Słysząc ten wykład przypomina mi się szkoła i wiem to na 1000% że miałbym kłopoty u tego Pana 🥴 A tak na poważnie bardzo dobre, praktyczne i pouczający omówienie ważnego tematu. Brawo 👍
A może odcinek o tzw smart home ? Jesli mamy instalacje w uklad gwaizdy, jakie przewody do sterowania oswietleniem? Pod włącznikiem 230 a moze 12V ? Widziałem ludzi którzy sterują skrętką. TO byłaby na czasie lekcja :)
Mam pytanie .Gromadzę materiały do wykonania trakera fotowoltaiki.Mam panele na dachu ale chcę przenieść na traker na odległość od budynku o 50m.Moc paneli jest 5 kw 3 fazy.Jaki przekrój przewodu elektrycznego zastosować na tą odległość by nie przesadzić a jednocześnie był właściwy?
W blokach z lat 60-tych i 70-tych, standardem byl przewod dwuzylowy aluminiowy 2 x 2.5 mm2, podlaczony do wszystkiego. Od jedynego bezpiecznika na schodach zasilał licznik w mieszkaniu i po liczniku zasilał wszystko inne. Gniazd w mieszkaniu nie bylo wiele, bo jeszcze nie wymyslili sprzetu AGD, dopiero za Gierka pojawily sie te wszystkie sprzety. 2.5 mm2 wystarczylo jako główne zasilanie i jako zasilanie wszelkich gniazdek i swiatla i ten system pracowal przez ponad 50 lat. Po 50 latach doszlismy do wniosku ze to nie jest dobre i teraz potrzeba systemy kilkadziesiat razy wieksze.
Który sposób układania odnosi się do przewodów układanych na ścianie bez osłony pod tynkiem A2 czy C ? Był bym bardzo wdzięczny za pomoc gdyż szukam i za każdym razem czytam co innego
Witam,podaję przykład tak z ciekawości,do pomieszczenia mam doprowadzony przewód o przekroju 4 x 2,5 mm2 chciał bym podłączyć trzy czajniki każdy o mocy 2000 W osobno pod jedną faz,czyli czajnik 1 pod L1 czajnik 2 pod L2 czajnik 3 pod L3 natężenie prądu przykładowo na każdą z faz jest 9 A jakie natężenie prądu będzie na przewodzie N ? 3 x 9 =27 A ? Nie jestem elektrykiem...
Witam serdecznie ! Z wielkim zainteresowaniem oglądam Twoje filmy o instalacjach elektrycznych.Kiedy pracowałem w KWB na Elektrowniach Polowych miałem uprawnienia SEP do 1kV.(Oczywiście obecnie nie aktualne.) Kiedy przeszedłem na emeryturę postanowiłem na działce wyremontować stary budynek gospodarczy który był bez zasilania w EE.W Tauronie zgłosiłem o zasilanie działki. Tauron zamontował rozdzielnicę ZKLe-1P 4x35mm2przy ulicy.Do gospodarczego zleciłem wykonanie z aktualnymi uprawnieniami "mistrzowi" elektr.Zażyczyłem sobie w rozdzielnicy w gospodarczym wyłącznik R.P. Ja stary grzyb mając zaufanie do "mistrza" nie sprawdziłem jaki mi zainstalował kabel zasilający.( na myśl mi nie przyszło że w obecnych czasach z.n.UE położy mi kabel dwu żyłowy) I Nie lubię patrzeć komuś na ręce podczas wykonywania pracy. Różnicówka działała jest okey.Kiedy architekt nie wyraził zgody na rozbudowę ale na rozbiórkę zamówiłem gotową altanę, ale musiałem przedłużyć kabel zasilania o 10mb.Dokupiłem rozdzielnicę i 15 m b.( zapas na pętlę) kabla 3-ech żyłowego ziemnego, postanowiłem sam przedłużyć do nowej altany. Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się że zamiast kabla 3-ech żyłowego położył w ziemi 2-u żyłowy. Pytanie moje brzmi: Ścigać "mistrza" czy w miejscu łączenia dać uziemienie szpilkowe, kratowe, czy też dołożyć trzeci przewód do rozdzielni ZKL t.z wyrównawczy ? Pozdrawiam i życzę owocnej pracy w krzewieniu wiedzy energetycznej.
OK A CZY PRZY PRZEWDZIE PRZEDŁÓŻACZU odługoości 300m po rozwinięciu gdzie odbiornik ma około 3kw jaki przekrój przewodu czy długośc ma znaczenie przy takim przyadku ?
Z Twoich filmów mógłby się uczyć zawodu niejeden elektryk z... uprawnieniami! 😂 Jestem elektronikiem, ale jak widzę co robią niektórzy elektrycy z uprawnieniami to dziwię się jaki matoł dał im te uprawnienia...
Jak dobrać kable do sprzętu hi-End audio, jaki przekrój i czy warunki atmosferyczne mają na nie wpływ? Np. Co do estrady, a co do domu przy podobnym sprzęcie, czy mieć różne kable, czy jeden zestaw wystarczy? Czy ma sens kupno drogich kabli, czy szpula na metry? Czy magnetyzm kabli i wpływ zbyt dużego przekroju na dźwięk to realne zjawisko, czy kolejny mit?
Witam Małe pytanie: co sądzisz o prowadzeniu pod dachem wokół całego budynku przewodu pod ledy oświetlenia przewodem 0,75 lub nawet 0,5mm2. Słyszę, że przekrój mały, bo ledy dużo nie biorą. Tylko, że co w przypadku zwarcia na końcu takiego pr,ewolucji. Czy popłynie odpowiednio duży prąd zwarciowy, aby zadziałało zabezpieczenie np B10?
Ciekawi mnie opinia pana Jacka na temat połączenia skręcanego przewodów. Jeśli już Pan omawiał ten temat w którymś filmie, to liczę na odesłanie do tego filmu, Pozdrawiam :)
Świetne opracowanie! Czy mógłbym prosić o interpretację jaka jest długotrwała obciążalność przewodu wielożyłowego YdYp ułożonego w peszlu pomiędzy dwoma warstwami styropianu o grubości 8 cm? Czy w takim przypadku można przyjąć sposób montażu jako A2? Co pan sądzi o prowadzeniu instalacji jak na tym filmie? ua-cam.com/video/G1LNwaII-gM/v-deo.htmlsi=0jsLQJHDi_ab2yHm
Wcale nie musi byc duze zrodlo obciazenia, zeby swiatlo przygasalo. Wystrarczy, ze instalacja ma 65 lat, wykonana jest przewodem 1,5 mm^2, nikt tego nigdy nie konserwowal a w oswietleniu pracuja jeszcze stare zarowki żarnikowe. Znam taka instalacje osobiscie, i na przyklad, siedzac na posiedzeniu w pewnym wiadomym pomieszczeniu, jestem w stanie stwierdzic, po samym zachowaniu tejze zarowki, czy na przyklad pralka automatyczna zaczela juz grzac wode, czy jeszcze nie. Tak to jest.
Wcale nie musi to byc instalacja bo moze to byc wina starej sieci zasilajacej o czym sie nie raz przekonalem jak podlaczylem sprzet naglasniajacy 1000w to u sasiada po drugiej strony ulicy swiatlo przygasalo lub wystarczy wlaczyc glupie zelazko by u sasiada rowniez przygaslo swiatlo
Szewc bez butów chodzi :) moja TMka to sterczący wlz ze ściany na którym wisi b16 :D a klientom montuję jakieś smarthome na setki automatów w pięknych tablicach :D
Jak by obecni elektrycy chodzili do prawdziwej szkoły i mieli okazję nauczyć się podstaw elektrotechniki to nie zadawali by takich pytań, a tak trzeba edukować na youtubie ;)
Fakt, przekaz może nie jest najłatwiejszy, ale jak osobiście włączam sobie prędkość x1,75 a czasem jak mam dobry dzień to x2,0 i robię sobie powtórkę z materiału żeby nie wyjść z wyprawy. Fajnie, że Autorowi się chce robić takie niszowe filmy tylko do branżystów. Dzięki Panie Jacku
Mój synu, najważniejsze żeby słowo które rzekł Pan, Pan Jacek, trafiło niczym ziarno na żyzny grunt, czyli pozostało w pamięci i pozwoliło instalacje czynić według słowa. Amen.
Z tą świadomością społeczną może nie być tak łatwo bo wiedzą którą przekazujesz jest już w zakresie wiedzy specjalistycznej. Nie mniej uważam twoje filmy za bardzo przydatne i czekam na kolejne materiały!
Niektórym przy dziesięciu halogenach o mocy 500W (każdy) jest nadal ciemno. Wówczas 1 mm kw. spełniłby aż 3 krótkotrwałe funkcje: 1. ogrzewanie ścienne, 2. dodatkowe oświetlenie (oświetlałby tynk od wrwnątrz, aby elektrony nie błądziły w ciemności) i jednorazowy bezpiecznik termiczny... 😂😉
@@roberttata8104 tylko kto uzywa takich szajsowatych halogenow 500w teraz sa ledy i do nich jak najbardziej moze byc 3x1 ktory przeniesie 2KW zreszta 10x500=5000 to nawet 1,5 to za malo jakas fantazja Cie poniosla
Dużo ogladam filmów... w tym temacie, ale ten Pan to jest najlepszym autorytetem w dziedzinie elektryki.Lepszego nie znałazłem w necie .
dokladnie
To prawda wiele już się nauczyłem dzięki panu Jackowi
Jeszcze lepszy jest imitacji syntezatora mowy.
Słysząc ten wykład przypomina mi się szkoła i wiem to na 1000% że miałbym kłopoty u tego Pana 🥴
A tak na poważnie bardzo dobre, praktyczne i pouczający omówienie ważnego tematu. Brawo 👍
Bardzo przydatny materiał, bardzo przystepne opracowanie!
A może odcinek o tzw smart home ? Jesli mamy instalacje w uklad gwaizdy, jakie przewody do sterowania oswietleniem? Pod włącznikiem 230 a moze 12V ? Widziałem ludzi którzy sterują skrętką. TO byłaby na czasie lekcja :)
Świetny materiał,fajnie że masz znowu czas dla nas pozdrawiam
Najlepszy kanał wszystkiego się dowiesz dobry dla początkujących
A jaka obciazalnosc 3x,2,5 jak idzie ich 5-6 w korytku na dlugosci 2,5m natynkowo ?
Mam pytanie .Gromadzę materiały do wykonania trakera fotowoltaiki.Mam panele na dachu ale chcę przenieść na traker na odległość od budynku o 50m.Moc paneli jest 5 kw 3 fazy.Jaki przekrój przewodu elektrycznego zastosować na tą odległość by nie przesadzić a jednocześnie był właściwy?
a czy na gniazda w pomieszczeniach takich jak sypialnia ,salon itp można puszczać przewody 2x2,5?
nie można
Nikt Ci nie zabroni ale logicznie nie warto
Świetny materiał. Kompendium wiedzy.
W blokach z lat 60-tych i 70-tych, standardem byl przewod dwuzylowy aluminiowy 2 x 2.5 mm2, podlaczony do wszystkiego.
Od jedynego bezpiecznika na schodach zasilał licznik w mieszkaniu i po liczniku zasilał wszystko inne.
Gniazd w mieszkaniu nie bylo wiele, bo jeszcze nie wymyslili sprzetu AGD, dopiero za Gierka pojawily sie te wszystkie sprzety.
2.5 mm2 wystarczylo jako główne zasilanie i jako zasilanie wszelkich gniazdek i swiatla i ten system pracowal przez ponad 50 lat.
Po 50 latach doszlismy do wniosku ze to nie jest dobre i teraz potrzeba systemy kilkadziesiat razy wieksze.
Wcale nie trzeba " kilkadziesiat razy wiecej" trzeba wiecej ale bez przesady
Jest bardzo dobrze .Gdyby można było, przypisać do kanału( prędkość odtwarzania =1.25) Byłoby idealnie ^^.
Który sposób układania odnosi się do przewodów układanych na ścianie bez osłony pod tynkiem A2 czy C ?
Był bym bardzo wdzięczny za pomoc gdyż szukam i za każdym razem czytam co innego
Mam pytanie, skąd wziąć reaktancję, do obliczenia spadku napięcia w tym wzorze?
z tablic
@@JacekH07elektryk Ok, dziękuję za odpowiedź!
Obecnie jest PN-HD 60364-5-52:2011 tam spadki napięcia są trochę inne niż w starej normie IEC z 2002 roku.
i tak jest kolejny pomysł na filmy:) aktualizacja norm
Witam,podaję przykład tak z ciekawości,do pomieszczenia mam doprowadzony przewód o przekroju 4 x 2,5 mm2 chciał bym podłączyć trzy czajniki każdy o mocy 2000 W osobno pod jedną faz,czyli czajnik 1 pod L1 czajnik 2 pod L2 czajnik 3 pod L3 natężenie prądu przykładowo na każdą z faz jest 9 A jakie natężenie prądu będzie na przewodzie N ? 3 x 9 =27 A ? Nie jestem elektrykiem...
Teoretycznie 0A a praktycznie poplynie niewielki prad wyrownawczy to jest prad trojfazowy a obciazenie symetryczne
Witam serdecznie ! Z wielkim zainteresowaniem oglądam Twoje filmy o instalacjach elektrycznych.Kiedy pracowałem w KWB na Elektrowniach Polowych miałem uprawnienia SEP do 1kV.(Oczywiście obecnie nie aktualne.) Kiedy przeszedłem na emeryturę postanowiłem na działce wyremontować stary budynek gospodarczy który był bez zasilania w EE.W Tauronie zgłosiłem o zasilanie działki. Tauron zamontował rozdzielnicę ZKLe-1P 4x35mm2przy ulicy.Do gospodarczego zleciłem wykonanie z aktualnymi uprawnieniami "mistrzowi" elektr.Zażyczyłem sobie w rozdzielnicy w gospodarczym wyłącznik R.P. Ja stary grzyb mając zaufanie do "mistrza" nie sprawdziłem jaki mi zainstalował kabel zasilający.( na myśl mi nie przyszło że w obecnych czasach z.n.UE położy mi kabel dwu żyłowy) I Nie lubię patrzeć komuś na ręce podczas wykonywania pracy. Różnicówka działała jest okey.Kiedy architekt nie wyraził zgody na rozbudowę ale na rozbiórkę zamówiłem gotową altanę, ale musiałem przedłużyć kabel zasilania o 10mb.Dokupiłem rozdzielnicę i 15 m b.( zapas na pętlę) kabla 3-ech żyłowego ziemnego, postanowiłem sam przedłużyć do nowej altany. Jakie było moje zdziwienie kiedy okazało się że zamiast kabla 3-ech żyłowego położył w ziemi 2-u żyłowy. Pytanie moje brzmi: Ścigać "mistrza" czy w miejscu łączenia dać uziemienie szpilkowe, kratowe, czy też dołożyć trzeci przewód do rozdzielni ZKL t.z wyrównawczy ? Pozdrawiam i życzę owocnej pracy w krzewieniu wiedzy energetycznej.
OK A CZY PRZY PRZEWDZIE PRZEDŁÓŻACZU odługoości 300m po rozwinięciu gdzie odbiornik ma około 3kw jaki przekrój przewodu czy długośc ma znaczenie przy takim przyadku ?
Dlugosc ma duze znaczenie
19:31 Panie Jacku subtelny, nic nie wnoszący, błąd się wkradł. Mnie tez zawsze się to myli. Iloraz pod pierwiastkiem.
Z Twoich filmów mógłby się uczyć zawodu niejeden elektryk z... uprawnieniami! 😂
Jestem elektronikiem, ale jak widzę co robią niektórzy elektrycy z uprawnieniami to dziwię się jaki matoł dał im te uprawnienia...
Jak dobrać kable do sprzętu hi-End audio, jaki przekrój i czy warunki atmosferyczne mają na nie wpływ? Np. Co do estrady, a co do domu przy podobnym sprzęcie, czy mieć różne kable, czy jeden zestaw wystarczy? Czy ma sens kupno drogich kabli, czy szpula na metry? Czy magnetyzm kabli i wpływ zbyt dużego przekroju na dźwięk to realne zjawisko, czy kolejny mit?
To musiałby Pan kolegi zapytać. Dane kontaktowe są na zakładce informacje.
Jacek, zrób proszę jeszcze film o mechanicznym zabezpieczaniu przewodów. Kiedy peszle, kiedy rurki i co mówią o tym normy.
Nie ma problemu tylko muszę najpierw zrobić to co zacząłem
Mam pytanko czy kiedy potrzeba zwiększyć przekrój kabla x2 mogę dołożyć drugi kabel o tym samym przekroju aby tym samym zwiększyć ten przekrój?
Można ro zrobić tylko trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jest film o tym nawet
@@JacekH07elektryk Dzięki
Witam
Małe pytanie: co sądzisz o prowadzeniu pod dachem wokół całego budynku przewodu pod ledy oświetlenia przewodem 0,75 lub nawet 0,5mm2. Słyszę, że przekrój mały, bo ledy dużo nie biorą. Tylko, że co w przypadku zwarcia na końcu takiego pr,ewolucji. Czy popłynie odpowiednio duży prąd zwarciowy, aby zadziałało zabezpieczenie np B10?
Weź jeszcze pod uwagę długość przewodu i spadek napięcia.
Dobry Komentarz.
Człowieku! Kup sobie przewód do dźwięku
Niech Pan zrobi Filmik jak się mierzy przekrój przewodów?
Czy do wykonania połączeń uziemiających (np do "przepięciówki") powinno się używać drutu czy linki?
Nie ma znaczenia. Ważne, aby przekrój był zgodny z projektem instalacji.
Ciekawi mnie opinia pana Jacka na temat połączenia skręcanego przewodów. Jeśli już Pan omawiał ten temat w którymś filmie, to liczę na odesłanie do tego filmu, Pozdrawiam :)
Jacku czy możesz zrobić film o instalacji odgromowej rusztowań?
Świetne opracowanie!
Czy mógłbym prosić o interpretację jaka jest długotrwała obciążalność przewodu wielożyłowego YdYp ułożonego w peszlu pomiędzy dwoma warstwami styropianu o grubości 8 cm? Czy w takim przypadku można przyjąć sposób montażu jako A2?
Co pan sądzi o prowadzeniu instalacji jak na tym filmie?
ua-cam.com/video/G1LNwaII-gM/v-deo.htmlsi=0jsLQJHDi_ab2yHm
Super film
Wcale nie musi byc duze zrodlo obciazenia, zeby swiatlo przygasalo. Wystrarczy, ze instalacja ma 65 lat, wykonana jest przewodem 1,5 mm^2, nikt tego nigdy nie konserwowal a w oswietleniu pracuja jeszcze stare zarowki żarnikowe. Znam taka instalacje osobiscie, i na przyklad, siedzac na posiedzeniu w pewnym wiadomym pomieszczeniu, jestem w stanie stwierdzic, po samym zachowaniu tejze zarowki, czy na przyklad pralka automatyczna zaczela juz grzac wode, czy jeszcze nie. Tak to jest.
Wcale nie musi to byc instalacja bo moze to byc wina starej sieci zasilajacej o czym sie nie raz przekonalem jak podlaczylem sprzet naglasniajacy 1000w to u sasiada po drugiej strony ulicy swiatlo przygasalo lub wystarczy wlaczyc glupie zelazko by u sasiada rowniez przygaslo swiatlo
Spoko nagrywasz, ale te gniazdko bez uziemienia w tle... ;)
Szewc bez butów chodzi :) moja TMka to sterczący wlz ze ściany na którym wisi b16 :D a klientom montuję jakieś smarthome na setki automatów w pięknych tablicach :D
I kaloryfer źle zawieszony, a może parapet?
Też o tym myślałem :)
Jaki przewód WZL do domku 15kW długość przyłącza 60m. Wychodzą mi bzdury :)
Jak by obecni elektrycy chodzili do prawdziwej szkoły i mieli okazję nauczyć się podstaw elektrotechniki to nie zadawali by takich pytań, a tak trzeba edukować na youtubie ;)
YT nie jest od edukacji
opona? czyli powłoka? :)
A nawet wywłoka... 😂😂😉
Mówisz jak ksiądz na kazaniu.
Pozdrawiam.
Fakt, przekaz może nie jest najłatwiejszy, ale jak osobiście włączam sobie prędkość x1,75 a czasem jak mam dobry dzień to x2,0 i robię sobie powtórkę z materiału żeby nie wyjść z wyprawy. Fajnie, że Autorowi się chce robić takie niszowe filmy tylko do branżystów. Dzięki Panie Jacku
@@AndrzejMoteI Błąd! 0,25 i jedziesz!
Mój synu, najważniejsze żeby słowo które rzekł Pan, Pan Jacek, trafiło niczym ziarno na żyzny grunt, czyli pozostało w pamięci i pozwoliło instalacje czynić według słowa. Amen.
nie tylko dla branżystów. Chodziło mi głownie o osoby które zaczynają przygodę z elektryką i o zwiększenie świadomości społecznej
Z tą świadomością społeczną może nie być tak łatwo bo wiedzą którą przekazujesz jest już w zakresie wiedzy specjalistycznej. Nie mniej uważam twoje filmy za bardzo przydatne i czekam na kolejne materiały!
Podawiam Jacku
Film o obliczeniach spadku napięcia zrobiłem tutaj ua-cam.com/video/-ExrSWTYv4Y/v-deo.html
do oświetlenia wystarczy 1 mm2
Niektórym przy dziesięciu halogenach o mocy 500W (każdy) jest nadal ciemno. Wówczas 1 mm kw. spełniłby aż 3 krótkotrwałe funkcje: 1. ogrzewanie ścienne, 2. dodatkowe oświetlenie (oświetlałby tynk od wrwnątrz, aby elektrony nie błądziły w ciemności) i jednorazowy bezpiecznik termiczny... 😂😉
@@roberttata8104 tylko kto uzywa takich szajsowatych halogenow 500w teraz sa ledy i do nich jak najbardziej moze byc 3x1 ktory przeniesie 2KW zreszta 10x500=5000 to nawet 1,5 to za malo jakas fantazja Cie poniosla
Zmień głos 😄
Żarówki Osram