ZE 29 - Magnetický tok
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Magnetické pole jsme si obecně znázornili za pomocí siločar, konkrétněji jsme pole popsali magnetickou indukcí, ta však popisuje pole pouze bodově. Proto zavedeme novou veličinu, která je souhrnem bodových vlastností pole. Jako třešničku na dortu si povíme něco o historii dvou základních měřicích přístrojů.
Achievement list se získanými jednotkami:
bit.ly/3qRvSaI
______________
facebook: www. nazo...
3:54 looool
Super videa, díky tobě elektrotechniku chápu o dost lépe. Můžeš doporučit nějakou knihu (jakýkoliv materiály) zaměřenou především na ZE, která vystihuje látku aspoň trochu tak dobře jako to dokážeš ty?
Děkuju, to jsem rád :) Mě se určitě nikdo nemůže rovnat :D Hodně hravá je názorná elektrotechnika 1 od Huberta Meluzina je slovensky, lidem z čech prý dělá slovenština problém, tak pro info :) Na antikvariatech se něco dá občas najít, Doporučuju muj-antikvariat.cz je to vyhledavac na zkrz antikvariaty. Meluzin mě před lety zaujal, je to hodně obrázkový, má jiný přístup. Mám od něj ještě knížku příkladů a zajímavá je od něj otázky a odpovědi z elektrotechniky, výuka trošku jinou formou. Všechno to má více dílu. A Elektrotechnika v theorii a praxi od Bohumila Dobrovolného, přišlo mi, alespoň z knížek o matematice, že na svou dobu a režim to možná byl taky větší volnomyšlenkář, knížka je taky prošpikovaná obrázky.
Jestli se nepletu, tak jde o to, že u střídavého proudu s vysokou frekvencí existuje skin effect, jakože magnetický pole který ten proud vytváří vyvolává uvnitř toho drátu vířivý proudy, který blíž povrchu mají stejnej směr jako ten původní, takže se sečtou, a uprostřed toho drátu mají opačnej, takže se odečtou. Ale proč tohle vzniká jenom u střídavýho proudu s vysokou frekvencí, to bych vysvětlit nedokázal🤷♂️
Já si myslím, že se to dá uznat. Chytrý knížky to teda vysvětlují divočeji, ale tak nastuduju, snad pochopím a zjednoduším než se k tomu dostaneme. Jinak to nevzniká jen u proudu s vysokou frekevncí, ale obecně u střídavého proudu. Jen u vysokých frekvencích se to výrazně víc projeví.
o tomto viem od doby kedy som zapajal hrube koaxialne kable k antenam BTS stanic (komunikacne zariadenia pre mobilnu telefonnu siet). jadro koaxu bolo dute a bez dalsieho vysvetlenia nam bolo povedane ze je to preto, ze pri pouzitych frekvenciach (1800-2100MHz) prud tecie len po povrchu. cize znalost tohoto efektu dokaze setrit medou a peniazmi :)
.... pretože striedavý prúd je obojsmerný/kmitavý , tam a naspeť. Čim väčšie kmitanie tým viac sa energia kmitania prenáša do priestoru okolo vodiča a potom mimo vodiča (anténa?). Chápem to správne ?
1:56 Co to je za mega věc. To máte doma zimní stadion? No já nevím, nemám vlasy, tak fén nepouživám, ale tohle by sežehlo jejen vlasy. Takže to asi nebude ani fén. To aby na to člověk měl vlastní elektrárnu.
tomu se říká vtip :)
jinak je to štítek z motoru
při přiložení magnetu
Je to kvuli teplotě
No někde jsem četl, že na kraji vodiče je větší odpor než v středu, tak myslím že to způsobuje tu nerovnoměrnost proudu, ne?
To nejspíš bylo myšleno trošku jinak než že by skutečný elektrický odpor byl větší. Přeci jen je vodič z jednoho materiálu. Zdánlivě větší odpor je už jen důsledkem, že povrchem vodiče teče více elektronů. Každopádně ten děj co jsem měl na mysli se nazývá skinefekt, jak píše 42. Každopádně jsem rád, že napsali dva lidi a tak rychle :)