Mariánské Lázně: Festival jablek ukázal i archivní odrůdy (TV Západ)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 вер 2024
  • Akce, která patří k podzimu a zdejšímu podnebí padne jako ulitá, se odehrála v sobotu 10. října v Mariánských Lázních. Jednalo se o čtvrtý ročník Festivalu jablek a všeho, co se s tímto symbolem českých zahrad pojí. Na akci nechyběly stánky s regionálními potravinami a domácími výrobky. Svými výpěstky ze zahrad z okolí Mariánských Lázní a Sokolova se přijeli pochlubit zahrádkáři.
    „Tato akce vznikla na popud chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, aby se nějakým způsobem oživila činnost v Mariánských Lázních, využil se nádherný prostor kolonády, lidi se seznámili s regionálními výrobky a potravinami, stánkaři, a aby se činnost Mariánských Lázní oživila,“ uvedl František Krejčí z Českého zahrádkářského svazu.
    K vidění na kolonádě byla slavobrána i dekorace stolů s jablky.
    „Je to v podstatě podzim, situované k podzimu. Dávali jsme tam třeba i malinká jablíčka, která posbíráme někde u cesty. Aby to byl podzim, trošku k té zahradě, aby tam byly dýně, myslím, že to k tomu patří, mech, kaštany, listí tady z kolonády,“ popsala Jindra Vlásenková z místního květinářství.
    Vítězné jablko ze soutěže pochází z Francie. Jeho pěstitel byl na soutěži poprvé. Jednoduše, jak říká klasik. Přijel, viděl, zvítězil.
    „Odrůda je dobrá, hezká a vypěstoval jsem to v lokalitě ve Svatavě, na okrese Sokolov, katastrální území Čistá. Především zvítězil vzhled jablka. Jablko bylo velké, bylo dobře vybarvené, nemělo strupovitost. Ani ty ostatní jablka, která byla vystavena a možná kdyby se udělala ochutnávka jablek, tak by zvítězilo i jiné. Tohle je odrůda, která je dobrá, sladká, šťavnatá a obsahuje velké množství tekutin, takže je vhodná i na moštování,“ řekl k vítěznému jablku pěstitel Josef Krágl.
    Konkurence byla veliká, a tak snad budoucnost jablek je dobrá. Důležitou součástí akce byla také výstava archivních odrůd jablek.
    „Já tady zajišťuji výstavu starých odrůd, které jsou typické pro Karlovarský kraj a pro Slavkovský les a celý tento region. V těch starých odrůdách tady máme velmi staré odrůdy, které pocházejí snad až z renesance. Některé z nich mohl i ochutnat dokonce Karel IV., protože své kořeny mají až ve středověku. To je příklad míšeňského jablka, které je tak populární, že proniklo do lidových písní. Pak je tady řada starších odrůd z 19. století, velmi populární mezi veřejností je odrůda matčino,“ vyjmenoval koordinátor ochránců přírody Martin Lípa.
    Pestré chuťové vlastnosti mohli vyzkoušet návštěvníci z osmi vzorků těchto starých odrůd. Nezávisle na festivalu běží dvouletý projekt, který mapuje staré odrůdy.
    „My v rámci projektu dáváme dohromady internetovou databázi, vlastně dvě databáze. Jedna je o vlastnostech odrůd, aby si lidé mohli vybrat podle vlastností ovoce nejlepší odrůdu pro svoje účely. Druhá databáze, kterou v potu tváře dva roky budujeme, ta dává po republice dohromady seznam a mapovou aplikaci, kde všude odrůdy rostou, tzv. genofondové plochy, aby se tam lidé mohli přijet podívat na ten strom a ovoce si utrhnout,“ vysvětlil Lípa.
    Ten, kdo by si rád zakoupil mladý stromek archivní odrůdy k vysazení zakoupil, měl smůlu.
    „Lidé dost často vzpomínají na takový okruh odrůd, které je spojený s jejich dětstvím, s prarodiči, s rodiči a určitě by chtěli stromky vysazovat. Bohužel termín okolo 10. října ještě neumožňuje, aby se tady prodávali i stromky. Ty se smějí prodávat po 15. říjnu. Kdyby se do budoucna došlo k posunu, tak si myslím, že by bylo vhodné nabízet stromky k výsadbě, protože hodně lidí se mě dneska ptalo, kde se dají stromky zakoupit,“ věří Lípa.
    Více se o starých odrůdách můžete dozvědět na těchto internetových stránkách:
    www.archivni-od...

КОМЕНТАРІ • 1