Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

O amatorskich zabiegach ogrodniczych, które nie zawsze są skuteczne. Zakopani w ogrodzie #1.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 лип 2022
  • Nasza strona na Facebooku: / dwochwielkichogrodnikow

КОМЕНТАРІ • 78

  • @pumaTe
    @pumaTe Рік тому +13

    🙂🖐
    Zgadzam się z niektórymi tezami, ale nie ze wszystkim.
    Nauka to człowiek, a on ma percepcję ograniczoną pięcioma zmysłami. Mózg to nie wszystko. Meduza nie ma mózgu i żyje już od milionów lat, więc jest nadzieja i dla ludzi 😀. To, że człowiek zrobił postępy, nie znaczy, że ogarnął całość. Nauka może kontroluje pole, ale nie kontroluje ekosystemu. Przemysłowe rolnictwo wyjałowiło glebę, uodporniło szkodniki, pozbawiło je naturalnych wrogów, likwiduje dystans między dziką przyrodą a człowiekiem, przez co wirusy odzwierzęce przeskakują na człowieka , żywi nas nawozami sztucznymi i plastikiem. Nie jest wszystko jedno, czy związek pochodzi z naturalnego źródła, czy jest syntetyczny, dlatego że w przyrodzie działa on wraz z innymi substancjami, a nie odizolowany i sztucznie stworzony. To, że mało kontrolujemy naturalne substancje, to wynik naszej ułomności. Są tam tak skomplikowane zależności i reakcje, jest tyle zmiennych, że człowiek na obecnym etapie wiedzy, nie jest w stanie tego pojąć. Trochę jedynie liznął tej fascynującej wiedzy.
    Zły jest w ogóle kierunek badań. Zamiast ujażmiać przyrodę, należałoby ją poznać i oswoić, aby z własnej woli dawała nam oczekiwane plony. Tak jak np grzyby żyją w symbiozie z drzewami. Przypomina mi to działania niektórych mężczyzn, (zwłaszcza na filmach), którzy chcąc zdobyć kobietę robią najgorsze rzeczy, aby ją zmusić do zostania z nim. Nawet w rodzinie znaleźliśmy stare listy, gdzie jakiś dziadek pisał tak - ty głupia, wstrętna babo, dlaczego mnie zostawiłaś! Musisz do mnie wrócić, bo....itp. Więc ta nieszczęsna baba uciekała od niego jak najdalej 🤣. Tak ludzie postępują z ziemią, bez której nie mają szans przeżycia. No może na Marsie ...Tak, że wysiłki naukowców powinny iść w kierunku poznania przyrody, a nie jakichś sztucznych tworów, bo jest to bardzo złudna i krótkowzroczna kontrola. Polecam książkę Austriaka, Seppa Holzera.
    2. Skrobia to węglowodan. Rośliny czerpią z niej energię. Wiele roślin zawiera jej spore ilości. Skrobią żywią się mikroorganizmy glebowe. Zatrzymuje ona wodę w glebie i jeszcze ma jakieś inne zastosowania, wynikające z jej właściwości. Może też być wabikiem na szkodniki (pułapki), obkleja owady, utrudnia im przemieszczanie po liściach.
    Obierki z ziemniaków zawierają wiele substancji potrzebnych roślinom - witaminę C, witaminy z grupy B, minerały (potas, fosfor, magnez, wapń, sód), mikroelementy (żelazo, miedź, cynk, mangan), kwasy organiczne i skrobię. Nie znaczy, że można je stosować byle jak. Winne nie są chęci, tylko brak wiedzy, w czym naukowcy za bardzo nie pomagają.
    Z obierek robi się wywar, suszy i jeszcze można jakieś kleiki robić. Nie stosuje się pod psiankowate i kwasolubne. Na kompost - ususzone, aby zlikwifować potencjalne patogeny.
    Wszystkie resztki roślinne zawierają jakieś pierwiastki potrzebne roślinom, a potem nam. Skoro kupa krowy jest dobrym nawozem, to i inne resztki powinny trafić do zamkniętego obiegu i wrócić z powrotem do ziemi, aby oddać jej to co zabrały. Tak więc naukowcy do roboty 😉

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  Рік тому +1

      Bardzo trafny komentarz. Jak najbardziej większość materiałów możemy ponownie wykorzystać. Oczywiście wszystko powinno być przemyślane.

  • @KosmetykiNaturalneRhea
    @KosmetykiNaturalneRhea 11 місяців тому +1

    Podziwiam wiedzę i dziękuję za jej rozpowszechnianie. Super robota !

  • @zofiatatarczuk5081
    @zofiatatarczuk5081 Рік тому +3

    Nie mogę spać ,znalazłam wasz kanał będę oglądać .Bardzo ciekawy i muwiący do żeczy żadne pic na wodę

  • @pelagiapelagia2651
    @pelagiapelagia2651 Рік тому +2

    Dziękuję za mądre porady 👍👍👍

  • @obrazy-olejne
    @obrazy-olejne 2 місяці тому +3

    Sami mówicie, że posypując mączką bazaltową zaatakowane mszycą krzewy - powoduje, że owady nie mają jak się poruszać, oddychać i to działa. Więc może na tej samej zasadzie ta pani radziła sypać mąką na ćmę bukszpanową. Może coś nie do końca zrozumiała, ale mi się to wydaje logiczne. Trzeba sprawdzić, zbadać. Widocznie u tej pani zadziałało.

  • @RAK-photo
    @RAK-photo Рік тому +7

    Gnojowka z pokrzyw- nie znam się na ogrodnictwie ale znam się świetnie na chemi, fizyce i biologii. Nigdy go nie stosowałem wiec nie jestem jedna ze stron, jakiegos chyba konfliktu.
    Wasza teza jest ze w wywarze z pokrzywy po procesie fermentacji wytwarza się alkohol (pijane mszyce). Nie wiem gdzie byliście w czasie wykładów (nie koniecznie chyba na nich), ale proces fermentacji nie polega na wytwarzaniu alkoholu ale na procesie enzymatycznym. Jego niektóre procesy koga wytwarzać alkohol ale nie w pokrzywie. Wystarczy wiec wziąść składnik jakie zawiera pokrzuwa, by z dużą dozą prawdopodobieństwa ustalić co tam będzie. A będzie tam wiele: No3 (w najlepszej wchnialnej formie) ale też potas PO4 (w najlepszej wchłanianej formie). A co najlepsze będzie on w promocji z teorii Redclifa (zajmował się obrotem cyklu azotowego w oceanach). Teoria obecnie jest szeroko stosowana. Do tego mikroelementy i witaminy.
    Nie wiem czy zabija mszyce czy grzyby lub choroby (do tego potrzebne są badania), ale nie można tego wykluczyć.
    Dlatego panowie trochę pokory w wysmiewaniu się z innych bo w kilku komentarzach wykazałem również panow nie wiedze.

    • @hitomisaiko
      @hitomisaiko 6 місяців тому

      Dziękuję za sprostowanie.
      Miałam mieszane uczucia słuchając o gnojówce z pokrzywy, zwłaszcza o pijanych mszycach.

    • @Rafal-jr3jj
      @Rafal-jr3jj 6 місяців тому

      Fakt wyśmiewają się, ale naprawdę mają rację. Ty jej nie masz. Jak sam wspomniałeś nie znasz się i to widać po tym co piszesz.
      Poziom wiedzy większości mędrców/szamanów z internetu to niżej niż dno i wodorosty i bardzo dobrze że po nich jadą w pełni na to zasłużyli.

    • @RAK-photo
      @RAK-photo 6 місяців тому

      @@Rafal-jr3jj człowieku podaj mi naukowe/chemiczne doświadczenie które dowodziło by ze maja racje.
      Wróć na chemię do szkoły podstaowej i sprawdź jak wytwarza się pewne związki. Takie gadanie z ludźmi którzy spali na chemii są słabe. To ze nie znam procesu całkowitego nie znaczy ze nie pozna go pokazać w doświadczeniach.

    • @Rafal-jr3jj
      @Rafal-jr3jj 6 місяців тому +1

      ​​@@RAK-photoSam wróć może nawet do przedszkola i naucz się słuchać ze zrozumieniem. Pisałem o całym filmie.
      Mają rację w przeważającej większości. A ty przyjebałeś się do wątku drożdże/alkohol w którym sobie ewidentnie jaja robią, i pracę naukową byś na ten temat napisał. Litości. Ogarnij człowieku to był żart.
      Wiadomo że nie będzie tam alkoholu bo praktycznie niem tam z czego powstać.

    • @RAK-photo
      @RAK-photo 6 місяців тому

      @@Rafal-jr3jj można mieć rację w przeważającej większości by jeden szczegół zniszczył wszystko.
      Jeśli się mylę to latwo to wykazać podaj doświadczenie które potwierdzi ich wersję.

  • @Nosttre
    @Nosttre 4 місяці тому

    Genialny odcinek, sporo się dowiedziałem, dzięki i pozdrawiam obu Panów.

  • @hannakoodziejska7869
    @hannakoodziejska7869 Рік тому +1

    Dziękuję dziękuję za mądre i praktyczne wiadomości.

  • @henrykawillim5266
    @henrykawillim5266 Рік тому +3

    Big Farma słyszę działa. Dlaczego zatem pomidory z ziemi podlewanej gnojówkami są o niebo smaczniejsze niż te przemysłowe.

  • @alwaysjv
    @alwaysjv Рік тому +2

    fantastyczny program promujący sklep :D nic więcej...

  • @jolantarobinska2262
    @jolantarobinska2262 2 роки тому +2

    Świetny i bardzo ciekawy filmik

  • @kamilanowacka2365
    @kamilanowacka2365 Рік тому +3

    Antoni jest niesanowity🤣🤣🤣 zawsze mnie rozbawi...

  • @nataliaszczechura4172
    @nataliaszczechura4172 2 роки тому +7

    To może dla poprawy zapylania lubczyk. Lubczyk kojarzy się się z miłością, to i pyłek nabierze chcęci do działania 🙃

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 роки тому +1

      Oj tak, super pomysł :) Trzeba koniecznie to sprawdzić. Pozdrawiamy :)

    • @kazimierzguziana5958
      @kazimierzguziana5958 2 роки тому

      Dobry wieczór. Kwiat Lubczyka a właściwie Zapach ma (może mieć) swoiste działanie zapachowe. Liście dodaje się do zupy. Preparaty z Korzenia Lubczyka naprawdę w rozsądnych ilościach pod Kobiecą Opieką w dawkach przewidzianych Recepturą pomagają Chłopcom w różnym wieku na wiele niedomagań naprawdę skutecznie. Pozdrawiam

  • @alutkab.9808
    @alutkab.9808 Рік тому +2

    Też jestem tu nowa😘.. I od razu pytam : czy miałoby sens podlewanie roztworem drożdży borówki, aby utrzymać odpowiednią kwasowość gleby pod krzewem? Pozdrawiam

  • @adrianstrozak1477
    @adrianstrozak1477 2 роки тому +10

    Film Konkurs z Libertad w tle. Witam, mogę prosić o lajk mojego komentarza? Z góry dziękuję, bo mam czas do niedzieli ;)

  • @izabelabrocka6129
    @izabelabrocka6129 2 роки тому +2

    Cenne informacje. Moje pomidory w tym roku oszalały. Ja stosuje garść pokrzyw obornik pod korzeń nawóz płynny bogaty w potrzebne składniki plus woda.

    • @Mieszkoty
      @Mieszkoty 2 роки тому

      W sumie to nic to nie wnosi. Obornik granulowany lub przekomponowany, nawóz płynny jakiego typu. Masz nawozy płynne rozwadniane (95 procent) i takie gęste jak kisiel- esencja, wyciąg z tego co dżdżownice przerobiły.....

  • @jczarnaaa
    @jczarnaaa Рік тому

    Witam serdecznie, słucham i otwieram oczy 😮 Dziękuję za duża wiedzę zmuszającą do myślenia. Sama robilam wywar ze skórek bananów z polecenia różnych kanałów na UA-cam. Proszę podać jakim środkiem ochrony podlewać nasze kochane pomidory, które mają najlepszy, skład czym się kierować w wyborze?

  • @RAK-photo
    @RAK-photo Рік тому +1

    Ale by było jeszcze skieszniej to znalalzem opis gnojowki przemyslowej jest to fermentacja metanowa. A otrzymuje się (cytat);
    Oprócz biogazu w wyniku fermentacji powstaje ciecz o zawartości kilku do kilkunastu procent suchej masy. Jest to substancja o wysokich walorach nawozowych. Znajdują się w niej pierwiastki wchodzące w skład biomasy, a nie biorące bezpośredniego udziału w tworzeniu biogazu, takie jak: azot, fosfor, potas, magnez, wapń i inne. Wiele spośród nich występuje w postaci zdysocjowanych soli, przez co stają się łatwo dostępne dla roślin. Najczęściej przefermentowany substrat (fermentat) wykorzystywany jest jako płynny nawóz. Ze względu na ograniczenia stosowania nawozu np. w okresie zimowym, konieczny jest zbiornik o wystarczającej pojemności, aby przechować nawóz do czasu jego rozlewania. Każda biogazownia powinna być zaopatrzona w taki zbiornik.

  • @RAK-photo
    @RAK-photo Рік тому +3

    Manipulujecie trochę faktami by udowodnic swoje tezy. A jest to o tyle dziwne ze podkreślacie swoje wykształcenie. A wiec prostujny inf.
    Metoda naukowa nie opiera się tylko na grupie porównawczej, ale na grupie porównawczej żyjącej w dokładnie takiej samych warunkach. Dlatego wasza opinia o gościu który coś tam podlewał nie jest żadnym ekeprymentem. Dlatego ze warunki mogły hyc inne dla każdej grupy pomidorow. Właśnie dlatego amatorzy nie mogą robić badań bo mogą wplywalc na nie warunki których nie rozumieja.

  • @izabelap5621
    @izabelap5621 Рік тому +2

    Kurde chłopaki. Wy naprawdę jesteście wielcy 💚. Okazuje się, że ja prawidłowo uprawiam moje pomidory 🍅🍅🍅. Bez pokrzyw, drożdży i reszty tych wszystkich wynalazków.
    Ale proszę mi powiedzieć, co sądzicie o algach? Jest to nowość. Słyszeliście o tym?

    • @lidian3280
      @lidian3280 Місяць тому

      Rosną tylko na kompoście czy jak? Bo na wodzie i słabej ziemi nie ma opcji :p

  • @krysiaw255
    @krysiaw255 12 днів тому

    Co to może być za choroba pomidorów gdy zasychają kwiaty pomidorów, albo kwiaty w ogóle się nie tworzą nawet gałązka z kwiatami nie wyrasta

  • @RAK-photo
    @RAK-photo Рік тому +1

    Panowie, bądźmy szczerzy. Nie ma miejsca na ziemi gdzie nie ma ołowiu itp. Zrobiono badania porównawcze i od około 70 lat wszedzie on jest. Dlatego tak trudno było ustalić wiek ziemi.

  • @ewaraj4158
    @ewaraj4158 3 місяці тому

    Niestety nawet żywność źle zbadana jest na półkach w sklepie. Ale poza tym zgadzam się szczególnie z zatruwaniem kartonami i słomą.

  • @bozenabachnio2369
    @bozenabachnio2369 Рік тому +1

    Co to jest rolnica i jak się pozbyć pokazała się w tym roku i nawet larwy wchodziły w owoce co zrobić pozdrawiam serdecznie warszawianka na wsi 👩‍🌾👨‍🌾👋

  • @jadwigawozniak2493
    @jadwigawozniak2493 2 роки тому +5

    Bardzo dobry film, oby ludzie zrozumieli. Ja do tych skórek z banana dodam, że kiedyś sobie w samoobsługowym nałożyłam do woreczka banany gołymi dłoniami i potem ręce mi spuchły! To chyba wiele mówi o składzie chemicznym!

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 роки тому +1

      Dziękujemy :) Cieszymy się że film się spodobał. Jeśli chodzi o skórki od bananów to faktycznie lepiej zachować ostrożność w kontakcie z nimi. Niestety Pani mogła się o tym doskonale przekonać już w trakcie zakupów. Pozdrawiamy :)

  • @zbigniewlacheta8983
    @zbigniewlacheta8983 Рік тому

    Witajcie. Ciekawy odcinek. Odnośnie zapylania , są okresy wysokich temperatur kiedy nie dochodzi do naturalnych czynników zapylających i wtedy trzeba wspomóc np. środkiem eko pylicol .

  • @elauka2866
    @elauka2866 2 роки тому +2

    A co ekologicznego zastosować interwencyjnie na mączniaka rzekomego na ogórkach i prawdziwego na cukinii?

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 роки тому +2

      W walce z mączniakami doskonale sprawdza się m.in. wywar ze skrzypu polnego. Zawiera on w swoim składzie cenną krzemionkę. W sprzedaży jest także dostępny preparat Evasiol, który jest całkowicie naturalny i został wyprodukowany na bazie skrzypu. Pozdrawiamy

    • @elauka2866
      @elauka2866 2 роки тому +1

      @@dwochwielkichogrodnikow9889 Dziękuję 💚

  • @hadr7439
    @hadr7439 Рік тому +1

    Bez wydatków mam pokr,ywy ,a skórki z bananow stosuje pod róże i pięknie kwitną

  • @izabelap5621
    @izabelap5621 Рік тому

    Algi, bakterie i kwasy humusowe są nowe i nie wiem jak się do tego odnieść. Czy to dobre czy nie.
    Pozdrawiam 💚💚💚

  • @emiliamaria9443
    @emiliamaria9443 Рік тому

    A co powiecie o dopuszczonym ("bezpiecznym")do obrotu glifosacie?

  • @user-rh4ch8hb7u
    @user-rh4ch8hb7u 5 місяців тому

    Czy jest szansa, żeby pomidor potraktowany drożdżami miał smak Krwawej Mary?

  • @Rafal-jr3jj
    @Rafal-jr3jj 6 місяців тому

    Bardzo cenne uwagi. Poziom głupoty i niestety popularności wielu mędrców/szamanów z internetu jest porażający 😔

  • @55Eus
    @55Eus 3 місяці тому

    no, dobra , a kompost?

  • @agatamiklasz1780
    @agatamiklasz1780 Рік тому +1

    Badają nawozy a żywności która jest w sklepach nikt nie bada

  • @Nosttre
    @Nosttre 4 місяці тому

    Bajka te bębenki :)

  • @dorotasz3353
    @dorotasz3353 24 дні тому

    😂

  • @Anna.m.m
    @Anna.m.m Рік тому

    W pieczonych ziemniakach.potas chyba

  • @hadr7439
    @hadr7439 Рік тому

    Tylko jak się ma glifosad do tych badań, a leja go na potęgę nawet do zasuszania roslin.,wywary ,gnojówki i inne nie zaszkdza glebie i roslinom

  • @janinawawrejko656
    @janinawawrejko656 Рік тому

    Może włącz im muzykę,, żeby szypciej mogły rosnąć,💅💅🙋

  • @andrzejmrosewski9031
    @andrzejmrosewski9031 5 місяців тому

    Alberto Tomba.

  • @agatagadomska2720
    @agatagadomska2720 2 роки тому +2

    Ja pamiętam jak w latach siedemdziesiątych azotoxem tępiono pchły u psów tak było

  • @witek8028
    @witek8028 2 місяці тому

    glifosad to trucizna , ale dzis pieoszycie ,lepiej piepszyc golonke i popijac piwo. malo wiedzy duzo wysmiewania . Zycie jest pelne pulapek i to pulapka na was . odsubskrobywuje .

  • @effkau6023
    @effkau6023 Рік тому

    Czyli podlewanie drożdżami moja paskudnie wapienna glebę ,pozwoli mi wreszcie posadzić hortensje i rododendrony🤔 dla mnie bomba

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  Рік тому +1

      Zgadza się, regularne stosowanie drożdży obniża odczyn gleby.

    • @effkau6023
      @effkau6023 Рік тому

      @@dwochwielkichogrodnikow9889 🤩🎉🎁 w takim razie będą plotkować ,że mam piekarnię w podziemiach😉😂

    • @Rafal-jr3jj
      @Rafal-jr3jj 6 місяців тому

      ​@@effkau6023lepiej i skuteczniej zakwasisz mieloną siarką (mieszając ją z ziemią)

    • @effkau6023
      @effkau6023 6 місяців тому

      @@Rafal-jr3jj dzieki

  • @ewajagodzinska2116
    @ewajagodzinska2116 Рік тому

    No to ja już storczyków gnojówką od bananów nie podleję.A czy możliwe są na naszym rynku banany Eco czy to ściema.

  • @dorotaduda1220
    @dorotaduda1220 2 роки тому +1

    Bardzo dobre porady. Faktycznie spotkałam się z taką poradą,żeby wszystko podlewać drożdżami rozpuszczonymi w wodzie 😆

    • @dwochwielkichogrodnikow9889
      @dwochwielkichogrodnikow9889  2 роки тому +3

      Stosowanie drożdży w ogrodzie, a zwłaszcza poprzez oprysk czy podlewanie roślin pozwala skutecznie zapobiegać rozwojowi niektórych groźnych chorób (m.in zarazy ziemniaka na pomidorze czy mączniaków). Jednak należy je stosować z umiarem gdyż w większej dawce mogą niekorzystnie wpłynąć na właściwości gleby - należy pamiętać, że drożdże ją zakwaszają. Pozdrawiamy

    • @ewaraj4158
      @ewaraj4158 3 місяці тому

      Duźa część działkowców ( ROD ) nie wie co oznacza okres karencji. Wg. tych ,,ogrodników" zaraz po oprysku każdym środkiem chem. można owoce umyć i je jeść.

  • @jccuchvjvj
    @jccuchvjvj 2 роки тому +1

    Na sarny te bębny pewnie działają.

  • @pasozyt3267
    @pasozyt3267 3 місяці тому

    Przykład z życia , poletka doświadczalne z zbożem zastosowano różne herbicydy koncernów brak chwastów lub jakieś pojedyncze , a obok kontrola bez stosowania herbicydów i brak chwastów wniosek 😊 szkoda kasy na opryski. Nie wyciągajcie zbyt ogólnych wniosków, za bardzo spłycacie. Jedziecie po glifosacie a reklamujecie mączke bazaltową a co tam jest metale ciężkie sami się trujemy , są anomalie glebowe np selenowe bo w skałach była podwyższona zawartość selenu. Glifosat rzadko stosowano do dedykacji zbóż, a inne substancje czynne z środków ochrony są równie groźne, taki przysłowiowy miedzian też jest rakotwórczy jak Glifosat. Wszystko z umiarem .

  • @MH-vx1fo
    @MH-vx1fo Рік тому

    Pan sceptyk krasnalowy.
    Że Krasnoludki nie istnieją bo nie widział he he.
    Wytłumacz to pan kilku milionom Polaków którzy nawet za to płacą a ani nie widzieli,ani nie słyszeli.

  • @agazet1004
    @agazet1004 23 дні тому

    Pan ekspert super .Krótko i merytorycznie . Ale pan " chemik" jest tak irytujacy z glupkowatą " manierą" wszystkowiedząco- kpiąco- wysmiewczą + debilne "analogie" ,że chyba daruję sobie dalsz oglądanie. Chyba ze znajdę gdzieś Pana eksperta solo, bez dodatku w postaci goscia z cwaniacką manierą ;)

  • @marekwalter322
    @marekwalter322 Рік тому +3

    Dzień dobry. Łapka w dół za wymądrzanie się, chociaż wiele ciekawych informacji.

    • @pawelciosmak2210
      @pawelciosmak2210 Рік тому +1

      Myslalem ze tylko ja to zauwazylem. Pan gosc bardzo fajny ale to pajacowanie prowadzacego....