Tényleg nehezebb egy 'HARCI KUTYÁVAL'? | #65

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 49

  • @argentinosdogos
    @argentinosdogos 3 дні тому +27

    Tom Hanks Egyik kopó, másik eb
    (Turner & Hooch) című filmjében Hooch nem Nápolyi masztiff, hanem Bordeaux-i dog.

    • @imrejozsefhorvath8040
      @imrejozsefhorvath8040 23 години тому +1

      Jaja ennél a kijelentésnél néztem rá a kommentekre, de látom más is képben van 👍

  • @stefaniazaka4457
    @stefaniazaka4457 3 дні тому +14

    Nyolc éve érkezett a családunkba egy Akita Inu kislány, Ginkgo. Egy csodálatosan szép kis plüss szőrgombócnak hittük, egészen addig a pillanatig, amikor is 3,5 hónaposan (!) az egyik vacsora után a majd' 30 kg-os Basset Hound-unkat elkapta a hátánál és 1,5 méterrel odébb repítette... Vér is folyt. Igen, korábban nem gondoltunk bele, hogy egy harci kutya vére csörgedezik az ereiben... És rengeteg hibát elkövettünk és bizonyára még el is fogunk követni -- bár reményeim szerint, egyre kevesebbet.
    Tavaly nyár végén találtam rá erre a csatornára és a videók rengeteget segítenek abban, hogy jobban megértsem Ginkgo-t és általa, vele együtt önmagamat is. Nagyon sokat fejlődött, fejlődtünk, amiért nagyon-nagyon hálás vagyok Nektek. Végre elindultunk a kölcsönös megértés és tisztelet útján, de sokszor összeszorul a szívem, hogy ehhez ilyen sok időnek kellett eltelnie.
    Japánban úgy tartják, hogy a dicstelen halált halt szamurájok lelkei Akitákban születnek újjá. Így kapnak egy új esélyt arra, hogy egy embert szolgálva, dicsőségben térhessenek örök nyugalomra, amikor az idejük betelik. 2024 novemberében volt nyolc éve, hogy egy ilyen lény minket választott erre a feladatra. És csak ekkor értettem meg, hogy miért a Ginkgo nevet adtuk neki annak idején: úgy sodorta Őt utunkba a JóIsten, mint ahogy a szél fújja az őszi falevelet. És nyolc év elteltével is elmondhatom, Zsákos Bilbo szavaival élve, hogy a felét sem ismerem fele olyan jól, mint szeretném, és fele részét se szeretem fele annyira, mint ahogy megérdemelné. Ő egyszer választott, egész életére, de nekem minden egyes nap újra és újra őt kell választanom, segítenem és megértenem, bármilyen nehéz is sokszor. Nagy igazság, hogy egy ember életében az állatok jönnek-mennek, de egy kutya élete végéig egy emberért tesz mindent, lénye teljességével -- még akkor is, ha ez sokszor elsőre nem egyértelmű.

    • @TheKati108
      @TheKati108 3 дні тому +1

      @@stefaniazaka4457 Azért legalábbis az én életemben nem jöttek-mentek a kutyák. Rendkívül mély és haláluk után is maradó mély szeretet köt össze mindegyikkel.

    • @tonimolnar3664
      @tonimolnar3664 3 дні тому

      😂

    • @stefaniazaka4457
      @stefaniazaka4457 3 дні тому +2

      Kedves @@TheKati108 !
      Én sem így értettem. Talán a hozzászólásomból az is kiderült, milyen mélyen kötődök a kutyámhoz (és ez mindig, minden kutyámmal így volt). Sajnálom, ha félreérthetően fogalmaztam.

    • @schrottvanda
      @schrottvanda 2 дні тому

      @@TheKati108 persze lehet szándékosan félreérteni az írást, ha nagyon akarod….🤦‍♀

  • @TheKati108
    @TheKati108 4 дні тому +14

    Számomra a dobermann a legkedvesebb kutyafajta. Azt szoktam mondani, hogy nekem tenyésztették ki. 33 évig volt szerencsénk doberman 58:25 nokkal élni. Nálunk "családi" kutya volt. Bár mai napig vita téma dobis körökben is, hogy a csonkolt fültől és faroktól dobermann-e a dobermann. Nyílván nem. Egyre többen lettünk, akik nem kínozták meg a kutyájukat emiatt. Viszont szerintem nem ennek a tiltása miatt ment ki a divatból. Hanem a borzasztó egészségi állapota miatt. Miközben már egy drága fajta lett, sajnos hullanak, mint a legyek. Nem ritkán már kölyök korban is, pl. szívbetegségekben. Magyarországon a tenyésztésben sajnos nem szempont, hogy egészséges legyen a kutya. Ezt személyesen is megtapasztaltam első dobermannom kapcsán. Tisztelet a kivételnek. Bár egy időben nem igazán volt. A dobermannt sajnos úgy tűnik, hogy végleg tönkretették a helytelen "tenyésztéssel". Pont egy tenyésztő ismerte el, hogy orosz rulett, hogy mi lesz a kiskutyával egészségi szempontból. Arra a kérdésre, hogy hogyan lehetne megmenteni a fajtát, azt válaszolta, hogy szerinte újra kellene kitenyészteni. A szívem vérzik, ha erre gondolok.

  • @tamaseger6799
    @tamaseger6799 3 дні тому +8

    Hooch, Bordeaux-i dog volt.☺️ Tudom hogy nincs kívánság kosár,de nagyon szeretnék látni videót a Hovawartról! A fajta vásárlását tervezem. Nagyon keveset tudni róla. Köszönöm előre is ha tervben van esetleg.

    • @erikvass2299
      @erikvass2299 3 дні тому

      Nem vagyok szakember, de a csalàdban volt ilyen fajta. Igazából könnyen tanítható volt, ragaszkodó, nem volt bizalmatlan az idegenekkel szemben sem, és más állatokkal is kijött :)

  • @TheKati108
    @TheKati108 4 дні тому +11

    Az nem a gin volt, hanem a whiskey. A gin boróka bogyóból készül és régen szívgyógyszerként használták és patikában lehetett kapni.

    • @walterfercsak1161
      @walterfercsak1161 День тому

      Gabonaszesz,csak legtöbbször borókával ízesítik.

  • @erzebetmilutinovic7332
    @erzebetmilutinovic7332 3 дні тому +5

    ❤Nagyon jó téma nekem is Staffim van és nevetös kegyensulyozott meg nagyon alázatos szeretni való hü társ

  • @mihalovicsjanos4610
    @mihalovicsjanos4610 3 дні тому +2

    Volt már Staffim is őt is nagyon imádtuk, jelenleg Cane Corso nk van a világ legjobb választása volt! 😊

  • @ferenckoczkas1480
    @ferenckoczkas1480 3 дні тому +3

    Nekem amstaffom van és imádom.. Nagyon okos nagyon ügyes és barátságos. Lányom imádja és én is

  • @RolandPusztai-d9w
    @RolandPusztai-d9w 3 дні тому +3

    Sziasztok! Először is köszönöm azt a sok hasznos információt és tapasztalatot, amit elmondtok itt. Lehetne a moszkvai őrkutyáról is egy hasonló bemutató videó, sokat segítene sokak számára. Ha lenne, előre is köszönöm!

    • @schrottvanda
      @schrottvanda 3 дні тому +1

      Van kaukázusis epizód, tudom nem moszkvai, de a fajtacsoport kb egy, ha érdekel:)

    • @NekedUgatok
      @NekedUgatok  3 дні тому +2

      Már le is forgattuk, 1-2 hónapon belül várható a megjelenés!

  • @grgutti6666
    @grgutti6666 3 дні тому +6

    Nagyon jó ez a téma mert nagyon kell nyomatékosítani az értését a dolognak! Nem csak "harci" kutya értést hanem az összes erős fajta értését. Mert még mindig azt látni sztendernek hogy veszek egy erős kutyát ott van kertben és a te bajod hogy oda mentél! Ez nem lehet nézőpont sem elég mert a kert határ nem állandó és a gazda jelenléte sem és ott kezdődik a baj! És ha útszán épp a kis testű kutyáját sétáltatja egy fiatal fél pillanat ott a baj! Persze 10-ből 9x nem ez van de az az egy épp elég hogy elévüljön a 9!

  • @V8egan_Ircsi
    @V8egan_Ircsi 3 дні тому +5

    Nekem bullterrierem van, alvásban szerintem az enyém a "legerősebb" 😂

  • @folti82
    @folti82 3 дні тому +4

    Nagyon tetszenek ezek a fajták, de pont a nem elkerülő magatartásuk miatt nem akarok ilyet tartani. Jó nekem a kis udvarias német juhász-lajka mixem, aki megvárja, hogy a takaróját az ágyra terítsem, addig nem fekszik oda. Balerina módra lép át a laptopomon, ha véletlenül a földön hagyom.
    Marad a távoli imádat a bullok iránt

  • @klaudiasara7245
    @klaudiasara7245 3 дні тому

    Szuper beszelgetés, köszönjük. A cane corsos videó mikorra várható?

    • @NekedUgatok
      @NekedUgatok  3 дні тому +1

      2-3 héten belül publikáljuk, mi is nagyon várjuk már!

    • @klaudiasara7245
      @klaudiasara7245 3 дні тому

      @NekedUgatok Nagyon várom. Köszönöm. :)

  • @BeaBakos-m2e
    @BeaBakos-m2e 21 годину тому

    Kedves. Gábor, annyi igazságot mondtál, köszönöm mint kutyás ( én boxeres vagyok)
    kerülöm is az ilyen kutyákat, mi olyanok vagyunk mint borsó meg a
    héja. Iskola és következetesség. Nálunk is volt az iskolában akit nem tudtak kezelni. Köszi köszi 👍♥️

  • @sunyi03
    @sunyi03 День тому

    Azt hiszem tudom miről van szó, amikor azt mondja Gábor, hogy csodálatos érzés egy ilyen kutyával összhangban lenni. Nekem egy szlovák csuvacsom van, 2,5 éves, és nagyon sokat dolgoztunk azon a kapcsolaton, amink van. Kőkemény kutya, az elején jó párszor bepróbálkozott nálunk, a feleségemmel is, de mostanra be állt a sorba mögénk, és a legjobb kutya lett a világon. Végtelen szerettel, türelemmel visszonyul az 1 éves kislányomhoz, de azt is tudom, hogy senki, és semi nem jöhetne felénk rossz szándékkal, ha ő ott van. Jaa és a kutya iskolás részt is megtapasztaltuk. :D Megcsinálgata a feladatokat, de azt is tudta, hogy a szomszéd utcába hány autó ment el. Elején fusztrált, de aztán sikerült elfogadni, hogy ő ilyen.

  • @dalmahabel5152
    @dalmahabel5152 День тому

    Titkon nagyom vártam/várom már az Akita Inu fajtabemutatását. Akita tulajdonosként, úgy hogy a nálam töltött első hete végén már kutyaiskolában voltam vele 8 hetesen. Így sem lepődöm meg, hogy ebben a videóban került először megemlítésre a fajta. Nagyon szép, okos plüss mackó ezért szívesen megveszik, csak sokan nem tudják, hogy inkább egy medve lakozik abban a kutyában.

    • @NekedUgatok
      @NekedUgatok  День тому

      Pár héten belül forgatjuk, mi is nagyon várjuk!

    • @erikvass2299
      @erikvass2299 День тому

      @@NekedUgatokA Cane Corsóról lesz majd adás? :)

  • @istvanmakacs4534
    @istvanmakacs4534 3 дні тому

    49:10 megvan ez az élmény. Ma már 11 éves. De a symbiozizmusunk miatt ezt a videót nézve és mióta látom az őregedés látható jeleit. Eldöntöttem nem lesz utána másik.

  • @norbertbalasko6873
    @norbertbalasko6873 3 дні тому +5

    Régóta nyomon követem a "Neked ugatok" podcastot, amit kimagaslóan értékesnek tartok, de ez a rész nálam sajnos már a kanyarban elhasalt...
    Minden tiszteletem ellenére, de nem tudok elmenni szó nélkül amellett, hogy milyen szintű zavar van és milyen szintű zavart kelt a "harci kutya" fogalom téves megközelítése, hibás definíciója és ennek csűrése-csavarása.
    Véleményem szerint a témában etalon, Kocsis Miklóstól megjelent Bulldogenciklopédia c. könyve az irányadó. A szerző levezeti, miért téves és félrevezető a "harcikutya" elnevezés ill. teljesen világosan, érthetően kategorizálja az ilyen típusú kutyákat "HADI" és "VIADOR" kutyafajtákra.
    A "hadikutyák" csoportjába jellemzően az ember mellett, adott esetben pl. az ókori háborúkban ember ellen harcoló molosszer leszármazottak (pl. masztiffok, rottweiler, boxer, ang. és amerikai bulldog, ...stb.) tartoznak.
    A "viadorkutyák" csoportjába az eredetileg kifejezetten kutya és állatviadalokra kialakított fajták (pitbull, ang. staffbull, ang. bullterrier, ... stb.).
    Ezeknek az alapfogalmaknak a tisztázása nélkül fordulhatott elő, hogy a beszélgetésben "harcikutya" kontextusban merül föl a nagyvad (vaddisznó, puma) vadászatra kitenyésztett argentin dog, vagy a se hadi, se viador múlttal nem rendelkező, teljesen más céllal kitenyésztett testőr/munkakutya dobermann , vagy bizonyos keleti pásztorkutyák (pl. Kangal, KÁJ) neve.
    Ez így nagyon félrevezető, ettől az igényes podcasttől pedig szokatlanul pongyola, szakmaiatlan és pont, hogy táplálja a köztudatban tévesen gyökeret vert félrevezető "harcikutya" kifejezést, ami kb. egyenértékű a "véreb"-el...
    Ami a viador fajtákat illeti, szomorú mementói az emberi gátlástalanságnak. Sajnálatos, de ennek következtében esetenként olyan végletekbe menőkig eltorzult viselkedésre képesek, ami nemcsak mások, de saját maguk számára is önpusztító. Nekem egy Középázsiai juhász tenyésztő mesélte, hogy a tanyán ahol élt és gazdálkodott, a pásztorkutyái mellett volt egy pitbullja is. Nem elég, hogy nem lehetett/tudta gátolni a gazdasági haszonállatok (ez esetben nagy értékű lovak) agyatlan és veszélyes hajkurászásában, de állandóan szeparálni kellett az egyébként falkában tök jól elműködő pásztorkutyáitól. Aztán egy szép napon amikor századszorra mászott át valami barikádon, hogy belekössön a 80 kilós KÁJ kanba, a gazda elunta és azt mondta, akkor ezt itt és most elengedi és döntsék el a kutyák. A pit nekidurrant az ázsiának, ami seperc alatt leszorította, majd miután legyőzöttnek titulálta a pitet, elengedte. Az felpattant és megint nekiugrott. Erre megint leszorította, ráfeküdt, kicsit tovább lent tartotta, majd megint elengedte. A pit felpattant és megint nekiment. Na itt szakadt el a cérna az ázsiánál, leszorította és megfojtotta.
    Gábor 37:27-41:40 perc között elmondott gondolatai tűpontosak és kvintesszenciája az egész témának. Amit pedig 54:45-57:04 mond, az irányadó kellene, hogy legyen mindenki számára, aki bármilyen - viador-, hadikutya, őrző-védő, nagytestű pásztorkutya, ... stb. - környezetére potenciálisan veszélyes, akár életveszélyes helyzetet teremteni képes fajtában gondolkozik.
    Az átlagos kutyatartó felkészültségét saját tapasztalataim alapján megítélve, bizonyos fajták esetében nem tartanám túlzásnak egy kutyavezetői vizsga letételének megkövetelését és tartási feltételül szabását sem. Ahogy gépkocsival sem lehet jogosítvány nélkül közlekedni a forgalomban.

    • @SzepiPisti
      @SzepiPisti 3 дні тому +3

      Bocs, de én ezt pontosan ugyanilyen csűrés-csavarásnak gondolom amit írsz. Ha az FCI-t vesszük alapul, ami megint egy komoly(nak tűnő) szervezet, akkor ott pedig rengeteg remek fajta "nem is létezik" illetve nincs elismerve. Fölösleges szócséplés ez viadorok és hadikutyák tekintetében, mert bár ez is lehet egy helyes megközelítés, az átlagembernek mit sem mond. Ráadásul amit írsz abban is van pontatlanság, az angol bullterriernek pl. pont semmi köze a viadorkutyákhoz. 1880-ban kihalt fehér angol terrier és a dalmata keresztezéséből jött létre, a fajta alapítójának az elképzeléseit, céljait nem ismerjük. Ráadásul van FCI standardja is.
      Szóval ahányféleképp olvasol róla, annyi a megközelítés. Összességéeben szerintem a a társadalom ezeket "harci kutyaként" könyveli el és messze nem pontatlanság így beszélni róluk, sokkal de sokkal érthetőbb. Mintha a fekete lyuk elnevezés helyett a csillagászok által korábban használt “gravitációsan teljesen összeomlott objektum” használatát várnád el. Életszerűtlen, sőt kissé megmosolyogtató és áltudományos. A kutyavizsga csak elvben jó ötlet, sajnos pont semmin sem változtatna semmit.

    • @norbertbalasko6873
      @norbertbalasko6873 3 дні тому

      @@SzepiPisti Az általam leírt kategorizálást nem én találtam ki, nem az én csűrésem-csavarásom, hanem az általam idézett könyvben világosan, tényszerűen és fajtánként részletezett, komoly kutatómunkából származó forrásokból támaszt alá a szerző. Lehet rajta mosolyogni, csak akkor cáfolni kellene tudni... érdemben...
      Már ne haragudj, de hogy a "bullterrier fehér terrier és dalmata keresztezés és semmi köze a viadalokhoz" kijelentés olyan súlyos "szakmai" tévedés, amire talán reagálni sem kellene...csak a történeti hűség kedvéért: az angol bullterrier még a nevében is hordozza, hogy ősei a (korabeli) bulldog és (korabeli, mára kihalt angol fehér) terrier keresztezéséből származnak. Aztán később valóban került bele dalmata is, de az eredeti eképzelés kimondottan a tökéletes viador kutya létrehozását célozta. Ezt le sem tagadhatná a robosztus testalkatával, masszív fejével. Az más kérdés, hogy hamar kikerült ebből a körből, mert egyrészt nem ért el maradandó sikereket, másrészt hamar felfigyelt rá az arisztokrácia, akiknek körében egyre népszerbűbb lett, így szerencsés fordulatot vett a fajta sorsa. A kialakulása elég jól dokumentált, akit bővebben érdekel olvasson utána. Ha már pontosságról esett szó...
      Megjegyzem ismertem bullterriert személyesen, zseniális formának, hatalmas arcnak tartom, de láttam, (és másoktól is hallottam sztorikat), mikor sikerült kiprovokálni belőle a "semmi köze nem volt soha a harchoz és viadalokhoz állatot"... Csúnya vége lett. Nagyon. Nyilván nem egy "game pit" szinten, de hasonló méretű átlagos kutyáknak esélyük nem volt ellenük.
      Az FCI idecitálását ebben a vonatkozásban totál nem értem... Igen, az FCI több fajtát nem ismer el. Azért nem, mert nem teljesítik az FCI - mint nemzetközi kutyatenyésztő szövetség - által előírt követelményeket. Meg nyilván nem kevés kutyapolitika és pénzügyi érdek is van a háttérben. És...? Ez mit igazol, vagy mit cáfol jelen témában? Egyébként erre is van megoldás, pl. az amerikaiak magasról tojnak az FCI-re és gyártanak labradoodle-t, meg toy husky-t meg a frász tudja mit... Köszönik, elvannak az FCI által nem elfogadott fajtáikkal.
      Ami a "harci kutya" kifejezést illeti, pont, hogy a fogalom tisztázása és definiálása segítene az eligazodásban. De persze, ha az áltagember kiszolgálása a cél, akkor valóban legyen minden fajta "harcikutya", aminek valaha volt köze egy másik kutya, állat, vagy ember elleni küzdelemhez! Csak akkor majd nem kell felháborodni, ha valami túlbozgó, ezen a szinten tájékozódó politikus egy aktuális kutyatámadás kapcsán előrukkol olyan ötletekkel, hogy X, Y, Z fajtákat tilos tartani és tenyészteni mert veszélyes "harci kutya". Mondjuk a tacskó, vagy a jagd terrier, mert hiszen harcol a róka ellen, vagy a shar-pei, annak még a nevében is benne van, hogy "harci", nem beszélve az angol VÉREBRŐL...Brrr... Sajnos ilyen hajmeresztő ötletekre volt jó pár példa, itthon és külföldön is a 90'-es, 00'-es években, ami igen nagy port kavart anno kutyás berkekben (nem ok nélkül).
      A kötelezővé tett kutyavezető-vizsga legalább azon változtatna, hogy a tulajdonosoknak minimális szintű tudásuk legyen a kutya fizikai, mentális és szociális szükségleteiről, a kutyatartás és nevelés alapvetéseiről. Harminc év kutyás múlttal a hátam mögött biztosan állítom, hogy ez a minimum a kutyatartók 80-85%-nak nincs meg.

    • @norbertbalasko6873
      @norbertbalasko6873 3 дні тому

      @@SzepiPisti A csűrés-csavarást nem én találtam ki, hanem az általam idézett könyvben, a szerző alapos kutató- és forrásmunkára alapozva fejti ki, minden ebbe a körbe tartozó fajta kapcsán. Lehet vele nem egyetérteni, de ha már minősíted, akkor tudni illene érdemben cáfolni.
      Ebben a vonatkozásban nem világos, hogy jön ide az FCI...? Az FCI a nemzetközi ebtenyésztő szövetség. Ha egy fajta nem felel meg az általa előírt kritériumoknak, akkor nem ismerik el. Hogy ebben van kutyapolitika, pénzügyis és gazdasági érdek? Biztosan, de ennek mi köze a harcikutya fogalmának pontos definíciójához?
      Egyébként az angol bulltterrier létrehozásának eredeti célja a tökéletes viadorkutya volt. Ennek érdekében alapkiindulásnak a korabeli bulldoggal keresztezték a korabeli angol fehér terriert. A kiindulás ez volt, ez világosan dokumentált, még a fajta nevében is ez köszön vissza, nem beszélve a megjelenéséről. Szerencsére nagyon nem vált be a viadalokon, viszont megkedvelte az arisztokrácia, úgyhogy szerencsére elindult kiállítási/társasági kutya irányba.
      Én megéltem, amikor a 90'-es, 00'-es években óriási vihart kavart, és kárt okozott, mikor pár szerencsétlen kutyatámadás kapcsán, néhány túlmozgásos politikusnak köszönhetően olyan "harci kutyákra" vonatkozó tartást és tenyésztést tiltó törvények születtek, amik teljesen szakmaiatlan alapon fajtákat bélyegeztek a valóban felelős gazdáik helyett. Ez a hisztéria akkor végigment talán majdnem egész NY-Európán és olyan vadhajtásai is voltak, mikor (lehet, hogy nem itthon, hanem valahol külföldön) még a Shar-pei is tiltólistára került azért, mert a neve Kínai "harci kutya". Ezért sem érdemes nagyvonalúan dobálózni ezzel a fogalommal.
      Harminc éves kutyás tapasztalat mondatja velem, hogy a gazdák 80-85 %-a, teljesen fogalmatlan a kutya alapvető fizikai, mentális és szociális igényeit illetően. Ha kutyavezető-vizsga letételével lehetne kutyát tartani, sok-sok kutyás-kutyás, kutyás-nem kutyás közötti probléma ki sem alakulna.

  • @bendeguzvarga816
    @bendeguzvarga816 3 дні тому +3

    Azért ezzel az elvel nem igazán értek egyet, hogy nem védheti meg magát mert akkor a másik belehal. Az önvédelemhez minden élőlénynek joga van. Minden esetben a támadót terheli a felelősség, sosem az áldozatot.

    • @gumitarzan
      @gumitarzan День тому

      Ez a valóságban azért nem így van, ha van egy Amstaffod pited stb és tudod mire képes, tisztában vagy vele, mire tenyésztették szelektálták, milyen tulajdonságokat kapatak a kitenyésztéskor, akkor nem fogod hagyni, hogy megvívjon egy felesleges harcot. Pont azért nem mert neked sem hiányzik, hogy a kutyád megnyomorítson, megöljön egy másik kutyát. Ha kutyás vagy, kutyákkal foglalkozol stb akkor nem csak azt a fájdalmat érzed amit a tiednek okoznak hanem azt is amit a tied okoz másnak. Tudomásul kell venni, hogy ők ebben a kategóriában verhetetlenek. És e képpen is kell őket kezelni, arról a gazda tehet ha a kutyáját nem tudja kordában tartani, de ezért nem kell a kutyának meghalnia.

  • @Dewri
    @Dewri 3 дні тому +1

    Már több adásban is észrevettem, hogy Gáborék úgy beszélnek a kutyák mostoha körülmények között tartásáról, mintha ez ma már nem így lenne. Pedig falun, vidéken bizony így van. Még a láncon tartás is ugyanúgy divat, ahogy nincs chip, nincs oltás, nincs házba beengedés, nincs séta, nincs iskola, vízbe áztatott kenyér a kaja, stb... A harci kutyák egy bizonyos rétegnél bizonyos helyeken igen népszerűek, viszont nulla foglalkozást kapnak, aztán így csatangolnak az utcákon és támadják az embereket és más kutyákat... Facebookon külön csoportot is láttam múltkor, "Apcon félünk a kutyáktól" néven, mert Apcon (egy kis falu, túlnyomórészt Mordor-beli lakókkal...) napi szinten mászkálnak az utcán agresszív kutyák (láncról szabadult, embert-kutyát sosem látott szerencsétlenek...). Szóval a régi csúnya idők sajnos nem múltak el egyáltalán attól, hogy a városban erről mintha nem vennének tudomást...

    • @schrottvanda
      @schrottvanda 2 дні тому +1

      Azt én is észrevettem, hogy a Budapesten kívüli magyar valóság nem igazán reálisan jelenik meg a podcastban😄
      Ősszel a Mátrában voltunk egy kis faluban “last minute” nyaraláson, egy komplett kis házat béreltünk, három kutyával mentünk. Mázlink volt (vagy már inkább tudatos választás), hogy saját zárt udvara volt a kisháznak, mert az utcára nem tudtuk kivinni a kutyákat pisilni-kakilni sem, nemhogy sétálni. Azt a közeli erdőkben tettük, oda elmentünk kocsival.
      Már az érkezésünkkor nekitámadt az autómnak a helyi faszagyerek Bodri, aki a Mátraderecske táblánál volt a révész. A falun belül meg ne is említsük az állattartási körülményeket. Kis kölykök az úttesten játszanak, a nagyok becsicskítják egymást, néha az embereket is a buszmegállóban,stb. Na ez a magyar valóság:(

  • @Imurai
    @Imurai 3 дні тому +2

    A japán akita nagyon is harci kutya. Sajnos, ezt nekem anno a tenyésztő nem mondta el és a leírások alapján azt hittem, falkatárssal szemben nem lesz agresszív. Az volt. Sajnos, vidéki mozgássérültként nem volt lehetőségem iskolába hordani. Szerencsére, értő gazdihoz tudtam elajándékozni.

  • @peterbartha6640
    @peterbartha6640 3 дні тому +4

    Most biztos kiverem sokaknál a biztosítékot, de én hiszek a diktatúrában. Persze annak előfeltétele a tökéletes vezetés, ami sajnos tudjuk milyen ritka. Korom Gábor diktatúráját szívesen látnám a kutyás világban.

  • @gazbusterskerteszet1269
    @gazbusterskerteszet1269 3 дні тому +2

    Kár hogy nem került szőba hogy a harc milyen előnyös tulajdonságokat alakít ki a kutyák között.

    • @user-enolk
      @user-enolk 3 дні тому

      Előny? Mi lehet előny egy harcoltatott kutyánál???

  • @istvanmakacs4534
    @istvanmakacs4534 3 дні тому +1

    Ne már Hutc Bórdói dog volt.... Nem nápolyi

  • @jozsefhenn4289
    @jozsefhenn4289 3 дні тому

    Nagyon bosszantó hogy a legalapabb dologról a harci kutyafajták fájdalomstoppos tulajdonságáról ami a nem fájalomstoppos átlagkutyákkal szemben rendkívüli egyenlőtlenség!Azt is kétlem hogy a fájdalomstopp egyszerű szelekcióval alakult ki!

  • @LaszloOrosz-zn3eb
    @LaszloOrosz-zn3eb 14 годин тому

    Cáfolom ezt a " harci kutya" mítoszt! Az amsztaffom,bár még csak 6 hónapos,de eddig soha nem fordult másik kutya ellen,még ha provokálják is,inkább visszahátrál. Pedig némelyik vakarcsot,kettéharapná,ha akarná.

  • @RBK14910
    @RBK14910 3 дні тому

    Pffff-fff-ff-f 😊