Czy jest możliwa zmiana kanału w momencie nadawania sygnału "ALARM" (wciśniecie czerwonego przycisku)? Czy po zmianie alarm zacznie być nadawany na wybranym kanale czy nadawanie zostanie przerwane?
Zależy od radiotelefonu. Na starym radmorze nie ma problemu ze zmianą kanału. Na kolibrze podczas odbietania sygnału radiostopu możemy co jedynie radio wyłączyć.
@@taborowiec5098 naturą człowieka jest popełnianie błędów. Świadomie lub nie. Niestety podejrzewam, że magicznego przyciski "A" jeszcze będę zmoszony użyć.
@@xmateuszx3019 przystanek osobowy Pomiechówek, peron przy przeciwnym torze, ostry łuk z brakiem widoczności, na krawędzi peronowej dwie młode dziewczyny z nogami spuszczonymi nad tory, za łukiem pendolino.
Widzę, że radiotelefon obsługuje też gsm-r. Czy na łączności cyfrowej wciąż RS działa bez zmian (tj. Cały czas nasłuchuje jakiegoś kanału VHF mimo że łączność jest cyfrowa z dyżurnym? Czy leci wtedy via stacje bazowe) A i rozumiem, że RS wyzwoli hamowanie tylko na lokomotywie nastawionej na ten sam kanał radiowy?
System GSM-R w Polsce nie został jeszcze wdrożony. A co za tym idzie nie działa. Niestety nie wiem jak została rozwiązana i czy w ogóle została rozwiązana sprawa systemu RS.
Koliber rozpoznaje tony analogowe wszędzie równorzędnie z sygnałem alarmowym na sieci GSM-R (ten jest już cyfrowo out-of-band) - więc nieważne jaki sygnał uzyska, i tak zahamuje. A o ile dobrze pamiętam z głowy jakiegoś screena z aplikacji serwisowej, to da się ustawić w jaki sposób sam ma na cyfrze RS wysyłać, jak ktoś walnie w "alarm".
@@850kN RS w GSM-R nie powoduje hamowania pojazdu. Jest coś takiego jak REC (Railway Emergency Call) ale jest to tylko i wyłącznie połączenie grupowe o najwyższym priorytecie. Do hamowania pojazdów w GSM-R prawdopodobnie (!) będzie użyty osobny system ERTMS lub ECTS
Jest to możliwe. Wystarczy mieć radio kolejowe które ma zaprogramowane częstotliwości poszczególnych kanałów i posiada możliwość nadawania sekwencji radio-stop. Takich radiotelefonów jest masa. Od tych na lokomotywach, przez te na nastawniach po przenośne radia ustawiaczy czy manewrowych lub innych pracowników pracujących w torach. A takie radio bez problemu można kupić nawet za pośrednictwem internetu.
@@850kN dziękuję za szybką odpowiedź. Z drugiej strony trochę mnie to przeraża, że jest masa takich urządzeń ogólnodostępnych. Zważając na czasy w jakich żyjemy, zorganizowana grupa jest w stanie sparaliżować praktycznie cały ruch pociągów w Polsce? Czy można to jakoś ulepszyć? Bardziej zabezpieczyć?
@@Toomooch na polskiej kolei jedynym zabezpieczeniem jest słowo "nie dotykaj". To tyle. To prawda, że do systemu ratującego życie nie powinno być zabezpieczeń bo przecież nie będziemy się zmagać z zabezpieczeniami w momencie gdy najważniejszy jest czas reakcji. Ale dostęp do takiego systemu powinien przysługiwać tylko pracownikom kolei a tym czasem ma do niego dostęp każdy kto chce. Ostatnie wydarzenia to idealna odpowiedź na pytanie "dlaczego na przejazdach kolejowych nie ma guzika Radio-Stop".
@@Toomooch I to jest ten moment gdzie system łączności stosowanej na kolei powinien ewoluować i przejść z transmisji analogowej na cyfrową kodowaną do której dostęp by miały jedynie osoby upoważnione. Nie najmłodsze już wojskowe radiostacje RRC 9200 (polskiej produkcji) pozwalają na coś takiego jak szyfrowanie sygnału, transmisję cyfrową czy chopping (ciągła zmiana częstotliwości w podanym zakresie). Gdyby je zastosować to szansa na to że ktoś niepowołany by wywołał chaos na kolei spadła by praktycznie do zera.
no i dodatkowo, każde WYŁAMANIE rogatek kolejowych powinno AKTYWOWAĆ ten sygnał dla pociągów będących w określonej odległości od rogatek tak, aby nie zatrzymywać zbyt wielu pociągów, które nie jadą tą trasą gdzie wyłamano rogatkę. JEST TAK ????????????
Tak się zastanawiałem czasami, czy na przejazdach nie powinno być czerwonego guzika do radiostopu i powiadamiania służb. Coś jak przyciski przeciwpożarowe, za szybką czy jakimś innym ustrojstwem. Utknąłeś, naciskasz.
@@850kN kamera + przycisk i byłoby bezpieczniej niż bez takiego urządzenia - w galeriach handlowych itd. jakoś nie ma ogromnego problemu z nadużywaniem
@@szymonhawro5111 bezpieczniej jest zawsze , i tylko i wyłącznie wtedy, gdy myślimy nad tym co robimy oraz stosujemy sie do przepisów. Jezeli w sytuacji utkniecia na przejeździe (hmmm... jak takie cos zrobić?...) w ogóle nie ogarniamy sytuacji , tak jak na przykład kierowca autobusu machającego na przejeździe do maszynisty nadjezdzajacego Pendolino, to oznacza ze taka osoba nie ma predyspozycji do prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu, włącznie z wózkiem dla lalek. Tu zaden magiczny przycisk nie pomoże, jak zamiast superorganu pod czaszką jest tylko skisłe powietrze.
@@stanisawk1385 nie do dyżurnego, tylko na TOP. A że sygnał z TOPu jest zwykle powtarzany na nastawni (ale zdarzają się wyjątki), to jeszcze inna sprawa :)
Zależy czy nadaje go dyżurny czy maszynista. Jeśli dyżurny to sygnał jest odbierany w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Jeśli maszynista to w promieniu kilku kilometrów. Na lokomotywach mamy dużo słabsze anteny.
@@850kNzależy też na jakim kanale jest nadawany. Jeżeli jest to kanał pociągowy to masz rację. Natomiast jeżeli jest to kanał 0 to zasięg będzie dużo dużo mniejszy.
Wracając do tematu Radiostopu, temat RS jest śliski. Pewnie słyszałeś o przygodach spod skierniewic i trzech muszkieterów którzy ten temat testowali na żywym organizmie...
@@marcinwypych3706 Jak ktoś umie puścić w eter właściwą kombinację to i umie przeczytać dokumentację techniczną tego systemu, to nie są tajne rzeczy. Wyszumianie tego to już jakaś dziwna nadgorliwość by była.
Przez zabawy nasilone w ostatnich tygodniach to w końcu dojdzie do tragedii bo przez zbyt często nadawany RS będzie ignorowany. Powinni porządnie pałować tych troli robiących zamęt w ruchu.
Kolej to nie wiejski januszex w którym jak coś jest nadużywane to się to ignoruje. Więc nie bój się tragedii a raczej utrudnień w ruchu, bo będą zatrzymywać się po KAŻDYM alarmie. Po drugie zanim zaczniesz siać ferment i robić w pieluchę poczytaj statystyki użycia tej funkcji. Np w 2021 użyto tego nielegalnie jakieś 600 razy w ciągu roku. Teraz po prostu media podłapały temat i podlansowały się na tym.
@@Krzysztof_Kornet_84 wątpię, maszynista ma OBOWIĄZEK sprawdzić SHP, CA i RS przy przejmowaniu składu + próba hamulca po każdej zmianie owagonowania. Jak coś nie działa, to maszynista nie pojedzie, dopóki nie dostanie rozkazu pisemnego zezwalającego mu na jazdę.
Zachodzi pytanie, czy powinniśmy ujawniać takie informacje, nawet w niewinnych celach edukacyjnych. Bo jednak jakiś amator-zartowniś może zrobić użytek z takich lekcji jak ta. Druga sprawa jest taka, że kto siedzi w tym pkp (w kadrze decyzyjnej), że wiedzą że jest internet od 20 lat w kraju i że nie wprowadzą systemu szyfrującego do wewnetrzej komunikacji. Dramat!😑
Czemu w 21 wieku to jest dalej tak zacofane i prymitywne rozwiązanie ? Przecież to jakiś idiota nagra na mp3 i nadajnikiem zrobionym z byle gówna za 10 zł z baterią rozłoży na łopatki calom kolej To dawno powinno przejść do lamusa a powinna być cyfrówka z identyfikacją kto nadaje
Zakładam, a nie znam się natym zupełnie, więc proszę mnie sprostować w razie co, że chodzi o to, że prostszy system jest łatwiejszy we wdrożeniu, obsłudze i mniej podatny na awarie.
@@amixo1 ten system jest nastawiony na skuteczność i ratowanie życia, wszystko pozostałe schodzi na dalszy plan. Już lepiej, by jakiś idiota zatrzymał parę pociągów i chwilę później zawinęło go UKE, niż żeby sygnał nie został nadany i dwa pociągi wpadły na siebie albo uderzyły z impetem o drzewo na torach. Kanały kolejowe są nieustannie monitorowane, również przez służby. Nie jest specjalnie trudno, mając dostęp do kilku odbiorników i porównując odległości, wyrysować promień 300 m do przeszukania w poszukiwaniu sprawcy.
Szanowni "państwo". Film ten pokazuje do czego służy radiostop i jak wykonuje się test poprawności jego działania. Szczegółowo o tym czym jest radiostop, na jakiej zasadzie działa, jak się go używa i jaki ma on wpływ na ruch pociągów dowiecie się z takich serwisów jak wikipedia, plk-sa czy choćby filmów w serwisie youtube zamieszczonych ponad 10 lat temu. Instrukcje radiołączności pociągowej czy obsługi poszczególnych radiotelefonów włącznie z procedurą uruchomienia systemu radiostop także znajdziecie na ogólnodostępnych stronach w internecie. Środki łączności potrafiące nadać sygnał radiostop (i tu też się powtórzę - a jakże) także kupicie przez internet i to bezpośrednio od producenta. Włącznie z potrzebnymi instrukcjami. Jeśli chcecie się wykazać i zaznaczyć swoje "ja" w internetowej społeczności gorąco polecam najpierw zgłębić temat, żebyście przypadkiem nie stali się pośmiewiskiem udzielając się w temacie o którym nie macie zielonego pojęcia.
sierpień 2023 i już wszyscy w PL wiedzą co to jest radiostop nawet bez tego filmiku :D
Oby teraz nie przechwycili,sterowania zwrotnicami i swiatlami sygnalizacyjnymi. Bo wtedy od tragedii,bedzie juz tylko krok . .
@@Ponury_Grabaz to nie leci po radiu.
Dobrze omówione i pokazane, radiostop faktycznie może uchronić od katastrofy/wypadku, oby jak najrzadziej musiał być stosowany.
Ach, te twoje oszczędne poczucie humoru... *Lubię to!*
W pkp Cargo używają tego filmiku do szkolenia na świadectwo 😄
O matko... :)
W PKPCargo na świadectwo jest tylko teoria ...
W jakim sensie tylko teoria?
w PKPC to sie szkoli ze stania pod słupkiem i robieniu próby przez 6h żeby za daleko nie odjechać od komina@@Rajban5
No, i algorytm Ytuba dal mi to na głowną 🤣
Mi tez ˣᴰ
4580N -> Pyrylandia F747 Nasielsk :-)
Z cyklu Legendy PRLU
Czy jest możliwa zmiana kanału w momencie nadawania sygnału "ALARM" (wciśniecie czerwonego przycisku)? Czy po zmianie alarm zacznie być nadawany na wybranym kanale czy nadawanie zostanie przerwane?
Zależy od radiotelefonu. Na starym radmorze nie ma problemu ze zmianą kanału. Na kolibrze podczas odbietania sygnału radiostopu możemy co jedynie radio wyłączyć.
Zdarzyło ci się kiedyś użyć radio stopu ?
Tak. Raz użyłem sygnału Radiostop i dziewczyny do dziś prawdopodobnie chodzą na własnych nogach...
No to całe szczęście. Mam nadzieję że nie będziesz miał potrzeby używania radio stopu
@@taborowiec5098 naturą człowieka jest popełnianie błędów. Świadomie lub nie. Niestety podejrzewam, że magicznego przyciski "A" jeszcze będę zmoszony użyć.
@@850kN A co one leżały na torach? Pamiętasz jak to było?
@@xmateuszx3019 przystanek osobowy Pomiechówek, peron przy przeciwnym torze, ostry łuk z brakiem widoczności, na krawędzi peronowej dwie młode dziewczyny z nogami spuszczonymi nad tory, za łukiem pendolino.
Co odpisać w książce pokładowej jeśli odbierzemy sygnał radio stop na szlaku?
A co to za dźwiek w tle w 03:08 ?
Sygnał z bazy - matki, że poprawnie odebrała sygnał radiostop.
Chodzi mi bardziej o ten szum w 3:10. Start kompresora?
@@korund-7247 wieża chłodnicza.
Czy będzie może więcej filmów o radiu?
Na razie nie planuję chociaż kto wie... :)
Widzę, że radiotelefon obsługuje też gsm-r. Czy na łączności cyfrowej wciąż RS działa bez zmian (tj. Cały czas nasłuchuje jakiegoś kanału VHF mimo że łączność jest cyfrowa z dyżurnym? Czy leci wtedy via stacje bazowe) A i rozumiem, że RS wyzwoli hamowanie tylko na lokomotywie nastawionej na ten sam kanał radiowy?
System GSM-R w Polsce nie został jeszcze wdrożony. A co za tym idzie nie działa. Niestety nie wiem jak została rozwiązana i czy w ogóle została rozwiązana sprawa systemu RS.
Koliber rozpoznaje tony analogowe wszędzie równorzędnie z sygnałem alarmowym na sieci GSM-R (ten jest już cyfrowo out-of-band) - więc nieważne jaki sygnał uzyska, i tak zahamuje. A o ile dobrze pamiętam z głowy jakiegoś screena z aplikacji serwisowej, to da się ustawić w jaki sposób sam ma na cyfrze RS wysyłać, jak ktoś walnie w "alarm".
Ślamazrność PKP PLK daje 30lat na pełną zdolność operacyjną GSM-R.
@@850kN RS w GSM-R nie powoduje hamowania pojazdu. Jest coś takiego jak REC (Railway Emergency Call) ale jest to tylko i wyłącznie połączenie grupowe o najwyższym priorytecie. Do hamowania pojazdów w GSM-R prawdopodobnie (!) będzie użyty osobny system ERTMS lub ECTS
Czy spuszcza powietrze do zera jak przy nagłym, i ile trwa ponowne naładowanie
Czas napełniania PG zależy głównie od ilości wagonów oraz ich typów. Czasem jest to minuta, czasem 10...
Witam a czy dyzurny ruchu i druznik tez maja takie radia
Dyżurny ruchu ma podobne radio. Z dróżnikiem różnie bywa.
W odróżnieniu od idiotów robiących zamęt w ostatnich tygodniach, to Dyżurny Ruchu i Maszyniści używają RS w sytuacji zagrożenia a nie dla zabawy
Ostatnie wydarzenia w kraju,pokazaly nam ze bardzo latwo mozna zatrzymac wiekszosc pociagow,za pomoca przechwycenia sygnalu Radio Stop.
@@Funky.Koval. dzisiaj to są generatory tonów w formie aplikacji na telefon
Witam, mam pytanie odnośnie ostatnich wydarzeń z fałszywymi sygnałami radio-stop. Jak to jest możliwe?
Jest to możliwe. Wystarczy mieć radio kolejowe które ma zaprogramowane częstotliwości poszczególnych kanałów i posiada możliwość nadawania sekwencji radio-stop. Takich radiotelefonów jest masa. Od tych na lokomotywach, przez te na nastawniach po przenośne radia ustawiaczy czy manewrowych lub innych pracowników pracujących w torach. A takie radio bez problemu można kupić nawet za pośrednictwem internetu.
@@850kN dziękuję za szybką odpowiedź. Z drugiej strony trochę mnie to przeraża, że jest masa takich urządzeń ogólnodostępnych. Zważając na czasy w jakich żyjemy, zorganizowana grupa jest w stanie sparaliżować praktycznie cały ruch pociągów w Polsce? Czy można to jakoś ulepszyć? Bardziej zabezpieczyć?
@@Toomooch na polskiej kolei jedynym zabezpieczeniem jest słowo "nie dotykaj". To tyle.
To prawda, że do systemu ratującego życie nie powinno być zabezpieczeń bo przecież nie będziemy się zmagać z zabezpieczeniami w momencie gdy najważniejszy jest czas reakcji. Ale dostęp do takiego systemu powinien przysługiwać tylko pracownikom kolei a tym czasem ma do niego dostęp każdy kto chce.
Ostatnie wydarzenia to idealna odpowiedź na pytanie "dlaczego na przejazdach kolejowych nie ma guzika Radio-Stop".
@@Toomooch I to jest ten moment gdzie system łączności stosowanej na kolei powinien ewoluować i przejść z transmisji analogowej na cyfrową kodowaną do której dostęp by miały jedynie osoby upoważnione. Nie najmłodsze już wojskowe radiostacje RRC 9200 (polskiej produkcji) pozwalają na coś takiego jak szyfrowanie sygnału, transmisję cyfrową czy chopping (ciągła zmiana częstotliwości w podanym zakresie). Gdyby je zastosować to szansa na to że ktoś niepowołany by wywołał chaos na kolei spadła by praktycznie do zera.
TO ŹLE, BARDZO ŹLE ! Takie sygnały powinny być solidnie szyfrowane i dostęp do nich tylko przez login i hasło! Jest tak? No właśnie :-(
A czy na sygnal radiostop na kanale 0 reaguja np inne lokomotywy obok ktore tez robia test?
Tak. Reagują wszystkie radia które są aktualnie na kanale 0.
@@850kN w promieniu działania radiotelefonu;)
no i dodatkowo, każde WYŁAMANIE rogatek kolejowych powinno AKTYWOWAĆ ten sygnał dla pociągów będących w określonej odległości od rogatek tak, aby nie zatrzymywać zbyt wielu pociągów, które nie jadą tą trasą gdzie wyłamano rogatkę. JEST TAK ????????????
Od tego kolego instaluje się TOP, tarcza ostrzegawcza przejazdowa. Jest usterka =20km/h do czasu przejazdu czoła pociągu przez przejazd
@@uzyszkodnikaplikacji5757 Dokładnie :)
Tak się zastanawiałem czasami, czy na przejazdach nie powinno być czerwonego guzika do radiostopu i powiadamiania służb. Coś jak przyciski przeciwpożarowe, za szybką czy jakimś innym ustrojstwem. Utknąłeś, naciskasz.
Byłoby bezpieczniej tyle, że przycisk ten byłby używany zapewne niezgodnie z przeznaczeniem...
@@850kN kamera + przycisk i byłoby bezpieczniej niż bez takiego urządzenia - w galeriach handlowych itd. jakoś nie ma ogromnego problemu z nadużywaniem
@@szymonhawro5111 bezpieczniej jest zawsze , i tylko i wyłącznie wtedy, gdy myślimy nad tym co robimy oraz stosujemy sie do przepisów. Jezeli w sytuacji utkniecia na przejeździe (hmmm... jak takie cos zrobić?...) w ogóle nie ogarniamy sytuacji , tak jak na przykład kierowca autobusu machającego na przejeździe do maszynisty nadjezdzajacego Pendolino, to oznacza ze taka osoba nie ma predyspozycji do prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu, włącznie z wózkiem dla lalek. Tu zaden magiczny przycisk nie pomoże, jak zamiast superorganu pod czaszką jest tylko skisłe powietrze.
przecież WYŁAMANIE rogatek aktywuje jakiś sygnał do dyżurnego ruchu, który może / musi nadać sygnał STÓJ . Jest tak ???????????
@@stanisawk1385 nie do dyżurnego, tylko na TOP. A że sygnał z TOPu jest zwykle powtarzany na nastawni (ale zdarzają się wyjątki), to jeszcze inna sprawa :)
Fajnie by było jakbyś tak opowiadał na większej ilości filmów (jak to czyni Kotlewski np.) zamiast podpisów :)
Przekonałeś mnie. Któraś z kolei osoba już o to prosi...
A na jaką to odległość działa?.
Zależy czy nadaje go dyżurny czy maszynista. Jeśli dyżurny to sygnał jest odbierany w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Jeśli maszynista to w promieniu kilku kilometrów. Na lokomotywach mamy dużo słabsze anteny.
@@850kN Na który kanał trzeba przełączyć radio po użyciu RS w oczekiwaniu na kontakt od dyżurnego ?
@@piotrj.6150 kanał nr 8 a jeśli brak odpowiedzi to wracamy na kanał na którym odebraliśmy radiostop.
@@850kNzależy też na jakim kanale jest nadawany. Jeżeli jest to kanał pociągowy to masz rację. Natomiast jeżeli jest to kanał 0 to zasięg będzie dużo dużo mniejszy.
Wracając do tematu Radiostopu, temat RS jest śliski. Pewnie słyszałeś o przygodach spod skierniewic i trzech muszkieterów którzy ten temat testowali na żywym organizmie...
W sensie miłośnicy kolei?
@@850kN Między innymi, ale i miłośnicy łączności radiowych, było o tym głośno. Warto tony Zew1, Zew2 i Zew3 bardziej zaszumieć...
@@marcinwypych3706 kombinacja tonów zew 3 / zew 1 wyzwala radiostop tylko i wyłącznie na kanale testowym :)
@@850kN Ale ton Zew2 jest niezbędny do stworzenia sygnału alarm...
@@marcinwypych3706 Jak ktoś umie puścić w eter właściwą kombinację to i umie przeczytać dokumentację techniczną tego systemu, to nie są tajne rzeczy. Wyszumianie tego to już jakaś dziwna nadgorliwość by była.
Przez zabawy nasilone w ostatnich tygodniach to w końcu dojdzie do tragedii bo przez zbyt często nadawany RS będzie ignorowany.
Powinni porządnie pałować tych troli robiących zamęt w ruchu.
Najpierw kolej,niech sie zabezpieczy aby wlasnie nie dochodzilo do takich incydentow.
Kolej to nie wiejski januszex w którym jak coś jest nadużywane to się to ignoruje. Więc nie bój się tragedii a raczej utrudnień w ruchu, bo będą zatrzymywać się po KAŻDYM alarmie. Po drugie zanim zaczniesz siać ferment i robić w pieluchę poczytaj statystyki użycia tej funkcji. Np w 2021 użyto tego nielegalnie jakieś 600 razy w ciągu roku. Teraz po prostu media podłapały temat i podlansowały się na tym.
Ciekawostką: nie zignorujesz samoczynnego hamowania pociągu
@@miloo1296 wiem o tym.
A mogą się pojawić różne patenty
@@Krzysztof_Kornet_84 wątpię, maszynista ma OBOWIĄZEK sprawdzić SHP, CA i RS przy przejmowaniu składu + próba hamulca po każdej zmianie owagonowania. Jak coś nie działa, to maszynista nie pojedzie, dopóki nie dostanie rozkazu pisemnego zezwalającego mu na jazdę.
Zachodzi pytanie, czy powinniśmy ujawniać takie informacje, nawet w niewinnych celach edukacyjnych. Bo jednak jakiś amator-zartowniś może zrobić użytek z takich lekcji jak ta. Druga sprawa jest taka, że kto siedzi w tym pkp (w kadrze decyzyjnej), że wiedzą że jest internet od 20 lat w kraju i że nie wprowadzą systemu szyfrującego do wewnetrzej komunikacji. Dramat!😑
Wszystko o radiostopie znajdziecie od kilkunastu lat choćby na wikipedii... Także...
Ostatnio ktoś nielegalnie tego użył , co sparaliżowało ruch pociągów .
Nielegalnie? xD
@@igwmotivation1706 nadawanie bez pozwolenia radiowego - wykroczenie z art. 208 ust. 1 PT.
@@TheLukasz032 Tych przepisów jest tyle, że na wszystko można coś znaleźć. Bzdura i tyle w temacie.
Czemu w 21 wieku to jest dalej tak zacofane i prymitywne rozwiązanie ? Przecież to jakiś idiota nagra na mp3 i nadajnikiem zrobionym z byle gówna za 10 zł z baterią rozłoży na łopatki calom kolej To dawno powinno przejść do lamusa a powinna być cyfrówka z identyfikacją kto nadaje
Zakładam, a nie znam się natym zupełnie, więc proszę mnie sprostować w razie co, że chodzi o to, że prostszy system jest łatwiejszy we wdrożeniu, obsłudze i mniej podatny na awarie.
@@pamparam4637 Sam system jest dobry ale jest analogowy i całkowicie nieodporny na włamania
@@amixo1 nie, no tyle to nawet ja załapałem :)
@@amixo1 ten system jest nastawiony na skuteczność i ratowanie życia, wszystko pozostałe schodzi na dalszy plan. Już lepiej, by jakiś idiota zatrzymał parę pociągów i chwilę później zawinęło go UKE, niż żeby sygnał nie został nadany i dwa pociągi wpadły na siebie albo uderzyły z impetem o drzewo na torach.
Kanały kolejowe są nieustannie monitorowane, również przez służby. Nie jest specjalnie trudno, mając dostęp do kilku odbiorników i porównując odległości, wyrysować promień 300 m do przeszukania w poszukiwaniu sprawcy.
@@TheLukasz032 A nie jest ani skuteczny ani bezpieczny ! Dysponując kilkuset złotymi można rozłożyć cala kolej na łopatki na tydzień
A po co o tym filmiki? Teraz niektórzy durnie dla jaj zatrzymują pociągi 🤦.
Tak? Na podstawie tego filmu radiem na lokomotywie zatrzymują pociągi? Brawo.
No kupią w Internecie radio, sam mówiłeś, więc dalej już łatwo idzie
@@stanisawk1385 Autor tego materialu filmowego,zapewne stwierdzi ze to bedzie niemozliwe.
Przed tym filmikiem też zatrzymywali pociągi kilka set razy w roku.
Szanowni "państwo". Film ten pokazuje do czego służy radiostop i jak wykonuje się test poprawności jego działania. Szczegółowo o tym czym jest radiostop, na jakiej zasadzie działa, jak się go używa i jaki ma on wpływ na ruch pociągów dowiecie się z takich serwisów jak wikipedia, plk-sa czy choćby filmów w serwisie youtube zamieszczonych ponad 10 lat temu. Instrukcje radiołączności pociągowej czy obsługi poszczególnych radiotelefonów włącznie z procedurą uruchomienia systemu radiostop także znajdziecie na ogólnodostępnych stronach w internecie. Środki łączności potrafiące nadać sygnał radiostop (i tu też się powtórzę - a jakże) także kupicie przez internet i to bezpośrednio od producenta. Włącznie z potrzebnymi instrukcjami.
Jeśli chcecie się wykazać i zaznaczyć swoje "ja" w internetowej społeczności gorąco polecam najpierw zgłębić temat, żebyście przypadkiem nie stali się pośmiewiskiem udzielając się w temacie o którym nie macie zielonego pojęcia.