Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Czytelnia Małopolska. Spotkanie z Leszkiem Zaraską.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 чер 2024
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Wydawnictwo Vis-à-vis Etiuda oraz Pan Leszek Zaraska zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Czytelnia Małopolska”, które odbędzie się 19 czerwca, o godz. 17.00, w Artetece WBP w Krakowie (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego).
    Tym razem spotkamy się z Leszkiem Zaraską, redaktorem książki Nowy Świat. Przewodnik. Zaprosimy Państwa w podróż do Nowego Świata! I choć ten świat leży tuż obok naszej Biblioteki i rozpościera od ul. Garncarskiej, po brzeg Wisły i jest całkiem niewielki, to ma wielkie tradycje i stanowi jedną z najciekawszych okolic w obrębie Starego Miasta. A dawniej odrębną dzielnicę.
    Prowadzenie: Jan Bińczycki
    Z opisu wydawcy:
    "Mimo długiej i bogatej historii, położenia w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego centrum Krakowa, a także licznych przykładów wspaniałej architektury z przełomu XIX i XX w. ten niewielki skrawek miasta nie jest dziś powszechnie rozpoznawany jako szczególnie atrakcyjny zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Czy wobec tego ten fragment Krakowa ma coś do zaoferowania osobom zainteresowanym historią, pragnącym obcowania z kulturą lub czerpiącym radość z podziwiania architektury i pozostałości dawnych epok? Naszym zdaniem tak!
    Oddawana do rąk czytelników publikacja na blisko 130 stronach prezentuje bogate i burzliwe dzieje licznych jurydyk funkcjonujących po zachodniej stronie starego Krakowa, które po włączeniu w granice miasta utworzyły dzielnicę Nowy Świat. Przewodnik opisuje ponad 90 miejsc i obiektów, z których kilkanaście zniknęło bezpowrotnie z krajobrazu Krakowa. Wędrując poszczególnymi ulicami, czytelnik napotka pamiątki z dawnych wieków (np. kościół Bożego Miłosierdzia), liczne kamienice, pałace i dworki projektowane przez najwybitniejszych polskich architektów XIX i XX w.: Teodora Talowskiego, Władysława Ekielskiego, Beniamina Torbego, Karola Knausa, Filipa Pokutyńskiego, Teodora Hoffmanna i wielu innych. Wśród opisywanych miejsc są także te związane z wybitnymi osobami, jak choćby: Henrykiem Sienkiewiczem, Kazimierzem Morawskim, Olgą Boznańską, Piotrem Skrzyneckim, Ksawerym Pruszyńskim; rodzinami: Hutten-Czapskich, Kossaków, Pugetów czy Potockich.
    Obszerny tekst, wzbogacony licznymi anegdotami i wspomnieniami, ilustrowany archiwalnymi fotografiami (również rzadko do tej pory reprodukowanymi), umożliwi - taką mamy nadzieję - fascynującą podróż do lat minionych."

КОМЕНТАРІ •