Krajinářská fotografie - Postproces, jak upravuji fotky
Вставка
- Опубліковано 24 січ 2025
- jandolezelphot...
Bylo nedělní odpoledne, počasí jak na houpačce a já vyrazil fotit západ Slunce.
Vůbec poprvé vás vezmu k počítači a ukážu vám jak upravuji fotky. Fotil jsem expoziční braketing a přes vrstvy ve Photoshopu jsem plynule složil snímky do sebe.
NAJDETE MĚ
jandolezelphot...
/ jandolezelphotography
/ jandolezel
/ jandolezel
MOJE VYBAVENÍ - použitím afiliate odkazu níže vás nic nestojí a podpoříte můj kanál.
Canon 6Dmarkii bit.ly/2nSHsr6
Canon EF16-35mm f/4L IS USM bit.ly/2nWSo6W
Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM bit.ly/2n9R4xz
Canon 250d - foťák na videa bit.ly/3cKY3ku
Rode VideoMic Go - bit.ly/2YesMRB
GoPro Hero7 Black - bit.ly/3h0yBuF
DJI Mavic Pro - bit.ly/3cNkPYS
Feisol CT-3442 - stativ
Acratech GP ball head - hlava bit.ly/3yUavKz
Lee držák filtrů
Lee filtr polarizační cirkulární bit.ly/2nSl1SW
Hitech firecrest ND 1.2 filter
Lee filter Big stopper bit.ly/2mjrZzS
Lee filter ND 0.9 graduated soft bit.ly/2mpkqYC
Eizo ColorEdge CS2420 bit.ly/2mgY9fk
Wacom Intuos Pro Small bit.ly/2mlcVlr
Canon Pro 100S bit.ly/2nX0Yma
HUDBA KTEROU POUŽÍVÁM PŘI TVORBĚ VIDEA
www.epidemicso...
#krajinářskáfotografie #jandoležel #postproces
Děkuji za video, moc mi pomohlo :-)
Není zač:)
Díky moc za nakopnutí ;-) zkoušel jsem taky skládat snímky, ale výsledky byly jak dětské omalovánky. Za mě hodně velký palec nahoru. Klidně více takových videí.
😀 Az budu fotit trochu jiny typ fotografie, tak zase nejaky postproces dam dohromady.
Honzo děkuju. Petr
Opět pěkné a poučné. Díky.
Ahoj. Konečne normálny a jednoduchý tutorial. Odpoveď na tvoju prvú otázku: Áno, môžeš pokračovať s týmto typom videí... palec hore.
Ahoj, trochu jsem se bal, ze je to moc dlouhy. Na druhou stranu jsem nechtel nic vystrihavat, bylo to moje prvni postprocesove video a nemel jsem s tim vubec zadnou zkusenost. Tak jsem rad, ze je celkem srozumitelny.
Já myslím, že je to velmi jednoduché a srozumitelné. Určitě není špatné tu a tam připojit i ukázku postprodukce ke konkrétní fotografii. Ať si říká kdo chce co chce, ale tak jako k analogové fotografii patřila práce v temné komoře (nadržování, kombinace vývojek, vobla papíru atd) tak k digitální fotografii patří postproces v editorech. Tím nepopírám, že nejdůležitější část práce na fotce proběhne přímo na lokaci. Právě proto se mi tvoje videa tak líbí.
Diky za komentar. Urcite budu pokracovat tento kanal hlavne z terenu, protoze me to bavi nejvic. Ale kdyz mi prijde, ze by nejaky postproces mohl byt zajimavy tak zase neco dam dohromady.
@ Super, budu se těšit.
Pecka, suprové video. Díky.
Krásná fotka a díky za tip, Honzo. Za mě klidně víc takových videí z postprocesu. Zrovna dneska jsem se o něco podobnýho pokoušel v Zoneru při úpravě nočních fotek Vranova na Malé skále. Tak zkusím aplikovat tvůj postup.
Diky. Vyzkousej a uvidis. Ja s timto programem nemam vubec zadne zkusenosti, ale kdyz budu vedet tak rad poradim s Lr a Ps.
Super, rád si pozriem podobné videá postprocesu. 👍
Super video ako všetky ostatné od teba, veľmi poučné, len tak ďalej, vďaka 🙂
Super Honzo, presne takhle jsem to potreboval jakoz to uplny lajk vysvetlit...co, kde, kdy, proc a jak. Ja delal vzdy upravy pouze v Lightroomu, ale koukam ze se budu muset asi naucit i s photoshopem :) Uz se tesim na dalsi tutorialy a paradni videa. Diky moc
Ahoj, postup ktery jsem ukazal ve videu urcite neni jediny na expozicni bracketing. Ale jsem rad, ze jsem ti ukazal neco noveho.
@ Spousta veci, ktere jsou ve videu, je pro me novych, za coz jsem moc rad.
Skvela praca, len tak dalej... Odber ;)
Díky
dost dobry tip vypnout to ostreni v lightroomu, to me nenapadlo, highpass pouzivam taky, takze si tam pak nemusim zbytecne zvysovat sum ... diky, zkusim co to udela
Tak to jsem rad, ze jsem poradil neco novyho. Vim, ze ve videu to neni moc videt, ale v Lighroomu ten sum v obloze je velky pokavad se nevypne.
Jaký je rozdíl mezi focus bracketing a expoziční bracketing? Není expoziční bracketing HDR? Předem děkuji za odpověď.
Ahoj, já nazývám focus bracketing, když dělám různé expozice a navíc ještě ostřím na jiná místa. Dobrý příklad může být tmavší květina v popředí (budu ostřit na ní s časem závěrky třeba 1/15s) a světlejší obloha v pozadí (ostřim někam do zadní části snímku s rychlejším časem závěrky třeba 1/60s). Ve výsledku mám jenom 2 snímky, protože víc jich nepotřebuju. Při expozičním bracketingu budu ostřit jenom na jedno místo a pak záleží kolik člověk bude dělat různých expozic podle dynamického kontrastu (základní nastavení ve foťáku jsou 3 expozice, ale dá se to rozšířit i na 9)
Zajímavé ! Jen bych se rád zeplal - na kolik pixelů (výška x šířka ) zmenšujete fotky pro archivační uložení. Děkuji
Osobně nic takovýho nedělám. Každý snímek na kterém pracuji končí ve Photoshopu, uložen jako .psd soubor. Tisknu přímo z photoshopu a když už musím exportovat snímek abych si ho dal třeba na webové stránky, tak ho opět nechám být v původní velikosti což je v mém případě 6240px na 4160px. V průměru mi za rok snímky zaberou jenom 500GB a to si nechávám všechny RAW soubory
Čau Honzo, super videa, díky... Jen se chci zeptat, nešla by tahle fotografie řešit i přes BKT (jak jsi fotil) a pak vytvoření (sloučení) HDR + dodělání paprsků sluníčka?
Ahoj, určitě by to šlo. Já to ale raději dělám manuálně.
výborné video!!! Prosím o ten postup, zkratku kopírování jedné vrstvy souboru do druhého souboru. Děkuji
Diky, z hlavy tusim, ze to je Ctl A (tim se oznaci) Ctl C (zkopiruje) Ctr W (puvodni okno se zavre) Ctr V (vlozi se jako nova vrstva)
@ děkuji, zkusím :), ano :):) děkuji
Ahoj Honzíku, stále se ke tvému tutoriálu vracím. Nemohl bys k němu přidat i foto, abychom to mohli zkoušet s tebou? Děkuji Petr
Ahoj, podívám se na to jestli to technicky zvládnu.
Ahoj. To zvýraznění masky pomocí zpětného lomítka. Co to je? Není to samé jak ta ikona pod výběrem barev (Q) ? Dík
Ahoj, moje znalosti ve PS jsou dost omezené, ale \ a Q nemá tu samou funkci. Q vytváří masku od objektu ven který označíš, já tuto funkci vůbec nepoužívám proto k ní víc nemůžu říct. Zpětné lomítko ti ukáže v masce co je viditelné a co ne.
@ Na české klávesnici tu funkci nemůžu vyvolat. Jde někde objevit v menu?
@@cpbbt zkus pravy Alt Q
Zdravím,
Mne by zajímalo proč dávate exportovat z Lr a otvírat v PS. Jaký to má záhadný důvod? :) děkuji, btw u této fotky to chtělo i focus stacking pro případný tisk. Jinak hezké video.
Ahoj, důvod je jenom jak jsem zvyklý pracovat, určitě by šlo dát Edit in Photoshop s podobným výsledkem. Když dám ale export, tak si můžu nastavit barevný prostor, také bitovou hloubku a další věci. Já na to mám už dneska udělaný presety a záleží co s tím snímkem dále zamýšlím. Nemá cenu zatěžovat procesor 16 bitama když nebudu tisknout. Samozřejmě se toto dá pak nastavit i v Ps, ale jak říkám toto je moje workflow.
@ Ahoj,
tak to jsem si myslel, že je to Váš nějaký postup a zvyk. Tak dobré světlo v tomto roce :) AP2
Ahoj, narazil jsem na tebe úplně náhodou a vidím, že to vysvětluješ nejsrozumitelněji asi ze všech a pěkně pomalu.
ze začátku bych se chtěl zeptat na jednu věc, další budou následovat později.
Fotím do RAWu a používám Lightroom 9.2. Chtěl bych se zeptat, jak mám mít nastavený foták ... sRGB nebo Adobe RGB??
Některé fotny nechávám vyvolat v minilabu a když dávám export, tak ho dávám do sRGB.
Děkuji moc za radu.
Luboš
Ahoj, na mě trochu možná technická otázka, na kterou navíc není úplně jednoduchý odpovědět. Adobe RGB má větší rozhraní barev ale... Podle mě je ještě hrozně důležitý mezičlánek a tím je tvůj monitor. Protože pokavaď neumí zobrazovat Adobe RGB v plném rozsahu, potom v něm fotit by ti mohlo přinést víc problémů než úžitku. Proto sRGB je sázka na jistotu.
300 odběr máš odemě ;-)
Diky moc😀👍
@ není zač, Používám lightroom na editaci. Co si myslíš o jeho HDR. Ořezáváš fotky v postprocesu? Nějak v lightroomu stoho ořezu nejsem moudrej.
HDR jsem použil nedávno po dlouhý době na panoramatickou fotku. Myslím, že ho vylepšili, ale já ty snímky raději dávám dohromady manuálně jak jsem ukázal ve videu. Mám tak lepší kontrolu na šumem, kontrastem a vůbec celkově nad fotkou. Nejlepší je si to sám vyzkoušet, zpracuj fotku pomocí HDR a pak manuálně. Porovnej a uvidíš co se ti bude líbit víc. Fotky ořezávám, většinou kvůli tomu aby mě nic rorozptylovalo hlavní subjekt.
Ahoj Jan! celkom dobrý tutoriál, stručný, zrozumiteľný. Úvod trošku rozťahaný... Ale ocenil by som, keby si priložil aj fotografie s BKT - ingom aby si mohli ľudia vyskúšať spojenie resp prelnutie fotografií do jednej finálnej. BTW Zmena jazyka sa dá nastaviť aj v phoshop -e a v LR len pri inštalácii. Pre nás vnútrozemcov veľmi atraktívna krajina, povedal by som exotika.
Ahoj, diky za komentar. Ja se moc nesnazim delat tutorialy, ale spis ukazat cestu k fotografii.
Smim-li se jeste zeptat, jak u takovych to snimku ostris, ze je tak krasne ostry od popredi az do pozadi? Co ja zkousel, tak zatim s AF a snimek nebyl nikdy ostry ani v popredi, ani v pozadi. Docela s tim ted bojuju a neprisel jsem na to, jak zaostrit aby to bylo ostre vsude :-)
Co mám odzkoušený, tak se můžu spolehnout na AF a ještě mě nikdy nezklamal. Většinou a to i v tomto případě jsem ostřil na ty vzdálený kopce. Nic víc. Abych dělal focus stacking to už musí být nějaký subjekt do 2m od foťáku (záleží na cloně a ohniskové vzdálenosti). Vždycky udělám testovací snímek, přiblížim, zkontroluju jestli je vše ostré a je to. Pokavaď nejsi spokojen s AF, ostři manuálně ale vždy na něco v pozadí, otestuj to a kdyby popředí nebylo ostrý, tak budeš muset udělat focus stacking a vyfotit stejnou fotku s ostřením na popředí a potom to v PS dát přes masky dohromady.
@ Dekuji, vyzkousim :)
@ já ostřím zhruba do třetinové vzdálenosti ve scéně a zatím to co se týče ostrosti taky funguje
Je to tak, tohle většinou funguje. Dost záleží jestli je něco hodně v popředí a jaký je ohnisko
Ahoj Honzo, starsi ale pekne video ... Musim se priznat, ze to delam uplne jinak - a ty asi ted o vice nez dva roky pozdeji taky ... samozrejme cesta pomoci jednoducheho gradientu na masce je v pohode na fotkach s rovnym horzinotem ale neda se pouzit ve vetsine ostatnich pripadu .. ja delam to, ze si zkopiruju vrstu, ze ktere pouziju tmavsi cast (typicky popredi) a pomoci curves ji tak preexponuju, ze mam tu zem jeste tmavsi a oblohu uplne odpalenou .. Z tyhle vrstvy zkopiruju channel (typicky modrej) a muzu ji smazat .. Potom si jeste steteckem channel doupravim jak potrebuju - jeste vice na cerno opatlam popredi pokud jsou tam nejaka residua a na bilo docistim oblohu a tim si vlastne vytvorim uplne stranou dokonalou masku, kterou budu pouzivat .. vetsinou mi staci blending jen takhle ze dvou obrazku, pokud potrebuju dalsi casti z jinejch fotek, delam to principalne stejne .. nakonec jeste vzdy doupravuju steteckem pres masku a delam dodge a burn tak jak potrebuju a aby se mi to libilo .. high-pass nikdy nepouzivam (mozna bych mel zacit) zato extremne moc pouzivam L*a*b a HSV nastroje ... zdravim, ~dan
Ahoj Dane, budeš se možná divit, ale pořád i po dvou letech dávám snímky dohromady s nástrojem Přechod (gradient). Pořád mi to přijde jako nejjednodušší a nejrychlejší cesta na expoziční braketing. Případnou nesrovnalost si doladím štětcem. Ve photoshopu je vždycky několik cest jak se dostat k výsledku a každýmu vyhovuje něco jiného. Na druhou stranu je super, že si umíš manuálně dělat masky, protože se to vždycky hodí. Jestli ale chceš ještě víc proniknout do světa masek a tvořit je třeba i na základě barev. Potom bych ti doporučil plugin TK8 od Tonyho Kuypera bit.ly/37WtNmx můžeš použít můj kód JD15 pro 15% slevu
Ahoj, aktuálně ležím s lehkým covidem a tak mám čas se probírat videi o focení a tvoje krajiny mi hodně zlepšují náladu🙂 Dík za to, že se s námi dělíš o zkušenosti a dáváš mi jako začátečníkovi nahlédnout do tvojí foto-kuchyně. Dílky a dobré světlo (v duši) Dojč.
Ahoj, za ty tři roky už tam musím mít přes 150 epizod, tak doufám, že covid odejde dřív než se unudíš věčným koukáním na moje videa:)