„Mała wiedźma Bazylka" - rozmowa z Katarzyną Szestak

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • ✨ Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy Doroty Koman z Katarzyną Szestak, autorką „Małej wiedźmy Bazylki”, bajki nagrodzonej w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren w kategorii 0-6 lat.
    🧙‍♀️ Być może podobnie jak biały Szczur, mieszkaniec Bardzo Małego Lasu, sądzicie, że prawdziwa wiedźma musi mieć mnóstwo lat, siwe włosy i brodawki na nosie.
    🍁 Tymczasem Bazylka nie jest staruszką, nie nosi spiczastego kapelusza i nie lata na miotle. Ma długie, rozwiane przez wiatr czarne włosy, pełne liści… Zamiast czarnego kota przyprowadza… czarną owcę. A rower, na którym jeździ, sama sobie wyklepała i wozi nim Pająka, z którym też się zaprzyjaźniła.
    🪄 Jej „czary” i „eliksiry” są zwyczajne: konewka z wodą dla małego, pokrzywdzonego przez Wietrzysko drzewka, wyciąg z ziół na stłuczone kolano, ciepłe słowa, uśmiech i śmiech.
    🎨 Ela Wasiuczyńska wspaniale sportretowała Bazylkę i Bardzo Mały Las, który z każdą stroną - dzięki swej małej wiedźmie - powoli nabiera kolorów… Artystka przyzwyczaiła nas do feerii barw, tymczasem w tych ilustracjach dominuje delikatna - subtelna jak ta opowieść - szarość.
    🌳 Dzięki Bazylce Bardzo Mały Las pięknie rośnie, weselej szumi i ma coraz więcej mieszkańców. Może więc w końcu nawet Szczur uwierzy, że jest ona dobrą opiekunką lasu? Może przestanie sprawiać Bazylce tyle przykrości, starając się ją zmienić i oczekując, że będzie kimś, kim nie jest?
    ☀️ Posłuchajcie rozmowy z Autorką tej pięknej bajki o przełamywaniu stereotypów i o magii: przyjaźni, szacunku, troski, uważności, dobrych słów. To są prawdziwe czary!
    👉 Recenzja książki już na naszej Złotej Liście:
    calapolskaczyt...
    #XXIIIOgólnopolskiTydzieńCzytaniaDzieciom #całapolskaczytadzieciom
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

КОМЕНТАРІ •