ZaHistoryzowani / bunkrowo.pl - Kombinat Alfred Nobel DAG - potężna fabryka III Rzeszy

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 тра 2021
  • W roku 1935, w miejscowości Reinsdorf doszło to potężnej eksplozji w fabryce amunicji. Wybuch pociągnął za sobą liczne ofiary, a rannych odwiedza sam Adolf Hitler. Od tamtego momentu Niemcy szukają nowych patentów i rozwiązań technologiczny, aby do podobnych wydarzeń nie dochodziło w przyszłości.
    Kombinat Alfred Nobel DAG to najnowocześniejszy, jak na tamte lata zakład produkujący materiały wybuchowe. W pewnym momencie stanowił on 60% produkcji niebezpiecznych materiałów, dla całej III Rzeszy!
    Fabryka została wybudowana na obszarze 35km2 i dosłownie przytłacza swoim ogromem. Wspólnie z Maćkiem Hajnosem z ekipy bunkrowo.pl pokażemy Wam poszczególne pozostałości po fabryce i postaramy sie przybliżyć Wam historię tego, unikatowego miejsca.
    Nie udało się zmieścić w przedziale 20 minutowym, gdyż ilość rzeczy, jakie chcieliśmy Wam pokazać, jest ogromna. Historia kombinatu DAG to gotowy materiał na poważny dokument. Zapraszamy do wirtualnej podróży.
    / kamdzaburger
    / swojakkg
    / nesonto.reklama

    / kragczarownic
    / grupaspawalnicza
    / piotr.mucha.9678
    / bunkrowo
    Stały patron - sudety.pro
    / sudety.pro

    Partner medialny - Dziennik Wałbrzych
    / dziennikwalbrzych
    Podziękowania dla :
    Łukasz Kazek
    Agnieszka Klenowska
    Mikołaj Zajączkowski
    Agata Gąsecka
    Jan Gójdź
    Łukasz Rzeszut

КОМЕНТАРІ • 18

  • @dazet75
    @dazet75 2 роки тому +3

    Zrobiłeś wywiad sam ze sobą !

  • @dzonysenkofski9459
    @dzonysenkofski9459 3 роки тому +3

    Świetny materiał! Bardzo ciekawie opowiedziane, a sam obiekt robi wielkie wrażenie, więc zapowiada się piękna wycieczka.

  • @jacektrybua6812
    @jacektrybua6812 3 роки тому +5

    wow!

  • @colonellKurtz
    @colonellKurtz 2 роки тому +1

    Dzięki , super materiał.

  • @onlyksf1298
    @onlyksf1298 Рік тому

    Świetny film
    Cieszę się że każdego dnia mogę tam być i zwiedzać to miejsce
    Pozdro

  • @onyx9737
    @onyx9737 2 роки тому +7

    Zastanawiam się skąd informacja iż budynek pojawiający się w materiale od 7:55 był pralnią?
    Obiekt zlokalizowany jest przy jednej z głównych dróg zakładu, kilkadziesiąt metrów od głównej linii kolejowej zachowanej do dziś i kilkadziesiąt metrów od znajdujących się za nią magazynów kwasów z przepompowniami.
    Niedaleko obiektu znajdują się inne pozostałości budynków, poza tym schron oraz słupki alarmowe.
    Pytanie po co schron i słupki alarmowe w pobliży pralni? Ponadto obiekt znajduje się w dość dużym oddaleniu od najbliższych obozów robotników i jeszcze większym oddaleniu od osiedli na których mieszkała kadra zarządzająca zakładem.
    Oczywiście chętnie poznam argumenty iż znajdowała się tam pralnia.
    Kolejna rzecz to informacja o produkcji od 1939 do 1944 roku, w rzeczywistości w 1939 r. rozpoczęto budowę zakładów, produkcja rozpoczęła się w 1941, od pierwszego kwartału 1941 produkowano nitrocelulozę, od listopada 1941 heksogen a od pierwszego kwartału 1942 nitroguanidynę, zakład funkcjonował do 1945 roku a ostatni pracownicy byli zatrudniani jeszcze w lutym 1945 roku.
    Dalej info iż "Organizacja Todt wznosi tutaj ponad 500 budynków", za realizację budowy było odpowiedzialne kierownictwo budowy DAG (Bauleitung der Dynamit A. G. Christianstadt a/Bober) które realizowało ten proces za pomocą kilkudziesięciu wyspecjalizowanych firm których tu nie będę wymieniał, natomiast w wybudowanych obiektach produkcję uruchamiała Verwertchemie (Fabrik Christianstadt der Gesellschaft mit beschränkter Haftung zur Verwertung chemischer Erzeugnisse).
    Co do lokomotywowni to nawet nie chce mi się komentować...
    Jeśli chodzi o produkcję nitrocelulozy to najpierw odbywał się proces nitracji który przebiegał w grupowanych po cztery (ze względu na utrzymanie ciągłości produkcji) nitratorach, następnie nitroceluloza trafiała do wirówki gdzie była kilkukrotnie przemywana roztworem z coraz to mniejszą zawartością kwasów, kwasy odpadkowe trafiały do wypełnionych pierścieniami Raschiga (których pozostałości znajdują się do dziś) kolumn denitracyjnych a nitroceluloza przechodziła przez kolejne procesy jak gotowanie w warnikach, rozdrabnianie w holendrach, ponowne gotowanie i odwirowywanie do pożądanej zawartości wody, błędem jest wskazanie odwrotnej kolejności, wystarczy zwrócić uwagę na umiejscowienie kolejnych budynków w ciągach produkcyjnych.
    Zbiorniki o których mowa pod koniec to zbiorniki na alkohol metylowy a nie etylowy, którego i tak nie używano do produkcji nitrocelulozy. Metanol wykorzystywano do produkcji formaldehydu z którego produkowano urotropinę a z niej heksogen. Nie ma żadnych dowodów by na terenie kombinatu realizowano produkcję nitrogliceryny a już na pewno nie z metanolu czy etalonu.
    Mimo wszystko materiał bardzo fajny :)

    • @aressharesshh8945
      @aressharesshh8945 2 роки тому

      Już miałem punktować, ale zostałem wyprzedzony :) Nitrogliceryna była tam zbędna. Jest potrzebna do produkcji prochu typu POL, a ten produkowano w DSC Forst. Zresztą do 1942, następnie została zastąpiona przez glikol etylenowy. I skąd informacja, że DAG produkował 60% MW w III Rzeszy? :)

    • @kampErOS
      @kampErOS 2 роки тому

      dziękuje za super informację

    • @realist8635
      @realist8635 2 роки тому

      O żesz! Gdzie można taką wiedzę zdobyć?

    • @onyx9737
      @onyx9737 2 роки тому

      @@realist8635 Rodzajów źródeł jest kilka, jednym są dostępne publikacje na temat metod produkcji materiałów wybuchowych, tu proponuje zacząć od "Chemia i Technologia Materiałów Wybuchowych" Tadeusza Urbańskiego, który opisuje również niemieckie metody stosowane w czasie II WŚ, oczywiście każdą wiedzę warto zweryfikować podczas badań terenowych. Cennym źródłem wiedzy o fabryce jest "Dynamit AG i zakłady Verwertchemie w Krzystkowicach" Jerzego Panufnika, oczywiście najcenniejsza jest oryginalna dokumentacja, do tej w prywatnych rękach bez odpowiednich kontaktów ciężko dotrzeć, ale w archiwach zwłaszcza niemieckich również są ciekawe materiały, do tego cennym źródłem o byłych pracownikach jest IPN. Ważną rzeczą jest to by podczas prowadzenia badań mieć otwarty umysł gdyż nowo odkryty dokument może całkowicie zmienić aktualny stan wiedzy o danym temacie, np. Panufnik twierdził że nie ma dowodów na używanie trotylu na terenie zakładów, jednak udało mi się dotrzeć do dokumentu który potwierdza iż trotyl był wykorzystywany w Christianstadt do elaboracji, dokument zawiera też dane pracowników zajmujących się elaboracją - kobiet i mężczyzn o powtarzających się nazwiskach co może świadczyć o tym iż były to małżeństwa, wszystkie osoby wymienione w dokumencie były zakwaterowane w Waldlager, czyli na terenie dzisiejszego zakładu karnego w Krzywańcu.

    • @erwinglut6112
      @erwinglut6112 Рік тому

      Całe szczęście @onyx9793 że są jeszcze takie osoby znajdujące czas na komentowanie w informatywny sposób w dobie wikiwiedzy. Zawsze trudno mi zrozumieć dlaczego autorzy podobnych materiałów wizualnych, angażując niewątpliwie bardzo dużo energii i czasu nie są w stanie / nie uważają za ważne opatrzyć je choćby minimalnie rzetelnym komentarzem, opartym o materiały. (Są tacy ;) Trudno to zrozumieć bo w takich miejscach instrukcje, technologie, faktografia są znacznie ciekawsze (nawet dla średnio kwalifikowanego widza tej niszy) niż najazdy kamerą na beton w krzakach. Wystarczyło by sięgnąć choćby po jakaś książkę typu „Chemia materiałów wybuchowych” St. Micewicza, nie mówiąc już o takich podstawach Ala chemia w liceum np. celuloza nie rozpuszcza się w wodzie, a nawet w mieszaninie nitrujacej. Do tego ładowania parą, betony A i cała ta licencia poetica… Uważam, ze takie traktowanie sprawy jest straconą szansą. Autorzy maja masę potencjału i energii (i narzędzia) aby zrobić coś więcej niż spacer w typie „z wykrywaczem wśród roślin”.

  • @mariusztyrc6082
    @mariusztyrc6082 3 роки тому +1

    Ciekawy materiał, szczególnie biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie tu leży klucz do otwarcia drzwi z napisem "Antonówka- podziemia, które nie istnieją".

  • @kampErOS
    @kampErOS 2 роки тому +1

    płaskorzeźby z kasyna niestety ostatnio spadły na ziemie

    • @MarioMario-yr8ov
      @MarioMario-yr8ov 2 роки тому +1

      Czy jednostka wojskowa przy kompleksie nadal funkcjonuje?

    • @kampErOS
      @kampErOS 2 роки тому +1

      @@MarioMario-yr8ov tak

  • @piotrspring3776
    @piotrspring3776 4 місяці тому

    Wszystko jest imponujące ilu inżynierów nad tym myślało?Od kiedy się kształcili i gdzie?Sam materiał to pewnie z Castorama.Nikt nic nie wiedział😂