Tu ginęli z rąk oprawców. Uczczono ich pamięć. Wieczór Pieśni Żydowskich w Zebrzydowicach

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2023
  • W niedzielę (10.09.2023) odbył się kolejna edycja Wieczoru Pieśni Żydowskich w Zebrzydowicach. Wcześniej jednak miały miejsce uroczystości upamiętniające Ofiary Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Pracy Przymusowej dla Żydów w Zebrzydowicach
    Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15:30 Ceremonią przy Pomniku Ofiar Zbrodni Hitlerowskich w Kończycach Wielkich, ul. Kościelna, następnie o 16:15 zgromadzeni przenieśli się pod Tablicą Upamiętnienia w miejscu byłego Obozu Pracy w Zebrzydowicach (ul. Dworcowa w Zebrzydowicach). Z kolei godz. 17:00 uczestnicy złożyli kwiaty pod symboliczną macewą na cmentarzu parafialnym w Zebrzydowicach.
    Wśród gości, oprócz władz samorządowych z Wójtem Gminy Zebrzydowice Andrzejem Kondziołką oraz Wójtem Gminy Hażlach Grzegorzem Sikorskim na czele, znalazł się Holender żydowskiego pochodzenia Edjo Frank, którego czworo członków rodziny zginęło w niemieckim obozie pracy w Zebrzydowicach. Gość w poniedziałek spotkał się z uczniami miejscowej szkoły, gdzie mówił o holocauście.
    Na zebrzydowickim cmentarzu wspólną modlitwę odmówił pastor Wiesław Kulawiec oraz Ks. Jarosław Bielesz. Wszyscy przemawiający zgodnie twierdzili, że pamięć o tych strasznych wydarzeniach jest ważna, by podobne wydarzenia nie powtórzyły się w przyszłości.
    O godz. 17:30 na Sali Widowiskowej w Zebrzydowicach rozpoczął się Wieczór Pieśni Żydowskich podczas którego wystąpił zespół KLEZMER.
    W niemieckim obozie pracy podczas okupacji zginęło około 200 żydów, chociaż są źródła, które mówią, że ofiar może być nawet 300-ta. Spoczywają w Kończycach Wielkich i Zebrzydowicach.
    Przypomnijmy, W latach 1942-1944 w Zebrzydowicach funkcjonował niemiecki nazistowski obóz pracy przymusowej dla Żydów stanowiący filię KL Auschwitz. W obozie więziono prawdopodobnie grupę obywateli holenderskich i belgijskich pochodzenia żydowskiego. Niemal wszyscy więźniowie obozu zginęli. Obecnie na terenie dawnego obozu przy ul. Dworcowej znajduje się głaz z tablicą pamiątkową.
    Organizatorami wydarzenia byli Kościół Zielonoświątkowy w Zebrzydowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach
  • Розваги

КОМЕНТАРІ •