Archiwum Historii Mówionej: Maciej Gudowski - lektor filmowy
Вставка
- Опубліковано 9 січ 2025
- Maciej Gudowski - lektor filmowy. Urodzony w Warszawie w 1955 roku. Ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie. Przez kilkanaście lat prowadził w Polskim Radiu programy, audycje koncertowe, czytał wiadomości i zapowiedzi. Od 1986 lektor filmów i seriali, m.in. „Dynastii” (1981-1989), „Z archiwum X” (1993-2002), „Co ludzie powiedzą?” (1990-1995). Czytał listy dialogowe do takich filmów, jak „Chiński syndrom” (1970) w reżyserii Jamesa Bridgesa, „Pulp Fiction” (1994) w reżyserii Quentina Tarantino, filmów z Jamesem Bondem, cyklu „Władca Pierścieni” (2001-2003) w reżyserii Petera Jacksona. W latach 90. lektor i prezenter „Teleexpressu”.
Realizacja: Kornel Nocoń, Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki, Joanna Kosińska-Wajcht
Nagranie zrealizowano 23 lutego 2024 roku w mieszkaniu rozmówcy.
AD
Czarna plansza. Na górze pośrodku logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci czarnej taśmy filmowej. Rozwija się od dołu ku górze, do dołu i znów zakręca do góry i do dołu. Tworzy literę ‘M’. Po prawej stronie, wzdłuż litery ‘M’ w trzech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką. ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’, ‘w Łodzi’. Pierwsze litery słów ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’ i ‘Łodzi’ są wielkie.
Poniżej logotypu biały napis:
Maciej Gudowski, Lektor filmowy
Plansza znika, na ekranie pojawia się mężczyzna w średnim wieku, siedzący w beżowym fotelu. W tle biała ściana i drewniana szafa. Mężczyzna pokazany jest od klatki piersiowej w górę. Ubrany jest w granatową bluzę. Ma średniej długości popielate włosy, wąsy i brodę. Nosi okulary w czarnych oprawkach.
Rozmowa kończy się czarną planszą z napisami.
Od góry w ośmiu rzędach białe napisy prostą czcionką:
Archiwum Historii Mówionych
Rozmowa z Maciejem Gudowskim
Prowadzenie: Kornel Nocoń
Zdjęcia i montaż: Mikołaj Zacharow, Wojciech Wojtysiak
Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki, Joanna Kosińska-Wajcht
Mieszkanie bohatera w Warszawie, 23 lutego 2024
Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
Od lewej flaga Polski, napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska, godło Polski. Następnie logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci nazwy i czarnej taśmy filmowej w kształcie litery ‘M’, logotyp Miasta Łódź, logo Łódź Miasto Filmu Unesco.