LiFePO4 - super baterie pro Mártyho fotovoltaickou elektrárnu 4. generace

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 гру 2023
  • Martinova cesta od 12 voltového olověného akumulátoru ke 48 voltové LiFePO4 super baterii.
    Kéž vás toto video nasměruje k výběru spolehlivé, bezpečné a výkonné baterie pro vaši fotovoltaickou elektrárnu.
    Děkuju Martinovi za spolupráci a zvu vás na jeho kutilské stránky
    martyho.net/index.php/2023/12...
    Vidlákova kutilská výzva. Pokud máte doma nějaký užitečný stroj vlastní konstrukce (kamna, malotraktor, FVE, perpetuum mobile) a chcete se pochlubit světu, můžeme spolu o tom natočit video...
    Ozvěte se mi, e-mail je uvedený dole na stránce. / @vidlak001
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 127

  • @vidlak001
    @vidlak001  5 місяців тому +32

    Ahoj mladí kutilové a vynálezci (včetně dívek) přeju vám úspěšný rok 2024.
    Ať se vám daří plnit si své sny :-)
    Vidlák

    • @patrikgala168
      @patrikgala168 5 місяців тому +2

      Čau aj tebe všetko dobre do nového roku ;-)

    • @MsSaginek
      @MsSaginek 5 місяців тому +3

      Ahoj Vidláku. Tobě a všem ostatním kutilům a vynálezcům přeju v příštím roce hodně zdraví a co nejvíc povedených projektů.

    • @jirkas229
      @jirkas229 5 місяців тому +2

      hlavne trvale mladi a nadseni vsem kutilum a vynalezcum :)

    • @janmidloch3248
      @janmidloch3248 5 місяців тому +2

      taky přeju do nového roku,co nejvíce úspěšně dokončených projektů.

    • @tomasklinger
      @tomasklinger 5 місяців тому +2

      Tobě, Míně a cele rodině vše nej do Nového roku Vidláku.

  • @karelcerny1813
    @karelcerny1813 5 місяців тому +3

    Ještě taková "drobnost" lifepo4 mají mnohem větší účinnost nabíjení než olovo. Takže se nabíjejí lépe i při malých výkonech fotovoltaiky třeba pod mrakem.🐱

  • @patrikgala168
    @patrikgala168 5 місяців тому +6

    No ja práve nabíjam 8 článkov paralelne 14 ampérmi a trvá to fakt dlho. K tej kompresii každé stiahnutie je lepšie ako žiadne, lenže keď to je stiahnuté takto napevno, je pravdepodobné že keď bude baterka vybitá budú tie závitovky voľné a pri plnom nabití bude zase ten tlak väčší ako 300kgf. Preto mám objednane 4 pružiny každá bude mať 670N, 300kgf je okolo 2760N, pri plnom nabití sa jednoducho stiahnu pružiny na skoro max a pri vybijaní bude ten tlak len veľmi pomali klesať. K tomu sklotextitu je lepšie dať ešte medzi články Eva penu lebo nie si rovné. BMS bude od Jikong 200A s 2A balancovaním. Čelá oceľové výpalky laserom aby sa neprehýbali. Mimochodom Vidláku vôbec sa neboj kúpiť články z toho Nkonu prišli každá s napätím presne 3.301V bola na každej matka takže asi ich testovali a zabudli ich tam. Nevidím dôvod dávať priekupníkom u nás a veľa ich má aj tu kanáli... za článok 173€ podľa toho čo hovoril vo videu, alebo dať za ten istý 73€ aj keď som čakal na ne vyše mesiaca. Ak by si chcel môžem poslať potom fotky akumulátora prípadne súbory do 3d tlačiarne a na výpalky čelá baterky, presné rozmery pružín atď.. Len teraz nikto nerobí a na všetko len čakám. Nech sa darí :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому +2

      Ahoj Patriku, blahopřeju, že už máš baterky doma :-) Tak ať se ti to povede. Pružinky jsou zajímavý nápad. Rád se podívám na fotky, kdyžtak prosím do e-mailu, Měj se!

    • @JaneKLX
      @JaneKLX 5 місяців тому +1

      Myslím, že máš úplně scestnou představu o tom, jak moc se aku "nafukují". Pružiny ničemu neuškodí, ale fungovat nebudou jako pružiny. Aku není vzduchový vak. Jako přínos pružin vidím, že máš danou hodnotu přítlaku a víš. Pokud by člověk věděl, jaký utahovací moment matic odpovídá předepsanému stažení výrobce aku, tak stáhnout na předepsaný moment bez pružin a je vyřešeno. Nafukování je primárně následek přebíjení - lidi se snaží do lifepo4 narvat, co se dá, ale nerozumí proudové charakteristice těchto aku.
      Prostě 2 pevné desky z boků - stačí z jacklů nebo silných vinglů, nějaký výpalky se vyplatí řešit při výrobě víc kusů - a stáhnout tyčema. Rozhodně zapomeň, že když jsou aku vybité, tak jsou závitovky povolené, to je nesmysl ...

    • @patrikgala168
      @patrikgala168 5 місяців тому +1

      @@JaneKLX No neviem, čo som sa dočítal od ľudí na fóre tak rozdiel medzi plne nabitou a vybitou baterkou ako packu bol 3 alebo 5mm a to myslím že bude na tých zavytovkách dosť poznať. Kdežto tieto pružiny sa dajú pekne nastaviť každý mm je 36N nepamätám si presne. Samozrejme že nebudem nabíjať na 3.65V aby sa nafukovali ako balón ale len 3.45V Myslím že aj Andy s offgrid garage to testoval kde sa mu pri tomto napetí články nafúkli 1.5cm na každú stranu. Čelá budú výpalky preto že baterky nestáli málo a keď už niečo robím nech to vyzerá, vydrží a je aj kde prichytiť bms

    • @JaneKLX
      @JaneKLX 5 місяців тому +1

      @@patrikgala168 Mám 2 akupacky po 16S 135 Ah a nemám je stažené, takže vidím. Bohudík nejsem youtuber, takže nezveřejňuju.
      Zeptám se blbě. Pokud prázdné aku stáhnu pevnými boky a 4 x 10 mm závitovka k sobě a dotáhnu je momentem 25 - 30 NM, což je cca moment pro šrouby 8 MM a znamená to, že články jsou k sobě prostě stažené. Pokud bych odečetl nějakou mez pružnosti kovových závitovek v rádu max desetin mm (odhaduju a nemám čas to hledat v tabulkách a počítat), kolik mi umožní roztažení akumulátoru od sebe, aniž by došlo k trvalé deformace tyčí?
      Prostě pokud použiju pevné boky a závitovky na stažení nebo jiný stahovací mechanismus a stáhnu ho u vybitých aku momentem odhadem lehce stažené, není možné, aby se články roztahovaly. Takže tady vidím jako amatérský strojař vyučený v JZD nesmyslnost pružin.
      Vaším cílem není umožnit článkům se při nabíjení roztahovat a aby je pružiny v případě vybití zase stáhly zpět. Cílem stažení článků je zamezit jim v roztahování!!!. Článek deformovaný roztahování ztrácí kapacitu.
      Pokud mohu z vlastní zkušenosti doporučit, zapomeňte na 3.45V. Tím jste na hranici a problém vám udělá každý den, kdy bude svítit slunce, vy půjdete do práce, doma zatím využijete veškerou energii ze slunce potřebnou např pro ohřátí bojleru, dobití aku, ... a ono je 10 dopoledne, slunce to roztápí a vám skokově přestane spotřeba .... a ono vám to vletí do aku. Pokud nemáte opravdu chytrý systém řízení spotřeby, nabíjení, .... a používáte jen v jednoduchém zapojení regulátory epever, .... tak si dejte max hodnotu 3.4V na článek.

    • @patrikgala168
      @patrikgala168 5 місяців тому +2

      @@JaneKLX O všetko sa stará 3.6kw menič SMX-II kópia myslím že meničov Revo a pri najhoršom zasiahne BMS tento menič dokáže pracovať aj bez batérie. Všetko to sleduje Solar Assistant takže vydím aj napätie článkov s najmenším a najväčším napätím, kľudne z práce. Zatiaľ nemám rozchodenú komunikáciu menič a BMS aj keď mi hovorili že to vlastne nieje nutné. Mimochodom 25nm je pre M8 skrutku áno ale nie v tomto prípade, na 25nm sa zaťahujú skrutky na aute aby sa nepovolili. Aj to závisí od typu skutky. Ľudia s fóra to rátali a vyšiel im pri vybitých článkoch utahovací moment pre M8 na jednu závitovku 2nm. Tu ide o tlak ktorý sa vyvinie pri daných Nm a stúpaní závitu aby sa dosiahlo 300kgf alebo aj 2942N na danú plochu. Takže nie pri 25Nm sa vám určite články nenafúknu ani keby ako chceli. Tieto články sa testujú na hydraulických lisoch ktoré udržujú stále rovnaký tlak 300kg. Teda najjednoduchšie v domácich podmienkach je použiť pružiny. Jedna má presne 696N x4 2784N čo je tlak 284kgf pri plnom stlačení.

  • @abraxasivo
    @abraxasivo 5 місяців тому +2

    Balancovanie pred bodovaním (spájaním batérii ) robím opačne. Nenabíjam, ale vybíjam. Zapojím jednotlivé články paralelne cez výkonné rovnaké odpory a nechám vyrovnať hladiny napätí medzi jednotlivými článkami (spojitá nádoba). S batériou sériovo odpor a jednotlivé batérie s odpormi paralelne . Aký odpor, taká doba balancovania.
    Taktiež meriam vnútorné odpory jednotlivých článkov , aby som ich následne spároval tak, aby jednotlivé sekcie mali rovnaký odpor. Samozrejme , keď sa zapája viac článkov paralelne na navýšenie kapacity batérii, ako takej.
    K tým dotáciam. 100% súhlas. Dotácie sú cesta do pekla a nie k ekológii. Bo peniaze vygenerované na dotácie do zel. technológii sú prevažne z neekologických technológii.
    Dotácie majú ísť do výskumu do školstva na výskum ekologických technológii a nie na spotrebu.
    Ešte raz, pekné inšpiratívne vídejko chlapci. Dík.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому +1

      Ahoj, děkujeme za tipy, jak to děláš. Zaslechl jsem, že peníze na tyhle dotace jsou ze zelených odpustek, se kterými se obchoduje.

  • @StepanProkopPlay
    @StepanProkopPlay 4 місяці тому +3

    15kWh od Pylontechu, no rekneme spis 19,2kWh by vyslo na baj oko cca 130-140 tisic, zaruka je na nich 10 let, respektive 7+3, aneb 4x Pylontech US5000 kazda s kapacitou 4,8kWh, s verzi US3000 by se dalo dostat i niz na 5x 3,6kWh, tedy dohromady 18kWh za cca 110-115 tisic....pokud nekdo vyslovene nespecha, asi bych si pockal do konce roku, nove ceniky CATL pro rok 2024 maj u LFP baterek o dost nizsi ceny nez jake meli pro rok 2023, takze se da do par mesicu cekat ze LFP baterky pujdou s cenou dolu

  • @klukzgaraze
    @klukzgaraze 4 місяці тому

    Krásná práce, díky za video pánové!

  • @mr.kostal9951
    @mr.kostal9951 5 місяців тому

    Parádní video (y). Přesně tak jak to má Martin tak to už plánuji. Nejsem zastánce velkých bateriových uložišť do kterých nevidíš a ani si to sám nezpravíš.. Plánuji všechny komponenty ve dvou kusech pro jistotu :). Neboj, mám kolem sebe učené lidi co tomu rozumí, doufám že příští rok to už budu mít a ""šetřit"" peníze :D :).. Krásný nový rok Vidláku

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому

      Ahoj, souhlasím, ono je hezký mít profesionální řešení, ale člověk se pak může maximálně tak modlit, aby se mu to nepokazilo :-) Ať se nám daří!

  • @krroyal2954
    @krroyal2954 3 місяці тому

    Dobrá práce chlapci, jednoduše a názorně vysvětleno.
    Jednoduchá elektrárna, pěkně udělaná, Epever je taky jednoduchý a spolehlivý.
    Mám to v podstatě stejně, jen mám jiné články. 10kW Baterie mě přišla asi na 40 tisíc včetně BMS.
    Ukázalo se, že s dotací by přišly jen různá omezení a cena celé elektrárny by byla víc jak 3x vyšší.

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 3 місяці тому

      Diky za pochvalu :-). Ted uz je tam i druhe MPPT Epever a par dalsich dratku, ale stale to povazuju za jednoduche reseni.

    • @vidlak001
      @vidlak001  2 місяці тому

      Ahoj, děkuju za zprávu. 10kWh... 40 tisíc.

  • @branislavcsfr3445
    @branislavcsfr3445 5 місяців тому

    ❤❤ Ahoj Vidláku parádní video Super jseš proste borec .Do nového roku ti přeji hlavně hodně zdravíčka těším se na dalsi tvé kutilske videa...😊😊😊😊

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому +1

      Ahoj Branislav, hlavně zdraví :-) ❤

  • @joseflesov1128
    @joseflesov1128 Місяць тому

    Koukám, jak blázen, co všechno tahle (ne)ekologická věc, obnáší. Jak říká můj kamarád, "tohle by měl řešit ČEZ, co je mně, jako běžnému spotřebiteli, do toho". Já si vytáhnu elektřinu ze zásuvky a víc mě nemusí zajímat. Odkud a jak se ty voltíky vyrobí, je starost těch pánů z ČEZu. Bohužel, žijeme v Kocourkově, plném vychcánků, šmejdů a amatérů. Tím nemyslím vás, pánové. Vy děláte skvělou práci a osvětu, pro kutily poučené a znalé. 😉👍

  • @abraxasivo
    @abraxasivo 4 місяці тому +1

    K sile stiahnutia jednotlivých článkov.
    Ja by som to riešil tak:
    Na jednu stranu bočnice ( aku. bloku) by som pod matice sťahovacích skrutiek umiestnil tlačné pružiny. Napr. možno by sa dali použiť tlačné pružiny z ventilov zo starého spaľovácieho motora.
    Pred tým si ich odmerať. Napr. položiť pružinu na stôl, kde si navřtaš dieru. Prevlečieš cez pružinu skrutku , ktorá bude prevlečená cez dieru v stole a na koniec skrutky zavesíš závažie alikvótne 1/4 potrebnej sily ( 4 skrutky na aku bloku rovnomerne rozložené, aby prítlak na plochu článku bol rovnomerný !). Šublerou (posuvné meradlo)si zmeriaš výšku deformácie pružiny. Tú istú deformáciu nastavíš na danom bloku batérie.
    A toť VSJO.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, tak to je vědecký :-) Děkujeme za tip.

  • @stanislavmlcuch2085
    @stanislavmlcuch2085 5 місяців тому

    Krásne vysvetlené FVE batérie pre laikov 👍
    Ohľadom momentálnych cien, z alibaby od overených predajcov sa cena 1ks 280Ah článku pohybuje okolo 75€ so všetkými poplatkami (známy objednával 16ks mesiac dozadu). T.z. pri 16s je to 1200€ + cca. 200€ BMS + cca. 100€ istenie a kabeláž, takže 14,4kWh baterka sa dá poskladať za cca. 1600€ (nerátam obal). Ak by niekto vyžadoval aj ocelový box, tak najlepšiu cenu mal Seplos, kedy box + bms + displej vychádzal na 580USD s poštovným. Seplos ponúka DIY kity, kde Vám všetko príde v krabiciach a vy si to podľa návodu už len nahádžete do ocelovej krabice.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому

      Ahoj, děkuju za tipy na další možnosti. Je z čeho vybírat :-)

    • @JaneKLX
      @JaneKLX 5 місяців тому

      Nenech si věšet bulíky na nos a nevěš je zároveň ostatním. Dnes není možné koupit kvalitní články lifepo4 - A třída - prakticky za cenu kvalitního olověného akumulátoru, čemuž odpovídá cena 75,- Euro.
      Příklad:
      Olovo Autobaterie VARTA PROMOTIVE EFB 240Ah - nejlevnější cena na netu 5808,- bez možnosti poslat poštou a jen osobní odběr v Praze = 2.02 za Wh. Standardní cena na netu je + 7000,- , což je 2.43,- za Wh
      Vaše informace 280 Ah lifepo4 za 75,- Euro, beru kurz 25,- Kč/euro = 1875/ks. 4 ks pro 12V 280 Ah = 7500,- = 2.23 Kč za Wh
      Za 75,- Euro koupíte jen B kvalitu a koupíte ji i v v Evropě na Nkon, což je rozhodně jistější koupě než na alibabě.

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 5 місяців тому +1

    Super baterie Vidláku

  • @miroslavsluka4163
    @miroslavsluka4163 5 місяців тому

    Teda pánové, krásný amatérský video. Krásně poskládaný. Lepší než od profíka. Ale i tak je cena 70tis. za baterii pro chudého kutila moc. A návratnost radši ani nepočítám. Já jsem se to snažil vyřešit tak, že jsem instaloval elektrárnu bez baterie. Můžu jí mít jak jednofázovou tak dvou nebo tří fázovou. Musel jsem tomu sice podřídit domácí zvyklosti ale nic tragického to není. Tak ať baterka slouží a krásný den. 🙂

    • @JaneKLX
      @JaneKLX 5 місяців тому +4

      Jsem jen hobík a uživatel, ale pochopil jsem, že nejcenější na aku k fotovoltaice, pokud není cílem nezávislý ostrov, je její první kilowata. Zkuste zvážit třeba jen malý akupack cca 2 KWh, na který průměrný eurounijní heterosexuální běloch ušetří max ze 2 výplat. To vám umožní vytěžit z počasí opravdu hodně. V případě oblačného počasí vám to vyrovná občasné zataženo a nemusíte dokupovat za draho z distribuce. Bezmračných dnů u nás je pomálu a malá aku vám umožní využít potenciál fotovoltaiky.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому

      Ahoj, je to tak, nejdražší jsou baterky... a přitom by stačilo používat sluníčko na šetření a k tom menší zálohu kdyby síť nefungovala.

  • @petrhariprasadhajic9570
    @petrhariprasadhajic9570 3 місяці тому

    Problém s Lithiovými LNMC články je stejný jako u LFP. Bez BMS je to nebezpečné používat. Tedy druhý život baterií ano, ale jen s kvalitním battery managementem, který ohlídá teplotu, proudy, přebíjení a podvybíjení. Pak je skoro jedno, jestli to bude NMC nebo LFP. LFP bych ale také upřednostňoval, protože mají lepší odolnost a cyklovatelnost. Moc bych chtěl vidět porovnání Li-ion a Na-ion. Zatím jsem ale neviděl nabídku na Na-ion v ČR. Dají se sehnat jen v Čině, Indii a USA.

  • @tomasotahal2494
    @tomasotahal2494 5 місяців тому

    Předem děkuji za pěkně zpracované video. Mohu dotaz na typ BMS s balancerem a co to jsou za čidla teploty. Děkuji

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 5 місяців тому

      Jedná se o JIKONG BMS, 200A, verze s aktivním 2A balancerem, RS-485 (pozor UART) i CAN komunikací. Teplotní čidla jsou součástí BMS. Ale je důležité volit BMS podle parametrů FVE ... nejen použitých článků! Zohlednit výkony nabíjení i vybíjení a podle toho i proudy balanceru...

  • @kvr_adventure940
    @kvr_adventure940 5 місяців тому

    Fešák ten host. Pěkné videjko!)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому

      :-) A hezky mluví.

  • @OndraTech
    @OndraTech 3 місяці тому

    Ahoj Vidláku, hezké video😀 Jak jsi ve videu zmiňoval, že máš kamaráda, u kterého zasahovali hasiči z důvodu poškození Li-ion článků - nebyl to Štěpán? Vím, že jsi s ním natáčel zhruba před rokem a už tenkrát jsem si říkal, že provozovat Li-ion NMC bez BMS je celkem ošajstlich😬 Ať to jde!😉😉

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Ahoj, tak nějak ses trefil...

  • @romankvasnica2017
    @romankvasnica2017 3 місяці тому

    Dobrý den mám dotaz ohl. baterek, zatím mi to chodilo napřímo 2 1F střídače Sun 2000, 40-90V a 60-110V s limitérem proti přetoku, výkon panelů 1800Wpa max na jednu F. Spotřeba domku 2100KWh/ročně, pokukuji po chytrytých baterkách 2x 300Ah v s estvěným BSM a bluetutthem, nějakých 3500 cyklů, cenovka 6.700/ kus + doprava na 1střídač1,8KWpa

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Ahoj, nedokážu poradit, neznám ty baterky, spíš bych zkusil nějaké solární fórum a vložit tam odkaz na baterky co k tomu kdo řekne.

  • @abraxasivo
    @abraxasivo 5 місяців тому +1

    KeĎ človek si môže sadnúť na Lion batériu a byť s ňou zavretý (auto), tak do baráku by nemal byť až taký problém.
    Samozrejme nejaké rozumné miesto.
    Pekné vídejko.
    Všetko naj. v novom roku.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому

      Ahoj, já ti nevím... z auta člověk může vyskočit... z baráku sice taky.
      Leda to mít v nějakém bunkru, jak říká Martin.

    • @JaneKLX
      @JaneKLX 5 місяців тому +1

      Když jsem kupoval lifepo4 pro fotovoltaiku domů, tak jsem kupoval od českého prodejce a byl jsem pro aku osobně, abych viděl zázemí a hlavně jsem si připlatil inicializační nabití a chtěl jsem vidět, jak se věci mají ... a vůbec osobní kontakt je nenahraditelný. Na téma hoření/nehoření lifepo4 jsem od prodejce dostal tuto informaci - lifepo4 hoří stejně nebezpečně jako liion technologie, jen potřebuje vyšší teplotu pro "zapálení". Takže je pravda, že jsou bezpečnější, ale není pravda, že nehoří.
      Jinak k malým článkům - Tesla používá pro své aku právě tyto malé články, ale ne 18650, jen trochu větší. Pod prdelí si jich lidi v Teslách vozí několik tisíc poskládaných do akupacku. 🙂Buď Tesla neví, co dělá nebo ví, co dělá 🙂

    • @kasy1134
      @kasy1134 4 місяці тому

      Tak je asi rozdíl,když mi začně hořet auto, nebo barák. Pro většinu lidi je dům životní investice

    • @abraxasivo
      @abraxasivo 4 місяці тому

      @@kasy1134 ake moznosti mas v aute na bezpecne umiestnenie baterie? Nijake.
      ake mas moznosti na bezpecne umiestnenie baterie v rodinom baraku? No rozne. Taktiez mozes ich umiestnit do nejakeho tazkeho kovoveho obalu, bo tu na vahe nezalezi na rozdiel od auta. Mozes ich zaliat do betonoveho sarkofagu a vyfuk umiestnit do vonku. Ba tie baterie nemusia byt ani v dome, ale PRI dome. Predstav si, ze tie baterie v nejakej budke prepojis s menicom za pomoci kablov s domom. Ale prekvapkave, ze tymto odburas nebezpecie poziaru na baraku.
      Taktiez , aka velka bateria sa umiestnuje do auta ? Sak vaha baterie je pol auta. V dome vecsinou takato velkost je prepych. Dava sa ovela mensia kapacita, MENSIE NEBEZPECIE POZIARU. Povecsine dom je z tehal a nie dreva. Auto je plne plastov ktore celkom fajn horia.
      Taktiez EU Ti chce zobrat spalovaky a chce ta posadit na mega nebezpecnu bateriu auta, kde uhoris lepsie ako Palach.
      Este mas stale strach umiestnit bateriu do domu ?!
      PS: a mega drahe elektro auto nie je draha zivotna invseticia ? Nie je to tak davno, ked este nove auto ta vyslo viac penez, ako rodinny dom.

    • @kasy1134
      @kasy1134 4 місяці тому

      @@abraxasivo Proč do toho pořád taháš auta? Tady je řeč o hobby baterce v domě. Elektrický fabrický auta jsou bezpečný asi 10x než spalovací a když náhodou chytne nepřijdeš o dům.

  • @solar__845
    @solar__845 5 місяців тому

    Ahoj chlapi! Díky za Váš čas a krásná videa. Proč sem píšu? Abych poděkoval, popřál vše nej v novém roce a abych něco přidal k tématu. Já mám zrovna ty olovouhlíkové baterie a nechal jsem 12V. A proč, jednak bylo 800Ah za super cenu jedné baterie, dál mám tento zdroj doplněk k fotovoltaice z doby 2008, kdy baterie nebyly a nechci z toho tahat extrémní proudy. Nabíjím přes UPS s čistým sinusem a výkonem 2000 W, což pokryje důležité spotřebiče během výpadku elektřiny, zároveň pokryju 3dny mrazáky, lednice, televizi, internet a i mikrovlnku a vařič na dokončení jídla. Ale toto spíš okrajově. Nejvíc berou stálí žrouti, jako chlazení, mrazení v létě klima. Proč jsem zůstal na 12V, jednak je zapojení velmi snadné, jenom jsem udělal propojení baterií na kapacitu 800 Ah, druhak nepotřebuji balancéry ani bms a za třetí, to tak vyšlo nejlépe z hlediska vložené investice. Pěkná práce, ale ruku na srdce, kdo zvládne to, co je na videu, za takovou cenu, aby něco nepokazil? Elektrice rozumím, ale toto bych nedělal, proč, protože investice ke 100 tisícům kaček v tak rychlém rozvoji elektroniky a baterek je daleká v návratnosti. A proč olovouhlík, cena, snadné nabíjení, bezpečnost a nová technologie s ověřenými 3500 cyklů DOD 40% K nám se tyhle baterie dostaly později a jinde ve světě jsou již recenze na delší dobu a větší zátěže. K bateriím mám oboustranný měřák nabíjení, vybíjení a menší nabíječku, když svítí velmi málo. Spínám automatikou přes Smart zásuvky, kde vidím spotřebu a je nastavení času sepnutí. Jedině toto upravuji, jak se mění délka dne. Stejnak se kolem toho musí trochu chodit a občas zkontrolovat. A závěr za rok jsem snížil spotřebu z 2400 kWh na 1047 kWh bez ztráty výhod využití elektřiny. Návratnost je podle tarifu, my platíme za kWh přes 9 Korun. PF 2024.

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 5 місяців тому

      Ano, toto důvěrně znám, měl jsem tam původně také těch 12V a 2kW sinus měnič, ke kterému vedly dvojité tlusté kabely ... pro ty 2kW to je >160A. Take jsem s mou 3. generací FVE ušetřil cca 0,8 MWh za rok, a to jsem baterii v podstatě vůbec necykloval.
      S olovo uklíkovými bateriemi nemám žádnou osobní zkušenost, rád se dozvím jak to u Vás bude prosperovat. Pokud chápu dobře, máte tam 4 kusy 200Ah 12V baterie spojené paralelně bez nějakých řídících prvků? Co jsem dohledal tak cena jedné je kolem 9.000,- Kč? Tzn. 36tKč za cca 10let používání 6kWh cyklovací kapacity? Jaký výkon panelů máte připojen? Podle specifikací baterie odpovídá nominalní nabíjecí proud cca 750W na baterii, tedy pro 4 baterie 3kWp? Máte k tomu udělán nějaký monitoring, nebo necháváte řízení a statistiky jen na solárním regulátoru?

    • @solar__845
      @solar__845 4 місяці тому +1

      Ok však píšu na co to mám. Špičky jde vykrýt ale draho. Já tímto sledoval vykrytí trvalých malých odběrů. Máme to v domě, né na chatě. Vykrytí špiček je drahé a návratnost dlouhá. Tohle se vrátilo za 1,5 roku podle našeho tarifu. A jedna poznámka, ale důležitá, v zimě je výroba 00 nic. Takže ty kilowatty se dají tahat jedině ze sítě. V létě v noci nevaříme ani nepotřebujeme v noci ohřívat teplou vodu. Ale malí žrouti jedou stále a ti do 1kW převažují. Nikomu nenutím, mám rád investici s rychlou návratností s cenou, která je smysluplná. Čau.

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 4 місяці тому

      @@solar__845 Ja tomu rozumim, taky nekrmim ani ted hodne zerouci spotrebice, souhlasim, ze to prpodluzuje neumerne navratnost investice, a z toho duvodu mi to take nedava smysl. Zajima me i jina reseni, proto se ptam na dalsi podrobnosti, jak to mate udelane, abych si mohl udelat obrazek a porovnani s mym predchozim "olovenym" i stavajicim reseni...

    • @solar__845
      @solar__845 4 місяці тому

      @@MB-bn2qs Ok, začnu cenou. Díky těmto videím se nechá zblbnout dost neznalých lidí a co koupí hned prodají, protože si myslí, že koupili úplně špatně. Já ty 4 200 Ah koupil za cenu jedné, tehdy za 12500 kaček. Prodával člověk s lion očima, jestli rozumíš a cykly až do důchodu. Měly za sebou sestavení a 5 vybití na 10 procent. Dokoupil jsem UPS 2000 W a nakrimpoval kabely. O hlídání se stará UPS a měřič baterie. Olovo je u některých sprosté slovo, ale pozor, olovouhlík je úplně jinde a hlavně netrpí nabíjením psoc, tedy ne do plna. Jenom s tím nejdu pod 12V. V tom zapojení je s velkou rezervou nabíjecí i vybíjecí proud a akumulátory jsou v regálu kousek nad sebou, takže délky kabelů jsou nejkratší. 100 A odběr se rozdělí na 25 A na akumulátor. Nabíjení 40 A max se rozdělí na 10A na akumulátor. A v tomto je základ, vysoké proudy jsou na zkrácení životnosti. A tyto proudy jsou jenom v zimě, kdy se dobíjí víc a často je výkon soláru nízký. Takže nadupat co nejvíc za krátkou dobu. Tímto má největší odběr ze soláru kolem 650 W při 230 V cca. A toto dá 9 kWp i v zimě snadno, ale rozhodně ne vždy. A zmínil jsem malou nabíječku 2 -12A tu používám, když solár těch 650W nedá, tato má při 12A 200 W/230V cca. A touto udržím vybíjení, nabíjení během skoro 00 nic světla. Tak se posunu s vybitím na dny, kdy je světla víc.

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 4 місяці тому

      @@solar__845 Pochopil jsem, diky... takze koncept podobny te me generaci 3... Proudy omezeny nabijeckama mas, a jak omezujes nabijeci proudy z 9kWp solarnich panelu, aby tam nemohlo v nejakem okamziku ten treba dvojnasobek a vic doporuceneho nabijeciho proudu? Ja tohle zrovna nemusel resit, resp. vyresil jsem to tak, ze panely nemaji (ani ted, ani v generaci 3) vetsi max. vykon nez je nominalni nabijeci proud baterii... To zda se ale tady neplati... 9kWp, to uz je pekna porce panelu... a kdyz zasviti, tak z toho potece hooodne...

  • @romandohnany8562
    @romandohnany8562 5 місяців тому

    Môžem sa opýtať, prečo máte "odhalené" káble? Je to len otázka nákladov? Ďakujem a prajem pekný deň.

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 5 місяців тому +2

      Z lehkého kabelového chaosu je asi patrné, že toto není ještě finální stav. Cílem bylo FVE rychle (ale bezpečně) propojit, zprovoznit, a spolu se napojením detailního monitoringu začít sledovat a ukládat data o životě FVE už teď ve slunečně nejhorším období. Pokud jde o to, jestli budu schovávat v budoucnu kabely do takových těch plastových hřebenových lišt, do kterých uklízí kabeláž FVE většina kutilů, a v rámci toho úklidu proplete mezi sebe AC, DC i datovou kabeláž, tak to v plánu nemám. Mě osobně se ty plastové lišty nelíbí, a navíc shledávám ve volné kabeláži i praktické výhody - snazší vizuální a tepelnou kontrolu a asi i lepší chlazení. Dokonce i původní plán na barevné (červená a černá) zakrytování měděné DC sběrnice jsem přehodnotil, a rád bych jí po dokončení (z přebývajících izolátorů je asi patrné, že tam ještě něco chybí) zakrytoval průhledně, abych se na ní mohl koukat 🙂jen musím najít pro ten kryt vhodný plast. Hezký den i Vám.

  • @vladimirkrul7862
    @vladimirkrul7862 5 місяців тому +1

    Uz si mohol dat LTO predávajú sa už prismatic LTO 2,3 Volt 155 Ah.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Ahoj, skvělá zpráva, vývoj jde kupředu :-)

  • @michalmazgal
    @michalmazgal 3 місяці тому

    Vy s tím balancováním naděláte!
    Regulovatelná step-down nabíječka stojí 20 až 30 Kč.
    =>
    1/ objednám si step-down moduly
    2/ dorazí mi články a na každém změřím napětí
    3/ nejvyšší naměřené napětí nastavím na všech modulech
    4/ a všechny nabiju na stejné napětí
    nebo
    5/ nebo koupím silný balancer, pack postavím a připojím ho k němu (články se proudem 5A vybalancují za chvilku...)

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Ahoj, taky si říkám, že se to dobalancuje samo...

  • @darva242
    @darva242 5 місяців тому

    Mně teď přišly LiFepo4 z Ebay od firmy Li Time,tak uvidíme....cena baterie i s dopravou byla 240EUR za baterii 12Volt/100Ah

    • @petrlastovic466
      @petrlastovic466 5 місяців тому

      Prosím o update po spuštění elektrárny, jestli deklarovaný výkon odpovídal, děkuji předem

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому

      Ahoj, děkuju za zprávu. Ať ti to funguje :-)

    • @JaneKLX
      @JaneKLX 5 місяців тому

      jakou voltáž bude mít tvůj systém, když píšeš, že baterií přišlo víc? Pokud 24 nebo 48 V, budete nějak řešit balancování dvou nebo 4 akupacků po 12V?

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 5 місяців тому

      ​@@petrlastovic466 tady úplně nevím, jestli byl dotaz na mě, nebo na @darva242 ... pokud na mě, rád se podělím o zkušenosti, na blogu v článku, a pokud bude @vidlak001 chtít tak třeba ještě natočíme nějaké další video. Monitoring už je zapojen v plné šíři, dneska jsem akorát po nabití baterie do skutečně 100% stavu (ne jen dle SOC) a vybalanacování všech článků do rozdílu 0,001V začal vybíjet, a v grafech sleduju kapacitu baterie v kWh a současně odebranou energii z měniče, měřeno na straně 230V nezávislým a dostatečně přesným elektroměrem (suma kWh i aktuální výkon ve W) a to s odečtem po minutách (kWh si počítá elektroměr sám s vyšší frekvencí samo). A jsem zvědav kam se dostanu - jaká bude reálná kapacita baterie počítáno z 230V strany spotřeby... tedy vč. ztrát. Teoretická je s rezervou nějakých 15,2kWh.

    • @darva242
      @darva242 5 місяців тому

      @@JaneKLX májí v sobě BMS...a mám dvě pro systém 24V....dle výrobce není třeba externí balancer a jde kombinovat až 8 baterii .Takže uvažuji o zakoupení dalších dvou...cena je furt stejná i po vánocích...Ke každé baterii přišly desky s hromadou grafů a parametrů pro správné nastavení měniče...

  • @ZdenekPhilipp
    @ZdenekPhilipp 5 місяців тому

    15kW vcetne topeni, to asi nebude cela spotreba domu ne?

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 5 місяців тому

      Jakých 15kW máte na mysli? Pokud jsme zmiňovali číslo kolem 15, bylo to, nebo pokud jsme se spletli to být mělo 15kWh, což není spotřeba mého domu, ale kapacita diskutované baterie. Jinak když jsme u spotřeby domu, mám kolem 6-7kWh / 24h a ano, elektrické topení v tomto není zahrnuto, ani připojeno na elektrárnu, - to mi zatím nedává smysl, tak to nemám zapojeno a ani to neplánuju.

    • @ZdenekPhilipp
      @ZdenekPhilipp 4 місяці тому

      @MB-bn2qs Ano tak myslem jsem to takto. 6 - 7 mi na spotrebu prijde dost malo, ale kazdy ma jine pozadavky. Treba tepla voda si tech 5 urcite vezme. Napr. v mem pripade mam TC na topeni, teplou vodu dohrivam v zime pres spiralu. Spotreba je denne 25-35kW podle externi teploty. Jedu v ostrovnim provozu na jednu fazi 10kW, baterii 25kWh a na strese mam neco kolem 15kWp. Nekdy podle pocasi mi to pokryje klidne celou spotrebu vcetne topeni. Elektrokotel, ktery jsem krmil taky z fotovoltaiky pred stridac si vzal klidne 6kW jsem nahradil za TC, ktere si vezme maximalne 2.4kW.

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 4 місяці тому +1

      @@ZdenekPhilipp TUV mam soucasti topeni, to cele je v AN, a napojeno na teplovodni solarko. Vykonova cas tudiz take neni zahrnuta ve spotrebe domu, kterou zminuji, pouze obsluzna cast - cerpadla a regulace.

  • @maxbiagi3091
    @maxbiagi3091 3 місяці тому +1

    Skvělé video ❤. S těma Lithium článkama s pánem úplně souhlasím. Vždy se nestačím divit, jak nějaké YT kanály typu Elektro Vřed (Dad) propagují staré Li-ion batereky vyřazené ze starých EV a cpe to lidem do baráku. Čistá sebevražda.

    • @maxbiagi3091
      @maxbiagi3091 3 місяці тому

      EDIT: Tak už jste o tom mluvil 😂

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Ahoj, taky se divím, že to někdo propaguje a nezastaví se nad tím.

    • @maxbiagi3091
      @maxbiagi3091 3 місяці тому

      @@vidlak001 Bussines je bussines. Když z toho něco má do kapsy, proč by to lidem netlačil. Hold taková zvrácená je doba. Díky za vaše videa a ať se daří

  • @blesoprdnebesky3392
    @blesoprdnebesky3392 5 місяців тому

    Námět jako dělaný pro našeho přinašeče pana Míchala z rodu Mazgalů. Bez posvěcení jeho božstvím kolektovaným jím od Podstaty nelze zcela říci zda se tímto videem mají řídit napovznesení. 🤨🙏
    Mimochodem, není ten jeho poslední reakční short právě na toto video? 😁

  • @michalmazgal
    @michalmazgal 3 місяці тому +1

    +
    1/ Ty měděný lišty měly být vyleštěny do maximálního lesku!
    2/ kabelová oka měla být měděná (z čisté mědi) a před připojením měla být jejich styčná plocha také vyleštěna do nejvyššího lesku!
    =>
    Máte tam přechodové odpory...
    3/ u baterie máte chybu jako všichni! Kopírujete blbečky!!!
    =
    Všechny dráty od balanceru musí být stejně dlouhé, aby měření na článcích probíhalo správně!!!

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      :-)

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 3 місяці тому

      Dobry den, 1) i 2) byly "jen" odmasteny. Ad 3) nemyslim si, ze je to treba, protoze v BMS je pro kazdy kanal nastavena hodnota odporu vedeni kazdeho jednoho kanalu zvlast.

  • @mrmek2003
    @mrmek2003 5 місяців тому

    Vidláků super video...ne jak ty auto videa,ty mě zrovna moc nebaví...

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому +1

      Ahoj, děkuju za zprávu. Každý si může vybrat :-)

  • @michalmazgal
    @michalmazgal 3 місяці тому

    Jdu prudit! Praktická ukázka měření utahovacího momentu!
    ua-cam.com/users/shortsaBBbzeACQTg?si=E-H1rHroe4Fl3mqu

  • @boxxbiker
    @boxxbiker 4 місяці тому

    Je hezké, že kromě odborníků ukazuješ i bastlíře. Snad ho nemrzí, že to legálně nepřipojí k DS. Doufám, že ho to nezabije.

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 4 місяці тому

      Taky doufam, ze me to nezabije. :-) Ac to mozna z videa uplne nevypada, docela vim, co delam, tam kde jsem mel pochybnosti jsem to konzultoval s odborniky na danou oblast, a urcite casti jsou u me udelany stran bezpecnosti lepe, nez u elektrarny montovane "oficialnima firmama". Navic se zejmena z duvodu bezpecnosti drzim u napeti do 125V na DC strane.
      Stran pripojeni k DS - to me zcela jiste nemrzi, od pocatku to byl zamer, neprijde mi to rozumne a udrzitelne reseni, pokud se nechci zabyvat obchodovani, spotovyma cenama, apod. a navic to realizaci prodrazuje. Takze ac hlavni AC elektroinstalace je uz udelana tak, ze umoznuje pripojeni jakekoliv elektrarny, aby ji uz nikdo v budoucmu nemusel predelavat, tak ja pripojeni k DS ja vubec neplanuju. Podle budouciho vyvoje podminek pripojeni mi prijde spis pravdepodobnejsi varianta uplneho odpojeni :-). Ale co si budeme namlouvat, nez dimenzovat elektrarnu na velke silove spotrebice (vareni, topeni,...), vzdycky bude levnejsi si tyhle "silove kWh" sosnout z DS. Dokud rezijni poplatky za elektromer neprevysi penize za vlastni spotrebovanou elektrinu.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому

      Ahoj, řekl bych, že to záleží na měniči, který použije, ale Martin stejně chce mít ostrovní režim.

    • @amperak
      @amperak 4 місяці тому

      není problém to legálně připojit k síti. takových FVE existuje dost.

  • @jaroslavv.2233
    @jaroslavv.2233 5 місяців тому

    O stažení článků jsem tedy nevěděl, jak si tu sílu změřil?

    • @pavellikavec9558
      @pavellikavec9558 5 місяців тому

      Předpokládám, že momentovým klíčem.

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 5 місяців тому +1

      No, chvíli jsem přemýšlel, jak to udělat s nějakou rozumnou mírou přesnosti, abych kvůli tomu nemusel nastudoval ročník strojařské VŠ :-) ... Nakonec jsem zvolil přepočet té síly na kroutící moment dotažení matky, což mi vyšlo na cca 1Nm na každou ze 4 matic. Dotáhl jsem to pak trochu pocitově, někde mezi 1 a 2 Nm a to ve stavu nabití článků, které uvádí jejich výrobce. Už jsem četl o různých jiných mechanismech, co nějací kutilové vyrábí, pružiny, atd.aby tlak byl "stále stejný", ale o tom jsem se v datasheetu článků nic nečetl - byla tam jen "stáhnout silou při určitém stupni nabití". Pokud je tu nějaký strojař a pomůže s lepším výpočtem/způsobem, rád se poučím, a utahovací momenty poupravím. :-)

    • @jaroslavv.2233
      @jaroslavv.2233 5 місяців тому

      @@MB-bn2qs no jedině co mě napadá je koupit na Alíku pár tenzometrů a dát je tam nafurt. Případně nějakou kovovou nádobu naplněnou kapalinou a měřit tlak.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 місяці тому +1

      Martine, dělal bych to stejně, přepočetl sílu na moment :-)

    • @abraxasivo
      @abraxasivo 4 місяці тому +2

      Nerieši sa to tlačnými pružinami pod skrutkovými tyčami ? Pred tým si odmerať deformáciu pružiny nejakým závažím pri danej potrebnej sile.
      Pri výplete kolies na bicykli sa používajú tenzometre.

  • @okounlukas
    @okounlukas 4 місяці тому

    Úplně nerozumím větě, že jste používal polykristlické panely pro světlo když nebylo sluníčko. Nemyslíte náhodou poly vs mono? Ač jsem hledal po internetu tak jsem nenašel žádnou studii o tom že polykristalické panely mají nějakou výrazně lepší účinnost než monokrystalické panely na světlo i sám výrobce polykristalických panelů mi to potvrdil že je to naprosto zanedbatelné a že je lepší jít rovnou do mono které mají lepší výkon na 1m čtvercovej....

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 4 місяці тому

      Ano, takto jsem to myslel. Polykrystalicke panely maji vyssi vyteznost z rozptyleneho svetla. Mel jsem tu nekolik panelu a provnaval je. Nyni jsem presel na panely relativne moderni, PERC, HalfCut, u kterych mi dovozce rikal, ze tyhle uz jsou za rozptyleneho svetla temer stejne dobre, jako polykrystalicke panely (i dovozce vedel, ze jsou lepsi poly). Tim ze jsem mel jsem nainstalovane jeste i ty tri polykristalicke (870Wp) i dva nove (900W) a dva regulatory, srovnaval jsem je, a za rozptyleneho svetla vitezily jednoznacne (a byly to desitky %) ty polykrystalicke panely. Kdyz vysvitlo slunicko, tak uz samo prevazily ty moderni monokrystalicke. Bohuzel nemohu dodat grafy, protoze v tu dobu jsem nemel jeste zprovoznenou tu monitorovaci zakladnu...

    • @okounlukas
      @okounlukas 4 місяці тому

      No právě tohle "polykrystalicke panely maji vyssi vyteznost z rozptyleneho svetla" nikde žádnej výrobce panelů nepotvrdil, kdyby to byla pravda tak určitě by se s tím chlubili... Když už tak amorfní, ale to také nedává smysl má to velmi špatnou účinnost při dnešních panelech...
      No doufám, že ale všechny panely při testech byly nové, aby se to dalo také správně porovnávat....@@MB-bn2qs

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 4 місяці тому

      ​@@okounlukas Ano, panely byly nove (rozpeti mezi nimi bylo asi 5 mesicu), mely stejnou orientaci, regulatory stejneho typu a vyrobce (jine max hodnoty). Podle me je tam hlavni otazka pomeru toho rozptyleneho a primeho svetla, a kolik casu prevazuje ktere. Vetsina lidi co dela FVE, ma baterii a chce tudiz ziskat co nejvice energie kdykoliv. Ja pri budovani me 3.generace FVE jsem ale jeste cyklovat nechtel, a tedy mi neslo o celkovy uhrn energie za obdobi, ale chtel jsem co nejplossi krivku, tedy aby panely davaly uz od brzkeho rana, a aby davaly i v destivych dnech neco zajimaveho, a na to jsou ty polykrystalicke panely proste nejlepsi. Pokud mam (a to ted mam i ja ve 4.generaci) "cyklovaci" baterii, ozelim male zisky rano, vecer, v desti, ... a radeji je vymenim za lepsi zisky jakmile se podminky vice priblizi idealnim. Kazdy typ ma proste sve vyhody a vyuziti.

    • @okounlukas
      @okounlukas 4 місяці тому

      Je však hodně zvláštní že výrobci těch panelů tohle ale netvrdí. Nepotvrzuje to ani měření VUT, tedy ano je tam malinký rozdíl, fakt malinký na to tvrdit že když si dám POLY že vyrobím více když je zataženo. Je ale však možné že jedny z prvních MONO nebyly tak účinné jako starší POLY. To bych také mohl tvrdit že vyrobím více když použiju solární kabel 10mm na místo 6mm při 10A ano :) @@MB-bn2qs

    • @MB-bn2qs
      @MB-bn2qs 4 місяці тому

      @@okounlukas Nedelal jsem vedecke mereni, nemel jsem v tu dobu ani rozumny zpusob jak monitorovat online ty hodnoty. Ber to jako muj pocit z testu konkretnich dvou resp. tri panelu. :-). Jinak vyrobci poly tohle rikali, vzdy psali jen o malych rozdilech (poly jsou lepsi pri rozpylenem a horsi pri primem svetle), a taky kdyz jsme u toho rikaji, ze ty poly maji o trochu rychlejsi degradaci vykonu clanku.

  • @tentamten8802
    @tentamten8802 5 місяців тому +1

    v modelarine teda hori a vybuchuji lipo a ne lionky

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 місяців тому +1

      Ahoj, co jsem se dočetl, tak li-pol jsou lehčí a možná proto je mají rádi modeláři.

    • @karelcerny1813
      @karelcerny1813 5 місяців тому +1

      Také jsem dal přednost lifepo4 před lipo a liion i když mají nižší napětí a menší kapacitu.Ještě lepší jsou lititan s 20000 cykly ale pro běžného smrtelníka jsou nedostupné.

    • @to220
      @to220 5 місяців тому

      @@karelcerny1813 LTO sa dajú bežne kúpiť napríklad v GWL, ale načo komu akumulátory ktoré majú desaťtisíce cyklov, to by si ich musel niekoľkokrát za deň nabíjať. Už obyčajné LFP akumulátory nedokážeš cyklovaním zničiť. Väčšinou LFP akumulátory prestaneš používať, lebo dosiahnu svoj calendar life, poprípade ešte skôr to prestaneš používať, lebo budú morálne zastarale.

    • @pavelblaha5243
      @pavelblaha5243 5 місяців тому +2

      Všechny tyto baterie jsou založené na principu lithium-iontových článků, vč. lifepo4. Rozdíl je hlavně v materiálech katody (NMC vs. LiFePO4), připadně elektrolytu (li-pol). Neodvažoval bych se tvrdit, že NMC li-ion články jsou nebezpečné, resp. nebezpečné by byly při nesprávném používání - namáhané přebíjením, teplotou, resp. nadměrnými proudy, ať nabíjenícími nebo vybíjecími. Většina domácí elektroniky (notebooky, mobily) používají právě li-ion články s NMC chemií. Pochopitelně také elektromobily, elektrokola, koloběžky atp.

    • @tentamten8802
      @tentamten8802 5 місяців тому

      @@vidlak001 nevim jak vahove, ale lipo vybiraji kvuli vetsim proudum, chci max vykon za cenu nizsi doby pouzitelnost-lipo, chci vydrz-mensi vykon-liion. Nicmene lionky jsou udajne bezpecny, vesmes vetsina aku naradi na nich bezi ne?

  • @michalmazgal
    @michalmazgal 3 місяці тому

    🤦❗❗❗
    Pánové, že vy jste se nešli zeptat nějakého strojaře?
    ua-cam.com/users/shortsfnp8vXNBf0E?si=R_sGjLG6t1WroadR

  • @michalmazgal
    @michalmazgal 3 місяці тому

    Abych jenom neprudil, tak tady je vysvětlení jak to změřit a jak nikomu věřit!
    ua-cam.com/users/shorts3MZdlyE2AZA?si=2mreKz2ydCLs2o-6

    • @vidlak001
      @vidlak001  3 місяці тому

      Promiň, ale zrychlit to video nejde, přetočit taky, nevím, jak je dlouhý, je to nepřehledný.