Bruno Schulz. Ciała/biografie | Między Wierszami - Pogranicza (PL/napisy/PJM)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 вер 2024
  • - Nie ma biografii, bez ciała, nie ma ciała bez biografii - stwierdził Jakub Orzeszek z Zakładu Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej na Uniwersytecie Gdańskim. W piątek, 8 grudnia, razem z Katarzyną Warską z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz naszą biblioteczną koleżanką Barbarą Hałusek porwali nas w świat Bruno Schulza. Tytuł dysputy w bibliotecznym studio telewizyjnym: ,,Bruno Schulz. Ciała/biografie’’.
    Było to już ostatnie w tym roku z serii spotkań biografów i krytyków literackich dyskutujących o wielkich pisarzach. W ramach projektu ,,Między wierszami - Pogranicza’’ zachwycaliśmy się już Tadeuszem Konwickim (8 września), Józefem Wittlinem (23 września), Józefem Czapskim ( 6 października), Stanisławem Vincenzem (2 listopada), Gustawem Herlingiem Grudzińskim (24 listopada) Zbigniewem Herbertem (2 grudnia) by w piątek dotrzeć do Bruno Schulza. Ile granic w tym czasie przekroczyliśmy - nie sposób w kilku zdaniach opowiedzieć.
    Historia i twórczość jednego z oryginalniejszych polskich twórców słowa i obrazu skłoniły do rozważań o granicach wsobnych między tym, co realne i zmyślone, a tym co cielesne. Wgąb psychiki. Katarzyna Warska, autorka książki „Schulz w kanonie. Recepcja szkolna w latach 1945-2018”) i Jakub Orzeszek autor książki „Drugie ciało pisarza. Eseje o Brunonie Schulzu” mówili o wielkiej odwadze Schulza i artystycznej, i osobistej, która dała mu wejście w artystyczny świat przedwojennej Polski z fanfarami, ale i ściągnęła na niego batalie. O wychodzeniu z szafy, o wierności sobie. Te rozważania tak pochłonęły badaczy, że o pośmiertnym braku ciała (nie wiemy gdzie pochowano zamordowanego Schulza) ledwo wspomniano.
    - Może to dobrze. Może o śmieci Schulza powiedziano dostatecznie dużo, a może cały czas za mało powiedziano o jego życiu, o tym jak żył i jak dużo życia jest w jego twórczości? - zastanawiał się Orzeszek.
    - Myślę, że cały urok spotkań Między wierszami polega na tym, że pomimo ram czasowych związanych z transmisją (...) jest to kompozycja otwarta. Że pozostawiamy te tematy niedomknięte - zauważyła podsumowując rozmowę Barbara Hałusek.
    Gorąco zachęcamy do śledzenia życia w twórczości i biografii genialnego samouka z Drohobycza. Można zacząć już dziś. Spotkanie nagraliśmy i przetłumaczyliśmy na język migowy (niezastąpiona Ewa Gano) i można w nim wziąć udział w każdej chwili (www.facebook.c.... Warto. Gorąco zapraszamy też po książki. ,,Sklepy cynamonowe’’, od których najlepiej zacząć, mamy w kilkudziesięciu wydaniach (sic!). Przy okazji przypominamy, że do każdej rozmowy z cyklu Między wierszami - można wrócić. Wszystkie je nagraliśmy.
    Niech rozmowa trwa…
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

КОМЕНТАРІ •