Star-delta induction motor starting

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 кві 2020
  • 0:15 - Praktická ukázka
    0:42 - Popis asynchronního motoru
    1:20 - Důvody k rozběhu motoru Y/D
    2:18 - Podmínky pro rozběh motoru Y/D (jmenovitá napětí motoru)
    2:52 - Matematické odvození snížení rozběhového proudu
    6:50 - Popis zapojení silové části rozběhu Y/D
    8:10 - Popis zapojení ovládací části rozběhu Y/D
    11:38 - Praktická ukázka rozběhu Y/D
    Video popisuje důvody a realizaci zapojení umožňujícího spouštění indukčního (asynchronního) motoru hvězda/trojúhelník. Účelem tohoto způsobu spouštění je omezení proudového zatížení napájecí sítě, vliv zapojení motoru na rozběhový proud je v tomto videu matematicky odvozen, dále je zde popsána funkce zapojení ovládacího obvodu a praktická ukázka. Materiál je doplněn animacemi, které problematiku spouštění motoru významně zpřehledňují.
    The video describes the reasons and the realization of the induction (asynchronous) motor star / delta starting. The purpose of this method of starting is to limit the current load on the mains, the influence of the motor connection on the starting current is mathematically derived in this video, the function of the control circuit connection and a practical demonstration are described here. The material is complemented by animations that make the issue of engine starting significantly more transparent.
    Více výukových videí / more education videos:
    • Výuka/education
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 29

  • @user-if8hq2jx2e
    @user-if8hq2jx2e 3 місяці тому +1

    Hudba hrozný, jinak super.

  • @MichaelSDobry
    @MichaelSDobry 5 місяців тому

    Moc pěkně udělané video a srozumitelné vysvětlení. Za nás se to učilo z papírových schémat... Toto video by měli sledovat studenti oborů elektro, aby se něco naučili. Přeji mnoho úspěchů v další práci pane kolego.

  • @milanpindroch2751
    @milanpindroch2751 2 роки тому +1

    Veľmi priehľadne a podrobne spracované! Pochopí aj začiatočník. Teším sa ďalšie Vaše videá.

  • @jirizika7613
    @jirizika7613 3 роки тому +4

    Umíte to moc pěkně vysvětlit. Určitě pokračujte v tvorbě, budu se těšit na další videa

  • @robertcz3474
    @robertcz3474 2 роки тому +1

    Skvělé video a hudba absolutně super a přesně vyvážená s vaším komentářem 👍👏💪 🎸🥁🎹 /🎤
    Jo elektrika jedna fáze 230V (dříve 220V) je pro mě tzv zábavnou prací.
    Například zapojování nástěnných axiálních ventilátorů tehdejší Strojsmalt n. p. Pohorelá nebo pouličních výbojkových lamp Elektrosvit typu Ambasador tzv velbloud a dále tlumivky, zapalovače, kondenzátory.
    Ale třífázová soustava 400V (dříve 380V) je mnohem složitější a celkově o dost zajímavější téma.
    Například kdysi na středotlakých uhelných kotelnách a konkrétně na jedné, kde jsem kdysi chvíli byl, mě už tenkrát zaujal systém rozjezdu hlavních odtahových radiálních ventilátorů s motorem 22 kW, s hřídelí na přímo a s motorem přes spojku na masivním betonovém podstavci u komína.
    Byl to jednoduchý systém zapínání, kdysi klasických tlačítkových kulatých přepínačů zelené a červené barvy, na takové obdélníkové cca 20x30 cm šedostříbrné kovové el. skříni na zdi.
    Jednoduchým stlačením zapnuto a o ostatní se už postarala jakási automatika stykačů, časových relé a nevím čeho všeho dalšího, kdesi umístěné v rozvaděči nebo i v samotných motorech možná.
    Každopádně super zvuk při rozjíždění.
    Kapacita čtyř kotlů, každý ze čtyř ventilátorů měl charakteristický zvuk, asi dle stavu ložisek.
    Cca 20-30 vteřin pozvolný rozběh a po tomto intervalu samovolné přepnutí na plný výkon.
    Vypnutí, jedním stlačením a potom již jen dlouhodobý dojezd setrvačností, těžkého ventilátoru se zajímavým zvukovým doprovodem. Jinak na každý kotel bylo šest elektromotorů - tento ventilátor byl největší - sací, pak odpopílkovací zařízení, boční ventilátor na kotli tzv kapsy, za kotlem na podlaze - ten měl tři řemeny, posun roštu v intervalech, a poslední násypka uhlí taktéž v intervalech. Čili když jeli všechny kotle, tak to byl zvukový koncert. 📢☺️ Rád vzpomínám.
    O pár let později jsem pracoval na pile a tam byl odtahový ventilátor pilin, systém přes řemeny a s manuálním přepínačem hvězda trojúhelník.
    Jednou při výpadku proudu, zůstalo vše v původních polohách nevypnuté - chyba! Přepínač byl stále na tzv plný výkon. / V takových případech vždy přepnout do polohy 0 !☝️/
    Potom při tzv znovunahození el. se ozvalo hlasité pískání řemenů od ventilátoru.
    Elektrika běžela sice dál ale řemeny zralé na výměnu pomalu.
    Kolikrát jsem si říkal, proč vůbec je takto řešen systém pres řemeny u těchto ventilátorů, kde je z větší části tření - dle krátkého zastavení při vypnutí, menší otáčky apod. 🤔
    A taky proč je výskyt tohoto systému, především v dřevařských odvětvích?.
    Mnohem lepší by byl systém radiálních ventilátorů jako na kotelnách.
    Motor přímo s hřídelí se spojkou, tzv válec hřídele s otvorem (šroubovací zátkou) pro dolevání oleje - mazání uložení a chlazení ložisek a samotné hřídele utopené v tzv válci uprostřed.
    Než jako na pile, kde jsme chodili každou šichtu s pumpovací maznicí, kde i grafitová vazelína vlivem netěsností vytékala ven z ložiskových pouzder (tzv 2x domeček na koncích).
    I na kotelně pomalu vytékal olej přes špatné simeringy z válcového pouzdra na hřídeli, dle mastného betonového podstavce očividně. Ale doleválo se to tak jednou za čtrnáct dní dle provozu.
    Myslím si že by to bylo mnohem lepší a i v případě jakéhokoliv většího kusu v odpadním odsávání (třísky, suky, špalky, kusy větších dřevin), tak by to nebylo absolutně překážkou a schopno zastavit jako zásek, při tak velkých otáčkách a rotační síle. Beztak je to jistěné jističi a pojistkami.
    Závěrem: Je to zajímavá věda ta elektřina a k tomu veškerá tato technologie.
    Špičkové video s velmi zajímavým tématem a vysvětlením. 👏

  • @jansoustek616
    @jansoustek616 3 роки тому +17

    Skvělé vysvětlení problematiky, výborně zpracované video, jen ta hudba neuvěřitelně ruší.

    • @OndrejBlazek86
      @OndrejBlazek86  3 роки тому +1

      Díky za názor, pokusím se z toho poučit :-)

  • @sarrii2912
    @sarrii2912 6 місяців тому

    Moc diky ❤

  • @tiborjurista9124
    @tiborjurista9124 4 роки тому +1

    perfektne vysvetlená funkcia a podstata prepínania tak isto aj zapojenie

  • @vlakup5916
    @vlakup5916 3 роки тому +1

    Vynikajúco.

  • @ytos321
    @ytos321 3 роки тому

    Pěkně udělané a velice dobře vysvětlené. Přidávám se k ostatním ohledně hudby, opravdu je to rušivé. Příště klidně jen slovní komentář. Posílám velké poděkování za vytvoření , stálo Vás to určitě mnoho času a povedlo se to.

  • @martinkapoun9954
    @martinkapoun9954 3 роки тому

    Dobrý den, děkuji, dobře podané. Znal byste i číselná data, popřípadě výpočet některých důležitých zmíněných údajů (pole, indukčnosti apod.)?

    • @OndrejBlazek86
      @OndrejBlazek86  3 роки тому

      Dobrý den, děkuji za Váš příspěvek. Motory jsme kdysi na škole počítali, je to už ale doba a ke své činnosti to nepotřebuju - co člověk vyloženě nepotřebuje, to se mu vykouří z hlavy, nebudu tedy asi tím nejpovolanějším. Když ale zadáte do google "Výpočet a měření parametrů asynchronních motorů", vyskočí Vám celá řada dobrých materiálů, včetně bakalářských a diplomových prací, které mám obecně při řešení čehokoli moc rád :-).

    • @martinkapoun9954
      @martinkapoun9954 3 роки тому

      @@OndrejBlazek86 Děkuji, zkusím to.

  • @pavelzidek2152
    @pavelzidek2152 3 роки тому +1

    Hudba je tak nahlas, že není možné se soustředit na to co říkáte. K čemu ta hudba je? Nebo u sousedů hrála diskotéka? Až bude někdy klid, rád bych si to poslechl ještě jednou :-)

    • @OndrejBlazek86
      @OndrejBlazek86  3 роки тому

      Nejste první, kdo upozorňuje na hlasitou hudbu - příště se polepším. Otázkou je, kdy bude příště, vydávám videa obludnou rychlosti jedno ročně :-).

    • @pavelzidek2152
      @pavelzidek2152 3 роки тому

      @@OndrejBlazek86 Nechtěl jsem Vás urazit, jen mi přišlo líto, že evidentně dobře udělaná přednáška se zajímavými informace je tou hudbou degradována. Bohužel je přidávání hudby k mluvenému slovu všeobecný trend i v profesionálních médiích.

    • @OndrejBlazek86
      @OndrejBlazek86  3 роки тому +1

      @@pavelzidek2152 V žádném případě jste mě neurazil (možná moje reakce takto vyzněla, nebylo to tak však myšleno), beru Vaši připomínku jako cennou radu pro další tvorbu :-).

  • @matematika3669
    @matematika3669 2 роки тому

    Hudba v pozadí je hlasitá - znižuje zrozumiteľnosť slova. Ináč OK

  • @g4pro442
    @g4pro442 Рік тому

    Skoda ze je tam muzika!!!!

  • @mariangalbavy8229
    @mariangalbavy8229 3 роки тому +2

    Dlouhé, prekombinovane, nudné...

  • @jiristrnad3894
    @jiristrnad3894 2 роки тому

    Ahoj Ondřeji, hudba je hlasitější, než by se hodilo, v tom má Honza pravdu, ale neruší "neuvěřitelně". Řeč je čistá a srozumitelná, dostatečně hlasitá vůči hudbě a dokonce hlas je příjemný, měkký, artikulace bezchybná.... MNĚ HUDBA NERUŠÍ ani s přihlédnutím k poloviční nedoslýchavosti.... Tolik k Honzově poznámce.... Mně zajímá ta druhá část využití takového motoru - jako generátor. Mám střičký 10kW motor používaný jako pohon cirkulárky. Jeho rozběh byl také řešen přepínáním Y-D, avšak mechanicky. dvanáctipólový přepínač v 5kg litinové skříni.... kam mohu , mohu-li, poslat svoje zvídavé otázky? Ve svém profilu mám zveřejněné mailové spojení, pokud bys byl ochotný mi poradit, vysvětlit, moc by mi to pomohlo... Děkuji jdu kouknout na další tvoje kousky.... TENHLE je STVĚLEJ!

    • @OndrejBlazek86
      @OndrejBlazek86  2 роки тому

      Děkuji za Váš příspěvek - otázky klidně napište sem, třeba budou prospěšné i pro ostatní. Co se týče asynchronního motoru jako generátoru, použití je v podstatě jednoduché a nachází často využití na MVE. V podstatě turbínou motor roztočíte na otáčky blízké těm synchronním (3000, 1500 - záleží na počtu pólových dvojic, cirkulárka bude mít pravděpodobně motor se jmenovitými otáčkami 2973 nebo tak něco - tedy synchronní - skluz, u MVE se používají stroje s více pólovými dvojicemi, konkrétně generátor na fotce má štítkové hodnoty 200kW, 990/min, 400V, 346.4A), následně připojíte motor/generátor k síti a momentem na hřídeli generátoru regulujete výkon generátoru (turbína se snaží roztáčet motor na nadsynchronní otáčky, což se nestane, neboť na otáčkách drží generátor síť, která je opravdu hodně tvrdá), nicméně výsledkem je dodávaný výkon do sítě. Sranda nastává obecně u všech turbosoustrojí v momentě, kdy se generátor odfázuje od sítě, výkon turbíny (vodní, parní) se pak začne realizovat k jedinému účelu, to jest k nárůstu otáček (soustrojí nic nebrzdí) a to může být nebezpečné - pak musí nastoupit rychlouzávěr, který turbínu odstaví.

    • @jiristrnad3894
      @jiristrnad3894 2 роки тому

      @@OndrejBlazek86 na štítku motoru jsou 3f 380V/50Hz, 10kW, 1440Rpm. Měl jsem za to, že oráčky hřídele (vodní turbíny) ustálené na 1440, budou na svorkách generovat 380V. Chápu to správně, nebo jsou tam jiné souvstažnosti?

    • @OndrejBlazek86
      @OndrejBlazek86  2 роки тому

      @@jiristrnad3894 Právě tím, že se budete snažit turbínou "přetlačit" síť, bude na generátor turbína působit silou (ten generátor bude turbínu brzdit) a ta síla, kterou se turbína pokouší zrychlit motor proti síti se přemění v elektrický výkon. Pokud motor odpojený od sítě roztočíte na zmíněných 1440, pravděpodobně se ničeho nedoměříte, pro ostrovní provoz je nutné k vinutí připojit kapacity a generátor nabudit (na toto téma je na internetu celá řada diplomových prací). V praxi jsem viděl i velké asynchronní generátory v ostrovním režimu (1MVA) poháněné lodním motorem, generátor měl poměrně složité řízení s výkonovou regulací spalovacího motoru - zvládalo to výkonnostní skoky až 400kW).

    • @jiristrnad3894
      @jiristrnad3894 2 роки тому

      @@OndrejBlazek86 Motor jsem dostal, jedná se o ostrovní aplikaci na samotě bez sítě a výkon není požadován "obrovský". Jde o příležitostné využití strídavého napětí (svářování a podobně).

    • @OndrejBlazek86
      @OndrejBlazek86  2 роки тому

      @@jiristrnad3894 tak to se obávám, že toto nebude ten správný směr. Daleko levnější a především funkční bude nějaká elektrocentrála.