vybavení. Kdysi jsem měl možnost koupit, doslova z "kopřiv vykopaný" asi soustruh, že ten váš je mlaďoch, neřku-li kojenec (i když ovládací prvky jsou podobné) a nějak jsem ho zázrakem zprovoznil, možná i díky tomu, že byl "zakopřivován" jako šrot a co jsem na něm potřeboval vyrobit i s potřebnou přesností, to se povedlo, ale zásadně odmítám jakoukoliv sériovou výrobu, na to ten starý stroj nemá, jako na ni nemá ani ten váš s výbavou naházenou v bordelu pod soustruhem , nicméně na kusovky není nad starou hromadu litiny, neřku-li na soustružení větších a delších výrobků!!
Mám též starý soustruh . Závitové hodinky tam jsou a je pravda že jsem je také zatím nikdy nepoužil.Zavity musím nastavit sestavou ozubených kol ,dá se to spočítat nebo nalest v tabulkách.Pekne video a poučné.
Taky mám Číňana, 1,5kW, točný průměr nad ložem 305mm, nad příčným 200mm, délka 700. V životě si nemyslím, že budu dělat něco většího. Co na to majitelé mn80? Můj sen je SUI32. Zavitové hodinky nemám. Prosím, nedělme se podle toho kdo sijaky stroj koupi. Každý má takový, jaký si pořídil.
Však to tady zaznělo jasně. Nikdo nikoho nenutí, každý ať si pořídí co chce. 305 na 700mm ok, ale utočí to určitě 1,5kW? Myslím samotný obrobek, nebavím se o následném obrábění. Já bych se tohle bál dělat na takovém soustruhu a to jsem vážně velkej kluk 🙂 Zato jsem viděl za život nějaké nepěkné úrazy a i ten číňan tě v pohodě přepere. A jak tady řiká Mike, ten čas, kdy ti ty centimetry budou chybět jak na délku nebo na točný průměr přijde, věř mi, přijde 🙂 Taky s něčím chodím k sousedovi, co má starýho ohromnýho Volmana...
@@fimbulwinter333 300 na 700 tam samo nejde dat. Ani nechci vědět, kolik by to vážilo. Ale 300 kotouč jsem srovnal. Jinak převážně maly věci. Ještě mám v koutě R5, ale ta už nejela ani nepamatuju a budu se ji zbavovat. Je na mě moc hlučná. Sousedům zdar 😀
@@Nasetraktory. ta moje rachtala, když jsem ji dovezl. Celou převodovku jsem vyndat, vyplachl, vyměnil všechny ložiska, krom hlavního ložiska vretene (cena přes 5 tisíc je neadekvátní pro mě), které je trochu chycené. Opraveny spolkové i brzdový koš, nové lamely. Utichlo to snad na půlku.
Zdravím, ta kontrola je důležitá, ale má to úskalí. Musíte to umět, při nejistotě si někoho najmout. Na to je potřeba čas, vstřícnost a serioznost prodávajícího, stroj musí být usazen, musí být v provozu , odborník jako vy, by toho vyjmenoval jistě víc. Tím se vám výrazně sníží počet možností a čas k sehnání. Najít skrytou vadu po koupi, přepravě a usazení bych opravdu nechtěl. Ale vy to říkáte, je třeba zvážit.
Súboj ktorý nedáva zmysel.Kto kúpy stolového číňana,,je to jeho rozhodnutie a poukazovať na jeho zlé rozhodnutie je divné.Pán rieši niečo čo netreba riešiť.Snáď si sústruh kupujú dospelý ľudia tak to treba nechať na nich.
Konečně někdo s normálním názorem. Už jsem myslel, že takový lidi nejsou. Domu jsem si koupil starou SV18 a jak řikáš, kdo hledá ten si soustruh najde. Sám jsem si pro ní jel s velkým plaťákem 250km tam 250km zpět. Složil jsem jí sám z vozejku jen pomocí vypodložených trámků a dvou velkých panenek. Takže ani ta doprava a složení není takový problém. A stála mě určitě i míň než nějaká nová "profičína". O tuhosti soustruhu co je 6x těžší než ten čínskej se nedá vůbec diskutovat. Závitové hodinky jsem nikdy taky nepotřeboval. Máš pěkná videa, k věci bez zbytečnejch keců. Tak se těším na další. Ať se daří.
No chlape v podstatě máš pravdu československé mašiny jsou bezkonkurenčne lepší, lepší tuhost stabilita. Bohužel ale ne každý si může dovolit ji pořídit protože nemá dost místa v dílně kam ji dát a nějaké malé věci potřebuje dělat třeba na opravy i s tím vědomím že má ta mašina omezenejsi možnosti to už si každý musí rozmyslet co po té mašině chce ony ty( stolní) soustruhy jsou menší. Tak ať sa daří
Co se týče závitových hodinek, na ně nedám dopustit. Například do slepé díry, někdy dobrzdit není úplná sranda, setrvačnost vřetene + ne zcela funkční brzda (TOS SN40b), z toho plyne, že můžete jet na vyšší otáčky -> 300-500rpm, LEŠÍ POVRCH, rychlejší výroba.
Soustruh mám doma tos su 32 už 33 let a žádná porucha jen dolévám olej, zároveň jsem si pořídil i frézku fa2U a později vyměnil za fnk 25 a taky bez poruchy. Začátkem 90 let jsem koupil i sloupovou vrtačku a pásovou pilku na kov z číny a musím říct že to bylo za trest s tím pracovat, strašný šmejdy gumové, křivé a nefunkční, pilka hruza po chvilce řezání vřelý elektromotor a byl to žrout pilových pásů a ještě to řezalo křivě, od té doby mě čínské výrobky nesmí přes práh. Prodal jsem to a koupil pilku Bomar STG 220 G a to je paráda. Mám ještě několik dalších čssr profi strojů a jsou stále spolehlivé.
Pane mluvíte mi z duše 🙂 Já teda to mám na doma, jsem tim původně vyučenej, chvilku jsem dělal u Junkera pak v bejvalým ČKD, ale peníze byly v tomhle oboru vždy na hovno. Šel jsem za lepším výdělkem, abych uživil rodinu, ale teď na starý kolena se k tomu chci vracet a pomalu si domu kupuju stroje. Soustruh mám SV18, frézku jsem pořídil FGV32 to jsou stroje na kterých jsem se vyučil a vlastně mi to dává smysl. Sloupovou vrtačku jsem pořídil rumuna pk203, neni to tos, ale proti čínskejm srandám je to ok. Jediný co mě vytáčí je pásová pila Proma. To je prostě děs, stálo to hodně peněz, je to ošizený na materiálu, ale uřízl jsem na tom i kus kolejnice, tak stále ji mám, dnes bych koupil minimálně nějakýho pilouse, ale bomar by mi slušel lépe...
Dobre si to rekl👍 Popravde vlastnim cinsky maly soustruh a byla to chyba. Uz pokukuji po necem jinem stejne tak jako po frezce. A jak jsem uz jednou psal “ty krasne stroje ti zavidim”. 😏
Se všim souhlasím. Jem si myslim ze si furt nikdo neuvedomuje kolik stal cssr soustruh nový. To musela bejt velka darda jen to bylo statni a nikdo si toho nevazil a dodnes neváži. Čina bude fungovat ale musi byt cenove srovnatelna. :-O
Čina pro hobbíky je OK... do sklepa bych tvou pěknou TOS nedostal a kdybych zapnul 10kW motor, tak zhasne celá ulice. :-). Já si už od střední přál soustruh v dílně. Sem tam něco stáhnout, upravit atd. Třeba i ten pitomý levý závit. Čiňan se stolovkou mi to vyplni. Kdo chce dělat plnotučné kšeftíky, tak to chce rozhodně profi mašinu.
Dobře video a odborný, stručný, nezaujatý komentář autora. Díky. Autor tímto mi ušetřil spoustu námahy, zabitého času a platidel. Teď už co-to vím navíc a moje původní rozhodnutí na základě videa rozhodně změním. Ještě jednou díky autorovi za informativní názor. Ať se daří.
Ahoj plne súhlasím, avšak na základe rozmerov mojej dielne som si musel kúpiť bernardo 400 , nieje to ako mašina v robote,ale priestory nepustia.
Zdar. Moc pěkně jsi to všechno popsal a souhlasím prakticky se vším. Závitové hodinky mám, nikdy jsem je nepoužil a asi nepoužiji. Dělal jsem na hodně mašinách a to i na čtyřmetrovém soustruhu. Na velké mašině malou věc uděláš ale na malé velkou ne. Existují ale ( a jsou to spíš vyjímky ) i soustruhy např. z Číny, které bych si klidně do dílny dal. Byl jsem se podívat v Berouně ve firmě Cyrrtec a tam ti chlapi prodávají právě výrobky z Číny. Soustruhy, frézky a další.Na vlastní oči jsem je viděl, osahal a vyslechl jsem to, jak probíhá jejich komunikace s výrobcem. Ti chlapi tam jezdí a dávají si požadavky a když stroje přijdou, všechno projdou, zkontrolují a případně dotáhnou atd...fakt bych se toho nebál. Mají i opravdu tuhé stroje a šel bych do toho. Já mám doma S 32 TOS Žebrák v metrovém provedení a nic už si pořizovat nebudu. Dělám na soustruhu 50 let a hraju si dodnes doma v 67 letech a pořád mě to baví. Přeji hodně zdaru a to i těm, kteří si pořídí malý soustruh pro zábavu.Vybírejte pečlivě a nenechte se ukolébat " výhodnou " cenou.
Ja mam doma čínsky sustruh. Stolový no relativne veľký samozrejme ze sa neda porovnat tuhost stroja ktorý váži 1200kg a 300kg ale tiež si treba uvedomit ze ked zapnem 6-10kw sustruh tak pre bežné malé obrobky je nerentabilný oproti 1kw stroju.
Pobavilo mě, "na co potřebuji závitové hodinky?!" kdo nezkusí neví o čem mluví 😉....Mám onoho číňana, Warco GH600, za mě naprosto ideální věc pro lidi co řeší problémy s místem, to je soustruh který, promiň, ale nemá ve starých náhradu v poměru velikost/k tomu co to umí, jasně nějaký větší soustruh by byl fajn ale když není místo tak se nedá nic dělat. Další věc je čína a čína, člověk musí nakupovat především s rozumem, nemůžeš srovnat stroj co má na všem převodovky se strojem co má DC motor na vřetenu a velikost že by si ho odnesl v jedné ruce. V práci máme většího číňana (typ a značku si nepamatuji ale je to něco jako Holzmann ED 1000F), nedělám na něm sice moc často ale i tak mohu říci že rozhodně nemá problémy s tuhostí, upichování mu nedělá problém. Kdyby se mě někdo zeptal jestli ho nechci domu tak rozhodně neodmítnu. ....Za mě to Warco GH600 dostačující pro průměrného kutila, když si potřebuji udělat domečky ložiska tak to zvládne, když potřebuji udělat nějaké čepy tak taky atd.... jasně asi s tím neudělám vačkovou hřídel pro drtič kamene ale kolikrát to člověk potřebuje...... Mít vysněnou obří dílnu na stropě s portálovým jeřábem a dostatek prostoru na to aby se tam vlezl i náklaďák by bylo fajn jen pamatuj že ne každý má tyto možnosti jako ty 😉
Pobavilo tě to proto, že prostě nejsi strojař, to je normální. Číňan a číňan je prostě číňan. Jestli si myslíš, že Warco je lepší něž optimum nebo holzman, proma nebo jak se ty sračky jmenujou, tak prostě ne. Tečka.
Jo nejlépe novou dobře zakonzervovanou mašinu z vojenského skladu za 5Kč to je dnešní hit.
Video super.
Nabuduce sa postaviť trochu mimo okno aby nebola scena presvetlena tak moc.
S nazorom aj suhlasim aj nesuhlasim. Všetko ma svoje + aj -.
Ja mam tiez tuto dilemu, aktualne zariadujem dielnu. miesto ako jedna garaz pre auto.
Co sa tyka sustruhov a frez cina vs stara masina:
Je sakra fest problem najst stary stroj co by nebol nakašu.
Je sakra fest problem najst nahradne diely.
Je problem najst navody a manualy ako co kde nastavit, resp. opravit.
Je problem cena, na nete je 80% inzeratov brutalne predrazenych a skoro vsetky od priekupnikov.
U ciny treba davat sakra fest bacha na kvalitu. V cine vyrobia vsetko, resp. kto si kolko zaplati taku dostane kvalitu. A od toho sa u ciny odvija vsetko. A od vyslednej kontroly kvality ako si objednavatel dupne a znova kolko zaplati.
V jednej fabrike kde som externe robil maju velky sustruh Optimum (model som zabudol) utoči priemer 600mm a dlzku skoro 3000mm. Valia na tom denne a masine nic neni.
Ano pri hladani sa da najst aj kvalitna stara masina, lenze na to treba NONSTOP pozerat internet, lebo vacsinou je do hodiny prec. A k veciam z udrzby sa nedostane bezny clovek vobec, lebo si to rozoberu ty co tam robili alebo iuch znami.
Ad jaký soustruh, proč ho chci a na co ho chci? Stejně tak, že stroj samotný je jako nahý člověk, bez výbavy jenom hromada železa/litiny!! Potom místo na provoz a elektrický přívod a nakonec mám nějaké strojařské/soustružnické znalosti, včetně manuální zručnosti? A ještě jeden bod, velikost soustruhu podle velikosti soustružených výrobků? Tohle je základ si ho napřed zodpovědět a samozřejmě na stroji budu dělat sám, dokud neumřu, tohle je nejdůležitější pravidlo, skoro posvátné!!!
1/ proč ho chci? Mám prachy, chci se chlubit a nebo mě manuální práce baví? Doplním, jeden student vysoké školy s roztaženýma rukama (jako by chtěl odletět) prohlásil, jak je manuální práce uklidňující!! No, na sklonku života to na těle pozná!!
2/ na co ho chci? Na domácí kutění si leccos sám opravit a nebo na sériovou výrobu jako obživu? Nebo-li starý, méně přesný stroj, kde jde se šikovností i přesnost vysoustružit, ale dá to práci a čas (o to je z podařené práce více radosti), to není na obživu, na obživu musí být nový (repasovaný), přesný stroj.
3/ soustruh je jedna investice, ale výbava k němu je druhá, možná nákladnější!!
4/ umístění soustruhu ve vlhké stodole a nebo v nevytápěném, kamenném, bývalém chlívku a nebo ve vytápěné garáži předělané na dílnu? Auto plné sněhu a soli vedle stroje (jakéhokoliv) je špatné řešení!!
5/ elektrický přívod prodlužovačkou od souseda není řešení!!
6/ strojařské/manuální znalosti, nejlépe vystudované a být manuálně opravdu zručný, nebo-li nebýt jenom umouněný sedlák se stylem práce "hrk, frk, třísk, prásk a je hotovo!!"
7/ velikost stroje, pístnici do bagru (ne model!!) nebudete dělat na stolním soustruhu a naopak pístnici pro model nebudete dělat na TOS-ce padesát let staré. Kdo je opravdu zručný a má starou TOS zmáknutou, jde i na ní kouzlit.
Našlo by se ještě víc otázek a vesměs s Vámi souhlasím, i když už možná pominula doba tunelování, pardon, privatizace strojírenského vybavení fabrik jejich vedením, že strojů bylo v nabídkách dost a přešlo se na dobu cenovou, kdy za šrot by chtěli majlant, myšleno všeobecně na starší strojové vybavení.
Kdysi jsem měl možnost koupit, doslova z "kopřiv vykopaný" asi soustruh, že ten váš je mlaďoch, neřku-li kojenec (i když ovládací prvky jsou podobné) a nějak jsem ho zázrakem zprovoznil, možná i díky tomu, že byl "zakopřivován" jako šrot a co jsem na něm potřeboval vyrobit i s potřebnou přesností, to se povedlo, ale zásadně odmítám jakoukoliv sériovou výrobu, na to ten starý stroj nemá, jako na ni nemá ani ten váš s výbavou naházenou v bordelu pod soustruhem , nicméně na kusovky není nad starou hromadu litiny, neřku-li na soustružení větších a delších výrobků!!
Mám též starý soustruh . Závitové hodinky tam jsou a je pravda že jsem je také zatím nikdy nepoužil.Zavity musím nastavit sestavou ozubených kol ,dá se to spočítat nebo nalest v tabulkách.Pekne video a poučné.
Taky sestavuju kola ale vždy je několik stoupání na jednu sestavu, takže to nemusím dělat často.
Taky mám Číňana, 1,5kW, točný průměr nad ložem 305mm, nad příčným 200mm, délka 700. V životě si nemyslím, že budu dělat něco většího. Co na to majitelé mn80? Můj sen je SUI32.
Zavitové hodinky nemám.
Prosím, nedělme se podle toho kdo sijaky stroj koupi. Každý má takový, jaký si pořídil.
Však to tady zaznělo jasně. Nikdo nikoho nenutí, každý ať si pořídí co chce.
305 na 700mm ok, ale utočí to určitě 1,5kW? Myslím samotný obrobek, nebavím se o následném obrábění. Já bych se tohle bál dělat na takovém soustruhu a to jsem vážně velkej kluk 🙂 Zato jsem viděl za život nějaké nepěkné úrazy a i ten číňan tě v pohodě přepere.
A jak tady řiká Mike, ten čas, kdy ti ty centimetry budou chybět jak na délku nebo na točný průměr přijde, věř mi, přijde 🙂 Taky s něčím chodím k sousedovi, co má starýho ohromnýho Volmana...
@@fimbulwinter333 300 na 700 tam samo nejde dat. Ani nechci vědět, kolik by to vážilo. Ale 300 kotouč jsem srovnal. Jinak převážně maly věci.
Ještě mám v koutě R5, ale ta už nejela ani nepamatuju a budu se ji zbavovat. Je na mě moc hlučná. Sousedům zdar 😀
@@PavelK1980 R5-ka super mašina jo tichá není žádná to je fakt ani ta moje.
@@Nasetraktory. ta moje rachtala, když jsem ji dovezl. Celou převodovku jsem vyndat, vyplachl, vyměnil všechny ložiska, krom hlavního ložiska vretene (cena přes 5 tisíc je neadekvátní pro mě), které je trochu chycené. Opraveny spolkové i brzdový koš, nové lamely. Utichlo to snad na půlku.
@@PavelK1980 néjvetši hluk delaji prevody uz z principu..prime ozubeni...
Zdravím, ta kontrola je důležitá, ale má to úskalí. Musíte to umět, při nejistotě si někoho najmout. Na to je potřeba čas, vstřícnost a serioznost prodávajícího, stroj musí být usazen, musí být v provozu , odborník jako vy, by toho vyjmenoval jistě víc. Tím se vám výrazně sníží počet možností a čas k sehnání. Najít skrytou vadu po koupi, přepravě a usazení bych opravdu nechtěl. Ale vy to říkáte, je třeba zvážit.
Súboj ktorý nedáva zmysel.Kto kúpy stolového číňana,,je to jeho rozhodnutie a poukazovať na jeho zlé rozhodnutie je divné.Pán rieši niečo čo netreba riešiť.Snáď si sústruh kupujú dospelý ľudia tak to treba nechať na nich.
Konečně někdo s normálním názorem. Už jsem myslel, že takový lidi nejsou. Domu jsem si koupil starou SV18 a jak řikáš, kdo hledá ten si soustruh najde. Sám jsem si pro ní jel s velkým plaťákem 250km tam 250km zpět. Složil jsem jí sám z vozejku jen pomocí vypodložených trámků a dvou velkých panenek. Takže ani ta doprava a složení není takový problém. A stála mě určitě i míň než nějaká nová "profičína". O tuhosti soustruhu co je 6x těžší než ten čínskej se nedá vůbec diskutovat. Závitové hodinky jsem nikdy taky nepotřeboval.
Máš pěkná videa, k věci bez zbytečnejch keců. Tak se těším na další. Ať se daří.
No chlape v podstatě máš pravdu československé mašiny jsou bezkonkurenčne lepší, lepší tuhost stabilita. Bohužel ale ne každý si může dovolit ji pořídit protože nemá dost místa v dílně kam ji dát a nějaké malé věci potřebuje dělat třeba na opravy i s tím vědomím že má ta mašina omezenejsi možnosti to už si každý musí rozmyslet co po té mašině chce ony ty( stolní) soustruhy jsou menší. Tak ať sa daří
Co se týče závitových hodinek, na ně nedám dopustit. Například do slepé díry, někdy dobrzdit není úplná sranda, setrvačnost vřetene + ne zcela funkční brzda (TOS SN40b), z toho plyne, že můžete jet na vyšší otáčky -> 300-500rpm, LEŠÍ POVRCH, rychlejší výroba.
Soustruh mám doma tos su 32 už 33 let a žádná porucha jen dolévám olej, zároveň jsem si pořídil i frézku fa2U a později vyměnil za fnk 25 a taky bez poruchy. Začátkem 90 let jsem koupil i sloupovou vrtačku a pásovou pilku na kov z číny a musím říct že to bylo za trest s tím pracovat, strašný šmejdy gumové, křivé a nefunkční, pilka hruza po chvilce řezání vřelý elektromotor a byl to žrout pilových pásů a ještě to řezalo křivě, od té doby mě čínské výrobky nesmí přes práh. Prodal jsem to a koupil pilku Bomar STG 220 G a to je paráda. Mám ještě několik dalších čssr profi strojů a jsou stále spolehlivé.
Pane mluvíte mi z duše 🙂 Já teda to mám na doma, jsem tim původně vyučenej, chvilku jsem dělal u Junkera pak v bejvalým ČKD, ale peníze byly v tomhle oboru vždy na hovno. Šel jsem za lepším výdělkem, abych uživil rodinu, ale teď na starý kolena se k tomu chci vracet a pomalu si domu kupuju stroje. Soustruh mám SV18, frézku jsem pořídil FGV32 to jsou stroje na kterých jsem se vyučil a vlastně mi to dává smysl. Sloupovou vrtačku jsem pořídil rumuna pk203, neni to tos, ale proti čínskejm srandám je to ok. Jediný co mě vytáčí je pásová pila Proma. To je prostě děs, stálo to hodně peněz, je to ošizený na materiálu, ale uřízl jsem na tom i kus kolejnice, tak stále ji mám, dnes bych koupil minimálně nějakýho pilouse, ale bomar by mi slušel lépe...
Máš hezký tričko 😂😂😂....
Taky nám takový (lepší nemám 😂😂😂😂).
Dobre si to rekl👍 Popravde vlastnim cinsky maly soustruh a byla to chyba. Uz pokukuji po necem jinem stejne tak jako po frezce. A jak jsem uz jednou psal “ty krasne stroje ti zavidim”. 😏
Děkuju...
Přeju každýmu štěstí dle jeho vůle.👍Ať se daří chlape. Podle řeči vypadáš že seš pár km vokolo.A si su nejaká fest regionální stará strurktura.😁😁😁
Se všim souhlasím. Jem si myslim ze si furt nikdo neuvedomuje kolik stal cssr soustruh nový. To musela bejt velka darda jen to bylo statni a nikdo si toho nevazil a dodnes neváži. Čina bude fungovat ale musi byt cenove srovnatelna. :-O
Čina pro hobbíky je OK... do sklepa bych tvou pěknou TOS nedostal a kdybych zapnul 10kW motor, tak zhasne celá ulice. :-). Já si už od střední přál soustruh v dílně. Sem tam něco stáhnout, upravit atd. Třeba i ten pitomý levý závit. Čiňan se stolovkou mi to vyplni. Kdo chce dělat plnotučné kšeftíky, tak to chce rozhodně profi mašinu.
Mam rusa😂😂