Дякую за відео. Все по суті! Все правильно, треба зробить штучний дефіцит! Ато подібно, як з м'ясом: закупляють живою вагою по 25-35 грн. а на прилавках від 100 грн і більше. Той, хто працює немає нічого, а хто перепродає має в 3-5 рази і без заморочок(((
Та отож. Внутрішній ринок кульгає. Наші люди звикли тільки цукерочки жрати. Потрібна популяризация продуктів бджільництва. Дякую за перегляд, і оцінку!
Потрібно цінити свій труд, бо ніхто інший його не оцінить, тим більше у воєнний час. Трутні нікуди не ділися, а натомість ще гірше обнагліли. Кому війна, а кому - нажива!
@@DmytroDmytrovych ви цікавилися ціною нормальної тари нової? Вона не реальна з нинішньою ціною на мед. Перекуп пошкодить їх сто відсотків, так що немає сенсу купляти таку тару.
Дякую за важливу інформацію, десь років 25 назад зберігав мед в бідонах в кладовці два роки, а потім здав і все було нормально. Який то був рік не памятаю, але ціна була 4 грн. за кіло.
Вы уже хранили мед больше сезона? В моем случае оказалось что мед который стоял открыт, имел состояние лучше чем тот который был закрыт герметично. (стояло по 5 тон, в подобном на ваше помещении.)
@@bdjola-Ukraina Я же написал "в таком же помещении". Открытый это одни бочки с крышкой, другие без. Хранил в нежилом сельском доме из самана, с кучей трещин. и одну партию хранил в гараже, с крышей, но двери такие что можно сказать без дверей)) (скорее пристройка чем гараж) Хранилось две зимы. (по месяцам точно не считал) Те что без крышек, мед как мед. никаких изменений. Те что герметичны.. он какбы задохнулся чтоли... вообщем анализ прошел без проблем, но вот визуально, и тактильно, он явно изменился. Запах стал какимто застояным. (Не воняет, но и медом не пахнет) Часть меда стала более мягкой.. как будто частично декристализирован. спокойно можно рукой набирать. Хотя тот что открыт, как камень. Кое где появилось то что некоторые экспортеры называют "юшкой". Тонкий слой жидкости сверху. Но по анализам все в норме, и по словам заготовителей, та "юшка" некоторых закупщиков пугает, но на качество меда не влияет и ничего страшного с ним не происходит. Так что както так. Теперь крышки накрыты, но наглухо их не закрываю. Так у меня хранится лучше.
Конусні бочки негерметичні. Якщо у вас бочки циліндричні з гумовим вкладишем на кришці, то вологість не важлива. Важлива тільки температура, і відсутність сонячних променів
Дякую. Влітку температура в приміщенні не має бути високою і верхи в бідонах знімаємо, там може бути пилок і дріжджі і забродити. Зберігав у сільській старій хаті не один сезон і все було ок.
Дуже Вам дякую,корисне відео.є цікаві моменти.в принципі в збереженні меду крім герметичності і такого іншого важливо щоб не стрибали температурні показники.взагалі ви дуже гарно та якісно розповідаєте.є один момент може зробите відео як розпізнати якісну пластикову тару.бо сертифікати на ці пластикові бідони та значки харчової пластмаси це чудово,але ж помилившись в виборі важко буде виправити ситуацію.алюмінієві бідони вже не те ,одноразові відра не завжди те що доктор прописав,а от пластикові бідони викликають цікавість.
Доброго здоровя😊підкажіть щодо нержавійки.на даний час справи з нею немали.до тепер тримаєм мед в скляній тарі(слоїки) все добре.коли бачим що починає сельніше загустати тоді пластиковими кришками закриваєм і так зберігається добре (було і 3 роки)
Щиро дякуємо! В цьому році викачали 3 бочки і з того року ще 2...мед оптом ще не здавали. Розкажіть будь ласка як взагалі проходить сам процес оптової сдачі меду...або посилання на відео. Дякую
Добрий вечір. Та все дуже просто. Дзвоните заготовачу, він приїздить бере аналізи на антибіотик та пилкові зерна. Потім якщо все нормально забирають мед, розрахунок на місці. Потім привозять тару. На пропозиції одразу забрати мед, а потім робити аналіз приставати не рекомендую! В 100% випадків антибіоьик буде знайдений, а мед запропонують викупити за нижчою ціною. Або приїздіть забирайте самі його.
Скажите пожалуйста,есть одна бочка отличается на 2-3% влажности мёда,тоесть как начал качать первый подсолнух,в первый день была забитая эта бочка с влажностью 20%, следующие бочки были 17-18 уже как не странно,и эта же первая бочка закрестализовался в последнюю очередь естественно,но как менял его то была 18.5-19 % , он сейчас густой,с ним может что-то случиться?
У нас было такое с липовым медом. Одна бочка стояла незакристаллизирована долго. Сейчас проверили- все с ней нормально, закристаллизировалась и она. Можно как вариант неплотно закрыть крышку, чтоб влага быстрее выветрилась, но как только мед начнет садится, крышку плотно закрываем. Если нет резиновых уплотнителей, то через пленку. Не забываем, что как мед сядет, он начинает уже впитывать влажность, а не отдавать. Поэтому, закрываем герметично. Остатки влаги в бочке закристаллизуются вместе с медом (глюкозой)
Зберігання меду по стандарту це два роки в кімнатних умовах та бажано в герметичній тарі.якщо ж зберігати при постійній пониженій температурі в герметичній тарі то строки зберігання збільшуються.
Бідони, що повикидать? 35років пасічникую,мед зберігаєм і в бідонах теж.Мед наш відправляли і в Сингапур і в Японію (якщо не брешуть експортери)-проблем не було тьфу,тьфу,тьфу.Все буде добре ,ХАЙ ЩАСТИТЬ.
@@bdjola-Ukraina та ні. Переносив з 1 приміщення в 2. Виніс на двір. дружина попросила з'їздити в аптеку, я поїхав, і тут сильний дощ. А кришки на відрах при перевозках були пошкоджені і таким чином в мед попала вода. Якось так
@@bdjola-Ukraina нормальні це які? В гаражі, в коморі, в кімнаті, зберігається скрізь, і бажано щільно закритим. Коли ні, то кілька міліметрів верхнього шару(пінки) трішки ржавіє, це від взаємодії з киснем.
Мёд хранится. Тысячи лет. У меня есть литература. Где Александра македонского, залили мёдом, и перевезли , в другую страну. И есть описание: как царям возили разную дичь. Залитую мёдом, это сохраняло все вкусовые. Качества.
Мед зберігається довго,от тільки ви не будете смакувати мед якому тисячоліття.бо як не крути ,а частина речовин буде втрачена,і частково зміниться смак.також в часи александра македонського не було сучасних стандартів та перебірливих чиновників
У меня был двоюродный дядька пасечник. Он был на столько жадный, что даже мёд не продавал. Я когда увидел его запасы мёда в погребе , офигел. Ему всегда казалось, что его мёд самый дорогой на планете. Так что давайте парни делайте то же самое.
@@bdjola-Ukraina Если для Вас понятие «аллегория» далекое, то я применю понятие -стеб. Так понятно? А для тех, кто по своей генетике не способен и это понять, подскажу, что делать. Читайте Маркса, он все объяснил, что такое товар, что такое прибыль, рынок, конкуренция... Наши бджолярЫ - это пример самой отсталой тупиковой ветви рыночных отношений. Единицы, кто в рынке нашёл себе место. Со средневековья тянется эпоха бортничества из которой большинство не хочет выбираться. Рынок мёда лежит по вине пасечников. Безусловно и время сейчас не самое подходящее. Семьи рассчитывают на лишний мешок картошки, чем отдать предпочтение лакомству. Нужно в корне менять общий подход. Во первых, нужно сократить количество пчелосемей. Во вторых, вложиться в селекцию и племенное разведение продуктивных пород. В третьих, нужно менять производственную базу, выкинуть весь хлам и строить новую производственную базу. В четвёртых, нужно засевать СВОЮ медоносную базу и не скакать по чужим сонЯчныкам, рапсам и гречихам. Пятое, уходить, либо минимизировать производство технических сортов, от которых рынок перенасыщен и сразу обваливает цены. Шестое, предложить рынку качественные сорта с умеренным дефицитом в предложении. Седьмое, перестать ныть, выпрашивать у государства помощи и ждать от Господа повышения цен и послать на год-другой на хер перекупов. Восьмое - не лениться, потрахаться с оформлением Есовских разрешений и по малеху топать в Европу с качественными и сортовыми медами, там цена выше. Девятое -вкладываться в свой бизнес. Хватит?
Доброго вечора )Скажіть будь ласка може вас є досвід ,на цей рахунок ,ріпаковий мед літом почав бродити відкачений зрілим ,хранився в прохолодному преміщені з бітонів почав вилазити на смак зараз не кислий ,цього року теж стоїть ще ріпак боюсь щоб він не за бродив ?????
Думаю той хто виробляє повинен сам оцінювати свій труд. Той хто гониться за кількістю а не за якістю получає доходу менше бо сам всього зробити не може .І залежний від перекупщиків
Просто цікаво. Як у відрах с пластика може бути антибіотик? Це , якась нісенітниця. Це що виходить? При виробленні цих відер в промисловості, туди що спеціально добавляють порошок антибіотика?? ПОВНА ФІГНЯ.
@@Vikkotyara уточняю. Речь идет именно о меде, и равномерной температуре и влажности его сохранения. Сиропами не занимаюсь, у меня нет привычки обманывать людей
мед в Египте хранился законсервированным под землей. Мед впитывает влагу с окружающей среды. При высоком пороге влаги мед портится. При постоянной высокой температуре мед портится. Автор все верно сказал.
Самі то смакували?він зберігає основні якості,але активні речовини скоріше частково втрачаються і смак повинен змінитися.тай в тих пірамідах думаєте не було сухого повітря та сталої температури?
Случайно попал на ваш канал, всем известно, что Украина крупнейший и возможно в скором будущем останется единственным изготовителем мёда в Европе. Пчелы в Европе вымирают, очень много химии на полях. Насколько я понял, Украина поставляет мед в Европу крупными партиями, где в Европе он разливается и фасуется. Есть в Украине фирмы, которые сами фасуют по ПET банкам мед и продают?
К сожалению, не все так, как вы говорите. Химии на полях намного больше в Украине. Да, такие фирмы есть. Во-первых, Аскания-Пак. Во-вторых, такие магазины как у Виктора Елкина (Киев, Харьков)
Повно таких фірм, що фасують та продають у роздріб. Погляньте у фейсбуці - там вже конкуренція. Не знаю, що заважає пасічникам зайнятися тим самим, а не молитися на скупщика.
Місяць тому в кладовкі знайшов 10и літрове біле пластикове відро соняшникового меду за 2018рік. Незакис, непропав а навпаки мені здаєця(хрестиця небеду) він смачніший за минулорічний.
Останні років з п'ять оптової ціни не чекаю взагалі, якомога більше намагаюсь продати вроздріб поки мед ще рідкий і привабливий, далі декристалізатор, ну а потім крем-мед. Те що не продалось до березня на опт. Чим білше пасічників буде намагатись продавати мед вроздріб, тим більше буде ціна на оті. Всім хочеться цивілізованих , прозорих бізнесвідносин, але в нашій країні наразіі це не можливо. А що до теми відео, то лише один рас тримав мед рік, а потім здав разом зі свіжим, також закристалізованим медом. ВСЕ ПРОЙШЛО, ЗНАЧИТЬ НЕ ЗАБРОДИВ)
@@bdjola-Ukraina Бувало як тари не вистачало, в чому він тільки не зберігався, і в кастрюлях 20 літрових і в відрах. Нічого йому не ставало. Закис тільки коли ми з жадібності відкачали незрілий, так він у покупців із банок вистрибував. Вже 4 рік його в медовуху переганяю.
Зима буде теплою,весна ранньою,орки дохлими,українці щасливими! Слава ЗСУ 💪🇺🇦👍
Дякую! І натсрій підняли, і обнадіяли! Хай Бог береже наших захисників!
@Apis man UA, хах, класно сказано!
Дуже гарно розповів
ГЕРОЕМ СЛАВА!
Радий вітати Вас!
Тема відео начебто така проста, а така важлива.
Залишу нравлика Вам на радість і підтримку.
Хай Вам щастить у Ваших справах.
Дякую за корисні поради.всім благополучно реалізації.
Вам дякую за перегляд👍🙂
Все по существу,практично и полезно.Спасибо!
Вам спасибо за просмотр 🙂👍
Героям слава! Так тримати,все буде добре! Це добре що Ви утримуєте бджіл під час війни !
Дякую за відео. Все по суті! Все правильно, треба зробить штучний дефіцит! Ато подібно, як з м'ясом: закупляють живою вагою по 25-35 грн. а на прилавках від 100 грн і більше. Той, хто працює немає нічого, а хто перепродає має в 3-5 рази і без заморочок(((
Держава своїм "попустітєльством" створила такі умови. За 30 років не зроблено ніхрена, щоб українці жили нормально
Дякую за інформацію!🇺🇦
Дякую за перегляд і коммент👍🙂
Корисно,цікаво Дякую за вашу працю Потрібна реклама для меду
Тоді буде і ціна
Та отож. Внутрішній ринок кульгає. Наші люди звикли тільки цукерочки жрати. Потрібна популяризация продуктів бджільництва. Дякую за перегляд, і оцінку!
Доброго дня, було цікаво Вас послухати. Почула цікаву інформацію для себе, дякую.
Я радий, що був вам корисним👍🙂 дякую за перегляд!
Спасибо за достоверную информацию!
Вам спасибо за просмотр 👍🙂
Доброго дня. Дякую за відео. Лайк
Дякую за перегляд і коммент👍🙂
Как всегда, по делу. Спасибо за ролик.
А вам спасибо за просмотр👍🙂
Дякую! Хай нам вс!м щастить!!!
Дякую вам за перегляд 👌👍🙂
Спасибо вам огромное за полезную информацию
Спасибо вам за просмотр 👍🙂
Потрібно цінити свій труд, бо ніхто інший його не оцінить, тим більше у воєнний час. Трутні нікуди не ділися, а натомість ще гірше обнагліли. Кому війна, а кому - нажива!
Вони ще більше обнагліли, бо розуміють, що час їх майже сплив
Відео змістовне і доречне. Дякую!
Дякую за перегляд і коммент👍🙂
Героям слава 🇺🇦🌻🐝
Дякую за пізнавальне відео!)
Дякую за перегляд і підтримку!!
Друже дякую тобі за відео скорше та ціна.
Ціну дочекаємось, а вам дякую за перегляд і підтримку!🙂👍
А чи піднімиця ціна на 🍯 мед. Доброго дня.
Доброго дня! Не розумію яку роль відіграє вологість у сховищі, якщо тара з медом закрита герметично?
Доброго дня, дякую за перегляд! Це добре, якщо у вас герметична тара. Наприклад, конусні 200-літрові бочки не герметичні
@@bdjola-UkrainaТобто вони качають мед тоннами, а нормальну тару придбати не можуть? 😅
@@DmytroDmytrovych ви цікавилися ціною нормальної тари нової? Вона не реальна з нинішньою ціною на мед. Перекуп пошкодить їх сто відсотків, так що немає сенсу купляти таку тару.
Дякую за важливу інформацію, десь років 25 назад зберігав мед в бідонах в кладовці два роки, а потім здав і все було нормально. Який то був рік не памятаю, але ціна була 4 грн. за кіло.
Я також зберігав 2 роки в бідонах бо був малий об'єм для опту. І нічого, аналіз пройшов
Значить вологість приміщення була нормальна!
@@ВячеславВеличковський я трехлетний продал и уверен что пятилетний ушел бы с таким же успехом.
Про реакцію меду з молочним бідоном з аллюмінію, поясніть будь ласка більш детально.
Не рекомендується саме довготривале зберігання-2-3 роки. Шось там окислюється, науковці кажуть так. До року-нормально
@@bdjola-Ukraina Дякую.
Дякую за відео!!!! Дуже корисна інформація, я думаю, що багатьом вона буде корисною.
Радий що був корисним!🙂👍
👍👍👍👍😎😎
Доброго дня, відео корисне, дякую.Скажіть будь ласка яка орієнтована ціна на бджолопакети у цьому році?
Важко сказати за ціну. Пачка вощини коштує вже 1750 - 2000 грн
@@bdjola-Ukraina Дякую.
Спасибо за рассказ! Скажите, а если в банки трёхлитровые закатать или пластиковой крышкой закрыть, он не потянет влагу и не закиснет?
Вы уже хранили мед больше сезона? В моем случае оказалось что мед который стоял открыт, имел состояние лучше чем тот который был закрыт герметично. (стояло по 5 тон, в подобном на ваше помещении.)
Да, хранили, и не раз) Ну не все бочки герметичные, это раз. Второе: открытый мед это на улице хранили, или в гараже, но без крышки?
@@bdjola-Ukraina Я же написал "в таком же помещении".
Открытый это одни бочки с крышкой, другие без.
Хранил в нежилом сельском доме из самана, с кучей трещин.
и одну партию хранил в гараже, с крышей, но двери такие что можно сказать без дверей)) (скорее пристройка чем гараж)
Хранилось две зимы. (по месяцам точно не считал)
Те что без крышек, мед как мед. никаких изменений.
Те что герметичны.. он какбы задохнулся чтоли... вообщем анализ прошел без проблем, но вот визуально, и тактильно, он явно изменился.
Запах стал какимто застояным. (Не воняет, но и медом не пахнет)
Часть меда стала более мягкой.. как будто частично декристализирован. спокойно можно рукой набирать. Хотя тот что открыт, как камень.
Кое где появилось то что некоторые экспортеры называют "юшкой". Тонкий слой жидкости сверху.
Но по анализам все в норме, и по словам заготовителей, та "юшка" некоторых закупщиков пугает, но на качество меда не влияет и ничего страшного с ним не происходит.
Так что както так. Теперь крышки накрыты, но наглухо их не закрываю. Так у меня хранится лучше.
Коли сідає може натягувати вологу?
Напроти, віддає. А сівший вже натягує
Дякую.
Як у герметично закриту тару може попадати волога😊
До чого тут провітрювання.
Можливо я щось не так зрозумів?
🤝
Конусні бочки негерметичні. Якщо у вас бочки циліндричні з гумовим вкладишем на кришці, то вологість не важлива. Важлива тільки температура, і відсутність сонячних променів
Ну чекай, чекай 😂
Чемодан спаковал на Сибирь ? Пакуй , времени не много осталось
В цьому році відкрив банку акаціі 2019. Норм. Рідка.
Пилкових зерен в ній мало. От і не кристалізується майже
Дякую!
Дякую за перегляд і коммент👍🙂
Дякую. Влітку температура в приміщенні не має бути високою і верхи в бідонах знімаємо, там може бути пилок і дріжджі і забродити. Зберігав у сільській старій хаті не один сезон і все було ок.
Дуже Вам дякую,корисне відео.є цікаві моменти.в принципі в збереженні меду крім герметичності і такого іншого важливо щоб не стрибали температурні показники.взагалі ви дуже гарно та якісно розповідаєте.є один момент може зробите відео як розпізнати якісну пластикову тару.бо сертифікати на ці пластикові бідони та значки харчової пластмаси це чудово,але ж помилившись в виборі важко буде виправити ситуацію.алюмінієві бідони вже не те ,одноразові відра не завжди те що доктор прописав,а от пластикові бідони викликають цікавість.
Ок, я і планував зробити відео на цю тему. Дякую що нагадали, і дякую за перегляд
Може я щось не тямлю та яку вологу може взяти мед якщо він закритий в бочці або в бидоні
Ну я ж в відео наголосив, що конусні бочки закриваються НЕгерметично. А циліндричні мають різину на кришці, і тому щільно прилягають👍🙂
Ми не здамося, Перемога буде за нами.
Ніхто здаватися не буде🙂👍
Ви у бочки кладите салафанові пакети чи так наливаєте мед?А якщо класти пакети то прийомщики носом крутять і неберуть мед чи беруть без проблем?Дякую.
Вкладиші ніколи не використовуємо. Бочки всі з гарним покриттям харчової емалі.
А скільки у цих харчових вкладишах для бочок можна зберігати мед ?
Доречне відео ,у мене запитання, як можна , де купляли бочки , і яка ціна .Дякую!!!
Цьогоріч купляли по 750 грн конусні, бо циліндри були по 2000 грн. Продавець з Вінниці є на Олкс
Дякую
@@bdjola-UkrainaПродавець явно оптовий закупівельних меду, на бочках теж спекулює
Героям Слава 🇺🇦 За амаргедон👍😀😃😆😅😂🤣
Дякую за перегляд🙂👍
Доброго здоровя😊підкажіть щодо нержавійки.на даний час справи з нею немали.до тепер тримаєм мед в скляній тарі(слоїки) все добре.коли бачим що починає сельніше загустати тоді пластиковими кришками закриваєм і так зберігається добре (було і 3 роки)
Якщо нержавійка харчова, особливо європейської сертифікації, то можна зберігати без проблем.
Тільки ціна та вага нержавійки наче депутата ВР на утримання взяли
👍👍👍👍чекаємо ціну!!!
До второго пришествия, России 😁😆😅😂🤣
Северо-Крымский улей, 🖕🖕🖕🖕
@Андрій Кальченко, хворі люли уявили себе Месією))) не дивно, хай фантазують)))
Щиро дякуємо! В цьому році викачали 3 бочки і з того року ще 2...мед оптом ще не здавали. Розкажіть будь ласка як взагалі проходить сам процес оптової сдачі меду...або посилання на відео. Дякую
Добрий вечір. Та все дуже просто. Дзвоните заготовачу, він приїздить бере аналізи на антибіотик та пилкові зерна. Потім якщо все нормально забирають мед, розрахунок на місці. Потім привозять тару. На пропозиції одразу забрати мед, а потім робити аналіз приставати не рекомендую! В 100% випадків антибіоьик буде знайдений, а мед запропонують викупити за нижчою ціною. Або приїздіть забирайте самі його.
@@bdjola-Ukraina Дякую за відповідь! А повернення тари?.. Дві бочки нові, три б/в...через який час звичайно повернуть?..
@@stas-polберіть задаток за тару, в чому проблема?
Скажите пожалуйста,есть одна бочка отличается на 2-3% влажности мёда,тоесть как начал качать первый подсолнух,в первый день была забитая эта бочка с влажностью 20%, следующие бочки были 17-18 уже как не странно,и эта же первая бочка закрестализовался в последнюю очередь естественно,но как менял его то была 18.5-19 % , он сейчас густой,с ним может что-то случиться?
У нас было такое с липовым медом. Одна бочка стояла незакристаллизирована долго. Сейчас проверили- все с ней нормально, закристаллизировалась и она. Можно как вариант неплотно закрыть крышку, чтоб влага быстрее выветрилась, но как только мед начнет садится, крышку плотно закрываем. Если нет резиновых уплотнителей, то через пленку. Не забываем, что как мед сядет, он начинает уже впитывать влажность, а не отдавать. Поэтому, закрываем герметично. Остатки влаги в бочке закристаллизуются вместе с медом (глюкозой)
Спасибо большое!
Дякую за корисну і своєчасну інформацію. Цікаво, яку ціну можна чекати в цьому році для здачі оптом. Є якісь припущення?
Доброго дня, дякую за перегляд 👍🙂. Гадаю, ціна з'явиться наприкінці січня
🖐️👍🇺🇦
Добрий вечір продаєте мед у роздріб ?
@@aleksaleks675 какой мед и яка цена?
Є липа і соняшник. Скільки цікаво?
@@bdjola-Ukraina какая область у вас?
@@ОтецГерман-в1ч Полтавська
@@ОтецГерман-в1ч звоните 066 452 31 98
Мед не закисне якщо бжоляр буде збирати справжній мед а не халтуру робити
Зберігання меду не менш важливий аспект!
Згідний з Вами. Якщо мед зрілий і нормально закритий - він не закисне.
Зберігання меду по стандарту це два роки в кімнатних умовах та бажано в герметичній тарі.якщо ж зберігати при постійній пониженій температурі в герметичній тарі то строки зберігання збільшуються.
Все вірно. Тара має бути герметична, бо мед дуже гігроскопічний
Бідони, що повикидать? 35років пасічникую,мед зберігаєм і в бідонах теж.Мед наш відправляли і в Сингапур і в Японію (якщо не брешуть експортери)-проблем не було тьфу,тьфу,тьфу.Все буде добре ,ХАЙ ЩАСТИТЬ.
Нічого викидать не нада. Саме для довготривалого зберігання алюміній не радять. А до року-цілком!
В алюмінієвих бідонах сироп добре робити,суш замочувати.так що потрібні штуки
Миленин советует пустые алюминиевые бидоны обработать тонким слоем воска, и всё будет в порядке- экологично и честно
А якщо на нього попав дожщ. То скисне?
Ну він у вас без кришки на вулиці стоїть?))
@@bdjola-Ukraina та ні. Переносив з 1 приміщення в 2. Виніс на двір. дружина попросила з'їздити в аптеку, я поїхав, і тут сильний дощ. А кришки на відрах при перевозках були пошкоджені і таким чином в мед попала вода. Якось так
Мед може зберігатися і десятки років, якщо це справжній мед.
Але при нормальних умовах зберігання
@@bdjola-Ukraina нормальні це які? В гаражі, в коморі, в кімнаті, зберігається скрізь, і бажано щільно закритим. Коли ні, то кілька міліметрів верхнього шару(пінки) трішки ржавіє, це від взаємодії з киснем.
А вовку спицу знаешь авторитет
Мёд хранится. Тысячи лет. У меня есть литература.
Где Александра македонского, залили мёдом, и перевезли , в другую страну. И есть описание: как царям возили разную дичь. Залитую мёдом, это сохраняло все вкусовые. Качества.
При герметичности тары-таки да.
@@bdjola-Ukraina Да
Мед зберігається довго,от тільки ви не будете смакувати мед якому тисячоліття.бо як не крути ,а частина речовин буде втрачена,і частково зміниться смак.також в часи александра македонського не було сучасних стандартів та перебірливих чиновників
У меня был двоюродный дядька пасечник. Он был на столько жадный, что даже мёд не продавал. Я когда увидел его запасы мёда в погребе , офигел. Ему всегда казалось, что его мёд самый дорогой на планете. Так что давайте парни делайте то же самое.
Считаете его пример показательным? 🤡
@@bdjola-Ukraina Если для Вас понятие «аллегория» далекое, то я применю понятие -стеб. Так понятно? А для тех, кто по своей генетике не способен и это понять, подскажу, что делать. Читайте Маркса, он все объяснил, что такое товар, что такое прибыль, рынок, конкуренция... Наши бджолярЫ - это пример самой отсталой тупиковой ветви рыночных отношений. Единицы, кто в рынке нашёл себе место. Со средневековья тянется эпоха бортничества из которой большинство не хочет выбираться. Рынок мёда лежит по вине пасечников. Безусловно и время сейчас не самое подходящее. Семьи рассчитывают на лишний мешок картошки, чем отдать предпочтение лакомству. Нужно в корне менять общий подход. Во первых, нужно сократить количество пчелосемей. Во вторых, вложиться в селекцию и племенное разведение продуктивных пород. В третьих, нужно менять производственную базу, выкинуть весь хлам и строить новую производственную базу. В четвёртых, нужно засевать СВОЮ медоносную базу и не скакать по чужим сонЯчныкам, рапсам и гречихам. Пятое, уходить, либо минимизировать производство технических сортов, от которых рынок перенасыщен и сразу обваливает цены. Шестое, предложить рынку качественные сорта с умеренным дефицитом в предложении. Седьмое, перестать ныть, выпрашивать у государства помощи и ждать от Господа повышения цен и послать на год-другой на хер перекупов. Восьмое - не лениться, потрахаться с оформлением Есовских разрешений и по малеху топать в Европу с качественными и сортовыми медами, там цена выше. Девятое -вкладываться в свой бизнес. Хватит?
Напрасно вы эту простынь написали, я уже после слов про Маркса перестал читать. 😅
@@bdjola-Ukraina
У Маркса про тупость тоже написано. Читай его, вместо меня. Генетику не поменяешь, но может что то найдёшь для себя.
Доброго вечора )Скажіть будь ласка може вас є досвід ,на цей рахунок ,ріпаковий мед літом почав бродити відкачений зрілим ,хранився в прохолодному преміщені з бітонів почав вилазити на смак зараз не кислий ,цього року теж стоїть ще ріпак боюсь щоб він не за бродив ?????
Ріпаковий мед потрібно збувати до весни бажано.Це один з медів який псується найшвидше.
Думаю той хто виробляє повинен сам оцінювати свій труд. Той хто гониться за кількістю а не за якістю получає доходу менше бо сам всього зробити не може .І залежний від перекупщиків
Просто цікаво. Як у відрах с пластика може бути антибіотик? Це , якась нісенітниця. Це що виходить? При виробленні цих відер в промисловості, туди що спеціально добавляють порошок антибіотика?? ПОВНА ФІГНЯ.
Уважно дивіться відео
@@bdjola-Ukraina Все що стосується меду, я завжди дивлюся уважно.
Я цього не помітив)
@@bdjola-Ukraina Ну то і ладно. )
я обожнюю мед, завжди купувала багато и різний, зараз за окупантів немає змоги купити.
Якщо качати незрілий мед, то він закисне.
@@АндрейБас-с9э закисає і зрілий , в залежності від умов зберігання. Мед гігроскопічний , має здатність накопичувати вологу.
С керпича бу достроили и обчую крышу,фундамент с булижников
Б/у кирпич надо еще чистить
@@bdjola-Ukraina Зимой что делать)))
Замки то стоят веками
И то такое))))
Амаргедон😂😂😂
Не бзди. Якщо мед густий - норм. В іншому випадку - випарювання в межах допустимої температури. Вологість - ворог меду.
Вы вообще в своём уме. Мед вообще не портится. Его находили ещё в деревне Египетских захоронения и он был абсолютно нормальный
В своем.
@@bdjola-Ukraina ну тогда уточните что речь ведёте о сохранности не мёда а сиропа переработанного пчелами.
@@Vikkotyara уточняю. Речь идет именно о меде, и равномерной температуре и влажности его сохранения. Сиропами не занимаюсь, у меня нет привычки обманывать людей
мед в Египте хранился законсервированным под землей. Мед впитывает влагу с окружающей среды. При высоком пороге влаги мед портится.
При постоянной высокой температуре мед портится.
Автор все верно сказал.
Самі то смакували?він зберігає основні якості,але активні речовини скоріше частково втрачаються і смак повинен змінитися.тай в тих пірамідах думаєте не було сухого повітря та сталої температури?
Случайно попал на ваш канал, всем известно, что Украина крупнейший и возможно в скором будущем останется единственным изготовителем мёда в Европе. Пчелы в Европе вымирают, очень много химии на полях. Насколько я понял, Украина поставляет мед в Европу крупными партиями, где в Европе он разливается и фасуется. Есть в Украине фирмы, которые сами фасуют по ПET банкам мед и продают?
К сожалению, не все так, как вы говорите. Химии на полях намного больше в Украине. Да, такие фирмы есть. Во-первых, Аскания-Пак. Во-вторых, такие магазины как у Виктора Елкина (Киев, Харьков)
Повно таких фірм, що фасують та продають у роздріб. Погляньте у фейсбуці - там вже конкуренція. Не знаю, що заважає пасічникам зайнятися тим самим, а не молитися на скупщика.
Місяць тому в кладовкі знайшов 10и літрове біле пластикове відро соняшникового меду за 2018рік.
Незакис, непропав а навпаки мені здаєця(хрестиця небеду) він смачніший за минулорічний.
не треба рекламувати алюміній
Не треба мені вказувати що робити у себе вдома!
Останні років з п'ять оптової ціни не чекаю взагалі, якомога більше намагаюсь продати вроздріб поки мед ще рідкий і привабливий, далі декристалізатор, ну а потім крем-мед. Те що не продалось до березня на опт. Чим білше пасічників буде намагатись продавати мед вроздріб, тим більше буде ціна на оті. Всім хочеться цивілізованих , прозорих бізнесвідносин, але в нашій країні наразіі це не можливо. А що до теми відео, то лише один рас тримав мед рік, а потім здав разом зі свіжим, також закристалізованим медом. ВСЕ ПРОЙШЛО, ЗНАЧИТЬ НЕ ЗАБРОДИВ)
Ну це залежить від кількості вуликів. В нас їх 270, тож важко не здавати оптом. А кремувалка це дуже гарна тема!
Мед якщо зрілий ніколи не закисне.
Так отож 😁
Закисне, якщо неправильно зберігати
@@bdjola-Ukraina Бувало як тари не вистачало, в чому він тільки не зберігався, і в кастрюлях 20 літрових і в відрах. Нічого йому не ставало. Закис тільки коли ми з жадібності відкачали незрілий, так він у покупців із банок вистрибував. Вже 4 рік його в медовуху переганяю.
В нас раз закис зрілий мед через негерметичну тару, та високу вологість сховища
Я так зрозумів,відкачав зрілий мед,загерметизував і все.
Температура ще
А чи можна зберігати мед в герметично закритій тарі при мінусовій температурі, дякую.
Ні зберігання меду роками при темпертурі не вище 10 гол тепла.
Дивлячісь яка вологість меду🙂
@@bdjola-Ukraina Вологість легше відрегулювати ніж температуру.....
О, ви вже в формі, невже на фронт зібрався?
Так, вирішив приміряти, йде вона мені чи ні)
В таких приміщеннях влітку температура інколи перевищує 25°, і тоді починаються нехороші процеси, незалежно аід вологості.
Так, мед закисає... Але якщо бочка герметична, то йому все ніпочому
Навіть ворона почала матюкатись слухаючи пургу.
😁😆😅😂🤣👍👍👍
Ну я сподіваюсь, їй полегшало. Як і вам після цього коменту😆😆😆😆
Если у вас мёд то он не закиснет и без якщо, причём никогда.
Та конечно.
По чом мед для народу?Прикро що бджоли мозахисти.!
Дякую!
Дякую і вам за перегляд!