Konferencja "Samorząd terytorialny w Polsce - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość cz. 4
Вставка
- Опубліковано 24 січ 2025
- Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego UKSW wraz z Fundacją Warszawskie Seminarium Aksjologii Administracji zapraszają do zapoznania się z zapisem video z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Samorząd terytorialny w Polsce - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.
Konferencja odbyła się 14 kwietnia 2023 roku na Kampusie Uniwersyteckim UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 (sala 201, bud. 23)
Wydarzenie pobyło święcone szeroko pojętej tematyce samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy konstytucyjnej.
Samorząd terytorialny jest głęboko osadzoną w społeczeństwie obywatelskim instytucją, która stanowi trwały element zdecentralizowanej administracji publicznej. Podstawy jego kształtu określone zostały w poświęconym mu rozdziale VII Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Ustawa zasadnicza pozostawia jednak ustawodawcy zwykłemu uregulowanie większości kwestii związanych z jego funkcjonowaniem, co sprawia, że samorząd nie jest w żadnym razie strukturą statyczną. Znajduje się on w stanie permanentnego rozwoju, na co wskazują chociażby m.in. dokonane w 1998 roku reformy, polegające na zmianie jego struktury i wprowadzeniu trójstopniowości samorządu terytorialnego, a także zmiany ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym i ustawy o samorządzie województwa w 2001 czy 2018 roku.
Biorąc pod uwagę doniosłość i aktualność poruszanej problematyki oraz wciąż wyraźnie niedoceniany wymiar prawnokonstytucyjny rozważań poświęconych samorządowi terytorialnemu organizatorzy uczynili to wydarzenie forum wymiany myśli, doświadczeń, uwag i spostrzeżeń dotyczących historii, obecnie obowiązujących regulacji, funkcjonowania i przyszłości, jak stoi przez samorządem terytorialnym w Polsce.
Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.