Fakt faktem nie mam pompy nie buduję się ale lubię wiedzieć żeby się mądrować xD a tak poważnie no ciekawy materiał aż sam z ciekawości zrobię jakiś reserch wiedza się przyda na przyszłość. Poleciał sub pozdrawiam!
Bardzo fajnie nakreślony temat dobrze odrobina praca detektywistyczna muszę się też wypowiedzieć z perspektywy użytkownika chińskiej pompy ciepła ale ja swojej nie kupiłem bo naklejce tylko po weryfikacji parametrów jakie podaje producent a nie importer i niestety muszę przyznać Chińczyk Chińczykowi nierówny. Rozumiem celowość nie zagłębiania się w chińskie pompy i tak jak wy apeluję do klientów o rozsądek ale wszystkich pomp z Chin nie należy skreślać dobrze wybrana będzie służyła i nie będzie miała oszukanych parametrów jesteś grupa pomp które zostały przebadane w Europie i mają Europejski kajmak A to dlatego że te same jednostki w innych obudowach są sprzedawane w Europie pod europejskimi markami😁
Oferta od chińskiego producenta zawiera kilka widełek cenowych - wszystko zależy jaką „jakość” chce kupić importer. Druga sprawa Chińczycy na tej swojej chińszczyźnie polecieli na księżyc i wrócili z niego z próbkami gruntu - tego nie da się zrobić na „podróbkach”. Ja akurat pamiętam czasy japońskich kalkulatorów i zegarków o czasie działania 3-4 dni - wtedy mawiało się japoński szajs... My w PL produkujemy tak zajefajne rzeczy, tak skomplikowane, niesamowite, perfekcyjnej jakości... a jak na razie nie wysłaliśmy lądownika na księżyc nie mówiąc już o powrocie tegoż do naszego ukochanego kRaju... Zawsze się można poczuć lepiej mówiąc: chińszczyzna XD.
@Waldemar_Pachol_official wszystko się zgadza :) Ale przecież film nie atakuje chińskiego przemysłu in toto, a jedynie "podrasowywanie" parametrów sprzętu z - jak Pan to ujął - niższych widełek cenowych. Odpowiedzialność spoczywa na przekłamującym dane. Pozdrowienia :)
Nie chciał bym bronić tych naciągaczy ale tam producent ma napisane że to pompa na strefa klimatyczna umiarkowaną. ( Czyli Hiszpania Włochy prawdo podobie tam były testowane pompy przy temperaturach 10+ ) i dostały certyfikat na unie europejską.
Brawo!!! Mało kto to w ogóle zauważa. Choć z całym szacunkiem dla kolegi autora, który żyje z funkcjonowania na tym rynku...nie może tego tak wprost powiedzieć. Ale szacun, że przynajmniej nie kłamie 😁🤣
Panowie, mylicie się :) Na deklaracjach wyraźnie jest napisane, w jakich temperaturach było testowane oraz jaki COP w tych właśnie temperaturach osiągnęły. Proszę dokładnie przyjrzeć się dokumentacji technicznej :) Pozdrowienia.
A może pan coś powiedzieć o pompie MAXA I-32V5 10kw? Bo mam zamontowana ale zadowolenia tak trochę słabo... Dom z piętrem (160m) na górze grzejniki na dole podłogowe + CWU 200l. Roczne zużycie tak +/- 7000 kW.
Niestety, nazwa firmy nic nam nie mówi... Faktycznie, mogłoby być lepiej ze zużyciem, chociaż naszym skromnym zdaniem wielkiej tragedii nie ma. Jest tutaj komentarz o zużyciu 15 000 kWh, co jest nieakceptowalne. Proszę skontaktować się z instalatorem. Można pobawić się krzywą i obiegami w celu zmniejszenia kosztów. Nie spadną o połowę, ale coś da się pewnie zrobić ;)
Znaczy poma całkiem przyzwoita - gdyby to było 16kW, przy tych samych parametrach poziom zadowolenia mógłby być wyższy (zaniżanie potrzebnej mocy PC - grzeszek instalatorski nr.1)😁
Prowadzący źle się w takim razie wyraził. Grzejniki NIE DYSKWALIFIKUJĄ ekonomicznego działania pompy ciepła, o ile nie są to żeliwniaki z PRL-u z temperaturą zasilania 70 stopni :)
@@AkademiaOZE A co ma Pan do zarzucenia żeliwiakom? Jak można ogrzać łazienkę, gdzie nie ma podłogówki? Chyba nie grzejnikiem drabinkowym, bo ich moc jest niewystarczająca, ani blaszakiem, bo zardzewieje po czterech latach, a po sześciu trzeba go wymienić. Nie lepiej powiedzieć, że należy wymienić grzejniki na większe, obliczone, np. na 45 stopni na zasilaniu?
@@gimbueuropa5904 Jeśli wymieniasz żeliwiaki na większe, np. "blaszaki", to grzejnik łazienkowy masz z demontażu - koszt pozyskania to piaskowanie i malowanie, myślę że to duża oszczędność, bo drabinka, o której piszesz może kosztować dobrze powyżej 2k zł. Pozdrawiam
Może zrobilibyście filmik jak wypełnić poprawnie tabelę do obliczen SCOP z kaymark? nie mogłem znalesc kW dla parametru E(TOL) i F(Tbiv). Temperatury owszem ale nie wartosci kW.
Prowadzący źle się w takim razie wyraził. Grzejniki NIE DYSKWALIFIKUJĄ ekonomicznego działania pompy ciepła, o ile nie są to żeliwniaki z PRL-u z temperaturą zasilania 70 stopni :) Bardzo prosimy o informację w komentarzu na temat metrażu Pańskiego domu. Pozdrowienia:)
Czym różni się ,,zeliwniak ,, od grzejnika płytowego- oba nagrzane do tej samej temperatury ? Bo powierzchnią raczej - chec 100% pewności nie mam - zeliwniak wygrywa.Plytowe zawładnęły rynkiem : nowością wzornictwa , kolorystyki,wielkości, nie trzeba co jakiś czas malowac. Pomogły kotły stalopalne - bez ich gasniecia nocą, pomogły pompki obiegowe zmniejszajace zlad wody i przekroje instalacji,czas kiedy nowe pokolenie przejmowało nieruchomości po poprzednim pokoleniu lub samo się budowało.Energia zasilania ta sama,pompka ta sama,powierzchnią ta sama.... Nawet bez pompki odpowiednio dobrane przekroje daja 40 stopni na zasilaniu.Chodzi wyłącznie o stalopalnosc ( pomijamy ocieplenie bo w obu przypadkach jest wymagane )
@@AkademiaOZE dom 200m przy grzejnikach termostaty grzejniki trochę przewymiarowane żeberkowe alu instalacja starego typu pod grawitację z dużą ilością wody odpowiedni przepływ wody przez pompkę oraz nowe okna drzwi i odpowiednie ocieplenie to podstawa wszystko z fotowoltaiką
Jeżeli nie ma termomodernizacji i wychodzi, że w takich domach nie opłaca się stosować pomp ciepła, to w tych dobrze zaizolowanych również, bo w każdych okolicznościach liczy się koszt wyprodukowania kWh energii a ta będzie najtańsza z węgla.
Ile można zaoszczędzić przy zmianie połączenia bufora z 4T na 3T . Czy to ma w ogóle sens ? Pompa monoblok. Instalacja 100 % podłogówka. Sterowana siłownikami.
Czy mozna ufac danym z keymark? Czy mozna ufac danym z dokumentacji producenta? Nie do konca rozumiem, jezeli producent wpisuje falszywe dane do listy ZUM, dlaczego musi miec prawdziwe dane w dokumentacji?
Wszystkie pompy ciepła potrzebują zasilanie z sieci . Muszą być panele, przetwornica, baterię do kumulowania energii oraz dobre położenie od strony południowej zwłaszcza zimą,
...TCAP series only. Patrz na produkty przeznaczone na klimat zimny a nie "średnio-umiarkowany"😁 Panasonic też takie ma ale sprzedarz ich w Polsce to chamskie oszustwo!!!
Mówienie że jak pompa zużywa ponad 100 kWh dzienie jest be to nie tak. U kogoś kto ma dom 170m2 i zużywał 4 t ekogroszku to zużycie na poziomie 60/70 kWh przy -7 jest ok i tak samo jak przy domu 300m2 8 t ekogroszku i dzienie 130 kWh tez jest ok. Wszystko kwestia zapotrzebowania. Co innego jak ktoś ma dom 140 m2 i zużywa dzienie 100kWh przy 0 stopni.
Sorry, taki mamy klimat. Wszyscy wszystkich oszukują. A ci co "nie oszukują" też oszukują serwując ludziom półprawdy. Niskotemperaturowe pompy ciepła ekonomicznie będą współpracowały jedynie z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi oddającymi ciepło przez promieniowanie (ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe). Systemy grzewcze oparte na grzejnikach, to ogrzewanie wysokotemperaturowe i takież pompy ciepła trzeba do nich instalować. Grzejniki oddają ciepło przez konwekcję, która praktycznie nie funkcjonuje przy niskich temp. zasilania. Typowe grzejniki przez konwekcję oddają około 65% a przez promieniowanie około 35% ciepła. Dodatkowo im więcej płyt ma grzejnik tym gorzej oddaje ciepło przez promieniowanie.To teraz chyba wiecie czemu nie działa i czemu drogo? Nawet gdy producent poda Wam właściwie, wyznaczone w warunkach laboratoryjnych parametry pompy ciepła, to jaką macie gwarancję, że najpierw sprzedawca a potem instalator czegoś nie poplączą? Nawet gdy wybierzecie droższy produkt i droższego instalatora to czy macie pewność? Nie? Sorry, taki mamy klimat. Oczywiście to czarnowidztwo! Zarówno większość produktów jak również handlowców i instalatorów spełnia wymogi jeśli idzie o jakość i fachowość. Niestety jak życie pokazuje pojawiają się na rynku czarne owce i tych, dla własnego dobra musicie się wystrzegać. Z takimi trzeba walczyć, co poniekąd czyni autor materiału, a Wy możecie dołożyć cegiełkę nie kupując od oszustów i nie zatrudniając nie mających ni wiedzy ni umiejętności "Januszów biznesu" Pozostaje mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostaną zweryfikowane klasy energetyczne zarówno pomp ciepła jak i innych urządzeń. Co pozostawi na rynku tylko te lepsze? A tak naprawdę, to zacznijcie od izolacji budynku😀 Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Smalec dobrze się spala w kopciuchu. Spalanie słoniny też daje efekt grzewczy. Trochę śmierdzi z komina. Jest duży problem ze słoniną trzeba sprowadzać z Rosji a tego lewactwo Brukseli nie przewidziało. Absurd Brukseli goni kolejny Absurd zielony niemiecki ład wszystkim opróżni portfele .
Niestety dane z badań urządzeń z tej listy ciężko porównać, nie ma jednego druku, który by obowiązywał dla wszystkich urządzeń, każde urządzenie ma inaczej
Czyli ja śpię spokojnie bo moja pompa wg karty producenta i pomiarów rzeczywistych ma COP 2 przy -20 st dla 55 st I moi klienci są mega zadowoleni z niskich rachunków
Ja pale drewnem a jak chcą bym nie palil niech wymienia mi na pompę ociepla dom wymienia okna czemu nie .ale inaczej niech przyjdą Azorek mój załatwi sprawę szybko .
witam Dość ciekawy materiał aczkolwiek ja niestety nie jestem użytkownikiem pompy ciepłą z racji tego, że jest ona nie ekonomiczna w użytkowaniu jeśli nie budowało się domu pod ten system grzewczy ?! Przyznam, że mam projekt budynku, w którym gdyby doszło do budowy mógłbym zaihnatlować tego typu rozwiązanie aczkolwiek muszą być dodatkowe wymogi spełnione i tu nie będę się aż tak rozpisywał w temacie ale nadmfenie, że głównie chodzi o rekuperację i to tą prawdziwą z układem rur wentylacyjnych zasłania powietrzem z zewnątrz instalowanych w ziemi poniżej 1 m od minimum 15 m długości z wyściółką materiału z srebrem w celu wyeliminowania posiewu nieproszonych pleśni, czy też grzybów tak bardzo lubiących nie tylko wilgotne środowisko ale też stałą tem. NIe będę opisywał tego tematu z racji tego, że zainteresowani powinni sami zgłębić tematykę rekuperacji w celu wyeliminowania błędów i naciągaczy tak zwanych firm mających na celu wyłudzenie maksymalnych pieniędzy z minimum rzetelnie wykonanych prac oraz użytych w tym celu materiałów i rozwiązań. Systemy o którym wspominam jest wręcz idealny dla pomp ciepłą i nie tylko zważając na koszty paliw (energii) wręcz zwraca się po kilku latach użytkowania. Na dzień dzisiejszy ja jeszcze mieszkam w bydynku z częściową izolacją tu tylko ściany ale niestety nie ma dachu zrobionego więc jest problem wciąż oszczędności w tym umykającym nam ciepłu Zatem do rzeczy Zainstalowałem u siebie kocioł gazowy o mocy 12 kW jedno funkcyjny z modułem sterowania zegarem dwu systemowym w celu sterowania poprzez siłowniki jednobiegunowe systemu grzewczego składającego się z zasobnika ciepłej wody izolowany około 200l z grzałką elektryczną o mocy 2 kW ( nie używana) oraz nagrzewnica wewnątrz z centralnego ogrz. o mocy 24 kW średnica 3/4 dla przepływu czynnika grzewczego z kotła gazowego oraz trzy kolumnowe grzejniki o długości 2 m łączna moc to 6 kW oraz mały grzejnik kompaktowy podwójny o mocy 2,kW Również sterowane za pomocą siłownika całą instalacja jest bardzo prosta poza tym, że owe siłowniki nie kupowałem w kraju a sprowadzałem z zagranicy ze względu na to, że w kraju siłowniki są bardzo słabej jakości i często ulegają awariom i są droższe mimo złej jakości i żywotności W porównaniu do kosztów opłat związane z korzystania PEC a indywidualnym jest bardzo zróżnicowana i wacha się w różnicy o około 1500 zł rocznie nie wliczając dla użytkowników kosztów zużycia gazu z tytułu przepływowych ogrzewczy wody, które są bardzo nieekonomiczne i tak bardzo wciskane ludziom w ramach porad nad rozwiązaniami energetycznymi. Sumując Tak jak wspomniałem, jeśli nie mamy budowy domu od podstaw z uwzględnieniem systemu rekuperacji to pompy ciepła są o nie ekonomicznym uzasadnieni w zakupie i działaniu. Ludzie naprawdę nie tylko nie posiadają wiedzy ale też są naciągani na nieekonomiczne i bardzo drogie systemy. I na koniec oprócz tego, że mamy mieć instalację dobrze dopracowaną to też obiekt naszych marzeń powinien uwzględnić duże okna wręcz prawie w całości? dlaczego tak? powinno być, ponieważ ciepło słoneczne pozwala na oszczędności w tym systemie nawet do 90% energii Rekuperacja to system z prawie stałą temperaturą w pomieszczeniach z świeżym powietrzem bez alergenów. Nawyki otwierania okien powinny zostać w tym układzie wyrzucony do kosza a w zamian pomyśleć o automatycznych zasłonach zasłaniających całe połacie okien witrynowych Wydatki na takie rozwiązania owocują komfortem oraz oszczędnością po kilku latach użytkowania wychodzi się na zero kosztów Winszuję pogadanki może to otworzy ludziom oczy aczkolwiek patrząc wstecz na rok 2023 i nieszczęsny 15 październik to odnoszę wrażenie, że mamy z niezrównoważony naród dający się ogłupiać pod każdym względem. Dla przyszłych użytkowników?! naprawdę zastanówcie się 2 razy zanim dokonacie wyboru i naprawdę sami prześledźcie to, z czym chcecie się zmierzyć, jako forma użytkowania Z powżanitm
Uuu panie 100kwh to ja przekraczam na grzejnikach olejowych jak temp spada ponizej -18st przy domu ponad 200m2 w ktorym jedynie strop jest dobrze ocieplony. A okna orginalne z 1972. Wychodzi na to że te chinczyki to sa minus energetyczne :)
Dobrze że nie założyłem tego złomu bym nie wyrobił za prąd będę palił groszkiem dokąt się da ,prąd drożeje a groszki tanieją taki miał być zamiar aby wypchnać ten złom i ludzi straszyć
A widział Pan co ostatnio Minister Bolesta powiedział na temat pomp ciepła, które do końca roku nie będą miały badań z laboratoriów akredytowanych w Państwach UE ? Kasa do zwrotu! ua-cam.com/video/LZKN7uT7NtI/v-deo.html
Pompa SPRSan nigdy nie dogrzała temperatury do 55 stopni tak jak jest na etykiecie, Najwyrzsza temperatura przy +6 stopniach na zewnatrz to 39,5 stopnia....Pompa SPRSan 11,6 KW nie ogrzewa powierzchni 110m2
Czy dla domu 150m² zużycie przez pompę 45KWh dziennie przy -10 jest ok? Temperatura wody ustawiona była na 36 stopni, a CWU 45 stopni. Instalacja mieszana 60% podłogówka, 40% kaloryfery, styropian 20cm. Dla eksperymentu wyłączyłem kaloryfery i na kondygnacji gdzie jest większość kaloryferów rozkręciłem bardziej podłogówkę.
@@AkademiaOZE Dzięki za odpowiedź, bo ogólnie jak oglądam różne filmy gdzie ludzie kombinują z nastawami, harmonogramami, krzywymi itp - milion ustawień i tygodnie testów. Po tych wszystkich zabiegach pokazują że pompa przy -16 zużywa 25KWh a temperatura w domu 22 stopnie. Jakoś nie chce mi się wierzyć w takie bajki.
I my dziękujemy za fajny pomysł na mini-serię filmową, który mimowolnie nam Pan podał: wiosną otwieramy nasze stanowisko testowe pomp ciepła (komora termiczna). Testy zużycia, zabawy z korelacją temperatura - krzywa grzewcza będą świetnym urozmaiceniem naszego kanału. Pozdrowienia!:)
bardzo ładnie skomponowany kadr, pozdrawiam!
Rewelacyjny materiał Dzięki 😊
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Fakt faktem nie mam pompy nie buduję się ale lubię wiedzieć żeby się mądrować xD a tak poważnie no ciekawy materiał aż sam z ciekawości zrobię jakiś reserch wiedza się przyda na przyszłość. Poleciał sub pozdrawiam!
Dziękuję
Dobry materiał
Bardzo fajnie nakreślony temat dobrze odrobina praca detektywistyczna muszę się też wypowiedzieć z perspektywy użytkownika chińskiej pompy ciepła ale ja swojej nie kupiłem bo naklejce tylko po weryfikacji parametrów jakie podaje producent a nie importer i niestety muszę przyznać Chińczyk Chińczykowi nierówny. Rozumiem celowość nie zagłębiania się w chińskie pompy i tak jak wy apeluję do klientów o rozsądek ale wszystkich pomp z Chin nie należy skreślać dobrze wybrana będzie służyła i nie będzie miała oszukanych parametrów jesteś grupa pomp które zostały przebadane w Europie i mają Europejski kajmak A to dlatego że te same jednostki w innych obudowach są sprzedawane w Europie pod europejskimi markami😁
Ma Pan całkowitą rację. Walczymy z kłamliwymi deklaracjami, a nie z Chinami ;)
@@AkademiaOZE 😁👌💪🌞🌞🌞🌞
Oferta od chińskiego producenta zawiera kilka widełek cenowych - wszystko zależy jaką „jakość” chce kupić importer. Druga sprawa Chińczycy na tej swojej chińszczyźnie polecieli na księżyc i wrócili z niego z próbkami gruntu - tego nie da się zrobić na „podróbkach”.
Ja akurat pamiętam czasy japońskich kalkulatorów i zegarków o czasie działania 3-4 dni - wtedy mawiało się japoński szajs...
My w PL produkujemy tak zajefajne rzeczy, tak skomplikowane, niesamowite, perfekcyjnej jakości... a jak na razie nie wysłaliśmy lądownika na księżyc nie mówiąc już o powrocie tegoż do naszego ukochanego kRaju... Zawsze się można poczuć lepiej mówiąc: chińszczyzna XD.
@Waldemar_Pachol_official wszystko się zgadza :) Ale przecież film nie atakuje chińskiego przemysłu in toto, a jedynie "podrasowywanie" parametrów sprzętu z - jak Pan to ujął - niższych widełek cenowych. Odpowiedzialność spoczywa na przekłamującym dane. Pozdrowienia :)
Racja :)
Nie chciał bym bronić tych naciągaczy ale tam producent ma napisane że to pompa na strefa klimatyczna umiarkowaną. ( Czyli Hiszpania Włochy prawdo podobie tam były testowane pompy przy temperaturach 10+ ) i dostały certyfikat na unie europejską.
Brawo!!! Mało kto to w ogóle zauważa. Choć z całym szacunkiem dla kolegi autora, który żyje z funkcjonowania na tym rynku...nie może tego tak wprost powiedzieć. Ale szacun, że przynajmniej nie kłamie 😁🤣
Panowie, mylicie się :) Na deklaracjach wyraźnie jest napisane, w jakich temperaturach było testowane oraz jaki COP w tych właśnie temperaturach osiągnęły. Proszę dokładnie przyjrzeć się dokumentacji technicznej :) Pozdrowienia.
No to dlaczego ci naciągacze sprzedają te pompy w Polsce?
@@jazon9bo PL jest silna wobec słabych a słaba wobec silnych i dlatego nikt tego nie zweryfikował
a co Pan sądzi o pompach Thermatec
Nie znamy, zapoznawszy się ze stroną internetową stwierdzamy, że są bardzo estetycznie wykonane:)
Chińczyk udający polski sprzęt
Thermatec, zależnie od generacji, pochodzi od różnych producentów chińskich
@@Forma_po_30stce i dobrze, że udaje, bo w zakresie sprzętu rodzimego (składanego z obcych części) nie za bardzo jest w czym wybierać
Gdzie można znaleźć te tabele KEYMARK to jakiś excel? Szukałem na ich stronach i nic nie ma :/
Ja też szukałem ale nic nie znalazłem.
Dzień dobry, dziś o 17 pojawi się film na naszym kanale, który zawiera odpowiedz na Panów pytanie.
A może pan coś powiedzieć o pompie MAXA I-32V5 10kw? Bo mam zamontowana ale zadowolenia tak trochę słabo... Dom z piętrem (160m) na górze grzejniki na dole podłogowe + CWU 200l. Roczne zużycie tak +/- 7000 kW.
Niestety, nazwa firmy nic nam nie mówi...
Faktycznie, mogłoby być lepiej ze zużyciem, chociaż naszym skromnym zdaniem wielkiej tragedii nie ma. Jest tutaj komentarz o zużyciu 15 000 kWh, co jest nieakceptowalne.
Proszę skontaktować się z instalatorem. Można pobawić się krzywą i obiegami w celu zmniejszenia kosztów. Nie spadną o połowę, ale coś da się pewnie zrobić ;)
Znaczy poma całkiem przyzwoita - gdyby to było 16kW, przy tych samych parametrach poziom zadowolenia mógłby być wyższy (zaniżanie potrzebnej mocy PC - grzeszek instalatorski nr.1)😁
Co jest złego w grzejnikach na dwóch kondygnacjach?
Prowadzący źle się w takim razie wyraził. Grzejniki NIE DYSKWALIFIKUJĄ ekonomicznego działania pompy ciepła, o ile nie są to żeliwniaki z PRL-u z temperaturą zasilania 70 stopni :)
@@AkademiaOZE A co ma Pan do zarzucenia żeliwiakom? Jak można ogrzać łazienkę, gdzie nie ma podłogówki? Chyba nie grzejnikiem drabinkowym, bo ich moc jest niewystarczająca, ani blaszakiem, bo zardzewieje po czterech latach, a po sześciu trzeba go wymienić. Nie lepiej powiedzieć, że należy wymienić grzejniki na większe, obliczone, np. na 45 stopni na zasilaniu?
"o ile nie są to żeliwniaki z PRL-u z temperaturą zasilania 70 stopni"
Dokładnie to zostało powiedziane, tylko innymi słowy.
@@ijot128 Są grzejniki z podwójną drabinką, wysokie i dają radę nawet obwieszone praniem
@@gimbueuropa5904 Jeśli wymieniasz żeliwiaki na większe, np. "blaszaki", to grzejnik łazienkowy masz z demontażu - koszt pozyskania to piaskowanie i malowanie, myślę że to duża oszczędność, bo drabinka, o której piszesz może kosztować dobrze powyżej 2k zł. Pozdrawiam
cześć, fajna pompa nad głową po lewej (gazowa?) fajny materiał pozdrawiam
Dzięki za komentarz. To nasza hybrydowa pompa Sola :)
Może zrobilibyście filmik jak wypełnić poprawnie tabelę do obliczen SCOP z kaymark? nie mogłem znalesc kW dla parametru E(TOL) i F(Tbiv). Temperatury owszem ale nie wartosci kW.
Dzień dobry. Dziś o 17:00 pojawi się taki filmik zgodnie z Pańskim życzeniem. Pozdrowienia.
Gdzie znaleźć ta tabele ?
Wpisuje Pan w listę ZUM producenta pomp, który Pana interesuje. Dokumentacja dołączona jest w PDF do pobrania :)
Mam waszą pompę na grzejnikach i dwie kondygnacje zużycie w styczniu 800kwh
O kurcze....
Prowadzący źle się w takim razie wyraził. Grzejniki NIE DYSKWALIFIKUJĄ ekonomicznego działania pompy ciepła, o ile nie są to żeliwniaki z PRL-u z temperaturą zasilania 70 stopni :)
Bardzo prosimy o informację w komentarzu na temat metrażu Pańskiego domu.
Pozdrowienia:)
Czym różni się ,,zeliwniak ,, od grzejnika płytowego- oba nagrzane do tej samej temperatury ? Bo powierzchnią raczej - chec 100% pewności nie mam - zeliwniak wygrywa.Plytowe zawładnęły rynkiem : nowością wzornictwa , kolorystyki,wielkości, nie trzeba co jakiś czas malowac. Pomogły kotły stalopalne - bez ich gasniecia nocą, pomogły pompki obiegowe zmniejszajace zlad wody i przekroje instalacji,czas kiedy nowe pokolenie przejmowało nieruchomości po poprzednim pokoleniu lub samo się budowało.Energia zasilania ta sama,pompka ta sama,powierzchnią ta sama.... Nawet bez pompki odpowiednio dobrane przekroje daja 40 stopni na zasilaniu.Chodzi wyłącznie o stalopalnosc ( pomijamy ocieplenie bo w obu przypadkach jest wymagane )
@@AkademiaOZE dom 200m przy grzejnikach termostaty grzejniki trochę przewymiarowane żeberkowe alu instalacja starego typu pod grawitację z dużą ilością wody odpowiedni przepływ wody przez pompkę oraz nowe okna drzwi i odpowiednie ocieplenie to podstawa wszystko z fotowoltaiką
według mnie nie jest ważny typ grzejnika a powierzchnia oddawania ciepła, ja dołożyłem żeberek przez co można obniżyć temp.zasilania mając tą samą moc
Jeżeli nie ma termomodernizacji i wychodzi, że w takich domach nie opłaca się stosować pomp ciepła, to w tych dobrze zaizolowanych również, bo w każdych okolicznościach liczy się koszt wyprodukowania kWh energii a ta będzie najtańsza z węgla.
Nie do końca bo przy wysokich temperaturach na dworzu piec na ekogroszek gwałtownie traci sprawność zimy mamy ciepłe.
Ile można zaoszczędzić przy zmianie połączenia bufora z 4T na 3T .
Czy to ma w ogóle sens ?
Pompa monoblok.
Instalacja 100 % podłogówka.
Sterowana siłownikami.
Czy mozna ufac danym z keymark? Czy mozna ufac danym z dokumentacji producenta? Nie do konca rozumiem, jezeli producent wpisuje falszywe dane do listy ZUM, dlaczego musi miec prawdziwe dane w dokumentacji?
Czy chodzi o rodzinę pomp Midea?
Wszystkie pompy ciepła potrzebują zasilanie z sieci . Muszą być panele, przetwornica, baterię do kumulowania energii oraz dobre położenie od strony południowej zwłaszcza zimą,
BDB, gdzie znajdę kalkulator do obliczenia ns albo wzory?
Mam nadzieję, że Panasonic jest ok.?
Jest ok 😊
...TCAP series only.
Patrz na produkty przeznaczone na klimat zimny a nie "średnio-umiarkowany"😁
Panasonic też takie ma ale sprzedarz ich w Polsce to chamskie oszustwo!!!
Mówienie że jak pompa zużywa ponad 100 kWh dzienie jest be to nie tak. U kogoś kto ma dom 170m2 i zużywał 4 t ekogroszku to zużycie na poziomie 60/70 kWh przy -7 jest ok i tak samo jak przy domu 300m2 8 t ekogroszku i dzienie 130 kWh tez jest ok. Wszystko kwestia zapotrzebowania. Co innego jak ktoś ma dom 140 m2 i zużywa dzienie 100kWh przy 0 stopni.
Bo nagle się okazuje że jak ktoś spalał 8T węgle oczekuje zużycia energii przez pompę jakby zużywał 3 T węgla.
Sorry, taki mamy klimat. Wszyscy wszystkich oszukują. A ci co "nie oszukują" też oszukują serwując ludziom półprawdy.
Niskotemperaturowe pompy ciepła ekonomicznie będą współpracowały jedynie z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi oddającymi ciepło przez promieniowanie (ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe). Systemy grzewcze oparte na grzejnikach, to ogrzewanie wysokotemperaturowe i takież pompy ciepła trzeba do nich instalować. Grzejniki oddają ciepło przez konwekcję, która praktycznie nie funkcjonuje przy niskich temp. zasilania. Typowe grzejniki przez konwekcję oddają około 65% a przez promieniowanie około 35% ciepła. Dodatkowo im więcej płyt ma grzejnik tym gorzej oddaje ciepło przez promieniowanie.To teraz chyba wiecie czemu nie działa i czemu drogo?
Nawet gdy producent poda Wam właściwie, wyznaczone w warunkach laboratoryjnych parametry pompy ciepła, to jaką macie gwarancję, że najpierw sprzedawca a potem instalator czegoś nie poplączą? Nawet gdy wybierzecie droższy produkt i droższego instalatora to czy macie pewność? Nie? Sorry, taki mamy klimat. Oczywiście to czarnowidztwo! Zarówno większość produktów jak również handlowców i instalatorów spełnia wymogi jeśli idzie o jakość i fachowość. Niestety jak życie pokazuje pojawiają się na rynku czarne owce i tych, dla własnego dobra musicie się wystrzegać. Z takimi trzeba walczyć, co poniekąd czyni autor materiału, a Wy możecie dołożyć cegiełkę nie kupując od oszustów i nie zatrudniając nie mających ni wiedzy ni umiejętności "Januszów biznesu"
Pozostaje mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostaną zweryfikowane klasy energetyczne zarówno pomp ciepła jak i innych urządzeń. Co pozostawi na rynku tylko te lepsze?
A tak naprawdę, to zacznijcie od izolacji budynku😀 Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Czyli co? Mamy magiczne urządzenia które nieefektywnie zmieniają prąd na temperaturę? Nieefektywne grzałki? ;-D
Lubię ZIomka ogladać bo zawsze prawi prawdę !
Dlaczego nikt nie reklamuje smalcu/słoniny? bo jest dobry......a dlaczego wciskaja PC nachalnie?
Smalec dobrze się spala w kopciuchu. Spalanie słoniny też daje efekt grzewczy. Trochę śmierdzi z komina. Jest duży problem ze słoniną trzeba sprowadzać z Rosji a tego lewactwo Brukseli nie przewidziało. Absurd Brukseli goni kolejny Absurd zielony niemiecki ład wszystkim opróżni portfele .
Fajny program. Ja nie mogę założyć pompy ciepła, chcę gaz ze zbiornika, ale jak widzę - Pan się tym nie zajmuje. A szkoda.
Dzięki:)
Skoro "twierdzą", że mają takie parametry, to zaraz będą twierdzić, że mają takie badania "wykonane". Tylko jak poprawnie zweryfikować te ostatnie?
Bardzo łatwo. Na liście ZUM od 17 czerwca będą tylko przebadane jednostki. Pozdrowienia.
Niestety dane z badań urządzeń z tej listy ciężko porównać, nie ma jednego druku, który by obowiązywał dla wszystkich urządzeń, każde urządzenie ma inaczej
Czyli ja śpię spokojnie
bo moja pompa wg karty producenta i pomiarów rzeczywistych ma COP 2 przy -20 st dla 55 st
I moi klienci są mega zadowoleni z niskich rachunków
Ja pale drewnem a jak chcą bym nie palil niech wymienia mi na pompę ociepla dom wymienia okna czemu nie .ale inaczej niech przyjdą Azorek mój załatwi sprawę szybko .
❤
witam
Dość ciekawy materiał aczkolwiek ja niestety nie jestem użytkownikiem pompy ciepłą z racji tego, że jest ona nie ekonomiczna w użytkowaniu jeśli nie budowało się domu pod ten system grzewczy ?!
Przyznam, że mam projekt budynku, w którym gdyby doszło do budowy mógłbym zaihnatlować tego typu rozwiązanie aczkolwiek muszą być dodatkowe wymogi spełnione i tu nie będę się aż tak rozpisywał w temacie ale nadmfenie, że głównie chodzi o rekuperację i to tą prawdziwą z układem rur wentylacyjnych zasłania powietrzem z zewnątrz instalowanych w ziemi poniżej 1 m od minimum 15 m długości z wyściółką materiału z srebrem w celu wyeliminowania posiewu nieproszonych pleśni, czy też grzybów tak bardzo lubiących nie tylko wilgotne środowisko ale też stałą tem.
NIe będę opisywał tego tematu z racji tego, że zainteresowani powinni sami zgłębić tematykę rekuperacji w celu wyeliminowania błędów i naciągaczy tak zwanych firm mających na celu wyłudzenie maksymalnych pieniędzy z minimum rzetelnie wykonanych prac oraz użytych w tym celu materiałów i rozwiązań.
Systemy o którym wspominam jest wręcz idealny dla pomp ciepłą i nie tylko zważając na koszty paliw (energii) wręcz zwraca się po kilku latach użytkowania.
Na dzień dzisiejszy ja jeszcze mieszkam w bydynku z częściową izolacją tu tylko ściany ale niestety nie ma dachu zrobionego więc jest problem wciąż oszczędności w tym umykającym nam ciepłu
Zatem do rzeczy
Zainstalowałem u siebie kocioł gazowy o mocy 12 kW jedno funkcyjny z modułem sterowania zegarem dwu systemowym w celu sterowania poprzez siłowniki jednobiegunowe systemu grzewczego składającego się z zasobnika ciepłej wody izolowany około 200l z grzałką elektryczną o mocy 2 kW ( nie używana) oraz nagrzewnica wewnątrz z centralnego ogrz. o mocy 24 kW średnica 3/4 dla przepływu czynnika grzewczego z kotła gazowego oraz trzy kolumnowe grzejniki o długości 2 m łączna moc to 6 kW oraz mały grzejnik kompaktowy podwójny o mocy 2,kW
Również sterowane za pomocą siłownika całą instalacja jest bardzo prosta poza tym, że owe siłowniki nie kupowałem w kraju a sprowadzałem z zagranicy ze względu na to, że w kraju siłowniki są bardzo słabej jakości i często ulegają awariom i są droższe mimo złej jakości i żywotności
W porównaniu do kosztów opłat związane z korzystania PEC a indywidualnym jest bardzo zróżnicowana i wacha się w różnicy o około 1500 zł rocznie nie wliczając dla użytkowników kosztów zużycia gazu z tytułu przepływowych ogrzewczy wody, które są bardzo nieekonomiczne i tak bardzo wciskane ludziom w ramach porad nad rozwiązaniami energetycznymi.
Sumując
Tak jak wspomniałem, jeśli nie mamy budowy domu od podstaw z uwzględnieniem systemu rekuperacji to pompy ciepła są o nie ekonomicznym uzasadnieni w zakupie i działaniu.
Ludzie naprawdę nie tylko nie posiadają wiedzy ale też są naciągani na nieekonomiczne i bardzo drogie systemy.
I na koniec oprócz tego, że mamy mieć instalację dobrze dopracowaną to też obiekt naszych marzeń powinien uwzględnić duże okna wręcz prawie w całości? dlaczego tak? powinno być, ponieważ ciepło słoneczne pozwala na oszczędności w tym systemie nawet do 90% energii
Rekuperacja to system z prawie stałą temperaturą w pomieszczeniach z świeżym powietrzem bez alergenów. Nawyki otwierania okien powinny zostać w tym układzie wyrzucony do kosza a w zamian pomyśleć o automatycznych zasłonach zasłaniających całe połacie okien witrynowych
Wydatki na takie rozwiązania owocują komfortem oraz oszczędnością po kilku latach użytkowania wychodzi się na zero kosztów
Winszuję pogadanki może to otworzy ludziom oczy aczkolwiek patrząc wstecz na rok 2023 i nieszczęsny 15 październik to odnoszę wrażenie, że mamy z niezrównoważony naród dający się ogłupiać pod każdym względem.
Dla przyszłych użytkowników?! naprawdę zastanówcie się 2 razy zanim dokonacie wyboru i naprawdę sami prześledźcie to, z czym chcecie się zmierzyć, jako forma użytkowania
Z powżanitm
😯
Uuu panie 100kwh to ja przekraczam na grzejnikach olejowych jak temp spada ponizej -18st przy domu ponad 200m2 w ktorym jedynie strop jest dobrze ocieplony. A okna orginalne z 1972. Wychodzi na to że te chinczyki to sa minus energetyczne :)
Przesada prowadzącego. 100 kWh to rzeczywiście zbyt wiele ;)
Dobrze że nie założyłem tego złomu bym nie wyrobił za prąd będę palił groszkiem dokąt się da ,prąd drożeje a groszki tanieją taki miał być zamiar aby wypchnać ten złom i ludzi straszyć
A widział Pan co ostatnio Minister Bolesta powiedział na temat pomp ciepła, które do końca roku nie będą miały badań z laboratoriów akredytowanych w Państwach UE ? Kasa do zwrotu! ua-cam.com/video/LZKN7uT7NtI/v-deo.html
Pompa SPRSan nigdy nie dogrzała temperatury do 55 stopni tak jak jest na etykiecie, Najwyrzsza temperatura przy +6 stopniach na zewnatrz to 39,5 stopnia....Pompa SPRSan 11,6 KW nie ogrzewa powierzchni 110m2
z innej beczki - a co chcesz grzać do 55 stopni przy +6 na zewnątrz?
Czy dla domu 150m² zużycie przez pompę 45KWh dziennie przy -10 jest ok? Temperatura wody ustawiona była na 36 stopni, a CWU 45 stopni.
Instalacja mieszana 60% podłogówka, 40% kaloryfery, styropian 20cm. Dla eksperymentu wyłączyłem kaloryfery i na kondygnacji gdzie jest większość kaloryferów rozkręciłem bardziej podłogówkę.
Naszym skromnym zdaniem to całkiem niskie zużycie przy tych temperaturach zewnętrznych🙂
Ja używam bezmarkowego hinola 9 kW i tyle samo zużywała energii przy nastawach 50 stopni na wylocie, a czasem nawet mniej. Same grzejniki.
@@AkademiaOZE Dzięki za odpowiedź, bo ogólnie jak oglądam różne filmy gdzie ludzie kombinują z nastawami, harmonogramami, krzywymi itp - milion ustawień i tygodnie testów. Po tych wszystkich zabiegach pokazują że pompa przy -16 zużywa 25KWh a temperatura w domu 22 stopnie. Jakoś nie chce mi się wierzyć w takie bajki.
I my dziękujemy za fajny pomysł na mini-serię filmową, który mimowolnie nam Pan podał: wiosną otwieramy nasze stanowisko testowe pomp ciepła (komora termiczna). Testy zużycia, zabawy z korelacją temperatura - krzywa grzewcza będą świetnym urozmaiceniem naszego kanału. Pozdrowienia!:)
@@AkademiaOZE polecam się na przyszłość :)