Gmina Kałuszyn - reportaż 2018
Вставка
- Опубліковано 2 січ 2025
- Kałuszyn
Położona 60 kilometrów na wschód od Warszawy, w dorzeczu Bugu, gmina Kałuszyn liczy 6 tysięcy mieszkańców. Pierwsza wzmianka o miejscowości sięga piętnastego wieku, a założenie osady związane było z aktywnością księcia mazowieckiego Janusza Pierwszego Starego. W roku 2018 zaś mija trzechsetna rocznica nadania praw miejskich miastu Kałuszyn.
Co wyróżnia tę prężnie rozwijającą się gminę z powiatu mińskiego? Przede wszystkim, Kałuszyn zachwyca pięknem przyrody. Mieszkańcy i przyjezdni mogą korzystać z uroków wypoczynku na świeżym powietrzu nad powstałym tu na nieużytkach rolnych zalewem, który zajmuje obszar piętnastu hektarów i zachwyca piękną piaszczystą plażą. Wypoczywający mają do dyspozycji nowoczesne zaplecze sanitarne, przebieralnie, a także siłownię pod chmurką, ścieżki rowerowe, boiska i miejsce do grillowania. Jest też kąpielisko dla dzieci, które powstało dzięki zajęciu trzeciego miejsca w konkursie „Razem bezpiecznie”. To prawdziwy raj dla miłośników wody i aktywnego wypoczynku. Nad zalewem odbywają się lokalne imprezy, takie jak puszczanie wianków w noc świętojańską czy inscenizacje historycznych grup rekonstrukcyjnych. W letnie weekendy plaża nad zalewem tętni życiem.
A jak się mieszka w Kałuszynie? Na pewno wygodnie. A to głównie za sprawą rozbudowanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Gmina może się pochwalić nowoczesną oczyszczalnią ścieków, dzięki której dba się tutaj o ochronę środowiska. Zmieniło się też samo oblicze miejscowości. W centrum Kałuszyna powstał piękny park łączący w sobie wiele elementów architektonicznych. Znajduje się tu nie tylko część historyczna z dębami katyńskimi i zabytkową studnią, ale także plac zabaw dla dzieci i scena, na której występują lokalne zespoły.
W Kałuszynie dba się o dzieci i młodzież. To z myślą o nich powstają nowoczesne obiekty edukacyjne. Dzięki programowi Maluch w ciągu siedmiu miesięcy wybudowano tu żłobek, gdzie miejsce znalazło trzydzieścioro dzieci. To wielka ulga dla rodziców powracających do aktywności zawodowej. W gminnym przedszkolu jest miejsce dla wszystkich chętnych dzieci. Szkoła podstawowa w Kałuszynie to nowoczesna placówka wyposażona w niezbędne pomoce, z całą gamą zajęć pozalekcyjnych. Oczywiście obok szkoły znajduje się kompleks boisk, bieżnie, skocznie w dal i wzwyż, a dla mniej aktywnych powstał ogród biologiczny, gdzie można rozwijać swoje naukowe pasje.
W szkole znajduje się też Lokalne Centrum Kompetencji powstałe dzięki projektowi Mazowszanie. Mogą z niego korzystać nie tylko uczniowie, ale też wszyscy mieszkańcy gminy.
W bibliotece tutejszego gimnazjum mieści się izba pamięci narodowej, w której przechowywane są pamiątki związane z historią i tradycją, nie tylko regionu, ale także całego kraju. Dzięki temu uczniowie mają możliwość poznawania i uczestniczenia w tworzeniu historii.
Władze samorządowe troszczą się nie tylko o młode rodziny i o dzieci, ale także o ludzi starszych. To z myślą o nich inwestuje się tutaj w bardzo dobrą i sprawną opiekę medyczną, a w planach jest powstanie domu dziennego pobytu seniora.
Jacy są mieszkańcy gminy Kałuszyn? Na pewno bardzo zaradni, dbający nie tylko własny byt, ale pracujący z chęcią na rzecz społeczności. Wspaniali i otwarci, działający w różnych grupach i stowarzyszeniach, takich jak międzypokoleniowy zespół „Razem”. Pielęgnuje się w nim tradycje folklorystyczne regionu i podtrzymuje kulturę. A to dzięki działalności teatru, głównie obrzędowego, który przybliża dawne obyczaje. Ale członkowie zespołu nie stronią również od innego typu przedstawień. Wspólnie dobrze się bawią i czują się jak jedna wielka rodzina.
W gminie działa oczywiście Ochotnicza Straż Pożarna, a z nią współpracuje koło gospodyń wiejskich „Kobiety z pomysłem” w Zimnowodzie, które realizuje mnóstwo projektów. (może ta wypowiedź o tym projekcie „Z internetem łatwiej”?). A co paniom wychodzi najlepiej? Oczywiście. Pierogi.
Chyba nikogo nie musimy przekonywać, że gmina Kałuszyn to miejsce warte zobaczenia?