Podejście uziemienia do rozdzielni. Wyginanie bednarki.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024
  • Jak podejść bednarką od uziemienia do rozdzielni? Wyginamy i jeszcze raz Wyginamy. Bez cięcia i łączenia. Więcej zabawy ale to pewne i trwałe rozwiązanie.

КОМЕНТАРІ • 71

  • @maciejbukrejewski4343
    @maciejbukrejewski4343 Рік тому +4

    super robota, ja daje wyżej - bliżej rozdzielnicy

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 Рік тому +2

    Proszę nagrywać jak najwięcej 👌👍👍👍👍

  • @tomaszszurek2604
    @tomaszszurek2604 7 днів тому

    ​ @ElektroKwapi witam. moge prosic o jakis kontakt? miałbym pare pytan co do bednarki. dziekuje

  • @zakobernol6992
    @zakobernol6992 Рік тому +10

    Fajna robota, ale wydaje mi się że nie osiągnołeś czegoś na czym powinno zależeć najbardziej. Przewód ochronny od szyny gsw do ochronnika max 50 cm.

  • @arekd8903
    @arekd8903 5 місяців тому +1

    Mam pytanie u mnie do uziomu otokowego podłączone są cztery zejscia piorunochronu z dachu, do jednego z nich połączony jest przewód uziemiajacy 16mm2 instalacji z domu rozumiem, że jest to błędem? Uziemienie instalacji powinno byc połączone osobno jako piąte połączenie z bednarką?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  5 місяців тому +4

      Dokładnie tak. W tej chwili błędem jest tak połączony przewód uziemiajacy do zwodu pionowego. Ochronnik przeciwprzepięciowy zamontowany mam nadzieję w rozdzielnicy głównej domu przez takie połączenie ma niepotrzebnie dużo więcej pracy. Potencjał jaki jest wprowadzany do wnętrza domu rozdzielnicy jest niebezpiecznie wysoki. Podczas wyładowania może to spowodować pożar lub porażenie osób w pobliżu urządzeń elektrycznych. Podczas wyładowań niebezpośrednio w dom i jego elementy ochronnik raczej bezproblemowo obniży poziom napięć indukowanych w instalacji do bezpiecznego poziomu. To długi i dość skomplikowany temat. Jest mnóstwo materiałów na ten temat więc nie mam zamiaru odgrzewać tego kotleta. W wielkim skrócie.. Układ ziemi i atmosfery (chmur) to jakby ogromną bateryjka 🙂. Bateryjka o baaaardzo wysokim napięcia. Tak wysokim że słowami ciężko to opisać. Naszą wyobraźnię w tym temacie dopiero pobudza zwarcie tej ogromnej bateryjki czego efektem jest piorun. Wylądowanie elektryczne. Taki piorun można porównać do klucza którym robimy zwarcie w akumulatorze w samochodzie. Prądy, napięcia I energia wytwarzana jest ogromna! W dodatku dochodzi jeszcze jeden czynnik który już całkowicie dla większości z nas to czarna magia. Tym czynnikiem jest szybkość narastania prądów i ich częstotliwość. Przy tak szybkich prądach na poziomie szczytu energii po ok 10us i trwaniu 350us (mikrosekundy!) każdy element przewodzący przedstawia sobą nie dosyć że rezystancje to jeszcze spora indukcyjność. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia że nawet gruba bednarka 25x4 o przekroju stali 100mm2 stanowi sporą impedancje (to taka rezystancja dla Prądu przemiennego). Wracając do głównego wątku bateryjki gdzie ziemia to jeden biegów a chmurka to drugi biegun a wszystko między tymi dwoma biegunami podczas zwarcia jakim jest piorun stanowi połączone "rezystory". Na każdym takim rezystorze po drodze odkłada się spadek napięcia. Nawet na metrowym odcinku bednarki odkłada się OGROMNY spadek napięcia. Ogromny! Tak ogromny że może przeskoczyć taki mały piorun z bednarki na najbliższe przewodzące przedmioty. Jak daleko to trudno określić bo każdy piorun jest inny ale odległość tą określa się szacunkowo i podaje jako odstęp separacyjny. Przeważnie wynosi 50-70cm. Jak mamy podłączony np. Przewód LGY 16 do zwodu pionowego to ten ogromny potencjał napięcia leci do domu i na 100% mija po drodze elementy przewodzące które są znacznie bliżej niż 50cm. Resztę zostawiam wyobraźni. Przepraszam za zawiły i długi sposób tłumaczenia ale uprzedzam atak wymyślnych teorii ludzi którzy coś tam słyszeli i tworzą własne prawa fizyki. To poważny temat i błędy popełnione w tych sprawach niosą poważne konsekwencję jak pożar lub śmierć ludzi. Pozdrawiam!

  • @grzegorzchylak5761
    @grzegorzchylak5761 6 місяців тому +1

    A jak bednarke podlaczyc w domu do kabla uziemieniajacego do skrzynki elektrycznej

    • @pakeroso1
      @pakeroso1 5 місяців тому

      Najłatwiej zapewne konektorem oczkowym. Są też mocowania bednarki z prętem, jak przy piorunochronach.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  5 місяців тому +1

      Bednarke możemy wprowadzić do listwy ekwipotencjnej. Ma ona dedykowane wejście pod bednarke i kilka odejść pod przewody PE. Możemy bednarke nawiercić a na przewodzie PE zaprasować końcówkę oczkową np KOR i skręcamy to śruba M8-M10. Możemy założyć zacisk kontrolny i do niego przykręcić przewód PE z końcówką KOR. Możemy też zastosować zacisk klatkowy do szyn zbiorczych np. K96Q lub inny w zależności od przekroju.

  • @kazekvideo
    @kazekvideo Рік тому +1

    @ElektroKwapi Czy zamiast prowadzenia bednarki do wewnątrz pomieszczania nie można było zastosować przewodu 16mm2, łącząc go z bednarką na zewnątrz budynku?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Można było by tak zrobić. Było by to poprawnie wykonane połączenie wyrównawcze. Każde zadanie można wykonać na kilka sposobów. To nie jest tak, że tylko jedno jest poprawne. Jeśli tylko przekrój przewodu PE jest zgodny z normą co przy przekroju PE 16mm2 jest ok aż do 35mm2 dla przekroju przewodu fazowego (norma PN-HD 60364-5-54:2010). Powyżej 35mm2 stosujemy przekrój >/0,5SL czyli większy lub równy połowie przekroju przewodu fazowego. Można spełnić warunek i jest ok ale można zrobić coś nieco lepiej i też jest ok. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz 🙂

    • @djshuen
      @djshuen Рік тому +1

      Jest opinia ze nie mozna. 1sze zapisy instrukcji niektorych odgromowek (polisy...), 2gie linka ma wlasciwosc kapilarnego podciagania wilgoci....

    • @adamfolinio
      @adamfolinio Рік тому

      ​@@djshuenjak linka ziemna typu bit1000 podciaga kapilarnie ?
      I proszę doczytać instrukcje ochronników obo dehn hager itp co oni piszą A piszą na temat odległości przewodu PE ;) który nawet może mieć i 30 metrów A nawet więcej;)

    • @djshuen
      @djshuen Рік тому

      @@adamfolinio cytat: "...dla zapewnienia skutecznej ochrony przed
      przepięciami należy wykonać jak najkrótsze przewody przyłączeniowe do
      ogranicznika przepięć. Zarówno według norm dotyczących ochrony odgromowej
      [2], jak i instalacji elektrycznych nn [3], całkowita długość przewodów
      przyłączeniowych powinna być możliwie jak najkrótsza i nie powinna przekraczać
      0,5 m...." z T. Maksymowicz... odnosnie linki - to kazda podciaga kapilarnie. Bit 1000 to kable sterownicze, maja rewelacyjną gruba izolacje ale w miejscu przylaczenia nadal zaczną podciągać...

    • @adamfolinio
      @adamfolinio Рік тому

      @@djshuen tak samo podciaga bednarka. Zresztą w żadnej instrukcji i normie nie znalazłem określonej długości przewodu ale za to znalazłem że jeżeli L>20cm to przewod lgy lub płaskownik trzeba przymocować usztywnić co określoną długość. Więc czy to będzie 6m lgy czy 6m bednarki to po usztywnieniu mechanicznym np kotwienia do muru ściany spełnia takie samo zadanie. Więc bezcelowe jest męczenie się z bednarka do rozdzielni jak można przejść na kabel/Linke o odpowiedniej średnicy do zabezpieczanego obwodu/instalacji

  • @pawekos784
    @pawekos784 Місяць тому

    Fajnie, ale błagam - niech głos będzie słychać w dwóch kanałach. Mój mózg odczuwa fizyczny ból, jak słychać go tylko z jednego kanału.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Місяць тому

      Telefon miał uszkodzenie. Stare czasy. Nagrywam nowym który jest sprawny i dźwięk jest ok.

  • @koziarz78
    @koziarz78 3 місяці тому

    Mam pytanie bo mam na zew budynku bednarke i musze dojsc do rozdzielnicy, zdecydowanie bylobymi latwiej linka lgy 25mm ale tj jakies 7 metrow czy to wystarczy czy jednak musze zalozyc zlacze krzyzowe i dociagnac bednarka?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  3 місяці тому +1

      Możesz LGY Możesz bednarką. Dużo zależy od estetyki. Możesz podejść bednarką w pobliże ściany budynku i założyć skrzynkę kontrolna albo w gruncie albo na ścianie budynku i z tego miejsca lecisz LGY 25mm2 do rozdzielni. Możesz wejść bednarką do wnętrza budynku i na wewnętrznej ścianie zrobić puszkę i w niej połączenie LGY/bednarka i dalej w budynku już lecisz LGY podłogą lub ścianą. Możliwości jest kilka i wszystkie będą prawidłowe. Unikaj tylko łączenia bednarki z LGY bez puszki kontrolnej. To połączenie musi mieć możliwość kontroli. Pozdrawiam!

    • @koziarz78
      @koziarz78 3 місяці тому +1

      @@ElektroKwapi dziękuje za odpowiedź

  • @Haroldus26
    @Haroldus26 Рік тому

    Super wideo. Właśnie to chciałem zobaczyć :-) Czy wie ktoś czy bednarka ocynkowana wchodzi w reakcję z tynkiem czy betonem? Chodzi mi np o odcinek bednarki jak na filmie pomiędzy podłogą a skrzynką GSU. Czy mogę ją po prostu zatynkowac?

    • @goral418
      @goral418 3 місяці тому

      Nie wchodzi

  • @IGOR-rw2bl
    @IGOR-rw2bl Місяць тому

    Na etapie budowy należy bednarkę albo drut wyprowadzić w miejscu docelowym pod rozdzielnią i po kłopocie a rozdzielnię najlepiej zamontować w pom. technicznym....

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Місяць тому +1

      Tak powinno być. Często ten element jest pomijany a kierownik budowy również to bagatelizuje. Efektem takich działań jest konieczność doprowadzania uziemienia po fakcie. Pozdrawiam!

  • @KrishakMistrz
    @KrishakMistrz 5 місяців тому

    Panie Łukaszu czy nikt sie nie przyczepi ze to uziemienie jest wewnatrz budynku? Bo mi elektryk mowil ze powinno byc na zewnatrz na elewacji i dopiero stamtąd poprowadzone przewodem do rozdzielnicy

    • @cymesfonbraun2215
      @cymesfonbraun2215 5 місяців тому

      Słuszna uwaga, też rozmawiałem z elektrykiem i mówił że ma być na zewnątrz i dopiero do domu poprowadzony 16 mm w miedzi

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  5 місяців тому +1

      Ło matko.. Nie jestem wstanie tłumaczyć i poniekąd uczyć każdego z osobna. Jednak muszę tu odpisać! Bzdury i jeszcze raz bzdury. Mylone pojęcia i chęć przepchania na siłę swojej wersji powodują właśnie takie bzdury.
      "Uziemienie powinno być na zewnątrz na elewacji" Boże słyszysz i nie grzmisz! Ktoś kto tak mówi myli pojęcie zwodów pionowych które są częścią urządzenia pioruchronowego tzw. Ogromówki z uziemieniem ochronnym budynku które jest w gruncie lub fundamencie lub w obydwu tych miejscach. Czy my zrobimy połączenie z uziemieniem ochronnym a rozdzielnicą elektryczną przewodem miedzianym o odpowiednim przekroju czy bednarką o wymaganym przekroju nie ma to znaczenia! Byle użyć prawidłowych przekroi i odpowiednio zabezpieczyć połączenia i umożliwić ich kontrolę w razie potrzeby. Ja użyłem bednarki co jest prawidłowym rozwiązaniem choć bardziej pracochłonnym. Nikomu nie każe tak robić. Jednak nikt nie może mi powiedzieć, że tego się tak nie robi tylko z tego powodu iż jest to trudniejsze. Co ma instalacja odgromowa i jej zwody pionowe do uziemienia rozdzielnicy? Otok wykonany w około budynku i wykonane połączenie między nim a rozdzielnią jest PRAWIDŁOWO wykonane choć inaczej niż najczęściej spotykane. Nie znaczy to że wszystkie te najczęstrze i prostrze rozwiązania są złe. Bez dyskusji oczy w oczy i kawałka kartki tyle mogę wytłumaczyć. Mógłbym podać dziesiątki przykładów jak ludzie dorabiają swoją własną teorie aby wytłumaczyć jakoś swoje działanie nawet jak robią źle. Głupota i kłamstwo powtórzone wystarczająco wiele razy staje się prawdą. Pozdrawiam! 😉

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  5 місяців тому +1

      JEST NA ZEWNĄTRZ. TO SIĘ NAZYWA UZIEMIENIE OTOKOWE. Do wnętrza budynku do rozdzielnicy/GSU można wejść przewodem miedzianym LGY o odpowiednim przekroju ale można też bednarką. To że przewodem LGY jest prościej to nie znaczy że każdy inny sposób trzeba ganić i rozsiewać fałszywy pogląd. Spawane i dobrze zabezpieczone połączenie bednarki z bednarką jest bardzo trwałe i nie wymaga kontroli. Połączenie skręcane przewodu miedzianego z bednarką wymaga punktu kontrolnego. To wymaga w praktyce najczęściej puszki kontrolnej albo na gruncie albo elewacji. Przekrój bednarki 25x4 to 100mm2, jest mega wytrzymała mechanicznie, ciężko ją uszkodzić. Raz ułożona pod podłogą będzie spełniać swoje zadanie do końca.. czegoś na pewno. Puszka kontrolna znajduje się pod rozdzielnicą. Te różnice nie wykluczają tych rozwiązań między sobą. Rizwiazania inne ale prawidłowo zrobione są OK! Jedno i drugie. Po co gadać głupoty! Jeszcze 10 razy ktoś powtórzy że tak nie wolno i nowe prawo ustanowione 😉

  • @remek223u
    @remek223u Рік тому

    A jak wygląda potem pomiar? Nie będzie to przekłamane? Wbijając pierwszą sondę zaraz przy wyjściu z garażu a obok bednarka w ziemi

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Nie umiem się odnieść do tego pytania. Pomiar wygląda normalnie 🙂 kwestia doboru metody i interpretacji wyniku to zbyt rozległy temat na krótką odpowiedź. Metoda impedancji pętli zwarcia wymaga interpretacji i analizy oraz metoda 3 przewodową również wymaga sprawdzenia powtarzalności wyniku w kilku punktach (bliżej i dalej sonda) aby ocenić poprawność.

    • @adamfolinio
      @adamfolinio Рік тому

      Zależy jak zostanie wykonane... czy owa szpilka będzie fizycznie spięta z sumą rezystancji otoku/fundamentu czy jako indywidualna.
      W wariancie indywidualnej w zależności od kategori budynku z/bez odgromu wymagane są odpowiednie wyniki ;) oczywiście im mniej Ohm tym lepiej

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.3898 10 місяців тому

    Nie wiem jak w innych krajach EU ale w Szwecji do budynku zakład energetyczny prowadzi też przewód ochronny bo to ich psi obowiązek. Zaś w Polin każdy sobie sam musi go wydłubać z ziemi. A stara zasada przecież mówi jasno "najpierw chroń a potem zasilaj".

    • @ukaszkarolczak6803
      @ukaszkarolczak6803 8 місяців тому +1

      W Polsce też ZE dostarcza przewód ochronny do budynku w układzie tnc nazywa się on przewodem PEN

    • @arkadiuszk.3898
      @arkadiuszk.3898 8 місяців тому

      @@ukaszkarolczak6803 To po co te bednarki i szpilki? Spróbuj wbić w Norwegii, Szwecji czy w Finlandii. Na Głębokość 30cm chyba?!

    • @pakeroso1
      @pakeroso1 3 місяці тому +2

      ​​@@arkadiuszk.3898po to, że jak uszkodzisz kabel zasilający (żyłę PEN) to nadal masz działającą ochronę przeciwporażeniową na własnym uziemieniu

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  3 місяці тому +1

      Dokładnie tak! W przypadku uszkodzenia przewody PEN mamy nadal uziemienie ochronne.

  • @przemokowalski7487
    @przemokowalski7487 Рік тому +1

    Super dobra robota...
    Można by jeszcze w miejscach gięcia dobezpieczyc:) antykorozyjne.
    A co myślisz o wprowadzeniu brdnarki do rozdzielnicy?
    Pozdrawiam.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Wprowadzam do rozdzielni jak najbardziej ale tylko przy większych szafach. Wolnostojące szafy na cokole, duże wiszące szafy o większej głębokości bez problemu dają taką możliwość. W mieszkaniowych raczej szkoda miejsca ale nie wykluczam tego. Dzięki za komentarz!

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Co do zabezpieczenia antykorozyjnego to masz rację. Warto to zrobić bo po tak ostrym gięciu powłoka może być uszkodzona. W tym konkretnym przypadku nie będzie kontaktu z betonem. Podłoga będzie izolowana styropianem i na to lana podłoga. Pozdrawiam!

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 Рік тому

      ​@@ElektroKwapi Ja osobiście że względu na małą rozdzielnie pod nią robię puszkę na złącze kontrolne i z niego linką 35mm² wchodzę do rozdzielni na rozdział PEN. Myślę że tak będzie dobrze.

  • @spierdlajify
    @spierdlajify 11 місяців тому

    A nie można wsadzić bednarki 1m od domu a później połączyć jej jakimś grubym izolowanym kablem?

  • @mateuszek2662
    @mateuszek2662 Рік тому

    A ja mam takie pytanie, chcę przejść z bednarki na linkę i teraz mam dylemat. Na lince zakładam końcówkę z oczkiem, która przykręcamy do złącza krzyżowego założonego na Bednarke, czy może wiercimy otwór w bednarce i bezpośrednio do bednarki przykręcamy końcówkę linki.
    A może oba sposoby są poprawne?
    Bo na bloku działem oba, i z złączem krzyżowym i bez.

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +1

      Oba sposoby są poprawne

    • @adamfolinio
      @adamfolinio Рік тому +1

      Oba są praktykowane. Lepszy jest ten ze złączka ;)

  • @xoschox1250
    @xoschox1250 Рік тому

    A czy wbicie szpilek metr od skrzynki w garażu byłoby dobrym rozwiązaniem? Czy koniecznie trzeba je wyprowadzić na zewnątrz? :)

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому +3

      Jeśli nie ma urządzenia LPS (piorunochron - odgromowa instalacja na dachu) to można by tak zrobić. Jest tylko kwestia rezystancji tego uziomu szpilkowego. Jeśli grunt pozwoli uzyskać prawidłowe parametry przy jednym punkcie to ok. Jednak bywa tak i to dość często iż ciężko uzyskać parametry na jednym uziomie szpilkowym. Proszę pamiętać o ważnej zasadzie: Jeden uziom nawet głęboki będzie mieć gorsze parametry niż dwa oddalone od siebie a płytsze. Do pewnego momentu zwiększanie głębokości uziomu zmniejsza rezystancje potem już wiele to nie daje. Lepiej jest zrobić rozproszony uziom który jest pewniejszy i stabilniejszy. Stąd właśnie wychodzi się na zewnątrz i robi się kilka połączonych uziomów. Jednak nie jest błędem spróbować zrobić to w taki sposób jak w pytaniu. Pozdrawiam!

    • @xoschox1250
      @xoschox1250 Рік тому

      @@ElektroKwapi Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, pozdrawiam! :)

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      @@xoschox1250 👍

  • @caro86wlkp
    @caro86wlkp 8 місяців тому

    Namęczyłeś się niepotrzebnie bo i tak za 15 lat nie będzie tej bednarki. A jak dostanie otulinę z betonu to zajdzie rekcja i jeszcze szybciej bo tam gdzie będzie wychodzić z betonu nie będzie ocynku a zacznie się wpływ środowiska i korozja. trzeba było zostawić puszkę na zewnątrz i dojechać linką 25mm2 do RG albo wykorzystać bednarkę nierdzewną. A najlepiej to wykorzystać drut fi 10 nierdzewny i nim wjechać do RG bez łączeń

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  8 місяців тому +1

      Na styku dwóch środowisk (beton-grunt) jest zabezpieczenie antykorozyjne. Taśma bitumiczna plus lepik. Myślę, że bednarka będzie sobie tam wygodnie leżeć i nic jej nie będzie. Aż tak bardzo to się nie namęczyłem 😉 a klient bardzo zadowolony. Pozdrawiam 🙂

    • @caro86wlkp
      @caro86wlkp 8 місяців тому +1

      @@ElektroKwapi nie było tego widać. Jeśli tak to zwracam honor

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  8 місяців тому

      @@caro86wlkp Luzik 🙂 Dzięki za komentarz! Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  • @patrykkoltun4890
    @patrykkoltun4890 Рік тому

    Można bezpiecznie układać styropian na takiej bednarke?

  • @ptaker86
    @ptaker86 Рік тому +1

    prościej by było z uziomu fundamentowego :)

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Рік тому

      Oczywiście. Tak jest najlepiej i najprościej. Takie zabawy są wtedy jak takowego nie ma 🙂 Pozdrawiam!

  • @janpiwowar3286
    @janpiwowar3286 Рік тому

    A gdzie izolacja p.w.

  • @23juniorK
    @23juniorK 3 місяці тому

    Czy przed zalaniem chudziaka mozna bylo bednarke polozyc w wartwie piasku? Czy jest jakis przepis zabraniajacy prowadzenie bednarki pod chudziakiem ? Chciałbym bezposrednio od lawy fundamentowej dociagnac bednarke pod chudziakiem w planowane miejsce docelowe

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  3 місяці тому +1

      @23juniorK Tak by było najlepiej i tak powinno być. Tylko na etapie rozpoczęcia budowy nikt nie pamięta o elektryce. Na etapie robienia fundamentów można wykonać uziemienie i wyprowadzić bednarke w pobliże rozdzielnicy elektrycznej. Pozdrawiam!

    • @albertw3003
      @albertw3003 Місяць тому

      @@ElektroKwapi a jak pod fundamentami ktos połozy izolacje?

    • @ElektroKwapi
      @ElektroKwapi  Місяць тому

      Uziemienie ma mieć kontakt z gruntem.

    • @albertw3003
      @albertw3003 Місяць тому

      @@ElektroKwapi czyli przez ściany boczne fundamentu wystarczy?

  • @RoweremPoBeskidach
    @RoweremPoBeskidach 10 місяців тому

    jprdl a wystarczyło przewód do uziomu 25m2 zainstalować z puszką na zewnątrz

  • @ukaszjanus3614
    @ukaszjanus3614 11 місяців тому

    Hej.
    Mam zagwostke i moze pomógłbyś mi ją rozwiązać.
    Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób najlepiej wykonać połączenie starej instalacji dwuźyłowej z nową trójżyłową.
    Do obecnego gniazda dochodzi przewód dwużyłowy, na szczęście miedziany.
    Od tego gniazda mają powstać kolejne dwa gniazda do których chcę już doprowadzić przewód trójżyłowy.
    Teraz powstaje pytanie w jaki sposób je połączyć ze sobą w miejscu styku starej z nową?
    A) połączyć tylko dwie żyły stare z dwiema nowymi, a żyłę PE zostawić niepodpiętą i niech czeka na modernizację odcinka od gniazda do rozdzielnicy?
    W nowych gniazdach to samo.
    Szczerze mówiąc wydaje mi się to najsłabszym rozwiązaniem
    B) wykonać zerowanie starym kablem na gnieździe, a nowym podpiąć już 3 żyły zgodnie z ich przeznaczeniem i na następnych to samo?
    C) Wykonać rozdział dwużyłowego przewodu na kostkach wago w puszce pod gniazdem na PE i N i od nich już 3 żyłami na stare gniazdo oraz nowe
    Czy może masz na to jeszcze inne rozwiązanie?
    Dodam, że tablica rozdzielcza jeszcze na dwa topiki na całe mieszkanie.
    Takie bonusowe pytanie. W jakiej odległości może znajdować się gniazdo od zaworu gazu?

  • @piotrpiersa5459
    @piotrpiersa5459 Рік тому

    I sam nie wiem co o tym myśleć ?

  • @leszekmak2441
    @leszekmak2441 7 місяців тому

    Skąd wychodzi ? Dokąd dochodzi ? ! Niekompletny materiał. Bez sensu.