Most akkor megéri a TBSZ vagy nem? Számoljuk ki együtt!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 61

  • @turakcicakesegyebek.1855
    @turakcicakesegyebek.1855 Рік тому +6

    Köszi a videót.
    Jó lett.
    Páran Dóri videója alá is odaírtuk akkor, hogy hosszú távra csak is TBSZ. De csak pár mondatban fejtettük ki, hogy miért. A te videód, pedig tisztázta a dolgot az olyan befektetőnek is, aki nem igazán ismeri a TBSZ-t.

  • @somogyizoltan4869
    @somogyizoltan4869 Рік тому +11

    A táblában szereplő költségek tövább csökkenthetőek ha: 1, a devizát nem a brókernél váltod hanem revoluton és már eleve a devizát utalod be. 2, Mindeig csak 1 fajta papírt veszel, mondjuk 1 féle ETF-et, és ha havonta kisebb összeged van csak erre, akkor 2-3-4 havi befektetési összeget összevársz hogy spórolj a költségeken. Ha ezt így optimalizálja az ember, akkor még nagyobb a TBSZ előnye.

    • @VinoTonto1
      @VinoTonto1 Рік тому +3

      ja, én azt hittem akkor kell venni amikor alacsany az árfolyam... de ezek szerint drágán is venni kell. A csúcson főleg :-DDD Aztán évekig ülni a lebegő veszteségben. 😀

    • @robertkertesz7229
      @robertkertesz7229 Рік тому +1

      Lehet, hogy tévedek, de az első pont nem biztos, hogy maradéktalanul igaz. 370-es árfolyamnál 373-ért váltott a bróker (0,8%). Ha meg utalgatok Ft-ot Revolutra, ott váltok, aztán utalom vissza - az is költség. (Azt nem számítottam ki, hogy pontosan mennyi, így lehet, hogy tévedek!)

    • @norbertkassai
      @norbertkassai Рік тому +4

      @@robertkertesz7229 A Revoluton bankkártyás vásárlást hajtasz végre, ez sok banknál díjmentes. Ahogyan az onnan kiutalás is az.

    • @zeroflaghu
      @zeroflaghu Рік тому

      @@robertkertesz7229 Revoluton is csak 1000€-ig ingyenes a valtas nem?

    • @somogyizoltan4869
      @somogyizoltan4869 Рік тому +6

      @@robertkertesz7229 Tévedsz. Havi 350e Ft-ig a Revo díj nélkül, közel középárfolyamon vált. A Ft-ot kártyával fizetjük be rá, ami ingyenes, a revorol a kiutalás szintén ingyenes.

  • @braindevice
    @braindevice Рік тому +3

    @firehungary Jó lenne majd egy második rész, ha már 07.03-tól tényleg lesz IBKR TBSZ és 50 vagy 100eFt/hó befizetéssel végigvinni (0Ft-ról)

  • @bagi8723
    @bagi8723 11 місяців тому

    Szia! Egy olyan kérdésem lenne -már amennyiben tudsz ez ügyben segíteni - hogy 2024-től érdemes e újabb Tbsz számlát nyitni az IBKR-nèl a kettős adózás miatt vagy más alternatív befektetést javasolnál? Válaszodat előre is köszönöm szépen!
    Üdv, Szabó Laci

  • @benjaminkomjathy
    @benjaminkomjathy Рік тому +3

    a képernyő felvevő proginál (obs?) az excel ablaka van kijelölve source-nak, nem a képernyő
    Deviza átváltás költsége is megúszható pl revoluttal

    • @firehungary
      @firehungary  Рік тому

      köszi. Ez most sima windows képernyő felvétel, megnézem majd mi lehet. Az OBSt ajánlod? Olyan egyszerű program kéne ami 2 klikk, és legyen az alsó sarokban a fejem kicsiben...

    • @benjaminkomjathy
      @benjaminkomjathy Рік тому +1

      Megoldható OBS-szel, egyszerű, de majd esetleg igény szerint komolyabb dolgok is, elejen a quick setupnal felvetelre optimalizalod, behuzod sourcenak a kepernyot meg akkor webcam kepet, max atallitod hova mentse a felvetelt felbontasokat megnezed es kesz

  • @mzoli84
    @mzoli84 Рік тому +2

    Azért nem látszik a számológép, mert csak a konkrét ablakot veszed fel. Ha a képernyőt veszed, akkor minden látszik, a tálca is és amiket megnyitsz programok is. Olyankor előtte érdemes bezárni az esetleges személyes dolgokat tartalmazó ablakokat, pl. chrome, mert tuti, hogy meg fogod nyitni felvételkor is :) Ugyanez igaz a videóhívásokban lévő megosztásokra is, ott sem mindegy, hogy screen-t, vagy csak a program ablakát share-eled.

  • @VinoTonto1
    @VinoTonto1 Рік тому +5

    Nem feltétlenül van ez igy.
    Egy IBKR számlán folyamatosan, akár kisebb összegekkel is lehet kereskedni, poziciót épiteni, a nagy eséseket megvenni sőt még shortolni is .(később el is hangzott a videoban, köszi)
    Igy simán 3x -os profittal lehet számolni, (tehát az éves 10% helyett 30-al) ami leadózva is jobb mint a TBSZ a költségeivel együtt.
    Jó ötlet az osztalékrészvényekről tervezett poszt, nagyon sokan ráindultak mostanában ezekre és nem értik a lényegét, azt hiszik az osztalék az az árfolyamnyereség prémiuma...

    • @somogyizoltan4869
      @somogyizoltan4869 Рік тому

      Teljesen irreális az általad említett 30% éves hozam, ezt hosszútávon szinte senki nem tudta, miért pont te tudnád? Hosszú távon kereskedéssel még azt a 10% átlagot is borzasztó nehéz megverni, ezt tanúsítják a statisztikák...A kereskedők többsége kevesebb pénzel távozik, mint amennyivel bemegy, nemhogy 3x túlteljesítést érjen el. Legyünk már reálisak.

    • @bence1830
      @bence1830 Рік тому +1

      az osztalékos portfóliónak is megvan a helye, van akiknek alacsony a kockázattűrése, nyilván nem fog s&p500 hozamot se hozni. Amiről meg te beszélsz az trade, nem befektetés, azzal másik irányba is lehet hirtelen bukni nagyokat.

    • @VinoTonto1
      @VinoTonto1 Рік тому

      @@bence1830 A kockázatot lehet és kell is kezelni. Ha valakinek nincs kockázattűrése egyáltalán az minek fektet be ?!
      Nekem pl. abszolút nem tűnt kockázatosnak 150-200 on Teslát venni, hiszen tudható volt, hogy előbb-utóbb visszajön, sőt uj csúcsra megy az árfolyam, csak a pontos idejét nem lehet megmondani hogy mikor.
      Nekem egy Magyar állampapir ennél sokkal kockázatosabb !
      Tehát az hogy valaki NEM TUD a kockázatról az nem azt jelenti számomra, hogy kockázatkerülő, hanem azt hogy idióta.

    • @somogyizoltan4869
      @somogyizoltan4869 Рік тому +1

      @@bence1830 Egy osztalékos portfolio semmivel sem kevésbé kockázatos mint egy index, sőt, épp ellenkezőleg, egy index sokkal diverzifikáltabb mint egy egyedi papírokból összeválogatott osztalékportfolio, szóval ott sokkal nagyobb az esélye a mellényúlásnak

  • @blizardo13
    @blizardo13 Рік тому +3

    Kérdés meddig lesz TBSZ ? :)

    • @firehungary
      @firehungary  Рік тому +5

      Hát igen, sajnos ez is aktuális kérdés... Már 12 éve van, de bármelyik nap kelhetünk arra, hogy este elkaszálták. Azért remélem visszamenőlegesen nem törlik...

  • @elekteszt9540
    @elekteszt9540 Рік тому

    Magyar reszvenyek osztalekara nem kell adot fizetni? Ezt nem tudtam.
    köszi a videot!

    • @zeroflaghu
      @zeroflaghu Рік тому +3

      Csak ha TBSZ-en vannak.

    • @elekteszt9540
      @elekteszt9540 Рік тому +2

      @@zeroflaghu igen, úgy gondoltam :)

    • @ferencgyorgy806
      @ferencgyorgy806 Рік тому +1

      Viszont a TBSZ -en marad az osztalék, mint szabad pénz, amiből vehetsz ezt azt , de magas költségekkel

    • @turakcicakesegyebek.1855
      @turakcicakesegyebek.1855 Рік тому +1

      ​​@@ferencgyorgy806
      De ha magyar részvényt veszel annak nem magas a költsége. Csak a külföldié. Ha meg már úgy is magyar osztalékfizetője van az embernek, az osztalékot visszaforgathatja ugyanabba, ( vagy esetleg egy másik) részvénybe, hisz, amikor a cég kifizeti az osztalékot, ált utána leesik a részvényeinek az ára. Ilyenkor pl lehet a részvényt venni alacsonyabb áron, javítva ezzel a bekerülési árfolyamot.

    • @ferencgyorgy806
      @ferencgyorgy806 Рік тому

      @@turakcicakesegyebek.1855 ok, igaz. Arra akartam felhívni a figyelmet, hogy 19.678,-Ft megkapott osztalékból nem tudsz 2,73-nyi tört Richter részvényt venni, legfeljebb 2-t. A számok elméletiek, függnek a körülményektől, de a TBSZ -en maradó valamennyi szabad tőke valós, tudni kell róla, kezelni kell.

  • @norbertkassai
    @norbertkassai Рік тому

    Sziasztok, szia Balázs!
    Ami nekem még nem teljesen kerek a TBSZ-szel kapcsolatban... mondjuk januárban indítok egy TBSZ-t pl. a KBC-nél, elhelyezek rajta 1M Ft-ot, "bevásárolok" és hagyom, hogy ketyegjen, majd összevárok még pár hónapot, és újra vásárolok rajta 150-200e Ft-ért, egészen decemberig... ez eddig tiszta.
    De ezután mi történik?
    Nem utalhatok rá pénzt és nem vásárolhatok rajta tovább, csak hagyni kell, hogy az ott legyen, és kész?
    Évente nyitogassak újabbnál újabb TBSZ-eket és induljak el rajtuk "összevárt" 500e Ft-okkal (alkalmazotti fizetésből félretéve + állampapír kamatok)?
    Ez járható, logikus út?

    • @firehungary
      @firehungary  Рік тому +1

      hát, ez már határeset.. Évente kell új számla, csak a nyitás évében tehetsz be rá pénzt, majd a rákövetkező 5 évben adásvétel mehet, de ki nem veheted. Illetve kiveheted, de akkor az árfolyamon realizált 15% adót ki kell fizetni, de plusz bünti nincsen. Ha évente kevesebb mint 1Mftot tudsz rátenni, akkor akkor az azon elért hozam 15%ával számolj, mint be nem fizetett adó, és hát kb pont annyiba lesz a számla költsége is, háát akkor már lehet egyszerűbb valami telefonos app, vagy egy IB számla. Vagy mégis tbsz számla, de akkor magyar részvények vásárlása, mert azoknál csak 3-400ft a vásárlás költsége, és akkor úgy megéri...

    • @somogyizoltan4869
      @somogyizoltan4869 Рік тому +6

      @@firehungary Ha végigszámolja az ember, az jön ki, hogy még évi 500k-val is bőven megéri a TBSZ, nemhogy 1M-el. (Gondolj bele, egy 500k egyenlegű tbsz fenntartási költsége 5 év alatt csak 30 ezer forint (bekerülési költséggel legyen szumma 35k), az elkerült adó pedig vagy 50 ezer) A vásárlásokra kell odafigyelni, hogy ne 50-60 ezresével vásárolgasson az ember, mert akkor a minimum díj miatt nagyon sokra jön ki, össze kel várni a befektetéseket és az évi 500k-t max 2 szészletben bedobni ETF-be. A devizát meg revoluton kell hozzá váltani.

    • @norbertkassai
      @norbertkassai Рік тому

      @@firehungary Köszönöm a válaszod!

    • @norbertkassai
      @norbertkassai Рік тому

      @@somogyizoltan4869 Köszi, én is valahogy így gondolkodtam.

    • @norbertkassai
      @norbertkassai Рік тому

      @@somogyizoltan4869 Én is a revolut-os váltásra gondoltam, lentebb írtam is egy másik kommentelőnek.
      Kérdés, hogy értékpapírszámláról, illetve TBSZ-ről lehet-e másik számlára kiutalni, mint amiről beérkezett a pénz?

  • @gergo_salamon
    @gergo_salamon Рік тому +1

    mióta a videód kijött, megjelent az IB TBSZ számlája. Nem teljesen sikerült leszűrnöm, hogy a videó készítésekor már volt-e róla hír, hogy ilyen lesz-e? Azért kérdezem, mert nem teljesen egyértelmű ezek után, hogy a 30% osztalékadó vonatkozik-e a IB TBSZ számláján keletkező nyereségekre? Ugye a videóban "külföldi számlát" említesz, de ha én nem USAban jegyzett részvényt veszek, hanem mondjuk EU-sat, akkor az elméletben rendben kéne legyen, nem?

  • @kabocax
    @kabocax Рік тому

    Én is készítettem egy táblázatot magamnak. Azt vettem alapul, hogy folyamatában 6 db TBSZ számlát nyitottam és a lejárat után (5. év ami ugye 6) nem újítottam meg a számlákat. Ekkor az utolsó számla 11 év után fut ki. (( Na így azért durván elvérzett a TBSZ.)) Módosítva: Nem nem vérzett el, hiba volt a táblázatban.

    • @firehungary
      @firehungary  Рік тому +1

      Köszi, ez jó ötlet. Tedd be lécci a táblát a fire hungary csoportba, majd ott jól átnézzük, köszi

    • @jozsefczifrak7956
      @jozsefczifrak7956 Рік тому

      Erre a táblázatra én is kíváncsi vagyok,már csak azért is,mert a 6. év után nem nyitsz új számlát,de 11 év múlva jár le a számlád!

    • @kabocax
      @kabocax Рік тому

      @@jozsefczifrak7956 Kis türelmet kérek, mert túl nagy lett a TBSZ hátránya és lehet, hogy valami logikai hiba van a táblázatomban. A firehungarynak átküldtem, de inkább átszámolom én is még egyszer. A felvetésem, kérdésem, hogy abban az esetben, ha megnyitottad a 6 számlát, és az első lejár, majd nyitsz egy új "sima" számlát még mindig megmarad-e a TBSZ előnye. Bónuszkérdés, hogy a hat számlával való párhuzamos foglalatoskodás, vagy az évenkénti egyedi adóbevallás a macerásabb.

    • @kabocax
      @kabocax Рік тому

      Újraszámoltam, és találtam benne hibát. nem is kicsit. :(
      A TBSZ számla előnye, ha több mint havi 200 000 Ft-ot teszünk rá és nem több mint 10 kötést indítunk akkor 3,5 %. De ez csak akkor igaz, ha a 7. évben nyitunk egy sima számlát és oda újrakötünk mindent. Rendben. Hogy vegyük ki a pénzt? Ha a bankban váltjuk át Ft-ra akkor az előnyt már buktuk is. Ha devizában utaljuk tovább, akkor a kiutalás díja is elviszi az előny jelentős részét. "0175% min5390 Ft, de max 55 000 Ft. Jó akkor egyben kell kiutalni, de hova?

    • @jozsefczifrak7956
      @jozsefczifrak7956 Рік тому +1

      @@kabocax Köszönöm a választ!A költségen lehet csökkenteni,ha nem havonta vásárolunk,inkább 2-3 havonta és a lehetőleg 1x-2x-szer vásárolunk,ez mondjuk akkor nehéz,ha több kiszemelt is olcsó :)
      A 7.évet nem értem, miért nyitni sima számlát,azután adózni kell!
      Ha lejárt Tbsz,5év múlva újra lehet kezdeni,ugyanúgy gyűjtőévvel kezdesz .
      A kiutalás sajnos drága,meg minden drága,sőt rablásnak nevezném az egészet,de még mindig jobb ,mint adózni minden évben.
      Gondolj bele,ebben az évben csinálsz 150-200-300 %-ot,decemberig,azután adózol,jövő év elején beesik a portfóliód!Szerintem nem örülnél!
      A Tbsz-en csak lejáratkor kell fizetni,az 5 évnyi adó töredékét!
      Én nem számoltam ki pontosan melyik mennyi,de növekedési részvénynél Tbsz,osztalékosnál talán az Ibkr is jó lehet,de a "kedves " kormányunk tett róla,hogy az se legyen ilyen egyszerű!
      Balázsnak a Fire hungariban már járt le számlája Ő megtudja mondani hogy utalt ki,szerintem csak simán kiutalta a számlájára.

  • @zeroflaghu
    @zeroflaghu Рік тому

    Tenyleg megeri idehaza, de ettol fuggetlenul en megbantam a TBSZ-eket. Kulfoldre koltozes eppen folyamatban van, igy az elonyet nem fogom elvezni, kozben meg evekig fizettem a magasabb dijakat. Ezutan meg fizethetem majd a transzfer koltseget is.

    • @firehungary
      @firehungary  Рік тому +1

      már nem is vagy magyar adóalany?

    • @zeroflaghu
      @zeroflaghu Рік тому

      @@firehungary Meg igen, de mar nem sokaig.

    • @blizardo13
      @blizardo13 Рік тому

      @@zeroflaghu Megkérdezhetem, hogy melyik az a hely ahol nincs árfolyam nyereség után adó? Köszönöm!

    • @zeroflaghu
      @zeroflaghu Рік тому +2

      @@blizardo13 Sok ilyen van. A kornyezo orszagok nagyreszeben (cseh, szlovak, horvat) ha tartasz egy papirt par evig akkor nincs. Cipruson es Belgiumban nincs alapbol. Elvileg Bulgariaban sincs UCITS ETF-ek utan.

    • @blizardo13
      @blizardo13 Рік тому +1

      @@zeroflaghu Köszi!

  • @Zsolt_21
    @Zsolt_21 Рік тому +4

    Engem a magyar brókereknél a 0.01 % állományi díj zavar de nagyon! Minek fizessek azert mert naluk van a penzem?

    • @firehungary
      @firehungary  Рік тому +1

      milyen furcsa, ez engem is zavar ;-) hiába mikrotétel, de mindig győzködöm magam, hogy ne is figyeljek rá....