Denary i Brakteaty | Opowieść o monetach średniowiecznych inspirowana wspaniałym zbiorem z 10 aukcji

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • Dlaczego wybito pierwszego, polskiego brakteata? Skąd cesarz na polskim denarze? Kto wybił unikalnego brakteata z "kroczącym Aniołem", który sprzedał się na aukcji za ponad 160.000 zł. Na opowieść o polskich monetach średniowiecznych, inspirowaną wspaniałym zbiorem z 10. aukcji GNDM, zaprasza ich znawca - Witold Garbaczewski
    #Brakteaty #Średniowiecze #Garbaczewski

КОМЕНТАРІ • 6

  • @SpidersOnlinePL
    @SpidersOnlinePL 4 роки тому +1

    Niesamowite jest to jak interpretować można historię. Dla pierwszego lepszego człowieka na tych monetach nic nie widać. Sam oglądając je jakiś czas temu zastanawiałem się kto to kupuje. Teraz po między innymi tym filmie oraz tym kiedy Pan Damian spotkał się z profesorem przed komputerem i przeglądali te brakteaty sam zapragnąłem któryś z nich posiadać. Te z polskimi literami są zdecydowanie ciekawsze niż z napisami hebrajskimi. Anioł i syrena - piękne. Ale najciekawszy i chyba najbardziej osiągalny jest zając i orzeł. Dobra robota.

  • @dariuszskrobiranda5405
    @dariuszskrobiranda5405 3 роки тому +2

    Zastanawiam się dlaczego przedstawiona walka z Lwem nie jest interpretowana jako przeciwstawianie się władcą czeskim. Wszak Lew to czeski symbol i jak wiadomo zawsze darliśmy z nimi koty a oni chętnie sięgali po broń aby posadzić swoich przedstawicieli na naszym tronie. Może walka z Lwem na zachodnich monetach symbolizuje walkę Herkulesa ale na monecie polskiej dopatrywał bym się symboliki walki z Czechami. Pozdr.

  • @kompaniabraci364
    @kompaniabraci364 4 роки тому

    W jaki spisób udokumentowana jest każda z tych monet? To znaczy w xiv wieku miał go Mszczuj potem sprzedał ją Sobiesławowi, potem moneta zaginęła i pojawiła się w xvll wieku u rodziny Potockich.