#35 Opieka nad odkładami ODC. 4 - trzeci tydzień od przełożenia (25.07.2021)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лип 2021
  • Witam serdecznie. Przedstawiam Wam czwarty odcinek z serii opieki nad odkładami. Miłego oglądania :)

КОМЕНТАРІ • 12

  • @szczepanowicki_bartnik
    @szczepanowicki_bartnik  3 роки тому +3

    00:00 Wstęp
    00:22 Przeglądam pierwszy odkład
    06:41 Przeglądam drugi odkład
    16:57 Jak będę karmił dalej

  • @maciejarek4068
    @maciejarek4068 3 роки тому +1

    Super filmik, czekam na kolejny wiele wnoszący dla początkujących.

  • @krystynadutka9927
    @krystynadutka9927 3 роки тому +1

    Dziękuję i pozdrawiam. 🐝

  • @mariuszdziedzic7661
    @mariuszdziedzic7661 2 роки тому +1

    Witam Tomasz ! dopiero w tym roku trafiłem na Twoje filmy.Dla mnie jako początkującego to jeden z lepszych jak nie najlepszy kanał dla początkujących !!! Dopiero zaczynam oglądać i sukcesywnie będę dodawał komentarze.jestem właśnie na etapie rozbudowy pasieki ( 6 odkładów) bardzo ale to bardzo pomagają mi filmy właśnie o odkładach . Mam ogromną prośbę !!! zrób film o rabunkach.To co mówisz w filmie o odkładówkach to musi trafić do każdego początkującego!!!Bedąc poczatkującym , dla mnie rabunek to była kradzież pokarmu innych pszczól.Bardzo boleśnie przekonałem sie co to jest prawdziwy rabunek, włąsnie dlatego ,że odłozyłem ramkę z boku ula a nie schowałem jej np. do transportówki.Efekt był taki ,że rabusie ścięły mi najmocniejszą rodzine w pasiece!!!!!Nie pomógł zmniejszony wylotek na 1 pszczołę.To była wręcz inwazja pszół na ul.Warto o tym powiedzieć początkujący ale są i tacy doświadczeni pszczelarze ,Że nie za bardzo wiedzą co to jest rabunek.Pozdrawiam i dziekuje za super filmy!!

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  2 роки тому +1

      Dzięki wielkie za uznanie. Aż miło, że włożona praca jest komuś potrzebna :) Super, że zająłeś się pszczelarstwem, jest to niesamowity łącznik człowieka, pomiędzy betonowym światem a światem natury, przyrody :) Masz rację z rabunkami, są też ciche rabunki o których nie wiemy. Trzeba stosować różne zabiegi by do nich nie dopuścić. W okresach, gdy jest mega pożytek, pszczoły nie zainteresują się położoną ramką a jak im odbierzesz miód to jest armagedon : ) Dużo zdrowia i miodku, pozdrawiam :)

  • @andrzejliwoch3277
    @andrzejliwoch3277 3 роки тому +1

    Witam! Wcześniej mówiłeś że przechodzisz na ule drewniane by mieć ekologiczny propolis a tymczasem zawory w twoim odkladzie jest styrodurowy i to dość dużo zgryziony. Widać to dokładnie na 4rtym odcinku filmu o odkładach.

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  3 роки тому +2

      Witam, Andrzeju masz rację ale propolis pozyskuję tylko z rodzin produkcyjnych z ulami jednościennymi. Z nawału prac nie dorobiłem się jeszcze zatworów drewnianych ani trzcinowych a wykorzystuje je głównie w odkładach, tak jak sam fakt, że od początku są w styrodurowych odkładówkach. Pszczoły intensywniej noszą propolis w drugiej połowie lata, żeby uszczelniać wszystkie dziury, w tym okresie styrodur wylatuje już z odkładów. Chcąc pozyskać propolis z odkładów musiałbym teraz po odebraniu zatworów wyskrobać to co jest i pozwolić od nowa nosić. Przeważnie takie prace wykonuję podczas jesiennej izolacji matek, żeby odkład, który staje się rodziną produkcyjną, stał się czysty od zanieczyszczeń. Zatwory zgryzione bo służą mi od początku jak mam pasiekę. Spokojnie, mój propolis jest wolny od syfu, przecież to widać gołym okiem, że są tam ew. wióry styroduru. Pozdrawiam.

  • @ciufcius
    @ciufcius 3 роки тому +1

    Witam Panie Tomaszu, czy można już rozpocząć leczenie odkładów?

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  3 роки тому +1

      A czy leczyłeś czymś wcześniej albo osoba która Ci sprzedała odkłady?

    • @ciufcius
      @ciufcius 3 роки тому +1

      To moje pierwsze leczenie, odklady zakupiłem z paskami kwasu szczawiowego. Planuję u siebie zastosować kwas mrowkowy.

    • @szczepanowicki_bartnik
      @szczepanowicki_bartnik  3 роки тому +3

      @@ciufcius To powiem Ci, że odważnie jak nie masz w tym doświadczenia. Skoro miałeś paski, to ja bym się wstrzymał z leczeniem, z tego co kojarzę, to między leczeniem kwasami, musi być odstęp, żeby nie leczyć dwa razy tego samego pokolenia pszczół.

    • @ciufcius
      @ciufcius 3 роки тому +1

      Dzięki za odpowiedź