Panowie - jak to jest. Niedługo ludzkość poleci na Marsa, świat pędzi do przodu, a w Polsce urzędas to nadal pan i władca. Nie do ruszenia, banda ignorantów. Co jest z nami nie tak, że nie potrafimy tej stonki urzędniczej zlikwidować...
@@mariuszsiemaszko3507 Bo ludzie się rozleniwili i jest im za wygodnie, maja co jeść w domu ciepło, woda leci z kranu. Nie było puntu zapalnego - jest szansa że teraz się pojawił.
Ogladam Twoje filmy od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że nawet nie porównując do innych kanałów podobnego typu robisz naprawdę świetną robotę. Rzeczowe materiały, świetna jakość, szacunek do widzą, naprawdę fajnie się to ogląda i słucha. Podziwiam podejście do tematu jak i samo zejście do podziemi. Trzymaj się!
Totalnie się na górnictwie nie znam nigdy się tym nie interesowałem ale muszę przyznać ze filmy są bardzo interesujące tym bardziej ze mega profesjonalnie podchodzisz do tematu nawet taki noob jak ja jeśli chodzi o górnictwo z ciekawością ogląda twoja produkcje
KHT 50, EKO 30. Przebieg działania jest prosty. Za pomocą okutej na końcu liny sercówki, podpina się wozy czy tez obudowę zmechanizowana podczas zbrojenia/rabunku i ciągnie się. Natomiast kołowrót mniejszy czyli przeważnie EKO 30 podpina się po tyle aby później ściągnąć ta line i ewentualnie puste jednostki. Kołowroty te musza być wyposażone w układaki hydrauliczne oraz co najważniejsze muszą być osztrabowane. Oczywiście istnieje możliwość użycia rolki skleperowskiej. Ciekawostka: przy okuciu liny istnieją zwymiarowane odległości umieszczenia „cwing” wedle prawa zamieszczonego w ustawie bądź rozporządzeniu. Pozdrawiam!
Slawek Jerman Tak, ten kołowrót to EKO 15. Dokładnie taki sam jaki używa się przy zadawaniu jednostek do wydania z dołu na podszybiu. Z rozmachu opisałem właśnie KHT 50 i EKO 30, bo tylko takie używam. Swoją droga gratuluje spostrzegawości i dziękuje za poprawienie! Pozdrawiam.
Sztos materiał. Ten filtr z dwudziestej minuty to dedykowany filtr od maski gazowej OM 14 - tak zwanego "Słonia". Maska była charakterystyczna ze względu na elastyczny przewód pomiędzy komorą zaworową a filtrem wyglądającym jak rura od odkurzacza.
Piękny okaz Pająka Wałbrzyskiego, wypasionego na wysokokalorycznym węglu. Leon miał szczęście, że pająk nie zaatakował jego nóg... Ewidentnie pająk odbywał sjestę po zjedzeniu 15kg kęsa węglowego
Mam wielki szacun dla ludzi z pasją, tematy kompletnie mi obce, a jednak Twoje filmy Leonie oglądam z ogromnym zainteresowaniem! Jest czad - jakkolwiek to w tej tematyce zabrzmiało. 3:)
Widać Leon, że ten film jest Twoją najlepszą jak do tej pory pracą. Bardzo dobry wstęp a później emocje narastają z każdą sekundą i minutą filmu. Jestem naprawdę pod wrażeniem jak twoje filmy, ewoluują od amatorskich zapisów wypraw do materiału godnego kanału Discovery. Tak trzymaj, pozdrowienia z Pomorza.
Leon świetnie oprawiłeś ten film wstawki z wartościami itd uważam że najlepszy twój film nie tylko dla tego że świetna kopalnia 👍 czekam na kolejną część Pozdrawiam
W 13 minucie to kołowrót Eko D15 lub Eko D30 tak jak mówisz służył do transportu urobku tamtą wanną. Fajne urządzenie robiłem na tym. Wnęka służyła do obsługi kołowrotu.
Szanowny Leonie ta "zwijarka" to najzwyklejszy kołowrót elektryczny (zapewne EKO-15) do spągowego transportu linowego. Pokazane naczynie do transportu linowego rumoszu potocznie nazywamy batory. Nazwy fachowej nie znam :-P. Nie każde wyrobisko korytarzowe to chodnik, a tylko te wydrążone w węglu. Szybik to ślepy szyb między poziomami, nie mający bezpośredniego przebicia na powierzchnie. Ta "turystyczna", współczesna obudowa drewniana to wielobok potocznie nazywana poligonem jest wykonywana do dzisiaj (np: w przypadku znacznego uszkodzenia obudowy stalowej ŁP). Wybaczy Pan górnikowi, ale mnie to gryzie w uszy. Robi Pan kawał dobrej roboty. Jestem pełny podziwu. Pozdrowienia z jeszcze górniczego Górnego Śląska
Na wstępie to ogromne dzięki za ten materiał. Lisia Sztolnia pobudzała moją wyobraźnie od pierwszego razu, gdy o niej z innego Twojego filmu się dowiedziałem. Początek prezentuje się bardzo byle jak, ale te oryginalne oraz przygotowane na pokaz różne obudowy już zdecydowanie cieszą oko. Doskonale to wszystko opowiedziałeś i pokazałeś, jaki wpływ na organizm mają poszczególne zarejestrowane poziomy CO₂ i O₂. Zresztą po Twoich filmach nie spodziewam się nigdy niczego innego, jak profesjonalizmu. Doszliście do wody i koniec części pierwszej? Ja mam jakieś przeczucie, że jeszcze kawałek tej sztolni sobie wszyscy zobaczymy w części drugiej :-) Szkoda, że błędnie podejmowane decyzje zmarnowały tak cenny turystycznie obiekt. Jeśli ktoś chciałby jednak na żywo i bezpiecznie zobaczyć sztolnię, która służyła do tego samego celu i spełniała go w taki sam sposób, powinien udać się do Zabrza i odwiedzić Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Jest młodsza, choć niedużo, dłuższa, no i dostępna w tej chwili na pewnym odcinku pieszo, na pewnym łodziami. Naprawdę bardzo cenny i ciekawy obiekt dla wszystkich miłośników górnictwa. Tymczasem jeszcze raz dzięki za film Leonie. Pozdrawiam i czekam na dwójkę.
Jak ja uwielbiam te twoje historyczne ciekawostki , opowiadasz o historii tych kopalni i to mnie fascynuje, może znowu zgłębisz temat sztolni odwadniającej Fryderyk Wilhelm?
Na spotkaniu w Starej Kopalni chciałem właśnie spytać czy jest jakiś legalny plan na Lisią Sztolnię a tu proszę :) Kozak! Oby tylko obeszło się bez jakiś problemów. Czekam na część drugą i kibicuję cały czas!
Powiem szczerze wszystkie filmy obejrzane. To mój pierwszy komentarz. Ten film wyróżnia się profesjonalnym podejściem do tematu, miejsce, klimat, muzyka końcowa. Powinieneś więcej dodać nowoczesności do swoich nagrań właśnie tak jak teraz. Fakt faktem sprzęt i doświadczenie robi swoje. Czekam na kolejną część. Kciuk w górę i powodzenia w kolejnych wyprawach.
Drogi Leonie! W pierwszych słowach dziękuję za kolejny bardzo interesujący materiał. Jako dziecko byłem w Wałbrzychu, zwiedzałem wiele ciekawych miejsc, między innymi kopalnię. Od tamtej pory, a było to 30 lat temu, tylko przejeżdżałem w wędrówkach w pobliskie góry. Twoje materiały spowodowały, że planuję już wycieczkę z rodziną, coby młodym pokazać nieco, mniej znanej w naszych stronach, historii. Ale do rzeczy... Mam drobną sugestię i prośbę do Twoich materiałów. Przydałyby się szkice ilustrujące położenie obiektów w przekroju terenu, jak się domyślam głównie wzgórz. O górnictwie i budowie kopalń ja, człowiek z płaskiego Mazowsza, mam mgliste pojęcie. Dlatego jest dla mnie, a myślę, że i innych odbiorców, trudne do wyobrażenia, jak to się dzieje, że stoisz na płaskim obok wylotu sztolni i mówisz, że się do niej dokopano pionowym szybem... Taka przebitka, nawet z Painta, dla laików. Kulecki fajnie to robi na kanale "Po kolei z Kuleckim". Jeszcze raz dziękuję. Z pozdrowieniami
Szybsze zmęczenie to bardziej przy niedoborze tlenu, czyli poniżej (dla lotników i alpinistów znacznie poniżej) 18%. Dwutlenek w pierwszej kolejności przyspieszy oddech. I szacunek, że wciąż powtarzasz, że tlenomierz guzik daje - żeby wyprzeć 1% tlenu, to trzeba jednocześnie wyprzeć 4% azotu, znaczy dać 5% dwutlenku. A tlen spadł z 21 do 20... Ja ostatnio po paru vlogach kamperowych przeprowadziłem krucjatę przeciwko wielogazowym czujnikom na tlenek węgla i gazy palne. Fajne czujniki, ale miastowe. Tlenek węgla ciągnie w górę z racji pochodzenia (termicznie, bo masę cząsteczkową ma równą azotowi), metan z racji dużo mniejszej gęstości w warunkach normalnych - i szafa gra. Czasem z przytupem - bo w kamperze mamy propan-butan, ten pełza po podłodze. W efekcie piękny wielogazowy czujnik albo wykryje tlenek (jak go damy wysoko - ale wtedy kamper staje się lokalem mocno rozrywkowym), albo, jak damy przy podłodze - gaz palny (i miłych snów - spotkamy się w lepszym świecie). Jednego i drugiego na raz, przy progach jeszcze bezpiecznych, nie da rady. A ludzie głupim handlowcom dają się nabierać...
Tak coś przeczuwałem, że filmik tego typu powstanie, opowiadałeś o szybach górniczych wcześniej podczas trwającej budowy obwodnicy Wałbrzycha. Czekamy na drugą część, ten filmik świetny. Pozdrawiam
Najlepszy LEON jak do tej pory. Obiekt jest mega atrakcyjny a emocje kiedy pokazujesz czujnik tlenu pod koniec nie do opisania. Zawsze jak oglądam takie sceny w Twoim wykonaniu to krzyczę w myślach: NO LEON JUŻ WYSTARCZY FAJNIE JEST ALE WRACAJ BEZPIECZNIE NA POWIERZCHNIĘ ;)) Pozdrawiam
W Dąbrowie Górniczej jest dzielnica o nazwie Reden, wcześniej funkcjonowała w tej lokalizacji kopalnia o tej nazwie. Wszystko on nazwiska Pana wymienionego w pierwszych minutach filmu.
No nie powiem, atmosfera skrajnie niebezpieczna :) Widzę, że macie odpowiednie wyposażenie, bardzo mnie to cieszy. Gdybym posiadał dodatkowo wodery to poszedłbym w te zalane chodniki, ale ryzyko ogromne, bo nie wiadomo co jest pod wodą a ewentualny upadek może uszkodzić aparat oddechowy.
Brawo dla urzednikow. Kolejny przyklad na to, ze powinni brac odpowiedzialnosc za swoja prace. A tak, podejmuja bezmyslne decyzje i dalej luz. ..
Za frak i wypier.olić takich z roboty .
@@krzysztofwiatrowicz8888 oraz nakazać zwrot pieniędzy z ich prywatnych majątków oraz ich dzieci wnuków i prawnuków.
@@hublanek Dokładnie , bo za darmo tego nie robili , pozdrawiam .
Panowie - jak to jest. Niedługo ludzkość poleci na Marsa, świat pędzi do przodu, a w Polsce urzędas to nadal pan i władca. Nie do ruszenia, banda ignorantów. Co jest z nami nie tak, że nie potrafimy tej stonki urzędniczej zlikwidować...
@@mariuszsiemaszko3507 Bo ludzie się rozleniwili i jest im za wygodnie, maja co jeść w domu ciepło, woda leci z kranu. Nie było puntu zapalnego - jest szansa że teraz się pojawił.
Ogladam Twoje filmy od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że nawet nie porównując do innych kanałów podobnego typu robisz naprawdę świetną robotę. Rzeczowe materiały, świetna jakość, szacunek do widzą, naprawdę fajnie się to ogląda i słucha. Podziwiam podejście do tematu jak i samo zejście do podziemi. Trzymaj się!
Tym filmem Leon mi tak zaimponował że zostałem patronem, zejść w tak niebezpieczne miejsce to już coś !!!
No bardzo niebezpieczne w aparacie tlenowym... Niebezpieczne to może być jak Ci się zachwieje 16metrowa drabina.
Lubię jak gdzieś wskakujesz z butlą, to są takie momenty w których widać Twoja pasję, a czego ja bym się nie podjął. Zostawiam to Tobie. Pozdro!
Dzięki Leonie za niesamowity przekaz, relację z miejsc ... w których nie byłem i raczej już nie będę ... Powodzenia w dalszych wędrówkach
Totalnie się na górnictwie nie znam nigdy się tym nie interesowałem ale muszę przyznać ze filmy są bardzo interesujące tym bardziej ze mega profesjonalnie podchodzisz do tematu nawet taki noob jak ja jeśli chodzi o górnictwo z ciekawością ogląda twoja produkcje
12:57 kołowrót, haszpel - takie nazwy to ma. Lata na tym pracowałem
13:15 wnęka żeby sie schować podczas gdy był prowadzony transport kolowrotem
KHT 50, EKO 30. Przebieg działania jest prosty. Za pomocą okutej na końcu liny sercówki, podpina się wozy czy tez obudowę zmechanizowana podczas zbrojenia/rabunku i ciągnie się. Natomiast kołowrót mniejszy czyli przeważnie EKO 30 podpina się po tyle aby później ściągnąć ta line i ewentualnie puste jednostki. Kołowroty te musza być wyposażone w układaki hydrauliczne oraz co najważniejsze muszą być osztrabowane. Oczywiście istnieje możliwość użycia rolki skleperowskiej. Ciekawostka: przy okuciu liny istnieją zwymiarowane odległości umieszczenia „cwing” wedle prawa zamieszczonego w ustawie bądź rozporządzeniu. Pozdrawiam!
@@KrzysztofSilesia ten na filmie to raczej EKO 15 ?
ten kołowrót to EKO 15
Slawek Jerman Tak, ten kołowrót to EKO 15. Dokładnie taki sam jaki używa się przy zadawaniu jednostek do wydania z dołu na podszybiu. Z rozmachu opisałem właśnie KHT 50 i EKO 30, bo tylko takie używam. Swoją droga gratuluje spostrzegawości i dziękuje za poprawienie! Pozdrawiam.
Dlaczego ja wcześniej nie widziałem Twoich filmów!!!! Robisz Genialne materiały, które bez obróbki nadają się na program telewizyjny.
Bardzo miło mi to słyszeć :)
Zajebiscie opowiadasz , naprawdę miło się ogląda celuj wyżej ,jakieś muzea lub coś żebyś mógł żyć z tego co lubisz I ci to wychodzi
Gratulacje za odwagę. Pozdrawiamy serdecznie życzymy powodzenia w następnych wyprawach
Sztos materiał. Ten filtr z dwudziestej minuty to dedykowany filtr od maski gazowej OM 14 - tak zwanego "Słonia". Maska była charakterystyczna ze względu na elastyczny przewód pomiędzy komorą zaworową a filtrem wyglądającym jak rura od odkurzacza.
Osoby, które dały kciuka w dół boją się pająka z 11:52 :D
Ale to nie był pająk??????
Też zauważyłem, ale za duży jak na prawdziwego:)
Super odcinek totalnie jestem zadowolony! w 2 części będzie głębsza eksploracja? :D
Piękny okaz Pająka Wałbrzyskiego, wypasionego na wysokokalorycznym węglu. Leon miał szczęście, że pająk nie zaatakował jego nóg... Ewidentnie pająk odbywał sjestę po zjedzeniu 15kg kęsa węglowego
Ten pająk na kości nie leci :)
Leoś, film po prostu bomba. Najlepszy jaki widziałem. Oświetlenie, widoki z dwuch kamer itp. No super... Robisz się naprawdę profi. Pozdrawiam.
Leon, ogromny szacunek za to co robisz, dzięki Tobie możemy "zwiedzić" tak niedostępne miejsca. Pozdrowionka 😊
Bardzo ciekawe filmiki.
Mam wielki szacun dla ludzi z pasją, tematy kompletnie mi obce, a jednak Twoje filmy Leonie oglądam z ogromnym zainteresowaniem! Jest czad - jakkolwiek to w tej tematyce zabrzmiało. 3:)
Podziwiam Cię. Film naprawdę dobry, jak nie jeden z najlepszych jakie zrobiłeś.
Leon, mistrzowski odcinek. Potrafisz zainteresować swoją pasją, oglądam i dzieje się magia, "idę z Tobą" w sztolni. Dzięki wielkie i szacunek.
Widać Leon, że ten film jest Twoją najlepszą jak do tej pory pracą. Bardzo dobry wstęp a później emocje narastają z każdą sekundą i minutą filmu. Jestem naprawdę pod wrażeniem jak twoje filmy, ewoluują od amatorskich zapisów wypraw do materiału godnego kanału Discovery. Tak trzymaj, pozdrowienia z Pomorza.
Super odcinek! Swietnie sie Ciebie oglada - dobra dykcja, z kultura, doza historii, ciekawie opowiadasz. Z niecierpliwoscia czekam na kolejne
Jak ja lubię takie filmy 🍀🍀🍀 super dokument i ekstremalna przygoda, dziękuję i zdrówka życzę 👍😉💪 pozdrawiam
Świetny pomysł na materiał. Realizacja perfekcyjna. Będę oglądał następne filmy, bo warto. Pozdrawiam
Super materiał Leon.
Szacunek dla Ciebie i Mietka.
Pozdrawiam was serdecznie.
Panie Leonie jak zwykle Kawał dobrej roboty piękny historyczne opis obiektu i zagrożenia wiążące się z eksploatacją tego obiektu 👍
To co robisz jest niesamowite! Jestem pod ogromnym wrażeniem :)
Super!
jak zwykle super robota Leon !!!
Kolejne zasypane wejście po filmiku leona.
Nie bądź śmieszny
Rewelacyjny film wielki szacunek chylę głowę za odwagę 👍👍👍
Leon świetnie oprawiłeś ten film wstawki z wartościami itd uważam że najlepszy twój film nie tylko dla tego że świetna kopalnia 👍 czekam na kolejną część Pozdrawiam
W 13 minucie to kołowrót Eko D15 lub Eko D30 tak jak mówisz służył do transportu urobku tamtą wanną. Fajne urządzenie robiłem na tym. Wnęka służyła do obsługi kołowrotu.
wcześniej, jak pływano łodziami, to gdzieś musiały się mijać.
Super odcinek, jestem pod wielkim wrażeniem, lepiej niż DISCOVERY itp, dopiero teraz doceniłem to urządzenie gazowe, pozdrawiam
Gratulacje Leon!
Super materiał. Gratuluję odwagi i czekam na dalszą część 👍🙂
Jak zwykle świetny odcinek. Mądre zachowanie z publikacją gdy wejście jest już niedostępne. To się chwali. :)
Kozak odcinek
Nie mogę się doczekać na drugą część
Podoba mi się twój wstęp. Zawsze kawał historii. Szanuję.
Leonie, robisz kawał dobrej roboty nawet w czasie pandemii.Wielkie dzięki!
Mistrzostwo...
Od pewnego momentu z każdą chwilą miałem co raz bardziej rozdziawioną gębę...
Te obudowy wyglądają niesamowicie.
Szanowny Leonie ta "zwijarka" to najzwyklejszy kołowrót elektryczny (zapewne EKO-15) do spągowego transportu linowego. Pokazane naczynie do transportu linowego rumoszu potocznie nazywamy batory. Nazwy fachowej nie znam :-P. Nie każde wyrobisko korytarzowe to chodnik, a tylko te wydrążone w węglu. Szybik to ślepy szyb między poziomami, nie mający bezpośredniego przebicia na powierzchnie. Ta "turystyczna", współczesna obudowa drewniana to wielobok potocznie nazywana poligonem jest wykonywana do dzisiaj (np: w przypadku znacznego uszkodzenia obudowy stalowej ŁP). Wybaczy Pan górnikowi, ale mnie to gryzie w uszy. Robi Pan kawał dobrej roboty. Jestem pełny podziwu. Pozdrowienia z jeszcze górniczego Górnego Śląska
dobrze ze robisz te filmy bo ile ludzi by tam poginęło a tak bezpiecznie ogladają
Warto było czekać na ten odcinek, świetna robota, choć mało bezpieczna.
Świetna robota ! czekam na następną cześć. Pozdrawiam.
Leon, bohater na jakiego nie zasługujemy ale potrzebujemy, nagrywa z narażeniem życia żebyśmy my nie musieli :D
zajebiste filmy, pozdro z Katowic!
Szacunek za odwagę 👍🏼
Znakomity materiał, warto było czekać !
22:47 obudowa w kształcie trumny... Kto wejdzie już nie wróci. Super materiał!
Wielobok. Do dzisiaj w górnictwie stosowana.
według mnie to obudowa typu TH a nie ŁP ale to taki mały szczegół
Ileż można czekać :p
Leon , jesteś kozak , wzór dla innych youtuberów
Szacun Leon. Mega materiał i kosmiczna wiedza!
Podziwiam za odwagę.odcinek mega.pozdrawiam
Z niecierpliwościa czekam na drugą część. Szacunek ogromny dla Ciebie Leon.
Świetny materiał i sztolnia, nie wiem czy nie najlepszy na kanale.
Leon, jak zawsze świetna robota. Przy piwku świetnie ogląda się twoje filmy szczególnie w dzisiejszych ciężkich czasach :)
Na wstępie to ogromne dzięki za ten materiał. Lisia Sztolnia pobudzała moją wyobraźnie od pierwszego razu, gdy o niej z innego Twojego filmu się dowiedziałem.
Początek prezentuje się bardzo byle jak, ale te oryginalne oraz przygotowane na pokaz różne obudowy już zdecydowanie cieszą oko. Doskonale to wszystko opowiedziałeś i pokazałeś, jaki wpływ na organizm mają poszczególne zarejestrowane poziomy CO₂ i O₂. Zresztą po Twoich filmach nie spodziewam się nigdy niczego innego, jak profesjonalizmu.
Doszliście do wody i koniec części pierwszej? Ja mam jakieś przeczucie, że jeszcze kawałek tej sztolni sobie wszyscy zobaczymy w części drugiej :-)
Szkoda, że błędnie podejmowane decyzje zmarnowały tak cenny turystycznie obiekt. Jeśli ktoś chciałby jednak na żywo i bezpiecznie zobaczyć sztolnię, która służyła do tego samego celu i spełniała go w taki sam sposób, powinien udać się do Zabrza i odwiedzić Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Jest młodsza, choć niedużo, dłuższa, no i dostępna w tej chwili na pewnym odcinku pieszo, na pewnym łodziami. Naprawdę bardzo cenny i ciekawy obiekt dla wszystkich miłośników górnictwa.
Tymczasem jeszcze raz dzięki za film Leonie. Pozdrawiam i czekam na dwójkę.
Jak ja uwielbiam te twoje historyczne ciekawostki , opowiadasz o historii tych kopalni i to mnie fascynuje, może znowu zgłębisz temat sztolni odwadniającej Fryderyk Wilhelm?
Dobra robota!
Świetny filmik ... Pozdrawiam
Dzieki Leon, super miejsce, super materiał, pozdrawiam!!
No Leon, szacun, jesteś PRZEKOZAK!
Wspaniała robota i niebezpieczna szacunek .Filmy na bardzo wysokim poziomie .Powodzenia😎🌍🍁
Super film, brawo dla was !!!
Piękna sztolnia. Mogła być świetną atrakcją turystyczną a wyszło jak zwykle. Przykre że tak niszczeje
Szacunek jak Najbardziej ale warto się zastanowić czy warto !
Jeden z najlepszych odcinków . Brawo Leon :)
Gratuluję Odwagi! Zdrowia Życzę oraz kolejnych udanych Eksploracji!!! Świetny Materiał!!!
Już się bałem że to koniec, a to tylko część pierwsza 🤣 MEGA odcinek !!!
Wielkie dzięki za tak świetny materiał, jestem pod wielkim wrażeniem 👍
kolejny ciekawy materiał!
W 13 min jest mini kołowrót .. maszyna ułatwiajaca trasportowac np wozy nie recznie a mechanicznie :)
Mega odcinek!
Na spotkaniu w Starej Kopalni chciałem właśnie spytać czy jest jakiś legalny plan na Lisią Sztolnię a tu proszę :) Kozak! Oby tylko obeszło się bez jakiś problemów. Czekam na część drugą i kibicuję cały czas!
Komentarz do większego zasięgu na youtube.
Naprawdę świetny materiał!
Świetny film, dawka wiedzy zawsze na poziomie!
Powiem szczerze wszystkie filmy obejrzane. To mój pierwszy komentarz. Ten film wyróżnia się profesjonalnym podejściem do tematu, miejsce, klimat, muzyka końcowa. Powinieneś więcej dodać nowoczesności do swoich nagrań właśnie tak jak teraz. Fakt faktem sprzęt i doświadczenie robi swoje. Czekam na kolejną część. Kciuk w górę i powodzenia w kolejnych wyprawach.
Bardzo ciekawa historia, interesujący odcinek 👍🤚 Poznań pozdrawia 🤚
Drogi Leonie!
W pierwszych słowach dziękuję za kolejny bardzo interesujący materiał.
Jako dziecko byłem w Wałbrzychu, zwiedzałem wiele ciekawych miejsc, między innymi kopalnię.
Od tamtej pory, a było to 30 lat temu, tylko przejeżdżałem w wędrówkach w pobliskie góry.
Twoje materiały spowodowały, że planuję już wycieczkę z rodziną, coby młodym pokazać nieco, mniej znanej w naszych stronach, historii.
Ale do rzeczy...
Mam drobną sugestię i prośbę do Twoich materiałów. Przydałyby się szkice ilustrujące położenie obiektów w przekroju terenu, jak się domyślam głównie wzgórz.
O górnictwie i budowie kopalń ja, człowiek z płaskiego Mazowsza, mam mgliste pojęcie. Dlatego jest dla mnie, a myślę, że i innych odbiorców, trudne do wyobrażenia, jak to się dzieje, że stoisz na płaskim obok wylotu sztolni i mówisz, że się do niej dokopano pionowym szybem...
Taka przebitka, nawet z Painta, dla laików.
Kulecki fajnie to robi na kanale "Po kolei z Kuleckim".
Jeszcze raz dziękuję.
Z pozdrowieniami
Świetna robota ! Miło było zobaczyć to wszystko u Ciebie.
Świetny materiał, tak trzymać😁
Szybsze zmęczenie to bardziej przy niedoborze tlenu, czyli poniżej (dla lotników i alpinistów znacznie poniżej) 18%. Dwutlenek w pierwszej kolejności przyspieszy oddech. I szacunek, że wciąż powtarzasz, że tlenomierz guzik daje - żeby wyprzeć 1% tlenu, to trzeba jednocześnie wyprzeć 4% azotu, znaczy dać 5% dwutlenku. A tlen spadł z 21 do 20... Ja ostatnio po paru vlogach kamperowych przeprowadziłem krucjatę przeciwko wielogazowym czujnikom na tlenek węgla i gazy palne. Fajne czujniki, ale miastowe. Tlenek węgla ciągnie w górę z racji pochodzenia (termicznie, bo masę cząsteczkową ma równą azotowi), metan z racji dużo mniejszej gęstości w warunkach normalnych - i szafa gra. Czasem z przytupem - bo w kamperze mamy propan-butan, ten pełza po podłodze. W efekcie piękny wielogazowy czujnik albo wykryje tlenek (jak go damy wysoko - ale wtedy kamper staje się lokalem mocno rozrywkowym), albo, jak damy przy podłodze - gaz palny (i miłych snów - spotkamy się w lepszym świecie). Jednego i drugiego na raz, przy progach jeszcze bezpiecznych, nie da rady. A ludzie głupim handlowcom dają się nabierać...
Wreszcie!!
Super Leon - dzięki.
Pozdrawiam
Kapcie mi spadły... Brawo Leon!
Przekozak z Ciebie👍 Poza tym sporo merytoryki. Dzięki, szacun i pozdrawiam z Mazowsza
Bardzo ciekawie opowiadasz - świetny film, ogląda się na wdechu ;) Pozdrawiam👍
0p
Tak coś przeczuwałem, że filmik tego typu powstanie, opowiadałeś o szybach górniczych wcześniej podczas trwającej budowy obwodnicy Wałbrzycha. Czekamy na drugą część, ten filmik świetny. Pozdrawiam
Kolejny fajny odcinek👍 i dobra muza na końcu 🎧 .
Pozdrawiam.
Najlepszy LEON jak do tej pory. Obiekt jest mega atrakcyjny a emocje kiedy pokazujesz czujnik tlenu pod koniec nie do opisania. Zawsze jak oglądam takie sceny w Twoim wykonaniu to krzyczę w myślach: NO LEON JUŻ WYSTARCZY FAJNIE JEST ALE WRACAJ BEZPIECZNIE NA POWIERZCHNIĘ ;)) Pozdrawiam
Wspaniale! Gratuluję! Dawaj drugą część!
Świetny film brawo
W Dąbrowie Górniczej jest dzielnica o nazwie Reden, wcześniej funkcjonowała w tej lokalizacji kopalnia o tej nazwie. Wszystko on nazwiska Pana wymienionego w pierwszych minutach filmu.
w Radlinie jest pomnik poświęcony ofiarom niemieckiej zbrodni . Nazywo sie szyb Reden. nimcy tam wciepali ludzi żywcym
Czyżbym spotkał Dąbrowiaka?
Witom ,hanys z Radlina,
Wchodziłem do Lisiej od drugiej strony, przez szyb Sobótka. Fajnie zobaczyć jej stronę pierwszą! 👍
Brakowało mi już takiego długiego materiału :) Leon PostApo :D
świetne
ciekawy materiał, pozdrawiam
No nie powiem, atmosfera skrajnie niebezpieczna :) Widzę, że macie odpowiednie wyposażenie, bardzo mnie to cieszy. Gdybym posiadał dodatkowo wodery to poszedłbym w te zalane chodniki, ale ryzyko ogromne, bo nie wiadomo co jest pod wodą a ewentualny upadek może uszkodzić aparat oddechowy.
20:47... To jest filtr od wojskowej maski przeciwgazowej typu słoń.
Super łapka górę, wracają wspomnienia pracowałem w Zabrzu na kopalni Pstrowski , kopalnia już nie istnieje , ale haszple i walenciaki też były.