Konflikt językowy w Ukrainie. Dlaczego Ukraińcy mówią po rosyjsku?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лют 2023
  • Czy istnieje konflikt językowy w Ukrainie.
    Dlaczego Ukraińcy mówią po rosyjsku?
    / @liveinpoland
    / liveinpoland
    / liveinpoland2014
    #liveinpoland #refugees #elenaiwaldek

КОМЕНТАРІ • 661

  • @ireneuszpyrak961
    @ireneuszpyrak961 Рік тому +56

    Rusyfikacja i Germanizacja, skąd my to znamy... Dzięki Bogu nie daliśmy się

    • @joweg5866
      @joweg5866 Рік тому +1

      Być może groźniejsza jest anglicyzacja, niby taka "soft" hahaha, a więcej szkód narobiła w polszczyźnie niż niemiecki i rosyjski.

    • @marianb6654
      @marianb6654 Рік тому

      @@joweg5866 Anglizacja zasmieca wszystkie jezyki swiata. Szkoda, bardzo zle, ze rzady i ich jezykoznawcy tego nie widza, jakby tego bylo nie dosyc, to jeszcze gender. Narody wszystkich panstw obudzcie sie, raczej obudzcie sie politycy i obroncy ojczystej mowy w kazdym panstwie. Odwaze sie napisac, gwaltowne kaleczenie, "zabijanie" ojczystej mowy jest wprost zbrodnicze.

    • @marianb6654
      @marianb6654 11 місяців тому

      @@joweg5866 Anglizacja w dzisiejszych czasach jest o wiele grozniejsza.Nie wiem komu wogole te angkicyzmy sa potrzebne, to jest zasmiecanie ojczystych jezykow, one sa wprost wstretne. Czy Zapomnielismy co pisal Mikolaj Rej, ze Polacy nie gesi... . Czy narody swiata zapomnialy o anglizacji, skutki anglizacji do dzisjaj sa widoczne, wojny, migracja. Gdzie sa nasi politycy gdzie, gdzie sa osoby oficjalne, osoby wplywowe, gdzie sa polonisci, gdzie sa pedagodzy, i wszyscy "opiekunowie" mowy ojczystej. Juz jest pozno, bedzie za pozno. Na Zachodzie, moze poza Francja, anglicyzmy sa juz wszedzie.

    • @annavesna5557
      @annavesna5557 2 місяці тому

      ne bulo na Ukraine rusyfikacii , vsi dobrovilno hovoryly na yakii xotily kolys , a teper prymusova ukrainizaciya ....yakscho ne znash , to lepey ne pisat tego....

    • @user-fn8it3uy8e
      @user-fn8it3uy8e Місяць тому

      Polacy są bardzo wyczuleni, czy aby wśród uchodźców nie przenikają Rosjanie, którzy bardzo źle się kojarzą Polakom . My pamiętamy czasy rusyfikacji i germanizacji , a w Ukrainie jakoś nie poradzono sobie z tym problemem całymi latami. Ukraińców do dziś cechuje wręcz patologiczna pokora do okupanta rosyjskiego. Musi wreszcie Ukraina być państwem prawdziwym , a nie z dykty, gdzie nadal są oni administrowani nie przez rdzennych Ukraińców.

  • @piotrswiatalski2471
    @piotrswiatalski2471 Рік тому +63

    Cieszę się, że poruszyła Pani ten temat. Jestem Polakiem i przez siedem lat uczyłem się w szkole j. rosyjskiego do 1981r. W tamtym czasie nie mieliśmy wyboru i musieliśmy się uczyć tego języka. Moje pokolenie robiło to bardzo niechętnie i ta postawa była formą sprzeciwu mojego pokolenia przeciwko rusyfikacji. Język rosyjski nigdy nie wszedł do naszych domów i pewnie wynika to z historycznej świadomości Polaków i przywiązania do swojego języka. Nie wiem , jak kształtowała się historia ziem wschodniej Ukrainy. Pewnie wpływ Rosji i rusyfikacji (świadomej polityki Moskwy) był o wiele dłuższy i mocniejszy. Nic dziwnego, że ludność wschodniej Ukrainy stała się rosyjskojęzyczna, ale z pewnością to skutek rusyfikacji i imperialnych zapędów. Po latach , jednym z pretekstów do tej strasznej wojny jest rosyjskojęzyczność i dla Kremla nie liczy się, że jest Pani i wielu jej rodaków to rosyjskojęzyczni Ukraińcy. Dla nich dzisiaj jesteście Rosjanami ze względu na rosyjskojęzyczność i to kłamstwo działa na zachodnie społeczeństwa. Nic nie łączy i nie spaja narodu tak, jak wspólny język. To skarb, który dzisiaj (moim zdaniem) trzeba odkryć w sobie na nowo, nawet jeżeli urodziła i wychowała się Pani, oraz wielu jej rodaków w rosyjskojęzycznej społeczności.

    • @slawek425
      @slawek425 Рік тому +4

      Kształtowanie języka ukraińskiego było inne niż sobie wyobrażasz. To staro-rosyjski język na wschodzie Rusi Kijowskiej transformował do współczesnego języka rosyjskiego, a na zachodzie, pod wpływem języka polskiego, wyewoluował do współczesnego kształtu języka ukraińskiego i jak mówi Elena; na dodatek w środkowej Ukrainie, wiejska ludność ma mieszankę; niepoprawnego ukraińskiego i niepoprawnego rosyjskiego zwanego "surżyk" Oderwanie zachodniej Rusi Kijowskiej od wschodniej w przeciągu wieków było płynne. To było tak jak u nas rozbicie dzielnicowe po śmierci Bolesława Krzywoustego. Jeszcze w 13 wieku wschód Rusi i zachód był jednym księstwem. Kto w Polsce ma dzisiaj pretensje do gwary śląskiej, góralskiej, kaszubskiej (chociaż jest to być może odrębny słowiański język) lub innych ? Kto chce ich wyplenienia i zastąpienia tylko polskim literackim językiem? Raczej kultywujemy regionalne gwary, języki, staramy się je zachować i uchronić od zapomnienia.

    • @piotrswiatalski2471
      @piotrswiatalski2471 Рік тому +5

      @@slawek425 Dzięki za wyjaśnienie. Z pewnością problem nawyku językowego Ukraińców ze wschodu jest bardziej złożony, niż mogłem sobie to wyobrazić. Widać jednak, że ta wojna zmienia u wielu z nich ten nawyk. Dobrze, że Elena nie musiała być bezpośrednim świadkiem okropności w ciągu ostatniego roku. Inni (jak słyszeliśmy w filmiku) nie mieli tyle szczęścia i może dlatego decyzję o zmianie nawyku mają już za sobą? To jest jednak kwestia osobistego wyboru i determinacji, którego nie mamy prawa oceniać i dzielić na lepszych i gorszych. Każdy ma prawo do tego, by decydować i mówić w takim języku, jaki uważa za stosowny. Aktualnie j. rosyjski źle się kojarzy w naszej części Europy i nic dziwnego. Mam nadzieję, że kiedyś, gdy Rosja się zmieni będzie inaczej.

    • @slawek425
      @slawek425 Рік тому +2

      Ze wschodniej Rusi Kijowskiej powstało państwo moskiewskie, czyli Rosja. Posługiwanie się jednym językiem rosyjskim, nie zmusza wszystkich Rusinów do bycia jednym państwem. Przykładem jest Wielka Brytania, USA, Australia, Kanada i inne państwa w których urzędowym językiem jest język angielski, a nie są organizacją jednego państwa.

    • @JassonAXE
      @JassonAXE Рік тому +1

      @@slawek425 Centralna Ukraina przeważnie mówiła po ukraińsku, bez surzhyku oraz bez wpływu Polski z zachodu i Rosji z wschodu. Dlatego kwestia języka rosyjskiego dotyczyła tylko tego, że narzucono nam go przez wiele lat, niszcząc wszystko ukraińskie, włącznie z historią, literaturą i inteligencją.

    • @krzysztoftrzebiszeczewski85
      @krzysztoftrzebiszeczewski85 Рік тому +1

      @@slawek425 Nie ma czegoś takiego jak starorosyjski, jest staro ruski. Jest powód, dla którego języki ruskie, białoruski i ukraiński, różnią się od rosyjskiego.

  • @aslan7297
    @aslan7297 Рік тому +41

    Szczerze mówiąć do 2014 roku myślałem, że j.ukraiński tylko nieznacznie się różni od j.rosyjskiego ( który znam w stopniu trochę wyższym niż komunikatywny), że praktycznie to ten sam język. Dopiero kontakt z Ukraińcami uświadomił mi jak bardzo różnią się oba języki

    • @kingajonas5219
      @kingajonas5219 Рік тому +7

      Ja tez tak myslalam. Dopiero teraz widze ze ukrainski jest dla mnie duzo bardziej zrozumialy niz rosyjski.

    • @pawol6201
      @pawol6201 Рік тому +2

      ukrainski ma duzo zgodnych z polskimi słow. np. nie wriemia a czas. i wiele wiele innych

    • @impm1164
      @impm1164 Рік тому

      w szkole uczono nas rosyjskiego, nie używałam tego prawie 30 lat , i gdy rozmawiam z ukrainką to nei umiem ocenic, czy rozumiem ją bo mam bazę rosyjką który rozumiem czy dlatego że tak podobny do poslkiego, ale rozumiem w większośc plus po roku kilku nieznanych wcześniej słów człowiek się nauczył.

  • @marekzybert4715
    @marekzybert4715 Рік тому +14

    Słuchaj ja także uczyłem się rosyjskiego Oj dawno temu i nie uważam że rosyjski to coś zgubnego lecz myślę że język ojczysty powinien dominować nad językiem drugim .pozdrawiam serdecznie.

  • @MartaDrabik
    @MartaDrabik Рік тому +28

    Po 1918 Polska zmagała się z tym samym problemem. 100 lat rusyfikacji i germanizacji odcisnęło swoje piętno językowe. Myślę, że język polski przetrwał dzięki matkom i kościołowi. Polakowi z zaboru rosyjskiego z polakiem z zaboru niemieckiego najłatwiej było się dogadać po... polsku. Myślę, że Ukraina troszkę przespała te 20 lat w sprawie języka ukraińskiego. My też między wojnami mieliśmy 20 lat, ale w II wojnę światową weszliśmy zjednoczeni językiem.

    • @tadeszal-abdullah1476
      @tadeszal-abdullah1476 Рік тому +3

      Tez wazna była praca elit. Pomagał również fakt że w ck można było rozwijać polską kulture bez przeszkód

    • @sur8615
      @sur8615 5 місяців тому +1

      Ale w Polsce nie było tylu Niemców i Rosjan, raczej byli w mniejszości a w Ukrainie niestety dużo Rosjan najechało za czasów zssr którzy nigdy nie uczyli się ukraińskiego a państwo ukraińskie szło im na rękę nie likwidując szkół z językiem rosyjskim szczególnie w donbasie

  • @pitmac9090
    @pitmac9090 Рік тому +17

    Eleno, również uważam że poruszyłaś bardzo ważny temat. Odpowiadając na Twoje pytanie "co o tym sądzicie?"
    Z jednej strony absolutnie można zrozumieć Twój pogląd. W wielu krajach ludzie posługują się różnymi językami (chociażby Belgia, Szwajcaria czy Kanada o Ameryce Południowej nie mówiąc) i chyba nie stanowi to dużego problemu. Zupełnie zrozumiałą kwestią są także nawyki wyniesione z dzieciństwa. Ludzie którzy urodzili się w ZSRR nawet ze względów praktycznych lepiej posługują się językiem rosyjskim (niż np. ukraińskim czy estońskim) ale czują się ukraińcami czy estończykami i absolutnie mogę w to zrozumieć. Jednakże największy kłopot chyba jest z tym, że macie agresywnego sąsiada, który od dawna w swojej doktrynie "obronnej" mówił, że ma prawo do obrony swoich obywateli na całym świecie. A mówienie po rosyjsku zaraz za ich granicą stanowi dla nich pretekst. Sprawą o której się mówiło w 2014 r było mentalne powiązanie Ukrainy z Rosją, nie wszyscy żołnierze ukraińscy wtedy walczyli, bo względem rosjan nie wiedzieli co zrobić, wielu wtedy przechodziło na stronę rosjan (tak się w Polsce i na zachodzie mówiło). Tu wg. mnie te powiązania językowe również miały wpływ na to. W sytuacji w jakiej znajduje się Ukraina i w obecnym określeniu kierunku w jakim chce zmierzać (UE, NATO) jedność, również językowa, chyba ma znaczenie. W moim odczuciu wspólny język pomaga budować jedność narodową, kulturową, społeczną itd.
    Dodam jeszcze jak kilka lat temu mówiło się o przyjęciu Ukrainy do NATO, to zawsze pojawiały się głosy, że u Was to nie wiadomo kto ukrainiec a kto rosjanin i to powodowało dystans i obawy zachodu, żeby nie wpuścić przysłowiowego lisa do kurnika. A więc podsumowując, myślę że ukraińcy powinni integrować się na każdej płaszczyźnie, w tym językowej. Przepraszam za długi wywód ale starałem się żeby wypowiedź była uzasadniona. Pozdrawiam Cię serdecznie i pozdrowienia dla dzielnych rodziców, dla których to "przesadzenie" jest chyba bardziej dokuczliwe. Wszystkiego dobrego.

    • @sur8615
      @sur8615 5 місяців тому

      W pełni popieram ta opinie , szkoda że tacy ludzie jak właścicielka kanału i jej rodzice tego nie rozumieja

  • @DA-qn7ku
    @DA-qn7ku Рік тому +14

    Мова ня робіць чалавека дрэнным або добрым. Дзякуй за гэта відэа.

  • @tadeuszonysyk6941
    @tadeuszonysyk6941 Рік тому +28

    Dam proste pytanie. Jak można przyjąć za swój język, język katow własnego narodu. Tylko dlatego że wcześniej go znałam? To było wcześniej. Była inna sytuacja.. Teraz wyszło na jaw jak Rosjanie lubią Ukraińców. Jako Polak poznałem to wcześniej w Europie rozmawiając nie wiem czy z Rosjanką czy bialorusinka, nie wiem. Ale zrozumiałem jak lekceważy się Ukraińców. Pomyśl, jak może rozwijać się państwo Ukraińskie przy obywatelach którzy używają na codzien język swoich zabitych wrogów i katow.

    • @komandorbitowy4901
      @komandorbitowy4901 Рік тому

      Zgadzam się z Panem w 100%. UKRAINA nie będzie Ukrainą jak jej obywatele będą ,,,,,,,,surżykami cz innymi stworkami,,,,,

    • @coondelboory9936
      @coondelboory9936 Рік тому

      To nie jest język katów, ale język matki i ojca, język rodzeństwa i dziadków, koleżanek i kolegów, język męża i snów. Fakt, że posługują się nim kaci nic z tego nie unieważnia. Mimo to myślę, że Ukraińcy ostatecznie przejdą na ukraiński, a nawet porzucą cyrylicę, bo tego będzie wymagało bezpieczeństwo życia w sąsiedztwie narodu, który za współplemieńców uznaje wszystkich, którzy posługują się jego językiem i uważa za uprawnione przymuszać ich do "prisojedzinienia k russkomu miru"

  • @wiktorjaniszewski9318
    @wiktorjaniszewski9318 Рік тому +17

    Szanuję podejście Pani Leny. Zacznę od krytycznych komentarzy części moich rodaków.
    Zdecydowanie odradzam przykładanie polskiej kalki do postaw Ukraińców. Już z samej mądrej i roztropnej zasady nie wypada krytykować zachowań osób, których wychowanie i tradycje rodzinne stały się egzaminem, do którego my nawet nie podeszliśmy, nie mówiąc już o jego zdaniu. To, że mówimy po polsku - jest zasługą naszych Rodziców i przodków a naszą - najmniej.
    Teraz odniosę się do wypowiedzi części ukraińskich komentatorów. Zabrakło mi podjęcia kwestii prawa do obrony własnej godności.
    Tragedią była komunistyczna, stalinowska rusyfikacja Ukrainy, która odbywała się nie tylko na polu oświatowym, ale także - poprzez fizyczne ludobójstwo. Wymarłe połacie Stalin zasiedlał Rosjanami. W pełni zrozumiała i zasadna jest polityka władz w Kijowie zmierzająca do reukrainizacji kraju.
    Niestety, zdarza się jednak niektórym ukrainizatorom, zwł. nacjonalistycznym, że walcząc ze spuścizną komuny zapomnieli wyrzucić drzemiącego w ich głowach komucha i komisarza ludowego, że marzy im się ukrainizacja po sowiecku, w trybie przyspieszonym, że dopuszczają się obrażania rosyjskojęzycznych współobywateli (także w Polsce) tylko dlatego, iż porozumiewają się między sobą w przestrzeni publicznej po rosyjsku. Ze szczególnie odrazą odbieram sytuacje (a znam rosyjski i rozumiem ukraiński), w których młodzi, nie wcieleni do wojska ukrainizatorzy ze Lwowa, sympatycy OUN-UPA - obrażają godność rosyjskojęzycznych Ukraińców, których znaczna część broni na froncie granic Ukrainy przed putinowską hordą.
    To prawda, że rosyjska agresja na Ukrainę ujawniła splamione sumienia chorych na duszy Rosjan (prawdopodobnie większość tego biednego narodu).
    Prawdą jest również, że w cieniu bohaterskich obrońców Ukrainy schowali się kretyni, kórzy uwierzyli, że to właściwy język a nie szlachetna głowa - automatycznie uczyni ich mądrymi i dobrymi.
    Serdecznie pozdrawiam!

    • @katemachnicka5319
      @katemachnicka5319 Рік тому

      Najlepszy komentarz ze wszystkich, które tu przeczytałam. Ci 'ukrainizatorzy ze Lwowa' mogą być przyczyną przyszłych konfliktów wewnątrz Ukrainy, ze względu na swoje nacjonalistyczne zapędy. Z resztą w przeszłości byli zagorzałymi przeciwnikami 'lachów' i 'ruskich', czego doświadczyliśmy - oby historia się nie powtórzyła.

  • @wojstube9359
    @wojstube9359 Рік тому +15

    Bardzo potrzebny i ciekawy materiał. Dziękuję.
    Zawsze lubiłem język rosyjski i się go uczyłem. Rozumiem ten język i komunikuję się w nim na poziomie podstawowym. Jednak wojna spowodowała, że obrzydza mnie ten język. Szkoda, że sami Rosjanie zniechęcili mnie do tego pięknego języka poprzez swoją agresję w stosunku do Ukrainy. Teraz zmieniłem swoje podejście na "Język wroga trzeba znać".
    17:40 - trzeba rozumieć, że brzmienie języka może wywoływać wspomnienia traumy. Tak jak język niemiecki u polskich u więźniów obozów koncentracyjnych, którzy przeżyli. Rozumieć należy, a wybór należy do każdego. I zgadzam się, że trzeba szukać porozumienia przeciw wrogowi. Pozdrawiam :)

  • @ataksnajpera
    @ataksnajpera Рік тому +15

    A teraz wyobraźcie sobie że Polacy mówią między sobą w domu po niemiecku podczas drugiej wojny światowej. Siara co?

    • @wojstube9359
      @wojstube9359 Рік тому

      Chyba po rosyjsku, bo jak na razie, to Rosja jest agresorem jak III Rzesza.

    • @ataksnajpera
      @ataksnajpera Рік тому +1

      @@wojstube9359 Nie wiem czy spałeś na lekcjach historii ale 1 września 1939 roku to najpierw niemcy nas zaatakowały. Atak z drugiej strony poszedł później.

  • @sebastiansebek1002
    @sebastiansebek1002 Рік тому +11

    Ładnie jedna Pani powiedziała " wszystko co rosyjskie zaczęło mnie obrzydzac" od bardzo dawna też tak uważam

  • @user-gk5pv8ol8x
    @user-gk5pv8ol8x Рік тому +23

    Елена, мне близки ваши выводы.
    Я украинка, но наши с советских времен живут в Казахстане.
    Украиский я не знаю и папа мой не знает.
    Мы здесь говорим на русском, работаем на русском языке.
    Уважаю позицию всех ваших подруг.

    • @hughlincoln2390
      @hughlincoln2390 Рік тому +10

      W Kazachstanie zyja tez Polacy, ktorzy nie znaja jezyka polskiego. Czy wobec tego nie sa Polakami? Nigdy bym nie odwazyl sie tak powiedziec.

    • @kingajonas5219
      @kingajonas5219 Рік тому +4

      ​@@hughlincoln2390 no tak. Tylko w Kazachstanie jest to usprawiedliwione bo gdzie mieliby sie jezyka nauczyc.

  • @martadebska447
    @martadebska447 Рік тому +21

    Czy to prawda, że teraz Ukraińcy właśnie w ramach buntu przestają używać rosyjskiego? U mnie w domu zawsze mówiło się po polsku, bo jesteśmy Polakami, znamy niemiecki i rosyjsku. Mój pradziadek mówił trzeba znać język wrogów. Na którymś blogu czytałam, że na Ukrainie jest pomysł, żeby język rosyjski czyli ten obcy uczony w szkole, zastąpić polskim. Wydaje mi się, że to błąd, mimo tego co się teraz dzieje. Trzeba pragmatycznie podchodzić do tego. Zresztą nie wiadomo co będzie rzeczywiście później. Bardzo podoba mi się podejście Twoich rodziców, czasem warto posłuchać starszych, język jak język, ale to ludzie są ci źli, a język warto znać. Polska i nasz język to co innego dla nas wszystko co związane z ojczyzną to nasz język, dlatego tak w naszej historii było ważne aby tym językiem się posługiwać.

    • @kingajonas5219
      @kingajonas5219 Рік тому +2

      A dlaczegoz mowienie po rusku jako obcy jezyk ma byc bardziej pragmatyczne niz po polsku. Co za absurdalny wniosek.

    • @ian_roe
      @ian_roe Рік тому +1

      Słusznie! Język wroga dobrze jest znać. Jak będzie wojna to ktoś przecież musi jeńców przesłuchiwać.

    • @kingajonas5219
      @kingajonas5219 Рік тому +2

      @@ian_roe wole uczyc sie jezyka przyjaciol z ktorymi moge porozmawiac. Wroga zamierzam unikac. Jego jezyk nie jest mi do niczego potrzebny. Szkoda mi na to czasu i energii. Zycie jest za krotkie

    • @marysiamikulska1093
      @marysiamikulska1093 Рік тому

      @@kingajonas5219 ty zapewne wolisz po hebrajsku, skoro sejm zydowski, senat żydowski, rząd żydowski - episkopat żydowski - więc co za absurd pisać w j.polskim - pisz w idisz albo hebrajskim -

    • @ian_roe
      @ian_roe Рік тому

      @@kingajonas5219 Ucz się wszystkich języków! Ale powiem Ci tylko, że biegła znajomość niemieckiego kilka razy uratowała życie mojej babci w czasie okupacji. Zatem mogło by mnie po prostu nie być...

  • @katarzyna5868
    @katarzyna5868 Рік тому +17

    To jest ważne w jakim języku się rozmawia. Język jest nośnikiem tożsamości, odrębności, właśnie przed chwilą oglądałam materiał o Polakach mieszkających w Brazylii, nigdy nie byli w Polsce, ich przodkowie przybyli tam w XIX w. Pozostali Polakami bo mimo zakazów ciągle rozmawiają w tym dziwnym, szeleszczącym języku. Dla Polaków to jest wszystko jedno- zdecydowanie większość nie rozróżnia czy ktoś obok w tramwaju rozmawia po rosyjsku czy po ukraińsku. Natomiast gdybym była Ukrainką potrzebowałabym tej informacji :swój czy wróg.

    • @ewaszuwalska534
      @ewaszuwalska534 Рік тому +2

      A propos "swój czy wróg" - każdy Ukrainiec słyszy różnicę pomiędzy rosyjskojęzycznym Ukraińcem, a Rosjaninem. Choćby wymowa głoski г jest zupełnie inna - idealnie to słychać u rodziców Eleny. Nikt by nie pomyślał, że to Rosjanie.

    • @kajetanzielinski
      @kajetanzielinski Рік тому

      To jest wazne, slychac roznice szybko !!!

    • @zbigniewhaczek5575
      @zbigniewhaczek5575 Рік тому +1

      Obawiam sie ze na nowo powinnas sie uczyc histori Polski tylko nie z oficjalnej propagandy a wiecej od ludzi co sa krytykowani lub maja inne zdanie co ty.
      Po czesci napisalem na tej stronie pod innym wpisem.
      "dziwnym, szeleszczącym języku"
      Mialas coraz rzadziej spotykania sie z prawdziwym j. Polskim.
      Ten jezyk co wyprano rozum tobie to nie jest j.twoich pradziadow jesli jestes rodowita Polka.
      To co jest obenie lacina i rusina.
      Szukasz prawdziwego j. polskiego znajdziesz tylko slowach w krajach takich jak
      Slowacja , Czechy, Luzyczanie i zachodnia Polska. Reszta jest obca podpisujaca sie slepo pod ten jezyk i kraj, dlatego zrobili sobie definicje Polaka😂
      Wymazujac i ograniczajac wszystko co jest zwiazane przed 966 rokiem,
      dam tobie cos do myslenia
      Argument na naszym najbardziej znanym na swiecie uniwersytecie argumentu z tematyki historycznej:
      Cafe Nauka Extra. Imperium Lechitów z naukowego punktu widzenia
      Usuwanie wpisow pod takim programem powinno zaswiecic kazdemu Polakowi czerwone swiatlo, czego sie boja?🧐

  • @ada-px1fl
    @ada-px1fl Рік тому +23

    Eleno, bardzo ciekawy temat. Dla mnie, Polki, język jest bardzo połączony z narodowością, jest bardzo ważny. Historycznie, język był dla nas symbolem oporu przeciwko zaborcy , zarazem nośnikiem naszej kultury i wartości. Jednak historia Ukrainy była inna. Wiem i rozumiem dlaczego wielu mieszkańców Ukrainy mówi po rosyjsku. Jednak przyklaskuję tym Ukraińcom, którzy robią ten wysiłek i próbują komunikować się po ukraińsku, nie oceniam tych, którzy tego nie robią. Na Twoim miejscu nie zacinałabym się w sobie ( "będę mówiła tylko po rosyjsku i basta"), ale przynajmniej spróbowała używać ukraińskiego "na zewnatrz", z innymi Ukraińcami ( nie z rodzicami, bo z nimi od zawsze po rosyjsku). Trochę rozumiem też tę kategoryczność i presję Twoich współbraci. Gdy jeden národ chciał podporządkować sobie inny, tak zaczynał od narzucania swojego języka. Także kiedy jest najlepszy moment na swobodne i dumne używanie ukraińskiego, jak nie teraz? Sama zaczęłam uczyć się ukraińskiego, ot, dla siebie, z ciekawości; zaczęłam też czytać autorów ukraińskich. Chcę poznać to, co zawsze bylo w cieniu. Widzę ten szczery uśmiech na twarzy znajomych Ukrainców, gdy próbuję coś wydukać po ukraińsku :) Myślę, że tu nawet nie chodzi o to, aby mówić płynnie i bezbłędnie, jest to bardziej symbol, albo kod: " jestem z wami". A z innej strony, mieszkam na Slowacji, mam tu dzieci ze Słowakiem. Dzieci są dwujęzyczne i świadome. Języki są podobne i właśnie jest mi trudniej utrzymać odrębność podobnego. Ale walczę o to; pomagaja mi też instytucje, które tu są, typu Polska szkoła, Instytut Polski, znajomi Polacy, itp. Decyzję dotyczącą używania czy nieużywania ukrainskiego podejmij w zgodzie nie tylko z sercem, ale i rozumem. :) Pozwoliłam sobie na pisanie do Ciebie per "ty" , bo jesteśmy rówieśnicami. Pozdrawiam serdecznie, ale najbardziej ściskam Twoich cudownych rodziców! Trzymam za nich kciuki, by na stare lata, mimo tego cierpienia, znaleźli w sobie pokój. 😍

    • @marysiamikulska1093
      @marysiamikulska1093 Рік тому +1

      Radzę poznać fakty a nie pisać z zapiecka - ponieważ ignorancja to zasadniczo wrogi element podobnie jak milczenie o zbrodniarzach np. zydoskich zbrodniach w Palestynie czy obecnych banderowskich mordach.

    • @elzbietaear4254
      @elzbietaear4254 Рік тому +9

      @@marysiamikulska1093 Radzę pouczyć się ortografii, korzystając ze słownika ortograficznego, a nie pisać prosto z niedouczonej łepetyny - szczególnie wtedy, kiedy masz ambicję pouczać kogos innego. Popełniasz błędy na poziomie IV klasy szkoły podstawowej "mądra, przemądra" Marysienko Mikulska.
      Juz nawet nie mówiąc o sianiu przez głupiutką Marysie nienawisci ....

    • @zbigniewhaczek5575
      @zbigniewhaczek5575 Рік тому

      @@elzbietaear4254 Komu ciemnote starasz sie wciskac, lepiej powiedz mi ile %
      spoleczenstwa Polski potrafilo pisac i czytac tym jezykiem po drugiej wojnie swiatowej, obecny jezyk to lacina i rusina powstala w XV wieku jest to obcy j. dla rodowitych Polakow.
      Nie przypadkowo w XIX i XX wieku w literaturze i poezji dominowali zydzi.
      Prof. Henryk Samsonowicz, „Początki narodu polskiego…?”
      Rycheza pierwsza królowa Polski.
      Dr Franc
      To tylko mala czesc pokazana co zrobiono z tym jezykiem.
      Jasno jest pokazane w statystykach powojennych pokazano skad obecny jezyk przyszedl i kto ten jezyk upanstwowil robiac pranie rozumow na nastepne pokolenia.
      Mam nadzieje ze prawdziwi mieszkancy tych ziem zrobia porzadek historyczny z tym problemem i takie madrale jak ty pojda do kosza histori razem z tymi co ten BS. wprowadzili do kraju niszczac nasza kulture .
      Po lekcje z tego tematu prosze pojechac do Hiszpani jak powinno sie szanowac swoja przeszlosc.
      Za taka wiedze podziekuj systemowi nauki i twoim rodzicom za brak wiedzy o tym kraju i jego histori.

  • @jagna3042
    @jagna3042 Рік тому +5

    Mi osobiście nie przeszkadza w jakim języku mówią uchodźccy...W mojej pracy są osoby z całej Ukrainy i część z nich mówi po rosyjsku część po Ukraińsku i faktycznie między nimi wyczuwa się pewne napięcie językowe. Dla pani która nie chce przechodzić na ukraińki radzę jednak skorzystać z doświadczenia naszej historii. To że mówiliśmy w jednym języku bardzo nam pomogło odbudować Polskę po zaborach.

  • @tadeuszonysyk6941
    @tadeuszonysyk6941 Рік тому +114

    Jeszcze dodam. Gdyby dzisiaj dalej ludzie na Ukrainie mówili po rosyjsku to było by to już śmieszne. Polacy byli pod zaborami / rosyjskim, pruskim / niemieckim/ , austriackim, przez 123 lata i zachowali swój język. Choć presją ze strony rosyjskiej i pruskiej była ogromna aby mówić w językach zaborców. Jak możliwe by było po 123 latach zaborów scalić państwo polskie gdyby część jego obywateli używała języka niemieckiego czy rosyjskiego. Co by to było za państwo? A gdzie duma narodowa? Nasi dziadowie chybaby się nas wyrzekli. Tyle wylali krwi a ich potomkowie zapomnieli by swojego języka.

    • @agatakaczor-maj4903
      @agatakaczor-maj4903 Рік тому +10

      Tylko, że nam pod zaborami niemiecki i rosyjski został siłą narzucony a rosyjskojezycznej części Ukrainy nikt języka rosyjskiego nie wmusza. Jeśli chcą - mogą mówić po ukraińsku.

    • @darekbenik6704
      @darekbenik6704 Рік тому +9

      Panie Tadeuszu, dziękuję za tak mądry i wspaniały komentarz. Popieram to w 100% Ukraińcy dopiero teraz walczą o swoją niezależność i niepodległość. Przez tyle wieków było im dobrze w związku z tym wrednym sojuzem ZSRR.

    • @user-yn4np9gv5n
      @user-yn4np9gv5n Рік тому +2

      @@darekbenik6704 Twierdzisz, że wredny ZSRR istniał "tyle wieków"?

    • @user-pn9zb3ly2u
      @user-pn9zb3ly2u Рік тому

      Так,повністю з вами згідна.

    • @50kotow52
      @50kotow52 Рік тому

      @@agatakaczor-maj4903 tam też był siłą narzucony. Były przez pokolenia prowadzone przez ruskich działania, aby ukraiński wyplenić. Deprecjacja ukraińskiego (i innych języków narodowych) jako języka wsi (o czym mówi autorka) jest tylko jednym z nich. Nauczanie rosyjskiego przed ukraińskim, możliwość rezygnacji z ukraińskiego ale nie z rosyjskiego w szkole, kolejnym. Jeszcze innym masowe deportacje i migracja olbrzymich mas ludności, dla których ten rosyjski był wspólnym językiem, więc siłą rzeczy trzeba było go używać. Za czasów związku radzieckiego zrobić karierę mogli tylko ludzie rosyjskojęzyczni, jak mówiłaś z akcentem byłaś z automatu gorsza. Czym to było, jak nie narzucaniem języka siłą? Jeśli Twoje dzieci w szkole MUSZĄ się uczyć języka obcego a NIE MUSZĄ się uczyć języka ojczystego, to IMO jest właśnie narzucanie siłą. Fakt, że autorka uważa j. rosyjski za j. ojczysty jest tylko dowodem skuteczności takiego działania. Dopiero od 30 lat sytuacja się zmieniła i rosyjskiego nikt już nie wmusza., ale nawyki narzucane ludziom przez kilka pokoleń trudno jest wyplenić z dnia na dzień.

  • @bogdangrodzki8770
    @bogdangrodzki8770 Рік тому +45

    Ciekawy temat. Moim zdaniem język ukraiński powinien być językiem państwowym na Ukrainie. Oczywiście każdy może się uczyć czego chce. W czasie rozbiorów Berlin, Wiedeń i Moskwa też próbowali rusyfikacji itd. przez 123 lata. Nie udało się, ponieważ nasza tożsamość jest zdecydowanie inna. Litwini, Łotysze i Estończycy zachowali również swoją tożsamość i szybko sobie poradzili z wcześniejszą rusyfikacją. Ludzi urodzeni po 90 roku nie myślą, nie żyją po sowiecku. Wyrwali to ruskie g..no z korzeniami. Pozdrawiam serdecznie.

    • @user-pn9zb3ly2u
      @user-pn9zb3ly2u Рік тому +2

      Повністю згідна з вами🇺🇦

    • @marysiamikulska1093
      @marysiamikulska1093 Рік тому +2

      @@NATA-mb9xi w twojej głowie groch z kapustą - tak jest pusto - jeno "W" się ostało, chociaż z języka polskiego przy U-Krainie wyleciało. Nie będą nam obcy, czy ignoranci zmieniali naszej Polskiej kultury !

    • @januszwalczak3564
      @januszwalczak3564 Рік тому

      Stolicą carskiej Rosji w latach 1712 - 1918 nie była Moskwa a Sankt Petersburg

    • @hj8750
      @hj8750 6 місяців тому

      Это не советское воспитание, а чисто славянское и никакая европейская культура этого не искоренит. Поляки ничем не отличаются от украинцев и русских, такие же невежественные хамы, по крайней мере в интернете

  • @mareklenz1707
    @mareklenz1707 Рік тому +6

    Gościliśmy w lutym i marcu ub roku dwie mamy z dziećmi z Charkowa. Panie mówiły w zasadzie po rosyjsku a dzieci znały i mówiły po ukraińsku. Doskonale zdawałem sobię sprawę z tego że uchodźcy że wschodniej Ukrainy rozmawiają po rosyjsku. Nie miałem z tym problemu, przecież było nie było,oni uciekali przed Rosjanami. Ten sam język nie oznacza braterstwa czy jedności narodowej.

  • @zbigniewgajos9454
    @zbigniewgajos9454 Рік тому +11

    No cóż ze smutkiem należy stwierdzić, że część Ukraińców ale i część Białorusinów dało się zrusyfikować a wschodnia część Ukrainy przynajmniej do czasu napaści w roku 2014 uważała Rosjan za najwierniejszych swoich przyjaciół inaczej było z Polakami gdzie Rosjanie zawsze byli naszymi jeśli nie wrogami to nie naszymi przyjaciółmi i przyjmowaliśmy nauczeni doświadczeniem że wszystko co Rosyjskie jest złe, zachowaliśmy więc swoją tożsamość. okupacja taka jaka by ona ona nie była miękka czy twarda zawsze była okupacją . przecież u nas od piątej klasy Szkoły Podstawowej też uczono obowiązkowo języka ruskiego, ale nieomal każdy traktował ten język jako kulę u nogi pewnie że z perspektywy czasu może i to było podejście nie właściwe, ale język ruski zawsze był językiem obcym ( językiem okupanta) A propaganda zrobiła swoje. Nawiasem pisząc niezrozumiałym paradoksem jest fakt że rejon Ukrainy najbardziej prorosyjski i kochający Rosjan jest najbardziej niszczony, równany z ziemią, a ludzie wynarodowiani. Ale kto zrozumie człowieka chorego na Kremlu.

    • @sydneypl2848
      @sydneypl2848 Рік тому +2

      @Zbigniew Gajos, ja nie traktowałem rosyjskiego jak kulę u nogi. Potem pracowałem w ZSRR i było bez problemu porozumieć się. Obecnie to nawet teatr i poezja rosyjska jest dla mnie zrozumiała. Żeby było dziwniej, to często używam rosyjskiego w Sydney. Podróżując po 5 kontynentach, też przydawał mi się ten język. Putler to nie naród i nie właściciel języka. Polacy zapatrzeni tylko na Zachód ignorują ten język. Przecież mieszkam na Zachodzie, angielski też znam. Wysiłek włożony w nauczenie się angielskiego jest kilkanaście razy większy niż rosyjskiego. Oczywiście angielski jest językiem międzynarodowym bez 2 zdań.

    • @zbigniewgajos9454
      @zbigniewgajos9454 Рік тому

      @@sydneypl2848 Pewnie masz rację pewnie to z perspektywy lat był to jakiś błąd że nie przywiązywało się należytej wagi do nauki ruskiego, ja tylko opisuję subiektywne spostrzeżenia które miały miejsce w moim środowisku. SERDECZNIE POZDRAWIAM.

  • @mpingo91
    @mpingo91 Рік тому +5

    Fakt znany mi z autopsji: duża firma w Polsce, zatrudniająca na stałe setki ukraińskich pracowników, rotacyjnie tysiące. Z wieloma z nich miałem kontakt na etapie szkoleń. Język ukraiński (w rozmowach między sobą) usłyszałem tylko w kilku przypadkach. Kilku - dosłownie, czyli trzech czy czterech. Reszta rozmawia ze sobą po rosyjsku.
    Jak słyszę te ruskie bajdy o zakazie mówienia po rosyjsku i prześladowaniach, to mnie pusty śmiech ogarnia.

  • @2aad601
    @2aad601 Рік тому +8

    Ojciec Pani potrafił dostrzec rzecz ważną i umiał Panią do niej przekonać. Choć język angielski znakomicie ułatwia podróżowanie a komunikację z obcokrajowcami czyni możliwą to język ojczysty przywiązuje dodatkowo do Ukrainy. Pozostaje gdzieś w naszym głębokim metalu.
    Z pewnością można być patriotą a nawet bohaterem, nie mówiąc w ojczystym języku. Uważam jednak, że język jest elementem, który najbardziej spaja i identyfikuje naród.
    Nam, Polakom, język pomógł przerwać lata zaborów. Dziś słabo pamiętamy o zakazach nauczania języka polskiego pod koniec XIX wieku. O nauczycielach, którzy narażając się na dotkliwe kary uczyli mimo wszystko naszego języka. O protestach polskich dzieci we Wrześni. O polskich poetach wygnanych z ojczystej ziemi.
    Myślę, że to głównie język odegrał główną rolę w odzyskaniu naszej niepodległości.
    I trochę dziwi mnie dzisiejsze plugawienie tego języka coraz częściej wtrącanymi wulgaryzmami. Nawet przez ludzi wykształconych...
    Świetny, kontrowersyjny temat. Dobrze zrealizowany.
    Dziękuję i pozdrawiam.

  • @rafanowacki2260
    @rafanowacki2260 Рік тому +7

    Jestem równo 10 lat starszy od ciebie Elena i w 89 jak upadł komunizm miałem 21 lat, języka Rosyjskiego nauczano w Polsce od 5-tej klasy szkoły podstawowej i w średniej
    szkole to kontynuowano. Oczywiście większość nie lubiła tego języka i na szczęście w Polsce w urzędach mówiono po Polsku filmy w TV gazety wszystko było po Polsku
    więc to logiczne że rozmawialiśmy po Polsku. Ja nie mam problemu w jakim języku ktoś mówi, ważniejsze co mówi. Zobacz co się dzieje na Białorusi podobno tyko 5% ludzi
    zna język Białoruski i w TV Białoruskiej jest Rosyjska propaganda i z Rosji bo nie trzeba tłumaczyć filmów ponieważ wszyscy znają język Rosyjski.
    Widzę że lubisz Polskę i Polaków i zaczynasz żyć bardziej jak Polacy oczywiście kraj nie jest idealny ale my też jako naród wiele przeszliśmy i dlatego rozumiemy
    obecną sytuację, niestety Rosja nie zna języka dyplomacji tylko język siły i chcą innym narzucić swoją wolę i nie chcą się pogodzić że narody innych państw chcą innych wyborów
    niż wizja Rosjan i jak rządy tych krajów nie są prorosyjskie to już im się to nie podoba, niestety pod rządami prorosyjskimi ciągną te kraje w dół cywilizacyjny nie chcąc rozwoju tych krajów.
    Sama widzisz jaki zmysł estetyki mają Polacy a jaki Rosja wystarczy zobaczyć jak żyją Rosjanie poza największymi miastami, u nas nawet miasto 15-20 tysięcy mieszkańców wygląda dobrze
    czego o Rosji nie można powiedzieć, jest wiele filmików na YT więc nie będę podawał linków.
    Powodzenia w Polsce życzę szczęścia w życiu a przede wszystkim końca tej wojny by już nie musieli cierpieć niewinni ludzie👍👍

  • @barbarakazieczko9388
    @barbarakazieczko9388 Рік тому +9

    Dziękuję za bardzo interesującą wypowiedź .
    Po ostatniej agresji Rosji na Ukrainę , słyszę w tutejszych mediach , (mieszkam we Fr .)że istnieje niechęć na to co związane z Rosją .
    Mieszkam w małej miejscowosci ale nigdy z Rosjanami nie spotkałam się . Za to spotkałam kobiety ukraińskie w różnym wieku , które kompletnie zagubione przez nie znajomość języka fr . A przeciętny Francuz słabo z j.angielskim . Często Polacy pomagają w tłumaczeniu i ułatwiają kontakty z administracją .
    Gdy przekroczę granicę z Niemcami (Saarbrucken ) język rosyjski jest często słyszalny .Jest ich duże społeczeństwo, które mieszka od dawna i trzymają się w swoich grupach i są dyskretni .
    To tylko moja mała obserwacja na marginesie .
    Nie przeżyłam wojny , jedynie emigrację .Początki nie są łatwe , tęsknota zostaje .
    Bardzo chętne słucham pani opinii bo w pewnym sensie odzwierciedla się nasze życie . Pozdrawiam jak również pozdrawiam rodziców .

  • @statekns
    @statekns Рік тому +69

    Moim zdaniem język jest jednym z podstawowych elementów tożsamości narodowej. Ja jako polak nie wyobrażam sobie nie znać polskiego i posługiwać się na codzień językiem wroga. Tak można chyba nazwać Rosjan. To jest moja opinia, ale każdy niech postępuje jak uważa.

    • @TheDekazer
      @TheDekazer Рік тому +7

      To nie jest tak do końca. Weźmy ma przykład Irlandczyków z Republiki. Chcesz im odmówić patriotyzmu, bo posługują się angielskim?

    • @user-pn9zb3ly2u
      @user-pn9zb3ly2u Рік тому

      👏👏👏

    • @faustynasteinblume8523
      @faustynasteinblume8523 Рік тому +2

      ​@@TheDekazera czy oni podpisywali rezygnacje z nakuki swojego jezyka. Ludzie zacznijcie myslec. Droga na skroty nie jest usprawiedliwieniem

    • @TheDekazer
      @TheDekazer Рік тому

      @@faustynasteinblume8523 Nie wiem, o co pytasz. Kto cokolwiek podpisywał?

    • @faustynasteinblume8523
      @faustynasteinblume8523 Рік тому +3

      @@TheDekazer tak tez myslalam.

  • @robastaki9973
    @robastaki9973 Рік тому +6

    Rosjanie od zawsze stosowali wynaradawianie poprzez wyparcie ojczystych języków "rosyjskim". Za czasów rozbiorów Polski rusyfikacja była stosowana w urzędach, szkołach, uczelniach i miejscach publicznych. Polacy jednak okazali się wybitnie opornym narodem i nie dali sobie narzucić obcych zwyczajów. Przez pokolenia ściśle pielęgnowali mowę polską, tradycje i wiarę bo to definiuje naród jako całość. Kacapy teraz wykorzystują to że inne nacje przyjęły "ruski mir" i twierdzą że to ich ziemie i muszą je brać pod "ochronę".

  • @galiogalio424
    @galiogalio424 Рік тому +37

    Język to twoja kultura tożsamości jest bardzo ważne skąd pochodzisz a Rosjanie chcą to zniszczyć wykorzenić Dlatego my Polacy przywiązujemy szczególnie do tego wagę

    • @marysiamikulska1093
      @marysiamikulska1093 Рік тому

      Do czego ? ponieważ nie wiem co chcesz powiedzieć ? Chcesz powiedzieć, że dobrze Ukraińcy robią linczując na Ukrainie ludzi mówiący po rosyjsku ? chcesz powiedzieć, że dobrze robię przywiązując ich do latarni i następnie ściągają im spodnie by ich smagać kijami, pałami i pluć na nich ? bo to codzienność dzisiejszej banderowskiejj ukrainy. Chcesz powiedzieć że mordowanie przed wojną (wkroczeniem Rosji) pero rosyjskich ludzi po przez przybijanie ich do krzyża jak Chrystusa i podpalanie żywcem przez zbrodniarzy z azow to wina Rosji ? - tym się chwalą w internecie zbrodniarze wojenni z azow.

    • @galiogalio424
      @galiogalio424 Рік тому

      @@marysiamikulska1093 Mów prawdę w internecie Zło trzeba potępiać

    • @galiogalio424
      @galiogalio424 Рік тому

      @margaret miłego dnia życzę i dzięki

  • @monikaurban1294
    @monikaurban1294 Рік тому +70

    W Polsce jest inna sytuacja, chyba 99% Polaków mówi po polsku na co dzień i jest to element naszej tożsamości narodowej. Zupełnie inne uwarunkowania historyczne.

    • @marysiamikulska1093
      @marysiamikulska1093 Рік тому

      Polacy to cywilizacja mająca przynajmniej 1500 lat, nie znam czegoś takiego jak cywilizacja ukraińska - poza banderowska patologią zbrodni opartą na tych samych bandytach którzy pustoszyli stepy i dzielnice imperium tureckiego, mordowali rodziny szlacheckie i szantażowali Koronę Polski - gdy dostawali po łapach za mordy i grabieże uciekali się do podstępu i zdrady - tak się hodował nowy typ bandyty na stepach krańca Rzeczypospolitej.

    • @lorakphloda4440
      @lorakphloda4440 Рік тому +1

      Obecnie tak, ale nie zawsze tak było. Jeszcze moi rodzice urodzeni latach 40-tych i mieszkający od pokoleń na ziemiach polskich w domu, między sobą nie mówili po polsku a moja babcia nigdy po polsku nie mówiła mimo że przeżyła 90% swego życia na terytorium Polski. Powszechność polskiego języka to dopiero czasy PRLu gdy wiele przedwojennych mniejszości zniknęło a komuna narzucała język polski a jak się ktoś odezwał w szkole w innym języku to miał problemy.

    • @aleksandrakondracka9637
      @aleksandrakondracka9637 Рік тому +8

      Polska była po zaborami a jednak nie uległa grrmanizacji i rusyfikacji bo ma głęboką dumę narodową💟💟💟💟💟

    • @katarzynapietrzak3948
      @katarzynapietrzak3948 Рік тому +5

      Mam 55 lat. Uczyłam się rosyjskiego bo musiałam . Takie czasy. Jednak w szkole historyk skutecznie tłumaczył że to język komunistycznego okupanta. Podoba mi się melodyjność tego języka. Lubię słuchać piosenek po rosyjsku. Oglądam kanały rosyjskojęzyczne by pamiętać . I żałuję że tak pięknym językiem posługują się ludzie tacy jak Stalin i Putin.

    • @annaka100
      @annaka100 Рік тому

      Otóż to. Nie sztuka zacząć przemowę o innym narodzie posługując się doświadczeniami własnej nacji. Tam ani język, ani nawet geny nie decydują jednoznacznie o tożsamości. Na przykład jeden z najbardziej znanych obrońców Azowstalu nie jest w ogóle etnicznym Ukraińcem. I nie on jeden w wojsku ukraińskim - są tam ludzie o rosyjskich korzeniach. A Prezydent Zełeński - urodzony w rosyjskojęzycznej rodzinie żydowskiej? Może zły Ukrainiec? Mieszanka narodowoścowai kulturowa jest tam niesamowita - osiedlało się tam w ciągu wieków wielu Rosjan. Łatwiej dochodziło do mieszanych małżeństw, chociażby dlatego, że różnica religii nie odgrywała takiej roli jak w Polsce. Wybór języka i narodowości jest często kwestią świadomej decyzji.Nie da się tego porównać do Polski. Nie każdy w to chce wnikać, a jednak warto, zanim napisze się komentarz.

  • @lia9089
    @lia9089 Рік тому +11

    Я говорю с незнакомыми людьми теперь только по-украински. Русский применяю, не задумываясь, естественно, как дышу. И ввиду серьезных стрессов последние 9 лет (приобретенная, благодаря рашке, бездомность, маленькие дети в этой ситуации и пр.), когда устаю, перехожу на русский. Вот так. Иногда от напрягов надо отдыхать. У каждого свой запас прочности. Рашисты пость все сдохнут даже диванные, даже их жены и мамаши. Все, кто пожелал нам зла!

    • @user-ri6ys2qu2y
      @user-ri6ys2qu2y Рік тому +3

      Присоединяюсь к вашим пожеланиям!!! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦

  • @mareka3740
    @mareka3740 Рік тому +46

    Bardzo ciekawy odcinek. W Polsce od dawna wiedzieliśmy, że południe i wschód Ukrainy są w dużym stopniu rosyjskojęzyczne, nowością jest to, że jak widać można być równocześnie lojalnym obywatelem Ukrainy. Myślę jednak, że docelowo ukraiński powinien być jedynym językiem państwowym jako ważny czynnik jedności narodowej i agresja Rosji bardzo przyspieszyła proces dojścia do tej sytuacji.

    • @user-pn9zb3ly2u
      @user-pn9zb3ly2u Рік тому +5

      Так,українська мова повинна бути єдиною державною мовою. А кожна нація має право використовувати в своєму щоденному побуті свою рідну мову.

    • @prawdakuje1152
      @prawdakuje1152 Рік тому +1

      @@user-pn9zb3ly2u Polaki znow pod butem na swojej ziemi obce flagi ? chyba nie maja pojecia ze sa na poziomie 3 klas szkoly podcawowej jako tako nauczyli sie pisac a czytac ze zrozumieniem to masakra brak inteligecji i logicznego myslenia nie sa samowladni popychadla przez inne kraje ich nowa stolica New York ? rozkazy im wydaje, Ussaki sie smieja ze wiekszy problem mieli z Indijanami jak z polinkami bo cienkich frajerow szybko sie rozpracowuje i kasuje ? samolot o drzewo zachaczyc i juz naiwniaki wystraszone zlom zbrojeniowy kupuja i ochrone potrzebuja =podpucha sie udala bo uwiezyli ze za kilka dni zly sasiad polakow napaduje - napastuje ...,.zenada,,,,kolonia polinn nie posiadajaca wlasnej wlasnosci ,, nonstop 120 lat pod zaborem znow dzis jako czyjes parobki wciaz tak samo.. Po co marnuja i marnowali czas rok za rokiem aby dostac nic nie znaczace swiadectwa szkolne ? U obcych pracuja i od obcych wszystkie towary obcej produkcji kupuja. Nie maja pojecia kto ich wyrolowal cwanymi sztuczkami i teraz niby przyjaciel doji z kasy nie placi podatkow .tumani swoimi mediami .Poloakow od prawdy w Tv nie odgonisz jak swini od koryta,,Stragan handlowy ekranowy== nazywaja ze to jest telewizor. Nie potrafia sami - sprzedawac sobie wlasnych produkcji produktow krajowych we wlasnym madrym zakresie dla siebie bez zgranicznego ussa posrednika z wysoka marrza np: masla, cukru..wegla. ziemniakow .pieczywa. produkty miesne =ach jeszcze mnustwo innych .Czyli co o czym to swiadczy ? ze tez jesli by mieli kraj na pustyni To piasek dla siebie tez by zakupywali przez posrednika ussa ? Polska wysoko rozwinieta ?maja technologie uprawy ziemniokow jako jedna jedyna nikt nie podbije ?

    • @wesolyobibok
      @wesolyobibok Рік тому +1

      Można zrobić odwrotnie, jak w Irlandii - mówić, żyć z językiem angielskim, a jako lokalna ciekawostkę słuchać i mówić po irlandzku.

    • @iryna9581
      @iryna9581 Рік тому +2

      @@wesolyobibok Ірландці втратили свою мову. Українці хочуть і намагаються зберегти свою українську мову.

    • @wesolyobibok
      @wesolyobibok Рік тому +2

      @@iryna9581 Rosjanie cgca mówic po rosyjsku, dlaczego im tego zabraniacie?

  • @wojciechkaczynski8595
    @wojciechkaczynski8595 Рік тому +3

    Dzień dobry, temat używanego języka jest bardzo ciekawy i trudny. Urodziłem się w Polsce ale moja babcia była Ukrainką która w czasie II wojnie przeniosła się do Polski. Ona posługiwała się językiem polskim i rosyjskim. Wielokrotnie odwiedziliśmy naszą rodzinę w Kijowie, Odessie oraz innych mniejszych miasteczkach, wówczas posługiwaliśmy się językiem rosyjskim, takie były czasy. Jestem przekonany że język jest bardzo istotny, ale nie można odcinać się od historii oraz korzeni. Mam nadzieję że wróci pokój i każdy będzie mógł samodzielnie podjąć decyzję w jakim języku będzie się porozumiewał, czego życzę nam wszystkim.

  • @ignaigna2
    @ignaigna2 Рік тому +7

    Dopiero teraz dowiadujemy się więcej o naszych sąsiadach ze wschodu.

  • @krzysztofprzybysz4089
    @krzysztofprzybysz4089 Рік тому +4

    Bardzo ciekawy temat, chętnie zobaczę kolejne w tym temacie. Kiedyś, przed rokiem 2014, byłem przekonany że Ukraina składa się z dwóch narodów: Ukraińców i Rosjan, którzy pozostali w granicach Ukrainy po rozpadzie ZSRR. Przez wiele lat również sympatie polityczne rozkładały się w podobny sposób, rosyjskojęzyczny wschód był prorosyjski, a ukraińskojęzyczny zachód bardziej proeuropejski. Po roku 2014 coraz bardziej jasne było dla mnie, że Ukrainę zamieszkuje ludność zarówno ukraińsko jak i rosyjskojęzyczna ale w zdecydowanej większości wszyscy oni uważają się za Ukraińców. Od około 20 lat, również na terenach wschodniej Ukrainy, język rosyjski jest w szkołach zastępowany ukraińskim, pomimo iż dzieci i nauczyciele w domach nadal w większości posługiwali się rosyjskim. W ostatnich latach również na ulicach miast np. szyldy sklepowe rosyjskie zastępowane były ukraińskimi. Oczywiście nikt, nigdy nie zabraniał posługiwania się językiem rosyjskim, dlatego duża część Ukraińców, być może większość, jest dwujęzyczna. Zmiany językowe przyspieszyły w wyniku rosyjskiej agresji, pojawiły się głosy, że Ukraińcy nie powinni posługiwać się językiem agresora. Z drugiej strony jest to język ojczysty wielu Ukraińców.

  • @SantaAgain77
    @SantaAgain77 5 місяців тому

    Важлива тема. Дякую за це відео. Цікаво з багатьох аспектів.
    В тому числі почути Вашу польську ;-)
    Натхнення і благословінь Вам !

  • @joannaeiman8358
    @joannaeiman8358 Рік тому +8

    Probuje Pania zrozumiec,ale przyznam,ze nie jest to latwe! Oczywiscie,ma Pani prawo wyboru jezyka! Nasz,polski stosunek do jezyka ojczystego jest inny! Dlatego przetrwalismy jako narod ,poniewaz nie pozwolilisma go sobie odebrac! Moze bedzie miala Pani czas i ochote obejrzec film "Syzyfowe prace ",nakrecony wg powiesci Stefana Zeromskiego ,pod tym samym tytulem! Film jest udany i mozna sie z niego sporo dowiedziec! Jest do znalezienia w internecie!Mysle tez ,ze moze spodobac sie Pani Rodzicom! Pozdrawiam !

    • @mark-howgh
      @mark-howgh Рік тому +4

      W 9 milionowej Białorusi zaledwie około 5% ludności posługuje się stale na co dzień językiem białoruskim. Poza wydziałem filologii białoruskiej nie ma ani jednej uczelni z tym językiem, jako wykładowym. Sam język białoruski jest wpisany na onzetowską listę języków zagrożonych wymarciem. Do tego prowadzi sprawnie zorganizowana rusyfikacja, degradacja społeczna ludzi posługujących się nie-rosyjskim i stopniowe wynaradawianie, zwiększone oddziaływanie rosyjskiej propagandy i ruskiego miru. Dlatego jestem przeciwny twierdzeniom, że to wszystko jedno w jakim języku się komunikuję. Nieprawda - język, to mentalny krąg w którym się znajduję.
      Poza tym, uczcie się *_obcych_* języków, bo każdy z nich poszerza wasze horyzonty.

  • @svetlanarenner7358
    @svetlanarenner7358 Рік тому +11

    Леночка....прежде всего надо быть просто людьми...и всё равно на каком языке мы общаемся или говорим...я тоже украинка,мой папа с западной Украины..мама с Гуляй -Поле...я родилась в Казахстане...вышла замуж за немца...и мне очень близки и русский и украинский и немецкий языки...я желаю нам всем только понимания и мира и ещё хочу добавить от себя....мои дедушки погибли на войне с немцами но я говорю и читаю на немецком языке и немцы не виноваты,что когда то к власти пришли не адекватные правители...у меня много знакомых немцев,которые приятны в общении и очень дружелюбные люди и им не важно из какой ты страны и на каком ты языке говоришь...ПУСТЬ МИРОМ ПРАВИТ ДОБРО...

    • @JassonAXE
      @JassonAXE Рік тому +4

      А ось і не все одно на якій мові, мова має значення. Бо поки буде переважна російська в Україні, до тої пори росія буде вважати Україну країною "Где живут наши люди, которых нужно освободить". Знання мов це одне, а використовувати російську як основну у себе на батьківщині це зовсім інше. Спитайте у поляків які вчили російську чому вони нею не спілкуються?

    • @svetlanarenner7358
      @svetlanarenner7358 Рік тому +2

      @@JassonAXE может и так....живёшь в Украине,говори на украинском...также и Польша...и Германия...уважай страну в которой ты живёшь....но я иностранка в Германии...и говорю на немецком ....дома или с друзьями говорю и буду говорить на русском...это мой язык

    • @svetlanarenner7358
      @svetlanarenner7358 5 місяців тому +1

      @@Nattaserver причём здесь русская речь? Что же вас от немецкого языка не тошнит....бегут все с Украины к немцам....они в великую отечественную тоже убивали украинцев....значит забыли вы своих дедов....учитесь жить мирно ...без ненависти...иначе захлебнетесь в этой злости

  • @Poznansko_KolobrzeskiMK
    @Poznansko_KolobrzeskiMK 8 місяців тому

    Bardzo ciekawy odcinek Eleno.

  • @krzciuk1973
    @krzciuk1973 Рік тому +14

    Temat dość kontrowersyjny bo co by bylo gdyby rosja byla najlepszym krajem do zycia? A zapewne byłoby jak w zjednoczonej Brytanii. Szkocja, walia, Irlandia i Irlandia Północna mają swój język ale urzędowym językiem jest język angielski. Sprzedali swoją wolność za funty i dopóki funty zapychają im brzuchy nikt sie nie skarży na język angielski :) Akurat my Polacy możemy być dumni z tego ze nie sprzedaliśmy wlasnego języka zadnemu okupantowi mimo ze siłą próbowali narzucać nam ich mowe ojczystą. Choć obecnie dobrowolnie a właściwie z glupoty zaśmiecamy swój język jakimiś głupimi nazwami z obcych języków.

    • @bra3879
      @bra3879 Рік тому +4

      Nie rozumie Pan, że jeden naród może mówić w kilku językach, sztandarowy przykład to mała Szwajcaria, gdzie są 4 jez. urzędowe, nawet w Indiach kilka. To jest demokracja,. gdzie mniejszości językowe mają prawo mówić w swoim języku. Niestety na Ukr. nagle w 2019 r. wprowadzono ukr. jako jedyny jęz. urzędowy, to jawna dyskryminacja rosyjskojęzycznych. Starzy ludzie nie nauczą się nowego języka.

    • @mark-howgh
      @mark-howgh Рік тому

      Nie wiem jak w Szkocji, ale w Irlandii był okres, że za publiczne używanie irlandzkiego groziła szubienica. Tak więc nie pisz, że sprzedali się za funty. Dziś stopniowo wracają do nauki irlandzkiego

    • @krzciuk1973
      @krzciuk1973 Рік тому

      @@mark-howgh w polsce za ukrywanie Żyda tez groziła śmierć a mimo tego ukrywali Żydów. Więc o czym ty piszesz?

    • @mark-howgh
      @mark-howgh Рік тому

      @@krzciuk1973 Moje Panisko, Polska pisze się z wielkiej litery, o czym arystokracja wiedzieć powinna, zaś żyda można z dużej bukwy, lub małej w zależności od tego o jakim Żydzie myślisz. Poza tym co innego jest ratowanie życia ludzkiego nawet wypadku zagrożenia śmiercią, a co innego lekkomyślne się na nią narażanie. Takie postawienie sprawy dalej niczego nie zmienia w stosunku do twego twierdzenia, że Irlandczycy sprzedali się za funty.

  • @noris7388
    @noris7388 Рік тому +3

    Ukraina w latach 90 stała się państwem niepodległym
    Ukraincy mieli 30 lat na to aby język ukraiński stał się językiem urzędowym (język to panstwowosc i tożsamość ludzi) nic z tym nie zrobili i skutki ponoszą w obecnej chwili .to jedna z przyczyn dla których ruski motłoch rozci sobie prawa do tych terenów

    • @tadeszal-abdullah1476
      @tadeszal-abdullah1476 Рік тому

      Tez Marcin Strzyżewski fajnie to wyjaśnił w jedny, geneze narodowości ukraińskiej. Wynikalo to z idei nacjonalizmu co przyszly z ck oraz roznice w ck.

  • @czesawbuczkowski7948
    @czesawbuczkowski7948 Рік тому +12

    Drogie Panie, poruszyłyście temat języka jakim w kraju się posługujecie. Sprawa niby w obecnych czasach niezbyt ważna, ale jakże dla waszej państwowości istotna. Wydaje się mi, że mimo kilkusetnej wspólnej historii przeplatanej różnymi czasami i zawieruchami dziejowymi niczego nie podpatrzyliście u Polaków, Rumunów, Węgrów czy Moskali jak ważne jest pielęgnowanie narodowego języka i kultury. Myślę, że my potomkowie już przesiedleńców wschodnich po drugiej wojnie znamy lepiej historię Ukrainy niż wy tam na wschodzie, a od tego by należało zacząć. Historia państwa to nie tylko geografia, lecz ludzie, którzy tam mieszkali wcześniej, to wy musicie jako młode państwo wybrać swój język za państwowy i go pielęgnować, reszta może naleciałości językowych, może być językiem dodatkowym lub gwarą co będzie wzbogacać waszą kulturę państwową i wasz narodowy język. Wspominając o historii nie mam na myśli tej podręcznikowej lecz tą, która była przekazywana z ojca na syna z matki na córkę, to jest wiara obrzędy regionalne wspólne dobro i wspólne porażki, wspólne marzenia. Czujesz się Ukrainką, to nią bądź z godnością i jeśli to możliwe zakorzeń tą godność w swoich dzieciach i wnukach to jest twoje zadanie, by nigdy nie wstydzili się własnego języka, własnej narodowości. Bierzcie przykład z własnego prezydenta, który z pochodzenia jest Rosjaninem, a stał się chyba największym Ukraińcem w dziejach waszej historii.

    • @user-yn4np9gv5n
      @user-yn4np9gv5n Рік тому +1

      Ich prezydent jest z pochodzenia Rosjaninem? To nie wiesz, że on jest z pochodzenia Żydem? Dopiero niedawno nauczył się ukraińskiego, kiedy zwietrzył możliwość kariery w polityce w tym kraju, uzyskując poparcie i wsparcie finansowe jednego z oligarchów, również pochodzenia żydowskiego. Czy Żeleński, były komik to największy Ukrainiec w historii Ukrainy? Raczej największy antybohater.

  • @daro326
    @daro326 Рік тому +4

    Mam 47 lat i też w szkole podstawowej między 5 a 8 klasą uczyliśmy się języka rosyjskiego... bratniego narodu... trochę jednak bardziej pod lufami karabinów. Lubię ten język i lubię rosyjskie piosenki, ale to powinien być indywidualny wybór, a nie nakaz odgórny. A po rozbiorach jest dla POLAKA bardzo ważne, że mówić może po polsku. Tu tożsamość narodowa jest tak mocna, że rosjanie sobie na nas zęby połamali.

  • @leszekg987
    @leszekg987 Рік тому +5

    Дякую вам . Ще раз ви мене підштовхнули що потрібно і мені з дружіною переходіть на українську. Діти також мешкають в Варшаві, а ми з нимі по телефону завжди спілкуємся на російській. Син щоправда вже три рокі в Польщі навчається в університеті на англійської, та вчить ще і нємецьку. Донька ще нє зовсім володіє польскою, та і украінською також😁.Хоч і в школі та універсітєті також на українськой викладали. Внуки пішли в польску школу і вже добрє спілкуються польскою. Алє з намі по росіїски размовляють. Також сказивається проживаннє в рєгіоні російськомовному, Кривиї Ріг. У дітей богато друзів ще з Білорусі, котори мєшкають у Польщі, може тому ще ім зручно на російскої спілкуваться. Польска для менє рідна мова , бо народився в Польщі і єст полякем. Колись батькі також виєхали з Польщі через московітів воєвничих. Вони мєшкали на кордоні Польщі та Чехословакіі. В 1968 року іх містечко заполонили російскі танкі. І мати уговорила батьку до пєрєїзду на їхню відчізну, котора колись також була польскою зємлею. Польску розумію але потрібно щє практика спілкування.
    P.S. (вибачаюсь за мій сурджік, бо не користувався перекладачом🤣)

  • @user-ty7jo3uu3j
    @user-ty7jo3uu3j Рік тому +5

    Теж хочу додати. Я теж народилась у Донбасі. Дід грек, бабуся -єврейка, з іншого боку українські бабуся та дідусь- вони з Харківщини. Володію обома мовами, бо читала і читаю більше українською. Питання тут скоріш у рівні освіти. Та я розумію, що не всі , шо зараз на фронті або волонтерять - україномовні. І навпаки, україномовність- то ще не гарантія культури та любові до України. Тож я за поступовий перехід до відродження всього українського. Та не галопом і з розумом. А вам з чоловіком бажаю успіхів та щастя, батькам- здоров'я.

  • @toooldtodie
    @toooldtodie Рік тому +1

    Dzięki za wyjaśnienia związane z kulturą języka na Ukrainie. Końcowa deklaracja świadczy o zdroworozsądkowej postawie i obronie własnej tożsamości, a nie pójściem za głosem innych, czyli Gospodyni kanału jest osobą w pełni wolną.

  • @wladyslawbukowski
    @wladyslawbukowski Рік тому +7

    Polacy pytają się o to z czystej ciekawości i ja na Twoim miejscu nie byłbym tym zdziwiony. Wyobraź sobie, że spotykasz na Ukrainie Polaka, który w sposób rutynowy mówi po rosyjsku. Czy by Cię to nie zdziwiło? Myślę, że tak, ponieważ przeciętny Polak nie ma zielonego pojęcia jak historycznie do takiego podziału językowego doszło. Pozdrawiam.

  • @perfectstranger7486
    @perfectstranger7486 Рік тому +4

    Dla mnie charakter człowieka jest ważniejszy niż język którego używa. Wojna to walka o przetrwanie państwa a język rosyjski stał się symbolem wroga.

  • @user-ri6ys2qu2y
    @user-ri6ys2qu2y Рік тому +15

    Я теж з Донбасуі коли в 14 році в місто зайшли рашисти, вони забрали( пограбували) нас. Забрали машину, телефон , все що було в машині. Потім пізніше розбомбили дім. Я бачила, яким обманом вони переманювали людей на бік росії. Перевдівалися в попів і с кадилом ходили по вул. Щорса і біля облради. Там скрізь був такий СРАЧ І ВОНЬ від росіян , що визивало огиду. Пррйшло вже 9 років, але огида до росіянців не проходить. Я НЕНАВИДЖУ вонючу росію і її мешканців. Це свинні, фашисти, гвалтівники, мародери. Вони грабували всих і вся, вбивали жінок, хлопців, дітей. Після побаченого і після спілкуванння з цією гидотою, я теж перейшла на свою рідну українську мову. Нехай десь може бути і суржик, але не мова агресора. То свиняча мова і огидна свиняча нація.

  • @halina9457
    @halina9457 Рік тому +5

    To jest głupie jeżeli urodziłas się Ukrainka to mów w swoim języku,.a nie obcym!

  • @Greger1971
    @Greger1971 Рік тому +3

    Jezyk wroga dobrze znac, ale nie uczyc sie ukrainskiego to tak jakby nie czuc sie dobrze w ukrainskim srodowisku i gardzic ukrainska kultura, ktora bedzie rozpowszechniana tylko po ukrainsku.

  • @jerzyzajaczkowski8537
    @jerzyzajaczkowski8537 11 місяців тому +2

    Tylko w języku, w którym nauczyłeś się porozumiewać jako niemowlę, osiągniesz w życiu maksymalny sukces. Ten język ukształtował twój mózg. W tym języku myślisz w sposób zaawansowany i ten język jest częścią ciebie. Narzucanie innego języka jest aktem politycznym, który cię upośledza.

  • @viktorkopetchuk2896
    @viktorkopetchuk2896 Рік тому +2

    Взагалі мені подобаються ваші судження, ви інтелігентна людина. З повагою Валентина, яка зараз теж проживає у Польщі

  • @romankolasinski5737
    @romankolasinski5737 Рік тому +3

    Widzę komentarze, które słusznie gloryfikują przywiązanie Polaków do języka i kultury narodowej podczas zaborów i z tego powodu z lekką nutą pretensji komentują używanie przez Ukraińców języka rosyjskiego. Trzeba być tu jednak sprawiedliwym. Wschód Ukrainy, gdzie głównie mieszkają rosyjskojęzyczni Ukraińcy znajdował się pod panowaniem i wpływem języka i kultury rosyjskiej nie 123 lata, lecz co najmniej o 200 lat jeszcze dłużej. No, nie wiem po jakiemu by mówili Polacy po takim czasie zaborów? Stąd też nie osądzam rosyjskojęzycznych Ukraińców o brak np. patriotyzmu. Ta wojna pokazuje kto czuje się Ukraińcem mimo języka.

  • @imropietruszka
    @imropietruszka Рік тому +5

    Witam Pani Еленo. Moim zdaniem ważnym jest język narodowy, jak i ojczysty (regionalny) i jeśli jest to możliwe, na równoległym poziomie. Należy to traktować jako element tożsamości, przynależności i kulturowy. Nasz naród przez ponad stulecie zaborcy próbowali zrusyfikować i zgermanizować i nic z tego nie wyszło. Ubolewam, że w naszym kraju j.polski wypiera inne regionalne mowy (śląski, kaszubski na ten przykład), bo jakby nie patrzeć na zagadnienie, to jest nasze dobro narodowe. Polakiem jestem ze Śląska (rozumiem śląski), wyemigrowałem i obecnie operuję w j.angielskim (rozumiem "całkiem trochę" afrikaans),.. rozumiem dość sporo ukraiński (pochodzenie kresowieckie części rodziny i też wiadomo dlaczego), jak i rosyjski (mowa odwiecznego wroga - takie rodzinne "inne dziedzictwo"). Serdecznie pozdrawiam.

  • @grzegorz6270
    @grzegorz6270 Рік тому +1

    Język jest ważnym składnikiem tożsamości narodowej i państwowej, ale nie jedynym. Przykładów jest mnóstwo. Koreańczycy z południa i północy, Niemcy z dawnej NRD i RFN, Portugalczycy i Brazylijczycy, Hiszpanie i pozostali Latynosi, Anglicy, Amerykanie, Australijczycy. Szwajcarzy na co dzień posługują się włoskim, francuskim lub niemieckim. W I Rzeczpospolitej posługiwano się rzecz jasna polskim, ruskim, litewskim, niemieckim, jidisz żeby wymienić tylko te najliczniej reprezentowane. W marcu 2022r jadąc pociągiem z Rzeszowa do Wrocławia byłem świadkiem masowej obecności w tym pociągu kobiet z dziećmi uciekającymi przed wojną i Rosjanami. Mówiły po rosyjsku, uciekały z sumskiej obłasti.
    Te kobiety wybrały ucieczkę na zachód na dystansie grubo powyżej 1000 km. Do Rosji miały kilka kilometrów. One nie kierowały się rosyjskojezycznoscią - uciekały, ale nie przed językiem tylko przed tym złowrogim bandyckim Państwem, które od wieków jest agresywne na wszystkich kierunkach. Język to nie wszystko. Mój znajomy prawie od roku gości u siebie babcię, mamę i wnuczka z Mikołajowa. Mówią po rosyjsku, ale rosyjskich naleźdzców nazywają, tak jak na to zasługują : orki. Język to nie wszystko.

  • @januszrogowski3771
    @januszrogowski3771 Рік тому +8

    Ludzie dbajcie o swój język. Polacy nigdy nie dali sobie narzucić ani carskiego ani kajzerskiego. Polacy są twardzi i nigdy taki naród nie da się oswoić. Polska to Polska

  • @atd2257
    @atd2257 Рік тому +3

    Elenko nie zgadzam się z Tobą. Nie można tak podchodzić do sprawy. Tożsamość narodowa to przede wszystkim język, kultura, sztuka, historia.
    Nie zbudujesz prawdziwej tożsamości narodowej rozmawiając głównie w języku odwiecznego wroga. Język wroga trzeba znać, ale używamy go tylko kiedy to konieczne. Nadal nie widzicie kto wasz wróg kto przyjaciel...? Rosja nigdy nie pozwoliła, żeby Ukraina była niezależna i nigdy nie pozwoli.

  • @witoldekawa2271
    @witoldekawa2271 Рік тому +3

    Źle będzie, kiedy Ukraina się podzieli na część ukraińsko języczną i rosyjsko języczną.

    • @antekp2965
      @antekp2965 Рік тому

      przecież właśnie była podzielona

  • @drboczek
    @drboczek Рік тому +4

    Rzeczywiście jak ktoś nie interesował się wcześniej Ukrainą to może nie rozumieć dlaczego wschodnia część mówi po rosyjsku. Nie chce mi się oglądać całego filmu ale dodam od siebie że "problem" pojawił się po wybuchu wojny kiedy ukraińcy postanowili wymazać z Ukrainy język rosyjski - z wiadomych powodów. Przy czym nikt nie oczekuje, że nagle wszyscy zaczną mówić pięknym ukraińskim językiem - to długotrwały i trudny proces ale też nie jest tak że rosyjskojęzyczna cześć nie zna języka ukraińskiego. Warto też dodać że ta wschodnia część była przed wojną bardziej prorosyjska i trzymali się oni tego języka rosyjskiego ale po wybuchu wojny na pełną skalę części prorosyjskiej odechciało się Rosji raz na zawsze. To takie moje spostrzeżenia, nie wiem czy prawidłowe.
    Dla wielu Polaków język rosyjski jest wygodniejszy w komunikacji ponieważ wielu z nas (w tym ja) uczyło się w szkole języka rosyjskiego.
    Trochę podobnie jest w Polsce, ludzie mieszkający bliżej Białorusi mają akcent wschodni a np na zachodzie czy nawet w centralnej Polsce można usłyszeć wiele niemieckich słów

  • @user-vi5be1rp2o
    @user-vi5be1rp2o Рік тому +41

    Не погоджуючись з вами, що українською розмовляли тільки в селах. Західна частина України складається не тільки з сіл, але і зміст і тут розмовляють українською мовою. І я цим дуже пишаюсь.

    • @ignaigna2
      @ignaigna2 Рік тому +4

      Ona mówi o wschodzie Ukrainy.

    • @robertlange8129
      @robertlange8129 Рік тому +1

      jesli jestes w Polsce i na utrzymaniu Polski to naucz sie pisac po Polsku

    • @robertlange8129
      @robertlange8129 Рік тому +2

      @@marysiamikulska1093 w same sedno...precz z polskojezycznym rzadem

    • @annaleonowicz6763
      @annaleonowicz6763 Рік тому

      Taką wypowiedzią stajesz się podobna do Rosji narzucając swój język. Uczyć się języków obcych możesz, ale nie musisz.

    • @ignaigna2
      @ignaigna2 Рік тому +11

      @@robertlange8129 Jeśli zwracasz uwagę komuś, to sam pisz poprawnie w jakimkolwiek języku. Z tłumaczeniem sobie poradzimy.
      UA-cam nie jest polski.
      Jeśli przeszkadzają Ci ludzie piszący w innych językach to poszukaj sobie innego miejsca na komentarze.

  • @ludmilavarabei7631
    @ludmilavarabei7631 Рік тому +8

    Я тоже с 1978 года и отец рассказывал, когда служащие в армии в разных частях мира, не только в странах бывшего СССР, встречались солдаты, которые разговаривали на своём национальном языке, но когда человек узнавал, что к примеру он с Казахстана вступал в диалог с человеком с Прибалтики, переходили разговаривать на русский язык и тогда достигалось единство и понятность, что кто хочет сказать. Как себе люди представляют возможность договорится португальцу и немцу? Конечно, они переходят на английский. Летом стояли в очереди на границе и я подошла к женщине с Литвы и она начала общаться со мной на русском языке.

    • @robertlange8129
      @robertlange8129 Рік тому

      jesli jestes w Polsce to naucz sie pisac po polsku

    • @TheDekazer
      @TheDekazer Рік тому +2

      ​@@robertlange8129 Robert, zacznij od siebie.

    • @ludmilavarabei7631
      @ludmilavarabei7631 Рік тому

      @@robertlange8129спасибо, я умею читать и писать по польски.

  • @WaldemarWolny
    @WaldemarWolny Рік тому +3

    Nie zgadzam się z taką interpretacją autorki. „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Przeszłaś pierwszy etap rusyfikacji. To samo robiono w Polsce podczas zaborów.

  • @gustawiusz
    @gustawiusz Рік тому +1

    Bardzo ciekawy odcinek. Zastanawiałem się nad tym, jak zmienia się nastawienie Ukraińców do języka rosyjskiego, który dla wielu jest tak samo językiem ojczystym, jak ukraiński. Teraz już wiem. Dzięki!

  • @MrWars100
    @MrWars100 Рік тому +5

    Jestem z tego pokolenia, które było zmuszone uczyć się przez cały okres edukacji języka rosyjskiego. Wiecie, co nam mówili ? "język wroga trzeba znać "😀 Coś w tym jest.

    • @marysiamikulska1093
      @marysiamikulska1093 Рік тому

      skoro tak to ucz się ukraińskiego i hebrajskiego.

    • @MrWars100
      @MrWars100 Рік тому

      @@marysiamikulska1093 a ty ruski trollu ucz się każdego języka, bo cierpicie na manię prześladowczą

  • @user-le5vf2oq9l
    @user-le5vf2oq9l Рік тому +12

    Я тоже с Донецкой области,но вы слишком категоричны про язык ведь полякам тоже не нравится что с ними разговаривают на других языках,а некоторые за год не могут выучить простые слова по польски....

    • @robertlange8129
      @robertlange8129 Рік тому +1

      jesli jestes w Polsce i na utrzymaniu Polski to naucz sie pisac po Polsku

    • @annakacprzyk6825
      @annakacprzyk6825 Рік тому +14

      @@robertlange8129 Skoro poucza Pan innych, to zauważam, że ma Pan duże problemy z pisaniem po polsku. Zdanie zaczyna się od wyrazu z wielkiej litery, w języku polskim obowiązuje też interpunkcja. Przed wyrazem "to" potrzebny był przecinek. Na końcu zdania stawia się kropkę. W sformułowaniu: cytuję: pisać po Polsku, wyraz polsku, który jest przymiotnikiem należy napisać z małej litery. Życzę wytrwałości w nauce języka polskiego!

    • @robertlange8129
      @robertlange8129 Рік тому

      @@annakacprzyk6825 nie rozumiesz sensu?chyba wyraznie napisalem .,

    • @gregf.7436
      @gregf.7436 Рік тому +8

      ​@@robertlange8129 Jesteś w Polsce i pora nauczyć się pisać poprawnie po polsku.

  • @nikboyko7365
    @nikboyko7365 5 місяців тому +2

    Elena pochodzi z rodziny rosyjskich migrantów, którzy zostali masowo przesiedleni na Ukrainę. Nie ma sensu wyjaśniać jej lub jej rodzicom, dlaczego Ukraińcy w ich kraju chcą mówić po ukraińsku, a nie chcą słyszeć po rosyjsku. 99% Rosjan to szowiniści.
    PS. w 1918 roku w Warszawie pozostało już tylko 8 szkół polskich...

  • @grzesiek6294
    @grzesiek6294 Рік тому +2

    Wojna niestety pokazała kto jest Ukraińcem a kto Kacapem

  • @elzbietakralkowska1650
    @elzbietakralkowska1650 Рік тому +3

    Ja takiego tłumaczenia nie kupuję. Ukraina to język ukraiński bo jest to wasz narodowy język. Rosjanie mają swój i nim się posługują.

  • @aleksandrakondracka9637
    @aleksandrakondracka9637 Рік тому +2

    Skoro pani nie mówi i nie zna języka ukrainskiego i nie chce się nauczyć , to pani nie jest Ukrainką , pani tylko mieszkała na Ukrainie , z całym szacunkiem .

  • @grzesiek6294
    @grzesiek6294 Рік тому +3

    Ślązacy przez 6 wieków byli poza Polską,a zachowali swoją własną mowę

    • @grzesiek6294
      @grzesiek6294 Рік тому

      Jestem jednocześnie świadomy,że nie da się tego przełożyć na relacje na wschodzie...

  • @zygmuntrzeszutek7624
    @zygmuntrzeszutek7624 Рік тому +3

    Oto między innymi ta wojna o jezyk dokładnie wojna domowa !!!!
    Szczera prawda o Ukrainie !!!

  • @marinavv099
    @marinavv099 4 місяці тому

    Я из Донецка, говорю на русском,также как и Вы, мой папа - украиноязычный, мама- полька, но говорила по русски.
    Я знаю и украинский, и польский. Сейчас в Польше.
    Считаю правом каждого человека говорить на том языке, на котором он хочет, но и уважать и знать язык той страны, где он живёт 😊

  • @agatakaczor-maj4903
    @agatakaczor-maj4903 Рік тому +34

    Cała Ameryka Południowa, oprócz Brazylii mówi po hiszpańsku i nikt nie ma z tym problemu. Brazylia mówi po portugalsku - nikt nie ma z tym problemu. Pół Afryki mówi po francusku- nikt nie ma z tym problemu. To normalne w krajach, które znajdowały się pod wpływem imperium. Narzucanie ludziom siłą jakim językiem mają władać jest nienaturalne. To kwestia indywidualna i taka powinna pozostać.

    • @Lenchik_1312
      @Lenchik_1312 Рік тому

      Тема мне знакома. Просто сша хотят ослабить Россию и искусственно устроили этот языковой конфликт чтобы руками Украины воевать с Россией.

    • @impm1164
      @impm1164 Рік тому +9

      jest problem, bo ani hiszpania ani uk nie roszcza i nie realizuja prawa do interwencji zbrojnej w krajach gdzie są ludzie mówiacy po hiszpańsku i odpowiednio angielsku, a rosjanie mają to wpsiane w konstytucje, wiec upeiranie sie przy tym jezyku to jest deklaracja że tam gdzie rosysjki tam rosja.

    • @agatakaczor-maj4903
      @agatakaczor-maj4903 Рік тому +2

      @@impm1164 Różnie to bywało w historii tych krajów. Akurat jestem po filologii angielskiej , więc historię Wielkiej Brytanii mam w małym palcu.
      A Rosja ma to do siebie, że zawsze znajdzie sobie jakiś pretekst, żeby napadać. Język wcale nie będzie im potrzebny.

  • @janbak3202
    @janbak3202 Рік тому +2

    Z punktu widzenia Kremla te dwie rzeczy są wspaniałe: 1) Ukraińcy mówią po rosyjsku. To oznacza łatwy do nich dostęp w sferze mentalnej, światopoglądowej, 2) Ukraińcy mówiący po rosyjsku kłócą się z Ukraińcami mówiącymi po ukraińsku. Tego nie muszę chyba wyjaśniać czemu. Ale teraz dwa wnioski z obserwacji tych dwóch scenariuszy jak wkurzyć Kreml: po pierwsze, niech Ukraińcy ukraińskojęzyczni nie zwracają za bardzo uwagi na Ukraińców mówiących po rosyjsku. Po drugie: niech w końcu wszyscy Ukraińcy nauczą się ukraińskiego i zaczną go używać. Wtedy na Kremlu i w rosyjskich tajnych służbach będzie słychać skowyt, bo Ukraińcy teraz są na zachodzie Europy, 10000km od Kremla. Tak jak Polacy.
    Ostatnia uwaga: nie jestem Ukraińcem i przez to ten temat nie jest moją sprawą. Ale myślę, że Polacy mają dużo użytecznych doświadczeń do podzielenia się z Ukraińcami, jak odseparować się od Wielkiego (psu)Brata.

  • @msobiechowski2797
    @msobiechowski2797 Рік тому

    Dziękuję za ten odcinek. Sam zadawałem sobie wielokrotnie pytanie dlaczego tak wielu Ukraińców mówi po rosyjsku. Teraz nieco lepiej rozumiem złożoność sytuacji językowej na Ukrainie oraz kontekst historyczny i społeczny. Sami mamy swoje grzechy wobec Ukraińców. Wydaje mi się, że Ukraina powinna wzmacniać tożsamość w oparciu o Język ukraiński. Szanować jednak należy wybory tych mieszkańców , którzy za język ojczysty uważają J.rosyjski, węgierski etc. Niestety agresja rosyjska sprzyja polaryzacji i radykalizacji poglądów w tej materii. Na marginesie dodam, że wiele wybitnych polskich postaci historycznych miało problem ze znajomością J.polskiego. Życzę wszystkiego dobrego i czekam na kolejne odcinki.

  • @Anna-bh6sx
    @Anna-bh6sx Рік тому +2

    Dlaczego? My obowiązkowo mieliśmy język rosyjski w szkole.A mnie przydawal się do podróżowania.

  • @piotrbuczynski1060
    @piotrbuczynski1060 Рік тому

    Bardzo ciekawy i ważny temat poruszyła Pani i... ten Pan Waldek za kamerą!
    Uczmy się dobrych rzeczy od innych: taka Szwajcaria - federacja kantonów (takich "landów") - nie ma języka szwajcarskiego, ma 4 języki urzędowe. Są to: niemiecki, francuski, włoski i retoromański.
    Nie słyszałem i nie czytałem o żadnych konfliktach językowych w Szwajcarii. A państwo trwa, rozwija się i dla całego świata jest synonimem dobrostanu.
    W Pierwszej Rzeczypospolitej ludzie gadali w jeszcze większej liczbie języków i nikomu to nie przeszkadzało!
    Na początku XIX wieku językiem litewskim władali tylko nieliczni mieszkańcy litewskiej wsi. Język ten nie poszedł w zapomnienie dzięki... jezuitom, polskim jezuitom!
    A teraz o języku białoruskim, jeszcze bliższym polskiemu niż język ukraiński. Pod władzą Łukaszenki w Białorusi język białoruski (język elit Wielkiego Księstwa Litewskiego!) zamiera. Jak opowiadają uchodźcy białoruscy w Polsce, język ten przetrwa dzięki Polsce i Polakom: tutaj nikt nie przeszkadza w uczeniu dzieci ojczystej mowy. My, Polacy, wiemy jakie to jest ważne dla zachowania własnej tożsamości, bo pamiętamy rusyfikację i germanizację!
    Ja nigdy nie zapomnę pierwszego wierszyka w języku rosyjskim, który to (język, nie wierszyk) był obowiązkowy:
    "Ałfawit my uże znajem
    Uże piszem i czytajem
    I wsie bukfwy pa pariadkie
    Uże piszem i czytajem..."
    Rozpisałem się, wiem - ale Ukraińcom trzeba wiedzieć, że konieczne jest uczenie się języków obcych a najbardziej języka, którym posługuje się wróg. Co nie znaczy, że powinniście uczyć się polskiego, bo Polska nie jest waszym wrogiem!
    Postawa Ukraińców, którzy chcą eliminować język rosyjski a przytulić się do języka Tarasa Szewczenki nie jest dla mnie zaskoczeniem.
    Twórcą marynarki wojennej II Rzeczypospolitej był Józef Unrug, niemiecki oficer-marynarz, 100-procentowy Niemiec (Joseph Michael Hubert von Unruh), dowódca obrony polskiego Bałtyku i Pomorza w 1939 roku. Kiedy na początku października tego roku trzeba było poddać się, to oficerom niemieckim, którzy wzięli Go do niewoli i namawiali na przejście na służbę III Rzeszy Niemieckiej, oświadczył, że 1 września 1939 roku zapomniał język niemiecki i żąda tłumacza z niemieckiego na polski. Całą wojnę przeżył w obozie jenieckim wraz ze swymi podwładnymi.
    Ukraina bohatersko walczy nie z językiem rosyjskim, walczy z moskiewską wersją mongolskiej ordy!
    Piękny język rosyjski nie jest winny temu, co wyprawiają terroryści z Kremla!
    Trzeba to przetrwać, aby nasze dzieci i wnuki (gadając po angielsku, niemiecku, francusku, rosyjsku, polsku, ukraińsku etc.) żyły w normalności.
    Serdecznie pozdrawiam.

  • @jancieslak8479
    @jancieslak8479 Рік тому +11

    Język to podstawa tożsamości!!! Amen.

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye Рік тому

      Jak jidysz, co nie?

    • @jancieslak8479
      @jancieslak8479 Рік тому +2

      @@GinettaBwabye nie!! POkrako

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye Рік тому

      @@jancieslak8479 Co, nie uznajesz praw innych ludzi do tożsamości?

    • @swiety_eligiusz
      @swiety_eligiusz Рік тому +1

      spójrz na rodziców Eleny. Ich charakter i mentalność czyni ich dobrymi ludźmi. A nie to, jakim posługują się językiem. Elena mówi po rusku, ale kompletnie nie utożsamia się z ruskim mirem i kacapską dziczą.

    • @pawekrupniewski3354
      @pawekrupniewski3354 Рік тому +2

      Belgia - francuski, flamandzki, Szwajcaria - francuski, włoski, niemiecki, Kanada - francuski, angielski. To tylko przykłady. Można mieć tożsamość narodową, a mówić różnymi językami

  • @lia9089
    @lia9089 Рік тому +6

    Классный język polski! :)).

  • @michalurbanowski4234
    @michalurbanowski4234 Рік тому

    Droga Pani Eleno, sprawa którą Pani poruszyła jest bardzo skomplikowana. Możliwe, że pewna część Polaków będzie miała kłopot ze zrozumieniem Pani podejścia, a to dlatego, że Polacy patrzą na sprawę przede wszystkim ze swojegu punktu widzenia i nie znają dobrze realiów ukraińskich. A polski punkt widzenia jest taki, że od 400 lat Polska walczy z Rosją o to jaki jest właściwy model cywilizacyjny dla Słowian - zachodni (wolność jednostki, demokracja, prawa człowieka) czy wschodni (kult jednostki i całkowite podporządkowanie obywateli jednemu interesowi i jednemu celowi). I jednym z elementów tej walki jest język - szczególnie w okresie zaborów (1795-1918) absolutnie niezbędny dla przetrwania Polski i jej tożsamości narodowej był własny język. A jedną z wielu metod działania Rosji, którą Polacy wtedy bardzo mocno odczuli jest wynaradawianie poprzez pozbawianie ojczystego języka. Doświadczenia Polski wskazują, że jak się ma takiego sąsiada jak Rosja to odrębny język jest kluczowy, bo sąsiad ten wykorzysta każdy pretekst żeby napaść i zająć kolejną część terytorium pod pozorem ratowania mniejszości rosyjskiej czy rosyjskojęzycznej.
    Oczywiście sam język nie wystarczy i aby móc się takiemu sąsiadowu przeciwstawić niezbędne jest współdziałanie co najmniej Polski i Ukrainy. I dlatego właśnie przetrwanie niepodległej Ukrainy jest dla Polski absolutnie kluczową sprawą, sprawą dla której Polacy naprawdę są w stanie wiele poświęcić. A ponieważ oprócz nieznajmości sytuacji ukraińskiej Polacy są także trochę niecierpliwi i może też mają za mało empatii to może się zdarzyć, że wykażą brak zrozumienia dla chęci trwania przy języku rosyjskim lub też wyrażą zdziwienie, że sami Ukraińcy nie chcą wspomagać procesu walki o niepodległość swego kraju poprzez wzmacnianie odrębności językowej. Z góry proszę im wybaczyć.

  • @alicjaszmigiel9653
    @alicjaszmigiel9653 Рік тому +1

    Dzięki za odcinek - bardzo mnie to od dawna dziwiło , zwłaszcza od czasu jak wybuchła wojna . Nie wyobrażam sobie żeby po 2 wojnie światowej Polacy mówili po niemiecku. Jeśli chodzi o Ukraińców - rozumiem presję - ale .... NIE ROZUMIEM że im to najczęściej nie przeszkadza !

  • @arturkranz-dobrowolski2959
    @arturkranz-dobrowolski2959 Рік тому

    Poruszyła Pani skomplikowany problem. Jak bardzo, spróbuję wyjaśnić przypominając o jednym fakcie, streszczając poglądy Herdera i Goethego, a na koniec formułując pewną hipotezę dotyczącą Ukrainy - ale tu z wielką ostrożnością, bo zdaję sobie sprawę jak ograniczona jest moja wiedza o jej historycznych uwarunkowaniach i obecnej sytuacji. Wszystko to w 5 punktach (akapitach).
    1/ Fakt: w Europie istnieje społeczność, która jest jednym narodem, choć nie ma jednego języka narodowego - mam na myśli, co oczywiste, Szwajcarów. Stąd prosty wniosek, że tożsamość narodowa nie musi formować się na bazie języka.
    2/ Jeżeli jednak w jakiejś społeczności tożsamość narodowa jest już historycznie ufundowana na wspólnocie języka, dochodzi do głosu zasada Herdera i jej konsekwencje. Zasada mówi, że język jest formą pamięci zbiorowej. Z niej zaś natychmiast wynika, że pozbawienie narodu jego języka narodowego może być narzędziem rozbijania tożsamości narodowej, a ostatecznie likwidacji samego narodu.
    3/ Wiedział o tym Johann Wolfgang Goethe, gdy starał się wskazać Prusom skuteczną drogę do ostatecznego rozwiązania problemu polskiego na ziemiach zagarniętych przez Prusy po rozbiorach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Goethe napisał wtedy tekst zatytułowany "Vorschlag zur Einführung der deutschen Sprache in Polen" (Propozycja wprowadzenia języka niemieckiego w Polsce).
    4/ W pierwszym akapicie tego tekstu postawił następujące tezy: a/ aby podbić państwo (naród) nie wystarczy opanować go militarnie, przejąć administracyjnie i narzucić mu swoje prawa; b/ to w szczególności nie wystarcza wtedy, gdy podbitą społeczność odróżnia język, wokół którego zorganizowana jest jej tożsamość narodowa; c/ w takich okolicznościach po wygaśnięciu konfliktu militarnego i prawno-administracyjnego nadal trwać będzie wojna wewnętrzna (inner Krieg); d/ aby sfinalizować podbój, należy i tę wojnę zakończyć zwycięstwem, a to można osiągnąć pozbawiając podbitą społeczność języka, który ją spaja. I dlatego Goethe doradzał Prusom prowadzenie polityki pozbawiania Polaków języka polskiego i zastępowania go językiem niemieckim.
    5/ Przechodząc do konkluzji: Jeżeli prawdziwe jest zdanie, które Pani wygłosiła: "Język rosyjski nie jest własnością Rosjan", co znaczyłoby, że w naprawdę rygorystycznym znaczeniu nie jest on językiem narodowym Rosjan, to Ukraina byłaby - mówiąc w najwyższym skrócie - przypadkiem "szwajcarskim", a ja sam mógłbym napisać, że zgadzam się z Pani stanowiskiem. Gdyby jednak tego zdania nie dało się utrzymać, to Ukraina byłaby raczej przypadkiem "polskim" i wypadałoby stanąć po stronie tych, którzy stanowczo opowiadają się za wyrugowaniem z Ukrainy języka rosyjskiego. Jak jest, nie mnie rozstrzygać. Mam tylko nadzieję, że sami Ukraińcy dokonają trafnej diagnozy i obiorą właściwy kierunek zmian po - oby - zwycięskim zakończeniu wojny z Rosją.

  • @annaleonowicz6763
    @annaleonowicz6763 Рік тому +2

    Dobrze jest znać język wroga, ale pamiętać o swojej tożsamości.

  • @romankolasinski5737
    @romankolasinski5737 Рік тому +2

    Zawsze mnie ten temat interesował i dziękuję za podjęcie tej interesującej kwestii. Niedawno obejrzałem filmik na UA-cam redaktor Aliny Makarczuk z człowiekiem, który propaguje język ukraiński wśród Ukraińców. To też było bardzo ciekawe. Słucham tego i podobna sytuacja jest również na Białorusi. Pytając Białorusinów o kwestie jezykowe, oni także mówią to samo. Język białoruski jest używany na wsi przez osoby starsze. Zastanawiam się czy w takim razie Biełsat, który nadaje w języku białoruskim, nie powinien nadawać częściowo po rosyjsku. Nie można nikogo zmuszać do używania jakiegoś języka, choć ta sytuacja jest ekstremalnie specyficzna. Rosjanie też dokładają do tego swoją politykę, gdyż twierdzą, że kto mówi po rosyjsku jest Rosjaninem, a gdzie Rosjanie tam też jest Rosja. Na tym polega cały paradoks tej sytuacji. Polityka determinuje dziś zachowania ludzkie. Jestem germanistą i bardzo mnie sprawy językowe interesują. Bardzo dziękuję za tak dobry odcinek. Na koniec zadam pytanie z mojego "podwórka" czy uważamy niemieckojęzycznych Szwajcarów za Niemców? Pozdrawiam

    • @aromasze
      @aromasze Рік тому

      Ale Bielsat nadaje także po rosyjsku 😊.

    • @romankolasinski5737
      @romankolasinski5737 Рік тому

      @@aromasze Dziękuję... Tego nie wiedziałem. Zawsze kiedy włączę to jest po białorusku lub po polsku.

  • @annakostro8642
    @annakostro8642 Рік тому +7

    Film Twoj dotknal waznego tematu. Dla mnie bardzo waznego. Jestem Polka mieszkajaca poza krajem. Osoba 70letnia. Od 24lutego 2020 moj swiat runal. Urodzilam sie na wschodzie Polski,gdzie niechec do Ukraincow byla duza. Teraz to nie ma znaczenia. Pomagam Ukrainie dostepnymi srodkami. Kazda forma pomocy jest wlasciwa. I kazdy sposob protestu przeciwko rosyjskiemu agresorowi rowniez. Jednym z nim jest jezyk! Mieszkam w UK i slysze nagminnie jezyk rosyjski,ktory sprawia ze rodzi sie we mnie agresja. Lagodnieje gdy osoba mowi po ukrainsku. Ja mam swoj maly protest. W widocznym miejscu nosze niebieskozolta kokardke. Widac z daleka. Rosjanin unika zetkniecia ze mna. Masz swoje racje. Staram sie rozumiec. Nie oceniam. Jednakze to jest wojna na roznych frontach...
    Moja kokardka nic nie moze,ale mnie daje duzo. Bo jestem za stara zeby pojechac i pomagac czynnie. Mam jeszcze modlitwe. Najlatwiej wplacic pieniadze i uspokoic sumienie. Mam wielkie uznanie i podziw dla wszystkich,ktorzy przyjeli do swoich domow Ukraincow.
    Slawa Ukrainie!!!

    • @swiety_eligiusz
      @swiety_eligiusz Рік тому

      Brawo Pani Anno. Dzięki takim kobietom Polska nadal istnieje. Dziewczyny mamy najlepsze na świecie. Teraz pora, by faceci nauczyli się bronić swoich kobiet i Ojczyzny od obrońców Azovstalu.

  • @user-rq3ft7jb4b
    @user-rq3ft7jb4b Рік тому +18

    Українська мова дуже гарна і милозвучна. Украінці повинні розмовляти українською мовою

    • @katemachnicka5319
      @katemachnicka5319 Рік тому +2

      Rosyjski język jest również piękny. (Z całym szacunkiem, na pewno ładniejszy niż ukraiński).

    • @user-ri6ys2qu2y
      @user-ri6ys2qu2y Рік тому +11

      Я думаю ,що влада прийме закон про мову і буде правильно. В кожній країні своя мова, чому українці цураються своєї мови . Дома нехай розмовляють як їм подобається, а в суспільстві тільки українською.Мені 70 років і я все життя розмовляла російською, але після 14 року тільки українською, рідко коли російською. Мова агресора не повина бути на нашій землі після всього скоєного росіянами.

    • @user-rq3ft7jb4b
      @user-rq3ft7jb4b Рік тому

      @@user-ri6ys2qu2y дякую за ваші слова

    • @michachodkowski8499
      @michachodkowski8499 Рік тому

      ​@@katemachnicka5319 degustibus non disputandum est...

    • @lucymanicka1025
      @lucymanicka1025 Рік тому

      UKRAINCY Z ZACHODNIEJ UKRAINY TO NACJONALISCI ROSYJSKI JEST LADNIEJSZY OD UKRAINSKIEGO.

  • @endriu1297
    @endriu1297 Рік тому +4

    Ja też urodziłem się w 1978.
    Pozdrowienia z Podkarpacia.

  • @swiety_eligiusz
    @swiety_eligiusz Рік тому +1

    nie ma znaczenia w jakim języku mówi Ukraineczka. Ważne, czy dobre ma serce i ładne oczka

  • @mariankaczmarek8159
    @mariankaczmarek8159 Рік тому +3

    Myślę, że przez język też jest ten konflikt.Sama mówiłaś że nie chciało Ci się uczyć ukraińskiego.Tak samo jak posiadanie dwóch paszportów.

  • @slaff1973
    @slaff1973 5 місяців тому

    Jak historia pokazała - język jest bardzo ważny - byliście w CCCP poddawani miękkiej rusyfikacji - język to część tożsamości narodowej - inne państwa też to przerabiały Czesi... Słowacy... Polakom pozwoliła na coś niesamowitego - zachowanie tożsamości i przywrócenie państwa po 123 latach gdy była rozdrapana przez zaborców. Język wroga też trzeba znać ;-)

  • @user-ri6ys2qu2y
    @user-ri6ys2qu2y Рік тому +8

    Які молодці дівчата !!! Головне що їхні думки на правильній дорозі. Дякую вам ! А тим, хто вагається має бути соромно.

  • @januszszmelc618
    @januszszmelc618 Рік тому +1

    Wydaje mi się że , elementem walki z rosyjskim okupantem , jest rezygnacja z posługiwania się językiem rosyjskim .

  • @wojciechsokolowski611
    @wojciechsokolowski611 Рік тому

    Oczywiście, że każdy ma prawo do swobodnych wyborów, m.i. języka. Jestem Polakiem i całe moje otoczenie mówi akurat po polsku. Jednak w pokoleniu moich rodziców w Wielkopolsce powszechnie znane było hasło: "trzeba znać język wroga" (w naszym wypadku niemiecki). Mój ojciec uczył się jeszcze w szkole niemieckiej i znał wielu Niemców, całe życie pozostając polskim patriotą. Pozdrawiam serdecznie i życzę Wam zwycięstwa oraz umocnienia pozycji Ukrainy w Europie.

  • @me.nastassia
    @me.nastassia 4 місяці тому

    Впервые вижу видео на такую тему и я испытываю похожие чувства относительно языка, как и автор. А я беларуска. Понравилось видео, искреннее.

  • @jankowal8954
    @jankowal8954 Рік тому +2

    Mnie to tłumaczenie o języku jakoś mnie nie przekonało, jest trochę pokrętne.Rodzicow rozumiem, starsi ludzie, u ciebie jest wyraźna niechęć.

  • @kingajonas5219
    @kingajonas5219 Рік тому +3

    W Polsce nie ma takiego problemu. Nawet jak gdzies rozmawiasz swoim dialektem to i tak musisz znac Polski. Jezyk to dla nas wazna rzecz i choc na codzien mowie po holendersku w Holandii to uwazam ze jezyk to w pewnym sensie jest wazny element tozsamosci narodowej.
    Ja osobiscie nie wyobrazam sobie zebym bedac Polka odmawiala mowienia po polsku. Chyba ze nie czulabym sie do konca Polka to wtedy owszem. Mowilabym ze mam prawo do kazdego jezyka. I tak jest. Mamy prawo Sami decydowac.

  • @ambercasa9299
    @ambercasa9299 Рік тому

    ladnie zrobiony odcinek-to tak na marginesie

  • @teresaklimek4258
    @teresaklimek4258 Рік тому

    Jestem absolutnie przeciwna zastępowaniu języka rosyjskiego językiem polskim. Żaden język obcy nie powinien być obowiązkowym, oprócz własnego języka. Niech każdy sam wybiera sobie sam, to co chce.

  • @piotrz5903
    @piotrz5903 Рік тому +1

    Elena. Dalej myślisz kategoriami narzuconymi przez zaborców. Ci ludzie na wsiach poprzez brak rosyjskiego wykształcenia po prostu zachowali kulturę swoich przodków. To rosjanie przez wiele pokoleń wmawiali Wam że język Ukraiński jest czymś gorszym.To rosjanie ( w równym stopniu carat jak i zsrr) poprzez mieszanie ludności (wywózki, bieżaństwo 1 wojny światowej, nakazy pracy, służbę wojskową) zmuszało Waszych przodków do posługiwania się językiem rosyjskim. I w końcu żeby mieć lepszą pracę, trzeba mieć leprze wykształcenie a te było dostępne tylko w języku rosyjskim. Po prostu ludzie posługujący się językiem rosyjskim mieli o wiele więcej możliwości. Podsumowując powody mowy rosyjskiej w Ukrainie są dwa: przesiedlenia i rusyfikacja.

  • @wieslawkruczala3205
    @wieslawkruczala3205 Рік тому +2

    Wolę z Ukraińcami rozmawiać po rosyjsku, bo rosyjski nieźle rozumiem, a po ukraińsku prawie nic.