Metrologia - Jak zmierzyć wartość szczytową multimetrem (prostownik)?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 сер 2024
  • Multimetrem można mierzyć dużo więcej parametrów napięcia i prądu niż wynika z jego funkcji. Za kilka złotych można uzupełnić multimetr o prostownik szczytowy i mierzyć wartość szczytową (maksymalną) napięcia. Nie potrzebujemy więc do tego oscyloskopu!
    We filmie omawiam idee pomiaru wartości szczytowej na przykładzie prostownika jednopołówkowego i dwupołówkowego. W szczególności analizuję wpływ wartości pojemności i częstotliwości sygnału na dokładność pomiaru wartości szczytowej (maksymalnej).
    Spis treści:
    00:00 - Wstęp
    01:15 - Idea pomiaru wartości szczytowej: prostownik jednopołówkowy i dwupołówkowy
    05:04 - Stanowisko pomiarowe i prostownik jednopołówkowy
    14:21 - Wpływ częstotliwości na pomiar - wartość szczytowa
    16:38 - Pomiary wartości szczytowej mostkiem Gretz'a
    22:00 - Podsumowanie
    22:40 - Pytanie do widzów
    #metrologia #multimetr #pomiaryelektryczne
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 37

  • @andy2297
    @andy2297 Рік тому +11

    Pełen szacuneczek. Tak powinno uczyć się w szkołach zawodowych. 👍

  • @macm4395
    @macm4395 Рік тому +1

    Super materiał, wytłumaczone w prosty sposób. Dziękuję

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 Рік тому +6

    Moim zdaniem fajnie by było zobaczyć chociaż na jednym przykładzie porównanie multimetru z tak zwanej niższej półki z tym z wyższej znanej jakieś marki.
    Może i te porównanie byłoby bez sensu?ale zobaczylibyśmy może tą przewagę droższego multimetru nad tym tańszym.

  • @ma1899
    @ma1899 Рік тому

    Kiedyś na laborkach nie zwracałem uwagi na metrologii. Z biegiem lat uważam, ze trzeba się było na tym skupić aby dobrze poznać zasady pomiarów , ich analizę itp. Teraz wiele z tych poruszanych spraw stosuje w życiu prywatnym jak i zawodowym. Dlatego nigdy nie wiemy co nas spotkaniu w dorosłym życiu .. :)

  • @krisj5347
    @krisj5347 Рік тому +3

    Dziękuję za ciekawy materiał. Moim zdaniem 2 filmy.
    Fajnie, że Pan robi takie filmy. Jestem tylko technikiem, ale wiele można się dowiedzieć.

  • @BolekGo
    @BolekGo Рік тому

    Dzien dobry. Bardzo dziekuje za kolejna porcje wiedzy. Odnosnie testu multimetrow uwazam podobnie jak Pan ze nie ma sensu porownywac serii profesjonalnej z hobbystyczna z oczywistych powodow, no moze kilka slow w podsumowaniu. Wsrod tego testu milo by bylo zwrocic uwage na szybkosc dzialania tych drozszych modeli ( sanwa fluke), ich wyposazenie, jakosc sond. Dokladnosc to wazny ale nie jedyny parametr. Zakladam ze przechodza wzorcowanie. Bede wdzieczny za test gdyz zamierzam wlasnie kupic cos porzadnego. pozdrwiam serdecznie

  • @jaceknasalski1422
    @jaceknasalski1422 Рік тому

    Ciekawy i przydatny film zwłaszcza dla osób nie dysponujących oscyloskopem. Trzeba tu jednak zwrócić uwagę, że użyty mostek prostowniczy ma swoje ograniczenia - niezbyt dużą częstotliwość pracy i duży spadek napięcia w kierunku przewodzenia co oczywiście wpływa na błąd pomiaru. Lepiej byłoby użyć diód Schottky'ego. Kolejny film o multimetrach można podzielić na dwie lub więcej części w zależności od długości poszczególnych odcinków. Moim zdaniem warto także zbadać częstotliwość graniczną poszczególnych multimetrów czyli maksymalną częstotliwość sygnału przy której pomiar ma jeszcze sens i porównać to z deklaracjami producentów. Taki test miałby większą wartość praktyczną, nie zawsze mierzymy tylko przebiegi o częstotliwości sieci energetycznej. Oczywiście chodzi o pomiar wartości rms a jako wzorca pomiarowego można użyć dobrej klasy oscyloskopu, który zawsze będzie w stanie mierzyć przebiegi o dużo wyższych częstotliwościach niż multimetr.

  • @marcinwypych3706
    @marcinwypych3706 Рік тому +1

    Zaproponowałbym więcej filmów (dokładniejsze testy: możliwości multimetru [dodatkowe funkcje, wykonanie i zabezpieczenia], dokładności i tolerancji pomiaru, czas pomiaru), aniżeli tylko zatrzymanie się na dwóch filmach.
    Na końcu wyniki zestawić do tabelki w której poza wadami i zaletami uzupełni się średnią cenę konkretnego miernika ze stanem na realny dzień z pominięciem tzw. "Piątkowo-czarnych promocji".

  • @adrianinfo
    @adrianinfo Рік тому +3

    Oczywiście 2 filmy będą lepsze, natomiast na końcu poglądowo warto by było porównać jednak górną z dolną półką właśnie po to, żeby pokazać dlaczego niema sensu ich porównywać, a wielu z oglądających - zakładam, że może mieć z tym problem. Kiedy multimetr droższy niż marketowy niema sensu a kiedy wręcz niema sensu takiego używać. No i wierzę, że z Pana doświadczenia ze studentami Pan wie, z czym mają najczęściej problemy i co warto pokazać w tym teście. Bardzo dziękuję za super ciekawe filmy :)

  • @erdna7373
    @erdna7373 Рік тому +1

    Szacunek za dobrze przekazywaną wiedzę. Zachęca mnie to do powrotu na studia. A co do testu to lepszy byłby test wszystkich na raz. Może wynik wybije z głowy wielu osobom zakup czegoś taniego. Mój mały test domowy wyjaśnił mi, że lepiej zainwestować w coś lepszego. Sam przesiadłem się z trzema orzyżądami na Fluke, ale mam też jeden Hioki do mierzenia mocy kaserów. Po tym nie cofnę się do czegoś z marketu, choć zdaję sobie sprawę, że ta wyższa półka też nie jest idealna.

  • @macm4395
    @macm4395 Рік тому +1

    Świetny materiał 👏

  • @ami2q
    @ami2q Рік тому +2

    Jak zawsze niezwykle merytoryczny film. Naprawdę ma Pan dar uczenia 😀 Żałuję że nie trafiłem na tak świetnego wykładowcę.
    Odnośnie testu multimetrów, myślę że dobrym pomysłem dla multimetrów z wyżej półki cenowej, byłoby zbadanie max. częstotliwości dla automatycznych pomiarów wartości max. i min. mierzonego sygnału. Innymi słowy czasu akwizycji sygnału, bo z tym bywa bardzo różnie w przypadku multimetrów.

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Рік тому

      Dzięki. Tylko jaką metodologię tu przyjąć? Zmieniać częstotliwość sygnału i sprawdzać wrażliwość na zmianę wartości max i min? To chyba nie da rezultatu bo w końcu multimetr "trafi" w max lub min. Dodatkowo Sanwa PC7000 ma dwa tryby pomiaru max i min, jeden klasyczny drugi przy zmianach sygnału nie dłuższych niż 0,8 ms o ile pamiętam. Sprawa się komplikuje. Dajcie podpowiedz :)

  • @andy2297
    @andy2297 Рік тому

    W sprawie testów można by rozbić na tańsze i droższe. Ponieważ nie sposób porównywać Sanwy czy też Brymena do marketówki. Chociaż niektóre tańsze modele posiadają fajne rozwiązanie na płytach i układ główny z Tajwanu jak w Brymen ie. Najwasznieszy aspekt to szybkość próbkowania oraz funkcjonalność, ilość funkcji także ma ogromne znaczenie. Jeszcze jeden aspekt to zabezpieczenia miernika. Osobiście poruszam się w branży Automotiv więc jest to trochę inny profil niektórych funkcji. Ale oczywiście używamy taże multimetrów uniweresalnych do pomiarów płyt we wszystkich sterownikach i modułach. Dziś miernictwo i prawidłowy odczyt wartości to podstawa sukcesu. Pozdrawiam. 🙂

  • @cavendischw5885
    @cavendischw5885 Рік тому

    I kolejny kamyczek do koszyczka elektroniczka. Dobra robota Panie Piotrze.

  • @BLABLABLA123
    @BLABLABLA123 Рік тому +2

    Polecam firmę NDN. Stary METEX, daje rade. Moim zdaniem , zrobić dwa osobne filmy

  • @rybkowska
    @rybkowska Рік тому

    Najlepiej na kilka filmów. Funkcjonalność i parametry. Podzielić na klasy urządzeń. Ja bym zrobił jeden test najdroszego vs najtańszy.

  • @melislaw
    @melislaw Рік тому

    Świetny kanał, cieszę się że na niego trafiłem :)
    Co do multimetrów to osobiście zdecydowanie rozbił bym na dwa filmy, ale zaczął od tych tańszych a następnie zwycięzce z tych tańszych dołożył do testu multimetrów profesjonalnych.
    Myślę że to właśnie unikalna możliwość żeby zobaczyć porównanie tych klas, bez nadmiernego przeciążania tematu.
    Ten miernik który dostał by "awans" pewnie i tak będzie dołował w porównaniu do tych profesjonalnych... ale czy zawsze to będzie przepaść? Czy tylko oczko wyżej? No właśnie jestem ciekaw:)
    Czasami płaci się za markę (niezawodność, powtarzalność, kontrola jakości) za dodatkowe funkcję których nie każdy potrzebuje, za akcesoria które można dokupić z czasem, i okazuje się że wzrost ceny nie odpowiada w prost proporcjonalnie do polepszenia parametrów "tyle samo razy".
    Ten z "awansu" mógłby robić za punkt odniesienia, dzięki któremu można połączyć oba testy. Nie ma sensu porównywać żółtego chińczyka za 20zł z 3 cyframi z "Flukiem" za 4 koła i wyświetlaczem graficznym, ale jak ktoś się uprze, to zobaczy sobie jak wzajemnie się miał ten chińczyk do zwycięzcy testu a następnie jak ten zwycięzca poradził sobie w teście "lepszych" i może wyciągnąć jakieś wnioski na zasadzie przechodniości.
    Co do awansu to też zależy od formuły testu i ilości obiektów badanych. Może być sensowne żeby w teście tańszych wyróżnić np. zwycięzce i zwycięzce koszt-efekt, może wtedy warto by awansować oba? Tu już sam mam wątpliwości, i zostawiam pod rozwagę sens takiego rozwiązania, jak i oczywiście całą powyższą propozycję :)

  • @wojciechbrzozowski7779
    @wojciechbrzozowski7779 Рік тому

    Wiele osób oglądając materiał może się czegoś nauczyć. Ja tylko dodam że do większości zastosowań dokładność sond prostownikowych jest wystarczająca - zwłaszcza jak się uwzględni spadek napięcia na diodzie, w końcu dla niskich napięć można użyć diody Schottky. Układ prostownika który lepszy? Dla przebiegów symetrycznych z pewnością dwupołówkowy, dla asymetrycznych jednopołówkowy. Prostownik w układzie podwajacza da nam pomiar wartości międzyszczytowej. Powraca zatem stara maksyma, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego:)

  • @TachoTron
    @TachoTron Рік тому

    W moim „środowisku” praktycznie wszyscy maja multimetr Fluke 87V fajnie by było porównać go z Brymenami i innymi z wyższej półki

  • @pcb5269
    @pcb5269 Рік тому

    Koniecznie 2 osobne filmy. Czasem jednak jest jest dylemat czy jakość aby na pewno idzie zawsze z ceną. Może warto multimetry podzielić nie ze względu na cenę a parametry ?
    Jako przykład podam multimetr AN870 TRMS. W cenie około 200 zł to rewelacja. Do tego stopnia mi się spodobał, że zakupiłem 3 egzemplarze. Bardzo przydatny jest również bogaty zestaw akcesoriów (nakręcane krokodylki, nakręcane końcówki banan, czy nawet termopara).

  • @przemyslawch1914
    @przemyslawch1914 Рік тому

    Panie doktorze, rozdział na dwie grupy po 2 odcinki będzie raczej zasadny.Na koniec jednak fajnie zobaczyć np.porównanie najtańszego oraz nalepszego multimetru (nie wnikam w metodologię pomiarów).

  • @sebastiankulfoniasty4918
    @sebastiankulfoniasty4918 Рік тому +1

    Myślałem, że się czegoś dowiem a tu taki zawód. Byłem ciekawy ponieważ problem jest interesujący. Nie mierzymy w ten sposób wartości szczytowej bez obliczeń. Chuba że w energetyce, gdzie mamy prądu pod dostatkiem. I małą częstotliwość.

  • @tiemanowo
    @tiemanowo Рік тому

    Testy multimetrów jak najbardziej rozbić na dwie grupy.

  • @drboczek
    @drboczek Рік тому

    Przy takich testach chyba bardzo ważne jest by pokazać widzom dlaczego NIE warto kupować tanich multimetrow - dotyczy to zarówno zabezpieczeń samych multimetrow, jakości wykonania przewodów jak i funkcji (np trms), pomiar napięcia przy wyższych częstotliwościach, szybkość reakcji testu ciągłości obwodu itp itd. Tak mi się wydaje.

  • @jerry8250
    @jerry8250 Рік тому

    Drogie macie te mostki. Nie lepiej zlozyc taki z schottkyego ? Mniejszy spadek...

  • @qba2802
    @qba2802 Рік тому

    Moim zdaniem warto też przemyśleć podział ze względu na potencjalnego użytkownika. Dla jednego najważniejszą funkcjonalnością będzie szybki piszczyk, dla innego duża deklarowana dokładność a dla jeszcze innego solidna obudowa odporna na upadek.
    Odradzałbym porównanie błędów wskazań poszczególnych egzemplarzy bo to nie ma większego sensu...

  • @pawkapawka-yv1np
    @pawkapawka-yv1np Рік тому +1

    Przyrząd pomiarowy to przyrząd pomiarowy niezależnie od tego czy kosztował 15 złotych czy 1500. Jeśli materiały wyjdzie dużo niech Pan go podzieli, ale nie pod względem ceny, a kolejnych testów. Czasem tanie urządzenie wygląda niepozornie, ale spełnia swoje zadanie lepiej niż ogumowany, z kolorowym wyświetlaczem i bajerami przyrząd.
    W praktyce ważny jest czas pomiaru, ale to trudno zmierzyć - trzeba liczyć klatki na filmie. Podobnie czas załączenia piszczyka. Ważne czy mierniki trzymają parametry deklarowane przez producenta.

    • @erdna7373
      @erdna7373 Рік тому

      Może uda się wskazać coś tańszego a dobrego.

  • @MM-mb4my
    @MM-mb4my Рік тому

    Dla mnie ma sens polsczenie testu tanich z drogimi.
    Przynajmniej wyjaśni się czy ma sens kupowanie taniego.

  • @dardar7445
    @dardar7445 Рік тому +1

    Przypominam, że mówimy: dwóch diod, nie diód! Nauczyciel powinien to wiedzieć i stosować. Moja żona nawet zwróciła na to uwagę. Zapytałem jej dlaczego. Odpowiedziała, że to są diody nie diódy. Pozdrawiam.

  • @Paes64
    @Paes64 Рік тому

    Chyba bardziej niż prostowanie było by określenie "ujednokierunkowienie" przepływu prądu, bo dla obu połówek przebiegu wejściowego prąd będzie zawsze płynął w jednym kierunku czy to przez połowę czy też przez cały okres. Przebieg wejściowy jak był krzywy tak jest dalej więc gdzie tu "prostowanie" ? ;)

    • @piotrburnos1004
      @piotrburnos1004  Рік тому

      Czy ja wiem... tak się przyjęło :)

    • @Paes64
      @Paes64 Рік тому

      @@piotrburnos1004 Wiem, tak sobie tylko "gdybnąłem" słowotwórczo.
      A co do prostownika, to lepsze by były diody Schottky'ego albo nawet germanowe ze względu na mniejszy spadek napięcia, tylko gdzie znaleźć dziś taką DZG7 dla "naprzykładu" ;) Te mostki, to mają duże pojemności złączowe diod i przy większych częstotliwościach mogą wprowadzać dodatkowe cuda do wyniku pomiaru.

  • @szymonreiter
    @szymonreiter Рік тому

    Jest sens porównywać drogie i tanie multimetry. Żeby ludzie wiedzieli jakie są ograniczenia i czy rzeczywiście dla nich istotne.

  • @cavendischw5885
    @cavendischw5885 Рік тому

    A... liczba mnoga dopełniacz mówimy "diod" nie " diód". :):):)

  • @basalowicz
    @basalowicz Рік тому

    rozbić na dwa i trzeci odcinek wybrać reprezentatywne mutlimetry z obu grup i porównać.