Tani, łatwo dostępny fosfor. Gdzie i jak go zdobyć? - Sady i POLEmiki 01/2023

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 26

  • @witoldp5855
    @witoldp5855 Рік тому +2

    Witam Panowie cieszę się że znowu mogę posłuchać mądrych rad.

    • @waldemarwojciechowski8746
      @waldemarwojciechowski8746 Рік тому +1

      Bardzo dziękuję :D tak sobie pozwolę zażartować prowokując Zbyszka. Cieszę się, że możemy troszkę wiedzy ogólnej przemycić zwłaszcza w dość niepopularnym i mało rzetelnie wyjaśnianym temacie mikroorganizmów.

    • @zbyszekm.2262
      @zbyszekm.2262 Рік тому

      Witam Panie Witku. Dziękuję bardzo i pozdrawiam

  • @tomaszprzybysz8391
    @tomaszprzybysz8391 Рік тому +2

    Witam Panów w nowym sezonie.

  • @MarianV24
    @MarianV24 Рік тому +2

    Miło znów Panów widzieć. A co Panowie myślą o saletrze potasowej (roztwór 1%) w jabłoniach dolistnie wczesną wiosną? Czy można mieszać z Miedź 700 (Cu)+Ferti Flosul (S)+saletra potasowa? Pozdrawiam

    • @waldemarwojciechowski8746
      @waldemarwojciechowski8746 Рік тому

      Jak wspomniałem to pewnie trudne pytanie do Zbyszka. Panie Zbyszku aktywacja.

    • @zbyszekm.2262
      @zbyszekm.2262 Рік тому +1

      Miedź i siarkę można mieszać.
      Polecamy gotowy produkt- Fertiflosul.
      A odnośnie saletry potasowej - ostrożnie, nie polecam takiej mieszanki. Ludzie lubią mieszać "wszystko". Ale jeśli nawet da się to zmieszać, to zapytam: po co?
      Miedź i mieszanki miedzi stosuje się przede wszystkim w okresie bezlistnym. Oprysk saletrą potasową zaleca się w przypadku uszkodzeń mrozowych pąków ( np. uszkodzenie podstawy pąka). Ale taki zabieg przyspiesza w drzewie wegetację prowokując przepływ soków. Jeśli później wróci zima- drzewa pobudzone bardziej ucierpią od mrozu.
      W tym roku nie obserwuje się uszkodzeń mrozowych więc oprysk saletrą potasową nie wydaje się być celowym, a zwiększa ryzyko późniejszych uszkodzeń.
      Dziękuję za to pytanie- mam nadzieję że wyjaśniłem, choć oczywiście każdy ma swoje podejście i może mieć inne zdanie. Pozdrawiam

  • @jacekkaszubski6464
    @jacekkaszubski6464 Рік тому

    🌪️🐝🎧💥🖐️🌱 UGRUNTOWUJE TO.

  • @pawe6932
    @pawe6932 Рік тому +1

    Mam pytanie do Pana Marka na temat cięcia jabłoni. Jak postępować w młodym sadzie z przewodnikiem zakończony pąkiem kwiatowym? Przycinać czy zostawić?

    • @zbyszekm.2262
      @zbyszekm.2262 Рік тому +1

      Najlepiej byłoby to zostawić bez przycięcia, ale później koniecznie usunąć kwiaty lub zawiązek. Tylko... jak to zwykle bywa- później zazwyczaj brakuje czasu, albo się zapomina i w efekcie ( jeśli będzie owoc) przewodnik się bardzo osłabia, a nawet przegina. Jeśli więc wiemy, że później - z różnych względów- nie damy rady usunąć kwiatów/ zawiązków, to lepiej od razu skrócić przewodnik nad silnym pąkiem liściowym, aby uzyskać silny przyrost przwodnika.

  • @tomeknapieraa7886
    @tomeknapieraa7886 Рік тому

    Kiedy ten produkt będzie dostępny dla malutkich?1l.

  • @ShadowWinter1
    @ShadowWinter1 Рік тому

    Dzień dobry, czy któryś z państwa produktów bakteryjnych nadaje się na Trawniki ozdobne? Pozdrawiam!

    • @waldemarwojciechowski8746
      @waldemarwojciechowski8746 Рік тому

      Dzień dobry, bardzo dobre pytanie. Trochę zapominamy o tym, że nie tylko w produkcji rolniczej można i powinno się stosować mikroorganizmy. Ochrona i odpowiednie nawożenie powinno stać się normą także w przypadku roślin ozdobnych czy łąk kwietnych uprawianych dla pszczół i innych owadów zapylających. Zasilenie trawników w fosfor dzięki bakteriom Priestia jest skuteczną metoda odżywiania a ponad wszystko bezpieczną dla środowiska czyli mikrobiomu, bezkręgowców pożytecznych czy wspomnianych wcześniej pszczół a w konsekwencji także dla człowieka. Dla ochrony trawników przed działaniem patogennych bakterii np. z rodzaju Pseudomonas czy grzybów patogennych, które mogą wydzielać wiele szkodliwych substancji a przy okazji uszkadzać rośliny ozdobne proponuje stosować inne bakterie. Będziemy o nich mówili w kolejnych odcinkach przy okazji moich wynurzeń na temat produktów PeriAll i PoliChron. Zapraszam do oglądania :D

    • @marcinluczak5274
      @marcinluczak5274 Рік тому

      Na trawnik to koza najlepsza i mleko jest.

  • @szumisie2509
    @szumisie2509 9 місяців тому

    Witam Panie Zbyszku. Jaką odmianę borówki będzie Pan sadzić?

  • @hubertt3018
    @hubertt3018 Рік тому +1

    Trochę okrojona ilość informacji odnośnie stosowania. Fertygacja kiedy najlepiej w jaka pogodę o jakiej porze dnia i to samo jeżeli chodzi o dolistne( przed deszczem?). A jak wygląda stosowanie z kwasami humusowymi? Jaki okres czasu między aplikacjami? Czy te bakterie mogą pomóc jak mamy już plantacje założoną wychodzi nam słabe ph aby "odblokować fosfor?

    • @waldemarwojciechowski8746
      @waldemarwojciechowski8746 Рік тому

      Uwaga ze wszech miar uzasadniona. W założeniu ten odcinek to tylko inauguracja sezonu. Postaramy się więcej szczegółów przekazać w kolejnych odcinkach jak tylko wróci głos. Czy jakieś szczegóły dotyczace "słabego pH" można prosić.

    • @hubertt3018
      @hubertt3018 Рік тому +1

      ​@@waldemarwojciechowski8746 dziękuję za odpowiedz. Czekam na kolejne odcinki. Odnośnie pH - wychodzi mi 5pH. Czyli za nisko i blokuje mi pobieranie fosforu ( a w glebie wydawało by się że jest wystarczająco. Już mam założona plantacje i ciężko dużymi dawkami wapnia wjechać a pole. I dlatego pytam się odnośnie tych bakterii. Zamiast dolistnie ratować fosforem, może lepszy efekt by był aby dać bakterie? Czy jak pH nie uporządkujemy to nic nam nie dadzą bakterie?

    • @waldemarwojciechowski8746
      @waldemarwojciechowski8746 Рік тому +1

      @@hubertt3018 to się nazywają konkrety. Z naszych doświadczeń wynika, że Priestia megaterium daje sobie radę w takich warunkach pH. Może jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie bakterii razem z humusami, które mogą stabilizować warunki w tym pH. Z doświadczeń które prowadziliśmy wynika, że połączenie bakterii z HumiBrownGold daje najlepsze wyniki. To z jednej strony stabilizacja warunków rozwoju dla bakterii ale też rezerwuar uwalnianych przez nie makro- i mikroelementów. W kolejnym odcinku powiedzieliśmy troszkę więcej o stosowaniu i wymaganiach. Forma wymaga niestety ofiar :P Czy widoczne są na roślinach efekty niedoboru fosforu? Jeśli tak to nie rezygnowałbym z zabiegów dolistnych. Prosze pamiętać, że borówka to specyficzna roślina. Może w przypadku tej plantacji dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie także Peribacillusa. To gatunek, który dobrze współpracuje z wieloma gatunkami mikroorganizmów, także grzybów mykoryzowych. Już się robi długo więc kończę :P Pozdrawiam

  • @adammroz9726
    @adammroz9726 Рік тому

    Kiedy ten produkt będzie dostępny ?

    • @GREENECOPOLAND
      @GREENECOPOLAND  Рік тому

      Dziękujemy za zainteresowanie. Produkt jest już dostępny w naszym sklepie internetowym:
      sklep.greenecopoland.pl/produkt/megafos-preparat-mikrobiologiczny-udostepniajacy-fosfor-z-gleby/

  • @jacekkaszubski6464
    @jacekkaszubski6464 Рік тому

    Zwłaszcza w konsumpcyjnych : jagodowych bobowatych , roślinach korzeni spichrzowych bulwiastych.... . Szpinak rzodkiewka. 🇵🇱

  • @przenim9383
    @przenim9383 Рік тому

    Ależ się postarzeli