Руські князі кінця IХ - Хст. Аскольд. Олег. Ігор

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 жов 2020
  • Історія України. 7 клас.
    Курс відеоуроків.
    ПРОЧИТАТИ: Котляр М.Ф. КИЇВСЬКІ КНЯЗІ КИЙ І АСКОЛЬД
    ukrhist.at.ua/publ/11-1-0-8
    Микола Котляр. ОЛЕГ ВІЩИЙ
    pravyteli.national.org.ua/lib/...
    Подивитися: • Князь Ігор. Старий та ...

КОМЕНТАРІ • 60

  • @lena6363
    @lena6363 3 роки тому +13

    все чітко, зрозуміло і з натяком на самостійний аналіз) так тримати

    • @histok1665
      @histok1665  3 роки тому +2

      Дякуємо! Будемо намагатися краще, цікавіше і жавіше)

  • @user-sq8ik5oz6r
    @user-sq8ik5oz6r 3 роки тому +7

    Дякую Ви чудово розповідаєте

    • @histok1665
      @histok1665  3 роки тому

      Дякую за відгук!

  • @user-ml4ug2eq6j
    @user-ml4ug2eq6j 7 місяців тому +2

    В "Повісті минулих літ" детально описано, як готувалося і здійснювалося вбивство Осколда. Посилаючи Осколда до Києва, Рюрик дав йому варягів, з якими Осколд вигнав з Києва хозар, які припинили династію Кия, підкоривши полян.

  • @user-ml4ug2eq6j
    @user-ml4ug2eq6j 7 місяців тому +3

    Аскольд -- за акаючою вимовою, за літописом -- Осколд, а це вже слово зі словенської мови. Не було князя Олега -- був олег Одда, священнослужитель. "О-лег" означає "біля бога" -- це священницький статус Одда, тобто посередник між богом і людьми. Осколд був князем полян, а не русів. Руси мали колонію на лівому березі Дніпра, яка і була Київською руссю (ще і нині це місце називається Русанівка). Ще руси мали колонії на Дону -- Голинь, в Криму -- Сурожська руса, в Карпатах руси мали Карпатську державу, але карпени і костобоки вигшали русів з Карпат за їхню розбійницьку поведінку. У 882 році руси за змовою з ольгом Одда, опікуном малолітнього князя Ігора, сина Рюрика, підступно вбили князів Осколда і Діра, за що вдячний "ольг" подарував русам зверхність у Києві:: «І сяде ольг княжити в Києві, і рече ольг [князю русів Злославу]: - Цей (тобто Київ) будь мати городом роусьским», а не «Да будет матерью городам руським», як у перекладі Лихачова (В оригіналі: И сѢдЕ ольгъ кNяжа въ КъІІєвѢ, и рЕчЕ ольгъ: сЕ Боуди имати градомъ роусьскъІмъ). Первісно ж придніпровська земля була полянською: «Осколд же і Дір сіли в граді цім (Києві), і многі варяги приєдналися, і почали володіти полянською землею». Правити у Києві Оскольду велів Рюрик, тому вони були довірливі і вийшли без належної охорони зустрічати князя Ігора, а руси вдарили в спину.

  • @user-ml4ug2eq6j
    @user-ml4ug2eq6j 7 місяців тому +2

    Віщим ольга Одда називали тому, що він, як той , шо "біля бога", "віщав" волю богів людям. Князь Ігор знав , що в Києві проти нього готується замах, тому щоб не повертатись, він начеб-то через бажання взяти більше данини, вирішив повернутися в древлянські ліси, щоб дістатися ло варягів і з їхньою допомогою можливо повернути собі владу. Але там його оточив князь Мал (Малфред) і вбив, відразу ж пославши сватів у Київ, що вказує на те, що ольга Прекраса була з ним у змові. Ольга не відвезла вбитого Ігора в Київ, і не поховала його з почестями, а залишила, там де його вбили. Одначе ольга, ця неплідна святоша, відмовила і Малфреду, бо захотіла правити сама.

    • @histok1665
      @histok1665  7 місяців тому

      Це ж які історичні джерела описують такий розвиток подій?

  • @user-ml4ug2eq6j
    @user-ml4ug2eq6j 7 місяців тому +2

    Легенда про коня, череп і змію, як і подібна легенда про буцім-то залицяння до ольги Прекраси цісара, Існувала ще до олега і ольги, а літописець використав ці легенди , які стосувалися інших персоналій, до своїх героїв. Ольг Одда не допускав до влади законного князя Ігора аж 40 літнього віку, тому ймовірно його отруїли і могли пояснити його смерть укусом змії. А то виходить, що ольг босою ногою наступив на череп або змія змогла прокусити чобіт.

    • @histok1665
      @histok1665  7 місяців тому

      Літопис писався у ХІІІ ст., звісно легенди - це не достовірне джерело)

  • @--lwow-leopolis-lemberg-lv3149
    @--lwow-leopolis-lemberg-lv3149 2 місяці тому

    Кий (дав.-рус. Кыи) - легендарний засновник Києва, полянський князь, один із трьох братів (Кий, Щек і Хорив, мали сестру Либідь), які, згідно з «Повістю минулих літ», жили на дніпровських горах і збудували на правому високому березі Дніпра місто, що назвали на честь старшого брата Київ. Кий став засновником династії києвичів, першої літописної династії яка правила в Києві з другої третини V ст. до IX століття. Також Кия назвали засновником містечка Київець на Дунаї. Від Кия та його братів літописці виводили полянське плем'я. - Вікі.
    Київ засновано умовно-офіційно 482.т.т. 5ст. - Вікі.
    Слов`яни пришли на місце Київа як мінімум у 6ст., тоб то мінімум через 100 років після заснування Київа. Які можно зробити висновки? Якщо прийняти, що Київ заснував таки Кий, то значить Кий не був слов`янином і Київ не міг бути столицею слов`янської Русі.
    Тоб то він був не слов`янским містом?
    Інформацію про Кия взято з «Повістю временних літ», яка написана у 12 ст. т.т. набато пізніше тих подій, та не відрізняється правдивістю. А чому розгядаєте тільки ці джерела? Є бугарські, арабські, скандинавські літописи. А хто жив на місці Київа до слов`ян? То напевно вони і заснували місто. І куди ділися ті люди? Чому Дір, Аскольд, якісь не слов`янські імена, можливо вони не були слов`янами. Як бачимо з вашого фімьму питань більше ніж відповідей.

    • @histok1665
      @histok1665  2 місяці тому

      Літопис - це не об’єктивне джерело, це авторське бачення, часто злегендаризоване. Так само, як і арабські свидчення, коли автори повторювали сюжети своїх попередників

  • @roksolanatorba8875
    @roksolanatorba8875 3 роки тому +4

    Дуже дякую;)))

    • @histok1665
      @histok1665  3 роки тому +1

      І Вам дякуємо за коментар)

  • @khrystynavoryk6050
    @khrystynavoryk6050 3 роки тому

    А якими землями Аскольд володів?

    • @user-mu9gu4rk1x
      @user-mu9gu4rk1x 2 роки тому +2

      Повість минулих літ представляє його київським князем, але оскільки Аскольд жив у ІХ ст., а літопис написаний у ХІІ ст., це просто напівлегендаризований переказ без уточнення деталей

    • @khrystynavoryk6050
      @khrystynavoryk6050 2 роки тому

      @@user-mu9gu4rk1x, дуже дякую ❤

  • @tatjanasssidorina9468
    @tatjanasssidorina9468 3 роки тому +1

    Вчора здавали онлайн тест на сайті видавництва Ранок. Спірне таке питання було : Кого з названих осіб князі Русі-України вважали засновником своєї династії? Перелічили осіб : Аскольд, Рюрик, Олег, Ігорь. Ми обрали - Рюрик. При перевірці тесту, виявилося, що ця відповідь не є вірною. А відповідь на питання - Ігорь. Ми здивувались.Перечитали підручник, до якого і був тест. Нема такого там)) Яка Ваша думака з цього приводу?

    • @histok1665
      @histok1665  3 роки тому +1

      Нічого собі питання! Якщо династія Рюриковичі - то логічно міркувати, що легендарний Рюрик. Так само вважає і автор тематичної статті Інституту історії України. І взагалі, це було можно і престижно - вести свій рід від когось таємничого)

    • @eduardsapun787
      @eduardsapun787 3 роки тому

      @@histok1665 Він не легендарний, а скоріше мітичний, тому що згадки про нього містяться тільки у літопису, ані скандинави ані німці про нього нічого не чули. Єдина згадка про Рюріка міститься у Саксона Граматіка в діяння Данів але в якості короля фрізів ( Нормандія), а Шахматов взагалі ставив під сумнів самий факт "призвання" варягів. А хто такі варяги взагалі питання яке й досі цілком не розкрито. Тому казати про Рюріка як засновника дінастії можна лише як данину московському міту. І ще питання коли на Русі-Україні з'явилося побатькові (отчество) з закінченням -ич?

  • @tegor_yt
    @tegor_yt Рік тому +1

    Дякую, тепер все зрозуміло)

  • @user-do4xl7mw5s
    @user-do4xl7mw5s Рік тому

    В іноземних джерелах не згадується Кий .
    Мабуть , ви переплутали .
    Викладення історії дуже добре , але помилки можна визнати .
    2 -- 07

    • @histok1665
      @histok1665  Рік тому +1

      Пане Костянтине, я, Ольга Дудар, одна з авторів, відповім Вам так: звісно, є спрощення, а можливо, і фактологічні огріхи, бо я - автор сценарію, не мідієвіст) Проте можу послатися на ранньосередньовічну вірменську «Історію Тарона». Загалом же використовували дослідження М. Котляра, бо воно написане так, що його простіше адаптувати для 7 класу

    • @user-do4xl7mw5s
      @user-do4xl7mw5s Рік тому

      @@histok1665 Доброго вечора . Дякую за відповідь . Що розповідається в цій `Історії Тарона` про Русь?
      Слава Україні !

  • @BeeOleg1890
    @BeeOleg1890 4 місяці тому

    По перше в Іпатьївмькому Списку чорним по білому написано що Варяги живуть по морю до Англів (Данія)і на південь до Галичан і Волохів ( Румунів). Так з якої півночі вони прийшли?
    852 рік похід РУСІ на Візантією.
    А за 859 рік сказано що Козаре, а не Хазар, беруть дань з Полян, Сіверян і Вятичів. А Варяги брали данину з Кривичів, Словен, Чуді, Весі, Меря ( сучасних руссскіх россіян). Можливо вже до того підкорених. Але настав 862 рік і вигнали ті Варягів і данину не дали.
    І того-ж року взявши всю РУСЬ , мабуть русинів , русів і варяг, Рюрик з братами Трувором і Синеусом входять в землі Кривичів, Словен, Чуді, Весі, Меря і стають там Владою РУСІ.
    Аскольд-же мабуть стає на Київський Стіл (Трон), або ще раніше там приходить. Тобто по смерті братів, чи загибелі, Рюрик( справжній, а не придуманий) контролює, мабуть як намісник, землі Угро Фінів і предків білорусів. Через двадцять років молодий і амбітний Олег, мабуть син Трувора, чи Синеуса, взявши воїнів з підкорених земель іде на Київ на княжіння.
    Араби були в той час загрозою і для Козар і Русі і на заході для Франків короля Карла Великого....

    • @histok1665
      @histok1665  2 місяці тому

      Іпатиївський список так само недосконале джерело, як і будь який літопис. Варяги - це воїни, які торгували, наймалися на службу чи грабували, залежно від обставин. Тож дискусія не про варягів уціому, а про русь

    • @BeeOleg1890
      @BeeOleg1890 2 місяці тому

      @@histok1665 то ви розумніший за Літописців? Не перекручуйте факти далекого минулого

    • @histok1665
      @histok1665  Місяць тому

      @@BeeOleg1890 до чого тут розумніша? Є критичне ставлення до джерел. Якщо в літописі йдеться як Ольга завдяки горобцям і голубам спалила Іскоростень - то це обов’язково правда?

    • @BeeOleg1890
      @BeeOleg1890 Місяць тому

      ​@@histok1665 Суть в тому що така подія була, чи з допомогою чого, а була. Ви-ж наполягаєте що Варяги це Нормани, як стверджував Карл Маркс і інші. Хоч про Варягів, як про окремий народ пише Літопис в різних місцях. І то що на Єгипетських фресках зображено Царя Арійанта,чи іншого з такою- ж пасмою як і в Сіатослава і Олега і Рюрика. Це тисячолітня традиція , що обірвалася з загибеллю Сіатослава. Ви принижуєте Велич нашої і моєї України -Русі, приписуючи всі досягнення вікінгам - норманам. Хоч явно написано що Варяги живуть по морю до Англів і на південь до Галичан і Волохів Румунів. Олег міг бути сином Трувора, чи Синеуса і Ігор міг бути внуком Рюрика, а не сином.
      Про що не міг знати Літописець. Відповідь має бути на металевих носіях і вони ще повернуть нам минуле

  • @user-uh9ed1bb9y
    @user-uh9ed1bb9y 3 роки тому +1

    Ну і хто ж тоді міфічний фантом Рюрик? Де і в яких документах про нього описано?

    • @user-mu9gu4rk1x
      @user-mu9gu4rk1x 3 роки тому

      У князівському паспорті ☺️

    • @user-uh9ed1bb9y
      @user-uh9ed1bb9y 3 роки тому +1

      @@user-mu9gu4rk1x
      Непереконливо. Більш того, про нього ніхто нічого не пише не знає в західноевропейських хроніках, а саме згадування в пізніх літописах, настільке мале і суперчливе, що більше схоже на піздню фальсифікацію, так би мовити заднім числом

    • @user-mu9gu4rk1x
      @user-mu9gu4rk1x 3 роки тому +1

      @@user-uh9ed1bb9y це жарт. А якщо серйозно, усі європейські хроніки дійшли до наших днів цілими та неушкодженими?
      "Питання Рюрика" вчені з ХІХ ст. обговорюють, тож Вам є що і де почитати)

    • @user-uh9ed1bb9y
      @user-uh9ed1bb9y 3 роки тому +1

      @@user-mu9gu4rk1x
      Я зрозумів про жарт, але не зрозумів про яких вчених 19 ст. ви говорите, якщо можете, то наведіть їх, хоча моє питання все ж стосувалось більше першоджерел, а не тих , хто займався постаттю так званого Рюріка 10 вікив потому, але тим не меньш, можете привести їх імена, кого вважаєте в цій царині більш авторитетними.

    • @user-mu9gu4rk1x
      @user-mu9gu4rk1x 3 роки тому +1

      @@user-uh9ed1bb9y для цього є Google
      Для прикладу надам посилання на публикацію
      shron2.chtyvo.org.ua/Voitovych_Leontii/Kniazha_doba_portrety_elity.pdf
      Щодо першоджерел - Ви старослов'янську знаєте чи може давньоісландську?

  • @user-zz1fw6zu1u
    @user-zz1fw6zu1u Рік тому

    Аскольд це Каган з козарської династії Кия. Ніякого Діра не було. Дір це звернення що означало товариш.

    • @histok1665
      @histok1665  Рік тому

      Каган зі скандинавським ім’ям?🤔

  • @wiliamt.spears9094
    @wiliamt.spears9094 2 роки тому

    Слишком многословно в прологе...

    • @histok1665
      @histok1665  2 роки тому +2

      Дякуємо за критичний відгук, але на уроці - а це формат відеоуроку, повторюють вже пройдене)

  • @v0d1chka
    @v0d1chka 3 роки тому +3

    Лол ви так само робите слухаете и коменти читаете ахаха

  • @userSerhii
    @userSerhii 3 місяці тому +1

    Рюрікі це казка

    • @histok1665
      @histok1665  3 місяці тому

      Рюрики- мабуть, а от династія Рюриковичів - дуже реальна)

  • @user-wn3ky1zn2s
    @user-wn3ky1zn2s Рік тому

    Плохо

    • @histok1665
      @histok1665  Рік тому

      Ви завжди можете зробити краще і поділитися своїм відео

  • @NoName-mu2rz
    @NoName-mu2rz 3 роки тому

    Шо за Русь-Украина? Украинцы - это польские "пограничники".

    • @histok1665
      @histok1665  3 роки тому +6

      І засновники Москви, ймовірно

    • @NoName-mu2rz
      @NoName-mu2rz 3 роки тому

      @@histok1665 у Рюриков была гаплогруппа H1A1, а не СЛЕЙВЯНСКАЯ. Слейвяне це робичи, шо платылы дань Руси, щось с Новхороду пришла за данью.

    • @histok1665
      @histok1665  3 роки тому +6

      @@NoName-mu2rz Ваше прізвище часом не Роулінг? Хоча ні, в її творах реалізму більше

    • @user-vv2ue9yw2k
      @user-vv2ue9yw2k 3 роки тому +2

      Неаа, Русь-Украина это пограничье с улусом Джучи.

  • @user-hn5ll9un4q
    @user-hn5ll9un4q Рік тому

    Не Аскольд , а Оскольд!

  • @user-rl7lz4ue3t
    @user-rl7lz4ue3t Місяць тому

    Кий это совсем другая фигура и жил он в 400 году до 460 года нэ

    • @histok1665
      @histok1665  Місяць тому

      І з якого джерела Ви отримали таку точну інформацію?

    • @user-rl7lz4ue3t
      @user-rl7lz4ue3t Місяць тому

      Це археологія та літописи . Київська хроніка яку Болеслав Хоробрий вивіз до Польщі там Київ 430 рік вже існує . А ще грецька хроніка Георгія Амартола там взагалі 334 рік