U siebie robię też system rozdzielaczowy. Dokładnie z tych samych powodów o których Pan opowiada. Nie będzie absolutnie żadnego połączenia pod posadzką. Rzeczowo i jasno wytłumaczone co i jak. Brawo.👍
Bardzo przydatny materiał i fajnie wytłumaczone, jestem w trakcie budowy domu z poddaszem użytkowym i właśnie zamierzam robić samemu rozprowadzić instalacje wodna na systemie rozdzielaczowym, myślę że skoro nie zapłacę za robotę tego to mogę pozwolić sobie na trochę droższy materiał a również uważam że to rozwiązanie ma o wiele więcej plusów niż trójniki Ja planuje dwa rozdzielacze wodne, jeden na dole a drugi na poddasze bo tam znajduje się druga łazienka 😉 Nagrywaj dalej bo tłumaczysz jasno i tak że każdy zrozumie o co chodzi 😉
Generalnie popieram chęć wykonania samodzielnego i trzymam kciuki! :) jednak dla następnych czytających warto dodać, że nieraz ta oszczędność jest tylko teoretyczna: raz, że Naszym czasie, dwa, że zdarzy się coś zrobić dwa - trzy razy, no bo pomyłki są i będą zwłaszcza jak coś robimy pierwszy raz. Dodatkowo od siebie powiem, że ceny materiałów dla Kowalskiego są bez porównania jak dla instalatorów - w większości przypadków oczywiście :)
Film świetny. A teraz taka sytuacja - przyłącz wody do domu wchodzi płytą fundamentową w siłowni zlokalizowanej w piwnicy. W tym pomieszczeniu planuje także uzdatniacz wody, pralnie wannę, sedes i bufor ciepła do podłogówki. Poziom wyżej prysznic, umywalka, sedes, zlew i zmywarka. Na poddaszu wanna, prysznic, umywalka i sedes. A teraz pyyanie: jak to połączyć? Czy z uzdatniacz zastosować rozdzielacz ktory podzieli wodę na trzy poziomy, tj. piwnicę (i tutaj drugi rozdzielacz na ww. odbiorniki), parter i znowu kolejny rozdzielacz i poddasze - i kolejny rozdzielacz, Czy wszystko podłączyć do jednego wielkiego rozdzielacz w piwnicy? Dodam, że zamiast cwu z jednego zbiornika, w łazienkach i kuchni chce założyć ogrzewacze przepływowe. Bede wdzięczny za wszelkie rady.
Zależy. Przelicz czy jeden rozdzielacz i więcej rury, nie jest tańsze od mniejszej ilości rur ale za to kilku rozdzielaczy. Podejrzewam że taniej wyjdzie zrobić to w jednym miejscu z jednego rozdzielacza. No i dodatkowo dostęp do hydrauliki masz w jednym konkretnym miejscu. Pozdrawiam
@@nabudowie4401 Dzięki za odpowiedź. Niestety uleglem mojej żonie oraz hydraulikowi: zrobiłem to na zgrzewanych pp w systemie trójnikowym. Jedyna pociecha, to fakt, że każdy poziom jest na osobnych zaworach, więc jeśli będzie trzeba coś wymienić na poddaszu, to nie muszę odcinać parteru i piwnicy. Ponadto wszystkie podłączenia na kazdym poziomie schodzą że srednicami, więc sądzę że nie powinno być spadków ciśnienia. Ale i tak szkoda mi niedoszłego systemu rozdzielaczowego.
Witam. Na wstepie bardzo konkretnie obiasnione co i jak :) ...ten rozdzielacz moze tez zalatwic sprawę jak np. robisz łazienkę na pietrze (parter zamykasz na gotowo) i jeszcze niewiadomo jak będą rozmieszczone punkty wody:))) to zamontuje rozdzielac w lazience ,a później od niego poprowadzę wodę...taki mój pomysł i przypadek:)) Pytanie, a co z ciepłą woda czy cyrkulacja wody, dziala tylko do rozdzielacza i wraca?? ..czy cyrkulacje montowac np. pod zlewem i wracac z nia, ale to chyba tylko w systemie (trójnikowym)?? Pozdrawiam
Instalację chyba też najlepiej zostawić pod ciśnieniem, gdy trwają jakieś prace a przy zalewaniu posadzek to już bezwzględnie. Gdyby coś się stało to na manometrze będzie widać, tak? PO co kilka razy pompować?
Oczywiście po wykonaniu i zakończeniu czy to podłogówki czy wody, wszystko nabijamy ciśnieniem. Jeżeli nie ma wody dostępnej na budowie, to powietrzem.
Można ułożyć pierwszą warstwę styropianu, wyciąć w niej rowki i w nich ułożyć rurę. To chyba najwygodniejszy sposób, zwłaszcza że rurki są lepiej zaizolowane i zero kombinacji z ich mocowaniem.
@@arkadiuszsenderski1920 Wolałbym wyciąć "na gorąco" korytko o półkolistym kształcie i ułożyć rury w izolacji z pianki. Sypki styropian na pewno nie zaszkodzi, ale nie wiem czy jest sens dokładać sobie pracy nawet jeśli ułożysz ją bez dodatkowej izolacji. I tak rurka będzie w zamkniętej przestrzeni otoczona materiałem izolacyjnym. Sypki styropian może włazić pomiędzy płyty styropianu i przeszkadzać przy kładzeniu drugiej warstwy, jeśli taka będzie.
Witam , niestety nie przyznam Panu racji, , jeśli jest uszkodzenie mechaniczne rury czy trujnika to i tak zostaje kucie i naprawa , nie da się z rozdzielacza przeciągnąć nową rurę i po sprawie , poza tym odpływ kanalizacji od umywalki powinien być na wysokości 55 cm a woda wyżej , od zlewu w zależności czy będzie młynek do nieczystości to nawet 35 cm lub 45 , zawsze lepiej niżej, pozdrawiam łapka w górę,
Witam W jaki sposób przyciągnąć pex gdy się chce go wymienić? W jaki sposób jest rura zabezpieczona żeby można było ją wymienić? Czy pex jest giętki? Przydałby się taki filmik jak montujesz ten pex.
Witam, jeśli możesz napisz proszę co myślisz. Dom parterowy. Rozdzielacze w centrum domu. Odcinki rur od rozdzielacza do punktu odbioru do max. 25m W projekcie mam zimną wodę PEX16, a cyrkulację i ciepłą wodę PEX25 ( pod punktami odbioru redukcja na 16 ( kolanka Herza 16 ( one mają większą średnicę wewnętrzną niż standardowe kolanko PEX 16. Pytanie: Bo cały czas mam obiekcję, nie wiem czemu...może to kwestia zaufania do projektanta że woda powinna iśc PEX 20 wszędzie. ( Wanna by nie czekać 16 minut by ją uzupełnić 250 litrami wody ) Deszczownica w kabinie... Niewiem sam może ja żle myśle...ale czy 16 nie jest za mała... Czy woda ciepła i cyrkulacja powinna iśc tym samym przekrojem rury ? Zaznaczam że obiegów cyrkulacji są 4 ( odległości do 25m ) Co myślisz ? Bo ja już nie mam siły...
Co do cyrkulacji zdaj się na projekt. Jeśli chodzi o średnice rury do wanny i deszczownicy, zalecam 20, przy mocnych deszczownicach może być wymagane nawet 30l/min
Pex, to chyba już mało się używa, najczęściej używany jest teraz AluPex, jak myślisz? Jeżeli chodzi o wysokość podejść to lepiej jest trochę wyżej zrobić, bo 40 cm od góry umywalki do odpływu to trochę dużo, syfon będzie na maxa wyciągnięty.
@@PolishEmpire Rura Pe- Rt, to rura o podwyższonej temp pracy. Natomiast Alu -Pex, to rura Pex dodatkowo z wkładką aluminiową, występuje też rura wykonana tylko z Pex.
@@PolishEmpire archiwum.allegro.pl/oferta/pex-rura-fi-16-bez-wkladki-aluminiowej-ostatnie-i7642708402.html. Widzę, że krótko robisz hydraulikę. Jak pojawiły się plastiki, to była rura PP zgrzewania, PEX system PUSH, dopiero później pojawiła się rura AluPex.
Nie rozumiem do końca, że przy awarii rury od rozdzielacza wymieniamy rurę i jest to banalnie proste? Przecież też musimy skuć podłogę itp? Oczywiście rozwiązanie rozumiem i uważam za lepsze niz trójniki :)
Takich filmów właśnie na UA-cam potrzeba krótko, ale bardzo dużo potrzebnych informacji .Większość pseudofachowców z UA-cam nagrywa filmy godzinne o tym jak na budowie podrapał się po dupie
Fajny instruktaż, ale nie mogę się zgodzić, że pex skrecany jest nie bardzo... Mam 15 lat i się nic nie dzieje. A jeżeli o wodę w systemie trójnikowym to szkoda, że Pan łączenia robi w podłodze, przecież można to zrobić na ścianie od punktu do punktu. Przecież w przyszłości jeśli coś puści to lepiej schylić się pod umywalkę jak szukać ucieczek w podłodze.
ekhm bzdury delikatnie mówiąc mówisz odnośnie PP/PE/ PEX z tych trzech PEX jest najmłodszym wynalazkiem. Rury PP swobodnie wytrzymują grubo ponad 50 lat.
Szkoda że hydraulik mi nawet nie poinformował że mogę zrobić na takim rozdzielaczu a teraz mam w całym domu trójniki . Stać mnie jest na to a nie wiem dlaczego tak to zrobił . Bez sensu
W koncu ktos powiedzial co i jak i to w normalnym i zrozumialym jezyku dla kazdego :) Teraz juz wiem co i jak,dzieki za info ;)
Super dobrze.mądrego posłuchać
Pierwszy prosty i na temat materiał jaki udało mi się znaleźć na yt
Akurat jestem przed rozłożeniem hydrauliki pomocny filmik.
Dziekuje swietnie wytłumaczone
U siebie robię też system rozdzielaczowy. Dokładnie z tych samych powodów o których Pan opowiada. Nie będzie absolutnie żadnego połączenia pod posadzką. Rzeczowo i jasno wytłumaczone co i jak. Brawo.👍
Bardzo przydatny materiał i fajnie wytłumaczone, jestem w trakcie budowy domu z poddaszem użytkowym i właśnie zamierzam robić samemu rozprowadzić instalacje wodna na systemie rozdzielaczowym, myślę że skoro nie zapłacę za robotę tego to mogę pozwolić sobie na trochę droższy materiał a również uważam że to rozwiązanie ma o wiele więcej plusów niż trójniki
Ja planuje dwa rozdzielacze wodne, jeden na dole a drugi na poddasze bo tam znajduje się druga łazienka 😉
Nagrywaj dalej bo tłumaczysz jasno i tak że każdy zrozumie o co chodzi 😉
Generalnie popieram chęć wykonania samodzielnego i trzymam kciuki! :) jednak dla następnych czytających warto dodać, że nieraz ta oszczędność jest tylko teoretyczna: raz, że Naszym czasie, dwa, że zdarzy się coś zrobić dwa - trzy razy, no bo pomyłki są i będą zwłaszcza jak coś robimy pierwszy raz. Dodatkowo od siebie powiem, że ceny materiałów dla Kowalskiego są bez porównania jak dla instalatorów - w większości przypadków oczywiście :)
wreszcie widze kanal ktory uczy
super tłumaczysz
Film świetny. A teraz taka sytuacja - przyłącz wody do domu wchodzi płytą fundamentową w siłowni zlokalizowanej w piwnicy. W tym pomieszczeniu planuje także uzdatniacz wody, pralnie wannę, sedes i bufor ciepła do podłogówki. Poziom wyżej prysznic, umywalka, sedes, zlew i zmywarka. Na poddaszu wanna, prysznic, umywalka i sedes. A teraz pyyanie: jak to połączyć? Czy z uzdatniacz zastosować rozdzielacz ktory podzieli wodę na trzy poziomy, tj. piwnicę (i tutaj drugi rozdzielacz na ww. odbiorniki), parter i znowu kolejny rozdzielacz i poddasze - i kolejny rozdzielacz, Czy wszystko podłączyć do jednego wielkiego rozdzielacz w piwnicy? Dodam, że zamiast cwu z jednego zbiornika, w łazienkach i kuchni chce założyć ogrzewacze przepływowe.
Bede wdzięczny za wszelkie rady.
Zależy. Przelicz czy jeden rozdzielacz i więcej rury, nie jest tańsze od mniejszej ilości rur ale za to kilku rozdzielaczy. Podejrzewam że taniej wyjdzie zrobić to w jednym miejscu z jednego rozdzielacza. No i dodatkowo dostęp do hydrauliki masz w jednym konkretnym miejscu.
Pozdrawiam
@@nabudowie4401 Dzięki za odpowiedź. Niestety uleglem mojej żonie oraz hydraulikowi: zrobiłem to na zgrzewanych pp w systemie trójnikowym. Jedyna pociecha, to fakt, że każdy poziom jest na osobnych zaworach, więc jeśli będzie trzeba coś wymienić na poddaszu, to nie muszę odcinać parteru i piwnicy. Ponadto wszystkie podłączenia na kazdym poziomie schodzą że srednicami, więc sądzę że nie powinno być spadków ciśnienia. Ale i tak szkoda mi niedoszłego systemu rozdzielaczowego.
@@krzybapi9208 Jakich argumentów użyli dla rur pp ? Cenowo jaka różnica między jednym a drugim rozwiązaniem ?
czekam na kolejne filmiki
💥Fajny filmik💥. Pozdrawiam 👋
Witam. Na wstepie bardzo konkretnie obiasnione co i jak :)
...ten rozdzielacz moze tez zalatwic sprawę jak np. robisz łazienkę na pietrze (parter zamykasz na gotowo) i jeszcze niewiadomo jak będą rozmieszczone punkty wody:))) to zamontuje rozdzielac w lazience ,a później od niego poprowadzę wodę...taki mój pomysł i przypadek:))
Pytanie, a co z ciepłą woda czy cyrkulacja wody, dziala tylko do rozdzielacza i wraca?? ..czy cyrkulacje montowac np. pod zlewem i wracac z nia, ale to chyba tylko w systemie (trójnikowym)??
Pozdrawiam
Jakaś opinia o systemie pierścieniowym ? wydaje mi się jeszcze czymś lepszym od rozdzielaczowego
Jaki rozdzielacz polecasz do CWU - w systemie rozdzielaczowym.
Czekam na filmik z wymiany róry w systemie rozdzielacza. Byle by nie był 2m za ścianą...
Witaj kolanka które są przy każdym punkcie licujesz ze ścianą czy wypuszczasz np. na grubość płytki?
Super filmik mam pytanie jaką średnicą rury pex rozprowadzić wodę w systemie rozdzielaczowym 16 czy 20mm.
16 jest idealna. Większość kranów i innej armatury ma wewnętrzne średnice 3/8'' wiec znacznie mniej niż PEX 16.
@@nabudowie4401 Dziękuję zrobie w 16mm. Pozdrawiam
Instalację chyba też najlepiej zostawić pod ciśnieniem, gdy trwają jakieś prace a przy zalewaniu posadzek to już bezwzględnie. Gdyby coś się stało to na manometrze będzie widać, tak? PO co kilka razy pompować?
Oczywiście po wykonaniu i zakończeniu czy to podłogówki czy wody, wszystko nabijamy ciśnieniem. Jeżeli nie ma wody dostępnej na budowie, to powietrzem.
Siemka. Super wyjaśniłem. Mam pytanie. W rozdzielaczu puszczamy rury po wylanym betonie jak na filmiku? I dopiero na to styropian?
Można ułożyć pierwszą warstwę styropianu, wyciąć w niej rowki i w nich ułożyć rurę. To chyba najwygodniejszy sposób, zwłaszcza że rurki są lepiej zaizolowane i zero kombinacji z ich mocowaniem.
@konjarek dzięki za pomoc. A myślisz że warto w to korytko dodać sypki styropian w celu lepszej izolacji?
@@arkadiuszsenderski1920 Wolałbym wyciąć "na gorąco" korytko o półkolistym kształcie i ułożyć rury w izolacji z pianki. Sypki styropian na pewno nie zaszkodzi, ale nie wiem czy jest sens dokładać sobie pracy nawet jeśli ułożysz ją bez dodatkowej izolacji. I tak rurka będzie w zamkniętej przestrzeni otoczona materiałem izolacyjnym. Sypki styropian może włazić pomiędzy płyty styropianu i przeszkadzać przy kładzeniu drugiej warstwy, jeśli taka będzie.
Wymiana rury w posadzce jeden dzień roboty (tak powiedziałeś? ) rura pod styropianem a na posadzce płytki i inna okładzina, jak to chcesz wymienić ???
SUPER!!!
Witam , niestety nie przyznam Panu racji, , jeśli jest uszkodzenie mechaniczne rury czy trujnika to i tak zostaje kucie i naprawa , nie da się z rozdzielacza przeciągnąć nową rurę i po sprawie , poza tym odpływ kanalizacji od umywalki powinien być na wysokości 55 cm a woda wyżej , od zlewu w zależności czy będzie młynek do nieczystości to nawet 35 cm lub 45 , zawsze lepiej niżej, pozdrawiam łapka w górę,
Czy od rozdzielacza wszystko idzie w fi 16
Witam
W jaki sposób przyciągnąć pex gdy się chce go wymienić?
W jaki sposób jest rura zabezpieczona żeby można było ją wymienić? Czy pex jest giętki?
Przydałby się taki filmik jak montujesz ten pex.
Nie jest giętki. Jest bardzo sztywny
To gdzie masz Regon pexa że chcesz go wymienić?
Witam, jeśli możesz napisz proszę co myślisz. Dom parterowy. Rozdzielacze w centrum domu. Odcinki rur od rozdzielacza do punktu odbioru do max. 25m
W projekcie mam zimną wodę PEX16, a cyrkulację i ciepłą wodę PEX25 ( pod punktami odbioru redukcja na 16 ( kolanka Herza 16 ( one mają większą średnicę wewnętrzną niż standardowe kolanko PEX 16. Pytanie: Bo cały czas mam obiekcję, nie wiem czemu...może to kwestia zaufania do projektanta że woda powinna iśc PEX 20 wszędzie. ( Wanna by nie czekać 16 minut by ją uzupełnić 250 litrami wody ) Deszczownica w kabinie... Niewiem sam może ja żle myśle...ale czy 16 nie jest za mała... Czy woda ciepła i cyrkulacja powinna iśc tym samym przekrojem rury ?
Zaznaczam że obiegów cyrkulacji są 4 ( odległości do 25m ) Co myślisz ? Bo ja już nie mam siły...
Co do cyrkulacji zdaj się na projekt. Jeśli chodzi o średnice rury do wanny i deszczownicy, zalecam 20, przy mocnych deszczownicach może być wymagane nawet 30l/min
Czyli jeśli zastosuje się rozdzielacz to wtedy nie trzeba juz robić redukcji na mniejsze średnice rur tak? Wtedy wszędzie takie same tak?
Dokładnie tak
Pex, to chyba już mało się używa, najczęściej używany jest teraz AluPex, jak myślisz? Jeżeli chodzi o wysokość podejść to lepiej jest trochę wyżej zrobić, bo 40 cm od góry umywalki do odpływu to trochę dużo, syfon będzie na maxa wyciągnięty.
z tego co kojarzę to pex zawsze są z wkładką aluminiową, nie mylisz pex z pert?
@@PolishEmpire Rura Pe- Rt, to rura o podwyższonej temp pracy. Natomiast Alu -Pex, to rura Pex dodatkowo z wkładką aluminiową, występuje też rura wykonana tylko z Pex.
@@piotrp.700 pierwsze słyszę, można to stosowć do wody użytkowej? masz jakiś link do produktu bo nie widziałem nigdy pex bez wkładki
@@PolishEmpire archiwum.allegro.pl/oferta/pex-rura-fi-16-bez-wkladki-aluminiowej-ostatnie-i7642708402.html.
Widzę, że krótko robisz hydraulikę. Jak pojawiły się plastiki, to była rura PP zgrzewania, PEX system PUSH, dopiero później pojawiła się rura AluPex.
jakie rozdzielacze do do wody użytkowej
Z atestem dopuszczenia do wody użytkowej, w najgorszym wypadku z stali nierdzewnej.
👍🏼👍🏼👍🏼
Nie rozumiem do końca, że przy awarii rury od rozdzielacza wymieniamy rurę i jest to banalnie proste? Przecież też musimy skuć podłogę itp? Oczywiście rozwiązanie rozumiem i uważam za lepsze niz trójniki :)
Przecież nowa rura nie musi iść pod posadzką, można na przykład puścić po ścianie w sąsiednim pokoju
Takich filmów właśnie na UA-cam potrzeba krótko, ale bardzo dużo potrzebnych informacji .Większość pseudofachowców z UA-cam nagrywa filmy godzinne o tym jak na budowie podrapał się po dupie
Fajny instruktaż, ale nie mogę się zgodzić, że pex skrecany jest nie bardzo... Mam 15 lat i się nic nie dzieje. A jeżeli o wodę w systemie trójnikowym to szkoda, że Pan łączenia robi w podłodze, przecież można to zrobić na ścianie od punktu do punktu. Przecież w przyszłości jeśli coś puści to lepiej schylić się pod umywalkę jak szukać ucieczek w podłodze.
ekhm bzdury delikatnie mówiąc mówisz odnośnie PP/PE/ PEX z tych trzech PEX jest najmłodszym wynalazkiem. Rury PP swobodnie wytrzymują grubo ponad 50 lat.
Szkoda że hydraulik mi nawet nie poinformował że mogę zrobić na takim rozdzielaczu a teraz mam w całym domu trójniki . Stać mnie jest na to a nie wiem dlaczego tak to zrobił . Bez sensu
A zdarzyła się sytuacja w której, potrzebowałeś zakręcić wodę tylko w jednym punkcie?
@@11marcian jeszcze nie
co z tych rozdzielaczy tyle obwodow wody robicie jak to do domu i tak jedna rura woda wchodzi te wszystkie bajery to na kase
Jest taki jeden na YT co puszcza instalacje w PEXie na trojnikach... no i ludzie ogladaja i robia takie glupoty
Pralka 60 cm