A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl* Playlista "ściana *otwarta dyfuzyjnie - poprawna budowa":* bit.ly/3cIhydy Czwarty, *kulminacyjny odcinek* serii o ścianie *otwartej dyfuzyjnie.* Odpowiadam na pytanie czy *OSB zamyka dyfuzyjnie ścianę!* Ale ta seria będzie dotyczyła zdecydowanie *większej ilości aspektów* wpływających na poprawną *budowę ściany szkieletowej.* Kolejne tematy będą odkrywane w *następnych odcinkach,* więc oglądaj i śledź uważnie :)
Ale duraline to karton gips przecież. Szczerze wątpię, że może być wykorzystana jako płyta konstrukcyjna ale to trzeba by się dokopać do karty technicznej, tam będą podane wytrzymałości na ściskanie i zginanie.
Konkretne informacje jasno przedstawione. Czekam na następne odcinki. Swoją drogą co myślisz o takim "pakiecie". Idąc od środka domu; regips, osb 18mm, 20cm wełny, osb 18mm i elewacja (jeszcze nie wiemy z czego 🤔) do tego oczywiście folie. Cały czas zastanawiam się czy robić 15 czy 20cm ocieplenia z wełny...
Witaj, dziękuję za oględnięcie odcinka :) Na pewno myślę, że osb zdecydowanie zbyt grube. nie ma konieczności stosowania aż takich. Ta warstwa osb od środka ma być jak mniemam do ewentualnego wieszania rzeczy?
@@drzeky dokładnie, na ścianach na których ma coś wisieć chce dać OSB. Co do reszty to się zastanawiam czy prosto na szkielet dawać KG czy jednak jeszcze OSB. W łazience myślałem o płytach farmacell i na to płytki
Prościej przezbroić szkielet dodając deskę w miejscach planowanych szafek, lub pójść w konstrukcję balonową (będę ją niebawem tłumaczył) gdzie 2 najdłuższe ściany na całej swojej długości mają pod sufitem taką deskę i można bez dylematów do niej mocować meble
Fizyka fizyką a ja to wytłumaczę na chłopski rozum. Wszyscy się pocimy ale cała wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz i dlatego nie czujemy dyskomfortu. Zauważcie, że jak pada deszcz a my pracujemy na zewnątrz to możemy: 1. Wejść pod dach 2. Założyć kutkę przeciwdeszczową. W przypadku pierwszym nic się nie dzieje i robimy dalej. W drugim przypadku po chwili całe ubranie jest wilgotne bo pot jest zatrzymywany przez kurtkę. Dlatego ja jestem zwolennikiem elewacji wentylowanych w domach szkieletowch. Bo to jest przykład pierwszy.
Do samego zrozumienia problemu chłopski rozum wystarczy ale przy rozwiązywaniu go jednak w oparciu o coś trzeba dobrać materiały i ich parametry :) Pokazywałem na wykresach przekroje ścian i procenty wilgotności względnej dla różnych warunków atmosferycznych. Widać tam jak na dłoni czy i kiedy może coś się dziać. Wg moich spostrzeżeń ludzie albo demonizują problem albo go kompletnie ignorują... jak we wszystkim trzeba znać złoty środek. Budować sensownie a nie koniecznie drogo.
Witam . Planuje zbudować garaż nieogrzewany . Przekrój ściany od wewnątrz to : -płyta osb -konstrukcja nośna - płyta Aquapanel Outdoor (płyta cementowa ) - styropian 10cm -tynk silikatowy Co Pan myśli o takiej konstrukcji .
@@drzeky Nie planuje dawać żadnej izolacji w konstrukcje nośną, ale zastanawiam się czy między płytą styropianową a płytą cementową będzie wykraplać się para wodna .
Super seria. Jestem w trakcie budowy domku letniskowego. Planowany przekrój ściany od wewnątrz to: 1. deska świerk klasa AB- 14 2.Folia paroizolacyjna 0.2 3.Konstrukcja ściany drewno skandynawskie c-24 45/145 + wełna 15 4. OSB- 3 12 mm 5.membrana wiatroizolacyjna 6.ruszt - łaty 7.Deska elewacyjna świerk gr.19mm co myślisz o takim przekroju?
Witaj! Dziękuję za docenienie mojej pracy :) Przekrój taki standardowy jak na domki letniskowe. Powiedziałbym nawet, że lepszy bo często nawet paroizolacji nie dają. Jak już będziesz ją dobierał, to kieruj się tym jakie ma Sd i wybieraj taką, która ma je >70m
@@drzeky dziękuje za szybką odpowiedz. Mam jeszcze kilka pytań: 1.Czy współczynnik przenikania ciepła wełny ma wpływ na dyfuzyjność ściany? 2.Czy jeżeli zamiast wełny w płytach można dać wełnę z rolki ? 3.Czy płyta osb 12mm będzie wystarczająca czy lepiej dać 15?
Wełna ma tak niski opór dyfuzyjy, że prosze na to w ogóle nie patrzeć. Można, będzie taniej ale też trudniej ułożyć. Osb 12mm jak najbardziej wystarczy. Wszystko ponadto jest zbędnym kosztem.
Cześć. Widzę, że znasz się na rzeczy dlatego proszę o radę. Jestem na etapie wykończenia domu szkieletowego, który był budowany 15 lat temu przez rodziców i nie został wykończony. Aktualny przekrój ściany idąc od zewnątrz. 1. Tynk (siatka, klej) 2. Styropian o grubości 5cm 3. Płyta osb 18mm 4. Wiatroizolacja 5. Konstrukcja 15 cm wypelniona wełną o wspolczynniku 0,035. Podczas pracy przy jednym z parapetów zewnętrznych spostrzegłem, że styropian jest przyklejony na plackach do osb tak ze jest tam szczelina okolo 1cm. Mógłbyś mi doradzic co myślisz o takim przekroju ściany i ewentualnie doradzić jakie kolejne warstwy zrobic od szkieletu wypełnionego wełną do wnętrza domu?
Widzę, że piszesz również maile. Odpowiem tutaj aby też inni mogli skorzystać z odpowiedzi. Dziwi mnie ten styropian na plackach i wiatroizolacja od strony szkieletu, bo ta membrana ma też chronić płytę osb przed wilgocią a styropian można montować na kołkach i wkrętach (wtedy dochodzi na zero do membrany i płyty osb). 20cm izolacji jest wystarczająca, więc do słupków prosze przybić folię opóźniającą parę (zwykła żółta o wysokim współczynniku Sd), do tego płyty gk bezpośrednio albo najpierw ruszt dla instalacji jeśli jest konieczny i dopiero potem płyty.
Witam, a co Pan mysli o takim przekroju ściany?. Chodzi o ocenę juz istniejacego domu zbudowanego w 2009 roku. Przekrój od wewnątrz na zewnątrz: -12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa -15 mm płyta OSB 3 -ruszt drewniany 40 x 60 mm wypełniony 40 mm steico flex - 0,2 mm folia paroszczelna pe -konstrukcja drewniana 150 x 50 mm -140 mm steico flex -15 mm płyta OSB 3 - wiatroizolacja system elewacji składa się z: -40 mm steico protect masa szpachlowa -siatka podtynkowa podkład gruntujący tynk: - warstwa pierwsza tynk szlachetny akrylowy 2 mm białe. Jak dla takiej ściany wyliczyć warunki w których punkt rosy występowałby pomiędzy płytą osb a folią paroszczelna?
Dzień dobry. Jest to okropnie przezbrojony i skrajnie drogi przekrój ściany ale nie powinno być z nim żadnych problemów. Ważne, żeby zastosować dobrą folię opóźniającą parę, wtedy praktycznie nie występują w Polsce warunki, przy których mogłoby długotrwale dojść do przekroczenia punktu rosy w ścianie.
Bardzo kojące są dla mnie Twoje filmy. Merytorycznie wszystko uzasadnione, tego właśnie szukałem. Sub już wylądował. Co myślisz o pianie PUR (poza tym, że drogo, wiem wiem). Myślę o niej zamiast wełnie i o płycie OSB lub MFP wraz ze styropianem. P.s dziękuję za Twoją pracę włożoną w filmiki !
Dobry wieczór, cieszę się, że moje materiały są przydatne :) Co do piany pur to kwestia jest głównie ceny, bo tu nie ma na czym zaoszczędzić, praktycznie nic nie można zrobić samodzielnie. Nie ma też co wierzyć w parametry izolujące od wilgoci, bo nawet piana zamknięto-komórkowa nie zastąpi folii opóźniającej parę. Na plus na pewno jest świetna ciągłość izolacji ale przy uważnym układaniu wełna tez to zapewni. Zapraszam do oglądania nowszych filmów, już z budowy :)
Otwarte schody na strych zabudowałem szkieletowo. Między kantówki wełna, na to folia żółta porządnie na zakładkę przybita takerem. Po paru latach przez żółtą folię widać było, że wełna w niektórych miejscach zmienia kolor na czarny. Wydedukowałem, że nie ma innej opcji tylko para przeciska się dziurkami po takerze. Dla pewności na wszystki zszywki i łączenia folii nalepiłem taśmę pvc. Należy więc uważać na wszelakie przebicia paroizolacji, łączenia itp.
Niezbyt rozumiem - po co ocieplać schody na strych? Co do wydedukowanych wniosków to ciężko się jakkolwiek odnieść, bo informacji jest bardzo mało. Przede wszystkim jakie parametry miała ta folia, że dziurki po zszywkach sprawiły, że przestała działać? Albo źródło problemu jest gdzieś indziej albo ta folia już z założenia nie miała prawa wystarczyć. Możliwe też, że po drugiej stronie był problem, czyli gdy już jakas wilgoć do wełny weszła, to nie miała jak ujść. Brak szczeliny wentylacyjnej i odprowadzania na zewnątrz chociażby.
@@drzeky Miałem schody żelbetowe wyprowadzone na strych, czyli jak stanąłem na spoczniku to końcowa płyta żelbetowa była mi gdzieś do torsu. Musiałem dobudować zamknięcie schodów z drzwiami. Zrobiłem to właśnie szkieletowo z wełną i folią paroizolacyjną. Od zewnątrz była goła wełna, więc nie ma co się doktoryzować nad innym problemem. Proponuję poczytać o przenikaniu ciepła przez przegrody budowlane, spojrzeć na wykres temperatur w ścianie. Para wodna przenika, ale tylko do momentu gdy staje się wodą. Właśnie dlatego należy ograniczyć lub najlepiej wyeliminować wnikanie pary w przegrodę. Pozdrawiam!
"Proponuję poczytać o przenikaniu ciepła przez przegrody budowlane" - ciekawe, że pisze Pan to w końcowym odcinku serii filmów, w których tłumaczę zagadnienie przenikania ciepła przez przegrody budowlane, przy okazji tłumacząc zagadnienie dyfuzji pary wodnej i przekroczenie punktu rosy :) Co do montażu folii opóźniającej parę, to prócz konieczności zastosowania odpowiedniego produktu zgadzam się, że trzeba się do tego przyłożyć.
Witam a co sądzisz i przekrojuod wew gk, ruszt inst, paroizolacja,, konstrukcja wypelniona wełna, płyta wloknowo gipsowo fermacell na to wiatroizolacja potem wełna i tynk silikatowy
Czy taki przekrój ściany jest poprawny? Jeśli nie co do zmiany? Styropian ryflowany bądź wełna bardziej ku wełnie się skłaniam wiatroizolacja poszycie konstrukcja w środku ocieplenie welna paroizolacja płyta karton gips. Pytanie jeszcze jedno czy od wewnątrz lepiej zrobić ruszt i dać instalacje aby nie niszczyć paraizolacji? Co by Pan zmienił w takim układzie bądź dołożył? Pozdrawiam
Witam. To brzmi jak bardzo standardowy przekrój ale warto kupić folię opóźniającą parę o wysokim współczynniku Sd (co wcale nie oznacza najdroższą). Jeśli sa fundusze i możliwość zmniejszania pomieszczeń, to ruszt sporo daje. Można chociażby dać słupki nośne w większych odległościach i zagęścić rusztem, zeby do niego kręcić gk
@@drzeky A ja znalazłem taki przekrój. Pomijam ruszt instalacyjny. OSB/wełna celulozowa/MFP/ wełna pod tynk. Chyba nawet paroizolacji nie ma, bo wiatro izolacji nie ma na pewno-MFP robi za wiatro izolację.
Witam, mam pytanie. Wykonawca proponuje zmianę wewnętrznej płyty osb z 10 mm na 18 mm za dodatkowo płatna kwota 7 tys. Ma to sens? Jakie są korzyści z takiej zmiany? Nie chodzi o sam koszt, tylko czy warto zwiększyć grubość osb?
Witam mam domek na działce ROD szkieletowy, przekruj podaje od zewnątrz czyli wiatroizolacja plyta osb12mm, welna mineralna 15 cm ,paroizolacia, i czy mogę wykonczyc to też plyta osb 12mm ?
A jak to ma się do konstrukcji nieogrzewanych typu garaż (duży, wolnostojący, niepołączona z domem)? Nie wiem jaka tam może być temperatura latem czy zimą przy konstrukcji z belek 15cm, od środka osb12 lub gk, folia, 15cm wełny (a może nie ma to sensu i dać mniej skoro to nie dom?), osb12, wiatroizolacja i jakaś blacha na elewacji lub coś typu podbitka. Mimo braku ogrzewania chciałbym aby było sucho i powiedzmy z 10st. C zimą.
Witam. Skoro nie będzie tam skąd się miała brać para wodna to nie ma aż takiego zagrożenia zawilgoceniem ścian. Gorzej z planowaną temperaturą 10stopni zimą, bo to wymaga już jednak ogrzewania a to ma sens dopiero przy odpowiedniej izolacji.
Pod warunkiem że paroizolacja jest poprawnie zrobiona co w wielu przypadkach nie jest takie oczywiste. Przeważnie jest podziurawiona jak sito od różnych instalacji.
Kompletne olewanie zabezpieczenia dziur po gniazdkach czy innych przepustach to faktycznie problem ale uszkodzenia spowodowane wkrętami czy gwoźdźmi już nie, nie dajmy się zwariować.
Mur 4 warstwowy. Rozważam zakup segmentu, ale właściciel zbudował go mocno nie standardowo (warstwy od wewnątrz budynku):cegła, wełna, cegła, styropian. Nie pracuję w budownictwie, ale coś mi mocno tu nie pasuje. Twierdzi, że to czysta ekonomia. Mniejsze koszty ogrzewania. Tylko, że budynek jest z 2000 roku, a ocieplenie pojawiło się kilka lat temu. Moja obawa to zawilgocone mury. Jak to sprawdzić? Może odpuścić sobie to ogłoszenie? Co sądzicie?
To trzeba specjalnie przeliczyć znając grubości warstw i ich dokładne parametry (lambda i Sd, o których wspominałem). Przekrój faktycznie przekombinowany ale ciężko przewidzieć jak się zachowa
Wreszcie ktoś rzeczowo wyjaśnia sprawę:) unikał bym rozwiązania z ryflami, bo to leczenie przez opuszczanie krwi. W idealnych warunkach, spokojnie może być układ z OSB i stropianem, zakładamy, że będzie paroizolacją super szczelna, - mostki dyfyzyjne, to inna liga problemów, zostaję drogie oprogramowanie, lub badania lab. W inst. Bud pasywnego krążyła fajna grafika, jak przez szczeline 1mm w ciągu dnia 360g pary uległo kondesnacji ?! I wtedy pomysły z radzieckim układem (nie obrażając radzieckich układów, podwójnie stosowane, raz ok, raz nie zależy od kontekstu:) ). Osb na to stryro plus tynk akrylowy. Polecam Tobie badać ściany i liczyć bez paroizolacji, wtedy wysuskasz tą naj. Zwykły przaśny dach weź na tapetę, tam zawsze będzie dobrze:) pozdrawiam:)
Dziękuję za docenienie pracy :) Co do styropianu to jest z nim taki problem, że wypada na osb jednak dać wiatroizolację. Nie tyle w celu ochrony przed przewiewaniem, bo sama płyta daje te właściwości ale ochronę przed wilgocią z zewnątrz. I właśnie ten aspekt uniemożliwia klejenie styropianu bezpośrednio do płyty poszycia.
Witam, czy do przyjęcia jest przekrój ściany od wewnątrz idac: regips, osb, paroizolacja, piana w konstrukcji 15 cm wiatroizolacja, plyta cementowa? Głównie chodzi mi o to czy przed paraizolacja może być regips i pod nim osb?
Dzięki za rzetelne informację, z racji tego, że jestem laikiem w tych sprawach proszę o podpowiedź co zrobić. Ściana od zewnątrz 8cm wełny, wiatroizolacja, OSB 1,8 cm, w konstrukcji 15 cm wełny lambda 0,039, folia paroizolacyjna nie wiem o jakich parametrach. Na tym etapie tyle, lecz wykonawca chce dodatkowo położyć OSB 1,2cm oraz płytę G/K. Po obejrzeniu filmów myślę żeby zweryfikować właściwości foli i ewentualnie ją zmienić na sd około 80 ( jaką folię zastosować?). Czy można zostawać stelaż konstrukcyjny na elektrykę/ wodę/ kanalizację 5 cm i dać na to tylko płytę G/K, czy mogę dać OSB + G/K?
Witam, cieszę się, że moje materiały się przydają :) Na pewno warto zweryfikować parametry folii i dać taką z Sd>60metrów. Osb od środka ściany to wg mnie zbędny wydatek, spokojnie można zastosowac klasyczny aluminiowy ruszt i przykręcić do tego standardowo płyty karton-gips.
witam planuje maly domek i nurtuje mnie zagadnienie membrany wiatroszczelnej gdy dom jest ocieplany welna i tynkiem na zewnatrz ? wnioskuje ze to tylko oslania poszycie z osb ? jesli tak to zmieniajac poszycie na plyty budowlane cementowe to zalatwia temat pod ocieplenie metoda lekka sucha bo te plyty sa otwarte dyfuzyjne ? prosze o wyjasnienie
Witam. Wiatroizolacja chroni płyty przed wilgocią, zmniejsza straty cieplne przez przedmuchy i chroni płyty (w pewnym stopniu) przed zaciekami przy stolarce drzwiowej i okiennej. Jak na płyty ma iść wełna i tynk to z punktu widzenia izolacji przed wiatrem nie jest to niezbędny element.
Mit OSB3 został obalony :). Spotkałem przekrój ściany od wew. na zew. Karta gips; 5cm wełny+ szkielet jako ruszt instalacyjny; paroizolacja; 15cm welny +konstrukcja; OSB3; wiatr izolacja; ruszt do montażu poszycia zewnętrznego; deska elewacyjna. Jeszcze 2 wersja przekroj z drobna zmiana zamiast ruszty do poszycia to styropian 15cm plus tynk elewacjny
Będziesz miał problem ze znalezieniem takiego styropianu a jak już to zapłacisz za niego dużo. Też problem z tą wełną na ruszcie a przed folią, bo ona będzie cały czas narażona na wilgoć z pomieszczenia. Mija się to z celem a już na pewno nie jest warte ponoszenia na to rozwiązanie takich kosztów.
A czy przekrój ściany wyglądający następująco od środka: płyta gk,paroizolacja,ruszt metalowy pod płyty, OSB 18mm, wełna 15 cm w konstrukcję i płyta OSB 22mm bo taka jest już zamontowana byłby poprawny?
na pewno nie z finansowego punktu widzenia. Co do kwestii przekroczenia punktu rosy nie sprawdzałem nigdy stalowego szkieletu, na pewno dużo łatwiej dojdzie na nim do przekroczenia punktu rosy ale w jakich warunkach - trzeba by dokładnie spradzić.
To lepiej było by robić ruszt z lat drewnianych? Ruszt metalowy chce zastosować ze względu na to że jest to poddasze i ścianka kolankowa jak i szczytowa leżą na starych belach drewniach które mają ponad 20 cm a konstrukcja z ściany szkieletowej zbudowana jest z kantowki o grubości 14cm i muszę zniwelować ten uskok. A co z tą płytą od środka dawać czy nie?? Chciałem ją zastosować żeby to wszystko usztywnic o wewnątrz bo nie wiem czy istniejące płyty OSB od zewnątrz nie będą kiedyś ściągane bo trochę już są na tych ścianach i wyglądają nie najlepiej
Ja bym robił z łat drewnianych, można przecież zamówić w tartaku dowolny wymiar. Poza tym wyjdzie to teraz taniej niż z innych materiałów, plus odpad jest minimalny (łatwo łączyć odcinki łat ze sobą za pomocą ścinek). Co do osb, to zależy od stanu tych na zewnątrz. Może warto teraz je wymienić. Osb od środka ma sens tylko z punktu widzenia np wieszania czegoś.
A jak obliczyć prędkość dyfuzji? Jaki czas para wodna się przeciska przez paroizolację a jaki przez wełnę, osb czy inny materiał. Jak da radę to obliczyć? Pozdrawiam
Witaj. Sama prędkość jest trudna do obliczenia, bo zależy od wielu czynników a w szczególności od różnicy ciśnień między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. A co do samego oporu, jaki materiał stanowi dla dyfuzji to masz współczynniki "mi" i "Sd" dla materiałów, które odpowiadają na część Twojego pytania. Pozdrawiam!
@@drzeky w takim razie 11 minuta filmu :) ile trwa ten proces przeciskania tych teoretycznych 2 gram pary wodnej. Załóżmy że przeciska się przez materiał o sd 1 i druga opcja materiał sd np. 5. Nie wiem czy dobrze tłumaczę. Chodzi mi o czas w jakim te przykładowe 2 gramy opuści przegrodę, zakładając że mamy tylko te 2 gramy, nie bierzemy pod uwagę procesu ciągłego
Sd materiału mówi o tym ile gram pary wodnej zatrzyma na sobie. Materiał o większym sd zatrzyma więcej niż materiał o mniejszym Sd. Nie mówi to jednak o prędkości procesu, bo ten zależy od różnicy ciśnień, o czym wspominałem kilkukrotnie. Pytanie powinno brzmieć bardziej o warunki brzegowe dla obliczeń, czyli jakie warunki są w domu a jakie na zewnątrz. Ale obliczenie tego byłoby tak karkołomne, że jeśli nie ma na to kalkulatorów to zbyt wiele zmiennych wybitnie utrudni kalkulacje. Podejdź do zagadnienia bardziej w ten sposób, że mając dane o ilości produkowanej i usuwanej z domu pary wodnej na godzinę przyjmij z tego kilka procent, które "uciekną" przez ściany.
Witam na stronie producenta płyt MFP producent podaję ze,mi dla plyty 12mm ,warunki dla duzej wilgotnosci mi=15 ,warunki o mniejszej wilgotnosci mi= 50. Pan W.Nitka podaję podobne parametry dla OSB może troszkę grosze. Czyli sd jest jeszcze lepsze niż podałeś. Płyty steico są fajne mają sd lepsze są cieplejsze,ale dlaczego nikt nie zwraca uwagi na klasę odporności na ogień są to materiały łatwopalne.
Witam Danych trzeba szukać w kartach produktów, na nich też opieram swoje odcinki i kalkulacje. Podkreślę raz jeszcze, że nie mówię tutaj, że osb jest jedynym słusznym wyborem. Rozprawiam się z powielanym mitem o parametrach tego materiału, dochodząc przy tym do bardzo ciekawych wniosków. Wniosków niewygodnych dla wielu ludzi, którym na rękę jest przeinaczanie faktów.
@@drzeky Witam ja się jednak zdecyduje na MFP potrzebuje 150m2 różnica w cenie będzie ok 200zl nie chodzi już o sd jest po prostu lepsza.Myslalem też o płycie Duraline którą jest tańsza od OSB/MFP tylko nie wiem czy może myć użyta jako konstrukcyjna? Niby tak, parametry ma fajne.A tak na Maŕginesie mam wujka który ma na poszycie osb na to wiatroizolacja i bezpośrednio styropian 10cm ostatnio powiększył salon więc rozbierał ścianę.Nie było grama zawilgocenia ściana jak nówka. 😊Pozdrawiam i czekam dzisiaj na filmik 😊
a co było płyta zewnętrzną? Bo ciekawią mnie kołki, które nie wypadały na słupkach, tylko łapały samą płytę. Jeśli to 12mm to jakiej grubości był ten przykręcony styropian, że to się trzymało? Pytam bez złośliwości.
I jeszcze jedno...jaka wilgotność jest w przegrodzie po jej zamknięciu? Jaka jest wilgotność drewna konstrukcyjnego i wełny w czasie budowy? Na pewno jest tego trochę, więc fajnie chyba by było, aby po zamknięciu ściany wilgoć sobie swobodnie odparowała.
Na to pytanie poniekąd odpowiedziałem w tym filmie. Drewno, wełna czy cokolwiek znajdzie się w konstrukcji ściany to nie "perpetuum mobile", które będzie produkowało wodę. Oczywiście nie polecam nikomu zamykania ściany z mokrym drewnem i mokrą wełną ale te ilości wilgoci, które tam są spokojnie się wyrównają a nadmiar będzie odprowadzony. Proszę raz jeszcze zwrócić uwagę na dysproporcję w oporze dyfuzyjnym pomiędzy materiałami, o których wspomniałem w odpowiedzi na drugie z Pana pytań pod tym filmem. Pozdrawiam
Dorób jakieś obrazowe porównania tudzież wprost rysunki, bo tak to film długi, a zrozumiałej dla laika merytoryki na minutę. Nie należę do "sekty skandynawskiej", ale tak na logikę jedna wątpliwość. Jeśli w pomieszczeniu powstaje para wodna, to przez opóźniacz pary jest przeciskana przede wszystkim dzięki ciśnieniu powstającemu w pomieszczeniu. Natomiast ZA paroizolacją ciśnienie jest zupełnie inne i nic już pary nie pcha na zewnątrz - względnie jest to zależne od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Tym samym opór dyfuzyjny kolejnej warstwy, czyli tego co jest bezpośrednio za konstrukcją powinien być zupełnie znikomy, bo pary w konstrukcji jest niewiele, ale ma tak niskie ciśnienie, że zatrzyma ją w przegrodzie byle co. Być może zupełnie źle rozumuję, ale wiesz - to chłopska logika, nie wyliczenia z laboratorium. Ja wiem, że większości komentatorów film pasuje pod tezę i się cieszą, że jednak da się po taniości, ja tam lubię znać wszystkie za i przeciw.
Witaj! A wystarczyło oglądnąć pozostałe odcinki to może nie byłbyś / byłabyś już laikiem i poznał/ poznała odpowiedź na swoje pytanie :) Ciśnienie nie spada nagle za folią. Na ciśnienie nie wpływa wilgotność ale temperatura a ta się zmienia w sposób marginalny na półmilimetrowej przegrodzie. Proces dyfuzji trwa aż do wyrównania ciśnień, więc - w tym przypadku - tak długo aż nie wyrównają się temperatury. Dobrze dobrze, zgłębiaj wiedzę, pytaj, szukaj, kombinuj :)
@@drzeky no nadal nie do końca wierzę, że tak to działa. Cząsteczki pary poddane ciśnieniu, osiągają jakąś prędkość, nie? Sugerujesz, że mechaniczna przeszkoda, jaką jest opóźniacz, nie zmniejsza tej prędkości?
Sugeruję, że mechaniczna przeszkoda, jaką jest opóźniacz nie powoduje drastycznego spadku ciśnienia, które powodowałoby zatrzymanie procesy dyfuzyjnego przepływu powietrza przez ściany zewnętrzne. Pamiętaj, że rozważamy tu ciśnienie powietrza jako mieszaniny gazów.
Zjawisko dyfuzji omówione jest dosyć szeroko w 3 odcinku niniejszej serii. Polecam oglądnąć. Chyba, że jest to jakiś zaczepny komentarz. Wtedy karnie proszę oglądnąć całą serię ;)
Czyli odsyłam szanownego Pana do całego odcinka w którym omawiam to zagadnienie. Po to je nagrywam, żeby definicje, procesy, wzory i powiązane zagadnienia były zrozumiale przedstawione. Jeśli chce się Pan doedukować z zakresu dyfuzji to proszę go po prostu oglądnąć.
Fajna seria! A co z np. nową modą na stawianie budynków mieszkalnych z płyt warstwowych PIR - czyli konstrukcja stalowa obita płytami, a przekrój ściany rysuje się tak: GK, 7cm wełny, płyta PIR 100-120 (metal pianka metal), na to styropian i tynk. Wojna w internetach o ten materiał toczy się od kilku lat, i nikt nigdzie nie podszedł do tematu sensownie.
Witam i dziękuję za zainteresowanie kanałem. Obecnie konstrukcje stalowe wychodzą bardzo drogo przez cenę tego surowca. Osobiście uważam drewno za dużo lepszy i przystępniejszy budulec. Wytrzymałościowo jest wystarczający, izolacyjnie drastycznie lepszy no i można wiele z obróbki wykonać samodzielnie :) Jeśli chodzi o samą płytę PIR to trzeba sprawdzić na jej opłacalność cenową oraz parametry izolacyjne, bo to głównie rzutuje na wybór tego a nie innego materiału.
stawiałem piekarnie wykonane w tej Technologie ale kontenery morskie. Na zewnątrz nie dawaliśmy żadnych dociepleń tylko i wylocznie panele ozdobne z kompozytu. Według firmy właściwości izolacji cieplnej spełniały wszystkie warunki .
Tani dom to tanie rozwiązania. Pańskie tłumaczenia są logiczne, aczkolwiek zakładają wnikanie pary w przegrodę tylko z jednego, doskonale (folia) zabezpieczonego kierunku. A użytkowanie w latach to już inna sprawa, inne warunki. Pozdrawiam
Witam. Te rozwiązania nie są forsowane aby były tanie. Są po prostu wystarczające i nie ma konieczności - z fizycznego punktu widzenia - aby wydawać na nie więcej. Co do parametrów folii to proszę zwrócić uwagę na fakt, że jej parametry są mocno na wyrost. Pozwala to wziąć poprawkę na ewentualne błędy montażowe czy późniejszą eksploatację. Pozdrawiam
Witaj. Przecież dobre cztery odcinki tłumaczę zjawisko nasycenia powietrza parą wodną. Myślę, że bardzo szeroko poruszyłem zagadnienia wilgotności i punktu rosy. Rzuć okiem na playlistę, do której wrzucam filmy z tym związane.
Witam Panie Jacku. Na grupie #Moc drewna jest zamieszczony Pana filmik dotyczący stosowania OSB. Pan Mariusz Paluszek jak napisał zgadza się z Panem w 30% twierdzi że Pana obliczenia sprawdzą się w warunkach laboratoryjnych. Problemy pojawia się w czasie eksploatacji domu.?
Witam i dziękuję za oglądnięcie tego odcinka. Nawet nie wiedziałem, że stał się on aż tak popularny ale to bardzo dobrze. Niech się teraz tłumaczą ci, którzy przez tyle lat wodzili ludzi za nos, nie popierając swoich teorii danymi, kalkulacjami i bez objaśniania zjawisk fizycznych, na jakich to się wszystko opiera. Przy folii o Sd=82metry i osb o Sd=2,7metra, żeby ta płyta nie była w stanie oddać w wyniku dyfuzji pary wodnej, która przejdzie przez opóźniacz pary, to ten opóźniacz musiałby stracić swoje możliwości z 100% na jakieś 2-3%. To daje tak duży margines błędu na "założenia laboratoryjne" oraz ewentualne nieszczelności i błędy montażowe, że nie pozostawia to złudzeń. Pozdrawiam!
Witam dzięki za ciekawa serię. Mam pytanie jestem na etapie kończenia ścian. W tym momencie wygląda to tak. Od wewnątrz osb15, wełna i konstrukcja, osb 15, wiatroizolacja. Osoba która stawiała mi dom mówi że już nie potrzebuje paroizolacji, tylko bez pośrednio na osb kręcić k-g. A z zewnątrz przywiercić styropian również bezpośrednio na osb. Ponieważ przy szczelnej elewacji i tynku akrylowym oraz zastosowaniu w domu rekuperacji nie ma skąd dostać się tam para wodna. Sam ma w ten sposób wybudowany swój dom. Ci o tym sądzisz? Pozdrawiam.
Witaj. Para wodna znajdzie się w ścianie w wyniku dyfuzji. Zrobiłem o tym 4 odcinki, ten tutaj jest ostatnim. Polecam oglądnąć wszystkie to wtedy będzie przystępniejsze to zagadnienie. 2x osb i to 15mm to po pierwsze o jedną warstwę osb za dużo a po drugie niepotrzebnie grube. OSB w żadnym razie nie jest paroizolacją. A na zewnątrz należy na płytę dać wiatroizolację aby zabezpieczyć ją przed bezpośrednią wilgocią z zewnątrz i ewentualnymi zaciekami przy oknach i drzwiach.
@@drzeky Dziękuję za szybką odpowiedź. Obejrzałem te odcinki, taki stan mam na tą chwilę i już tego nie zmienię, ale mogę dodać paroizolację teraz na osb od wewnątrz i dopiero kręcić k-g i rozumiem że będzie ok? Ale chciałem się dowiedzieć czy potrzeba robić ta szczelinę wentylacyjna przed styropianem czy można go kręcić bezpośrednio do płyty na wiatroizolacjie?
Wg mnie zawsze lepiej dać tę szczelinę. Zwłaszcza gdy zamiast jednej osb12mm ma się dwie 15mm. Folia opóźniająca parę jest bardzo ważna, najlepiej taka z Sd większym nić 60 metrów. Polecam ją dać od środka pod gk
Co Pan myśli o propozycji niektórych firmy by stworzyć ścianę całkowicie zamkniętą dyfuzyjnie? Uważają, że z wnętrza dzięki paroizolacji się wilgoć nie dostanie, a z zewnątrz np. płyta gipsowo włókowa i na nią styropian, bez rusztu wentylacyjnego. Czy bezpiecznie brać taki przekrój ścian pod uwagę? Pomijając już fakt, że sama płyta gipsowo-włókowa jest droga. Wydaje mi się, że zakładanie szczelności ściany w perspektywie lat jest dość naiwna...
Dzień dobry. To by miało sens przy kilku założeniach: folia opóźniająca parę o perfekcyjnych parametrach (wyjątkowo wysokie Sd) brak degradacji tego parametru na przestrzeni lat bardzo dobrze zaprojektowana i działająca wentylacja domu. Czyli w praktyce jest to najczęściej próba usprawiedliwienia kiepskich rozwiązań w ścianie i dorabianie temu ideologii. Kwestia jeszcze tego jaki opór dyfuzyjny stanowi stosowana przez nich płyta, bo to mocno rzutuje na to, czy i gdzie będzie przekroczony punkt rosy i nastąpi wykroplenie.
Co mam zrobić jeśli konstrukcje mam obitą osb a od środka jest położona welna 15cm i właśnie za tą wełną na osb wykrapla sie para wodna ,a jeśli jest mróz to welna przymarza?
Należy od środka dać folię opóźniającą parę, wentylować pomieszczenia i ewentualnie dodać jakąś elewację, zeby płyta nie miała bezpośredniego kontaktu z zewnętrznym środowiskiem.
a nie nastepuje przypadkiem kumulacja pary wodnej w powietrzu za paroizolacja po iluś tam cyklach "gotowania" w pomieszczeniu i za każdym razem paroizolacja przepuści coś... a to co juz jest w przegrodzie nie odparuje....
Super kanał, mega dużo potrzebnej i przydatnej informacji, gratulacje, (trudnej do ogarnięcia dla laika ;) za trzecim razem zacząłem ogarniać hehehe), ale żeby nie było tak słodko mam pytanko odnośnie ściany, ma być tak: elewacja deska świerk, folia wiatro-szczelna wełna 150mm 0,33 płyta osb 12mm aluminiowa folia paroizolacyjna, dystans 12mm i karton gips 12mm co Ty na to ? i odrazu dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Dziękuję za docenienie mojej pracy :) Co do przekroju: Daj osb na zewnątrz, posłuży jako warstwa do umieszczenia wiatroizolacji oraz będzie ogranicznikiem dla wkładanej wełny. Od środka daj normalną folię opóźniającą parę o dobrym, wysokim Sd. Te aluminiowe to taki pic na wodę trochę a swoje główne zadanie spełniają marnie. Dystans 12mm jest zbędny, więc daj folię bitą do słupków i potem albo GK na słupki albo do słupków stelaż gk i na to płyty. Pozdrawiam i zachęcam do oglądania na bieżąco :)
Ekstra, dzięki za materiały! Jednego tylko nie zrozumiałem. Po folii paroopóźniającej (do zewnątrz), dalej wychodzi nam jakaś mała ilość pary wodnej. Ufam, że na wykresach, które pokażesz niedługo, widać że jej ilość jest z zapasem mniejsza od jej maksimum, uwzględniając gradient temperatury w przegrodzie dla np srogiej zimy. Do tego miejsca problemu nie widzę. W 13:00 nie wykazałeś jednak, w jaki sposób para ma przejść dalej. Domyślam się, że w tym miejscu ciśnienie dalej jest wyższe niż na zewnątrz zatem mechanizm będzie ten sam, tak? I teraz zasadnicze pytanie: czy "prędkość ucieczki" pary z wełny o obniżonym w stosunku do otoczenia Sd będzie wystarczająca, aby zapobiedz gromadzeniu się tam pary? Takie gromadzenie doprowadzi w konsekwencji do wykroplenia (zakładam stałą "prędkość ucieczki" względem wilgotności i temperatury). Drugie pytanie, powiązane z powyższym: co jeśli do środka przegrody dostanie się woda (np cieknięcie na skutek partactwa przy budowie)? Wiem, że nie projektujemy tego do stania w wodzie, ale w wypadku takiej sytuacji warto wiedzieć, czy ściana będzie eskalować problem czy go wytrzyma.
Witaj, cieszę się, że materiał Cię zaciekawił :) Jedno mi nie pasuje w Twojej wypowiedzi, bo opóźniacz pary mamy od wewnątrz a wiatroizolację od zewnątrz. Ale rozumiem, że pytasz co się dzieje z parą wodną w przegrodzie przy jej zewnętrznej części, gdy temperatura jest zbliżona do tej panujacej poza domem. Otóż przy dużej różnicy temperatur, różnica ciśnień jest na tyle duża, że skutecznie tę parę przeciska na zewnątrz. Natomiast przy małej różnicy temperatur dyfuzja - choć w mniejszym stopniu - również zachodzi. Ale nie zachodzi przejście przez punkt rosy i woda jest ciągle w stanie gazowym. Zewnętrzna warstwa jest również wystawiona na kontakt z powietrzem poza domem, które również pomaga w odbieraniu wilgoci do otoczenia.
@@drzeky Obejrzałem wszystkie odcinki i mam pytanko odnośnie powyższego. Mam domek letniskowy o konstrukcji: od zewnątrz: deska zewnętrzna - folia wiatroizolacyjna - wełna skalna 10 cm - folia paroizolacyjną. Na to pójdzie stelaż i następnie boazeria. Słońce które przyświeca w jedną ścianę i dach domku powoduje że wewnątrz ściany na paroizolacji pojawia się wilgoć. Domek ma być używany weekendami, nieogrzewany w tygodniu. Czy ściana poradzi sobie z tą wilgocią? Na pozostałych ścianach ten problem nie występuje. Serdecznie pozdrawiam i gratuluję super materiałów.
Ciekawa sytuacja, że tylko jedna strona domu ma problem. Prócz padającego słońca może inne kwestie ją wyróżniają? Jakaś łazienka, kuchnia itp? Para wodna pojawia rozumiem na folii nie od strony pomieszczenia ale od strony ściany? Dyfuzja działa od ośrodka o temperaturze wyższej do tej o temperaturze niższej ale nawet jeśli by patrzeć przez pryzmat fizyki to taka sytuacja może mieć maksymalnie miejsce kilka godzin w ciągu dnia i ledwie kilkanaście dni w roku.
@@drzeky Dokładnie tak. Na chwilę obecną jest to szkielet domku z ociepleniem. Nic w środku nie jest urządzone. Problem pojawia się na ścianie, na którą głównie świeci słońce oraz na dachu. Generalnie po przyjeździe w weekend na zewnątrz obecnie jest cieplej niż w środku (pozamykane okiennice). Folia paroziloacyjna położona szczelnie, połączenia uszczelnione taśma Corotop Fix. Jedyne co to na tej ścianie mam okna, natomiast na pozostałych ścianach też są, mniejsze co prawda ale tam nie ma takiego zjawiska. Na chwilę obecną nacialem folie żeby to podsuszyć. Generalnie jak Pan uważa, czy taki układ ściany ma rację bytu w domku nieogrzewanym codziennie? Dodam że wełna przylega bezpośrednio do obu folii. Serdecznie dziękuję za poprzednia odpowiedź ;)
Możliwe, też że drewno było mokre lub wełna i to zostało zamknięte szczelnie foliami. Swoją drogą na pewno dobrą stroną jest położona wiatroizolacja? Bo może zamiast wypuszczać, to zakisza scianę. Prócz temperatury istotna jest tez wilgotność względna i nie dość, że bardzo rzadko dyfuzja przebiega od zewnątrz do środka to jeszcze musiałaby być wtedy duża ilość pary wodnej w powietrzu.
Wszystko fajnie ale na jakimś filmie oglądałem żeby stosować płyty bitumizowane zamiast OSB bo są cieplejsze i mają lepszy współczynnik SD. Zalecenie było takie dlatego że paraizolacja nie wszędzie jest szczelna i nie wszędzie przejdzie te 10%pary gdyż powbijane są w nią gwoździe i porobione otwory na kontakty.
Owszem, nie wszędzie folia będzie szczelna właśnie z powodu zszywek czy wkrętów ale jej zapas Sd jest tak duży, że spokojnie można wziąć to pod uwagę a i tak problemu z parą wodną być nie może.
A co gdy dojdzie do zalania? Awarii itd?? Co gdy jakieś zwierzę namiesza w ścianie i zrobi masakrę? Nie lepiej dmuchać na zimne i od razu zrobić tak warstwy ściany, żeby w razie czego szybko to odparowalo i żeby ściana nie zgniła? Wg mnie osb można dać tylko od wewnętrznych przed folia...
Jak Panu zaleje dom albo zwierze zrobi w niej masakrę, to choćby nie wiem gdzie Pan to osb sobie dał to i tak to nie odparuje samo i trzeba drastyczniejszych kroków. Ściana ma być zaprojektowana tak aby działała w warunkach w których ma funkcjonować i nie było z nią problemów. Krokiem dalej jest zaprojektowanie jej tak aby nie przepłacać za materiały. Gdybyśmy mieli budować w oparciu o wszelkie możliwe rzeczy jakie mogłyby kiedykolwiek wystąpić to albo zadłużalibyśmy się na całe życie (co większość ludzi robi) bo rozwiązania zaczynają być irracjonalnie drogie albo też nie decydowalibyśmy się na budowę domu (co pozostała część ludzi robi). Zostaje ten promil myślących pragmatycznie i dla nich też moje publikacje są skierowane.
Witam, a ja z innym problemem. Żałuję, że dopiero teraz pojawiają się takie filmy jak Pana. Mamy dom szkieletowy ok 10letni. Zbudowany przez nieistniejąca już firmę "kogucik". Idąc od środka mamy boazerie, folię, konstrukcję z wełną 15cm, wiatroizolację i elewację drewniana. Od samego początku znajdujemy miejsca które są po prostu nieszczelne. Stoimy przed problemem ocieplenia domu. Co by Pan sugerował? Myślimy o zdjęciu elewacji aż do konstrukcji, wymianie wełny w środku. Ewentualnym dociepleniu wełna fasadowa? Proszę o pomoc. Ela
hey. Dzięki za film. dwa pytania: pierwsze odnośnie montażu samych płyt osb. Z tego co widziałem to montowane są one z zachowaniem 5 mm przerwy wiec te reszki pary bez problemu wylecą, ale jeśli dobrze wszytko zrozumiałem z twojego filmu to te 5mm szpary nie są konieczne, czy tak? Druga sprawa. Czy zatem nie lepiej jest zastosować wiatroizolację na ostatnią warstwę izolacji? czyli np. od środka: płyta K/G, folia paroizolacyjna, konstrukcja drewniana z wełną 15cm, OSB 12mm, płyta elewacyjna sztywna wełniana 10 cm i dopiero na to folia wiatroizolacyjna, następnie ruszt i elewacja drewniana?
Witaj. Szczelina nie jest dla pary wodnej a dla dylatacji, żeby płyty pracując nie ocierały się o siebie. Wystarczy 2-3mm. I to nie jest droga ucieczki dla pary wodnej, bo sama płyta również ją bez problemu może oddawać dalej. To co proponujesz jest rozwiązaniem bardzo przekombinowanym i drogim. Daj wiatroizolację na osb i na to wełnę elewacyjną i na to tynk. Albo daj osb, wiatroizolację, ruszt na jakieś 2cm i do tego kręć deski
@@drzeky dzięki za odpowiedź, sprawa z dyletacją jasna. Bedzie to dom caloroczny z elewacją drewnianą więc 15 cm wełny bedzie zdaje się mało, stąd wełna na zewnatrz osb i własnie myślalem żeby dać wiatroizolację jako ostatnią warstwę, aby wilgoć w pustce pomiedzy ostatnią warstwą wełny a drewnianą elewacją nie wsiąkąla w wełne. W takim razie jakie było by dobre rozwiązanie dla domu całorocznego (80m2) zamiast 15 cm wełny w konstrukcji dać 20 i belki 195×45, rezygnując z zewnetrznej warstwy ocieplenia?
15cm wełny to wcale tak mało nie jest, choć dom budowany teraz nie przejdzie wyśrubowanych norm WT2021. Oczywiście możesz dać słupki na 20cm ale to z kolei znacznie zwiększy koszty konstrukcji. Możesz na konstrukcję 15cm nabić od środka listwy 5cm (już nie musi to być drewno konstrukcyjne) i pomiędzy dodać 5cm wełny.
@@drzeky to jest niezłe rowiazanie, minusem jest strata wewnetrzna 10 cm z długości i szerokosci powierzchni użytkowej. Jak rozumiem argumentem za tym aby tych 5 cm wełny nie dawać na zewnatrz tylko od środka jest rodzaj użytej wełny, Ta zewnętrzna musiała by być sztywna w płytach a więc i droższa?
Elewacyjna jest dużo droższa. Co do metrażu to przy budowie na pozwolenie to bez znaczenia przecież, bo można zwiększyć obrys zewnętrzny budynku, żeby zachować taką samą powierzchnię użytkową.
Czyli cała norweska technologia budownictwa szkieletowego jest w błędzie bo nie stosuje OSB? A wszystkie rury wodne i związane z nimi awariami są brane pod uwagę? Czy mamy pewność, że te rurki schowane w szkielecie nie pocą się lub może zdarzyć się awaria. Jak macie pewność, że paroizolacja jest super szczelna i nie ma łączeń lub uszkodzeń, mikro wlotów i nie zdarzy wam się awaria to zakładajcie OSB. Są lepsze i tańsze rozwiązania, a śpisz spokojnie i zdrowiej.
Witam. Cóż Pan się tak gorączkuje? Nikt tu nie twierdzi, że ludzie, którzy nie stosują OSB popełniają błąd. Nikt nie twierdzi, że gdy w jakichś rejonach wykształciły się inne rozwiązania oparte o dostępne tam możliwości, to są one złe. Twierdzi się tutaj natomiast, że należy poprzypalać języki tym, którzy bazując na ludzkiej niewiedzy, bądź też sami będąc nią przepełnieni, szerzą nieprawdę o tym, że płyta OSB3 12mm zamyka dyfuzyjnie ścianę. Co do reszty wypowiedzi to jeśli pęknie rura z wodą, to właściciel domu będzie miał zdecydowanie większe problemy niż płyta poszycia. Zresztą i tak dużo z tych rur jest prowadzonych w posadzce. Co do paroizolacji to liczyłem na to, że jednak wyciągniecie dalej idące wnioski po dysproporcjach w oporze dyfuzyjnym między nią a osb, jakie pokazałem. Zakładając, że folia ma Sd=82m to w wyniku błędów montażowych, jej właściwości musiałyby się zmniejszyć ze 100% na około 2-3% aby ilość pary wodnej, która przez nią przechodzi, zatrzymywała się na płycie OSB i nie mogła w wyniku dyfuzji przejść dalej.
Moja gorączkowość jest spowodowana formą wypowiedzi, którą zauważyłem na Twoich filmach. Jest w moim odczuciu drwiąca. Przynajmniej ja tak to odczuwam. Co do Osb to poprostu twierdzę, że nie jest to odpowiedni materiał na ścianę zewnętrzną i Twoje rozumowanie mnie nie przekonuje. Samo to że nie idzie znaleść, parametru sd płyty OSB jest zastanawiające. Druga sprawa jest taka, że płyty OSB różnych producentów różnią się parametrami. Jedna płyta OSB nie jest taka sama co inna. Zresztą podobno, producenci płyt OSB nie zalecają jej na zastosowanie zewnętrzne. Tak czy siak są rozwiązania trwalsze, cieplejsze, zdrowsze i nawet tańsze od osb i nie przejmuję się wtedy wilgotnością w ścianie, która jest bardzo ważna w konstrukcji szkieletowej. Tak jak nasze ciało oddycha przez skórę, tak samo powinien oddychać dom w którym mieszkamy.
Może faktycznie zbyt dużo tej drwiny ale nie odnosi się ona do samych poruszanych i badanych tutaj problemów, bo te bardzo mnie ciekawią - co zresztą widać. Bardziej z samego sformułowania "ściana otwarta dyfuzyjnie", którego ludzie bez żadnej wiedzy i przygotowania teoretycznego powtarzają jak mantra. Stado zmanipulowanych owiec. Na jednym z forów na fb odnośnie budownictwa szkieletowego wrzucilem linki do dwóch kart technicznych producentów osb3, gdzie te parametry są podane. Osb powinno z różnych względów być pokryte wiatroizolacją i nie ma wtedy problemu z ewentualną wilgocią z zewnątrz. Przy osb ponadto równiez nie trzeba przejmować się wilgocią w ścianie, co też w tym filmie udowadniam bardzo dosadnie. Wyniki nie pozostawiają złudzeń, margines dla dyfuzji pary wodnej jest ogromny. Swoja drogą ciekaw jestem jakie rozwiązanie jest tanie, tak łatwo dostępne i proste jak z osb.
Lepszym rozwiązaniem są płyty bitumiczne np. steico universal Black lub Asfaldplate.Taka płyta kosztuje ok. 25 zł za m2 przy grubości 22mm. Nie trzeba przy niej stosować wiatroizolacji, jest ciepła co wpływa korzystnie na izolację termiczną ściany i otwarta dyfuzyjnie.12mm jest pewnie tańsza, ale jej cennika nieznam.Niestety w Polsce jest mało takich płyt do wyboru ponieważ Polska jeszcze troszkę kuleje w konstrukcjach szkieletowych. Polak idąc do sklepu ma w zasadzie jedno rozwiązanie OSB. No i potem takie budownictwo zaczyna rosnąć na polskich ziemiach. Trzeba zaznaczyć, że decydując się na OSB na zewnątrz jedynym jeszcze jako tako rozwiązaniem jest grubość max.12mm. Jak mam budować solidnie i na lata i ma to być dom mieszkalny to OSB odpada. To jest mój wybór i mój sposób na dom. Ale spoko luz. I tak cię lubię. Szacuneczek i pozdrowionka😁 Najważniejsze aby się szanować.
I dalej z tą dyfuzją... :) Tak, 12mm jest sensowne ale zauważyłem tendencję u ludzi, że skoro 12mm jest dobre, to 18mm będzie jeszcze lepsze i to od środka i na zewnątrz, na wszelki wypadek. To też rzutuje na mity o cenach domów szkieletowych, które zaczynają się zbliżać do tych murowanych o ile już to nie nastąpiło. Nie neguję niczyich wyborów, jak zresztą zauważyłeś i bardzo cenię szacunek w dyskusji. Kto chce to dzięki mnie może zrozumieć pewne zjawiska, które mało kto tłumaczy tak dokładnie. Wnioski i decyzję pozostawiam do indywidualnej oceny. Zdecydowanie zbyt duże emocje wzbudzają takie zagadnienia, niewspółmiernie. Pozdrawiam Cię również!
Podawać, to sobie mogą. Informacji szukałem w kartach technicznych producentów płyt OSB. Nie ukrywam, że znalezienie tych danych nie należało do najłatwiejszych.
Niezależnie od tego co ktoś napisze lub nagra nie ma gwarancji, że w procesie produkcji nie zostanie dodane "coś od siebie" (chemia/formaldehyd). Poza tym deski wychodzą teraz chyba taniej? ;-)
ua-cam.com/video/okR9uLDjCww/v-deo.html Witam! Czy mógłbyś w wolnej chwili odnieść się do tego co mówi ten facet w 9:20 o MFP i OSB? Twierdzi, że Sd przy jednakowych grubościach są jednakowe, a tu słyszę, że MFP ma 3x mniej. Mógłbyś podesłać jakiś link albo coś innego skąd czerpiesz info, bo faktycznie ciężko znaleźć.. Z góry dziękuję i powodzenia z budową życzę !! :-)
No i to jest własnie problem takich kanałów, że oglądając je trzeba zawierzyć w argument w stylu "parametry ma bardzo identyczne albo nawet ciut większe". Wg mnie trzeba podać jak najwięcej danych i wytłumaczyć zjawisk aby widz sam potrafił zrozumieć te zagadnienia. Odnośnie konkretnych danych to podawane w moim filmie pochodzą z kart technicznych produktów. Wystarczy chwila przeglądania google pod hasłami "osb karta techniczna" czy "mfp karta techchniczna" albo "mfp współczynnik oporu dyfuzyjnego" i wiedza sama przyjdzie. Robię wyjątek przy tym komentarzu ale na przyszłośc proszę nie dawać linków, bo trafia to do spamu :)
Kurde wszyscy mówią o sd że plyta osb minimalnie przepuszcza parę wodną. A nikt się nie zastanowił nad tym że skoro opózniacz pary przepuszcza nie wielka ilość pary gdzie jej sd jest dużo wyższe niż np.OSB to dlaczego to osb nie przepuści pary skoro ma mniejsze sd niż opózniacz???Dobre.
Sd=2,7m też nie jest jakimś bardzo dużym, na pewno nie można powiedzieć że OSB przepuszcza parę wodną w minimalnej ilości. Ale właśnie tak jak zauważyłeś folia i tak załatwia sprawę. Dziękuję za wnikliwe oglądnięcie odcinka :)
Dlatego nie wierzę ludziom którzy opierają swoje teorie bez przygotowania teoretycznego. Wiedzą że coś tam jest i wiedzą jakie materiały użyć, z reguły niedostępne w PL gdyż pochodzą z rynku miejscowego, trzymają się tych materiałów bo niewiedzą jak sobie z ich zastąpieniem.
Odpowiedź na to pytanie jest poniekąd w poprzednich odcinkach. Jeśli jej nie zastosujesz, to nie nastąpi duży spadek wilgotności względnej powietrza a co za tym idzie dużo szybciej dojdzie do przekroczenia punktu rosy, już w przegrodzie. I będzie do tego dochodziło przy normalnych warunkach pogodowych, nie przy ekstremach.
Cóż, ja uważam, że temat jest na tyle istotny, że należało go podzielić na sekcje i dogłębnie przegadać. Kto chce skróconą wersję może zawsze przeskoczyć na sam koniec serii.
Na FB w grupie Domy szkieletowe gdzie wyznaje się tylko religię że osb na zewnątrz to pewna katastrofa i najgorsze zło kilka razy w komentarzach były przywoływane Twoje filmy. Fachowcy stwierdzili jednak że zmiażdżyli Cię swoimi argumentami. Muszę poszukać tych argumentów bo aż jestem ciekaw. Pozdrawiam
Witaj. Jest taka specyficzna grupa, pamiętam, że zaprosili mnie tam właśnie w związku z tym, że ktoś udostępnił mój film i zrobił się zamęt. Tamtejsi założyciele, wraz z moderatorami (pomijam ich poziom, na jakim niektórzy się tam wypowiadają) to istne kółko wzajemnej adoracji. Wszelkie próby zrobienia czegoś inaczej niż oni założyli, są po prostu banowane i usuwane. Bardzo nie lubię ludzi tak ograniczonych i hermetycznych, wytrzymałem tam może kilka dni i opusciłem grupę, widząc co się tam wyprawia. Ich argumenty nie były w żaden sposób podparte faktami, po prostu ktoś, kto samozwańczo uznał się fachowcem stwierdził, że z jego kalkulacji wynika coś innego. Drugi samozwańczy fachowiec stwierdził, że folie opóźniające parę są tak drastycznie uszkadzane podczas montażu, że ich Sd monstrualnie maleje. Kolejni nie chcieli uwierzyć w to, że płyta osb3 ma takie a nie inne parametry i z tego co pamiętam dyskusja zamilkła gdy dałem im linki do kart technicznych producentów płyt dla potwierdzenia tego, o czym mówiłem. Oczywiście zostałem posądzony o bycie sprzedawcą płyt. Bardzo ciekawi ludzie, na prawdę :) Tak więc proszę szukać ale na własną odpowiedzialność i nastawić się jednak na chłodną ocenę, fakty i prawdziwe kalkulacje a nie na tamtejsze szczekania.
@@drzeky najlepsze są zdjęcia przytoczone w wykładzie mentora grupy na temat poprawności budowania szkieletów przedstawiające konstrukcję rzekomo zawilgoconą z powodu złego przekroju ściany. Ktoś z komentujących zadał sobie trudu i okazało się że zdjęcia pochodzą z amerykańskiej strony i pokazują dom po zalaniu wodą w wyniku awarii czy powodzi już nie pamiętam. Ot cała merytoryka tej grupy.
Chyba kojarzę te zdjęcia, bo raz na jakiś czas ktoś chce zabłysnąć w dyskusji i je wkleja. Tak to już jest, że prościej powielać mity niż zasięgnąć wiedzy i samodzielnie je zweryfikować...
Fajnie opowiedziane, dla laika super. Gratki ;) A wchodząc troche bardziej w szczegóły, co z parą która została w środku? Jak sobie poradzić z jej nadmiarem w pomieszczeniach?
Dziękuję, próbuję nagrywać tak, żeby to było "zjadliwe" dla Was :) Ano nadmiar pary wodnej i przy okazji dwutlenku węgla jest usuwany przez system wentylacji, czy to grawitacyjnej czy mechanicznej.
Na osb trzeba dać wiatroizolację. Juz sam ten fakt uniemożliwia klejenie styropianu do konstrukcji. Daj go po prostu na ruszcie i możesz stosować spokojnie. Pozdrawiam
Można, lecz ryflowany. A takowy jest dosyć ciężki do dostania i niestety drogi. Styropian po to aby był najbardziej standardową i najtańszą warstwą pod wykończenie tynkiem. Przy małej szczelinie wentylacyjnej izolacyjność takiego styropianu dodaje się również do parametru "U" ściany w 50 lub 70% zależnie od ilości powietrza, które w niej może cyrkulować.
@@drzeky jedna z firm nad którą się zastanawiam kładzie styropian na płytę fermacel na kleju w postaci pianki bezpośrednio, bez żadnego rusztu co o tym myśleć?
Jeśli ta płyta może pozostawać przez cały okres swojej eksploatacji narażona na wilgoć z zewnątrz i będzie położona tak aby nie mogło być przedmuchów (innymi słowy folia wiatroizolacyjna nie będzie potrzebna) to niech kleją. Byle warstwa styropianu nie była gruba a jego wytrzymałość na ściskanie zbyt duża, bo to może mocno zwiększyć opór dyfuzyjny i powodować wykroplenia
@@drzeky tynk silikatowo silikonowy stosowany na wykończenie, styro 15, mętlik w głowie przez czytanie niektórych forum, dlatego czekam na następny odcinek obalenia mitów w szkieletowcu 😉a może by tak styro zamienić na wełnę fasadową?
To po co wdawać kasę na paro izolacie I Osb sama wyrzuci wilgoć wytworzoną w domu przez człowieka A na pewno zrobi to skutecznie jak będą minusowe warunki na zewnątrz
Nie osb a drewno, z którego się składa. I nie sama wilgoć a wilgotność względna, rosnąca wraz ze spadkiem temperatury, na którą się nic nie zaradzi. Obejrzał Pan te filmy uważnie? Przecież wszystko wytłumaczylem.
To nie kwestia wiary ale nauki. Oczywiście, że para wodna będzie przechodzić też przez otwory ale ich powierzchnia względem całości domu będzie marginalna. Rzecz jasna nie znaczy to, że można nie przyłożyć się to jej kładzenia.
Wystarczy zamontować OSB od środka I mamy ścianę otwarta dyfuzyjnie w Polsce mamy 4 klasy płyt OSB i one się między sobą wiele różnią Mfp jest o całe niebo lepszą płyta Wystarczy zmoczyć obydwie jeden tydzień w wodzie i zobaczycie różnice. Widziałem już osiedle pod Warszawą Zrobione jak mówisz i niezły grzybek na c 24. Oczywiście stropyian na zewnątrz Jak potrzeba to podaje namiary na osiedle Osowiec. Pozdrawiam
Cóż, no niektórych nie przekona się żadnymi argumentami i będą szerzyć swoje poglądy. Osb wcale nie musi być od środka, dużo większy sens ma na zewnątrz jako nośnik elewacji. Nie ma żadnych problemów z wilgocią, trzeba tylko umieć projektować przegrodę z głową
Wyraźnie pokazuję, że nie muszą być idealnie paroszczelne, nawet mogą dalece odbiegać od ideału a i tak pozostaje ogromny margines bezpieczeństwa dla przekraczania punktu rosy. To są fakty.
Papier przyjmie wszystko w teorii to ładnie brzmi. Ale jest jeszcze "współczynnik" czasu czy błąd montażu. Paroizolacja z czasem może się rozszczelnić (taśma którą się ją uszczelnia), przedziurawić czy może dość do zalania. Ściana musi być otwarta dyfuzyjne ( za wełną szczelina wentylacyjna). Dalej możesz robić wszystko przykręcać OSB do niej styropian nawet 15cm i liczyć dla niego U jak gdzieś to zrobiłeś. Co daje wielkie G. Nie wprowadza ludzi w błąd.
To nie nazywa się "papier przyjmie wszystko" lecz "nie chce mi się liczyć a temat nie jest łatwy, więc wolę powielać mity, ponieważ tak jest łatwiej". Tyle czasu tłukę ludziom wiedzę a i tak wychodzą co jakiś czas takie kwiatki jak Pana komentarze. Proszę zauważyć ogrom zapasu współczynnika Sd przy folii opóźniającej parę, dający zapas nawet na niechlujny montaż oraz ekstremalnych warunków dla jakich jest to liczone.
Teorii za dużo, a bardzo mało przykładów praktycznych. Osobiście bardzo bym chciał usłyszeć jak ma to wyglądać z praktycznego punktu widzenia, nie chce szukać jaki dany produkt ma parametr SD tylko poznać kilka praktycznych rozwiązań a tego mi tu zabrakło. Na koniec miesiąca planuje postawić szopę na konstrukcji szkieletowej i mam bardzo dużo niewiadomych i po obejrzeniu kilku twoich filmików nadal mam wiele pytań, np czy zachować taki sam przekrój na podłodze, ścianie i suficie? Bo np na podłogi chyba nie daje się jako pierwszej warstwy jakiejkolwiek folii, tylko mocuje konstrukcję do fundamentu punktowego.
Ale to właśnie jest odcinek z omawianiem parametrów, wzorów i kalkulacji. Nie da się wszystkiego wrzucić od razu bo nikt by się w tym nie połapał. Celem serii było umożliwienie każdemu podejmowanie samodzielnych decyzji a nie na podstawie "bo ktoś tak powiedział". W razie konkretnych pytań proszę napisać maila na kontakt@tanidomszkieletowy.pl Na ile starczy czasu, to postaram się pomóc.
Witam ;) Jak już wspomniałem odpowiedzi na inny komentarz pod tym filmem: "Przy folii o Sd=82metry i osb o Sd=2,7metra, żeby ta płyta nie była w stanie oddać w wyniku dyfuzji pary wodnej, która przejdzie przez opóźniacz pary, to ten opóźniacz musiałby stracić swoje możliwości z 100% na jakieś 2-3%. To daje tak duży margines błędu na "założenia laboratoryjne" oraz ewentualne nieszczelności i błędy montażowe, że nie pozostawia to złudzeń.". Co do ilości pary wodnej, to proszę zwrócić uwagę na fakt, że rozmawiamy tutaj o fizycznej możliwości metra sześciennego powietrza jesli chodzi o gromadzenie pary wodnej a nie o ilości gram wydzielanej podczas użytkowania domu. Pozdrawiam!
@@drzeky Dobra, to mam konkret na dole strony: www.husart.pl/technologia/ Czyli żeby tutaj było wszystko cacy to trzeba by dać jeszcze jeden ruszt przed styropianem, ewentualnie zamienić styro na wełnę?
Witaj. Dużo zależy od "mi" samej piany, bo ma różne zależnie od jej rodzaju. Z tego co zauważyłem problemem w tych rozwiązaniach jest też nieumieszczanie opóźniacza pary od środka pomieszczeń. Piana przecież nie zakrywa słupków a drewno również wilgoć chłonie.
@@marekgrys no ok. Tylko, że nie rozważamy tu mostków termicznych ale przepływ pary. Ile tej piany będzie na słupkach? Znasz już wzory, sprawdź "mi", pomnóż przez tych kilka centymetrów które Ci wyjdzie, że na nich jest i wyciągnij wnioski
@@marekgrys Wow no przyznam Ci, że nakombinowana ściana :D Danych dużo ale sam już widzisz, że brak tych fundamentalnych, żeby chociaż z grubsza móc "poczuć" jak to będzie pracować. Swoją drogą przeciez to musi byc strasznie droga ściana w produkcji. Kalkuluje Ci się to?
@@marekgrys Jak na tak wymyślny sposób konstrukcji ściany to cena całkiem niska. Problemem takiej budowy (prefabrykaty całych ścian) jest właśnie konieczność próby obejścia takich tematów jak chociażby praktycznie niemożliwość zastosowania folii. Jestem zwolennikiem prefabrykacji ale w postaci przygotowania komponentów (dociętych, obrobionych desek, dociętych płyt itp) i skręcania ich na budowie. Takie konstrukcje też są później lepiej zespolone siłą rzeczy. A szukałeś ofert prefabrykatów w konstrukcji ściany takiej jak omawiam w filmie? Czy raczej nie produkują tego tak?
Gdyby naszła Pana ochota na napisanie jakiegoś sensowniejszego komentarza to chętnie się jakoś odniosę. A tak to jedynie sugeruję nieco pozgłębiać tematy, do których Pan nawiązuje. Lub nie robić tego i budować murowany. Nikt nie broni przecież :)
@@drzeky tak właśnie zrobiłem. Myślałem także nad szkieletowym. Niestety nie znalazłem żadnych plusów i buduje murowany solidny dom na lata. Jako materiał wybrałem solidne i z dobrymi parametrami silikaty. Pozdrawiam
Dużo z plusów, minusów i ogólnie różnic pomiędzy technologiami opisałem w poprzednich odcinkach. Na pewno nie jest tak jak Pan mówi, że domy szkieletowe nie są na lata. Zgadzam się jednak z tym, że obecnie firmy biorą za budowę ich zdecydowanie zbyt dużo pieniędzy.
A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl*
Playlista "ściana *otwarta dyfuzyjnie - poprawna budowa":* bit.ly/3cIhydy
Czwarty, *kulminacyjny odcinek* serii o ścianie *otwartej dyfuzyjnie.* Odpowiadam na pytanie czy *OSB zamyka dyfuzyjnie ścianę!* Ale ta seria będzie dotyczyła zdecydowanie *większej ilości aspektów* wpływających na poprawną *budowę ściany szkieletowej.* Kolejne tematy będą odkrywane w *następnych odcinkach,* więc oglądaj i śledź uważnie :)
Odnośnie dźwięku.... to to o to chodziło! Idealnie teraz. Tego się trzymaj! :)
Cieszę się :)
Witam Panie Jacku.Czy słyszał pan o płycie Duraline? Jest tańsza od OSB i niby może być użyta jako konstrukcyjna?
Ale duraline to karton gips przecież. Szczerze wątpię, że może być wykorzystana jako płyta konstrukcyjna ale to trzeba by się dokopać do karty technicznej, tam będą podane wytrzymałości na ściskanie i zginanie.
@@drzeky mam pytanie odnośnie sklejki wodoodpornej - czy mogłaby zostać wykorzystana jako elewacja? Chodzi mi o te powlekane np. filmem melaminowym.
Rozwiałeś wszelkie moje wątpliwości. Dziękuję.
witam i bardzo się cieszę, że mogłem pomóc!
Jak zwykle super.
Dziękuję ;)
Dobry odcinek. Czekam na następny :)
Dzięki! Staram się :) Kolejny już za tydzień!
Konkretne informacje jasno przedstawione. Czekam na następne odcinki. Swoją drogą co myślisz o takim "pakiecie". Idąc od środka domu; regips, osb 18mm, 20cm wełny, osb 18mm i elewacja (jeszcze nie wiemy z czego 🤔) do tego oczywiście folie. Cały czas zastanawiam się czy robić 15 czy 20cm ocieplenia z wełny...
Witaj, dziękuję za oględnięcie odcinka :)
Na pewno myślę, że osb zdecydowanie zbyt grube. nie ma konieczności stosowania aż takich. Ta warstwa osb od środka ma być jak mniemam do ewentualnego wieszania rzeczy?
@@drzeky dokładnie, na ścianach na których ma coś wisieć chce dać OSB. Co do reszty to się zastanawiam czy prosto na szkielet dawać KG czy jednak jeszcze OSB. W łazience myślałem o płytach farmacell i na to płytki
Prościej przezbroić szkielet dodając deskę w miejscach planowanych szafek, lub pójść w konstrukcję balonową (będę ją niebawem tłumaczył) gdzie 2 najdłuższe ściany na całej swojej długości mają pod sufitem taką deskę i można bez dylematów do niej mocować meble
Fizyka fizyką a ja to wytłumaczę na chłopski rozum. Wszyscy się pocimy ale cała wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz i dlatego nie czujemy dyskomfortu. Zauważcie, że jak pada deszcz a my pracujemy na zewnątrz to możemy:
1. Wejść pod dach
2. Założyć kutkę przeciwdeszczową.
W przypadku pierwszym nic się nie dzieje i robimy dalej. W drugim przypadku po chwili całe ubranie jest wilgotne bo pot jest zatrzymywany przez kurtkę.
Dlatego ja jestem zwolennikiem elewacji wentylowanych w domach szkieletowch. Bo to jest przykład pierwszy.
Do samego zrozumienia problemu chłopski rozum wystarczy ale przy rozwiązywaniu go jednak w oparciu o coś trzeba dobrać materiały i ich parametry :)
Pokazywałem na wykresach przekroje ścian i procenty wilgotności względnej dla różnych warunków atmosferycznych. Widać tam jak na dłoni czy i kiedy może coś się dziać. Wg moich spostrzeżeń ludzie albo demonizują problem albo go kompletnie ignorują... jak we wszystkim trzeba znać złoty środek. Budować sensownie a nie koniecznie drogo.
Super film
Dziękuję :)
Świetny kanał, dzięki za ten odcinek
Dziękuję i zapraszam na kolejne odcinki :)
Witam .
Planuje zbudować garaż nieogrzewany .
Przekrój ściany od wewnątrz to :
-płyta osb
-konstrukcja nośna
- płyta Aquapanel Outdoor (płyta cementowa )
- styropian 10cm
-tynk silikatowy
Co Pan myśli o takiej konstrukcji .
w konstrukcji nośnej będzie jakaś izolacja?
@@drzeky Nie planuje dawać żadnej izolacji w konstrukcje nośną, ale zastanawiam się czy między płytą styropianową a płytą cementową będzie wykraplać się para wodna .
Szczerze wątpię, że będzie się wykraplać bo i w garażu nie ma wielu źródeł zwiększających ilość tej pary wodnej
@@drzeky ok, dziękuje za odpowiedz
Super seria. Jestem w trakcie budowy domku letniskowego. Planowany przekrój ściany od wewnątrz to:
1. deska świerk klasa AB- 14
2.Folia paroizolacyjna 0.2
3.Konstrukcja ściany drewno skandynawskie c-24 45/145 + wełna 15
4. OSB- 3 12 mm
5.membrana wiatroizolacyjna
6.ruszt - łaty
7.Deska elewacyjna świerk gr.19mm
co myślisz o takim przekroju?
Witaj! Dziękuję za docenienie mojej pracy :)
Przekrój taki standardowy jak na domki letniskowe. Powiedziałbym nawet, że lepszy bo często nawet paroizolacji nie dają. Jak już będziesz ją dobierał, to kieruj się tym jakie ma Sd i wybieraj taką, która ma je >70m
@@drzeky dziękuje za szybką odpowiedz. Mam jeszcze kilka pytań:
1.Czy współczynnik przenikania ciepła wełny ma wpływ na dyfuzyjność ściany?
2.Czy jeżeli zamiast wełny w płytach można dać wełnę z rolki ?
3.Czy płyta osb 12mm będzie wystarczająca czy lepiej dać 15?
Wełna ma tak niski opór dyfuzyjy, że prosze na to w ogóle nie patrzeć.
Można, będzie taniej ale też trudniej ułożyć.
Osb 12mm jak najbardziej wystarczy. Wszystko ponadto jest zbędnym kosztem.
@@drzeky dziękuje. Pozdrawiam
Proszę :)
Cześć. Widzę, że znasz się na rzeczy dlatego proszę o radę. Jestem na etapie wykończenia domu szkieletowego, który był budowany 15 lat temu przez rodziców i nie został wykończony. Aktualny przekrój ściany idąc od zewnątrz.
1. Tynk (siatka, klej)
2. Styropian o grubości 5cm
3. Płyta osb 18mm
4. Wiatroizolacja
5. Konstrukcja 15 cm wypelniona wełną o wspolczynniku 0,035.
Podczas pracy przy jednym z parapetów zewnętrznych spostrzegłem, że styropian jest przyklejony na plackach do osb tak ze jest tam szczelina okolo 1cm.
Mógłbyś mi doradzic co myślisz o takim przekroju ściany i ewentualnie doradzić jakie kolejne warstwy zrobic od szkieletu wypełnionego wełną do wnętrza domu?
Widzę, że piszesz również maile. Odpowiem tutaj aby też inni mogli skorzystać z odpowiedzi.
Dziwi mnie ten styropian na plackach i wiatroizolacja od strony szkieletu, bo ta membrana ma też chronić płytę osb przed wilgocią a styropian można montować na kołkach i wkrętach (wtedy dochodzi na zero do membrany i płyty osb).
20cm izolacji jest wystarczająca, więc do słupków prosze przybić folię opóźniającą parę (zwykła żółta o wysokim współczynniku Sd), do tego płyty gk bezpośrednio albo najpierw ruszt dla instalacji jeśli jest konieczny i dopiero potem płyty.
Witam, a co Pan mysli o takim przekroju ściany?. Chodzi o ocenę juz istniejacego domu zbudowanego w 2009 roku.
Przekrój od wewnątrz na zewnątrz:
-12,5 mm płyta gipsowo-kartonowa
-15 mm płyta OSB 3
-ruszt drewniany 40 x 60 mm wypełniony 40 mm steico flex
- 0,2 mm folia paroszczelna pe -konstrukcja drewniana 150 x 50 mm
-140 mm steico flex
-15 mm płyta OSB 3
- wiatroizolacja
system elewacji składa się z:
-40 mm steico protect masa szpachlowa -siatka podtynkowa
podkład gruntujący tynk:
- warstwa pierwsza tynk szlachetny akrylowy 2 mm białe.
Jak dla takiej ściany wyliczyć warunki w których punkt rosy występowałby pomiędzy płytą osb a folią paroszczelna?
Dzień dobry. Jest to okropnie przezbrojony i skrajnie drogi przekrój ściany ale nie powinno być z nim żadnych problemów. Ważne, żeby zastosować dobrą folię opóźniającą parę, wtedy praktycznie nie występują w Polsce warunki, przy których mogłoby długotrwale dojść do przekroczenia punktu rosy w ścianie.
Bardzo kojące są dla mnie Twoje filmy. Merytorycznie wszystko uzasadnione, tego właśnie szukałem. Sub już wylądował. Co myślisz o pianie PUR (poza tym, że drogo, wiem wiem). Myślę o niej zamiast wełnie i o płycie OSB lub MFP wraz ze styropianem. P.s dziękuję za Twoją pracę włożoną w filmiki !
Dobry wieczór, cieszę się, że moje materiały są przydatne :) Co do piany pur to kwestia jest głównie ceny, bo tu nie ma na czym zaoszczędzić, praktycznie nic nie można zrobić samodzielnie. Nie ma też co wierzyć w parametry izolujące od wilgoci, bo nawet piana zamknięto-komórkowa nie zastąpi folii opóźniającej parę.
Na plus na pewno jest świetna ciągłość izolacji ale przy uważnym układaniu wełna tez to zapewni.
Zapraszam do oglądania nowszych filmów, już z budowy :)
Otwarte schody na strych zabudowałem szkieletowo. Między kantówki wełna, na to folia żółta porządnie na zakładkę przybita takerem. Po paru latach przez żółtą folię widać było, że wełna w niektórych miejscach zmienia kolor na czarny. Wydedukowałem, że nie ma innej opcji tylko para przeciska się dziurkami po takerze. Dla pewności na wszystki zszywki i łączenia folii nalepiłem taśmę pvc. Należy więc uważać na wszelakie przebicia paroizolacji, łączenia itp.
Niezbyt rozumiem - po co ocieplać schody na strych?
Co do wydedukowanych wniosków to ciężko się jakkolwiek odnieść, bo informacji jest bardzo mało. Przede wszystkim jakie parametry miała ta folia, że dziurki po zszywkach sprawiły, że przestała działać? Albo źródło problemu jest gdzieś indziej albo ta folia już z założenia nie miała prawa wystarczyć. Możliwe też, że po drugiej stronie był problem, czyli gdy już jakas wilgoć do wełny weszła, to nie miała jak ujść. Brak szczeliny wentylacyjnej i odprowadzania na zewnątrz chociażby.
@@drzeky Miałem schody żelbetowe wyprowadzone na strych, czyli jak stanąłem na spoczniku to końcowa płyta żelbetowa była mi gdzieś do torsu. Musiałem dobudować zamknięcie schodów z drzwiami. Zrobiłem to właśnie szkieletowo z wełną i folią paroizolacyjną. Od zewnątrz była goła wełna, więc nie ma co się doktoryzować nad innym problemem. Proponuję poczytać o przenikaniu ciepła przez przegrody budowlane, spojrzeć na wykres temperatur w ścianie. Para wodna przenika, ale tylko do momentu gdy staje się wodą. Właśnie dlatego należy ograniczyć lub najlepiej wyeliminować wnikanie pary w przegrodę. Pozdrawiam!
"Proponuję poczytać o przenikaniu ciepła przez przegrody budowlane" - ciekawe, że pisze Pan to w końcowym odcinku serii filmów, w których tłumaczę zagadnienie przenikania ciepła przez przegrody budowlane, przy okazji tłumacząc zagadnienie dyfuzji pary wodnej i przekroczenie punktu rosy :)
Co do montażu folii opóźniającej parę, to prócz konieczności zastosowania odpowiedniego produktu zgadzam się, że trzeba się do tego przyłożyć.
Witam a co sądzisz i przekrojuod wew gk, ruszt inst, paroizolacja,, konstrukcja wypelniona wełna, płyta wloknowo gipsowo fermacell na to wiatroizolacja potem wełna i tynk silikatowy
Jest ok, niepotrzebnie drogo ale jak kogoś stać to jak najbardziej można tak budować.
@@drzeky
Zaczynam sam budowę całorocznego małego domku Ok 40m2 , jaki przekroj sciany byłby optymalny?
Czy taki przekrój ściany jest poprawny? Jeśli nie co do zmiany? Styropian ryflowany bądź wełna bardziej ku wełnie się skłaniam wiatroizolacja poszycie konstrukcja w środku ocieplenie welna paroizolacja płyta karton gips. Pytanie jeszcze jedno czy od wewnątrz lepiej zrobić ruszt i dać instalacje aby nie niszczyć paraizolacji? Co by Pan zmienił w takim układzie bądź dołożył? Pozdrawiam
Witam. To brzmi jak bardzo standardowy przekrój ale warto kupić folię opóźniającą parę o wysokim współczynniku Sd (co wcale nie oznacza najdroższą). Jeśli sa fundusze i możliwość zmniejszania pomieszczeń, to ruszt sporo daje. Można chociażby dać słupki nośne w większych odległościach i zagęścić rusztem, zeby do niego kręcić gk
@@drzeky A ja znalazłem taki przekrój. Pomijam ruszt instalacyjny.
OSB/wełna celulozowa/MFP/ wełna pod tynk.
Chyba nawet paroizolacji nie ma, bo wiatro izolacji nie ma na pewno-MFP robi za wiatro izolację.
Witam, mam pytanie. Wykonawca proponuje zmianę wewnętrznej płyty osb z 10 mm na 18 mm za dodatkowo płatna kwota 7 tys. Ma to sens? Jakie są korzyści z takiej zmiany? Nie chodzi o sam koszt, tylko czy warto zwiększyć grubość osb?
Korzyści brak. Największa i najbardziej standardowa grubość to 12mm, najmniejsza sensowna to 10mm.
Witam mam domek na działce ROD szkieletowy, przekruj podaje od zewnątrz czyli wiatroizolacja plyta osb12mm, welna mineralna 15 cm ,paroizolacia, i czy mogę wykonczyc to też plyta osb 12mm ?
I ostatnia warstwa na zewnątrz to wiatroizolacja? Ciężko mi uwierzyć a to właśnie to jest istotne
Dokładnie, deska elewacyjna,ruszt 3 cm , wiatroizolacia ,OSB 12mm, wełna 15 cm i paroizolacja. I czy mogę zamknąć to płyta OSB
A jak to ma się do konstrukcji nieogrzewanych typu garaż (duży, wolnostojący, niepołączona z domem)? Nie wiem jaka tam może być temperatura latem czy zimą przy konstrukcji z belek 15cm, od środka osb12 lub gk, folia, 15cm wełny (a może nie ma to sensu i dać mniej skoro to nie dom?), osb12, wiatroizolacja i jakaś blacha na elewacji lub coś typu podbitka. Mimo braku ogrzewania chciałbym aby było sucho i powiedzmy z 10st. C zimą.
Witam. Skoro nie będzie tam skąd się miała brać para wodna to nie ma aż takiego zagrożenia zawilgoceniem ścian. Gorzej z planowaną temperaturą 10stopni zimą, bo to wymaga już jednak ogrzewania a to ma sens dopiero przy odpowiedniej izolacji.
Pod warunkiem że paroizolacja jest poprawnie zrobiona co w wielu przypadkach nie jest takie oczywiste. Przeważnie jest podziurawiona jak sito od różnych instalacji.
Kompletne olewanie zabezpieczenia dziur po gniazdkach czy innych przepustach to faktycznie problem ale uszkodzenia spowodowane wkrętami czy gwoźdźmi już nie, nie dajmy się zwariować.
Mur 4 warstwowy. Rozważam zakup segmentu, ale właściciel zbudował go mocno nie standardowo (warstwy od wewnątrz budynku):cegła, wełna, cegła, styropian. Nie pracuję w budownictwie, ale coś mi mocno tu nie pasuje. Twierdzi, że to czysta ekonomia. Mniejsze koszty ogrzewania. Tylko, że budynek jest z 2000 roku, a ocieplenie pojawiło się kilka lat temu. Moja obawa to zawilgocone mury. Jak to sprawdzić? Może odpuścić sobie to ogłoszenie? Co sądzicie?
To trzeba specjalnie przeliczyć znając grubości warstw i ich dokładne parametry (lambda i Sd, o których wspominałem).
Przekrój faktycznie przekombinowany ale ciężko przewidzieć jak się zachowa
Wreszcie ktoś rzeczowo wyjaśnia sprawę:) unikał bym rozwiązania z ryflami, bo to leczenie przez opuszczanie krwi. W idealnych warunkach, spokojnie może być układ z OSB i stropianem, zakładamy, że będzie paroizolacją super szczelna, - mostki dyfyzyjne, to inna liga problemów, zostaję drogie oprogramowanie, lub badania lab. W inst. Bud pasywnego krążyła fajna grafika, jak przez szczeline 1mm w ciągu dnia 360g pary uległo kondesnacji ?! I wtedy pomysły z radzieckim układem (nie obrażając radzieckich układów, podwójnie stosowane, raz ok, raz nie zależy od kontekstu:) ). Osb na to stryro plus tynk akrylowy. Polecam Tobie badać ściany i liczyć bez paroizolacji, wtedy wysuskasz tą naj. Zwykły przaśny dach weź na tapetę, tam zawsze będzie dobrze:) pozdrawiam:)
Dziękuję za docenienie pracy :)
Co do styropianu to jest z nim taki problem, że wypada na osb jednak dać wiatroizolację. Nie tyle w celu ochrony przed przewiewaniem, bo sama płyta daje te właściwości ale ochronę przed wilgocią z zewnątrz. I właśnie ten aspekt uniemożliwia klejenie styropianu bezpośrednio do płyty poszycia.
Witam, czy do przyjęcia jest przekrój ściany od wewnątrz idac: regips, osb, paroizolacja, piana w konstrukcji 15 cm wiatroizolacja, plyta cementowa?
Głównie chodzi mi o to czy przed paraizolacja może być regips i pod nim osb?
Z grubsza brzmi ok, pytanie jakie parametry ma ta piana w konstrukcji.
Dzięki za rzetelne informację, z racji tego, że jestem laikiem w tych sprawach proszę o podpowiedź co zrobić. Ściana od zewnątrz 8cm wełny, wiatroizolacja, OSB 1,8 cm, w konstrukcji 15 cm wełny lambda 0,039, folia paroizolacyjna nie wiem o jakich parametrach. Na tym etapie tyle, lecz wykonawca chce dodatkowo położyć OSB 1,2cm oraz płytę G/K. Po obejrzeniu filmów myślę żeby zweryfikować właściwości foli i ewentualnie ją zmienić na sd około 80 ( jaką folię zastosować?). Czy można zostawać stelaż konstrukcyjny na elektrykę/ wodę/ kanalizację 5 cm i dać na to tylko płytę G/K, czy mogę dać OSB + G/K?
Witam, cieszę się, że moje materiały się przydają :)
Na pewno warto zweryfikować parametry folii i dać taką z Sd>60metrów. Osb od środka ściany to wg mnie zbędny wydatek, spokojnie można zastosowac klasyczny aluminiowy ruszt i przykręcić do tego standardowo płyty karton-gips.
@@drzeky Dziękuję. Mam już kupione niestety osb, więc skłaniam się do osadzenia ich + płyta g/k tylko czy nie przesadzę?
Przecież przed chwilą napisałem, ze to przesada.
witam planuje maly domek i nurtuje mnie zagadnienie membrany wiatroszczelnej gdy dom jest ocieplany welna i tynkiem na zewnatrz ? wnioskuje ze to tylko oslania poszycie z osb ? jesli tak to zmieniajac poszycie na plyty budowlane cementowe to zalatwia temat pod ocieplenie metoda lekka sucha bo te plyty sa otwarte dyfuzyjne ? prosze o wyjasnienie
Witam. Wiatroizolacja chroni płyty przed wilgocią, zmniejsza straty cieplne przez przedmuchy i chroni płyty (w pewnym stopniu) przed zaciekami przy stolarce drzwiowej i okiennej. Jak na płyty ma iść wełna i tynk to z punktu widzenia izolacji przed wiatrem nie jest to niezbędny element.
@@drzeky dziękuje za szybka odpowiedz a co do płyt cementowych to maja więcej zalet od osb i ich cena jeszcze nie zwariowała
No i tajemnica wszechświata wyjaśniona
Obawiam się, że nie zakończy to tych bezsensownych sporów na forach ale udostępniajcie linki do tych filmów, żeby doedukować jak najwięcej ludzi!
Mit OSB3 został obalony :). Spotkałem przekrój ściany od wew. na zew. Karta gips; 5cm wełny+ szkielet jako ruszt instalacyjny; paroizolacja; 15cm welny +konstrukcja; OSB3; wiatr izolacja; ruszt do montażu poszycia zewnętrznego; deska elewacyjna. Jeszcze 2 wersja przekroj z drobna zmiana zamiast ruszty do poszycia to styropian 15cm plus tynk elewacjny
Został, został. Ale ile krwawicy poszło :P
Ten styropian tez na ruszcie, czy tak jak tu wspominali bezpośrednio na wiatroizolację?
@@drzeky bez pośrednio na wiatroizolacje - styropian ryflowany
Będziesz miał problem ze znalezieniem takiego styropianu a jak już to zapłacisz za niego dużo. Też problem z tą wełną na ruszcie a przed folią, bo ona będzie cały czas narażona na wilgoć z pomieszczenia. Mija się to z celem a już na pewno nie jest warte ponoszenia na to rozwiązanie takich kosztów.
A czy przekrój ściany wyglądający następująco od środka: płyta gk,paroizolacja,ruszt metalowy pod płyty, OSB 18mm, wełna 15 cm w konstrukcję i płyta OSB 22mm bo taka jest już zamontowana byłby poprawny?
na pewno nie z finansowego punktu widzenia. Co do kwestii przekroczenia punktu rosy nie sprawdzałem nigdy stalowego szkieletu, na pewno dużo łatwiej dojdzie na nim do przekroczenia punktu rosy ale w jakich warunkach - trzeba by dokładnie spradzić.
To lepiej było by robić ruszt z lat drewnianych? Ruszt metalowy chce zastosować ze względu na to że jest to poddasze i ścianka kolankowa jak i szczytowa leżą na starych belach drewniach które mają ponad 20 cm a konstrukcja z ściany szkieletowej zbudowana jest z kantowki o grubości 14cm i muszę zniwelować ten uskok. A co z tą płytą od środka dawać czy nie?? Chciałem ją zastosować żeby to wszystko usztywnic o wewnątrz bo nie wiem czy istniejące płyty OSB od zewnątrz nie będą kiedyś ściągane bo trochę już są na tych ścianach i wyglądają nie najlepiej
Ja bym robił z łat drewnianych, można przecież zamówić w tartaku dowolny wymiar. Poza tym wyjdzie to teraz taniej niż z innych materiałów, plus odpad jest minimalny (łatwo łączyć odcinki łat ze sobą za pomocą ścinek).
Co do osb, to zależy od stanu tych na zewnątrz. Może warto teraz je wymienić. Osb od środka ma sens tylko z punktu widzenia np wieszania czegoś.
A jak obliczyć prędkość dyfuzji? Jaki czas para wodna się przeciska przez paroizolację a jaki przez wełnę, osb czy inny materiał. Jak da radę to obliczyć? Pozdrawiam
Witaj. Sama prędkość jest trudna do obliczenia, bo zależy od wielu czynników a w szczególności od różnicy ciśnień między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. A co do samego oporu, jaki materiał stanowi dla dyfuzji to masz współczynniki "mi" i "Sd" dla materiałów, które odpowiadają na część Twojego pytania. Pozdrawiam!
@@drzeky a tak z Twojego doświadczenia, jest to rząd godzin, dni czy tygodni, mówimy o normalnych warunkach? :)
Niezbyt rozumiem. Jest to proces zachodzący cały czas, bez przerwy. Tak długo, jak długo istnieje różnica ciśnień.
@@drzeky w takim razie 11 minuta filmu :) ile trwa ten proces przeciskania tych teoretycznych 2 gram pary wodnej. Załóżmy że przeciska się przez materiał o sd 1 i druga opcja materiał sd np. 5. Nie wiem czy dobrze tłumaczę. Chodzi mi o czas w jakim te przykładowe 2 gramy opuści przegrodę, zakładając że mamy tylko te 2 gramy, nie bierzemy pod uwagę procesu ciągłego
Sd materiału mówi o tym ile gram pary wodnej zatrzyma na sobie. Materiał o większym sd zatrzyma więcej niż materiał o mniejszym Sd. Nie mówi to jednak o prędkości procesu, bo ten zależy od różnicy ciśnień, o czym wspominałem kilkukrotnie. Pytanie powinno brzmieć bardziej o warunki brzegowe dla obliczeń, czyli jakie warunki są w domu a jakie na zewnątrz. Ale obliczenie tego byłoby tak karkołomne, że jeśli nie ma na to kalkulatorów to zbyt wiele zmiennych wybitnie utrudni kalkulacje. Podejdź do zagadnienia bardziej w ten sposób, że mając dane o ilości produkowanej i usuwanej z domu pary wodnej na godzinę przyjmij z tego kilka procent, które "uciekną" przez ściany.
Witam na stronie producenta płyt MFP producent podaję ze,mi dla plyty 12mm ,warunki dla duzej wilgotnosci mi=15 ,warunki o mniejszej wilgotnosci mi= 50. Pan W.Nitka podaję podobne parametry dla OSB może troszkę grosze. Czyli sd jest jeszcze lepsze niż podałeś. Płyty steico są fajne mają sd lepsze są cieplejsze,ale dlaczego nikt nie zwraca uwagi na klasę odporności na ogień są to materiały łatwopalne.
Witam
Danych trzeba szukać w kartach produktów, na nich też opieram swoje odcinki i kalkulacje. Podkreślę raz jeszcze, że nie mówię tutaj, że osb jest jedynym słusznym wyborem. Rozprawiam się z powielanym mitem o parametrach tego materiału, dochodząc przy tym do bardzo ciekawych wniosków. Wniosków niewygodnych dla wielu ludzi, którym na rękę jest przeinaczanie faktów.
@@drzeky
Witam ja się jednak zdecyduje na MFP potrzebuje 150m2 różnica w cenie będzie ok 200zl nie chodzi już o sd jest po prostu lepsza.Myslalem też o płycie Duraline którą jest tańsza od OSB/MFP tylko nie wiem czy może myć użyta jako konstrukcyjna? Niby tak, parametry ma fajne.A tak na Maŕginesie mam wujka który ma na poszycie osb na to wiatroizolacja i bezpośrednio styropian 10cm ostatnio powiększył salon więc rozbierał ścianę.Nie było grama zawilgocenia ściana jak nówka. 😊Pozdrawiam i czekam dzisiaj na filmik 😊
Skoro bezpośrednio dał styropian na wiatroizolacje, to znaczy, że montaż zrobił na kołkach?
@@drzeky
Dokładnie tak ,dodam że ściana była rozbierana po 10latach
a co było płyta zewnętrzną? Bo ciekawią mnie kołki, które nie wypadały na słupkach, tylko łapały samą płytę. Jeśli to 12mm to jakiej grubości był ten przykręcony styropian, że to się trzymało? Pytam bez złośliwości.
I jeszcze jedno...jaka wilgotność jest w przegrodzie po jej zamknięciu? Jaka jest wilgotność drewna konstrukcyjnego i wełny w czasie budowy? Na pewno jest tego trochę, więc fajnie chyba by było, aby po zamknięciu ściany wilgoć sobie swobodnie odparowała.
Na to pytanie poniekąd odpowiedziałem w tym filmie. Drewno, wełna czy cokolwiek znajdzie się w konstrukcji ściany to nie "perpetuum mobile", które będzie produkowało wodę. Oczywiście nie polecam nikomu zamykania ściany z mokrym drewnem i mokrą wełną ale te ilości wilgoci, które tam są spokojnie się wyrównają a nadmiar będzie odprowadzony. Proszę raz jeszcze zwrócić uwagę na dysproporcję w oporze dyfuzyjnym pomiędzy materiałami, o których wspomniałem w odpowiedzi na drugie z Pana pytań pod tym filmem. Pozdrawiam
Dorób jakieś obrazowe porównania tudzież wprost rysunki, bo tak to film długi, a zrozumiałej dla laika merytoryki na minutę.
Nie należę do "sekty skandynawskiej", ale tak na logikę jedna wątpliwość.
Jeśli w pomieszczeniu powstaje para wodna, to przez opóźniacz pary jest przeciskana przede wszystkim dzięki ciśnieniu powstającemu w pomieszczeniu. Natomiast ZA paroizolacją ciśnienie jest zupełnie inne i nic już pary nie pcha na zewnątrz - względnie jest to zależne od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Tym samym opór dyfuzyjny kolejnej warstwy, czyli tego co jest bezpośrednio za konstrukcją powinien być zupełnie znikomy, bo pary w konstrukcji jest niewiele, ale ma tak niskie ciśnienie, że zatrzyma ją w przegrodzie byle co.
Być może zupełnie źle rozumuję, ale wiesz - to chłopska logika, nie wyliczenia z laboratorium.
Ja wiem, że większości komentatorów film pasuje pod tezę i się cieszą, że jednak da się po taniości, ja tam lubię znać wszystkie za i przeciw.
Witaj! A wystarczyło oglądnąć pozostałe odcinki to może nie byłbyś / byłabyś już laikiem i poznał/ poznała odpowiedź na swoje pytanie :)
Ciśnienie nie spada nagle za folią. Na ciśnienie nie wpływa wilgotność ale temperatura a ta się zmienia w sposób marginalny na półmilimetrowej przegrodzie. Proces dyfuzji trwa aż do wyrównania ciśnień, więc - w tym przypadku - tak długo aż nie wyrównają się temperatury.
Dobrze dobrze, zgłębiaj wiedzę, pytaj, szukaj, kombinuj :)
@@drzeky no nadal nie do końca wierzę, że tak to działa. Cząsteczki pary poddane ciśnieniu, osiągają jakąś prędkość, nie? Sugerujesz, że mechaniczna przeszkoda, jaką jest opóźniacz, nie zmniejsza tej prędkości?
Sugeruję, że mechaniczna przeszkoda, jaką jest opóźniacz nie powoduje drastycznego spadku ciśnienia, które powodowałoby zatrzymanie procesy dyfuzyjnego przepływu powietrza przez ściany zewnętrzne.
Pamiętaj, że rozważamy tu ciśnienie powietrza jako mieszaniny gazów.
Zjawisko dyfuzji omówione jest dosyć szeroko w 3 odcinku niniejszej serii. Polecam oglądnąć.
Chyba, że jest to jakiś zaczepny komentarz. Wtedy karnie proszę oglądnąć całą serię ;)
Czyli odsyłam szanownego Pana do całego odcinka w którym omawiam to zagadnienie. Po to je nagrywam, żeby definicje, procesy, wzory i powiązane zagadnienia były zrozumiale przedstawione. Jeśli chce się Pan doedukować z zakresu dyfuzji to proszę go po prostu oglądnąć.
Witam. Płyta OSB tylko na zewnętrznej stronie ściany będzie miała wywiercone otwory może być?? Oczywiście folie itd będą jak trzeba.
Dzień dobry. Przy sprawnej wentylacji, folii opóźniającej parę o wysokim Sd oraz osb 12mm nie potrzeba żadnego nawiercania płyty
@@drzeky ok dziękuję za odpowiedź 👍
Proszę ;)
Proszę się odnieść do przegrody szklanej, czyli teoretycznie idealnej bez względu na koszty.
Przykład szklarni, dziękuję i pozdrawiam.
W jaki sposób mam się do niej odnieść?
Fajna seria! A co z np. nową modą na stawianie budynków mieszkalnych z płyt warstwowych PIR - czyli konstrukcja stalowa obita płytami, a przekrój ściany rysuje się tak: GK, 7cm wełny, płyta PIR 100-120 (metal pianka metal), na to styropian i tynk. Wojna w internetach o ten materiał toczy się od kilku lat, i nikt nigdzie nie podszedł do tematu sensownie.
Witam i dziękuję za zainteresowanie kanałem. Obecnie konstrukcje stalowe wychodzą bardzo drogo przez cenę tego surowca. Osobiście uważam drewno za dużo lepszy i przystępniejszy budulec. Wytrzymałościowo jest wystarczający, izolacyjnie drastycznie lepszy no i można wiele z obróbki wykonać samodzielnie :)
Jeśli chodzi o samą płytę PIR to trzeba sprawdzić na jej opłacalność cenową oraz parametry izolacyjne, bo to głównie rzutuje na wybór tego a nie innego materiału.
stawiałem piekarnie wykonane w tej Technologie ale kontenery morskie. Na zewnątrz nie dawaliśmy żadnych dociepleń tylko i wylocznie panele ozdobne z kompozytu. Według firmy właściwości izolacji cieplnej spełniały wszystkie warunki .
Tani dom to tanie rozwiązania. Pańskie tłumaczenia są logiczne, aczkolwiek zakładają wnikanie pary w przegrodę tylko z jednego, doskonale (folia) zabezpieczonego kierunku. A użytkowanie w latach to już inna sprawa, inne warunki. Pozdrawiam
Witam. Te rozwiązania nie są forsowane aby były tanie. Są po prostu wystarczające i nie ma konieczności - z fizycznego punktu widzenia - aby wydawać na nie więcej. Co do parametrów folii to proszę zwrócić uwagę na fakt, że jej parametry są mocno na wyrost. Pozwala to wziąć poprawkę na ewentualne błędy montażowe czy późniejszą eksploatację.
Pozdrawiam
@@drzeky Rozumiem, pozdrawiam
I jak z tym audio? Bo teraz z kolei wydaje mi się, że muzyka i przerywniki są za cicho...
Jest git
Krótko i zwięźle
Hej. Dzięki filmiki. Mam pytanie, bo nie mogę znaleźć info o efekcie kondensacji w ścianach szkieletowych. Masz jakieś zdanie o tym?
Witaj. Przecież dobre cztery odcinki tłumaczę zjawisko nasycenia powietrza parą wodną.
Myślę, że bardzo szeroko poruszyłem zagadnienia wilgotności i punktu rosy. Rzuć okiem na playlistę, do której wrzucam filmy z tym związane.
Wow dobry grande finał :D
Z impetem :)
Witam Panie Jacku.
Na grupie #Moc drewna jest zamieszczony Pana filmik dotyczący stosowania OSB. Pan Mariusz Paluszek jak napisał zgadza się z Panem w 30% twierdzi że Pana obliczenia sprawdzą się w warunkach laboratoryjnych. Problemy pojawia się w czasie eksploatacji domu.?
Witam i dziękuję za oglądnięcie tego odcinka. Nawet nie wiedziałem, że stał się on aż tak popularny ale to bardzo dobrze. Niech się teraz tłumaczą ci, którzy przez tyle lat wodzili ludzi za nos, nie popierając swoich teorii danymi, kalkulacjami i bez objaśniania zjawisk fizycznych, na jakich to się wszystko opiera.
Przy folii o Sd=82metry i osb o Sd=2,7metra, żeby ta płyta nie była w stanie oddać w wyniku dyfuzji pary wodnej, która przejdzie przez opóźniacz pary, to ten opóźniacz musiałby stracić swoje możliwości z 100% na jakieś 2-3%. To daje tak duży margines błędu na "założenia laboratoryjne" oraz ewentualne nieszczelności i błędy montażowe, że nie pozostawia to złudzeń.
Pozdrawiam!
@@drzeky No i wszystko jasne Pozdrawiam.
Witam dzięki za ciekawa serię.
Mam pytanie jestem na etapie kończenia ścian. W tym momencie wygląda to tak. Od wewnątrz osb15, wełna i konstrukcja, osb 15, wiatroizolacja. Osoba która stawiała mi dom mówi że już nie potrzebuje paroizolacji, tylko bez pośrednio na osb kręcić k-g. A z zewnątrz przywiercić styropian również bezpośrednio na osb. Ponieważ przy szczelnej elewacji i tynku akrylowym oraz zastosowaniu w domu rekuperacji nie ma skąd dostać się tam para wodna. Sam ma w ten sposób wybudowany swój dom.
Ci o tym sądzisz?
Pozdrawiam.
Witaj. Para wodna znajdzie się w ścianie w wyniku dyfuzji. Zrobiłem o tym 4 odcinki, ten tutaj jest ostatnim. Polecam oglądnąć wszystkie to wtedy będzie przystępniejsze to zagadnienie. 2x osb i to 15mm to po pierwsze o jedną warstwę osb za dużo a po drugie niepotrzebnie grube. OSB w żadnym razie nie jest paroizolacją. A na zewnątrz należy na płytę dać wiatroizolację aby zabezpieczyć ją przed bezpośrednią wilgocią z zewnątrz i ewentualnymi zaciekami przy oknach i drzwiach.
@@drzeky Dziękuję za szybką odpowiedź. Obejrzałem te odcinki, taki stan mam na tą chwilę i już tego nie zmienię, ale mogę dodać paroizolację teraz na osb od wewnątrz i dopiero kręcić k-g i rozumiem że będzie ok? Ale chciałem się dowiedzieć czy potrzeba robić ta szczelinę wentylacyjna przed styropianem czy można go kręcić bezpośrednio do płyty na wiatroizolacjie?
Wg mnie zawsze lepiej dać tę szczelinę. Zwłaszcza gdy zamiast jednej osb12mm ma się dwie 15mm. Folia opóźniająca parę jest bardzo ważna, najlepiej taka z Sd większym nić 60 metrów. Polecam ją dać od środka pod gk
Dzięki za rady! Pozdrawiam
Nie ma problemu :) Zachęcam do oglądania na bieżąco!
Co Pan myśli o propozycji niektórych firmy by stworzyć ścianę całkowicie zamkniętą dyfuzyjnie? Uważają, że z wnętrza dzięki paroizolacji się wilgoć nie dostanie, a z zewnątrz np. płyta gipsowo włókowa i na nią styropian, bez rusztu wentylacyjnego. Czy bezpiecznie brać taki przekrój ścian pod uwagę? Pomijając już fakt, że sama płyta gipsowo-włókowa jest droga. Wydaje mi się, że zakładanie szczelności ściany w perspektywie lat jest dość naiwna...
Dzień dobry. To by miało sens przy kilku założeniach:
folia opóźniająca parę o perfekcyjnych parametrach (wyjątkowo wysokie Sd)
brak degradacji tego parametru na przestrzeni lat
bardzo dobrze zaprojektowana i działająca wentylacja domu.
Czyli w praktyce jest to najczęściej próba usprawiedliwienia kiepskich rozwiązań w ścianie i dorabianie temu ideologii.
Kwestia jeszcze tego jaki opór dyfuzyjny stanowi stosowana przez nich płyta, bo to mocno rzutuje na to, czy i gdzie będzie przekroczony punkt rosy i nastąpi wykroplenie.
Co mam zrobić jeśli konstrukcje mam obitą osb a od środka jest położona welna 15cm i właśnie za tą wełną na osb wykrapla sie para wodna ,a jeśli jest mróz to welna przymarza?
Należy od środka dać folię opóźniającą parę, wentylować pomieszczenia i ewentualnie dodać jakąś elewację, zeby płyta nie miała bezpośredniego kontaktu z zewnętrznym środowiskiem.
a nie nastepuje przypadkiem kumulacja pary wodnej w powietrzu za paroizolacja po iluś tam cyklach "gotowania" w pomieszczeniu i za każdym razem paroizolacja przepuści coś... a to co juz jest w przegrodzie nie odparuje....
Ale to nie ma odparowywać, tylko w wyniku dyfuzji być przeciskane dalej, w głąb ściany aż na zewnątrz.
Super kanał, mega dużo potrzebnej i przydatnej informacji, gratulacje, (trudnej do ogarnięcia dla laika ;) za trzecim razem zacząłem ogarniać hehehe), ale żeby nie było tak słodko mam pytanko odnośnie ściany, ma być tak: elewacja deska świerk, folia wiatro-szczelna wełna 150mm 0,33 płyta osb 12mm aluminiowa folia paroizolacyjna, dystans 12mm i karton gips 12mm co Ty na to ? i odrazu dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Dziękuję za docenienie mojej pracy :)
Co do przekroju: Daj osb na zewnątrz, posłuży jako warstwa do umieszczenia wiatroizolacji oraz będzie ogranicznikiem dla wkładanej wełny. Od środka daj normalną folię opóźniającą parę o dobrym, wysokim Sd. Te aluminiowe to taki pic na wodę trochę a swoje główne zadanie spełniają marnie. Dystans 12mm jest zbędny, więc daj folię bitą do słupków i potem albo GK na słupki albo do słupków stelaż gk i na to płyty.
Pozdrawiam i zachęcam do oglądania na bieżąco :)
@@drzeky Super, dzięki za wyczerpującą odpowiedź i pozdrawiam. Oczywiście, że oglądam i czerpię wiedzę z Twojego kanału, mega wiedza. Tak trzymaj. :)
Ekstra, dzięki za materiały! Jednego tylko nie zrozumiałem. Po folii paroopóźniającej (do zewnątrz), dalej wychodzi nam jakaś mała ilość pary wodnej. Ufam, że na wykresach, które pokażesz niedługo, widać że jej ilość jest z zapasem mniejsza od jej maksimum, uwzględniając gradient temperatury w przegrodzie dla np srogiej zimy. Do tego miejsca problemu nie widzę. W 13:00 nie wykazałeś jednak, w jaki sposób para ma przejść dalej. Domyślam się, że w tym miejscu ciśnienie dalej jest wyższe niż na zewnątrz zatem mechanizm będzie ten sam, tak?
I teraz zasadnicze pytanie: czy "prędkość ucieczki" pary z wełny o obniżonym w stosunku do otoczenia Sd będzie wystarczająca, aby zapobiedz gromadzeniu się tam pary? Takie gromadzenie doprowadzi w konsekwencji do wykroplenia (zakładam stałą "prędkość ucieczki" względem wilgotności i temperatury).
Drugie pytanie, powiązane z powyższym: co jeśli do środka przegrody dostanie się woda (np cieknięcie na skutek partactwa przy budowie)? Wiem, że nie projektujemy tego do stania w wodzie, ale w wypadku takiej sytuacji warto wiedzieć, czy ściana będzie eskalować problem czy go wytrzyma.
Witaj, cieszę się, że materiał Cię zaciekawił :)
Jedno mi nie pasuje w Twojej wypowiedzi, bo opóźniacz pary mamy od wewnątrz a wiatroizolację od zewnątrz.
Ale rozumiem, że pytasz co się dzieje z parą wodną w przegrodzie przy jej zewnętrznej części, gdy temperatura jest zbliżona do tej panujacej poza domem.
Otóż przy dużej różnicy temperatur, różnica ciśnień jest na tyle duża, że skutecznie tę parę przeciska na zewnątrz.
Natomiast przy małej różnicy temperatur dyfuzja - choć w mniejszym stopniu - również zachodzi. Ale nie zachodzi przejście przez punkt rosy i woda jest ciągle w stanie gazowym.
Zewnętrzna warstwa jest również wystawiona na kontakt z powietrzem poza domem, które również pomaga w odbieraniu wilgoci do otoczenia.
@@drzeky
Obejrzałem wszystkie odcinki i mam pytanko odnośnie powyższego. Mam domek letniskowy o konstrukcji: od zewnątrz: deska zewnętrzna - folia wiatroizolacyjna - wełna skalna 10 cm - folia paroizolacyjną. Na to pójdzie stelaż i następnie boazeria. Słońce które przyświeca w jedną ścianę i dach domku powoduje że wewnątrz ściany na paroizolacji pojawia się wilgoć. Domek ma być używany weekendami, nieogrzewany w tygodniu. Czy ściana poradzi sobie z tą wilgocią? Na pozostałych ścianach ten problem nie występuje. Serdecznie pozdrawiam i gratuluję super materiałów.
Ciekawa sytuacja, że tylko jedna strona domu ma problem. Prócz padającego słońca może inne kwestie ją wyróżniają? Jakaś łazienka, kuchnia itp? Para wodna pojawia rozumiem na folii nie od strony pomieszczenia ale od strony ściany?
Dyfuzja działa od ośrodka o temperaturze wyższej do tej o temperaturze niższej ale nawet jeśli by patrzeć przez pryzmat fizyki to taka sytuacja może mieć maksymalnie miejsce kilka godzin w ciągu dnia i ledwie kilkanaście dni w roku.
@@drzeky
Dokładnie tak. Na chwilę obecną jest to szkielet domku z ociepleniem. Nic w środku nie jest urządzone. Problem pojawia się na ścianie, na którą głównie świeci słońce oraz na dachu. Generalnie po przyjeździe w weekend na zewnątrz obecnie jest cieplej niż w środku (pozamykane okiennice). Folia paroziloacyjna położona szczelnie, połączenia uszczelnione taśma Corotop Fix. Jedyne co to na tej ścianie mam okna, natomiast na pozostałych ścianach też są, mniejsze co prawda ale tam nie ma takiego zjawiska. Na chwilę obecną nacialem folie żeby to podsuszyć. Generalnie jak Pan uważa, czy taki układ ściany ma rację bytu w domku nieogrzewanym codziennie? Dodam że wełna przylega bezpośrednio do obu folii. Serdecznie dziękuję za poprzednia odpowiedź ;)
Możliwe, też że drewno było mokre lub wełna i to zostało zamknięte szczelnie foliami. Swoją drogą na pewno dobrą stroną jest położona wiatroizolacja? Bo może zamiast wypuszczać, to zakisza scianę.
Prócz temperatury istotna jest tez wilgotność względna i nie dość, że bardzo rzadko dyfuzja przebiega od zewnątrz do środka to jeszcze musiałaby być wtedy duża ilość pary wodnej w powietrzu.
Wszystko fajnie ale na jakimś filmie oglądałem żeby stosować płyty bitumizowane zamiast OSB bo są cieplejsze i mają lepszy współczynnik SD. Zalecenie było takie dlatego że paraizolacja nie wszędzie jest szczelna i nie wszędzie przejdzie te 10%pary gdyż powbijane są w nią gwoździe i porobione otwory na kontakty.
Owszem, nie wszędzie folia będzie szczelna właśnie z powodu zszywek czy wkrętów ale jej zapas Sd jest tak duży, że spokojnie można wziąć to pod uwagę a i tak problemu z parą wodną być nie może.
A co gdy dojdzie do zalania? Awarii itd?? Co gdy jakieś zwierzę namiesza w ścianie i zrobi masakrę? Nie lepiej dmuchać na zimne i od razu zrobić tak warstwy ściany, żeby w razie czego szybko to odparowalo i żeby ściana nie zgniła? Wg mnie osb można dać tylko od wewnętrznych przed folia...
Jak Panu zaleje dom albo zwierze zrobi w niej masakrę, to choćby nie wiem gdzie Pan to osb sobie dał to i tak to nie odparuje samo i trzeba drastyczniejszych kroków. Ściana ma być zaprojektowana tak aby działała w warunkach w których ma funkcjonować i nie było z nią problemów. Krokiem dalej jest zaprojektowanie jej tak aby nie przepłacać za materiały. Gdybyśmy mieli budować w oparciu o wszelkie możliwe rzeczy jakie mogłyby kiedykolwiek wystąpić to albo zadłużalibyśmy się na całe życie (co większość ludzi robi) bo rozwiązania zaczynają być irracjonalnie drogie albo też nie decydowalibyśmy się na budowę domu (co pozostała część ludzi robi). Zostaje ten promil myślących pragmatycznie i dla nich też moje publikacje są skierowane.
Nie mogę się zgodzić z ta osb na zewnątrz i tyle. Dla mnie jest ona za szczelna
Na szczęście fizyka, matematyka oraz karta techniczna produktu wychodzą naprzeciw takim wątpliwościom i twierdzeniom.
Jeśli użyję cienkiej osb3 o grubości 12mm to chyba też nie będzie to złego
osb o tej grubości to standardowa płyta konstrukcyjna w budownictwie szieletowym
Witam, a ja z innym problemem. Żałuję, że dopiero teraz pojawiają się takie filmy jak Pana. Mamy dom szkieletowy ok 10letni. Zbudowany przez nieistniejąca już firmę "kogucik". Idąc od środka mamy boazerie, folię, konstrukcję z wełną 15cm, wiatroizolację i elewację drewniana. Od samego początku znajdujemy miejsca które są po prostu nieszczelne. Stoimy przed problemem ocieplenia domu. Co by Pan sugerował? Myślimy o zdjęciu elewacji aż do konstrukcji, wymianie wełny w środku. Ewentualnym dociepleniu wełna fasadowa? Proszę o pomoc. Ela
Dzień dobry, już odpisałem w mailu na pytania.
hey. Dzięki za film. dwa pytania: pierwsze odnośnie montażu samych płyt osb. Z tego co widziałem to montowane są one z zachowaniem 5 mm przerwy wiec te reszki pary bez problemu wylecą, ale jeśli dobrze wszytko zrozumiałem z twojego filmu to te 5mm szpary nie są konieczne, czy tak?
Druga sprawa. Czy zatem nie lepiej jest zastosować wiatroizolację na ostatnią warstwę izolacji? czyli np. od środka: płyta K/G, folia paroizolacyjna, konstrukcja drewniana z wełną 15cm, OSB 12mm, płyta elewacyjna sztywna wełniana 10 cm i dopiero na to folia wiatroizolacyjna, następnie ruszt i elewacja drewniana?
Witaj. Szczelina nie jest dla pary wodnej a dla dylatacji, żeby płyty pracując nie ocierały się o siebie. Wystarczy 2-3mm. I to nie jest droga ucieczki dla pary wodnej, bo sama płyta również ją bez problemu może oddawać dalej.
To co proponujesz jest rozwiązaniem bardzo przekombinowanym i drogim. Daj wiatroizolację na osb i na to wełnę elewacyjną i na to tynk. Albo daj osb, wiatroizolację, ruszt na jakieś 2cm i do tego kręć deski
@@drzeky dzięki za odpowiedź, sprawa z dyletacją jasna. Bedzie to dom caloroczny z elewacją drewnianą więc 15 cm wełny bedzie zdaje się mało, stąd wełna na zewnatrz osb i własnie myślalem żeby dać wiatroizolację jako ostatnią warstwę, aby wilgoć w pustce pomiedzy ostatnią warstwą wełny a drewnianą elewacją nie wsiąkąla w wełne.
W takim razie jakie było by dobre rozwiązanie dla domu całorocznego (80m2) zamiast 15 cm wełny w konstrukcji dać 20 i belki 195×45, rezygnując z zewnetrznej warstwy ocieplenia?
15cm wełny to wcale tak mało nie jest, choć dom budowany teraz nie przejdzie wyśrubowanych norm WT2021.
Oczywiście możesz dać słupki na 20cm ale to z kolei znacznie zwiększy koszty konstrukcji. Możesz na konstrukcję 15cm nabić od środka listwy 5cm (już nie musi to być drewno konstrukcyjne) i pomiędzy dodać 5cm wełny.
@@drzeky to jest niezłe rowiazanie, minusem jest strata wewnetrzna 10 cm z długości i szerokosci powierzchni użytkowej. Jak rozumiem argumentem za tym aby tych 5 cm wełny nie dawać na zewnatrz tylko od środka jest rodzaj użytej wełny, Ta zewnętrzna musiała by być sztywna w płytach a więc i droższa?
Elewacyjna jest dużo droższa. Co do metrażu to przy budowie na pozwolenie to bez znaczenia przecież, bo można zwiększyć obrys zewnętrzny budynku, żeby zachować taką samą powierzchnię użytkową.
Czyli cała norweska technologia budownictwa szkieletowego jest w błędzie bo nie stosuje OSB? A wszystkie rury wodne i związane z nimi awariami są brane pod uwagę? Czy mamy pewność, że te rurki schowane w szkielecie nie pocą się lub może zdarzyć się awaria. Jak macie pewność, że paroizolacja jest super szczelna i nie ma łączeń lub uszkodzeń, mikro wlotów i nie zdarzy wam się awaria to zakładajcie OSB. Są lepsze i tańsze rozwiązania, a śpisz spokojnie i zdrowiej.
Witam. Cóż Pan się tak gorączkuje? Nikt tu nie twierdzi, że ludzie, którzy nie stosują OSB popełniają błąd. Nikt nie twierdzi, że gdy w jakichś rejonach wykształciły się inne rozwiązania oparte o dostępne tam możliwości, to są one złe.
Twierdzi się tutaj natomiast, że należy poprzypalać języki tym, którzy bazując na ludzkiej niewiedzy, bądź też sami będąc nią przepełnieni, szerzą nieprawdę o tym, że płyta OSB3 12mm zamyka dyfuzyjnie ścianę.
Co do reszty wypowiedzi to jeśli pęknie rura z wodą, to właściciel domu będzie miał zdecydowanie większe problemy niż płyta poszycia. Zresztą i tak dużo z tych rur jest prowadzonych w posadzce.
Co do paroizolacji to liczyłem na to, że jednak wyciągniecie dalej idące wnioski po dysproporcjach w oporze dyfuzyjnym między nią a osb, jakie pokazałem. Zakładając, że folia ma Sd=82m to w wyniku błędów montażowych, jej właściwości musiałyby się zmniejszyć ze 100% na około 2-3% aby ilość pary wodnej, która przez nią przechodzi, zatrzymywała się na płycie OSB i nie mogła w wyniku dyfuzji przejść dalej.
Moja gorączkowość jest spowodowana formą wypowiedzi, którą zauważyłem na Twoich filmach. Jest w moim odczuciu drwiąca. Przynajmniej ja tak to odczuwam. Co do Osb to poprostu twierdzę, że nie jest to odpowiedni materiał na ścianę zewnętrzną i Twoje rozumowanie mnie nie przekonuje. Samo to że nie idzie znaleść, parametru sd płyty OSB jest zastanawiające. Druga sprawa jest taka, że płyty OSB różnych producentów różnią się parametrami. Jedna płyta OSB nie jest taka sama co inna. Zresztą podobno, producenci płyt OSB nie zalecają jej na zastosowanie zewnętrzne. Tak czy siak są rozwiązania trwalsze, cieplejsze, zdrowsze i nawet tańsze od osb i nie przejmuję się wtedy wilgotnością w ścianie, która jest bardzo ważna w konstrukcji szkieletowej. Tak jak nasze ciało oddycha przez skórę, tak samo powinien oddychać dom w którym mieszkamy.
Może faktycznie zbyt dużo tej drwiny ale nie odnosi się ona do samych poruszanych i badanych tutaj problemów, bo te bardzo mnie ciekawią - co zresztą widać. Bardziej z samego sformułowania "ściana otwarta dyfuzyjnie", którego ludzie bez żadnej wiedzy i przygotowania teoretycznego powtarzają jak mantra. Stado zmanipulowanych owiec.
Na jednym z forów na fb odnośnie budownictwa szkieletowego wrzucilem linki do dwóch kart technicznych producentów osb3, gdzie te parametry są podane. Osb powinno z różnych względów być pokryte wiatroizolacją i nie ma wtedy problemu z ewentualną wilgocią z zewnątrz. Przy osb ponadto równiez nie trzeba przejmować się wilgocią w ścianie, co też w tym filmie udowadniam bardzo dosadnie. Wyniki nie pozostawiają złudzeń, margines dla dyfuzji pary wodnej jest ogromny.
Swoja drogą ciekaw jestem jakie rozwiązanie jest tanie, tak łatwo dostępne i proste jak z osb.
Lepszym rozwiązaniem są płyty bitumiczne np. steico universal Black lub Asfaldplate.Taka płyta kosztuje ok. 25 zł za m2 przy grubości 22mm. Nie trzeba przy niej stosować wiatroizolacji, jest ciepła co wpływa korzystnie na izolację termiczną ściany i otwarta dyfuzyjnie.12mm jest pewnie tańsza, ale jej cennika nieznam.Niestety w Polsce jest mało takich płyt do wyboru ponieważ Polska jeszcze troszkę kuleje w konstrukcjach szkieletowych. Polak idąc do sklepu ma w zasadzie jedno rozwiązanie OSB. No i potem takie budownictwo zaczyna rosnąć na polskich ziemiach. Trzeba zaznaczyć, że decydując się na OSB na zewnątrz jedynym jeszcze jako tako rozwiązaniem jest grubość max.12mm. Jak mam budować solidnie i na lata i ma to być dom mieszkalny to OSB odpada. To jest mój wybór i mój sposób na dom. Ale spoko luz. I tak cię lubię. Szacuneczek i pozdrowionka😁 Najważniejsze aby się szanować.
I dalej z tą dyfuzją... :)
Tak, 12mm jest sensowne ale zauważyłem tendencję u ludzi, że skoro 12mm jest dobre, to 18mm będzie jeszcze lepsze i to od środka i na zewnątrz, na wszelki wypadek. To też rzutuje na mity o cenach domów szkieletowych, które zaczynają się zbliżać do tych murowanych o ile już to nie nastąpiło. Nie neguję niczyich wyborów, jak zresztą zauważyłeś i bardzo cenię szacunek w dyskusji. Kto chce to dzięki mnie może zrozumieć pewne zjawiska, które mało kto tłumaczy tak dokładnie. Wnioski i decyzję pozostawiam do indywidualnej oceny. Zdecydowanie zbyt duże emocje wzbudzają takie zagadnienia, niewspółmiernie.
Pozdrawiam Cię również!
Dobra robota! Tak trzymaj! 😁
Dzięki heh :) Sam przeciw połowie świata :P
Ale to jest pewne info, że OSB 12mm to jest 2,7 bo gdzieś tam na innym kanale ktoś mówił że OSB 12mm ma prawie 10?
Podawać, to sobie mogą. Informacji szukałem w kartach technicznych producentów płyt OSB. Nie ukrywam, że znalezienie tych danych nie należało do najłatwiejszych.
Niezależnie od tego co ktoś napisze lub nagra nie ma gwarancji, że w procesie produkcji nie zostanie dodane "coś od siebie" (chemia/formaldehyd). Poza tym deski wychodzą teraz chyba taniej? ;-)
Mam rozumieć, że w Pana mniemaniu pracownicy celowo dodają formaldehyd z własnych kieszeni, żeby dodać substancji szkodliwych? Ciekawa teoria.
@@drzeky Korporacje są chciwe. Homo sapiens jest chciwy.
I dlatego mają tracić pieniądze na dodawaniu składnika, którego nie trzeba dodawać? To jest pozbawione logiki.
A ile SD ma fermacell?
Nie sprawdzałem, ponieważ nie korzystam. W karcie technicznej produktu powinno to widnieć.
Wreszcie jest to rzeczowo wyjasnione. Dzieki!
No trochę to trwało ale chciałem, żebyście dobrze zrozumieli ten temat
ua-cam.com/video/okR9uLDjCww/v-deo.html
Witam! Czy mógłbyś w wolnej chwili odnieść się do tego co mówi ten facet w 9:20 o MFP i OSB? Twierdzi, że Sd przy jednakowych grubościach są jednakowe, a tu słyszę, że MFP ma 3x mniej. Mógłbyś podesłać jakiś link albo coś innego skąd czerpiesz info, bo faktycznie ciężko znaleźć..
Z góry dziękuję i powodzenia z budową życzę !! :-)
No i to jest własnie problem takich kanałów, że oglądając je trzeba zawierzyć w argument w stylu "parametry ma bardzo identyczne albo nawet ciut większe". Wg mnie trzeba podać jak najwięcej danych i wytłumaczyć zjawisk aby widz sam potrafił zrozumieć te zagadnienia.
Odnośnie konkretnych danych to podawane w moim filmie pochodzą z kart technicznych produktów. Wystarczy chwila przeglądania google pod hasłami "osb karta techniczna" czy "mfp karta techchniczna" albo "mfp współczynnik oporu dyfuzyjnego" i wiedza sama przyjdzie.
Robię wyjątek przy tym komentarzu ale na przyszłośc proszę nie dawać linków, bo trafia to do spamu :)
@@drzeky dziękuję! Będę pamiętał na przyszłość. Dobrego weekendu życzę:-)
Kurde wszyscy mówią o sd że plyta osb minimalnie przepuszcza parę wodną. A nikt się nie zastanowił nad tym że skoro opózniacz pary przepuszcza nie wielka ilość pary gdzie jej sd jest dużo wyższe niż np.OSB to dlaczego to osb nie przepuści pary skoro ma mniejsze sd niż opózniacz???Dobre.
Sd=2,7m też nie jest jakimś bardzo dużym, na pewno nie można powiedzieć że OSB przepuszcza parę wodną w minimalnej ilości. Ale właśnie tak jak zauważyłeś folia i tak załatwia sprawę. Dziękuję za wnikliwe oglądnięcie odcinka :)
Dlatego nie wierzę ludziom którzy opierają swoje teorie bez przygotowania teoretycznego. Wiedzą że coś tam jest i wiedzą jakie materiały użyć, z reguły niedostępne w PL gdyż pochodzą z rynku miejscowego, trzymają się tych materiałów bo niewiedzą jak sobie z ich zastąpieniem.
A po co dawać OSB za wełną? ( Patrząc od wewnątrz budynku), wychodzi na to że lepiej dać przed wełną
W celu dania nośnika dla elewacji oraz zwiększenia szczelności konstrukcji na przewiewanie.
No to może doleję oliwy do ognia i zadam dziwne pytanie. Co się stanie jak nie położę paroizolacji?
Odpowiedź na to pytanie jest poniekąd w poprzednich odcinkach.
Jeśli jej nie zastosujesz, to nie nastąpi duży spadek wilgotności względnej powietrza a co za tym idzie dużo szybciej dojdzie do przekroczenia punktu rosy, już w przegrodzie. I będzie do tego dochodziło przy normalnych warunkach pogodowych, nie przy ekstremach.
Dzięki za wyjaśnienie tematu. Sądzę jednak, że temat można było wyjaśnic w 1 odcinku, gdyby wyciąć niepotrzebne komentarze i autoreklamę.
Cóż, ja uważam, że temat jest na tyle istotny, że należało go podzielić na sekcje i dogłębnie przegadać. Kto chce skróconą wersję może zawsze przeskoczyć na sam koniec serii.
Na FB w grupie Domy szkieletowe gdzie wyznaje się tylko religię że osb na zewnątrz to pewna katastrofa i najgorsze zło kilka razy w komentarzach były przywoływane Twoje filmy. Fachowcy stwierdzili jednak że zmiażdżyli Cię swoimi argumentami. Muszę poszukać tych argumentów bo aż jestem ciekaw. Pozdrawiam
Witaj. Jest taka specyficzna grupa, pamiętam, że zaprosili mnie tam właśnie w związku z tym, że ktoś udostępnił mój film i zrobił się zamęt. Tamtejsi założyciele, wraz z moderatorami (pomijam ich poziom, na jakim niektórzy się tam wypowiadają) to istne kółko wzajemnej adoracji. Wszelkie próby zrobienia czegoś inaczej niż oni założyli, są po prostu banowane i usuwane. Bardzo nie lubię ludzi tak ograniczonych i hermetycznych, wytrzymałem tam może kilka dni i opusciłem grupę, widząc co się tam wyprawia.
Ich argumenty nie były w żaden sposób podparte faktami, po prostu ktoś, kto samozwańczo uznał się fachowcem stwierdził, że z jego kalkulacji wynika coś innego. Drugi samozwańczy fachowiec stwierdził, że folie opóźniające parę są tak drastycznie uszkadzane podczas montażu, że ich Sd monstrualnie maleje. Kolejni nie chcieli uwierzyć w to, że płyta osb3 ma takie a nie inne parametry i z tego co pamiętam dyskusja zamilkła gdy dałem im linki do kart technicznych producentów płyt dla potwierdzenia tego, o czym mówiłem.
Oczywiście zostałem posądzony o bycie sprzedawcą płyt. Bardzo ciekawi ludzie, na prawdę :)
Tak więc proszę szukać ale na własną odpowiedzialność i nastawić się jednak na chłodną ocenę, fakty i prawdziwe kalkulacje a nie na tamtejsze szczekania.
@@drzeky najlepsze są zdjęcia przytoczone w wykładzie mentora grupy na temat poprawności budowania szkieletów przedstawiające konstrukcję
rzekomo zawilgoconą z powodu złego przekroju ściany. Ktoś z komentujących zadał sobie trudu i okazało się że zdjęcia pochodzą z amerykańskiej strony i pokazują dom po zalaniu wodą w wyniku awarii czy powodzi już nie pamiętam. Ot cała merytoryka tej grupy.
Chyba kojarzę te zdjęcia, bo raz na jakiś czas ktoś chce zabłysnąć w dyskusji i je wkleja. Tak to już jest, że prościej powielać mity niż zasięgnąć wiedzy i samodzielnie je zweryfikować...
Fajnie opowiedziane, dla laika super. Gratki ;) A wchodząc troche bardziej w szczegóły, co z parą która została w środku? Jak sobie poradzić z jej nadmiarem w pomieszczeniach?
Dziękuję, próbuję nagrywać tak, żeby to było "zjadliwe" dla Was :)
Ano nadmiar pary wodnej i przy okazji dwutlenku węgla jest usuwany przez system wentylacji, czy to grawitacyjnej czy mechanicznej.
Istnieje jeszcze taka technologia budownictwa szkieletowego jak ,,strawbale". Tam to dopiero można powiedzieć, że ściana jest otwarta dyfuzyjnie😁
Dom i skład siana w jednym ;)
Ale da się? Da się!
Myślę, że idąc tym tokiem, najbardziej dyfuzyjnie otwarta będzie wiata na słupach :P
Yey!, będę mógł opier...lić chaupe conajmniej MFP xD
Bogatszy o nową wiedzę, myślę, że bez trwogi i żalu nawet i OSB sobie opier...lisz ;)
To można śmiało walnąć płytę OSB albo fermacell i na to styropian? 😀
Na osb trzeba dać wiatroizolację. Juz sam ten fakt uniemożliwia klejenie styropianu do konstrukcji. Daj go po prostu na ruszcie i możesz stosować spokojnie. Pozdrawiam
Można, lecz ryflowany. A takowy jest dosyć ciężki do dostania i niestety drogi. Styropian po to aby był najbardziej standardową i najtańszą warstwą pod wykończenie tynkiem. Przy małej szczelinie wentylacyjnej izolacyjność takiego styropianu dodaje się również do parametru "U" ściany w 50 lub 70% zależnie od ilości powietrza, które w niej może cyrkulować.
@@drzeky jedna z firm nad którą się zastanawiam kładzie styropian na płytę fermacel na kleju w postaci pianki bezpośrednio, bez żadnego rusztu co o tym myśleć?
Jeśli ta płyta może pozostawać przez cały okres swojej eksploatacji narażona na wilgoć z zewnątrz i będzie położona tak aby nie mogło być przedmuchów (innymi słowy folia wiatroizolacyjna nie będzie potrzebna) to niech kleją. Byle warstwa styropianu nie była gruba a jego wytrzymałość na ściskanie zbyt duża, bo to może mocno zwiększyć opór dyfuzyjny i powodować wykroplenia
@@drzeky tynk silikatowo silikonowy stosowany na wykończenie, styro 15, mętlik w głowie przez czytanie niektórych forum, dlatego czekam na następny odcinek obalenia mitów w szkieletowcu 😉a może by tak styro zamienić na wełnę fasadową?
To po co wdawać kasę na paro izolacie
I Osb sama wyrzuci wilgoć wytworzoną
w domu przez człowieka
A na pewno zrobi to skutecznie jak będą minusowe warunki na zewnątrz
Ponieważ istnieje coś takiego jak punkt rosy i jeśli nie zmniejszymy wilgotności względnej to wykropli się para wodna w warstwie izolacji
No i czy OSB jest tak wydajna że nadąży wrzucać wilgoć?
Nie osb a drewno, z którego się składa. I nie sama wilgoć a wilgotność względna, rosnąca wraz ze spadkiem temperatury, na którą się nic nie zaradzi. Obejrzał Pan te filmy uważnie? Przecież wszystko wytłumaczylem.
Pan naprawdę wierzy że para przedostaje się przez folię paroizolacyjną? Raczej przez setki otworów po wkrętach i poprzez gniazda elektryczne
To nie kwestia wiary ale nauki. Oczywiście, że para wodna będzie przechodzić też przez otwory ale ich powierzchnia względem całości domu będzie marginalna. Rzecz jasna nie znaczy to, że można nie przyłożyć się to jej kładzenia.
Wystarczy zamontować OSB od środka
I mamy ścianę otwarta dyfuzyjnie w Polsce mamy 4 klasy płyt OSB i one się między sobą wiele różnią
Mfp jest o całe niebo lepszą płyta
Wystarczy zmoczyć obydwie jeden tydzień w wodzie i zobaczycie różnice.
Widziałem już osiedle pod Warszawą
Zrobione jak mówisz i niezły grzybek na c 24.
Oczywiście stropyian na zewnątrz
Jak potrzeba to podaje namiary na osiedle
Osowiec.
Pozdrawiam
Cóż, no niektórych nie przekona się żadnymi argumentami i będą szerzyć swoje poglądy. Osb wcale nie musi być od środka, dużo większy sens ma na zewnątrz jako nośnik elewacji. Nie ma żadnych problemów z wilgocią, trzeba tylko umieć projektować przegrodę z głową
Gdyby ściany idealnie paroszczelne to może masz rację
Ale nie są
To fakt
Wyraźnie pokazuję, że nie muszą być idealnie paroszczelne, nawet mogą dalece odbiegać od ideału a i tak pozostaje ogromny margines bezpieczeństwa dla przekraczania punktu rosy. To są fakty.
Papier przyjmie wszystko w teorii to ładnie brzmi. Ale jest jeszcze "współczynnik" czasu czy błąd montażu. Paroizolacja z czasem może się rozszczelnić (taśma którą się ją uszczelnia), przedziurawić czy może dość do zalania. Ściana musi być otwarta dyfuzyjne ( za wełną szczelina wentylacyjna). Dalej możesz robić wszystko przykręcać OSB do niej styropian nawet 15cm i liczyć dla niego U jak gdzieś to zrobiłeś. Co daje wielkie G. Nie wprowadza ludzi w błąd.
To nie nazywa się "papier przyjmie wszystko" lecz "nie chce mi się liczyć a temat nie jest łatwy, więc wolę powielać mity, ponieważ tak jest łatwiej". Tyle czasu tłukę ludziom wiedzę a i tak wychodzą co jakiś czas takie kwiatki jak Pana komentarze. Proszę zauważyć ogrom zapasu współczynnika Sd przy folii opóźniającej parę, dający zapas nawet na niechlujny montaż oraz ekstremalnych warunków dla jakich jest to liczone.
Teorii za dużo, a bardzo mało przykładów praktycznych. Osobiście bardzo bym chciał usłyszeć jak ma to wyglądać z praktycznego punktu widzenia, nie chce szukać jaki dany produkt ma parametr SD tylko poznać kilka praktycznych rozwiązań a tego mi tu zabrakło. Na koniec miesiąca planuje postawić szopę na konstrukcji szkieletowej i mam bardzo dużo niewiadomych i po obejrzeniu kilku twoich filmików nadal mam wiele pytań, np czy zachować taki sam przekrój na podłodze, ścianie i suficie? Bo np na podłogi chyba nie daje się jako pierwszej warstwy jakiejkolwiek folii, tylko mocuje konstrukcję do fundamentu punktowego.
Ale to właśnie jest odcinek z omawianiem parametrów, wzorów i kalkulacji. Nie da się wszystkiego wrzucić od razu bo nikt by się w tym nie połapał. Celem serii było umożliwienie każdemu podejmowanie samodzielnych decyzji a nie na podstawie "bo ktoś tak powiedział".
W razie konkretnych pytań proszę napisać maila na kontakt@tanidomszkieletowy.pl
Na ile starczy czasu, to postaram się pomóc.
Nie uwzględniasz przy swoich obliczeniach nieszczelności w paroizolacji. Obawiam się, że ilość wody wędrującą przez ścianę masz niedoszacowane.
Witam ;)
Jak już wspomniałem odpowiedzi na inny komentarz pod tym filmem:
"Przy folii o Sd=82metry i osb o Sd=2,7metra, żeby ta płyta nie była w stanie oddać w wyniku dyfuzji pary wodnej, która przejdzie przez opóźniacz pary, to ten opóźniacz musiałby stracić swoje możliwości z 100% na jakieś 2-3%. To daje tak duży margines błędu na "założenia laboratoryjne" oraz ewentualne nieszczelności i błędy montażowe, że nie pozostawia to złudzeń.".
Co do ilości pary wodnej, to proszę zwrócić uwagę na fakt, że rozmawiamy tutaj o fizycznej możliwości metra sześciennego powietrza jesli chodzi o gromadzenie pary wodnej a nie o ilości gram wydzielanej podczas użytkowania domu.
Pozdrawiam!
@@drzeky Dobra, to mam konkret na dole strony:
www.husart.pl/technologia/
Czyli żeby tutaj było wszystko cacy to trzeba by dać jeszcze jeden ruszt przed styropianem, ewentualnie zamienić styro na wełnę?
Są 2 różne przekroje. I tez tam nie podają jaka ta folia opóźniająca parę jest i jaki jest jej parametr Sd
Wszyscy dja welne ,a czy ktos sie zastanawial nad Piana Pur?! na sciany zewnetrzne ,tez moze byc ciekawym zagadnieniem
Witaj. Dużo zależy od "mi" samej piany, bo ma różne zależnie od jej rodzaju. Z tego co zauważyłem problemem w tych rozwiązaniach jest też nieumieszczanie opóźniacza pary od środka pomieszczeń. Piana przecież nie zakrywa słupków a drewno również wilgoć chłonie.
@@marekgrys Ostatnio mówiłeś, że jest tylko między słupkami
@@marekgrys no ok. Tylko, że nie rozważamy tu mostków termicznych ale przepływ pary. Ile tej piany będzie na słupkach? Znasz już wzory, sprawdź "mi", pomnóż przez tych kilka centymetrów które Ci wyjdzie, że na nich jest i wyciągnij wnioski
@@marekgrys Wow no przyznam Ci, że nakombinowana ściana :D Danych dużo ale sam już widzisz, że brak tych fundamentalnych, żeby chociaż z grubsza móc "poczuć" jak to będzie pracować.
Swoją drogą przeciez to musi byc strasznie droga ściana w produkcji. Kalkuluje Ci się to?
@@marekgrys Jak na tak wymyślny sposób konstrukcji ściany to cena całkiem niska. Problemem takiej budowy (prefabrykaty całych ścian) jest właśnie konieczność próby obejścia takich tematów jak chociażby praktycznie niemożliwość zastosowania folii. Jestem zwolennikiem prefabrykacji ale w postaci przygotowania komponentów (dociętych, obrobionych desek, dociętych płyt itp) i skręcania ich na budowie. Takie konstrukcje też są później lepiej zespolone siłą rzeczy.
A szukałeś ofert prefabrykatów w konstrukcji ściany takiej jak omawiam w filmie? Czy raczej nie produkują tego tak?
Nie pojmuje tego jak można budować tak nietrwały dom w praktycznie takich samych kosztach jak murowany. Taki szkieletowy to tragedia 😮😮😮😮
Gdyby naszła Pana ochota na napisanie jakiegoś sensowniejszego komentarza to chętnie się jakoś odniosę.
A tak to jedynie sugeruję nieco pozgłębiać tematy, do których Pan nawiązuje. Lub nie robić tego i budować murowany. Nikt nie broni przecież :)
@@drzeky tak właśnie zrobiłem. Myślałem także nad szkieletowym. Niestety nie znalazłem żadnych plusów i buduje murowany solidny dom na lata. Jako materiał wybrałem solidne i z dobrymi parametrami silikaty. Pozdrawiam
Dużo z plusów, minusów i ogólnie różnic pomiędzy technologiami opisałem w poprzednich odcinkach. Na pewno nie jest tak jak Pan mówi, że domy szkieletowe nie są na lata. Zgadzam się jednak z tym, że obecnie firmy biorą za budowę ich zdecydowanie zbyt dużo pieniędzy.
Za dużo pitolenia naokoło
Cóż za konstruktywny komentarz! :D