Jak zrobić EKSPERYMENT? Hodowla mikroorganizmów w domu!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 1,3 тис.

  • @turbodoge8785
    @turbodoge8785 6 років тому +1341

    Wystarczy kanapki z plecaka nie wyjmować. Po miesiącu powinna sama wyjść

  • @kemuk
    @kemuk 6 років тому +348

    Ogólnie rzecz biorąc udało Ci się wyhodować w większości grzyby z rodzaju Penicilium (te duże plamki białe, zielone i kremowe). Zaobserwowałem również coś co wyglądem przypomina Streptococcus spp. lub Staphylococcus spp. Jednak może być to błędny wniosek zważając na rodzaj pożywki, który w bakteriologii klinicznej nie jest zwyczajnie używany. Co do zanieczyszczeń. Wzięły się one głównie ze sposobu sterylizacji pożywki. Ponieważ substraty do jej wykonania jak i szkło nie były sterylne, a jedynie zdezynfekowane, bo użyta temperatura i alkohol były zbyt małym czynnikiem do sterylizacji. W mikrobiologii klinicznej również pożywki poddaje się sterylizacji po wylaniu na szalki petriego w celu minimalizacji ich z zanieczyszczenia (maksymalna liczba wyrosłych kolonii na pożywce po inkubacji bez kontaktu z nałożonymi z zewnątrz drobnoustrojami wynosi 1) . Do tego wyrosłe mikroorganizmy w Waszym doświadczeniu nie obrazują stanu faktycznego (pomijając odżywczość podłoża) z powodu temperatury inkubacji, która powinna wynosić 37 stopni Celsjusza, która jest optymalna dla wzrostu wielu bakterii pokrywających naszą skórę.
    Pozdrawiam, mgr diagnosta laboratoryjny P. G.

    • @arturbykowski9235
      @arturbykowski9235 6 років тому +44

      Sam pomysł na doświadczenie jest świetny i sprawdzony, ale jak widać wykonanie w warunkach domowych jest kłopotliwe. Efekty przy użyciu komercyjnych pożywek i cieplarki są o niebo lepsze. Pozdrawiam kolegę po fachu!

    • @dominpiano
      @dominpiano 6 років тому +7

      Ja też tam chce pracować gdzie ty😭

    • @renataprzywara8589
      @renataprzywara8589 6 років тому +4

      Kowai Terumi a ja sie dziwie kto taki mądry

    • @projectumbrellacorporation5130
      @projectumbrellacorporation5130 6 років тому +4

      to jest kurwa serio ciekawe

    • @kemuk
      @kemuk 6 років тому +7

      Dominik Gołemberski ogólnie praca ciekawa, ale nie polecam zarobków, które po 5 latach studiów są niewiele wyższe od najniższej krajowej :-)

  • @koprolity
    @koprolity 6 років тому +835

    Kiedy składamy dłonie do modlitwy, całe zastępy bakterii ruszają na wojnę!

    • @darusiauwu9022
      @darusiauwu9022 6 років тому +26

      Wszędzie cię widzę xD

    • @nanaaau
      @nanaaau 6 років тому +5

      😂😂

    • @rinaa_a
      @rinaa_a 6 років тому +11

      Wszedzie jesteś

    • @JanKowalski_777
      @JanKowalski_777 6 років тому +15

      Ja sie nie modle

    • @semar5436
      @semar5436 6 років тому +34

      To moje żyją w spokoju od lat..

  • @sxrkxstycznx
    @sxrkxstycznx 6 років тому +314

    1. Od jakiegoś czasu fascynuje mnie sprawdzenie, czy posadzona do góry nogami roślina wyhoduje korzenie rosnące w górę, czy wraz z działaniem grawitacji, będą rosły one w dół (niezależnie od położenia).
    2. Sprawdzenie, jaki wpływ na włosy mają kosmetyki (szampony, odżywki).
    3. Sprawdzenie, w jaki sposób, i czy w ogóle, muzyka bądź kontakt z człowiekiem oddziałuje na rośliny. Moja babcia twierdziła, że jej koleżanka ma "dar" do zabijania kwiatów. Czy to możliwe?
    4. Sprawdzić ilość konserwantów w jedzeniu i dowiedzieć się czy mają zły wpływ na organizm - jeśli tak, to w jakiej ilości.
    5. Podobno każdy ma unikatowy odcisk palca, ale może współdzielimy z członkami rodziny jakieś cechy wspólne i można to zauważyć na opuszkach. Tak samo jak ze skręcaniem języka w rurkę (nie każdy potrafi) albo z puszczaniem oczka - czy to można dziedziczyć.
    Cóż, to chyba tyle. :-D

    • @Ramox-oj6ic
      @Ramox-oj6ic 6 років тому +12

      Roślina posadzona do góry nogami po prostu by się wygięła w górę. W sensie korzenie w doniczce ale reszta kwiatu wygięta ku górze. Coś kiedyś na ten temat słyszałem i prawdopodobnie tak jest

    • @mateuszkorlaga5898
      @mateuszkorlaga5898 6 років тому +8

      Rośliny ogólnie kierują się w stronę słońca, ale gdyby wybrać jakąś roślinę cieniolubną albo ochronić przed światłem słonecznym, a zapewnić światło np. od dołu, mogłoby to być ciekawe

    • @justynagrudzinska4210
      @justynagrudzinska4210 6 років тому +17

      Jest coś takiego jak geotropizm.

    • @juleczkamsp9689
      @juleczkamsp9689 6 років тому +1

      Mega

    • @andromeda_yt_
      @andromeda_yt_ 6 років тому +5

      Myśle ,że fajniej było by sprawdzić rośliny w warunkach zero-g. Z tego co pamiętam na ISS trwają badź trwały badania w tym temacie.

  • @spongelobob7983
    @spongelobob7983 6 років тому +1339

    Czemu jeszcze nie uczysz w mojej szkole? 😂😂

    • @Kuro_62
      @Kuro_62 6 років тому +23

      nie jesteś jedyna też nas tego nie uczę

    • @magdalenaw.1025
      @magdalenaw.1025 6 років тому +15

      Namawiajcie nauczycieli do przeprowadzenia takich testów - wystarczy zakupić gotową pożywkę i wykonać odciski :-)

    • @nataliagordienko2137
      @nataliagordienko2137 6 років тому +31

      @@magdalenaw.1025 Bo wcale nauczyciele nie mają z góry narzuconego programu

    • @cringeemoji564
      @cringeemoji564 6 років тому +5

      ciasteczkowy Jednororzec jak chodzisz do 4 klas to nie uczą :(

    • @cynamonekpl5960
      @cynamonekpl5960 6 років тому

      ( ͡͡° ͜ʖ ͡°)😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏😏

  • @shadycandy3462
    @shadycandy3462 6 років тому +37

    #konkurs mój pomysł na eksperyment:
    pytanie badawcze: Czy ludzie będą różnie interpretować znaczenie tych samych słów w zależności od tego czy bedą one (te słowa) zawarte w utworach z gatunku muzyki pop czy gatunku rock?
    Hipoteza: Ludzie będą różnie interpretować znaczenie tych samych słow w zależności od tego w jakim gatunku utworu będą one zawarte.
    Opis badania: 3 grupy Eksperymentalne dobierane losowo i jedna Kontrolna. Grupa E 1: słucha tylko utworu w gatunku muzyki pop i opisuje wrażenia. Grupa E 2: Słucha tylko utworu w gatunku muzyki rock i opisuje wrażenia. Grupa E 3: słucha utworów w obu gatunkach muzyki i opisuje wrażenia z obu utworów. Grupa K: Czyta same słowa zawarte w wykorzystywanych utworach (bez żadengo podkladu muzycznego i w kompletnej ciszy) i opisuje wrażenia.
    Uważam, że to może być bardzo ciekawe! :D Po pierwsze zobaczymy czy rodzaj muzyki wpływa na odbiór jej tekstu, a dodatkowo czy gatunek pop czy rock jest bardziej zbliżony do tego co możemy poczuć mając do czynienia z samym tekstem :)
    Pozdrawiam i mam nadzieje, ze wszystko jasne i za bardzo sie nie rozpisalam!

    • @greensky6664
      @greensky6664 6 років тому +2

      Tak, będą, wiem z autopsji, jest taki projekt na yt gdzie kawałki hip hopowe wykonują jako jazzowe (polskie) i moja reakcja osobiście się różni adekwatnie do tego ze nie lubię hip hopu i lubię jazz :)

    • @brojek88
      @brojek88 6 років тому

      @@greensky6664 Wiec to nie ma najmniejszego związku z gatunkiem muzyki, tylko chodzi o osobiste preferencje

    • @shadycandy3462
      @shadycandy3462 6 років тому

      @@emcekwadrat super! :) bardzo dziękuję! Napisałam wiadomość prywatna do Was przez Wasz fanpage.

  • @lumpytoothy
    @lumpytoothy 6 років тому +488

    Nagrasz odcinek.
    Dlaczego mamy zatrucia pokarmowe?
    👇daj lajka żeby widziała

  • @compaqchemlab
    @compaqchemlab 6 років тому +27

    Moje porady dotyczące tego typu hodowli:
    Najlepszy bulion robi się następująco: Do 500ml wrzącej, destylowanej wody dodać 1 kostkę rosołową (z tych droższych, nie tanie zamienniki). Kolbę zamknąć korkiem z waty i odstawić do ostygnięcia. Za pomocą sterylnego patyczka wykonać w górnej warstwie skrzepłego tłuszczu dwa otwory a następnie ciecz oddzieloną od tłuszczu poddać filtracji przez filtr do kawy lub lejek z szeroką nóżką i zwitkiem waty. Krystalicznie klarowną, jasnożółtą ciecz umieścić w kolbie żaroodpornej, nakrywając ją szkiełkiem zegarkowym. Kolbę z bulionem sterylizujemy za pomocą mikrofali. Wystarczy gorący bulion umieścić na 10 - 30 sekund w silnym polu mikrofali - mikrofalówka na pełną moc, ja daję zawsze 800 W. Oczywiście dbamy, by ciecz nie wykipiała ani nie doszło do przegrzania a tym samym WYSTRZELENIA zawartości kolby na zewnątrz. Bulion można wzbogacić cukrem - glukozą, laktozą lub sacharozą (zależnie, co chcemy hodować) lecz robimy to przed sterylizacją. Po dezynfekcji stołu i usunięciu łatwopalnych rzeczy umieszczamy na stole palnik spirytusowy lub gazowy, regulując płomień tak, by był średniej wielkości. Pomaga to w sterylizacji otoczenia i zapewnia sterylne warunki. W pobliżu palnika wykonujemy dalsze czynności. Z bulionu przygotowujemy podłoże dodając Agar-Agar. Po podgrzaniu na łaźni wodnej i rozpuszczeniu się składników kolbę szczelne zamykamy ciasnym korkiem z waty i pozostawiamy do ostygnięcia w ciepłym miejscu. Ciecz inkubujemy w temperaturze 30-45*C (np na rurze komina naszego pieca na ekogroszek). Kolbę zabezpieczamy od światła folią aluminiową. Po 8 godzinach ciecz ponownie sterylizujemy - oczywiście usuwamy ostrożnie korek, folię aluminiową, nakrywamy sterylnym szkiełkiem zegarkowym. Inkubacja ma na celu usunięcie wszelakich przetrwalników - jeśli takowe zostały to rozwiną się a my je wtedy zabijemy. Nasze podłoże wylewamy na szalki petriego wcześniej sterylizowane mikrofalówką. Czynność wykonujemy jak zwykle, przy płomieniu palnika. Po tym zabiegu podłoże jest sterylne, pozbawione nawet przetrwalników, przynajmniej mnie nigdy nic się "samo z siebie" nie rozwinęło. Dobrze zamknięte można przechowywać w lodówce (tak, można, bo teraz to lodówka jest brudniejsza od naszego STERYLNEGO podłoża) Przed zastosowaniem -sterylizujemy. Wodę kondensacyjną usuwamy ręcznikiem papierowym: Wycieramy ile się da, resztę suszymy i sterylizujemy mikrofalą. Najlepiej podłoże w międzyczasie przykryć innym, sterylnym zamknięciem.
    Zamiast kostki może być to mięso, ale kiepsko go dłużej przechowywać, w porównaniu z kostką rosołową.
    Jeśli nie mamy mikrofali, to z garnka robimy łaźnię parową, nakrywamy górny otwór bandażem sterylnym, wiążemy, zupełnie tak samo, jak robi się kluski na parze, zwane u nas "PAMPUCHAMI". Umieszczamy na gazie szkło do sterylizacji, nakrywamy innym garnkiem i sterylizujemy pół godziny w parze.
    Usuwanie pozostałości: Nie alkohol, tylko chloramina T, "chlor do WC/Basenu (NaDCC, Dichloroizocyjanuran sodowy)".
    UF...Tyle.
    Kiedyś tą metodą wyodrębniłem czysty szczep escherichia coli z wieszaka na papier toaletowy.
    *Domowymi warunkami DA SIĘ* to zrobić, trzeba mieć tylko więcej wiedzy praktycznej.
    Jak jeszcze ze 4 lata temu mocno pasjonowałem się bakteriologią, to udowodniłem, że bakterie z poręczy autobusu nie przetrwają tam zbyt długo ze względu na niekorzystne warunki. Polecam też wykonać testy by sprawdzić co nam się wykluło: Ze starej potłuczonej żarówki wolframowej wyciągnąć wspornik (wykonany z molibdenu), wtopić ten cieniutki drucik w patyczek po lizaku a samą końcówkę wygiąć w oczko - uzyskujemy EZĘ. Sterylizujemy ją umieszczając na krótko oczko w małym płomieniu palnika.
    Pobieramy fragment naszej koloni i umieszczamy na powierzchni podłoża w dużej probówce. Cieniutką igłą (szpilką) wtopioną w patyczek, zupełnie jak nasza eza nakłuwamy powierzchnię w kilku miejscach, by bakterie mogły dostać się też głębiej. Zatykamy korkiem z waty i pozostawiamy do inkubacji.
    Obserwując nasze wyniki możemy się przekonać, czy nasz szczep potrafi wytworzyć enzymy zdolne do rozłożenia agaru, czy nasze bakterie są bakteriami tlenowymi:
    a) Aerob obligatoryjny - rośnie TYLKO na powierzchni, bez tlenu ginie
    b) Anaerob obligatoryjny - GINIE w obecności tlenu, rośnie sobie na dnie
    c) Anaerob fakultatywny - Wisi mu czy ma dostęp do tlenu, czy nie - rozwija się w całej objętości
    d) Mikroaerofil - rośnie sobie trochę pod powierzchnią, preferuje SadoMaso -- jak go podduszamy i ma mniejszą zawartość tlenu niż w powietrzu.
    Dodatkowo możemy opisać kolor, kształt i wiele innych cech koloni a tym samym zidentyfikować co to za szczep (Jak na warunki domowe, to całkiem nieźle i wcale nie potrzebny nam mikroskop).
    Miałem kiedyś marzenie, stworzyć GMO bakterii E.Coli, które by sobie świeciły, taka Eko-latarka a w przypadku sukcesu stworzyć sobie świecącą roślinkę. Samemu zrobiłem sobie nawet termoblok, komorę inkubacyjną z żarówką 100W którą zamieniłem w promiennik ciepła ograniczając jej prąd za pomocą regulatora tyrystorowego - jednocześnie automatyczne regulowanie temperatury wraz z histerezą na arduno. NIESTETY...nie miałem pewnego składnika, fragmentu DNA pewnej egzotycznej meduzy, który by przyjęła bakteria zaraz po szoku termicznym. Pisałem do różnych instytucji, ale wygrażali mi polskim prawem, że jest to w Polsce nielegalne i że jestem bio-terrorystą. Porzuciłem więc prace i po pewnym czasie zabrałem się za stworzenie urządzenia do badania jakości powietrza. IPITEX 2018 był mój...
    Co do doświadczenia... Ciężko mi stwierdzić co teraz bym chciał zrobić, bo przy ilości moich hobby każdego dnia walczę o lepszy świat: Od nauki elektroniki (teraz np. czytam o odbiornikach UKF, programowaniu w C na AVR), przez kolorowe doświadczenia chemiczne : Np mój patent na przemianę zapachów na kolory (układ pierścieniowy, występowanie grup -OH i kondensacja z HCHO wobec H2SO4) i... dobra wystarczy ;)
    Drukarka to dość przydatna rzecz: Nie musiałbym jechać specjalnie do miasta do punktu ksero czy rysować wzory flamastrami (jak w przypadku mojego filmu "Alkaloidy - Leki, trucizny i mózgotrzepy"). Wszystkie schematy z Eagle, projekty graficzne obudów mógłbym po prostu wydrukować a nie siedzieć z linijką, suwmiarką i kolorowymi flamastrami przez kilka godzin. No i oczywiście świeżo rozpoczęty rok akademicki nie musiałby być już taki straszny...
    [EDIT] DOŚWIADCZENIE
    Już wiem, co chciałbym zrobić.
    Chciałbym powtórzyć doświadczenie Howarda Waltera Florey oraz Ernsta Borisa Chaina : *Wyizolować PENICYLINĘ* w warunkach domowych i sprawdzić jej skuteczność na tak pięknie rozwiniętej hodowli jak na powyższym filmie. Oczywiście mógłbym z tego nagrać materiał video.

    • @alichank
      @alichank 5 років тому +1

      Że też chciało ci się to pisać. Gratuluję cierpliwości xD

    • @radekch.5411
      @radekch.5411 4 роки тому +1

      u mnie tez kluski na parze nazywa sie pampuchami

  • @dr.m0299
    @dr.m0299 6 років тому +61

    Chciałbym kiedyś zrobić zamknięty eko system. Własny świat, który mógłbym obserwować, jak się rozwija, kształtuję. Może Pani na kanale też wykonałaby taki eksperyment, jest on, jak dla mnie, szalenie ciekawy i fascynujący. :)

    • @xxxvivanxxx3729
      @xxxvivanxxx3729 6 років тому +2

      Pani? Jezuuuu to nie twoja pani od chemi

    • @oliwianowacka3386
      @oliwianowacka3386 6 років тому +13

      Xxx Vivan xxX (wiem data) Może i nie jest jego panią od chemii , ale też nie jest jego koleżanką. Ti osoba dorosła i nie zna jej osobiście więc wyraża się do niej z szacunkiem i mówi do niej Pani. To chyba normalne

    • @reqra73
      @reqra73 5 років тому

      Gej😂

    • @patrycjapalanis9786
      @patrycjapalanis9786 5 років тому +3

      Japiernicze wm że data ale normalny ciekawy świata chłopak interesuje się tym tematem odnosi się z szacunkiem do osób dorosłych a wy dramy robicie to o was świadczy źle a nie o nim

    • @marial2382
      @marial2382 4 роки тому

      Na kanale Naukowy Bełkot słuchałam kiedyś o projekcie stworzenia takiego systemu, który rzeczywiście się odbył z udziałem prawdziwych zwierząt i ludzi! Pogooglaj, to bardzo ciekawe.

  • @acetobacterxylinym9891
    @acetobacterxylinym9891 6 років тому +6

    #konkurs
    Problem badawczy: Czy napoje energetyczne wpływają na wzrost i rozwój bakterii?
    Metoda: Przygotowuję zestaw kilku szalek Petriego z taką samą pożywką np.agarową, z tym, że do jednej nie dodaję napoju energetycznego (próba kontrolna), a do pozostałych dodaję różne napoje energetyczne w równych objętościach (próby badawcze). Do wszystkich szalek na środek nakładam taką samą ilość bakterii jednego gatunku. Cały zestaw zostawiam w takich samych, stałych warunkach temperatury, wilgotności, nasłonecznienia itp. Następnie regularnie obserwuję wzrost bakterii na przygotowanych podłożach i dokumentuję wszystko zdjęciami.
    Dla zwiększenia wiarygodności wykonuję kilka identycznych zestawów.

  • @magiayt1972
    @magiayt1972 6 років тому +4

    zabieramy się za oglądanie❤❤❤

  • @caa1422
    @caa1422 2 роки тому

    w takich ludziach cala nadzieja w tym ciemnogrodzie, brawo,jestescie najlepsi.

  • @notformoney5555
    @notformoney5555 4 роки тому +4

    Pomijając wszystkie zalety kanału, montaż itp - masz bardzo ładny charakter pisma :)

  • @oliwiazugaj2427
    @oliwiazugaj2427 6 років тому

    Emce dziękuję Ci za te świetne filmy! Dzięki Tobie dowiaduję się naprawdę bardzo wielu przydatnych w codziennym życiu rzeczy. Mam dobrą pamięć, więc dzięki temu zapamiętuję to szybko i potrafię zastosować w życiu albo na lekcjach biologii. Ale to dzięki tobie wiem o tych konkretnych, ciekawych rzeczach! Dziękuję! 😘

  • @naciakacia8239
    @naciakacia8239 6 років тому +119

    Nagrasz odcinek czy można czuć ból gdy śpimy?

    • @kluska-up2gk
      @kluska-up2gk 6 років тому

      Natalka Słupska można

    • @derq9473
      @derq9473 6 років тому +5

      Natalka w jakim sensie? W swoim śnie (gdy np ktoś nas w tym śnie walnie) czy jak ktoś nas np uderzy jak śpimy?

    • @galanonim4936
      @galanonim4936 6 років тому +9

      Głupie pytanie...
      Jak ktoś ci przywali to się od razu budzisz,a nie czujesz to we śnie.

    • @pablixon2703
      @pablixon2703 6 років тому +3

      Receptory są wtedy mniej czułe, gdyż organizm jest skupiony na wypoczynku. Mózg nadaje na innych falach wtedy ;)

    • @Ramox-oj6ic
      @Ramox-oj6ic 6 років тому +6

      Mi raz kolega niechcący wyjebał jak spałem. Natychmiast się obudziłem ale na początku ból był tępy. Potem się wzmocnił

  • @jankowalski1123
    @jankowalski1123 6 років тому +1

    Mam bakteriofobię, bardzo dziękuję ci za ten materiał! Profesjonalna jak zawsze. Buziak!

    • @jankowalski1123
      @jankowalski1123 6 років тому

      @koneser kartofli Tak i dlatego dbam o sterylne warunki.

  • @alicjadabrowska9626
    @alicjadabrowska9626 6 років тому +5

    Problem badawczy: Co pływa na barwę ognia?
    Hipoteza: Metal wpływa na barwę ognia.
    Mamy 5 próbówek. W każdej próbówce znajduję się alkohol do którego dodajemy inny metal. Po kolei podgrzewamy i przyglądamy się jaką barwę przybieżę. Każdą próbówkę podgrzewamy taką samą temperaturą.
    Mam nadzieję, że dobrze już dawno tego nie robiłam.

  • @wizo1443
    @wizo1443 6 років тому

    Bardzo ciekwy film jak w sumie kazdy. Tyle sie juz dowiedziałem dzięki waszemu kanałówi, uwielbiam was❤

  • @pax7543
    @pax7543 6 років тому +50

    Ja chciałabym sprawdzić jak dużo i jakich gatunków mikroorganizmy znajdują się na szkolnych ławkach.

    • @mioszdeptua7880
      @mioszdeptua7880 6 років тому +2

      Fajny pomysł

    • @metolfenidat
      @metolfenidat 6 років тому +10

      Oj tam to wszystko jest

    • @Romperstrong
      @Romperstrong 6 років тому

      Robiłem tami projekt w gimnazjum w Bardo profesjonalnych warunkach na różnych rzeczach szkolnych.

    • @Romperstrong
      @Romperstrong 6 років тому +2

      Były głównie bakterie powodujące trądzik xD

  • @mrcapitanemo
    @mrcapitanemo 3 роки тому

    Bardzo ciekawe . Dziekuje za prace wlozona w ten film. Uswiadomilo mi ogrom pracy w labolatoriach.

  • @znanyczowiek8422
    @znanyczowiek8422 6 років тому +264

    To uczucie kiedy niedawno miałeś to na biologii.. * pozdrawiam 7 klasę 😂*

    • @mavsue8251
      @mavsue8251 6 років тому

      👍

    • @znanyczowiek8422
      @znanyczowiek8422 6 років тому +4

      xD

    • @martinezadiadi5370
      @martinezadiadi5370 6 років тому +3

      @@znanyczowiek8422 Ja również z siódmej jestem. Miałem sprawdzian ostatnio właśnie z metody naukowej i hierarchicznej budowy organizmu.

    • @wz6889
      @wz6889 6 років тому

      Pozdro xd

    • @lucjawozniakowska2333
      @lucjawozniakowska2333 6 років тому

      Dzięki za Pozdrowienia 😉😊

  • @zuzannak7614
    @zuzannak7614 6 років тому

    Eksperyment którego wyniku jestem ciekawa to jaki wpływ na nasz paznokcie ma malowanie ich lakierami "zwykłymi", a jakie hybrydowymi? Dlaczego u niektórych osób płytka paznokcia niszczy się po malowaniu lakierami hybrydowymi? Jaki wpływ na nasz paznokcie ma ich malowanie? Czy bardzo niszczą się przez malowanie, zmienia się ich faktura, budowa, kolor?
    Super film, jak zawsze bardzo interesujący! Pozdrawiam! ❤

  • @muicnerwal
    @muicnerwal 6 років тому +5

    #Konkurs
    Fajny by był odcinek, w którym problemem badawczym będzie
    1.Czy spożycie dużej dawki witaminy C wpływa na poziom glikemi badanej glukometrem
    2. Czy gdyby monety były np. z plastiku było by na nich więcej bakterii
    Możesz dać like👍 żeby było u góry :)

    • @juliahancyk2432
      @juliahancyk2432 6 років тому

      ☺❤

    • @wetomato9930
      @wetomato9930 6 років тому

      Wgl witaminy z lekow typu rutinoscorbin i tp. Sa do dupy poniewaz witamina syntetyczna jest bez użyteczna. W cytrynie mamy witamine c a do tego w cytrynie są różne substancje pomagające przyswoić witamine c do organizmu . a. W prochach mamy tylko to z jakąś chemią. I towarów takie niby przyjmowanie jej ale bez skutku jakby jej nie było. Poza tym w każdym leku są skutki uboczne . Już lepiej jeść zdrowo spać zdrowo oddychać zdrowo poruszać się zdrowo

    • @oliwkawitaszek2591
      @oliwkawitaszek2591 6 років тому

      Weto Mato Zależy jeszcze jaki to lek ponieważ w przypadku witaminy c nie ma znaczenia czy jest ona naturalna czy syntetyczna gdyż jest to to samo.Z tego powodu rutinoscorbin jest pożyteczny ale w przypadku innych witamin rzeczywiście lepsze są naturalne. Bardzo dużo ludzi ma niedobory witamin i sięga po leki niskiej jakości , wtedy naprawdę efektów niema lecz są dostępne suplementy witamin dobrej jakości po których efekty są i dobrze wpływają na zdrowie. Niestety ciężko takie znaleźć.

  • @klaudi5536
    @klaudi5536 6 років тому +2

    Ja bym sprawdziła wartość arszeniku (arszenu) w ryżu i waflach ryżowych. Bardzo lubię je jeść a podobno nie są tak zdrowe jak myślimy. Dlatego gdybym miała możliwość sprawdziła bym jakie wafle maja dopuszczalna wartość arszenu a jakie nie i w jakich ilościach różni się ilość arszenu w waflach nad ryżem i jeśli się różni dużą ilością to dlaczego? Uwielbiam twój kanał i pozdrawiam❤❤❤ps. Jadlam teraz przy twoim filmiku wafle to dlatego teraz mnie to tak zaczęło zastanawiać ;3

  • @countrygirl135
    @countrygirl135 6 років тому +80

    Wiem, że to głupie pytanie, ale dlaczego burczy nam w brzuchu?
    To pytanie zadaję sobie zawsze na sprawdzianie kiedy jestem głodna i mój brzuch śpiewa operę x)

    • @shortshoes9265
      @shortshoes9265 6 років тому +4

      W sumie ostatnio się nad tym zastanawiałem i wpadłem na pomysł że jelita które kurczą(jak nie mają co trawić) powodują że gazy wewnątrz nas wydają te odgłosy

    • @compaqchemlab
      @compaqchemlab 6 років тому +7

      Ponieważ Twój żołądek wykonuje ruchy zupełnie takie same jak podczas trawienia. Dodatkowo "pusty brzuch" nigdy nie jest całkowicie pusty -są w nim gazy. Ruchy jakie wykonuje twój organ trawiący przemieszczają te gazy tak, że słyszymy to jako burczenie...

    • @sexonthebeach905
      @sexonthebeach905 6 років тому

      Było o tym kiedyś w Galileo. Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę bardzo łatwo znaleźć. Wujek Google. ...

    • @mokopsi2363
      @mokopsi2363 6 років тому +3

      Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi

    • @compaqchemlab
      @compaqchemlab 6 років тому

      Mamy już założenie teraz trzeba zrobić doświadczenie, które potwierdzi lub obali naszą tezę. Kto chętny na kolonoskopię ;p ?

  • @mapyzik
    @mapyzik 6 років тому +1

    Jak zaczęłaś mówić o problemie badawczym, hipotezach i tam innych, to już mi się odechciewało, bo musiałam to robić na studiach rok temu i to było okropnie nudne i dla mnie bezsensowne, ale dalsza część z eksperymentem samym w sobie, to z jakim zaangażowaniem podeszliście do tego, jak ciekawie przedstawiliście sposób wykonania bardzo mi się podobała. Sama teoria, że na obu dłoniach żyje co innego bardzo mnie zaciekawiła. Oby tak dalej, życzę dalszych sukcesów :)

  • @lizziebennet5294
    @lizziebennet5294 6 років тому +3

    Moim zdaniem bardzo ciekawe byłoby doświadczenie o krysztale Swarovskiego. Jakieś ciekawostki i próba zrobienia tego samego w domu. Czy możemy wyczarować klejnot za kilka tysięcy w mieszkaniu? Jak on to zrobił? Tego dowiemy się tylko wtedy kiedy wykonasz ten eksperyment.
    PS.Super filmik. Dowiedziałam się tyle niesamowitych rzeczy i zadziwiam tym znajomych. Oczywiście mówię że to od Ciebie
    lời chúc mừng

  • @miloscjakpistolet3379
    @miloscjakpistolet3379 6 років тому +1

    To sie nazywa dobra reklama produktu, nadal robisz swój kontekst przy czym pokazujesz nam produkt prawdopodobnie z współpracy z firmą! Więcej takich ludzi

  • @salisnot
    @salisnot 6 років тому +101

    Każdemu kto to czyta życze miłego dnia/wieczoru

    • @salisnot
      @salisnot 6 років тому

      @#KomunaMatataTeam przykro mi :(

    • @k0seme
      @k0seme 6 років тому +1

      Sashi msp Dzięki i nawzajem

    • @kingagawron6714
      @kingagawron6714 6 років тому

      Sashi msp dzięki

    • @dariam1873
      @dariam1873 6 років тому

      Sashi msp wzajemnie

    • @michchal6414
      @michchal6414 6 років тому

      Wzajemnie

  • @Se3Ost
    @Se3Ost 6 років тому

    już pewnie milionowy komentarz tego typu i trochę nie na temat, ale też muszę to powiedzieć... Jesteś piękna, masz super typ urody :) a przede wszystkim, bardzo inteligentna :) pozdrawiam!!!

  • @nana292
    @nana292 6 років тому +47

    Najlepszy kanał na Polskim Yt💌😱

    • @wetomato9930
      @wetomato9930 6 років тому

      Nie ma najlepszego nie przesadzaj uważam że wszystkie tego typu są najlepsze jak jsc np. Naukowy bełkot

    • @nana292
      @nana292 6 років тому

      Weto Mato moja opinia☺️

    • @wetomato9930
      @wetomato9930 6 років тому

      Lubię się droczyć 😀

  • @patkv.p
    @patkv.p 4 роки тому

    Bardzo interesujące napewno przyda się w przyszłości. Robisz takie dodatkowe lekcje fizyki

  • @aniaaaa940
    @aniaaaa940 6 років тому +11

    Pomysł na eksperyment "dlaczego czasem mamy 'prorocze sny" i 'czemu w snach można umierać i czuć ból przy umieraniu' "

  • @marysiaprocka4421
    @marysiaprocka4421 6 років тому

    Od początku filmiku wiedziałam, że to będzie świetny eksperyment mimo iż nie do końca wyszedł😉. Akurat będę miała za tydzień sprawdzian z obserwacji i doświadczeń. W sam raz mi się przyda wiedza z tego odcinka💖

  • @jagodaolszewska7401
    @jagodaolszewska7401 6 років тому +4

    Możecie wysłać próbkę śliny i sprawdzić Skąd pochodzą wasi przodkowie, wszystkich cieplutko pozdrawiam i życzę miłego dnia 😊

  • @eryk1979
    @eryk1979 6 років тому

    Bardzo fajny odcinek, zachęcający ludzi młodych do nauki duży plus za pożyteczną pracę.

  • @rozasobczak6971
    @rozasobczak6971 6 років тому +3

    Może nagracie eksperyment jak dużo soli zjadamy podczas dnia/roku/miesiąca średnio i jaka jej ilość nam szkodzi :D?? To by było fajne :)
    Tak w ogóle Emce masz śliczną bluzkę

  • @sylwiak2210
    @sylwiak2210 6 років тому

    Na zwykłej pożywce ciężko jest wyhodować te ładne, kolorowe kolonie bakterii, dlatego u Was widać głównie grzyby 😊 na agarze krwawym przy zachowaniu sterylnych warunków powstają piękne wariacje 😁 pozdrawiam serdecznie! ❤️

  • @lemur7879
    @lemur7879 6 років тому +8

    [Konkurs] Chętnie sprawdzę czy obmycie rąk samą wodą daje jaki kolwiek efekt i czy aby cokolwiek to dało to trzeba użyć mydła.

  • @sirnathakis1075
    @sirnathakis1075 6 років тому

    Ciekaw jestem jak taka wspaniała, łagodna, uprzejma i inteligentna osoba jak Ty zachowałaby się w trudnych warunkach, długie osamotnienie, presją czasu. Coprawda to eksperyment psychologiczny, ale mógłby nam wiele powiedzieć w erze rozwijających się chorób umysłowych ludzi.

  • @historiezpolski
    @historiezpolski 6 років тому +3

    Jestem prostym człowiekiem: widzę nowy film u emce to oglądam B)

  • @asiabochenek5963
    @asiabochenek5963 6 років тому +1

    Wreszcie odcinek Emce !

  • @guzior678
    @guzior678 6 років тому +55

    Pomysł na eksperyment: Czy kobiety faktycznie rozróżniają z większą dokładnością kolory od mężczyzn?

    • @maja8928
      @maja8928 6 років тому

      Tak!

    • @ov3rdos3d20
      @ov3rdos3d20 6 років тому

      Tak

    • @wetomato9930
      @wetomato9930 6 років тому

      To jest dobry pomysł

    • @wetomato9930
      @wetomato9930 6 років тому +4

      Ja to bym zrobił doświadczenie jak bardzo zaawansowaną bakterię można wyhodować w warunkach domowych

    • @wetomato9930
      @wetomato9930 6 років тому

      X

  • @makapaka8364
    @makapaka8364 6 років тому

    Trafiłem tu przez przypadek i ten kanał wymiata

  • @weronkabiedronka
    @weronkabiedronka 6 років тому +58

    Pomysł na eksperyment? Jakie bakterie "powstaja" na niemytym ciele. Pokazalabym to wielu osobom, które się nie myją.

    • @brzoskwinka217
      @brzoskwinka217 6 років тому

      Xd

    • @malina260w
      @malina260w 6 років тому +1

      Jak mozna sie wgl nie myc lol

    • @Adam-tn1ft
      @Adam-tn1ft 6 років тому +6

      Brzydki zapach powodują związki amoniaku i siarki a nie substancje wytwarzane przez nasze bakterie

    • @Adam-tn1ft
      @Adam-tn1ft 6 років тому +1

      Bakterie które powstają na ludzkim ciele są pożyteczne. Sęk w tym gdy się nie myjemy różne obce substancje, bakterie i grzyby dostają się na naszą skórę co jest niepożądane, głównie dlatego się myjemy.

    • @Paolcia2486
      @Paolcia2486 6 років тому +5

      Tak więc muszę Ci powiedzieć, że były już przeprowadzane eksperymenty na temat tego, że ciało człowieka po jakimś czasie zaczyna samo się oczyszczać. Nasza mikroflora, którą zabijamy detergentami ma takie możliwości.
      Z tego co wiem nawet w Galileo był taki odcinek. ;)

  • @MMMMMM-dp9fe
    @MMMMMM-dp9fe 6 років тому

    1. W jaki sposób wzbogacanie ziemi w naturalne substancje (odpadki kuchenne) wpływa na wzrost jadalnych roślin domowych np.bazylii, mięty, melisy czy pomidorów (względnie szybko rosną). Czy spowalnia, przyspiesza, a może nie ma wpływu na wzrost i ulistnienie roślin. Można wykorzystać kilka naturalnych substancji które podobno służą roślinkom np. wodę po gotowaniu ziemniaków(zimną), pokrzywę (podobno pomidory ją uwielbiają), skorupki z jajek i fusy po kawie.
    2. Po sporządzeniu takich szalek jak w filmie powyżej, ale przed wyhodowaniem bakterii i grzybów, można sprawdzić skuteczność produktów służących myciu rąk. Należałoby nasączyć niewielkie (ok 5mm) krążki z bibuły w roztworach np. mydła, mydła w płynie(które nie zawsze jest mydłem z chemicznego punktu widzenia), mydła antybakteryjnego, płynu do mycia naczyń i umieścić na szalkach, a potem inkubować. Wokół skutecznych preparatów powinien pojawić się obszar uboższy lub pozbawiony organizmów (teoretycznie).
    Dodatkowo żeby zwiększyć jałowość można by było robić to doświadczenie przy świeczkach różnej wysokości które wyjaławiałyby powietrze w pobliżu szalek analogicznie do palników stosowanych niekiedy w laboratoriach :).

  • @tymeksondel4484
    @tymeksondel4484 6 років тому +4

    A może film o najniebezpieczniejszych substancjach chemicznych?

  • @julqa4189
    @julqa4189 6 років тому

    Jak zawsze genialny eksperyment! Oto moje pomysły na doświadczenia: możesz sprawdzić, ile mikroorganizmów jest na naszym ciele przed umyciem się i po. Chciałabym również zobaczyć, w która stronę wychoduje korzenie roślina posadzona do góry nogami.

  • @TwujNick
    @TwujNick 6 років тому +115

    9:37 Ten uczuć kiedy azjatka pisze ładniej po polsku niż ty :,(

    • @martanowak6759
      @martanowak6759 6 років тому +31

      Ona nie jest azjatką, tylko Polką

    • @hiveplaystyle7740
      @hiveplaystyle7740 6 років тому

      Smutek

    • @AurelkaBanis
      @AurelkaBanis 6 років тому +17

      ona jest wietnamka

    • @martyna611
      @martyna611 6 років тому +1

      To jest Polka z taka śliczną urodą

    • @zosia4345
      @zosia4345 6 років тому +9

      Wietnamka* zadna polka niestety pieknie mówi po polsku i ma cudowną urode ale jest z Wietnamu

  • @daisy-he9vz
    @daisy-he9vz 5 років тому +1

    Jasne. Mój przyjaciel mikrob. Teraz będę cieplej myślała o mikrobach.

  • @szymher5
    @szymher5 6 років тому +8

    Gdybym był nauczycielem puszczałbym cię moim uczniom xD

  • @grzegorzk8240
    @grzegorzk8240 6 років тому

    Niezwykle fascynujące, a zarazem przerażające 😨 Uwielbiam wasze eksperymenty 💜

  • @ahaok9055
    @ahaok9055 6 років тому +4

    Eksperyment jak bardzo nie mycie zębów działa na nie ,w jaki sposób się psują i jakie czynniki w to ingerują

  • @dariam1873
    @dariam1873 6 років тому

    Jesteś wspaniała
    Pomysły na fimy :
    Dlaczego mrowi nas czasami w nogach
    Dlaczego jesteśmy prawo lub lewo ręczni
    Dlaczego odczuwamy złość
    Dlaczego się czegoś boimy

    • @naki2551
      @naki2551 6 років тому

      Film o strachu już był

  • @bartekponikiewski5681
    @bartekponikiewski5681 6 років тому +6

    Na wikipedii (wiem, wspaniałe źródło) pod hasłem "hodowla bakterii" napisano, że hodowla poza laboratorium jest zakazana. Jakoś mi ciężko coś na ten temat więcej znaleźć. Ktoś, coś?

    • @naki2551
      @naki2551 6 років тому +5

      Uważam że tak jak w filmie było pokazane mimo próby zachowania sterylności nie udało się to w 100% i gdyby ktoś wyhodował jakąś niebezpieczną bakterie mogłaby to stanowić zagrożenie. poza tym w wikipedii było napisane że jeśli już to tylko drobne mikroorganizmy tak jak emce nic groźniejszego :)

    • @kyomo
      @kyomo 6 років тому +1

      Te mikroorganizmy występują w naszym życiu codziennym od praktycznie zawsze. Pleśń, drożdże itd., a nawet gronkowce. Emce również usunęła poprawnie pożywki z szalek:) Także myślę, że nie ma o co się martwić. Słyszałam podobne słowa mojej sorki od mikrobiologii.

    • @ねこ2137
      @ねこ2137 6 років тому

      Fragment na wiki jest nieaktualny prawnie od jakichś 4 miesięcy ;) Poza tym- myślę, że to zależy jakich i jak się będziesz z nimi obchodził (raczej słabym pomysłem byłoby wrzucenie bakterii do jeziora czy w kuchni somsiada hehe)

  • @dominika_dominika2610
    @dominika_dominika2610 6 років тому

    Ojej 😅 Mam taką samą bluzke 😀.
    Tak poza tym bardzo zainteresował mnie ten odcinek.
    Czekam na więcej ! ❤

  • @witchcraft_pl
    @witchcraft_pl 6 років тому +6

    Chciałbym wykonać dosyć skomplikowany eksperyment, który miałby ma celu zbadać -Jaki wpływ ma na nas nieustanny kontrakt z promieniowaniem pochodzącym z telefonów komórkowych. 🤔 oczywiście nie byli by to łatwe, biorąc chociażby pod uwagę fakt że ciężko znaleźć dużo liczbę osób (wiadomo ze należy zbadać wiele przypadków żeby móc coś wnioskować) młodych osób niekorzystających smartfonów. Druga grupę mogą tworzyć oczywiście prawie wszyscy tworzący społeczeństwo od 1990r. Należałoby wybrane grupy (według mnie składające sie przynajmniej po 30 osób) poddać szeregowe badań, które mogą ukazać podejrzewane zmiany itd. Oczywiście to długi pomysł i niezbędne by bylo opisanie go przynajmniej na kilku stronach a nie w jednym komentarzy ;) pozdrawiam cieplutko ❤️

    • @ねこ2137
      @ねこ2137 6 років тому

      Szwedzi już raz zrobili i nic nie wyszło. Ale tylko przez 2 lata, jakby to na całym pokoleniu zrobić to może, może... :)

  • @zuzannaspiewak15
    @zuzannaspiewak15 6 років тому

    Da się w warunkach domowych uzyskać sterylną pożywkę, potrzebny jest bulion odżywczy, parafilm, agaroza (do podłoża stałego), oraz dla większej pewności sterylności podłoża butelki do sterylizacji autoklawowalne oraz sterylizacja podłoża metodą kocha. Butelki do sterylizacji można sterylizować gdy są zamknięte. Sprzęt możecie kupić w equimed. na łapce zuzi są grzyby (ta wata).

  • @dominikakasprzyk2419
    @dominikakasprzyk2419 6 років тому +15

    Szkoda że nie dodaliście tego wczoraj, bo miałam dzisiaj z tego sprawdzian :c

    • @proteusspp
      @proteusspp 6 років тому +5

      Z czego? Z domowego, niejałowego wytwarzania pożywek mikrobiologicznych oraz ich zastosowaniu w prostych testów na jałowość?

  • @jagodak238
    @jagodak238 6 років тому

    Ja kiedyś nawet nie świadomie coś wychodowałam. Przypomniało mi się po miesiącu posprzątać butelkę z sokiem jabłkowym. Czego tam w środku nie było ! I jest świetne doświadczenie

  • @generalkajzerka2829
    @generalkajzerka2829 6 років тому +5

    A co jeśli aktualnie mam sterylizator?

  • @dymitrjerenowski9540
    @dymitrjerenowski9540 6 років тому

    Twoje filmy są bardzo wartosciowe. Najlepsza youtuberka

  • @zannachristinamaterlew1728
    @zannachristinamaterlew1728 6 років тому +7

    Wydaje mi się, że nie udało wam się zrobić sterylnej pożywki, ponieważ gotowanie (dekoktacja) nie jest formą sterylizacji. Żeby uzyskać czystą kontrolę potrzebny byłby autoklaw (maszyna, która sterylizuje parą wodną pod ciśnieniem ;)

    • @arturbykowski9235
      @arturbykowski9235 6 років тому +2

      Autoklaw zapewniłby sterylność, ale wymagana byłaby jeszcze kontrola procesu sterylizacji przy użyciu taśmy i hodowli z ekstremofilami. Nie wszystkie materiały można też autoklawować. Myślę, że w przypadku płytek z agarem zadowalając efekty dałaby trzykrotna pasteryzacja w piekarniku w odstępie kilku godzin aby pozbyć się przetrwalników.

    • @zannachristinamaterlew1728
      @zannachristinamaterlew1728 6 років тому +1

      @@arturbykowski9235 zgadzam się, w końcu to eksperyment w warunkach domowych :)

  • @paraska580
    @paraska580 6 років тому

    #zgłoszeniedokonkursu
    1 zbadałaś jakie bakterie znajdują się na ciele ale chciałabym zobaczyć jak z ludzkimi bakteriami współgrałyby np dżdzownice, lub jakie one mają bakterie na sobie.
    2 z takich najprostszych które można łatwo zrobić w domu to zbadałabym jak rośliny reagują na podlewanie roztworem wody i sóli cukru, mleka i reakcję też z innymi sztucznie przestworzonymi substancjami.
    3 zbadałabym też z czym napotyka się codziennie ludzkie oko a dokładnie śluzówka a sprawdziłabym to np pobierając próbkę z soczewki kontaktowej, albo po prostu soczewkę kontaktową pod mikroskop
    4 zbadałabym również jak działają fale radiowe (potocznie jak przez mówienie poruszają się cząsteczki w powietrzu) i jaki wpływ ma miejsce, kształt miejsca przewiewność, ilość powietrza itd
    Powodzenia innym 😍 i może uda mi się zgarnąć tą drukarkę, już od dawna próbuję na nią nazbierać ❤️

  • @igorszerszunowicz8049
    @igorszerszunowicz8049 6 років тому +9

    Zrób proszę odcinek o owocowości i warzywości (wiem że to słowotwórstwo) pomidora ;)

    • @jank9952
      @jank9952 6 років тому +5

      @@emcekwadrat czyli ketchup to dżem? xD Żartuje

    • @naki2551
      @naki2551 6 років тому +3

      @@jank9952 coś w tym jest xD

    • @jank9952
      @jank9952 6 років тому

      @@emcekwadrat Aha :D

    • @jank9952
      @jank9952 6 років тому

      @@emcekwadrat I fajny film :D

    • @igorszerszunowicz8049
      @igorszerszunowicz8049 6 років тому

      @@emcekwadrat dzięki :)

  • @oqxili3038
    @oqxili3038 6 років тому +2

    Ja bym przprowadziła eksperyment z załamaniem światla.
    Trzeba zaparzyć 3 różne herbaty do każdej dodajemy inną ilość cukru (oczywiscie cukier musi się wszędzie rozpuscić). Potrzebny nam będzie również laser którym będzoemy sprawdzać , która z herbat jest słodsza, ponieważ im większ gęstość tym światło bedzie się załamywać bliżej normalnej.
    Mam nadzieję że udalo mi się wyjaśnić co mam na myśli i podalam ciekawy pomysł na eksperyment.

  • @anonymous_profile
    @anonymous_profile 6 років тому +27

    Wzięłaś po uwagę zasadę 5 sekund? XD

  • @dagalovka2514
    @dagalovka2514 6 років тому +1

    Jesteś piękna, masz słodki głos i na dodatek mądra. POWINNAŚ UCZYĆ W MOJEJ SZKOLE bo z biologi pani jest troszke wredna a ty bardzo miła

  • @TheMrPolishTigerPL
    @TheMrPolishTigerPL 6 років тому +9

    Eksperyment: Czy skóra człowieka po długiej kąpieli (pozbawiona części bakterii i mikroorganizmów) traci naskórek szybciej niż skóra niemyta od 72h?
    Sposób wykonania: Zmierzenie na obszarze 4cm2 ilość widocznych odłamów naskórka np. na głowie gdy mamy łupież lub na np. złuszczającej się pozostałości po niedawno zagojonej ranie / otarciu. Następnie sprawdzanie tego miejsca co kilka godzin przez 72h wraz z dokumentacją zdjęciową - każde sprawdzenie należy zakończyć zabezpieczeniem tego miejsca np. bandażem. Po tym czasie należy umyć skórę zwykłą wodą bez szamponów lub płynów, sprawdzić odcinek i odczekać 12h po czym znów wziąć kąpiel i ponownie zobaczyć rezultaty. Wszystko powinno zostać dodatkowo zbadane pod mikroskopem aby zwiększyć prawdopodobieństwo dokładnego wykonania eksperymentu.
    We wniosku eksperymentu należy uwzględnić zaistniałe warunki wykonywania eksperymentu m.in. różnicę czasu wykonywania pomiarów przy próbie bez mycia skóry i z jej umyciem biorąc pod uwagę moment powstania rany / otarcia, temperaturę wody przy wykonywaniu kąpieli, czynniki zewnętrzne takie jak mechaniczne usuwanie naskórka podczas zakładania i ściągania zabezpieczenia. Trzeba również uwzględnić możliwość tego, że każdy człowiek może reagować inaczej w zależności od miejsca zamieszkania - klimatu, rodzaju skóry, wieku czy stanu jego zdrowia.
    Mam nadzieję, że pomysł w miarę ciekawy c:

  • @BeNeK212
    @BeNeK212 6 років тому

    Dziękujemy Ci za to, że robisz dla nas tak wymagające eksperymenty :D

  • @paulakurczych7798
    @paulakurczych7798 6 років тому +3

    Zrób gorący lód lub slime

  • @prof.bartussx
    @prof.bartussx 6 років тому

    Robisz takie wspaniałe filmy..! Moja pani od biologii kiedyś pokazała nam Twoje filmy.

  • @floryn3177
    @floryn3177 6 років тому +52

    Kto nie pisze "pjerfszy" Daje like'a ;*;

  • @nadiaw6365
    @nadiaw6365 6 років тому +1

    Tylko na wasze filmy czekam z niecierpliwością

  • @cutedeku7819
    @cutedeku7819 6 років тому +6

    Jak ziała gumka do ścierania ołówka

    • @Retr0nOfficial
      @Retr0nOfficial 6 років тому +6

      Ściera ołówek [SZOK]

    • @roselie346
      @roselie346 6 років тому

      cząsteczki ołowiu przyczepiaja się mocniej do częsteczek gumki niż do papieru XD

  • @monikamazur610
    @monikamazur610 6 років тому +1

    Mój pomysł na eksperyment to:
    Jak substancje z Viagry wpłyną na rozwój masy suchej roślin na przykładzie fasoli.
    Wziąć kilka roztworów wody o różnych stężeniach z Viagra i obserwować wzrost roślin :)
    Próba kontrolna to oczywiście woda bez tabletek ;)
    Pozdrawiam :)

  • @OloPolo625
    @OloPolo625 6 років тому +5

    Jak stworzyć plazmę w domowych warunkach ? I czy to w
    ogóle możliwe?

    • @kenzzz3998
      @kenzzz3998 6 років тому +1

      Naukowy Bełkot przeprowadzał taki eksperyment i wynikało z niego, iż jest to jak najbardziej możliwe, jednakże, jak sam wspominał w filmie, takie doświadczenie robi się na własną odpowiedzialność, gdyż uzyskaną plazmę przetrzymuje się w mikrofalówce.

    • @pokrec
      @pokrec 6 років тому +1

      Możliwe. Zapal zapałkę. Jej płomień to plazma właśnie. Już nie wspominam posiadaczy spawarek elektrycznych - ci to mogą we własnej piwnicy piękną plazmę otrzymać!. W każdej świetlówce świeci plazma, podbnie w każdej neonówce... Jak kroś ma smykałkę do elektroniki i wie jak co się robi, to dla niego plazma to projekt na weekend - generator łuku elektrycznego na transformatorze w. cz. od telewizora kineskopowego... Zabić nie powinien (zdrowego człowieka ze zdrowym sercem), ale jakby co, to kopnięcia takiego są bardzo nieprzyjemne.

  • @damiandabrowski4427
    @damiandabrowski4427 6 років тому

    Wiem że piszę po czasie, ale w przyszłym tygodniu mam pięć konkursów więc musiałem się uczyć :). Ja chciałbym sprawdzić eksperymentalnie czy:
    1. Prace domowe mają pozytywne czy negatywne skutki w nauczaniu (ja zakładam że negatywne)
    2. Smartfony w szkole mają zły wpływ na wyniki w nauce.(ja myślę że jest wręcz na odwrót, ale nie mam na to odpowiednich argumentów)
    3. Słuch absolutny da się wyćwiczyć.

  • @ojo5267
    @ojo5267 6 років тому +6

    Problem badawczy: Czy filmy z youtube określane "rakowymi"powodują nowotwór.
    Hipoteza badawcza: Filmy z youtube określane "rakowymi" powodują nowotwór.
    Grupę przeciętnych ludzi wcześniej przebadanych pod kątem prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór, poddajemy testowi. Całą grupa będzie żyła w sterylnej komorze, odizolowana od wszelkich rakotwórczych substancji. Pierwsza grupa będzie raz dziennie przez godzinę oglądać filmy określane "rakowymi", druga grupa będzie wiodła normalne życie w komorze. Wyniki z każdego dnia będą zapisywane regularnie co dziennie i porównywane z innymi. Badania będą trwać do momentu aż któryś z obiektów testowych nie zachoruję, lub do momentu gdzie wszystkie obiekty umrą w inny sposób wtedy trzeba będzie uznać, że "rakowe" filmy powodują [tu wpisać najczęściej występującej przyczyny śmierci w grupie pierwszej].

  • @justynakopec9419
    @justynakopec9419 6 років тому

    Chętnie zbadałabym jakie związki w powietrzu (wydzielane czy to przez żywe rośliny, czy tak jak w przypadku jesieni opadłe rozkładajace się liscie) powodują charakterystyczny zapach powietrza w różnych porach roku, a w związku z tym wywołują określone emocje i dalej, dzięki naszej niezwykle trwałej "pamięci zapachowej" - określone wspomnienia.

  • @wulei4689
    @wulei4689 6 років тому +10

    Dzieci w komentarzach uczą się liczyć

  • @oskarleksa9494
    @oskarleksa9494 6 років тому +2

    Można by było sprawdzić czy ściana komórkowa okrzemków zbudowana z krzemionki obroni je przed niską temperaturą oraz niskim ciśnienie. Można to sprawdzić wysyłając balon w stratosferę z okrzemkami i zbadać jakie zmiany zaszły. Czy na przykład pod wpływem takich warunków ich tempo rozmnażania zmaleje czy się zwiększy. Ile % przeżyje w takich warunkach i czy chloroplasty będą dobrze działać.

  • @emila4809
    @emila4809 6 років тому +4

    1

  • @naciakacia8239
    @naciakacia8239 6 років тому

    Jesteś bardzo mądra. Dzięki tobie dostałam 6 z biologii bo no filmiku było to wszystko😍

  • @kuzi_kaja
    @kuzi_kaja 6 років тому +3

    Dlaczego ludzie śnią.😴😴

    • @mioszdeptua7880
      @mioszdeptua7880 6 років тому +1

      Żeby nie być zmęvzonym

    • @milenatyminska4114
      @milenatyminska4114 6 років тому +1

      @@mioszdeptua7880 Nie śpią tylko ŚNIĄ. Trochę się czepiam, wiem.

  • @kacperdaniel1418
    @kacperdaniel1418 6 років тому

    Napisałem już jeden komentarz ale po namyśle chciałbym również sprawdzić jak różne płyny będą oddziaływały na rośliny. Sprawdziłbym np. Napój energetyzujący, Kawę, Herbatę, Colę, Detergent, Mocz i inne. Robiłbym to pewnie przez jakiś miesiąc czy dwa żeby wyraźnie zobaczyć efekty. Pozdrawiam Emce!

  • @kacperdaniel1418
    @kacperdaniel1418 6 років тому

    Zawsze mnie ciekawiło w jaki sposób jedzenie sie trawi w żołądku i jelitach, jak się ono tam zachowuje. Myślę, że właśnie to chciałbym sprawdzić. Wiem, że jest dużo takich filmików na UA-cam i nie tylko ale to nie to samo co na własnej skórze. Musiałbym zrobić spory research, żeby wszystko możliwie jak najlepiej odwzorować. Z tego co mi wiadomo to niezbędny jest kwas solny bo taki mamy w żołądku a reszta to sprawa właśnie researchu. Pozdrawiam Emce !

  • @sandrabrzezinska2608
    @sandrabrzezinska2608 6 років тому +1

    Niesamowity Odcinek, życze dalszych sukcesów :)

  • @fourravens3471
    @fourravens3471 6 років тому

    Oczy bolą jak przykładacie ręce/łapę do pożywki...nie mówiąc o braku sterylności. Wynik zupełnie nie jest miarodajny. Pomijając brak prawdziwej sterylizacji mogliście wymazówką zrobić posiew. Wtedy byłby osobne kolonie i można by było coś więcej wydedukować. Na przyszłość wystarczy kupić gotowe podłoża np. różnicujące albo chromagar, a wtedy efekt tez będzie ciekawszy.

  • @rafa-cq6mc
    @rafa-cq6mc 6 років тому +2

    #konkurs Mówi się teraz dużo o tym, żeby leczyć się naturalnymi sposobami. Fajnie byłoby sprawdzić, czy i w jakim stopniu bakteriobójcze są rośliny, które się za takie uważa - czosnek, imbir, szałwia, mięta, nagietek i tak dalej :) Najprościej byłoby części tych roślin zmiksować z odrobiną wody jałowej, odsączyć i dodać taki "wyciąg" do pożywki tuż przed jej wylaniem, żeby była już chłodniejsza, później bakterie - posiać wodę z kranu, otworzyć szalki na kilka minut w jednym pomieszczeniu czy w inny sposób (próby kontrolne - szalki z pożywką z wyciągiem bez dodatku wody/otwierania później oraz szalki bez wyciągu z dodatkiem wody/otwieraniem później). Dzięki temu moglibyśmy zweryfikować dwa ważne problemy badawcze: 1) czy te rośliny faktycznie ograniczają rozwój bakterii?; 2) czy babcia miała rację? :D

  • @Sarcia336
    @Sarcia336 6 років тому

    1) Najbardziej chciałabym zbadać prędkość rozwoju populacji bakterii próchnicowych na pożywce jak najbardziej zbliżonej do składu tkanek występujących naturalnie w jamie ustnej :)
    2) Jakie kultury bakterii pojawiają się w ustach w zależności od tego co zjemy
    3) Jaki jest dokładny skład śliny
    4) Jakie rodzaje bakterii każdy z nas ma na swoim telefonie
    5) Jakie drobnoustroje ma w sobie np. 2-tygodniowa pościel
    Genialny filmik! Pozdrawiam 💕
    #konkurs #eksperyment #konkurshp

  • @fankayt1792
    @fankayt1792 6 років тому

    Twoje filmy są super i mądre

  • @sillygirl.8875
    @sillygirl.8875 6 років тому

    Wow! Akurat tydzień temu oglądałam zagraniczny filmik w szkole o tym i chciałam taki filmik w języku polskim, a tu taka niespodzianka 😄❤

  • @martahreczanska768
    @martahreczanska768 6 років тому +2

    #konkurs Ja chciałabym zbadać, jak warunki w pomieszczeniu, takie jak: oświetlenie, wystrój wnętrza, itd. wpływają na nasz nastrój.
    Badanie mogłoby przebiegać tak:
    1. Dwie grupy ludzi (każda np. po 3 osoby) będą przebywać w innym pokoju. Pierwsza- w pokoju o wystroju w ciemnych, intensywnych barwach, oświetlonym zimnym światłem, w którym puszczona jest muzyka, np. rock.
    Druga- w jasnym pokoju, o pastelowych kolorach, oświetlonym ciepłym światłem, ze spokojną muzyką.
    2. Następnie obserwujemy zmiany w nastrojach tych osób ( np. poprzez jakiś prosty test) i zapisujemy wnioski.
    Mam nadzieję, że wszystko co napisałam jest zrozumiałe, i że pomysł się spodoba😁.

  • @kitsune3072
    @kitsune3072 6 років тому

    Świetny odcinek :D
    Co do eksperymentu,strasznie bym chciała zestawić ze sobą np. kucharza,urzędnika,budowlańca,nauczyciela,leśniczego,malarza i osobę pracującą ze zwierzętami i porównać jakie bakterie znajdują się na ich dłoniach,jak bardzo są podobne lub jak bardzo się różnią :)

  • @StrielokPLsz
    @StrielokPLsz 6 років тому

    w zakladach utylizacji odpadow medycznych uzywa sie promieniowania mikrofalowego w celu zabicia bakterii, moze wlozenie szalki do mikrofalowki na pelna moc dalo by rade ja wysterylizowac po procesie otrzepywania z wody, albo jeszcze potraktowac taka szalke ledem uv-c dla pewnosci

  • @o.k.7583
    @o.k.7583 6 років тому

    Do wody wlewamy klika kropli barwnika i wlewamy do szklanki z olejem. Zaczną się robić bąbelki super widok polecam ;)

  • @martaniedzwiecka7709
    @martaniedzwiecka7709 6 років тому

    Moje pomysły na eksperymenty:
    1. Cyjanotypia - czyli jak uzyskać obraz bez użycia aparatu fotograficznego :)
    2. Lewitacja w polu magnetycznym - czyli co to są nadprzewodniki?
    3. Ogród chemiczny - wyjaśnienie zagadnień jakimi są: dysocjacja elektrolityczna i zjawisko osmozy

  • @marek8603
    @marek8603 6 років тому

    Sam alkohol etylowy jest mało skuteczny do dezynfekcji ja używałem płynu desprej dostępny w sklepach z wyposażeniem medycznym i nigdy nie miałem problemu z zakażeniem, no i pożywkę bym zrobił w garnku ciśnieniowym gdzie temperatura dochodzi do 120st.C, żeby zniszczyć formy przetrwalnikowe. Podczas dezynfekcji też przydałoby się ubrać maskę żeby nie dmuchać skażonym powietrzem wszędzie wokół ;)